Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 13, 2023Seimo posėdžių stenogramų rinkinys Nr. 7, 2022 |
(Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija) |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
IV (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 169
STENOGRAMA
2022 m. gegužės 17 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė V. ČMILYTĖ-NIELSEN
ir Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas J. RAZMA
PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Gerbiamieji Seimo nariai, pradedame 2022 m. gegužės 17 d. rytinį Seimo posėdį. (Gongas)
M. STROLYS (Seimo posėdžių sekretoriato vyriausiasis specialistas). Jo Ekscelencija Respublikos Prezidentas G. Nausėda, Prezidentas V. Adamkus, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis. (Plojimai)
10.01 val.
Lietuvos Respublikos Seimo apdovanojimo – Aleksandro Stulginskio žvaigždės – iškilmingas įteikimas Prezidentui Valdui Adamkui
PIRMININKĖ. Gerbiamieji Seimo nariai, garbūs svečiai, pradedame Prezidento V. Adamkaus apdovanojimo Lietuvos Respublikos Seimo apdovanojimu – Aleksandro Stulginskio žvaigžde – ceremoniją. Aleksandro Stulginskio žvaigždės apdovanojimą Seimas įsteigė minėdamas Steigiamojo Seimo 100-ąsias metines. Aukščiausiu Seimo apdovanojimu siekiama įvertinti esmines pastangas puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas.
Šiais metais Seimas nusprendė antrojo Lietuvos Prezidento Aleksandro Stulginskio žvaigžde apdovanoti Prezidentą V. Adamkų ir Jungtinių Amerikos Valstijų senatorių R. Dž. Durbiną. Toks pasirinkimas, ypač turint galvoje dabar vykstantį karą prieš demokratiją ir vakarietiškas vertybes, tikrai nėra atsitiktinis. Agresija Ukrainoje parodė, kad šiame kare negali būti neutralios pozicijos, kad ypač verti pagarbos ir įvertinimo tie, kurie nuosekliai dėjo maksimalias pastangas, kad Lietuva kuo greičiau pasitrauktų iš pilkosios zonos, kuo pilniau integruotųsi į svarbiausias Vakarų struktūras – NATO ir Europos Sąjungą.
Čia svarbūs nuopelnai yra lietuvių kilmės senatoriaus R. Dž. Durbino, kuris visuomet rėmė Lietuvą jai siekiant Nepriklausomybės, nuolat padėjo tvirtinant Lietuvos ir JAV tarpvalstybinius ryšius. Aleksandro Stulginskio žvaigždė jam bus įteikta vėliau.
Lietuvai tampant Vakarų pasaulio dalimi, ypatingas vaidmuo teko Prezidentui V. Adamkui. Čia svarbūs ne tik Prezidento V. Adamkaus reikšmingi nuopelnai derybose dėl euroatlantinės integracijos. Mano manymu, ne mažiau svarbu ir tai, kad Prezidentas V. Adamkus savo pavyzdžiu rodė ir rodo, kaip veikia vakarietiška politinė kultūra, sustiprinta asmenybės žavesio ir inteligentiškumo. Neabejoju, kad taip pat ir dėl V. Adamkaus politinės laikysenos per dvi prezidentines kadencijas ir po jų šiandien turime tiek sąmoningų vakarietiškos orientacijos piliečių savo valstybėje. Ačiū jums už tai, Prezidente! (Plojimai)
Dabar į tribūną norėčiau pakviesti Jo Ekscelenciją Respublikos Prezidentą G. Nausėdą.
Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba
G. NAUSĖDA. Gerbiamas Prezidente Valdai Adamkau, gerbiamas Atkuriamojo Seimo Pirmininke profesoriau Vytautai Landsbergi, gerbiama Seimo Pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, gerbiami Seimo nariai, svečiai.
Iš tikrųjų yra labai lengva ir malonu kalbėti apie Prezidentą V. Adamkų. Jį likimas apdovanojo nuostabiu ir labai įdomiu, turiningu gyvenimu. Kartais net sunku įsivaizduoti, kad tai žmogus, kuris gyveno dar toje epochoje, apie kurią mes daugiausia žinome iš istorijos vadovėlių. Žinome to meto viešojo gyvenimo, galima sakyti, klasikus. Su kai kuriais iš jų Prezidentas V. Adamkus turėjo galimybę bendrauti tiesiogiai ir vėliau palaikyti ilgamečius ryšius, tačiau jo gyvenimas taip pat atspindėjo ir dramatišką mūsų valstybės istoriją – nepriklausomybę, kurią mes praradome dėl brutalaus agresoriaus, kuris šiandien savo ašmenų aštrumą mėgina kitoje Europos valstybėje – Ukrainoje. Prezidentas V. Adamkus, net ir pasitraukęs iš Lietuvos, visą laiką liko Lietuvoje. Visas jo gyvenimas, profesinė veikla buvo nukreipti į tai, kad vieną gražią dieną (ir aš turbūt drąsiai galiu tai tvirtinti už jus, Prezidente, kad jūs tikėjote) Lietuva bus laisva. Tik galbūt tuo metu dar neįsivaizdavote, kad jūs tapsite ir Lietuvos Respublikos Prezidentu, ir tą savo kadenciją pakartojote.
Nuostabu, kad būdamas politikoje jūs visada išlikote žmogumi, jūs išlaikėte tą aukštą moralumo standartą, tikrai ne visiems tai pavyksta, jums tai pavyko. Pirmiausia jūs esate žmogus, kuris atjaučia, kuris supranta, kuris išgyvena, kuris piktinasi dėl neteisybės, o tik vėliau jau esate tas, kuris rūpinasi bendruomeniniais visos valstybės reikalais. Aš negaliu nesižavėti, nes šiuo metu mes esame tuose pačiuose rūmuose. Jūs ten lankotės, aš tai puikiai žinau, labai dažnai. Jūs galėtumėte lankytis ir rečiau, bet tokia yra jūsų natūra, net ir pabaigęs eiti garbingas pareigas jūs toliau galvojate ir visą laiką rūpinatės Lietuvos problemomis ir Lietuvos reikalais.
Daug kas galėtų vietoj jūsų pasakyti, kad štai aš jau savo didžiąją naštą pakėliau, garbingai nešiau ir dabar galiu pailsėti. Tik ne Prezidentas V. Adamkus. Daug kas galėtų pasakyti, kad dalyvavau nepaprastai svarbiuose istoriniuose Lietuvos valstybės raidos momentuose, ją priimant į NATO, priimant į Europos Sąjungą. Aš jau padariau daugiau, gerokai daugiau, nei įmanoma padaryti per vieną gyvenimą, ir galiu pailsėti, tik ne Prezidentas V. Adamkus. Todėl matydamas jūsų jaunatvišką stotą aš tikrai džiaugiuosi ir esu tikras, kad ir toliau jūs būsite kartu su mumis visomis prasmėmis – ir kai problemos, ir kai džiaugsmai, ir brėžiant ateities kontūrus.
Kai aš tai suprantu, man tampa gera, saugiau. Ir aš linkiu jums, kad Lietuva dar galėtų labai ilgai džiaugtis jūsų visuomeniniu gyvenimu, nes jūsų visuomeninis gyvenimas yra tikrai pavyzdys kiekvienam iš mūsų. Jūs esate neabejotinai vertas šio garbingo apdovanojimo, kuris šiandien bus įteiktas. Aš džiaugiuosi galintis būti šio įvykio liudininku. Ačiū jums. (Plojimai)
Seimo apdovanojimo – Aleksandro Stulginskio žvaigždės – steigimo iniciatoriaus Viktoro Pranckiečio kalba
PIRMININKĖ. Dėkoju Prezidentui G. Nausėdai. Kviečiu į tribūną Aleksandro Stulginskio žvaigždės iniciatorių V. Pranckietį.
V. PRANCKIETIS (LSF*). Jūsų Ekscelencija Prezidente Valdai Adamkau, šiandien jūsų diena. Jūsų Ekscelencija Respublikos Prezidente Gitanai Nausėda, Jūsų Ekscelencija Prezidente Vytautai Landsbergi, Ministre Pirmininke, Seimo Pirmininke, Seimo nariai, Vyriausybės nariai ir mieli Lietuvos žmonės. Vyksta daug svarbių įvykių. Ir vienas iš jų yra šiandien. Jau minėta karo akivaizda, tie svarbūs ir graudūs įvykiai vyksta šalia mūsų. Bet šalia mūsų šiandien yra ir žmogus, lėmęs daugelį mūsų šalies įvykių. Taip jau sutapo, kad XII ir XIII Seimams teko paminėti daug svarbių įvykių šimtmečių. Tie šimtmečiai buvo Lietuvos atkūrimo, kariuomenės įkūrimo, net žemės reformos šimtmetis. Jeigu paminėtume šiuos metus, Krepšinio šimtmečio metai – taip pat Lietuvai svarbi data. Prie šių įvykių ištakų visada būrėsi Lietuvos demokratijos tėvai, o tarp jų – Seimo Pirmininkas ir Prezidentas A. Stulginskis.
Leiskite priminti istoriją, apdovanojimo sukūrimo istoriją, gimimą apdovanojimo, skirto pagerbti ne tik asmenims, kuriems bus įteikti apdovanojimai, bet ir asmenybei – A. Stulginskiui. Jis buvo, jau minėjau, Seimo Pirmininkas, iki šiol jauniausias Seimo Pirmininkas, jis buvo Lietuvos Respublikos Prezidentas. Seimo Pirmininko kadencija nebuvo nutrūkusi iki 1936 metų. Tai yra turbūt ilgiausiai išbuvęs Seimo Pirmininkas. Tremtinys, darbininkas Vytėnų bandymų stotyje. Tokia buvo ši asmenybė.
Praėjo 102 metai ir 2 dienos iki šiandien, kai buvo išrinktas mūsų I Seimas, o tame Seime A. Stulginskis buvo išrinktas Seimo Pirmininku. Abu Seimai, XII ir XIII, pritarė idėjai įkurti Aleksandro Stulginskio žvaigždės apdovanojimą. Apdovanojami asmenys – neabejotini moraliniai autoritetai. Tai Prezidentas V. Adamkus ir Jungtinių Amerikos Valstijų senatorius R. Dž. Durbinas. Dėkoju Seimui už vieningai reiškiamą pagarbą apdovanojamiesiems.
Šiandien garbė sveikinti Prezidentą V. Adamkų. 2020 m. gegužės 14 d. rengiau kalbą Seimo šimtmečio minėjimui. Taip sutapo, likimas, kad Prezidentas V. Adamkus paskambino man kitu reikalu. Bet jau tuomet man buvo gimusi idėja, kad A. Stulginskis yra asmenybė, kurią reikia paminėti ir pažymėti. Paklausiau, ką manytumėte, jeigu siūlytume tokį apdovanojimą? Prezidente (cituoju jus), jūs atsakėte: „A. Stulginskis – tai nepelnytai neįvertinta asmenybė, ir aš jį pažinojau.“ Dėkoju, Jūsų Ekscelencija Prezidente Valdai Adamkau, už aukščiausios prabos krikštą priimant aukščiausią Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę, demokratijos spindėjimo ženklą. Tegu demokratijos taurė visada būna kupina Lietuvos pasididžiavimo, aukštos moralės ir atsidavimo tautai. Visi Lietuvos sodai, Prezidente Valdai Adamkau, šiandien žydi jums. O šiuos žiedus leiskite Seimo plojimais per jus palydėti poniai A. Adamkienei, visada esančiai drauge. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju V. Pranckiečiui.
Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininko Antano Vinkaus kalba
Norėčiau į tribūną pakviesti gerbiamą A. Vinkų, Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininką.
A. VINKUS (LVŽSF). Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente Gitanai Nausėda, Prezidente Valdai Adamkau, gerbiamas Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininke profesoriau Vytautai Landsbergi, gerbiama Seimo Pirmininke, gerbiami Seimo nariai ir garbūs svečiai. Džiaugiamės, kad Respublikos Prezidentas V. Adamkus šiandien atvyko į šiuos Seimo rūmus, mus visus pagerbė ir mes turime progą iškilmingai įteikti aukščiausią Seimo apdovanojimą už parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjų puoselėjimą. Kartu apgailestaujame, kad JAV senatorius R. Dž. Durbinas šiandien negalėjo atvykti, todėl jam Seimo apdovanojimas bus įteiktas kitu metu Seimo valdybos sprendimu nustatyta tvarka.
Gerbiama Seimo Pirmininke, mieli ir gerbiami kolegos Seimo nariai, ačiū jums už man suteiktą garbę pristatyti Respublikos Prezidento V. Adamkaus veiklą ir didžiulius nuopelnus mūsų Tėvynei.
1998 metais V. Adamkus pradėjo eiti Lietuvos Respublikos Prezidento pareigas ir, iškėlęs spartaus šalies modernizavimo idėją, nuosekliai rėmė jos įgyvendinimą, klojo pilietinės santarvės, politinio pliuralizmo ir tolerancijos pamatus Lietuvoje. Tapęs Lietuvos valstybės vadovu ir jaunos valstybės piliečių bendruomenės lyderiu, V. Adamkus tapo ir visuomenę įkvepiančiu moraliniu autoritetu, kurio tvirtumą tik sustiprino istorijos laiko tėkmė. Pirmojoje inauguracinėje kalboje Prezidentas V. Adamkus pabrėžė pilietinės bendruomenės raidos svarbą ir atkreipė dėmesį, kad tam būtina sąlyga – įtvirtinti moralės standartą, pagal kurį už savo žodžius ir poelgius žmogus būtų atsakingas ir sau pačiam, ir kitiems, o valdžios institucijų pareiga – sudaryti tam teisines ir technines sąlygas. Eidamas valstybės vadovo pareigas jis liko ištikimas šiems veiklos principams. Vienas didžiausių V. Adamkaus prezidentavimo pasiekimų yra jo didžiulis indėlis į derybas dėl stojimo į svarbiausias Vakarų pasaulio bendrijos institucijas – NATO ir Europos Sąjungą.
Vienas iš V. Adamkaus prezidentavimo pasiekimų yra į Europą grįžtančios Lietuvos europietiškos reputacijos atkūrimas. Pagrindinis Prezidento V. Adamkaus vykdytos užsienio politikos bruožas – politikai privalo paisyti esminių tarptautinės teisės principų, pagarbos žmogaus teisėms, valstybių suverenumui, šalies teritorijos vientisumui.
Prezidentas V. Adamkus vertinamas už atvirą ir visa apimančią Lietuvos užsienio politiką. Vienas jo prioritetų buvo Baltijos regiono valstybių sąveika. Trijų Baltijos valstybių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos vadovų nuolatinės konsultacijos dėl integracijos į europines ir transatlantines struktūras, vėliau – bendradarbiavimas Europos Sąjungos ir NATO viduje tapo įprasta praktika. Jis dėjo daug pastangų stiprinant Lietuvos ir Lenkijos ryšius, o sunkiausiomis akimirkomis buvo ir tarpininku siekiant sutarimų tarp Lenkijos ir didžiųjų Europos Sąjungos valstybių. Prezidento V. Adamkaus pastangomis nuo 1998 metų Lietuva ir Lenkija tapo strateginėmis partnerėmis. Daugelyje dvišalių susitikimų buvo aptariami Lietuvos ir Lenkijos strateginės partnerystės, regioninio saugumo, kultūrinio bendradarbiavimo, lietuvių ir lenkų tautinių mažumų bei kiti klausimai. Prezidentas V. Adamkus, siekdamas glaudaus dialogo su Lenkija, nevengė sudėtingų abiejų tautų bendros istorijos klausimų.
Prezidentas V. Adamkus savo užsienio politiką išplėtė į Europos rytus – čia kelio į demokratinių šalių bendriją intensyviai ieškojo kitos posovietinės šalys, ypač Ukraina. Prezidentas reikšmingai prisidėjo prie Ukrainos, Sakartvelo, Moldovos ir kitų šalių laisvės stiprinimo.
V. Adamkaus nuopelnai, stiprinant civilizacijų dialogą, buvo įvertinti ne vienos valstybės apdovanojimu. 2003 metais jam buvo suteiktas UNESCO Geros valios ambasadoriaus žinių visuomenei titulas, 2007 metais už sėkmingą tarpininkavimą per svarbias Europos tarptautines derybas jam skirtas Metų europiečio titulas.
Gerbiamas ir mylimas Prezidente, jūsų didžiulis indėlis į darbą su išeivija. Jūs ne kartą sakėte, kad išeivijos ir tėvynės ryšys turi būti labai glaudus – tiesioginis ir dvasinis. Jis buvo būtinas lietuvių išeivijai išlikti, jis buvo reikalingas ir tėvynės laisvei atkurti. Manau, kad ir dabarties pasaulyje šis ryšys nepraranda egzistencinės svarbos. Gyvybinga, kūrybinga išeivija gali ir turi būti įtakinga Lietuvos interesų gynėja. Esu įsitikinęs, kad mano įpėdinė ponia D. Asanavičiūtė visiškai pritaria šiems žodžiams.
Kaip Neringos miesto garbės piliečiui, vakar man paskambino Neringos meras ir Neringos žmonių vardu, Prezidente, prašė padėkoti jums už meilę šiam nuostabiam, gražiam kraštui, kuriam lygių pasaulyje nėra. Būdamas Neringos garbės pilietis ir nebūdamas, jūs daug padarėte, kad Neringa šiandien suklestėtų.
Labai džiaugiamės, kad mūsų tauta turėjo išskirtinę galimybę visą dešimtmetį jumis didžiuotis kaip savo lyderiu, tiesiogiai pajusti aukštos politinės ir dvasinės kultūros, tolerancijos valstybės vadovo dvasią. Mes tuos ilgus metus mokėmės iš jūsų valstybės valdymo meno, elgesio kultūros, žmonių šiltų ir nesavanaudiškų tarpusavio santykių puoselėjimo, mes nuolat rodome jus kaip pavyzdį savo vaikams ir anūkams. Jūs, tiek būdamas emigracijoje, tiek grįžęs į tėvynę, išskirtinai rūpinotės mūsų tautos gerove, mūsų žmonių kultūra, mūsų gamtos išsaugojimu, Lietuvos ekonomikos augimu ir Lietuvos ateitimi.
Išskirtinis jūsų bruožas – kai tapote Prezidentu, jūs labai pagarbiai bendravote su buvusiu Prezidentu, nenustūmėte jo į užribį, ėjote kartu, tarėtės, kaip daugiau prisidėti, kaip daryti geresnius darbus mūsų tėvynės labui. Jūs visą gyvenimą, užimdamas įvairius postus, ypač prezidentaudamas, kvietėte mus visus vienybės, pagarbos ir meilės vienas kitam. Cituoju jūsų žodžius: „Nes tik jausdami bendrumą, jausdami pasitikėjimą vienas kitu, mes esame stiprūs, esame vienintelės tėvynės Lietuvos vaikai. Tik meilė artimam, gimtam kraštui jungia mus, veda priekin, skatina daryti prasmingus ir kilnius darbus vardan klestinčios Lietuvos.“ Jūs mokėte visus mus išminties ir dažnai sakėte, kad išmintis tai yra proto veidrodis, tai yra sielos skydas ir palaimintas tas, kuris stengiasi jį įgyti, nes ji – visų kilnių darbų dirva ir šaknis.
Kaip gydytojas ir žmogus, meldžiu Dievo šiandien, šią iškilmingą dieną, kad jūsų gyvenimas tęstųsi dar daug daug metų, meilę ir pagarbą mes visi justume dar ilgus metus. Nuoširdžiausi linkėjimai jūsų žmonai poniai Almai. Būkite laimingi.
Gerasis Dieve, šią iškilmingą dieną, kai dvasios taurumas mūsų visų širdyse yra pakilęs iki kulminacijos, laimink mūsų brangų Prezidentą, laimink mūsų brangų Prezidentą poną V. Adamkų, mūsų visų labui, kiekvieno iš mūsų labui ir mūsų brangios Tėvynės Lietuvos gerovei. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju A. Vinkui. (Plojimai)
Prezidento Valdo Adamkaus kalba
Dabar norėčiau pakviesti į apdovanojimo ceremoniją gerbiamą Prezidentą V. Adamkų. (Plojimai)
V. ADAMKUS. Labai ačiū. Gerbiamoji Seimo Pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente Gitanai Nausėda, Atkuriamojo Seimo Pirmininke Vytautai Landsbergi, gerbiamieji Seimo nariai ir šio posėdžio svečiai, susirinkome į Seimo posėdį, kuris yra išskirtinis Lietuvai ir jos istorijai. Išskirtinis mums visiems ir, žinoma, man asmeniškai. Tai 100 metų Lietuvos parlamentarizmo tradicijai, 100 metų nuo to laiko, kai Lietuva pasiskelbė respublika, tvarkoma demokratijos pagrindais ir teisingumu, įstatymų viršenybės ir įstatymų įgyvendinimo principais. Tai buvo istorinės reikšmės įvykis, žymintis svarbų perėjimą į naują politikos kultūros lygmenį.
A. Stulginskis buvo aktyvus šių istorinių Lietuvos įvykių dalyvis, todėl jaučiuosi išskirtinai pagerbtas jūsų apsisprendimu skirti man ir Jungtinių Amerikos Valstijų senatoriui R. Dž. Durbinui Aleksandro Stulginskio žvaigždės apdovanojimą. Esu giliai sujaudintas ir dėkingas. Šis įvertinimas skiriamas už parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjų puoselėjimą. Jeigu mano darbai šiandienos piliečio akyse buvo būtent tokie, vadinasi, esame bendraminčiai. Visą sąmoningą gyvenimą, pradedant paauglio dalyvavimu antinacinėje rezistencijoje ir baigiant šiandieniniais susitikimais su Lietuvos ir pasaulio žmonėmis, stengiausi dirbti savo valstybei. Visą gyvenimą visomis galimybėmis siekiau, kad Lietuva būtų laisva, demokratiška ir europietiška.
Manau, kad panašūs lūkesčiai lydėjo ir Steigiamojo Seimo Pirmininko A. Stulginskio darbus. Vasario 16-osios Lietuva buvo žodis, žinia pasauliui, kad mūsų tauta gyva, kad mes siekiame valstybingumo ir niekada to siekio neatsisakysime. O 1920 metais Steigiamasis Seimas padarė viską, kad, kaip Šventajame Rašte pasakoma, žodis virstų kūnu. Nepriklausomybės deklaracijoje užrašytas Lietuvos laisvės žodis virto Lietuvos Respublika – laisva, demokratiška, parlamentine valstybe. Praėjo daugiau nei šimtas metų, tačiau ši parlamentizmo tradicija nenuvertėjo, net atvirkščiai, kaip rodo šiandieniniai įvykiai, laisvė, demokratija, tikrasis parlamentizmas išlieka tikrąja orios visuomenės gyvenimo šerdimi.
Atskiru sakiniu noriu pasidžiaugti, kad šis apdovanojimas įteikiamas ir senatoriui R. Dž. Durbinui, Lietuvos bičiuliui, kuris daugiau nei 30 metų prisidėjo prie mūsų valstybingumo ir demokratijos, prie Lietuvos vardo pasaulyje garsinimo. Dar 1990 metų pavasarį, Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, kai pasaulis neskubėjo pripažinti Kovo 11-osios Lietuvos, būtent senatorius R. Dž. Durbinas buvo Atstovų rūmų rezoliucijos, raginančios Jungtines Amerikos Valstijas paremti Lietuvos nepriklausomybę, autorius. Vėliau daug ir kantriai dirbo Lietuvai įsitvirtinant NATO aljanse. Tad prisidedu prie visų čia gražių pasakytų žodžių, skiriamų Lietuvos bičiuliui. Esu tikras – turėdami tokių bendraminčių esame stiprūs ir matomi pasaulyje.
Gerbiamieji, tikras politikas niekada nedirba dėl įvertinimų ar apdovanojimų. Viskas dėl žmonių, dėl valstybės, dėl demokratiško ir oraus gyvenimo. Viskas vardan tos Lietuvos! Aleksandro Stulginskio žvaigždės šviesoje nuoširdžiai linkiu, kad Lietuva tokia ir išliktų visais laikais visose istorinėse situacijose, tokia, kokia yra šiandien, prisidėdama prie laisvės ir tiesos gynimo, kokia ji yra ir šiandien ukrainiečiams ir viso pasaulio žmonėms sakydama „Už jūsų ir mūsų laisvę!“
Dar kartą nuoširdžiai dėkoju visiems, kurių valia tai vyksta. Dėkoju už garbingą apdovanojimą, jį laikau vienu iš svarbiausių savo gyvenime. Labai jums ačiū. (Plojimai)
M. STROLYS (Seimo posėdžių sekretoriato vyriausiasis specialistas). Jo Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentas G. Nausėda, Prezidentas V. Adamkus, Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Kolegos, gerbiamieji posėdžio dalyviai, svečiai, ceremoniją, skirtą Prezidento V. Adamkaus apdovanojimui, baigėme.
Kviečiu posėdžio pirmininkavimą perimti pirmąjį pavaduotoją J. Razmą.
PIRMININKAS (J. RAZMA, TS-LKDF). Labas rytas, gerbiami kolegos. Pradedame darbinę posėdžio dalį ir ją pradedame nuo registracijos.
Užsiregistravo 111 Seimo narių.
Dar turime ir iškilmingų momentų. Noriu visų vardu pasveikinti kolegą A. Pocių, jis neseniai šventė jubiliejų. (Plojimai)
A. POCIUS (TS-LKDF). Labai ačiū. Tikrai tokia iškilminga diena ir šiek tiek dėmesio kliuvo ir man. Noriu pasinaudoti proga ir, padėkodamas už šį dėmesį, už šias gėles, tiesiog priminti, kad būtent tą gegužės 14 dieną prieš 50 metų savo gyvybę paaukojo R. Kalanta. Kaip prisimename, būtent tą dieną, kai man buvo 15 metų. Šis žmogus, jo pasiaukojimas, tas laisvės fakelas tapo man ta šviesa, tuo orientyru, kuris būtent vedė šiuo keliu, ir tiesiog esu tuo, kuo esu šiandien. Ačiū jums visiems. Sėkmės ir gerų darbų. (Plojimai)
10.36 val.
Informaciniai pranešimai
PIRMININKAS. Dar prieš paskelbdamas pirmąjį darbotvarkės klausimą, paminėsiu atnaujintą balsų skaičiavimo grupės sudėtį. Joje yra K. Adomaitis, V. Giraitytė-Juškevičienė, V. Kanopa, K. Mažeika, Ž. Pavilionis, G. Surplys, J. Varkalys, R. Žemaitaitis.
10.37 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2022 m. gegužės 17 d. (antradienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Pagal mūsų numeraciją skelbiu darbotvarkės 2 klausimą – šios dienos mūsų posėdžių darbotvarkės tvirtinimą. Matau išsirikiavusius tris opozicijos atstovus. Pakelkite ranką, kuris čia buvote pirmasis. Rodoma, kad pirmasis yra A. Nekrošius. Prašom.
A. NEKROŠIUS (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, frakcijos vardu prašom perkelti į vakarinį posėdį darbotvarkėje pažymėtą 1-10 klausimą, tai yra Seimo nutarimo „Dėl tiesioginio valdymo Kalvarijos savivaldybės teritorijoje įvedimo“ projektą Nr. XIVP-1661. Matome, kad rytinis posėdis tikrai intensyvus, yra ganėtinai imlus laikui, todėl prašome perkelti į vakarinį.
PIRMININKAS. Gerbiamas kolega, perkelti negalime, nes buvo padaryta pertrauka iki kito posėdžio. Jūs turėsite galimybę, prasidėjus tam klausimui, siūlyti dar vieną pertrauką iki kito posėdžio. Tai yra vienintelė statutinė galimybė. Nepykite, jūsų siūlymo negaliu teikti balsuoti.
Toliau – V. Ąžuolas. Įvardinau, tai jau sakykite.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Frakcijos vardu prašom išbraukti iš darbotvarkės klausimus nuo 1-3.1 iki 1-3.4, visą įstatymų bloką dėl biudžeto pakeitimo. Praeitą savaitę matėme sektoriuose, kelių, statybų sektoriuose, susidariusią neįprastą padėtį, kai gali sužlugti daug projektų. Deja, bet valdantieji nesuspėjo pateikti pasiūlymų dėl papildomo finansavimo šiems sektoriams skyrimo. Išbraukus ir padarius pertrauką, būtų sudaryta galimybė valdantiesiems pateikti pasiūlymus ir padėti šiems sektoriams. Nes, deja, žiūrint į premjerės laikyseną, tai ji demonstravo daugiau aroganciją dėl šių problemų sprendimo. Tad sudarykime galimybę Seimo nariams tas problemas išspręsti.
PIRMININKAS. Bijau, kad jūsų pasiūlymo taip pat negalėsiu teikti balsuoti, nes Biudžeto projektas yra svarstomas pagal specialią procedūrą. Praėjusį posėdį mes fiksavome jo priėmimo datą, tai ta data ir turi būti šiandien. Nebent vienintelis siūlymas gali būti jį nukelti į vakarinį posėdį, jeigu jūs tokį formuluotumėte. Taip sakant, vienintelė galimybė, kurią aš galiu teikti balsuoti, bet į kitą dieną negaliu teikti, nes viskas turi būti tvarkingai pagal Statutą. Patvirtintos datos nukėlimo galimybės Statute nėra numatyta.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Perkelkime į vakarinį tada.
PIRMININKAS. Gerai, tai formuluoju, kad perkeltume į vakarinį. Čia, žinoma, galime balsuoti, nes mes fiksavome priėmimo dieną. Manau, kad Seimo nariai tikrai norės iškart išspręsti tą klausimą, bet formaliai galime balsuoti.
Kas dar? Gerbiamas D. Gaižauskas.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, mano turbūt pateiksite siūlymą. Frakcijos vardu mes prašome iš darbotvarkės išbraukti 1-7 klausimą, tai yra Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso įstatymo projektą. Pagrindinis argumentas yra tas, kad prašome dar kartą visų susilaikyti nuo įstatymų projektų, kurie audrina ir priešina visuomenę, ypač karo Ukrainoje metu.
PIRMININKAS. Supratome. Bus balsuojama dėl pasiūlymo. K. Vilkauskas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Frakcijos vardu prašau išbraukti iš darbotvarkės 2-11 klausimą – Žemės įstatymo Nr. 1446 pakeitimo įstatymo projektą. Su viena dalimi mes sutinkame dėl žemės perdavimo savivaldybėms, bet dėl kitos dalies, kur funkcijos perduodamos iš Žemės ūkio ministerijos į Aplinkos ministeriją, reikia detalesnio aplinkos ministro išaiškinimo. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerai. Siūlymai užfiksuoti. Dabar dėl jų apsispręsime. Balsavimas dėl biudžeto bloko, aš taip sakau, nukėlimo į vakarinį posėdį, jį suformulavo V. Ąžuolas. Balsuojame dėl šio pasiūlymo.
Už – 56, prieš – 63, susilaikė 5. Pasiūlymui nepritarta.
Kitas siūlymas – išbraukti darbotvarkės 1-7 klausimą, tai yra Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso įstatymo projektą. Balsuojame dėl pasiūlymo.
Už – 54, prieš – 64. Pasiūlymui nepritarta.
Ir paskutinis siūlymas – išbraukti darbotvarkės 2-11 klausimą, tiksliau, visą paketą, tai yra Žemės įstatymo pakeitimų įstatymo projektą ir daug lydimųjų. Balsuojame dėl siūlymo išbraukti.
Už – 58, prieš – 63, susilaikė 5. Ir šiam pasiūlymui nėra pritarta. Lieka darbotvarkė tokia, kokia buvo pateikta. Ar galime ją bendru sutarimu patvirtinti? (Balsai salėje) Girdisi įvairių balsų. Balsuojame, kad patvirtiname šios dienos darbotvarkę. Taip pat atkreipiu dėmesį, kad nurodytas balsavimo intervalas sutampa su visų šios dalies punktų įrašymo laiku, tai iš esmės bus balsuojama po kiekvieno projekto. Čia toks labai sąlyginis balsavimo intervalas pirmoje dalyje.
Už darbotvarkę balsavo 83, prieš – 6, susilaikė 38. Darbotvarkė patvirtinta.
10.45 val.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1501(2) (priėmimas)
Pradedame pirmą dalykinį darbotvarkės klausimą – Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1501(2). Dėl atskirų straipsnių turbūt niekas neprašo balsuoti, čia pasiūlymų negauta.
Motyvai dėl viso projekto. M. Majauskas kalba už.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Mieli kolegos, tai yra sujungtas bendras Vyriausybės ir prezidentūros projektas, juo yra didinamos mažiausiai uždirbančių žmonių pajamos. Minimaliąją mėnesinę algą gaunantieji į rankas gautų per mėnesį 16 eurų daugiau, 1 tūkst. eurų gaunantieji – 12 eurų daugiau per mėnesį. Ne pyragai, bet šis tas. Tuo tarpu biudžeto netekimas yra gana reikšmingas, skaičiuojama apie 103 mln. eurų.
Vis dėlto kviečiu pritarti, nes šiuo projektu mes skatiname žmones dirbti, iš dalies amortizuojame infliacijos padarinius, mažiname socialinę atskirtį, didiname mokesčių progresyvumą iš apačios, mažiname verslo naštą ir sudarome galimybę žmonėms pasirinkti, kur jie norėtų išleisti šias papildomas pajamas. Gerbiami kolegos, kviečiu pritarti.
PIRMININKAS. Dėkui. Dabar balsuosime dėl… Taip, dar netikėtai atsirado prieš. P. Gražulis kalba prieš.
P. GRAŽULIS (LRF). Man labai gaila, valdančioji dauguma neatsižvelgė į daugelio opozicijos narių siūlymą, kad minimali alga nebūtų apmokestinta gyventojų pajamų mokesčiu. Tai nėra didelės pajamos, aš manau, kad tai būtų labai teisinga. Šiandien nebuvo tokio ryžto, neturime tokio ryžto žengti šio žingsnio kaip daugelis Europos Sąjungos šalių. Ir Jungtinės Amerikos Valstijos nustato tam tikrą sumą, pragyvenimo lygį. Jeigu dirbdamas žmogus ir negauna, jam metų gale primoka tą skirtumą.
Antras dalykas. Tikrai 12 ar 15 eurų neišgelbės, kai infliacija milžiniška, kai viskas auga kartais. Manau, kad dalį visuomenės net ir papiktins tokie priedai. Žinoma, gal ir neišeina balsuoti prieš, nes duoda tuos kelis centus, bet, manau, valdančioji dauguma turėtų ryžtingiau atsižvelgti į esančią infliaciją, ypač mažas pajamas turintiems žmonėms turi būti ženkliai didinama.
PIRMININKAS. Motyvai išsakyti. Balsuosime dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto. Priėmimas. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 101 Seimo narys: už – 93, prieš nėra, susilaikė 8. Įstatymas priimtas. (Gongas)
10.49 val.
Biudžeto sandaros įstatymo Nr. I-430 15 ir 25 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1500(2) (priėmimas)
Kitas paketo projektas – Biudžeto sandaros įstatymo 15 ir 25 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1500(2). Taip pat priėmimas. Trys straipsniai, dėl jų jokių pasiūlymų nėra. Manau, matau reakciją, kad niekas nereikalauja dėl atskirų straipsnių balsuoti.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Taigi galime iš karto balsuoti dėl šio įstatymo projekto priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 105: už – 76, prieš – 1, susilaikė 28. Įstatymas priimtas. (Gongas)
10.50 val.
2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo Nr. XIV-745 preambulės, 1, 2, 6, 7, 9, 10, 11, 14, 15, 21 straipsnių ir 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1499(2) (priėmimas)
Dabar pagrindinis šio paketo projektas – Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo projektas Nr. XIVP-1499(2). Kviečiu į tribūną finansų ministrę G. Skaistę ir svarstysime gautus pasiūlymus. Pastraipsniui. 1 straipsnis. Čia yra gautas Seimo narės L. Girskienės pasiūlymas. Prašau autorę pristatyti siūlymą.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Keletu žodžių pristatysiu savo pasiūlymą. Atsižvelgdama į tai, kas vyksta šiuo metu Ukrainoje, ir turint duomenis apie savivaldybėse esamų slėptuvių būklę, siūlau numatyti lėšų slėptuvėms atnaujinti. Tai būtų slėptuvės, kuriose galėtų pasislėpti žmonės – 400–600 žmonių, nuosavybės teise būtų valdomos savivaldybių. Trumpai tiek.
PIRMININKAS. Išklausysime Vyriausybės poziciją dėl šio siūlymo.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Vyriausybė siūlo nepritarti. Klausimas dėl kolektyvinės apsaugos statinių ir slėptuvių turėtų būti sprendžiamas sistemiškai, Vidaus reikalų ministerijai parengus civilinės saugos programą ir patvirtinus priemones šiai programai įgyvendinti. Šiuo metu atliekama inventorizacija, nustatomi prioritetai. Kai šis planas bus parengtas, svarstant kitų metų biudžetą, šiuos asignavimus būtų galima paskirti.
Kartu abejotina galimybė įsisavinti 30 mln. eurų sumą likus pusmečiui iki biudžetinių metų pabaigos, kai nėra parengtas konkretus investicinis planas. Todėl siūloma šiam pasiūlymui nepritarti.
PIRMININKAS. A. Skardžius kalba už pasiūlymą.
A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamoji ministre, civilinė sauga, kuriai nebuvo skirta dėmesio, turbūt nusipelno tos itin menkos sumos, kurią jūs atsisakote skirti. Aš vis dėlto nesuprantu jūsų, gerbiami valdantieji konservatoriai. Viena vertus, mums reikia organizuoti karinę, civilinę gynybą, kita vertus, tam pinigų nėra ir jūs bandote visais įmanomais būdais išsisukinėti, mokesčių mokėtojų lėšas nukreipti, sakykime, kai kuriems labai abejotiniems projektams, o gyvybiškai būtiniems įrenginiams, kuriuos reikia nedelsiant sutvarkyti, kad Lietuvos žmonės jaustųsi saugūs, nematote reikalo. Tad vis dėlto norėčiau išgirsti jūsų poziciją, ką jūs manote ir dėl ko manote, ar Lietuvai išties gresia koks nors pavojus? Jeigu negresia, tai kodėl čia verčiatės per galvą ir biudžetą svarstote, ir asignavimus skiriate, lyg išties grėstų pavojus? Būkite nuoseklūs ir elkitės nuosekliai, būkime pasiruošę taikos metu, nes karo metu jau išties, neduok Dieve, bus per vėlu.
PIRMININKAS. Prieš pasiūlymą pasisako M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, mielas Artūrai, atkreipsiu dėmesį, kad investicijos į gynybinius pajėgumus yra dalis atgrasymo strategijos. Tai nereiškia, kad Lietuvai yra tiesioginė grėsmė būti užpultai čia ir dabar, netrukus, tai yra dalis atgrasymo nuo bet kokių ketinimų ar minčių tai padaryti ateityje. Tuo tarpu nesant tiesioginės grėsmės, jog jau dabar, netrukus Lietuva bus bombarduojama, staiga verstis per galvą ir numatyti 30 mln. eurų slėptuvėms įrengti nebūtų tikslinga.
Pirma, nėra galimybės net ir įsisavinti, įgyvendinti tokius projektus per pusę metų. Antra, tokie dalykai turi būti daromi nuosekliai, sistemiškai, užtikrinant civilinių gyventojų apsaugą. Tą ir numato Vidaus reikalų ministerija įgyvendindama civilinės saugos programą. Todėl kviečiu nepritarti šiam siūlymui.
PIRMININKAS. Matau, yra užsirašiusių daugiau, bet čia kalba tik vienas už, vienas prieš dėl motyvų dėl pasiūlymų. Dabar balsuosime. Prieš balsavimą priminsiu, kad balsuojant dėl pasiūlymo, kuriam nepritarė Vyriausybė, norint, kad pasiūlymas būtų patvirtintas, reikia surinkti ne mažiau kaip 71 balsą už, nepakanka laimėti paprasta balsų persvara.
Balsuojame dėl L. Girskienės pasiūlymo.
Balsavo 76: už – 51, prieš – 7, susilaikė 18. Nors, kaip minėjau, ir yra čia balsų dauguma, bet pasiūlymui nepritarta.
A. Petrošius dėl vedimo tvarkos.
A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Balsuojant dėl 1-3.2 klausimo, mano balsas buvo prieš. Prašyčiau protokole įrašyti, kad balsas buvo už. Suklydau balsuodamas.
PIRMININKAS. Protokole fiksuosime balsavimą dėl projekto – darbotvarkės 1-3.2 klausimo priėmimo.
Toliau devynių Seimo narių pasiūlymas. Dar V. Ąžuolas taip pat dėl vedimo tvarkos.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Švietimo ministrė civilinės saugos objektus naikina, ypač rugsėjo 1-ąją daug sunaikins, o valdantiesiems jų finansavimo nereikia. Taip ir sakykite, kad civilinė sauga jums nereikalinga.
PIRMININKAS. Su vedimo tvarka šis pasakymas neturi nieko bendro, tai yra replika. Taip reikėtų sakyti.
Dabar toliau Darbo frakcijos devynių Seimo narių pasiūlymas. Jį turbūt pristatys V. Jukna.
V. JUKNA (DPF). Taip.
PIRMININKAS. Prašom.
V. JUKNA (DPF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Pasiūlymo esmė – padidinti 6 mln. eurų stipriai ekonomiškai nukentėjusiems žemės ūkio sektoriams leistiną nacionalinę paramą pagal Europos Sąjungos deleguotąjį reglamentą 2022/467. Kaip žinote, žemės ūkio sektorius dėl drastiškai išaugusių elektros, dujų, trąšų ir pašarų kainų patiria didelių ekonominių nuostolių. Ypač nukentėjo kiaulininkystės ir paukštininkystės sektoriai. Vien kiaulininkystės sektorius per praėjusius metus patyrė beveik 15 mln. eurų nuostolių. Šiuose sektoriuose krizė ir toliau gilėja. Įmonės yra prie bankroto ribos, todėl būtina išnaudoti visas galimybes ir paremti šiuos labiausiai ekonomiškai nukentėjusius sektorius.
Siūloma parama – 9,3 mln. eurų Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo įstatymo projekte yra ženkliai per maža ir turi būti padidinta iki galimos dvigubai didesnės nacionalinės paramos, tai yra iki galimos pagal reglamentą 15,3 mln. eurų sumos. Lėšas siūlome skirti iš Lietuvos Respublikos Vyriausybės rezervo fondo.
Prašau kolegas palaikyti šį siūlymą, nes ši parama yra gyvybiškai svarbi nukentėjusiems žemės ūkio sektoriams, kurie užtikrina aprūpinimą savo gamybos maistu, sukuria darbo vietų regionuose, o skirti papildomi 6 mln. eurų tikrai keleriopai sugrįš į biudžetą mokesčiais, gyventojų užimtumu, todėl kviečiu palaikyti šį siūlymą ir balsuoti už. Ačiū.
PIRMININKAS. Vyriausybės pozicija dėl siūlymo.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Norėčiau atkreipti dėmesį, kad Europos Komisijos deleguotasis reglamentas Lietuvai paskyrė 7,683 mln. eurų ir suteikė teisę dvigubai skirti nacionalinio kofinansavimo. Dabar biudžete yra numatyta 9,3 mln. eurų. Taip pat priminsiu, kad kovo 2 dieną Vyriausybė iš Vyriausybės rezervo jau paskyrė 6 mln. eurų, jie bus paskirstyti pagal valstybės pagalbos schemą, kuri yra numatyta šiame reglamente, todėl visas nacionalinis kofinansavimas, kuris gali būti derinamas pagal šią pagalbos schemą, yra numatytas.
Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį, kad 13 mln. eurų buvo perskirstyta iš bendrojo finansavimo lėšų į valstybės biudžeto asignavimus ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse veikiantiems ūkio subjektams lengvatinėms paskoloms, skirtoms išsaugoti žemės ūkio sektoriaus likvidumą, teikti, be to, siekiant padėti žemės ūkio ir akvakultūros sektoriams, kurie dėl išaugusių pašarų, trąšų, energetinių išteklių kainų susiduria su likvidumo problema. Padidintas valstybės garantuojamų garantijų institucijų prisiimtų įsipareigojimų pagal garantijas limitas. Žemės ūkio sektoriui numatyta apie 90 mln. eurų. Todėl siūloma nepritarti.
PIRMININKAS. Motyvai už. Kalba K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, pirmininke. Turbūt reikėtų teisingumo dėlei pasakyti, kad parama kiaulininkystei derinama pagal visai kitą schemą, tą turbūt jūs puikiai žinote. Tą turėjo padaryti ir žemės ūkio ministras. Galbūt premjerė patikslins, ką naujo sugalvojo, bet iki šiandien žemės ūkis iš tikrųjų yra paliktas savieigai ir, na, išgyventi taip, kaip jiems atrodo. Turbūt tai, kad ši valdančioji dauguma nemyli žemdirbių, yra faktas, o priemonės, kurios yra siūlomos, tikrai neatitinka realybės. Turbūt reikėtų tiesiog vieno paprasto dalyko – jums susėdus nuvažiuoti į kaimą pas ūkininkus ir pažiūrėti, kokia iš tikrųjų ta situacija, nes tai, apie ką jūs kalbate, iš tikrųjų neatitinka realybės.
Noriu palinkėti, kad tas sveikas protas iš tiesų nugalėtų. Pasiūlymas galbūt nėra pats idealiausias, bet tikrai yra pagalbos įrankis tiems sektoriams, kurie šiandien ypač susiduria ne tik su likvidumo problemomis, bet ir pašarų, nes pakilusios kukurūzų, kviečių, sojų ir kitų grūdų kainos iš tiesų kiaulininkystei, paukštininkystei yra nepakeliama našta. Dėl to Kaimo reikalų komitete mes nuolat keliame tuos klausimus, bet klausimų kėlimas ir kalbėjimas apie tai nereiškia, kad tai yra pagalba tiems žemdirbiams, kurie dėl to kenčia. Iš tiesų norėtųsi ir realių veiksmų, kad būtų tikrai ta pagalba, kuri yra reikalinga.
PIRMININKAS. Premjerė I. Šimonytė pasisakys prieš.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Taip jau yra, kad biudžetas nesusijęs su meile, jis susijęs su pinigais ir tuo, kaip būtų galima ribotus išteklius padalinti neribotiems poreikiams. Aš dar kartą noriu atkreipti dėmesį į tai, ką sakė finansų ministrė. Vyriausybė dar kovo mėnesį paskyrė analogišką sumą paramai žemės ūkio sektoriams, kurie labiausiai nukentėjo. Ta parama patenka po tuo pačiu komunikato dėl valstybės pagalbos skėčiu ir jos kofinansavimas yra įskaičiuojamas į tą pačią sumą. Taigi tie pinigai jau yra skirti žemės ūkio sektoriui ir antrą kartą skirdama juos biudžete valstybė pažeistų valstybės pagalbos limitą. Dar kartą prašyčiau kolegų į tai įsiklausyti. Taip pat ministrė minėjo, kad yra numatytos ir kitos priemonės, kurios nėra tiesioginės subsidijos, bet apyvartinių lėšų klausimų sprendimas. Todėl siūlyčiau pasiūlymui nepritarti.
PIRMININKAS. Motyvai baigti. Balsuosime dėl šio Darbo partijos frakcijos narių pasiūlymo.
Balsavo 65 Seimo nariai: už – 49, prieš – 8, susilaikė 8. Pasiūlymui nepritarta.
Paskutinis pasiūlymas dėl 1 straipsnio, jį teikia T. Tomilinas ir V. Bakas. Pristatys turbūt T. Tomilinas. Prašom.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiami kolegos, Seimo kontrolierių institucija ir kiti ombudsmenai ne kartą kreipėsi į tam tikrus Seimo komitetus, prašydami išspręsti struktūrines sistemines jų įstaigų finansavimo problemas. Deja, bet Seimas neišgirdo, papildomo finansavimo nesuteikė. Mes turime daugybę krizių, kur reikia Seimo dėmesio būtent per savo atstovus, tai yra ombudsmenus. Aš gerbiamus Seimo narius noriu raginti pagalvoti mums, kaip institucijai, atskirai net nuo Vyriausybės šiek tiek. Tai yra iš esmės mūsų prestižo klausimas. Tai, kaip dirba, kiek uždirba Seimo kontrolierių ir kitų ombudsmenų patarėjai, daug ką pasako apie mūsų parlamentizmą. Šioje salėje daug kalbų apie laisvę, apie gynimą, apie žmogaus teises. Tačiau kai realybėje Seimo kontrolierius negali prisitraukti patarėjų, nes tiesiog niekas neina dirbti, yra daugybė neužimtų etatų, nes tiesiog sistemiškai trūksta finansavimo, kai turime nedelsiant spręsti įvairiausius iškylančius žmogaus teisių iššūkius dėl įvairių krizių, tiesiog gėdinga, kad mes negalime surasti kelių šimtų tūkstančių eurų padidinti visų ombudsmenų finansavimą. Mūsų pasiūlymas labai paprastas – 5 % padidinti visų Seimo formuojamų ombudsmenų įstaigų finansavimą jau nuo liepos 1 dienos ir kartu bus teikiamas projektas dėl Seimo kontrolierių patarėjų koeficientų didinimo. Tai aktualu ir naujam ombudsmenui, tai yra žvalgybos ombudsmenui.
PIRMININKAS. Išklausysime Vyriausybės pozicijų.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Norėčiau atkreipti dėmesį, kad paties biudžeto tikslinimo prasmė ir tikslas, dėl ko buvo pradėtas svarstyti šis biudžetas, yra dėl Rusijos invazijos į Ukrainą sukeltos geopolitinės ir ekonominės krizės, jos pasekmių švelninimo. Esminiai pakeitimai yra daromi infliacijos pasekmių švelninimo ir energetinės nepriklausomybės įtvirtinimo paketo įgyvendinimo tikslais, taip pat užtikrinant pagalbą iš Ukrainos atkeliavusiems karo pabėgėliams ir taip pat dėl išlaikymo kritinės infrastruktūros, kuri nukenčia dėl taikomų sankcijų dabartiniam Rusijos ir Baltarusijos režimui, tačiau ne peržiūrėti asignavimų valdytojų poreikius. Kartu pažymėtina, kad darbo užmokesčio klausimai turėtų būti sprendžiami sistemiškai viso viešojo sektoriaus ir tuo tikslu yra atliekama Vidaus reikalų ministerijos vykdoma reforma, o ne priimami atskiri sprendimai dėl pavienių asignavimų valdytojų. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad drauge su šiuo pasiūlymu nėra pateikta įstatymų projektų, kurie būtų lydimieji biudžeto projekto, kurie būtų susiję su šių atlyginimų didinimo įgyvendinimu. Todėl Vyriausybė siūlo nepritarti.
PIRMININKAS. Motyvai dėl pasiūlymo. T. V. Raskevičius kalba už.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Dėkoju už suteiktą žodį. Kolegų Seimo narių siūlymas iš tiesų atspindi sisteminę problemą ir ta sisteminė problema yra labai gerai žinoma ir Žmogaus teisių komitete, būtent, kad ombudsmenų institucijos jau ilgą laiką gyvena bado režimu. Tą bado režimą lemia tai, kad įstatymo leidėjas šioms institucijoms nuolatos priskiria naujas funkcijas, vykdo įvairias Europos Sąjungos direktyvas, tačiau finansavimas nėra didinamas.
Taip pat kitas šios problemos aspektas yra tas, kad ne tik ombudsmenų pareiginių algų koeficientai yra žemesni už tų institucijų vadovų, kuriuos jie kontroliuoja, bet ir tai, kad ombudsmenų pareiginių algų koeficientai yra tarpusavyje skirtingi. Pritardamas šio pasiūlymo esmei vis dėlto manau, kad toks pasiūlymas turėtų būti sprendžiamas sistemiškai ir tvariai, kad tai būtų ne vienkartinis didinimas, bet nuolatos užtikrinamas šių institucijų tinkamas finansavimas.
Aišku, kalbant apie artėjančią valstybės tarnybos reformą, į šias pastabas tikrai turėtų atsižvelgti ir galbūt tikrai tikslinga būtų priimti sprendimus ne tikslinant biudžetą, bet planuojant kitų metų biudžeto asignavimus.
PIRMININKAS. Motyvai prieš – kalba I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Tiesą sakant, tai, ką pasakė kolega T. Tomilinas, galioja labai daugeliui viešojo administravimo vadovų, ne tik ombudsmenų. Tikrai daug kur jūs rasite tokią situaciją, kai aukštesnio rango vadovas uždirba mažiau už jam pavaldžios institucijos vadovą. Ir tai yra nenormalu, ir tai yra tos pigios valdžios grimasos, kurių mes viešajame sektoriuje turime labai daug.
Todėl visiškai pritardama problemos kėlimui vis dėlto siūlyčiau jos negilinti, nes toks problemos sprendimas toliau sukuria paskatas ką tik pakeistiems tam tikriems darbo užmokesčiams fragmentiškai bandyti prilyginti kitus darbo užmokesčius, o čia dar reikia turėti mintyje, kad Pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo net pateikimo Seimas nėra gavęs. Taigi mes skiriame pinigus neturėdami sprendimo, didinančio pačius darbo užmokesčius, tai Seimas dėl to nėra apsisprendęs.
Aš labai raginu kolegas palaikyti viešojo sektoriaus viešojo administravimo, jeigu tiksliau, vadovų, pareigūnų, politikų darbo užmokesčio pokyčius, kuriuos Vyriausybė, tikiuosi, pateiks Seimui birželio mėnesį. Dėl jų bus galima diskutuoti visą vasarą ir, jeigu bus sutarta, priimti rudenį, tuomet šiuos klausimus spręsti sistemiškai ir horizontaliai, apimant visus valstybei ne mažiau svarbių institucijų vadovus. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Motyvai išsakyti. Balsuosime dėl T. Tomilino ir V. Bako pasiūlymo.
Balsavo 60: už – 48, prieš nėra, susilaikė 12. Pasiūlymui nepritarta.
Dabar balsuosime dėl viso 1 straipsnio. Pažiūrėsime, ar yra užsirašiusių dėl motyvų. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame, ar priimame 1 straipsnį.
Balsavo 118: už – 69, prieš – 3, susilaikė 46. 1 straipsniui pritarta.
Dabar, kolegos, tikiuosi, sutarsime, kad dėl tų straipsnių, dėl kurių nėra pateikta pasiūlymų, atskirai nebalsuojame, neseniai pakeistas Statutas tai leidžia. Tikiuosi, niekas nereikalauja balsuoti atskirai dėl kiekvieno straipsnio. Matau, kad sutarėme. Tik paminėsiu, kad dėl 10 straipsnio buvo Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas nepritarė, tai taip ir lieka, kaip nusprendė komitetas. Taigi dėl straipsnių nuo 2 iki 11 atskirai nebalsuojame, nes dėl jų nebuvo jokių pasiūlymų.
Dabar nagrinėjame 12 straipsnį. Pasakysiu, kad dėl jo yra tie patys pasiūlymai, kurie buvo pateikti dėl 1 straipsnio. Tai L. Girskienės, Darbo partijos frakcijos, Seimo narių ir T. Tomilino bei V. Bako. Turbūt kaip visada sutariame, kad iš naujo tokiais atvejais nebalsuojame. Tada balsuosime dėl viso 12 straipsnio, nes dėl tų straipsnių, dėl kurių gauta pasiūlymų, reikia balsuoti atskirai. Balsuojame, ar priimame 12 straipsnį.
Balsavo 108: už – 68, prieš – 3, susilaikė 37. 12 straipsniui pritarta.
Toliau nuo 13 iki 19 straipsnių imtinai jokių pasiūlymų ir pastabų negauta, niekas nereikalauja atskirai balsuoti. Tada sprendžiame dėl viso projekto.
Motyvai už, prieš. Pirmasis už kalba M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, tai yra didžiausias antiinfliacinis paketas Europos Sąjungoje. Žinoma, reikia pripažinti, kad ir infliacija Lietuvoje yra viena didžiausių, ji skaudžiausiai kerta mažas pajamas gaunantiems. Todėl ir didžioji šio antiinfliacinio paketo dalis būtent skirta mažiausias pajamas gaunantiems, kad jų perkamoji galia nemažėtų. Didinamas neapmokestinamasis pajamų dydis, didinamos socialinės išmokos, didinamos pensijos.
Antra labai svarbi dalis yra skirta energijos kainų suvaldymui. Čia mes turime dalį verslui skirto paketo ir dalį buitiniams vartotojams. Ypač svarbų vaidmenį atliks Valstybinė energetikos reguliavimo taryba. Ji užtikrins, kad subsidija būtų panaudota tinkamai, kad visa nauda atitektų vartotojui.
Labai tikiuosi jūsų pritarimo ir noriu atkreipti dėmesį, jog labai svarbus klausimas yra, kaip gyvensime toliau. Kol kas nėra jokių indikacijų, jog infliacija ir energijos kainos artimiausiu metu gali sugrįžti į prieškrizinį lygį, todėl ypač svarbu pradėti tartis, kokių reformų imsimės siekdami sumažinti struktūrinį biudžeto deficitą ir didinti ekonomikos konkurencingumą. Būtent nuo to priklausys, kiek papildomai galėsime skirti infliacijos padarinių mažinimui, remti šeimas ir indeksuoti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus. Ačiū.
PIRMININKAS. Prieš kalba R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Iš tiesų apima dviprasmiškas jausmas klausantis valdančiųjų daugumos pozicijų. Prieš tai kalbėjęs kolega įvardina, kad tai didžiausias antiinfliacinis biudžetas, o tribūnoje kalbėjusi finansų ministrė kalbėjo, kad tai įstatymas, skirtas santykiams dėl Rusijos ir patiriamos žalos. Dabar nelabai suprantu: kur čia infliacija ir kur čia Rusijos santykiai? Tai vienas dalykas.
Kitas dalykas. Dabar čia giriasi, kad didinamos pensijos. Nežinau, gal, kolegos, man galėtumėte parodyti biudžete, kur tos pensijos čia didėja? Priešingai – šiandien infliacija yra 16,5–16,7 %. Gal kažkas turi ir kitų skaičių, nes girdėjau ir sakančių 14 %, bet pensijos realiai indeksuojamos tiktai 5 % ir keliais procentais.
Dabar išgirdau dar šiurpinantį dalyką: viešajame sektoriuje, sako, vėl struktūrinė reforma. Gal jau jūs baikite tuos savo pokyčius po pokyčių, pokyčius po pokyčių. Aš praeitą savaitę turėjau galimybę pažiūrėti jūsų Vyriausybės posėdį, labai skambiai nuskambėjo: prisijunkite prie popierėlių, popierizmo pakeitimo, popierėlių ir popierėlių pakeitimo. Kokius penkis kartus nuskambėjo vienos ministrės žodžiai apie popierėlių pakeitimą. Apie kokį šikpopierį jūs ten kalbate Vyriausybėje susirinkę, apie popierėlių pakeitimą ir struktūrinę reformą? Tai vienas dalykas.
Valstybės tarnautojams bazinis dydis net nedidėja, priešingai – žiūrint į infliaciją, jis netgi mažėja 22 %. Tai yra labai lengva įskaičiuoti, nes kaštai, kurie tenka valstybės tarnautojams ir jiems prilyginamiems asmenims, padidėjo beveik 22 %.
Dabar kalbama apie indeksavimą. Penktadienį premjerės išsišokimas Kaune: verslininkai, ne piketuokite, o veskite derybas! Kokias tu derybas gali vesti, jeigu keturis mėnesius norime susitikti su premjere pasišnekėti apie verslo situaciją ir aplinką, o mūsų nepriima? Bet ekonomistas O. Šurajevas yra priimamas, net skiriama valanda, ir dar sako: mes turime bendrų ryšių. Dabar aš niekaip jūsų nesuprantu, kurioje vietoje jūs tuos santykius čia palaikote? Verslas stabdo bet kokius…
PIRMININKAS. Laikas!
R. ŽEMAITAITIS (LRF). …darbus, indeksavimą…
PIRMININKAS. Nutraukiame pasisakymą. Taupome laiką. V. Mitalas – už.
V. MITALAS (LF). Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų pensijos padidėjo 5 %, bet dar nuo metų pradžios jos padidėjo 12 %. Tai iš viso mes turime rezultatą, kuris tikrai leidžia ženkliai atsižvelgti į tų mažiausias pajamas gaunančių, šiuo atveju pensininkų, lūkesčius. Bet ne tik apie tai aš norėjau pasakyti. Aišku, kad šito biudžeto perskirstymo išvis nereikėtų, jeigu gyventume savo įprastą gyvenimą, nebūtų nieko naujo atsitikę, nebūtų nei karo, nebūtų nei iš to ir su tuo susijusių žaliavų trūkumo, tada tikrai nereikėtų nieko taisyti. Turėtume mažiau diskusijų ir mažiau aistrų patirti čia, Seimo salėje. Bet, deja, gyvenimas taip padiktavo ir, man atrodo, šitas biudžetas yra adekvatus atsakas į tai. Aišku, kad dėl to kyla iššūkių, juos turėsime spręsti. Turėsime atsakyti į klausimą, kaip elgtis su išaugusiu biudžeto deficitu, ilgainiui, kaip sakant, pradėsiančiu savo neigiamą veidą rodyti kitų metų biudžeto kontekste. Reikės atsakyti į klausimą, ar visos išlaidos tikrai yra investicijos. Dabar kai kurios išlaidos yra skiriamos tiesiog infliacijos padariniams kompensuoti ir investicijų neprimena. Bet tai, ką galime padaryti dabar, man atrodo, šita Vyriausybė ir daro. Čia reikia visiems nusiimti rožinius akinius ir pripažinti, kad kokių nors įžvalgesnių siūlymų, tiesą sakant, nei buvo registruota, gal tik trys buvo svarstyti, nei gali būti sugalvota. Todėl, man atrodo, reikia susiimti ir balsuoti už. Ačiū.
PIRMININKAS. A. Palionis kalba prieš.
A. PALIONIS (LRF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, visų pirma noriu priminti, kad jau pernai Lietuvos valstybė Europos Sąjungoje turėjo didžiausią infliaciją. Argumentai, kad jeigu nebūtų buvę karo, čia nieko nereikėtų daryti. Aš manau, lygiai taip pat turėtume turėti antiinfliacinį projektą.
Šiandien nuskambėjo ne vieną kartą, kad turime ribotus išteklius. Aš sutinku, kad turime ribotus išteklius. Bet kai turi ribotus išteklius, tu turėtum juos paskirstyti protingai ir socialiai teisingai. Kodėl vienintelis Biudžeto ir finansų komitete balsavau prieš? Nežinau, kaip kiti kolegos mąstė, bet aš manau, kad horizontalus elektros kompensavimas yra tikrai socialiai neteisingas. Kuo aš daugiau turto valdau, kuo daugiau elektros suvartoju, tuo aš gausiu didesnę kompensaciją. Nekalbu apie kompensacijos mechanizmą, kai valdantieji kažkodėl išsigando antikorupcinio vertinimo pačiam mechanizmui kompensuoti. Jis tikrai yra ne gyventojų naudai, o nepriklausomų elektros tiekėjų naudai. Lygiai taip pat tas pats projektų indeksavimas, valstybinių projektų, tai yra ir kelių, ir statybos projektų. Mes tikrai galėtume rasti turėdami ribotus išteklius ir tikslinėmis, socialiai atsakingomis kompensacijomis išsaugoti valstybės užsakytus statybos objektus, taip sutaupytume į ateitį. Spėju, kad greitu laiku mes vėl susitiksime čia svarstyti biudžetą, kaip padidinti objektų sąmatų pinigus. Siūlyčiau nepritarti ir svarstyti iš naujo biudžetą.
PIRMININKAS. I. Šimonytė pasisako už.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Taip jau yra, kad dalį kolegų visą laiką ištinka kažkokia selektyvi atmintis. Štai vienas kolega pamiršo apie pensijų indeksavimą nuo metų pradžios, kitas kolega pamiršo, kad praėjusiais metais Lietuvoje ne tik infliacija buvo didelė, bet ir didžiausias Europos Sąjungoje darbo užmokesčio augimas. Čia buvo klausimas, kur Rusija, o kur infliacija. Rusija ten, kur manipuliuojama dujų kainomis, ten, kur karas, ten, kur trukdoma Ukrainai išvežti praėjusių metų derlių, ten ir infliacija. Man atrodo, kad tas ryšys yra labai aiškus. Karas kainuoja, karas kainuoja visam pasauliui, visai Europai. Visos Europos valstybės dabar mato ir susiduria iš esmės su beprecedente infliacija. Net ir tose šalyse, kurių patirtimi ir sprendimais čia man labai dažnai yra siūloma vadovautis, esant visiems antiinfliaciniams skydams, infliacija vis tiek yra dviženklė.
Akivaizdu, kad tai yra struktūriniai dalykai, struktūriniai sukrėtimai. Dėl jų globalios konjunktūros pakeisti mes tikrai negalėsime, bet galime mažinti pasekmes Lietuvos žmonėms. Tai, tiesą sakant, ir darome. Grįžtant prie tos diskusijos apie projektus, apie statybas ir taip toliau, ir panašiai, asignavimų valdytojas yra ne šiaip sąvoka dėl grožio, asignavimų valdytojas yra subjektas, atsakingas už tinkamą asignavimų naudojimą. Todėl projektų vykdytojai turi derėtis dėl projektų finansavimo ne su premjere, kuri nežino, kiek koks projektas konkrečiai pabrango, kokia savikaina, ir tikrai negali iš kišenės tam primesti, anam primesti, nežino, kokius projektus asignavimų valdytojai gali atidėti, todėl sakiau ir sakau, kad tie klausimai turi būti sprendžiami asignavimų valdytojų lygiu. Mano žiniomis, tai ir vyksta. Ačiū.
PIRMININKAS. A. Butkevičius kalba prieš.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Aš pratęsiu A. Palionio kai kurias išsakytas mintis, kad jisai, Biudžeto ir finansų komitete svarstant šį įstatymo projektą, susilaikė. Aš manau, daugelis komiteto narių patikėjo Biudžeto ir finansų komiteto pateiktais pasiūlymais, Vyriausybe, tikėjomės, kad į šiuos pasiūlymus bus atsižvelgta, todėl kai kurie komiteto nariai tuo metu, aš manau, pritarė šitam įstatymo projektui. Ir koks yra galutinis rezultatas? Šiandien matome, kad nei Finansų ministerija, nei Vyriausybė visiškai nereaguoja nei į Valstybės kontrolės pateiktas pastabas, nei į Lietuvos banko pateiktas pastabas, nei į Biudžeto ir finansų komiteto pateiktas rekomendacijas. Tai, mielieji, gal išvada peršasi viena, nereikia net jokių svarstymo procedūrų, tiesiog Vyriausybė atneš ir pasakys – balsuokite, nes niekas nebus keičiama nei tobulinama ir nebus atsižvelgiama į jūsų pasiūlymus.
Antras dalykas, ką kalbėjo premjerė. Vis dėlto Vyriausybė atsakinga už viešųjų finansų valdymą, už racionalų išlaidų planavimą. Racionalus išlaidų planavimas priklauso ir nuo tvarių ilgalaikių pajamų, jeigu yra planuojamos ilgalaikės išlaidos. Šiandien mes to nematome.
Antras dalykas. Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlė kompensavimo mechanizmą pradėti taikyti jau nuo sausio 1 dienos – irgi nebuvo išgirsta ir nebuvo norima girdėti. Pasekmė yra tokia, kad tai būtų šiek tiek stabilizavę infliacijos augimą.
Šiandien šitas įstatymas nėra joks antiinfliacinis įstatymo projektas, tai yra daugiau susieta su energetinio saugumo didinimu, tam tikrų pajamų didinimu ir dalies padidėjusios dujų kainos apmokėjimu, ir padidėjusios elektros kainos apmokėjimu. Lietuvos bankas ir kiti specialistai… Išvada viena, kad nedidės infliacija, gal išliks to paties lygio. Ačiū.
PIRMININKAS. Toliau G. Skaistė – už.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Išties norėčiau priminti, kad biudžeto tikslinimas yra susijęs su Rusijos invazija į Ukrainą, nes tai tikrai padarė poveikį geopolitinei situacijai, kurią turime regione. Tam reikia priimti papildomus sprendimus dėl Ukrainos karo pabėgėlių, dėl to, kad reikia išlaikyti kritinę infrastruktūrą, nes taikomos sankcijos ir nekeliauja kroviniai per geležinkelius, jų pajamos yra sumažėjusios, dėl to jiems infrastruktūrai išlaikyti reikalingi pinigai.
Taip pat kita dalis, kuri yra numatyta infliacijos pasekmėms švelninti ir energetinei nepriklausomybei įtvirtinti, yra tiesiogiai susijusi su Rusijos invazija į Ukrainą, nes tai turėjo poveikį ekonominei situacijai taip pat. Kokios buvo projekcijos iki Rusijos invazijos į Ukrainą? Tai buvo projekcijos, kad energijos kainos nuo metų vidurio turėtų pradėti mažėti, ypač pasibaigus šildymo sezonui. Dabar matome ekonomines projekcijas, kad aukštos energijos kainos išsilaikys dar bent vienus ar pusantrų metų. Natūralu, kad tie sprendimai, kurie buvo pasiūlyti anų metų pabaigoje dėl kainų išdėliojimo penkerių metų laikotarpiui, nebetinka ir reikia priimti papildomus sprendimus.
Šiuo sprendimu bus kompensuojama dalis kainos nuo liepos 1 dienos, bet taip pat grąžinamas ir tas įsiskolinimas, kuris gyventojams susikaupė už praėjusį pusmetį. Jūsų siūlymai realiai yra inkorporuoti į šį Vyriausybės pasiūlymą, kadangi žmonėms susikaupusi skola už praėjusį laikotarpį (jeigu tuo metu nebūtų priimti sprendimai, energijos kainos irgi būtų augusios daug ženkliau) yra kompensuojama ir žmonėms nereikės po kelerių metų grąžinti tų susikaupusių pinigų.
Taip pat dėl perkamosios galios. Noriu atkreipti dėmesį, kad pensijos taip pat buvo indeksuotos metų pradžioje, jos augo apskritai nuo metų pradžios 16 %, visos kitos išmokos ne mažiau kaip 15 %. Minimalios mėnesinės algos gavėjams pajamos į rankas auga 17,3 %. Todėl, mano nuomone, infliacijos pasekmės yra amortizuojamos.
PIRMININKAS. Ir paskutinis pasisakymas. A. Sysas – prieš.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, turbūt niekas nesiginčija, kad Vyriausybė tikrai deda dideles pastangas, siekdama suvaldyti krizę, kuri ir dėl karo, ir dėl nematytos infliacijos ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje muša visus rekordus, net tų senų krizių. Bet kalbėdami vis dėlto pasakykime viską iki galo. Infliacijos lygis aiškiai yra didesnis negu augimo. „Sodra“ pateikia aiškius duomenis, kad tikrai dalį, didžiąją dalį, o kai kuriems visą dalį suvalgo infliacija. Ir nereikia ginčytis – reikia pripažinti faktą ir stengtis daryti.
Kas man kelia nerimą dėl šio biudžeto? Tai yra tolesnis skolinimasis. Labai gerai, kad auga įsipareigojimai ir pensijos dar augs. Galbūt atlyginimai atsilieka nuo augimo. Mes sakome, kad pernai atlyginimai labiausiai augo Lietuvoje. Taip, bet jeigu mes pasižiūrime į Europos Sąjungos atlyginimų vidurkį, mes esame ketvirti iš galo. Daug metų tas atlyginimas buvo mažesnis, tai reikia džiaugtis, bet reikia sakyti, kad jis neatitinka vidurkio.
Blogiausia yra tai, kad mes skolinamės ir neturime tvarių finansinių šaltinių, į ateitį žiūrint. Ateis kiti metai, biudžetą vėl reikės tvirtinti. Labiausiai pasigendu mokesčių reformos. Tikrai kitos šalys tą daro, turtingesni, didesnes pajamas gaunantys žmonės moka didesnius mokesčius, kur kas didesnius mokesčius kitose Europos Sąjungos valstybėse negu čia, Lietuvoje. Atskirtis per tą laikotarpį didėja. Nereikia jokio didelio tyrimo daryti. Tai vėl parodo „Sodros“ skaičiai. Štai ko labiausiai pasigendu.
Tikrai nebalsuosiu prieš, bet susilaikysiu. Šis biudžetas galėjo būti tvaresnis, jeigu mes būtume įtraukę tuos resursus, kurie yra Lietuvoje, o ne tik skolintas lėšas.
PIRMININKAS. Pagaliau balsuosime dėl Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo kai kurių straipsnių ir priedų pakeitimo įstatymo projekto. Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 91: už – 68, prieš nėra, susilaikė 23. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.33 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2021 m. gruodžio 14 d. nutarimo Nr. XIV-746 „Dėl 2022 metų, 2023 metų ir 2024 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų konsoliduotos visumos planuojamų rodiklių“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1502(2) (priėmimas)
Toliau dar vienas projektas iš šio paketo – Seimo nutarimo dėl valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų konsoliduotos visumos planuojamų rodiklių pakeitimo projektas Nr. XIVP-1502(2). Buvo gautas Vyriausybės kompleksinis pasiūlymas dėl projekto 1 straipsnio. Jo sudėtyje yra du vidiniai straipsniai, bet jų atskirai nenagrinėsime. Komitetas pritarė pasiūlymui. Ar galime pritarti pasiūlymui bendru sutarimu? Nematau prieštaraujančių. Pritariame.
Kadangi projekto yra vienas straipsnis, dabar dėl viso projekto su ką tik aprobuotu Vyriausybės pasiūlymu dėl motyvų, matau, niekas neužsirašė. Iš karto balsuojame dėl Seimo nutarimo projekto.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 111: už – 79, prieš nėra, susilaikė 32. Nutarimas priimtas. (Gongas)
11.35 val.
Pagalbinio apvaisinimo įstatymo Nr. XII-2608 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 14, 15 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 151 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-879(2) (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 1-4 klausimas – Pagalbinio apvaisinimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIVP-879(2). Svarstymo tęsinys. Kaip žinome, buvo pertrauka iki kito posėdžio. Kviečiu į tribūną Sveikatos reikalų komiteto atstovę R. Šalaševičiūtę.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Gerbiami kolegos, Sveikatos reikalų komitetas 2022 m. balandžio 20 d. apsvarstė pateiktą Lietuvos Respublikos pagalbinio apvaisinimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir papildymo 151 straipsniu įstatymo projektą, atsižvelgė į Lietuvos Respublikos Vyriausybės pasiūlymus ir jiems iš esmės pritarė. Taip pat buvo apsvarstytos ir Teisės departamento 23 pastabos, faktiškai beveik visoms buvo pritarta, išskyrus keturias, jos iš esmės buvo daugiau techninio pobūdžio. Atsižvelgus į Teisės departamento ir Vyriausybės pastabas ir pasiūlymus įstatymo projektas buvo patobulintas. Sveikatos reikalų komitetas balsavo už išvadą ir patobulintą įstatymo projektą. Balsavimo rezultatai: už – 8, prieš – 2, susilaikė 2.
PIRMININKAS. Ačiū. Dabar Žmogaus teisių komiteto išvada. Ją pristatys T. V. Raskevičius.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Gerbiamieji Seimo nariai ir narės, Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitetas Pagalbinio apvaisinimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir papildymo 151 straipsniu įstatymo projektą svarstė praėjusių metų spalio 27 dieną. Komitete įstatymo projektui nepritarus, komitetas nusprendė bendru sutarimu grąžinti įstatymo projektą iniciatoriams tobulinti.
PIRMININKAS. Dėkui. Dabar diskusija. Pastebėsiu, kad darbotvarkėje diskutuoti skirta 20 minučių. Pirmasis pasisako A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (DPF). Gerbiami kolegos, trys kodėl ir du todėl balsuoti prieš šį įstatymo projektą. Pirmas kodėl. Kodėl sugyventinio sąvoka sąmoningai keičiama į partnerio? Todėl, kad ruošiama dirva Civilinės saugos įstatymui. Leiskite priminti visuomenės nuomonę. „Vilmorus“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa apie Partnerystės įstatymą ir jo svarstymą Seime Ukrainoje vykstančio karo kontekste parodė visuomenės griežtą nusiteikimą prieš. Partnerystės įstatymui, kuris įteisintų tos pačios lyties šeimas, kaip buvo formuluojamas klausimas, nepritarė daugiau kaip 70 % apklaustųjų. Pritariu, kad homoseksualių porų teisiniai santykiai turi būti teisiškai reglamentuoti, tačiau dėl partnerystės instituto įteisinimo turime vis dėlto surasti…
PIRMININKAS. Kolega, jūs tikrai apie tą projektą kalbate, kuris dabar yra darbotvarkėje?
A. GEDVILAS (DPF). Aš buvau užsirašęs.
PIRMININKAS. Taip, bet ar tikrai apie tą projektą, kuris yra?..
A. GEDVILAS (DPF). Dėl dirbtinio apvaisinimo.
PIRMININKAS. Gerai.
A. GEDVILAS (DPF). Antras kodėl. Kodėl sutuoktiniai turėtų sutikti su embrionų panaudojimu donorystei? Todėl, kad taip žingsnis po žingsnio yra ruošiama dirva surogacijai. Netgi Europos Parlamentas, gana liberaliai suvokiantis žmogaus teisę surogacijos atveju, ne kartą savo rezoliucijose yra paminėjęs, jog, kaip teigiama Hagos konvencijoje, surogacija yra ne kas kita kaip moters kūno ir jos reprodukcinių organų išnaudojimo forma, ir ją pasmerkęs kaip žeminančią moters orumą, nes moters kūnas ir jos reprodukcinės funkcijos paverčiamos preke.
Projekto autorei priminsiu, kad kolega buvęs Seimo Pirmininkas pasirašė rezoliuciją, kuria ragino imtis visų priemonių, įskaitant ir teisines, kad būtų uždrausta bet kokios formos surogacija, ragino pasmerkti surogaciją kaip moterų reprodukcinės funkcijos išnaudojimo praktiką, smerkti reprodukcinį turizmą. Įdomu, kaip kolega balsuos šiandien, tapęs liberalu.
Trečias kodėl. Kodėl į visą šį procesą įtraukiami nepilnamečiai ir jiems reikalingas dirbtinis apvaisinimas? Į šį kodėl atsakymo dar ieškau, bet palinkėčiau neužsiimti, kuo nereikia. O nepilnamečiams kuprinę ant pečių – ir pirmyn į mokyklą.
Dėl šių grėsmių, kolegos, kviečiu nepalaikyti šio įstatymo projekto ir balsuoti prieš. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. Dėkui. Dėl balsavimo intervalų pasakysiu, kad pirmasis balsavimo intervalas neišvengiamai pratęsiamas. Kaip minėjau, buvo sakyta, kad šitoje pirmoje dalyje balsuojame po kiekvieno projekto. Taigi po diskusijos mes balsuosime dėl pasiūlymų, po to dėl viso šio projekto po svarstymo.
Kitas diskutuoti užsirašęs – A. Lydeka.
A. LYDEKA (LSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami kolegos Seimo nariai, labai trumpai pasinaudosiu proga iš šios garbingos tribūnos pristatyti tarptautinę praktiką, kokia yra susiformavusi pasaulyje kalbant apie teisinį reglamentavimą dėl embrionų saugojimo, dėl embrionų laikymo. Taigi kokia ta tarptautinė praktika?
Daugumoje pasaulio valstybių iš viso nėra reglamentuojamas embrionų saugojimas, o tose valstybėse, kuriose yra reglamentuojamas embrionų saugojimas, tai trukmė lytinių ląstelių saugojimo banke yra apie dešimties metų laikotarpis. Embrionų saugojimas terminuotą laiką yra taikomas iš esmės visose valstybėse, kurios reglamentuoja saugojimą, nekalbant, kad tai yra pačios pažangiausios, išsivysčiusios Europos ir pasaulio valstybės. Pavyzdžiui, Švedijoje, Norvegijoje, Danijoje, Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje bendrasis embrionų saugojimo terminas apibrėžtas penkerių metų laikotarpiu ir gali būti individualiai ilginamas arba trumpinamas jau priklausomai nuo pačių porų. Vokietijoje, Austrijoje ir Suomijoje pačios poros sprendžia dėl embrionų saugojimo pagrįsto termino. Islandijoje saugoma iki dešimties metų laikotarpio, yra kaip ilgiausias galimas terminas. Jungtinės Karalystės žmogaus apvaisinimo embriologijos tarnybos rekomenduojamas ilgiausias sukurtų embrionų saugojimo terminas yra 15 metų. Australijoje embrionų saugojimo trukmė skirtingose valstijoje skiriasi, bet irgi niekur neviršija dešimties metų laikotarpio. JAV iš viso nėra įstatymais nustatyto privalomo embrionų saugojimo termino. Labai panaši tvarka yra ir Kanadoje. Pasibaigus saugojimo terminui arba poros prašymu embrionai dažniausiai yra sunaikinami. Kai kuriose šalyse nepanaudoti embrionai, kurių saugojimo laikas yra pasibaigęs, pačios poros prašymu gali būti donuoti kitų porų pagalbiniam apvaisinimui ar mokslo tyrimams. Taip pat, gerbiami kolegos, labai svarbu paminėti, kad net ir tais atvejais, kai embrionai yra saugomi, dažniausiai tai atliekama su geros prognozės embrionais, kurie, tikėtina, galėtų sėkmingai atšilti ir būti panaudoti pagalbinio apvaisinimo procedūroms.
Tuo tarpu Lietuvoje yra privalu šaldyti ir saugoti visus embrionus, nepriklausomai nuo jų kokybės ir prognostinių rodiklių, atkreipiu dėmesį, nepriklausomai nuo kokybės. Akivaizdu, gerbiami kolegos, kad tą teisinį reglamentavimą, kuris yra dabar Lietuvoje, privalu keisti, šį alogišką dalyką amžinai saugoti, šaldyti embrionus privalu pakeisti. Ačiū.
PIRMININKAS. Toliau pasisako M. Danielė.
M. DANIELĖ (LF). Mieli kolegos, per šiuos pusantrų metų Lietuvos Respublikos Seime nepaprastai daug girdėjau apie tai, kokia svarbi Lietuvai yra šeima ir kaip svarbu yra didinti Lietuvoje gimstamumą. Bet kai tik kalba pasisuka apie šeimą ir apie gimstamumą, visos diskusijos pas mus kreipiasi visai priešinga linkme. Ir štai mes pamatome, kad Lietuvoje žmonės, kurie nepaprastai nori susilaukti vaikų, tos šeimos, kurios nori susilaukti vaikų ir aktyviai siekia tą padaryti, susiduria su gausybe kliūčių. Koks rezultatas?
Rezultatas visų pirma yra tas, kad bendras vertinimas, kai kalbame apie nevaisingumo gydymą Lietuvoje, rodiklis, kurį mes turime, yra prastas, toks pavadinimas – prastas rodiklis. Ir mes stovime šalia tokių šalių kaip Rumunija, Moldova, Rusija. Ir gal tai nebūtų blogiausia naujiena, nes, sakykim, tik jaunimui nuolat skauda dėl to, kad Lietuva turi blogiausius rodiklius visose įmanomose lentelėse, visada mes ten gale, visada paskutiniai. Bet yra praktinė dalis.
Lietuvoje 50 tūkst. porų susiduria su nevaisingumu. Keletas tūkstančių tų porų pasinaudoja paslaugomis, bet naudojimasis paslaugomis yra tiesiogiai susijęs su tuo, kiek tos paslaugos yra draugiškos vartotojui. Ir šiandien tas paslaugų draugiškumas yra susijęs ne tik su finansiniais barjerais, nes finansiniai barjerai, taip, sakykim, Lietuvai galbūt yra iššūkis kompensuoti daugiau paslaugų, kompensuoti daugiau ciklų ir kitų su pagalbiniu apvaisinimu susijusių paslaugų, bet tam tikri barjerai yra tiesiog teisiniai, juos išspręsti mums nieko nekainuoja.
Lietuva turi padaryti labai daug, kad šitas rodiklis Europos atlase pagerėtų ir kad mes nebūtume tarp tų atsilikusių valstybių. Šiandien projektas yra tik dėl dviejų skubiausių ir mažiausių dalykų, kuriuos tiesiog reikia labai skubiai išspręsti. Nieko nekainuojantys du dalykai. Viena, tai yra embrionų šaldymo laikotarpio korekcija, iki šiol šitas laikotarpis projekte nebuvo apibrėžtas, taip pat tai yra galimybė vaikams išsaugoti savo vaisingumą, jeigu jie ankstyvame amžiuje susiduria su sunkiomis ligomis. Toks reguliavimas nebeišskirtų Lietuvos neigiama prasme iš Europos Sąjungos šalių. Mes pagrįstume savo teisėkūrą ir Europos Sąjungos šalių praktika, ir mokslo įrodymais, ir specialistų, mūsų gydytojų rekomendacijomis, mūsų mokslininkų rekomendacijomis, bet kas yra svarbiausia, mes atlieptume porų lūkesčius, tų porų, kurios siekia susilaukti vaikų ir kurios nori normalaus teisinio reguliavimo.
Dar labai svarbu, kad žmonės, kurie dėl savo religinių, ideologinių ir kitų įsitikinimų norėtų tęsti amžiną embrionų šaldymą, tokią galimybę irgi turės. Vadinasi, pirmą kartą mes apimtume visas suinteresuotas grupes ir atlieptume visų šitų žmonių grupių lūkesčius. Tai kartu yra ir logiška, nes mūsų piliečiams paslauga taptų palankesnė, jiems nebereikėtų važiuoti į Latviją tam, kad tuos nepanaudotus, nereikalingus embrionus galėtų sunaikinti. Jie galėtų tai padaryti savo valstybėje kaip ir kitos Europos šalys, leidžiančios savo piliečiams naudotis paslauga savo valstybėje.
Dar vienas dalykas – piniginės lėšos. Šiandien mums reikia didinti vaiko pinigus, šiandien reikia, kad tie vaikai, kurie auga ir vystosi, turėtų kuo geresnes sąlygas, taigi panaudoti, skirti pinigus būtent šiai krypčiai yra daug racionaliau ir pragmatiškiau.
Aš raginu palaikyti šiandien šitą projektą, nes, pasikartosiu, jis atliepia visų piliečių lūkesčius, visų suinteresuotų grupių lūkesčius, taip pat mokslo įrodymus. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Toliau diskusijoje pasisakys J. Sejonienė.
J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Kolegos, kalbėsiu kaip moteris, katalikė ir taip pat medikė. Klausimus, kurie yra susiję su sveikata, kaip profesionalė esu linkusi spręsti mokslo įrodytais metodais ir žiniomis. Norėčiau vieną pastabą dėl terminų vartojimo įstatymuose.
Kalbama apie amžinybę, tad ir diskutuodami su kolegomis fizikais priėjome tokią išvadą, kad tokias iracionalias sąvokas vartoti įstatymuose, teisės aktuose nėra teisinga. Antra, turėtume atsižvelgti vis dėlto ir į praktinius aspektus, kaip valstybė išlaikys didelį kiekį embrionų, kuriuos pasiryžusi saugoti amžinai, po 50, po 70 metų, jeigu tos poros nebemokės už tų embrionų saugojimą, tas išlaidas turės kompensuoti valstybė. Ar tai bus pakeliama našta bet kokiai valstybei? Būtų pakeliama našta?
Taip pat labai svarbus aspektas dėl neterminuotojo embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke, neatsižvelgiant nei į porų reprodukcinius lūkesčius, nei embrionų kokybę. Tai neatitinka tarptautinės praktikos ir kelia etinių abejonių ir praktinių sunkumų, ką jau minėjau. Pora, kurios pagalbiniam apvaisinimui embrionai buvo sukurti, jų atsisakyti gali tik donuodama juos kitų porų pagalbiniam apvaisinimui, o tai iš esmės diskredituoja ir embrionų donorystės programos įgyvendinimą, nes neretai tampa vieninteliu būdu išvengti priverstinio amžino embrionų saugojimo ir mokėjimo už tai.
Daugėja atvejų, kai kai kurios poros nemoka už embrionų saugojimą ir yra nepasiekiamos nurodytais kontaktiniais duomenimis. Todėl šiais atvejais embrionų saugojimas yra atliekamas gydymo įstaigos lėšomis, o tai nėra teisinga jos atžvilgiu. Taip pat negalima ignoruoti to, kad partneriai, kurie buvo pasiryžę saugoti, kurti embrionus, gali ir išsiskirti, ir tada vėlgi neaišku, kaip ir kas turėtų mokėti už tų embrionų saugojimą, žinoma, gali ir mirti.
Remiantis tarptautine praktika, vyraujanti… embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke, ką jau gerbiamas Arminas prieš tai minėjo, yra dešimt metų. Ir toks saugojimas yra taikomas tokį laiką pažangiose ir išsivysčiusiose Europos ir kitose Vakarų valstybėse, į kurias mes lygiuojamės. Aišku, tokia trukmė pasirinkta remiantis mokslo įrodymais. Aišku, kad projekto nuostatos palieka galimybę ir ilgesniam embrionų šaldymui, tai yra embrionai pagal sutuoktinių, partnerių raštu pareikštą valią jų lėšomis saugomi informuoto paciento sutikime nurodytą terminą: ne trumpiau kaip dvejus metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios ir ne ilgiau kaip dešimt metų, nebent sutuoktiniai ir partneriai yra pareiškę valią ilgesniam embrionų laikymo terminui. Be to, embrionų gali būti sukuriama tik tiek, kiek vienu metu pavyksta sukurti, tačiau galutinį sprendimą dėl sukuriamų embrionų skaičiaus vis dėlto priima abu sutuoktiniai ar sugyventiniai, pasitarę su gydytoju. Taigi ir sukuriama embrionų gali būti tik tiek, kiek bus perkelta į moters organizmą, visiškai išvengiant embrionų šaldymo.
Dar labai svarbus aspektas ir nemažai spekuliacijų dėl to, kad embrionai gali būti naudojami ne moters pagalbiniam apvaisinimui. Tai svarbu yra pasakyti, kad Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo 3 straipsnyje nustatyta, kad žmogaus embrionų kūrimas nemedicininių tyrimų tikslais yra draudžiamas. Be to, su žmogaus embrionu ir žmogaus vaisiumi leidžiama atlikti tik tuos biomedicininius tyrimus, kurių numatoma nauda tiriamam žmogaus embrionui ar vaisiui viršija riziką. Biomedicininiai tyrimai su žmogaus embrionu ar žmogaus vaisiumi, kurių metu ar kuriems pasibaigus žmogaus embrionas ar vaisius yra sunaikinamas arba žmogaus embrionas neperkeliamas į moters gimdą, draudžiami.
Pastebėtina, kad keičiamo įstatymo 1 straipsnio 1 dalyje apibrėžiant įstatymo paskirtį nustatyta, kad įstatymas nustato moters pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus ir tvarką. Pagalbinio apvaisinimo sąvokos apibrėžtyje taip pat nustatoma, kad tai procesas, apimantis su lytinėmis ląstelėmis ir (ar) embrionu atliekamus veiksmus, taikomus siekiant sukelti moters nėštumą. Tokia sisteminė pagalbinį apvaisinimą reglamentuojančių teisės normų analizė leidžia man teigti, kad embriono sukūrimas yra galimas tik pagalbinio apvaisinimo tikslu. Be to, pagal keičiamo įstatymo 10 straipsnio 6 dalį, kol sukurti, tačiau į moters organizmą neperkelti embrionai laikomi lytinių ląstelių banke, kiti embrionai tos pačios moters pagalbiniam apvaisinimui negali būti kuriami, tad naujų embrionų kūrimas yra griežtai kontroliuojamas.
Labai tikiuosi, kad išsklaidžiau dalį jūsų abejonių, dalį bent jau pasklidusių klaidingų žinučių, ir labai tikiuosi, kad palaikysite šitą tikrai labai reikalingą įstatymo projektą.
PIRMININKAS. I. Kačinskaitė-Urbonienė toliau pasisako. (Balsai salėje) Laikysime, kad ten irgi frakcijos vardu pasisakė.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Labai ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Aš pasistengsiu trumpai.
PIRMININKAS. Dėkui.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Aspektai, dėl kurių reikia keisti šį įstatymą, yra tie, kad embrionų saugojimas amžinai yra perteklinė našta tiek gyventojams, tiek žmonėms, tiek, jeigu būtų nuspręsta, valstybei. Logiška, kodėl? Paprastai realus reprodukcinis amžius vidutiniškai yra apie 10–15 metų. Todėl amžinas saugojimas iš tiesų neturi prasmės.
Kitas dalykas. Įvedama labai svarbi sąvoka, labai svarbus pakeitimas dėl vaisingumo išsaugojimo, ypač kai kalbame apie jautrias vaikų grupes, kai yra rizika neišsaugoti vaisingumo dėl galimos ligos. Todėl vaisingumo išsaugojimo aspektas vaikų atžvilgiu yra būtinas ir labai reikalingas pakeitimas.
Apskritai, aišku, mes turime visuomenėje apie 15 % nevaisingų porų. Turime šiandien kalbėti, man atrodo, ne apie terminą, kiek šaldysime ar nešaldysime embrionus, o apie pagalbą, ką galėtume padaryti, kad pagalba poroms, susiduriančioms su nevaisingumu, būtų labiau prieinama.
Dabar šiek tiek apie mitus. Aš tikrai gavau ne vieną laišką iš susirūpinusių gyventojų dėl to, kad šis įstatymas galės būti panaudotas vienos lyties partnerių, galbūt net surogatinei motinystei. Noriu tikrai atkreipti visų dėmesį į 7 straipsnį. Jis aiškiai sako, kad gali būti panaudotos tik dvi skirtingos lytinės ląstelės: viena iš moters, kita iš vyro. Ir jie turi kartu gyventi, būti įteisinę savo santykius santuokos būdu ar partnerystės būdu įstatymų nustatyta tvarka. Taigi šis įstatymas nekalba apie vienos lyties poras, gyvenančias kartu. Šis įstatymas kalba tik apie heteroseksualias poras, kurioms reikia pagalbos gydantis nevaisingumą.
Vertybinis aspektas. Suprantu. Ypač daug Bažnyčia pasisakė dėl to, kad embrionas yra tarsi žmogaus organizmas. Bet moksliškai pažiūrėkime: embrionas yra apvaisinta zigota iki aštuntos moters nėštumo savaitės pabaigos. Mes šiandien su kolege V. Giraityte-Juškevičiene įregistravome pataisą, kad mes moksliškai apibrėžtume, kas yra žmogaus embrionas, ir neklaidintume kitų. Tai nėra žmogus. Tai yra dar besiformuojančios ląstelės, tiksliau, besidalijančios ląstelės, galinčios pavirsti žmogumi.
Na ir pabaigai. Aš labai norėčiau ir labai skatinčiau, mes jau čia ir darbo grupėje kalbėjome, kad mes daugiau kalbėtume apie įrankius, kurie galėtų padėti gydyti nevaisingumą, o ne apie amžių, tiksliau, apie tuos metus, kiek šaldysime ar nešaldysime embrionų. Mes turime neišspręstų klausimų apie pagalbinio apvaisinimo priemoką, kuri kartais siekia iki 2 tūkst. eurų poroms, negali visiškai valstybė padengti šių išlaidų, apie inseminacijas, tai yra pagalbą alternatyviais keliais, kaip būtų galima kitais būdais padėti poroms susilaukti kūdikio, apie psichologinę pagalbą, nes iš tikrųjų daug jaunų porų nesikreipia, nes susiduria su įvairiais visuomenės stereotipais. Kalbėkime apie tai, kad padėtume, nes problema yra išties didelė, pakartosiu, apie 15 % porų, deja, bet susiduria su šia problema, o mes kartais savo kalbomis stigmatizuojame. Todėl nedarykime to, bandykime spręsti praktinius klausimus ir padėti jaunoms šeimoms. Ačiū.
PIRMININKAS. Šiam klausimui buvo skirta 20 minučių, svarstome jau 26 minutes, tai diskusija tuo baigiama. Dėl vedimo tvarkos gerbiama A. Kubilienė. Prašau.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Aš tikrai pakviesčiau pranešėjus kalbėti tai, ką išmano. Jeigu mes neturime mokslinių žinių, kas yra zigota, kad tai yra žmogaus vystymosi stadija, tai tikriausiai nereikėtų klaidinti visuomenės.
PIRMININKAS. Visada turbūt galioja Seimo nariams toks pageidavimas, kad kalbėtų apie tai, ką išmano. To, matyt, stengiamės laikytis. Dabar pasiūlymų svarstymas. Kviečiu į tribūną pagrindinio komiteto pirmininką, tiksliau, pirmininkę R. Šalaševičiūtę. Pirmiausia Vyriausybės pasiūlymas dėl 9 straipsnio, juo keičiamas 10 straipsnis. Aš klausiu, ar Vyriausybė prašo balsuoti, nes pagrindinis komitetas nepritarė? Premjerė tuoj bus. Prašom, premjere. Čia yra dėl saugojimo laiko, termino. Buvo Vyriausybės siūlymas, kad saugoma ne trumpiau kaip dvejus metus nuo apvaisinimo pradžios pagal sutuoktinių nurodytą terminą. Ar reikalaujate dėl to balsuoti?
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ne, nereikalauju.
PIRMININKAS. Gerai. Tada prie šio pasiūlymo nesustojame. Toliau dėl šio straipsnio yra du Seimo narės A. Širinskienės siūlymai. Vienas 20 dienos datos, kitas 22 dienos datos. Aš klausiu Seimo narės, ar abu pasiūlymus mes turėtume nagrinėti, ar kurį nors vieną?
A. ŠIRINSKIENĖ (LRF). Dabar su pasiūlymais yra taip. 20 dienos pasiūlymas yra registruotas dėl senosios projekto redakcijos, dėl to jį atsiimu, o 22 dienos pasiūlymas yra registruotas jau dėl antrosios redakcijos, kuri šiandien ir yra svarstoma. Šiuo atveju maksimaliai prisiderinta prie komiteto visų atliktų pataisymų ir pateikta nauja idėja. Aš siūlau svarstyti 22 dienos pasiūlymą.
PIRMININKAS. Gerai. Aš iš karto nepastebėjau, atsiprašau, I. Kačinskaitė-Urbonienė norėjo repliką ar dėl vedimo tvarkos.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Kadangi, kaip supratau, kolegos informavo, kad replika buvo skirta man, tai noriu informuoti Seimo narius, kolegas, kad prieš registruodama pataisą konsultavausi tiek su gydytoju R. Griciumi, tiek su daktaru V. Klimu ir jie būtent padėjo suformuluoti medicininę sąvoką. Tikrai, na, žinote, neužsiimu kažkokiais dalykais, kurių nesuprantu.
PIRMININKAS. Gerai. Dabar suteikiu žodį Seimo narei A. Širinskienei, ji pristatys paskutinį pasiūlymą.
A. ŠIRINSKIENĖ (LRF). Mano pasiūlymu siekiama išlaikyti esamą aukštą embrionų apsaugą ir kartu užtikrinti, kad poros, kurios yra nevaisingos ir turi užšaldytų embrionų, nepatirtų perteklinių finansinių sunkumų. Šiuo atveju siūlau neterminuoti embrionų šaldymo, tačiau nustatyti pareigą valstybei PSDF lėšomis apmokėti visas saugojimo išlaidas. Jos, beje, valstybei nėra ypač didelės, nors yra didelės vertinant porų atžvilgiu. Tai būtų apie 300, galbūt 400 eurų per metus.
Kita mano pasiūlymo dalis yra susijusi su formuluote, kad embrionas yra naudojamas moters apvaisinimui ateityje. Iš tiesų Biomedicininių tyrimų etikos įstatymas draudžia eksperimentus su embrionu ir kamieninių ląstelių gavimą eksperimento tikslais, tačiau nacionalinėje teisėje nesureguliuotas embriono kamieninių ląstelių panaudojimas, kai panaudojimas vyksta dėl įprastinio gydymo, o ne dėl medicinos eksperimento. Todėl šios normos išbraukimas iš esmės atlaisvintų galimybes gaminti embrionų kamienines ląsteles, kai šis gaminimas yra neeksperimentinis. Šiuo atveju išbraukdama ir grąžindama esamą formuluotę į įstatymą, kad naudojama tik moters apvaisinimui, aš siūlau vis dėlto atsisakyti embriono naudojimo įvairiems gydymo tikslams.
Paskutinį pasiūlymą aš pristatysiu, matyt, vėliau, nes finansavimas yra atskirame straipsnyje.
PIRMININKAS. Bet dėl šio straipsnio buvo kaip vientisas jūsų pasiūlymas, todėl čia mes dalimis, matyt, negalėsime skaidyti. Prašysiu dar įjungti. Įjungta.
A. ŠIRINSKIENĖ (LRF). Lygiai taip pat ir finansavimas, kaip jau minėjau, yra nustatomas iš PSDF lėšų.
PIRMININKAS. Klausome komiteto pozicijos.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Komiteto nuomonė – nepritarti. Komiteto argumentai tokie. Neterminuotas embrionų saugojimas lytinių ląstelių banke neatsižvelgiant nei į poros reprodukcinius lūkesčius, nei į embrionų kokybę neatitinka tarptautinės praktikos, kelia etinių abejonių ir praktinių sunkumų. Pora, kurios pagalbiniam apvaisinimui embrionai buvo sukurti, jų atsisakyti gali tik donuodama juos kitų porų pagalbiniam apvaisinimui, o tai diskredituoja ir Embriono donorystės programos įgyvendinimą, nes neretai tai tampa vieninteliu būdu išvengti priverstinio amžino embrionų saugojimo. Remiantis tarptautine praktika, vyraujanti embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke trukmė yra dešimt metų. Embrionų saugojimas terminuotą laiką yra taikomas pažangiose ir išsivysčiusiose Europos valstybėse.
Be to, projekto nuostatos palieka galimybę ir neribotam embrionų šaldymui, jei tai atitinka poros įsitikinimus. Tai yra embrionai pagal sutuoktinių, partnerių raštu pareikštą valią jų lėšomis saugomi informuoto paciento sutikime nurodytą terminą, bet ne trumpiau kaip dvejus metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios ir ne ilgiau kaip dešimt metų. Taigi gali būti sukuriama embrionų tiek, kiek ir bus perkelta į moters organizmą visiškai išvengiant embrionų šaldymo.
Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo 3 straipsnyje nustatyta, kad žmogaus embrionų kūrimas biomedicininių tyrimų tikslais yra draudžiamas. Be to, su žmogaus embrionu ir žmogaus vaisiumi leidžiama atlikti tik tuos biomedicininius tyrimus, kurių numatoma nauda tiriamam žmogaus embrionui ir žmogaus vaisiui viršija riziką. Biomedicininiai tyrimai su žmogaus embrionu ar žmogaus vaisiumi, kurių metu arba kuriems pasibaigus žmogaus embrionas ar žmogaus vaisius yra sunaikinamas arba žmogaus embrionas neperkeliamas į moters gimdą, draudžiami.
Taip pat pastebėtina, kad apibrėžiant įstatymo paskirtį nustatyta, kad įstatymas nustato moters pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus, tvarką. Pagalbinio apvaisinimo sąvokos apibrėžime taip pat nustatoma, kad tai procesas, apimantis su lytinėmis ląstelėmis ir (ar) embrionu atliekamus veiksmus, taikomus siekiant sukelti moters nėštumą. Taigi, sisteminė pagalbinį apvaisinimą reglamentuojančių teisės normų analizė patvirtina, jog embriono sukūrimas yra galimas tik moters pagalbinio apvaisinimo tikslu. Be to, pagal keičiamo įstatymo 10 straipsnio 6 dalį, kol sukurti, tačiau į moters organizmą neperkelti embrionai laikomi lytinių ląstelių banke, kiti embrionai tos pačios moters pagalbiniam apvaisinimui negali būti kuriami, tad naujų embrionų kūrimas yra griežtai kontroliuojamas. Ir atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos Respublikos strateginio valdymo įstatymo…
PIRMININKAS. Gerbiamoji pranešėja!
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Viskas jau, baigiu. Paskutinė.
PIRMININKAS. Jūs labai ilgą tekstą skaitote. Būtų gerai, kad komiteto atstovai kaip nors savais žodžiais, koncentruotai pasakytų esmę, nes… Taip, Statutas nenumato laiko ribojimo komiteto nuomonei pateikti, bet turėtume vadovautis protingumo principais.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Pirmininke, čia problema, kad pasiūlymų teikėjos pasiūlymas irgi iš trijų dalių.
PIRMININKAS. Gerai, pabaikite, bet ateityje pasistenkite koncentruotai, trumpiau kaip nors.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Ten gal jau ne esminis dalykas yra. Galime ir apsispręsti balsuodami.
PIRMININKAS. Dabar motyvai. Už kalba P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (LRF). Gerbiami Seimo nariai, klausimas: kodėl embrionas yra saugomas vienose valstybėse ilgiau, kitose valstybėse trumpiau? Todėl, kad jis gyvybė. Jeigu jis nebūtų gyvybė, jis nesivystytų, embrionas. O gyvybę reikia gerbti. Kodėl ir Bažnyčia, beje, mes esame krikščioniškas kraštas… Žudymas nekalto žmogaus, to, kuris negali apsiginti, to, kuris neturi užtarėjų, yra nusikaltimas.
Aš manau, buvo geras įstatymas, ir pritariu A. Širinskienės siūlymui, ir manau, kad jį reikia palaikyti. O I. Kačinskaitė-Urbonienė išrado naują versiją, kad embrionas jau nėra gyvybė. Gerbiama darbiete, pažiūrėkite, ką kalba mokslas. Jūs vienu atveju, kai kaukes nešiojate, tikite mokslu, o kitu atveju, kai jums nepatogu, mokslu netikite.
PIRMININKAS. Prieš kalba M. Danielė.
M. DANIELĖ (LF). Aš norėčiau atkreipti dėmesį, kad siūlymai dėl to amžinojo šaldymo yra nepraktiški, nelogiški, bet dar ir valstybės pinigus kainuoja. Labai gėdinga yra siūlyti tokius neūkiškus sprendimus, kai valstybei nuolat trūksta pinigų. Vaiko pinigų didinimui, mokyklinio amžiaus vaikų maitinimui, užimtumui mums nuolat trūksta pinigų. Dabar, kai jau visas mokslas sako, kad poros išsiskiria, žmonės žūsta, embrionai, šaldomi ilgai, tampa negyvybingi, nebepanaudotini, moterys tampa senjorėmis – dėl visų šių priežasčių amžinasis šaldymas yra tiesiog nelogiškas. Jau tūkstančius argumentų šiandien dėl to girdėjome. Tikrai siūlau taupyti valstybės pinigus, nepritarti tam pasiūlymui ir pinigus skirti tiems vaikams, kurių ugdymui ir užimtumui tų pinigų nuolat trūksta.
PIRMININKAS. Balsuosime dabar dėl čia plačiai aptarto A. Širinskienės siūlymo dėl 9 straipsnio, kuriuo keičiamas 10 straipsnis.
Balsavo 97: už – 36, prieš – 40, susilaikė 21. Pasiūlymui nepritarta. Dabar yra taip pat kolegės A. Širinskienės pasiūlymai. Matyt, mes vėl kalbame apie vėlesnį pasiūlymą dėl 12 straipsnio. Aš klausiu, man atrodo, kad pasiūlymas yra susijęs su prieš tai nepritartu pasiūlymu. Ar prašysite balsuoti, ar sutinkate, kad susijęs?
A. ŠIRINSKIENĖ (LRF). Ne, jis susijęs, tai tikrai būtų nelogiška balsuoti.
PIRMININKAS. Ačiū už supratimą. Toliau taip pat yra kolegės A. Širinskienės pasiūlymas dėl 13 straipsnio, dėl įstatymo įgyvendinimo. Tai vėl, matyt, yra sąsajos ir neprašote balsuoti? Dėkui. Baigėme pasiūlymų aptarimus. Ačiū komiteto atstovei. Apsispręsime dėl viso projekto, vienas – už, vienas – prieš ir balsuosime. Už kalba E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Svarstome projektą, kuris jau praėjusioje kadencijoje įgavo, sakyčiau, skandalingą atspalvį, kai iš tiesų poros, kurios neturi galimybės natūraliu reprodukcijos būdu susilaukti vaikų, yra neskatinamos eiti prie pagalbinio apvaisinimo, nes net ir susilaukusios vaikučių pagalbinio apvaisinimo būdu jos yra paskui sankcionuojamos finansiškai dėl amžino embrionų saugojimo. Tie veiksmai kartais man atrodo panašūs, kai visiškai nenorima spręsti nevaisingų porų problemų, o jų, kaip jau minėta, Lietuvoje yra 50 tūkst. Tai 100 tūkst. žmonių laimės klausimas. Džiaugiuosi šita nauja redakcija ir pasisakau už ją, raginu balsuoti už ją, nes visų embrionų šaldymas, kaip yra iki šiol, nepaisant, kaip ir kolega A. Lydeka sakė, jų prognostinio produktyvumo, irgi yra nelogiškas, kai yra produktas, kurio kokybė, taip sakant, prognozuojama labai rezervuotai, taip pat yra saugomas.
Atskiras dalykas, kai čia bandoma pateikti kaip eksperimentą su paaugliais. Įsivaizduokime merginą ar berniuką, jau pradėjusį lytiškai bręsti ir susergantį sudėtinga, dažniausiai onkologine, liga, gresia turėti nevaisingumą. Tai ar mes ištiesiame ranką tokiems žmonėms, žinoma, su jų tėvų valia, kad jie ateityje, išsaugojus jų lytines ląsteles, turėtų galimybę turėti palikuonių? Ar mes pasmerksime tuos paauglius, keturiolikmečius, pradėjusius lytiškai bręsti – eik į nežinią, eik į nebūtį, tau mes nepadėsime. Aš siūlau šiandien paremti šitą įstatymo projektą.
PIRMININKAS. A. Širinskienė pasisako prieš.
A. ŠIRINSKIENĖ (LRF). Iš tikrųjų labai apmaudu, kad mūsų Seime pagaliau kai kurie džiaugiasi, kad neliko jokios embrionų apsaugos. Nes ką mes bepasakotume ar norėtume embrioną laikyti tik ląstele, kaip čia kolegė įregistravo pasiūlymą, nepaneigiamas faktas, kad embrionas yra žmogaus gyvybė. Aš nekalbu apie asmens statusą, bet žmogaus gyvo organizmo mes paneigti negalime, nes jeigu ten nebūtų gyvo organizmo, tai šiandien 141 gyvo organizmo Seime taip pat greičiausiai nebūtų. Tikrai raginu kolegas balsuoti prieš ir neremti tokio projekto, kuris mus nubloškia tikrai labai toli embrionų apsaugos atžvilgiu ir anaiptol nepadeda nevaisingoms šeimoms, nes vis dėlto negarantuoja joms to embriono šaldymo valstybės lėšomis.
PIRMININKAS. Dėkui pasisakiusiems. Dabar balsuojame, ar pritarsime šiam projektui po svarstymo.
Balsavo 98 Seimo nariai: už – 63, prieš – 14, susilaikė 21. Projektui pritarta po svarstymo. Dabar pasakysiu, kad vėluojame pagal darbotvarkę. Baigėme pirmąjį balsavimo intervalą. Dėl antrojo rytinio bloko projektų paketo balsavimas, kaip matote, bus jau po to, kai mes apsvarstysime visus projektus, čia buvo parašyta 12 val. 30 min. Tai gali būti pusvalandžiu vėliau. Žinoma, jeigu bus, kaip galima numanyti, prašoma pertraukų iki kito posėdžio, tai galbūt tada viskas bus laiku.
12.20 val.
Seimo nutarimo „Dėl Nacionalinės darbotvarkės „Lietuvos Respublikos piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategija“ patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-1308(2) (priėmimas)
Dabar 1-6 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Nacionalinės darbotvarkės „Lietuvos Respublikos piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategija“ patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-1308(2). Priėmimas.
P. Gražulis dėl vedimo tvarkos.
P. GRAŽULIS (LRF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, aš atsistojau, norėjau pasakyti trumpą repliką dėl priimto įstatymo. Užduodu aš klausimą, Seimo nariai. Visi sutinkate, kad embrionas yra gyvybė ir dėl to beveik visose šalyse saugomas. Kas nustatė – mokslas po trejų, po penkerių, po dešimties metų, kodėl jis nesaugomas? Kad jis jau ne gyvybė? Kas?
PIRMININKAS. Gerbiamas kolega, mes apie tai čia daug diskutavome. Nebereikia gal replikų.
Dabar mano paskelbto projekto priėmimas. Matau, kad visi yra užsirašę tik už. Ar galima solidariai sutarti, kad nebeagituojame vieni kitų? Ar kas nors labai nori pasisakyti? Ne. Puiku. Tada tuo ir baigiame šioje stadijoje šį klausimą. Balsuosime nustatytu metu. Aš atkreipiau dėmesį, kad šį kartą ne po kiekvieno projekto balsuojame.
12.21 val.
Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso įstatymo projektas Nr. XIVP-698(2) (svarstymas)
Dabar darbotvarkės 1-7 klausimas – Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso įstatymo projektas Nr. XIVP-698(2). Svarstymas. Kviečiu į tribūną pagrindinio komiteto pirmininką S. Šedbarą pateikti komiteto išvadą.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, šį įstatymo projektą komitetas svarstė 2021 m. rugsėjo 22 d. Jo esmė, kaip jūs turbūt supratote, yra buvusio aukščiausio Lietuvos Respublikos pareigūno, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinį statusą nustatyti taip, kaip tame įstatyme ir yra numatyta. Komiteto sprendimas buvo toks: pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms. Už tai balsavo 4, prieš – 2, susilaikė 1.
PIRMININKAS. Dabar diskusija. Pasakysiu, kad diskusijai numatyta 20 minučių. Posėdžio pirmininkas turi teisę šiek tiek keisti užsirašiusiųjų eilę, kad būtų atstovaujama visoms frakcijoms.
R. Žemaitaitis kalba pirmasis, bet ne frakcijos vardu, tai 5 minutės. Neužrašyta frakcijos vardu. 5 minutės.
R. ŽEMAITAITIS (LRF). Gerai, ačiū, pirmininke. Nors frakcijos vardu, bet, matyt, klaidą padarėme.
Gerbiami kolegos, iš tikrųjų keista man šiandien stovėti šitoje tribūnoje ir kaip teisininkui priminti 2002 m. birželio 19 d. Konstitucinio Teismo nutarimą. Nežinau, ką galvoja teisininkai, nežinau, ką galvoja valdančioji dauguma, bet lygiai prieš 20 metų Konstitucinis Teismas konstatavo, kad valstybės vadovo statusas, Konstitucijoje nustatomas laikui… įgyja tik vienas asmuo, tai yra Prezidentas, kuris išrenkamas Lietuvos Respublikos piliečių. Nuo kada V. Landsbergis buvo išrinktas Lietuvos Respublikos piliečių? Mano galva, niekada nebuvo, niekada gyvenime ir nenusimatys jam tokia sėkmė ir laimė.
Kitas įdomesnis dalykas. Dabar girdžiu iš valdančiosios daugumos, sako, kad V. Landsbergiui reikia suteikti Prezidento statusą, nes reikia įgyvendinti kažkokias pseudoteises. Ką reiškia pseudoteisės? Mes turėjome daug Konstitucinio Teismo nutarimų, mes turėjome Žmogaus Teisių Teismo sprendimų, kurie Lietuvoje dar iki šiol nėra įgyvendinti. O kodėl jūs norite įgyvendinti būtent dėl šito žmogaus?
Dar įdomesnis dalykas. Reikėtų, ko gero, pacituoti ir kitą Konstitucinio Teismo nutarimą, kuriame yra aiškiai parašyta, koks buvo 1990–1992 metais dirbusio Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko statusas. Jis nėra tapatus 1992 metų Konstitucijoje įtvirtintam Prezidento kaip valstybės vadovo statusui. Ir leiskite pacituoti Laikinojo įstatymo (dėl ko niekaip nesuprantu šito niekam nenusipelniusio žmogaus vertės ir Prezidento statuso suteikimo) 85 straipsnį. 85 straisnyje yra aiškiai išvardinta, ką sprendžia Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas. Tai kokiu teisiniu pagrindu jūs šitam piliečiui, žmogui norite suteikti Prezidento statusą?
Dar įdomesnis dalykas, jeigu žiūrėtume, ką sprendžia Prezidiumas, tai Prezidiumas galėjo suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę, spręsti klausimą dėl Lietuvos pilietybės netekimo arba prieglobsčio suteikimo – tai, ką sprendžia dabartinis šalies Prezidentas. Jo įgaliojimai: Prezidiumas skyrė Lietuvos apdovanojimus, suteikė garbės vardus ir statusus, skyrė ir atšaukė Lietuvos diplomatinius atstovus užsienio valstybėse ir prie tarptautinių organizacijų. Palaukite – Laikinajame Įstatyme yra aiškiai pasakyta, kad jis niekada niekaip negalėjo būti susietas ir niekada negalėjo eiti Prezidento pareigų.
Grįžkime į 86 straipsnį, jame pasakyta, kas yra Tarybos pirmininkas. Tai yra Lietuvos Respublikos pareigūnas, kuris gali atstovauti Lietuvos Respublikos tarptautiniams santykiams. Ką tai reiškia? Atstovauja ir šiuo metu: kai Prezidentas yra išvykęs, Seimo Pirmininkė laikinai perima vadovaujamas pareigas ir jam atstovauja.
Dar įdomesnis dalykas, girdžiu pseudoabsurdų, tai mūsų teisininkams kolegoms beraščiams, jeigu taip galėčiau pasakyti, sako: jis skyrė prokurorus ir kitus pareigūnus. Na, tai leiskite pacituoti, kas yra Lietuvos Respublikos Vyriausybė, ir leiskite pacituoti 114 straipsnį, tai yra teismai ir arbitražas – 14 skirsnis: rajonų teismų, miesto teisėjus ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjus renka Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, tvirtina Liaudies deputatų taryba, Aukščiausiojo Teismo liaudies tarėjus – Aukščiausioji Taryba. Tai jūs man dabar paaiškinkite, kokioje vietoje V. Landsbergis bent kokius įgaliojimus turėjo, kad prilygtų tam Prezidentui?
Vėlgi grįžtame prie to paties Konstitucinio Teismo birželio 19 dienos nutarimo, tai, manau, yra tiek nekultūringa šiandien, praėjus lygiai 20 metų, kad toks statusas negali būti suteikiamas bet kokiam asmeniui ir taip būtų suformuojamas beprecedentis įvykis. Šiuo beprecedenčiu įvykiu jūs šiandien padarytumėte taip, kad A. Paulauskui irgi turėtų būti suteiktas Prezidento statusas. Apkaltos būdu pašalinus R. Paksą, iš Seimo Pirmininkų pasitraukė A. Paulauskas ir ėjo Prezidento pareigas. Jis skyrė generalinį prokurorą, jis pasirašė tarptautines sutartis, jis skyrė ambasadorius – tai, ko to metu negalėjo Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, išskyrus tik Prezidiumas galėjo šitą dalyką daryti. Keista.
Dar įdomesnis dalykas: 2021 metais pats profesorius V. Landsbergis dalyvauja LRT laidos debatuose ir jis sako: man nereikia jokio statuso, nežinau, ko tas anūkas nori iš manęs, kodėl jis nori man tą medalioną užkrauti? Dar negana to, paties sūnus V. V. Landsbergis: tėtušis nenori, kad būtų suteiktas tėvui statusas. Cituoju jo žodžius, ką jis pasakė. Leiskite pacituoti iškilaus žmogaus, mano manymu, vieno didžiausių Lietuvos politikų, tai yra gerbtino žmogaus V. Adamkaus pasakymą, ką jis pasakė šiandien: „Aš dirbau ne dėl apdovanojimo, aš dirbau ne dėl asmeninių interesų, o dirbau dėl žmonių, visuomenės ir dėl tiesos gynimo.“ Greičiausiai V. Landsbergiui visiškai nusispjauti į tautą, į visuomenę, į žmones, jam dar vieną kartą reikia dar vieno medaliono, jam, matyt, reikia dar vienos apsaugos ir dar kažką sugalvoti, koks jis didvyris ir nusipelnęs.
Vadovaukimės Konstitucija, vadovaukimės Konstitucinio Teismo dviem išaiškinimais ir Laikinuoju įstatymu.
PIRMININKAS. Toliau frakcijos vardu – E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Gerbiami kolegos, nepasiduokime klaidinimams. Cituojami Konstitucinio Teismo išaiškinimai, noriu pasakyti, kad Konstitucinis Teismas kaip institucija atsirado pagal 1992 m. spalio 25 d. priimtą Konstituciją. Konstitucinis Teismas aiškina 1992 m. spalio 25 d. priimtą Konstituciją, arba teisės aktų atitikimą šiai Konstitucijai. Iki 1992 m. spalio 25 d. Aukščiausioji Taryba buvo patvirtinusi Laikinąjį Pagrindinį Įstatymą, apie kurį ir reikėtų šnekėti, nes minimas asmuo profesorius V. Landsbergis vadovavo valstybei būtent iki 1992 m. spalio 25 d. Konstitucijos priėmimo.
Nenoriu šiandien kalbėti apie V. Landsbergį, tikrai įspūdingą asmenybę, tačiau ir kontroversišką asmenybę. Aš noriu kalbėti apie mūsų valstybę, kuri vadinama Lietuvos Respublika. Lietuva atrodė kaip normali laisvės siekianti šalis. Laikinasis Pagrindinis Įstatymas tuo metu nurodė, kad Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas yra aukščiausiasis Lietuvos Respublikos pareigūnas. Niekam Lietuvoje tada nekilo klausimas, kas yra mūsų gimstančios valstybės vadovas, niekam užsienyje nekilo klausimas, kas yra mūsų gimstančios valstybės vadovas. Taip, tiesa, dalį valstybės vadovams būdingų funkcijų tuo metu atliko kolektyvinis organas – Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas. Tačiau jis atliko ne visas valstybės vadovams tradiciškai būdingas funkcijas. Tai reiškia, kad likusias valstybės vadovams būdingas funkcijas atliko aukščiausias Lietuvos Respublikos pareigūnas – tuometis Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas. Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko parašas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje visada neabejotinai buvo traktuojamas kaip tuomečio valstybės vadovo parašas.
Ką aš tuo noriu pasakyti? Lietuva tuo metu buvo normali valstybė, turėjo savo valstybės vadovą, Laikinajame Pagrindiniame Įstatyme įvardintą kaip aukščiausią Lietuvos Respublikos pareigūną. Visa tai vyko tol, kol Seimas nepradėjo formalizuoti Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko kaip valstybės vadovo statuso įteisinimo. Štai tada tiek šioje kadencijoje, tiek ankstesnėse atsirado labai gudrių politikų. Jie melu, demagogija, įvairiais iškraipymais bando pasakyti, nemylėdami V. Landsbergio, čia tai jau savaime aišku, kad Lietuva buvo kažkokia keista pseudovalstybė, vienintelė valstybė pasaulio istorijoje, neturėjusi savo valdovo. Vadovo. (Juokas salėje) Smagu. Taip, iš mano kalbos klaidos pasijuokite, bet aš pasitaisiau. Štai net ir dabartinė tokia įdomi valstybė – Bosnija ir Hercegovina, ji, sakoma, turi tris kolektyvinius vadovus pagal ten gyvenančias tautines bendrijas, bosnius, kroatus ir serbus, vis tiek turi vieną išryškintą vienasmenį vadovą, tai yra prezidentą. Paskui dar yra viceprezidentas ir ministras pirmininkas.
Man labai svarbu, gerbiami kolegos, kaip Lietuva atrodo, atrodytų arba atrodys savo istorijoje ir pasaulio istorijoje, kaip Lietuva atrodo šiandien savo ir pasaulio istorijoje. Šiandien Lietuva atrodo kaip viso pasaulio valstybių pripažinta garbinga šalis, kurią dar 1991–1992 metais po Maskvos pučo į savo nares priėmė Jungtinių Tautų Organizacija, Europos Taryba ir kitos pasaulio bei Europos organizacijos. 2004 metais šią normalią šalį į savo gretas priėmė NATO ir Europos Sąjunga.
Gerbiamieji, o jeigu mes nepriimame šito įstatymo, atmetame, kaip tada savo istorijoje ir pasaulio istorijoje atrodys Lietuvos Respublika? Ji įeis į pasaulio istoriją dar ryškiau, negu yra įėjusi dabar. Į pasaulio istoriją ji įeitų kaip valstybė, kurios demokratiškai išrinktas parlamentas pareiškia, kad 1990–1992 metais Lietuvos Respublika buvo valstybė, kuri neturėjo vadovo. Pasaulis sakys: keista ten valstybė. Dar pridurs: kvailas tos valstybės parlamentas.
Gerbiami kolegos, patinka jums ar nepatinka V. Landsbergis, mes galvokime apie Lietuvą ir nebūkime keistos šalies kvailu parlamentu. Būkime solidžios, augančios valstybės išmintingu parlamentu – tikra mūsų Tautos atstovybe.
PIRMININKAS. Dėkui. Pasisakys D. Gaižauskas, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovas. Gerbiamas Petrai, bijau, kad tau to džiaugsmo šiandien nebus, nes jūsų frakcijos atstovas jau kalbėjo. (Balsai salėje)
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos…
PIRMININKAS. Prašom, gerbiamas Dainiau, pasisakyti.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ačiū. Gerbiami kolegos, kad tai išties antikonstitucinis įstatymas, mes visi jau žinome, nes per pateikimo stadiją, kai buvo anksčiau teikta, Teisės departamentas labai aiškiai pasakė: negali būti priimtas toks sprendimas, kad Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas būtų pripažintas Lietuvos Respublikos Prezidentu. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 77 straipsnis aiškiai įvardija, kas yra valstybės vadovas, tai yra Lietuvos Respublikos Prezidentas. Pasisakydamas frakcijos vardu aš norėčiau užduoti du klausimus būtent valdantiesiems, ir ypač konservatoriams. Kolegos, kad V. Landsbergis, būdamas Aukščiausiosios Tarybos Pirmininku, tikrai ženkliai prisidėjo prie Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo, visi mes žinome, tai yra įrašyta į istoriją, prikūrėte jūs dokumentinių ir meninių filmų, ir visokių kitokių. Bet, kolegos, kodėl jūs taip negerbiate savo patriarcho? Jūs puikiai žinote, kad būtent šis sprendimas labai stipriai supriešino visuomenę. Dabar kiekvieną kartą, kai jūs keliate šį klausimą, garbaus amžiaus žmogus sulaukia kritikos, komentarų, įvairiausios, kaip pasakyti, žeminančios žmogų, žmogaus asmenybę informacijos gauna. Jūs ką, nesaugote savo lyderio, jums nebesvarbu? Kas jūs per politinė jėga?
Kita vertus, šis žmogus, jūsų patriarchas, visai neseniai, kai susirinko prie Seimo žmonės, protestuojantys prieš tai, kad bandoma priimti Partnerystės įstatymą (jis vėl prievarta brukamas), jūsų lyderis pasisakė: čia susirinkę ne žmonės – fašistai. Tai kam jūs keliate šį klausimą dar kartą į areną Seime? Jums ką, labai malonu? Turite, prašau.
Ir antras klausimas. Buvome visi sutarę, kol vyksta karas Ukrainoje, nebeteikime įstatymų projektų, kurie priešina visuomenę. Partnerystės įstatymas buvo vienas iš jų, labiausiai supriešinęs Lietuvos valstybę. Net 72 % žmonių pasisako, kad nepritaria partnerystei. Vis tiek šiuo metu brukama per visus galus. Diplomatijos įstatymas, Karo padėties įstatymas. Irgi buvome pasisakę, kad nekelkite šitų klausimų, nes jie priešina visuomenę iš vidaus, nekelkite. Ne. Labiausiai… Antras pagal valstybės supriešinimą klausimas yra būtent V. Landsbergį pripažinti valstybės vadovu. Vėl pateikėte. Jums ką, vienybės nebereikia jau? Karas pasibaigė Ukrainoje, grėsmių nėra?
Kolegos, aš dar pasisakysiu šia tema, kai bus pasisakymai Seime, ir pareiškimą padarysiu frakcijos vardu. Bet dar kartą susimąstykite – karas Ukrainoje nesibaigė, grėsmės išlikusios, mes kalbame apie pilietinį pasipriešinimą, mes kalbame apie valstybės vienybę. Jūs viską darote, kad tiktai būtų ji sugriauta. Aš žinau, kad jūsų krikdemų flangas bando išlaikyti tam tikras pozicijas, bet jūs, konservatoriai, ką darote? Susitarimas. Jūs ką, paklusote liberalų arba laisviečių terorizavimui? Akivaizdu, jeigu jūs palaikote Partnerystės įstatymą, mes karūnuojame jūsų patriarchą, ar taip yra? (Balsai salėje) Ar taip yra?
Aš dar kartą jūsų prašau, kol vyksta karas, susilaikykime nuo šių įstatymų projektų, jie priešina visuomenę. Bus dar laiko, dar dveji metai. Jeigu jūs įtraukėte į savo politinę programą šiuos įstatymų projektus, teikite, natūralu, tai yra demokratija, mes priešinsimės, mes ginsime nacionalinius interesus, ginsime šeimos institutą, priešinsimės, bet bus kova parlamente. Demokratinė valstybė. Jūs prievarta priešinate, jūs karo norite? (Balsai salėje) Neišprotėjote? Jeigu neišprotėjote, tada susilaikykite, bus labai, kaip sakyti, didelis žingsnis padarytas į priekį vardan taikos.
PIRMININKAS. Gerbiamas kolega, jūs nediskutuokite su Seimo nariais.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Tiesiog pasisakykite. Dabar, kad P. Gražulis nesijaustų vienišas, nuskriaudžiu du savo frakcijos atstovus, juos praleisdamas, ir suteikiu žodį V. Mitalui frakcijos vardu.
P. GRAŽULIS (LRF). Tai man neduodate?
PIRMININKAS. Jūs ne V. Mitalas, rodos, kiek aš galiu įžiūrėti. (Balsas salėje: „Kuo reikia, tuo ir bus.“)
V. MITALAS (LF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Petras moka apsimetinėti, to jau neatimsi. Gerbiami kolegos, aš manau, jūsų 7 minučių neeikvosiu. Keletą dalykų pasakysiu. Man atrodo, labai svarbu nuo tokio platesnio žvilgsnio pradėti. Mes gyvename pasaulinių permainų metais ir Rusijos karas Ukrainoje galutinai parodė, kad nei Šaltasis karas, nei konfliktas tarp demokratijų ir diktatūrų, kas, mes galvojome, galbūt pasibaigė 1990 metais, nepasibaigė. Mūsų regiono, Vidurio ir Rytų Europos, šalys dar turi krauju įrodinėti savo teisę egzistuoti imperinio mąstymo taip ir nesugebėjusiai atmesti Rusijai. Šiandienos įvykiai Ukrainoje, man atrodo, leidžia mums visiems, ypač tiems žmonėms, jaunesnės kartos politikams, geriau suprasti, kokia trapi ir sudėtinga buvo kova už Lietuvos valstybę 1990-aisiais ir kitais sudėtingais mūsų valstybės periodais ir kiek drąsos ir valios reikėjo tam, kad būtų nusimestas sovietinės Rusijos okupacijos jungas. Galų gale, kiek asmeninės lyderystės tenai buvo išeikvota – ne slėpimosi už kažkieno nugarų, pečių, o atsakomybės prisiėmimo ir tiesiog ėjimo ir veikimo vardan tos Lietuvos. Žinoma, tai buvo visos kantriai besipriešinusios tautos ir valstybės pergalė, tačiau už laisvę kovojančios tautos turi ir turėjo savo lyderius. Ukrainoje šiandien – V. Zelenskis, 1990 metais Lenkijoje buvo L. Valensa, Čekijoje – V. Havelas, ir tenka pripažinti, kad Lietuvoje tai buvo V. Landsbergis, kad ir kam tai nepatiktų.
Nors Lietuvos Konstitucija formaliai buvo priimta tik 1992 metais, jų pabaigoje, su ja atsirado Prezidento, kaip valstybės vadovo, statusas, tačiau pati Lietuvos valstybė nebuvo atkurta tik tada. Ji jau egzistavo iki tol ir niekam nei valstybės viduje, nei išorėje 1990–1992 metų periodu nebuvo abejonių, kas yra valstybės vadovas. Juo, be abejo, buvo įvardijamas V. Landsbergis. Tai aiškiai buvo parašyta ir Laikinojo Pagrindinio Įstatymo 86 straipsnyje, apie kurį mes čia nemažai šnekėjome, tai yra kad Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas yra aukščiausias Lietuvos Respublikos pareigūnas. Daugybė žmonių prisidėjo prie nepriklausomybės atstatymo, tačiau, manau, iš to, ką pasakiau, gali būti aišku ir, man atrodo, mes visi suprantame, kad tuo laikotarpiu V. Landsbergis buvo tikras Lietuvos Respublikos vadovas.
Man atrodo, kad dabartiniai įvykiai, tą jau pasakiau savo kalbos pradžioje, galėtų mus įkvėpti neužsiimti smulkmeniškomis detalėmis, nesuvesti kažkokių senų politinių sąskaitų, neieškoti kažkokių išskaičiavimų, bet pažiūrėti į klausimą valstybiškai ir su šiuo įstatymu eiti į priekį – pritarti jam po svarstymo. Dėkoju.
PIRMININKAS. Dėkoju. Paskutinis diskusijoje pasisakys E. Zingeris. (Balsai salėje) Todėl, kad nuo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos dar niekas nekalbėjo. Du šios frakcijos nariai buvo praleisti sąraše.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Bičiuliai, aš tuo metu buvau Vilniaus universiteto dėstytoju, Sąjūdžio nariu ir tuo metu visas pasiruošimas atkurti Lietuvos valstybę vyko Sąjūdyje. Sąjūdžio vadovu tuo metu iki kovo 11 dienos buvo V. Landsbergis. Visas pasiruošimas Kovo 11-ajai buvo įvykdytas iki kovo 11 dienos. Mūsų judėjime buvo įvairių žmonių. Jie išrinko profesorių V. Landsbergį pagreitinti šią kovą ir pasakyti, kad mes tuos 50 okupacijos metų nieko bendro neturėjome su sovietine tikrove.
Gal kas nors šioje salėje pyksta, kad mes taip ryškiai atribojome save nuo tuometinės sovietinės tikrovės, būdami Sąjūdyje, bet tai atvedė prie Kovo 11-osios. Latvių ir estų vadovai tuo metu rodė pirštu į mus, kad mes vadovaujame šiai kovai. Jeigu paklaustumėte Vakarų lyderių, kurie dabar jau yra pagyvenę, jie pasakytų, kad Lietuva griovė Sovietų Sąjungą. Lietuva kreipėsi į savo diplomatinį korpusą. Atsiminkite, kad S. Lozoraitį ir kitus reikėjo įtikinti, juos įtikinti, kad mes atstovaujame tikrai Lietuvai, kad Sąjūdis nėra kokia nors kultūros draugija, kad Kovo 11-ąją žmonės paskelbė po tikrų rinkimų, tai yra tikrai autentiški atstovai ir jie nutiesė tiltą į ikikarinę mūsų Lietuvą. Tokia Lietuva buvo atstatyta, nepripažįstant sovietinės tikrovės, atmetant ją ir atkuriant tiltą.
Greitis, bičiuliai (aš žiūriu į jus, žiūriu į savo bičiulius, kurie galėtų rimtai paklausyti), mūsų atsiskyrimo greitis priklausė nuo profesoriaus V. Landsbergio labai stipriai. Ir mūsų veiksmų greitis irgi priklausė nuo jo. Ir latvių, estų kolegos su mumis derino savo veiksmus. Aš jums galiu pasakyti, kad profesorius V. Landsbergis buvo abiejų derybinių delegacijų su Sovietų Sąjunga vadovas. Jis skatino mus eiti į Šiaurę ne iš Maskvos malonės, o iš Vakarų atgauti pirmą pripažinimą. Ir tai buvo Islandija. Mes atgavome savo nepriklausomybę ne iš Maskvos malonės, ne vien tik liepos 28 dieną pasirašę sutartį su B. Jelcinu, o 30 dieną, po dviejų dienų, prasidėjo jums žinomi įvykiai, kai mūsų muitininkai Medininkuose buvo nužudyti. Aš atsimenu delegaciją, atsimenu stabtelėjimą Maskvos oro uoste, kai mus apsupo karinis OMONʼo būrys. Mes nežinojome, ar liksime gyvi, ar ne, kaip ir daugelis Lietuvos žmonių.
Aš jums labai siūlyčiau prisiminti, pons pirmasis kalbėjęs kolega, nenoriu minėti jūsų pavardės, kad jūs ką tik balsavote, mielas kolega, jūs ką tik balsavote už rezoliuciją dėl Laisvės gynėjų dienos 30-mečio, ji skelbia tai. Ir ką tik jūs, pons Žemaitaiti, paspaudėte mygtuką, kad akcentuotume tai, kad istorinę pergalę laimėjo Lietuva, kurios Aukščiausiajai Tarybai-Atkuriamajam Seimui vadovavo aukščiausias Lietuvos Respublikos pareigūnas V. Landsbergis.
Pasakę šį dalyką, aš manau, mes galime pasakyti ir tai, ką visas pasaulis žino, kad Lietuvai sėkmingai vadovavo V. Landsbergis, Baltijos judėjimui vadovavo iš esmės, šalia estų ir latvių vadovų, žiūrinčių į mus, profesorius V. Landsbergis. Jis stūmė kiekvieną derybų protokolą į priekį, kol atsirado du protokolai tarp Sovietų Sąjungos ir Lietuvos ir tarp Rusijos ir Lietuvos. Ir tie du protokolai, ir tai, kad kreipėsi į profesorių V. Landsbergį po dviejų mėnesių jau nebe tovarišč Predsedatel Verchovnovo Sovieta, o gaspadin Predsedatel Verchovnovo Sovieta Litvy, Litovskoj Respubliki, buvo mūsų pasiekimas.
Labai liūdna, kad dėl visiškai nesuprantamų priežasčių jūs bandote atmesti tai, ką visas Vakarų pasaulis yra pripažinęs. Aš siūlyčiau jums balsuoti už, nes tai yra balsavimas už Lietuvą. Ačiū.
PIRMININKAS. Tuo šią diskusiją baigiame. Dabar motyvai po svarstymo. Priminsiu, kad čia balsuosime, kai apsvarstysime visus šioje dalyje numatytus klausimus. Akivaizdu, kad bus net po 13 valandos. Aš planuoju posėdį kokiu pusvalandžiu pratęsti.
K. Masiulis kalba už. Nėra. E. Zingeris ką tik kalbėjo. V. Ąžuolas vargu ar kalbės už. V. Aleknaitė-Abramikienė kalba už. (Balsai salėje) Prašau. Gerbiamas kolega, aš mačiau jūsų poziciją, nereikia apgaudinėti nei savęs, nei kitų. V. Aleknaitė-Abramikienė kalba už.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, mane ir vėl stebina kai kurie pasisakymai. Ne tik keisto turinio, bet ir politiškai neatsakingi. Aš neminėsiu pavardžių, bet tikrai nustebino. O tai, ką mes siūlome dabar padaryti, yra taip seniai pribrendęs klausimas, kad turėtų būti nepatogu ne tik šiam Seimui, kad iki šiol nepadarė, bet ir visiems prieš tai buvusiems seimams. Negalima paneigti to, kad valstybės vadovas yra valstybės vadovas. Aš tikrai neketinu kelti V. Landsbergio visų nuopelnų, jie yra akivaizdūs, tačiau gerbkime save. Pritarkime faktams. Čia ne nuomonė, ne emocija. Čia yra faktas. Ir jeigu mes jį pripažinsime, tai nuo to bus geriau pirmiausia mums patiems. Ačiū.
PIRMININKAS. V. Ąžuolas nori dėl vedimo tvarkos.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Aš noriu, kad suteiktumėte galimybę man pasisakyti už.
PIRMININKAS. Prašom tada, jeigu jūs tikrai kalbate už. Kalbėkite čia per mikrofoną.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Gerai. Galima, taip?
PIRMININKAS. Taip.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Melagis melavo, per tiltą važiavo, tiltelis įgriuvo, melagis pražuvo. Ką mes matėme šįryt? Kaip šįryt V. Adamkus kreipėsi į V. Landsbergį? Gerbiamas Atkuriamojo Seimo Pirmininke. Kaip kreipėsi valdantysis V. Pranckietis? Gerbiamas Prezidente. Deja, yra dvi nuomonės. Pacituosiu V. Landsbergį: „Tas, kas meluoja, tas ir vagia.“ Tai visi, kas nori meluoti ir vogti, balsuokite už.
PIRMININKAS. Lauksime ir jūsų balsavimo už, nes už tai kalbėjote. Gerbiami kolegos, nebetęskime tų replikų, čia jau išklausėme vieną apsimestinį kalbėjimą už. (Balsai salėje) Aš suteikiu žodį A. Širinskienei pasisakyti prieš. Čia, manau, yra nuoširdus užsirašymas kalbėti prieš. (Balsai salėje) Kortelės gal neįdėjote, pažiūrėkite.
A. ŠIRINSKIENĖ (LRF). Ką tik nuskambėjo klausimas, ką mes čia siekiame padaryti? Susidaro įspūdis, kad siekiame padaryti tai, kas yra būdinga paprastai diktatūroms: kai yra užimama valdžia, stengiamasi perrašyti istoriją, kokia buvo iki tol. Aš tik primenu, kad laikinoji Konstitucija, tuo metu vadinta Pagrindiniu Įstatymu, Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkui nesuteikė valstybės vadovo statuso, nors tą galėjo padaryti tiesiogiai žodžiais. Priešingai, tuo metu buvo pasirinkta labai rafinuota formuluotė pasakant, kad tai yra aukščiausias valstybės pareigūnas. Jūs pagalvokite, kiek laiko reikėjo teisininkams sukti galvą, kad išvengtų tekste vadovo vardo, sugalvoti, kad yra aukščiausias valstybės pareigūnas. Manau, kad tai įvyko neatsitiktinai, kad tuo metu dirbę žmonės labai sąmoningai nenorėjo pono V. Landsbergio vadinti valstybės vadovu. Negana to, Teisės departamentas rašydamas pirmąją išvadą taip pat labai aiškiai pasakė, kad prieštarauja Konstitucijai, ir prieštarauja Konstitucijai dėl to, kad asmeniui valstybės vadovo statusą suteikia tuomet, kai jis nėra nei rinktas, nei buvęs valstybės prezidentu. Man tik apmaudu, kad tikrai garbus ir garbaus amžiaus žmogus yra valkiojamas per politines diskusijas ir, matyt, dar turės iškęsti ir Konstitucinio Teismo procesą, jeigu mes šitą įstatymą priimsime.
PIRMININKAS. Ties šiuo projektu dabar darome pauzę ir balsavimas bus mano minėtu vėlesniu laiku. (Balsai salėje)
Darbotvarkės 1-8 klausimas – Seimo statuto pataisų projektas. Kol pagrindinio komiteto pranešėjas S. Šedbaras ateis į tribūną, P. Gražuliui suteikiu žodį dėl vedimo tvarkos.
P. GRAŽULIS (LRF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, mes patvirtinome darbotvarkę ir 12 val. 50 min. yra Seimo narių pareiškimai. Tai laikykitės darbotvarkės.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, jeigu būtumėte trumpiau kalbėję, tai būtume pagal nustatytą laiką dirbę. Dabar jūs taip pat matote, kad darbotvarkės rytiniame posėdyje yra dešimt klausimų, ir aš privalau užtikrinti, kad jie būtų apsvarstyti, o posėdį pratęsiu pusvalandžiui, kad visus pareiškimus būtų spėta perskaityti. Jų šiandien yra daug.
Dėl vedimo tvarkos – V. Mitalas.
V. MITALAS (LF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, man baisu, kad po to balsų gali ir nebūti, nes yra frakcijų suplanuoti susitikimai, yra komitetų susitikimai, taip pat todėl aš galvoju, kad reikia netempti kažkur į vėlesnį numatytą laiką, o dabar spręsti.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, kažkaip pasistenkime kitus dalykus kiek atidėti. A. Nekrošius.
A. NEKROŠIUS (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Kaip ir ryte aš siūliau, dalį klausimų perkelti į vakarinį posėdį. Jeigu dar yra likusių kokių nors klausimų, juos tiesiog perkeliame į vakarinį posėdį ir dirbame toliau pagal grafiką. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerai. Yra konkretūs siūlymai, kad balsavimo intervalą padarytume dabar, kai apsvarstėme du klausimus. Kas už tokį pasiūlymą, prašau balsuoti. (Balsai salėje) Galima, kadangi darbotvarkėje nurodytas balsavimo laikas 12 val. 30 min. yra pasiektas. (Balsai salėje) Taip, aš pranešiau, bet ir opozicijos atstovai, ir valdantieji pageidauja balsuoti dabar, tai aš negaliu ignoruoti tų siūlymų. (Balsai salėje)
Už – 93, prieš – 11, susilaikė 8. Taigi balsavimo intervalas bus dabar.
12.55 val.
Seimo nutarimo „Dėl Nacionalinės darbotvarkės „Lietuvos Respublikos piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategija“ patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-1308(2) (priėmimo tęsinys)
Pirmiausia yra balsavimas dėl 1-6 klausimo – Seimo nutarimo „Dėl Nacionalinės darbotvarkės „Lietuvos Respublikos piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategija“ patvirtinimo“ projekto. Priėmimas.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 115: už – 114, prieš nėra, susilaikė 1. Nutarimas priimtas. (Gongas)
12.56 val.
Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso įstatymo projektas Nr. XIVP-698(2) (svarstymo tęsinys)
Dabar balsuojame dėl darbotvarkės 1-7 klausimo – Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso įstatymo projekto Nr. XIVP-628(2). Ar pritariame po svarstymo?
Balsavo 115: už – 66, prieš – 33, susilaikė 16. Įstatymo projektui po svarstymo pritarta.
Kaip minėjau, posėdį pratęsiu 30 minučių. Toliau svarstysime kitus rytinio posėdžio klausimus, bet balsavimas dėl jų jau bus vakarinio posėdžio nurodytu balsavimo metu, nes rytiniame posėdyje mes kito balsavimo laiko nebeturime.
12.57 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 26, 40, 44, 93, 141, 151, 153 ir 156 straipsnių pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1449(2) (svarstymas)
Dabar 1-8 klausimas – Seimo statuto pataisos. S. Šedbaras pateiks komiteto išvadą.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Kolegos, tai yra Statuto pataisos. Viena dalis yra susijusi su Mišrios grupės tikslesniu sureguliavimu, kita dalis – daugiau su mūsų posėdžių vedimo tvarka, taip pat ir balsavimais tam tikrais intervalais. Komitetas šį projektą svarstė gegužės 11 dieną, labai atidžiai įvertino Teisės departamento pastabas, taip pat kai kurių Seimo narių pasiūlymus ir 5 balsais už, 3 susilaikius buvo pritarta šioms Statuto pataisoms.
PIRMININKAS. Dėkui. Diskusijoje dalyvauti niekas neužsirašė. Čia buvo Seimo nario M. Majausko pasiūlymai. Prašau. Ar atsiimate, ar prašysite už kurį nors balsuoti?
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Aš laikausi nuostatos, kad daugumos atstovų atsakomybė yra rūpintis mažumos teisėmis, ir mano buvo pateikti tam tikri siūlymai, kad būtų išlaikomos Mišrios grupės tam tikros teisės. Vis dėlto, matydamas balsavimo rezultatus Teisės ir teisėtvarkos komitete, priimu komiteto sprendimą ir balsuoti neprašau.
PIRMININKAS. Gerai. Fiksuojame, kad autorius pasiūlymus atsiėmė.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. R. Žemaitaitis vis dėlto užsirašė prieš. Prašau.
R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ačiū. Tikrai, pirmininke, užsirašiau prieš vien todėl, kad jūs prieš 10 minučių pažeidėte Statutą, bet tik tiek, kad jums atleistina, nes jūs – senas, gudrus vilkas, mokate išdurti kitus jaunus kolegas.
Iš tiesų ir jūsų pirmininkavimo pavyzdys ką tik parodė, kad negalime laikytis du kartus per dieną balsavimo, nes dažniausiai valdančiosios daugumos nėra salėje arba iš konservatorių sėdi 3–4, iš Laisvės partijos – 2, Liberalų sąjūdžio netgi kartais šiek tiek daugiau sėdi. Ką tai parodo? Tiesiog jūs piktybiškai naudojatės savo galiomis. Tikiuosi, kad kitą kadenciją, jeigu jūs būsite opozicijoje, čia galėsite irgi kaip tie šašlykai ant tos šašlykinės raitytis, nes jūs tada suprasite, kad jūsų Seimo nario teisės yra pažeidžiamos.
Antras dalykas. Nebuvimas Seimo salėje, nesiklausymas Seimo narių argumentų yra didžiausia nepagarba šiai institucijai. Ką parodė paskutinė pusė metų? Kol jūs sėdite, geriate kavą, valgote saldainius „Kregždutė“, dar kuo nors užsiimate arba gastroliuojate, kas vyksta Seime? Jūs net negirdite diskusijų, jūs net negirdite argumentų. Ir žmonės tai iš tikrųjų pastebi, žmones tai labiausiai pykdo. Vienas dalykas.
Antras dalykas. Aš manau, kaip tik Statute turi būti paliekama teisė, labai protingai buvo daroma, kai po kiekvieno klausimo, po kiekvieno svarstymo mes darydavome balsavimą. Buvo prisidengta kovidu, buvo pastatyti stendai čia, balsavimas internetu ir ko tik nebuvo prigalvota. Niekas nepasitvirtino.
Aš tikrai, kolegos, kviečiu balsuoti prieš. Manau, kad tai yra Seimo narių teisių pažeidimas. Šiandien vieni yra valdančiojoje daugumoje, kiti opozicijoje, kitą kadenciją atvirkščiai gali būti. Nereikia kerštauti opozicijai. Tikrai puikiai žinome, bent jau aš keturias kadencijas, prieš tai buvusias tris kadencijas niekam nebuvo kerštaujama, visiems buvo suteikiamos teisės, visi galėjo balsuoti, visi galėjo prašyti, viskas buvo normaliai nusprendžiama. Kodėl tokia diktatūra? Iš tiesų man yra keista.
PIRMININKAS. Už kalbės K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamas kolega Remigijau, gerbiami kolegos, aš džiaugiuosi, kad buvo kovidas, nes jis padėjo mums daug ką modernizuoti. Tai aš kažkada dėsčiau universitete studentams, tai vadinama naująja viešąja vadyba, toks kursas, išverčiau šveicarų autorių knygą ir aiškinau: žiūrėkite, kaip galima valdyti valstybę moderniai, be kietvalandžių, be prievartos atsėdėti darbuotojams, bet atsakingai atlikti darbą, rezultatyviai, galima lanksčiai mažinti etatus ir panašiai. Čia mes kaip tik ir turime dabar galimybę modernizuoti įvairius viešojo sektoriaus procesus, taip pat ir mūsų darbe. Ir tai yra labai pažangu ir normalu. Visai nesutinku su jumis, gerbiamas kolega, kad tai yra kažkas blogai ar prievarta. Štai aš irgi buvau ką tik išėjęs, buvau kabinete, juk televizorius kiekviename kabinete yra, jis tiesiogiai transliuoja posėdį, nė kiek ne mažiau ten gali dėmesingai klausyti, netgi labiau dėmesingai, nes čia toks triukšmas ir avilys. Ten gali išklausyti. Jeigu neturi šiuo klausimu ką pasakyti, tai išklausei ir tiek, o kai bus balsuojama, atėjai ir pabalsavai. Tai tikrai puiki norma.
PIRMININKAS. Motyvai išsakyti. Kaip minėjau, balsavimas dėl šio projekto bus vakarinio posėdžio balsavimo metu, tai dabar numatyta 15 val. 20 min. Tikėkimės, kad taip ir bus. Gal mano kolega, pirmininkausiantis vakariniame posėdyje, sėkmingiau tvarkysis ir laikas nebus viršytas.
13.04 val.
Baudžiamojo kodekso 91, 118 ir 119 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1220(2)ES, Baudžiamojo proceso kodekso 711, 73, 77, 771, 212, 254, 303 ir 327 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1221(2)ES (svarstymas)
Toliau darbotvarkės 1-9.1 ir 1-9.2 klausimai – Baudžiamojo kodekso ir Baudžiamojo proceso kodekso įstatymų pataisos. Svarstymo stadija. Išklausysime pagrindinio komiteto išvadą, ją pateiks komiteto atstovė A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (LRF). Teisės ir teisėtvarkos komitetas Baudžiamojo kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-1220 apsvarstė gegužės 4 dieną posėdyje ir jam pritarė bendru sutarimu. Posėdyje dalyvavo 7 komiteto nariai.
PIRMININKAS. Dėkui. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Diskutuoti niekas neužsirašė. Dėl šių projektų taip pat balsuosime pirmo popietinio posėdžio balsavimo metu.
13.05 val.
Seimo nutarimo „Dėl tiesioginio valdymo Kalvarijos savivaldybės teritorijoje įvedimo“ projektas Nr. XIVP-1661 (pateikimo tęsinys)
Ir paskutinis, na, ne paskutinis, o priešpaskutinis rytinės darbotvarkės 1-10 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl tiesioginio valdymo Kalvarijos savivaldybės teritorijoje įvedimo“ projektas Nr. XIVP-1661. Buvo pertrauka. Pateikimo tęsinys. Projektas buvo pristatytas, dabar teikėja vidaus reikalų ministrė atsakys į Seimo narių klausimus. R. Žemaitaitis klaustų pirmasis. Nėra. D. Gaižauskas. Prašom.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama ministre, Kalvarijų situacija išties neeilinė, tai yra pasienio savivaldybė. Dėl nepaprastosios padėties ir įvykių, karo Ukrainoje, pabėgėlių ir taip toliau, būtent dar daugiau dėmesio skiriama šiai savivaldybei. Aš puikiai susipažinęs su situacija. Ši savivaldybė, vadovaujant šitam merui, paskutiniu metu tikrai dirbo puikiai ir rezultatai buvo geri. Išties problema buvo administracijos direktorius, asmeniškai aš taip galvoju, kad tai yra nesusipratimas, kad jis ten buvo papuolęs, bet jį taryba atleido. Jis prieš atleidimą suspėjo sukiršinti daugumą ir taip toliau, tai yra dirbtinai sukurtas konfliktas pasienio savivaldybėje, tai yra, kaip mes visi puikiai žinome, Suvalkų koridoriaus savivaldybė, ji mums labai svarbi strategiškai. Ar jūs padarėte viską, kad bandytumėte sutaikyti viduje politines jėgas, nes jūsų, konservatorių, politinė jėga dabar ten valdančioji ir niekas nenori, kad būtų krizė šioje savivaldybėje, ypač šiuo laikotarpiu. Ar padarėte viską ir ką planuojate daryti?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas kolega. Pirmiausia turėčiau pasakyti, kad šis sprendimas buvo priimtas remiantis pirmiausia teisiniais motyvais ir įvertinus neigiamas pasekmes, kurios dėl šios situacijos susidaro gyventojams.
Kalbant apie mūsų veiksmus, turiu pasakyti, kad tokia situacija jau yra ne pirma, mes turėjome situaciją Šilalėje. Kaip ir tada, taip ir šiuo atveju mes pasikvietėme savivaldybės atstovus, merą, opoziciją, poziciją, Vyriausybės atstovus, kad pasikalbėtume ir informuotume apie gresiančias pasekmes. Mes informavome, kad įstatymai numato tai, kad po 2 mėnesių, jeigu nepaskiriamas administracijos direktorius ar pavaduotojas, gresia tokios pasekmės – tai yra įvedamas tiesioginis valdymas. Paprašėme, davę atitinkamą laiko tarpą, susitarti, rasti sprendimus, nes nuo to, kad nėra sprendimų, kenčia gyventojai.
Deja, mes pamatėme, kad tai nebuvo padaryta, nepavyko susitarti ir rasti sprendimų, kurie būtų labai svarbūs vietos bendruomenei ir vietos gyventojams. Palyginkime dvi situacijas. Pirma situacija, kai buvo Šilalėje, tai pirmiausia padėjo ir po tokio pokalbio, nedarant iš karto sprendimo, pavyko savivaldybėje rasti sprendimus ir nereikėjo įvesti to tiesioginio valdymo. Šiuo atveju, kaip matome, nepaisant to, kad buvo duota laiko ir buvo kalbamasi, tik kaip kraštutinė priemonė buvo šitas sprendimas, matome, kad tiesiog nebuvo kitos išeities.
Jūs labai teisingai pasakėte, kad yra nepaprastoji padėtis. Ir šiame kontekste, aš manau, labai svarbu, kad būtų išlaikomas stabilumas, kad būtų kontroliuojami procesai savivaldoje ir kad dėl to nenukentėtų vietos gyventojai. Todėl ir labai prašome parlamento įvertinti šią situaciją ir imtis sprendimo.
PIRMININKAS. Turėtų klausti K. Mažeika. Jo salėje nematau. Klausia V. Giraitytė-Juškevičienė.
V. GIRAITYTĖ-JUŠKEVIČIENĖ (DPF). Laba diena. Kolega teisingai paklausė, ar jūs padarėte viską, bet dar noriu paklausti, ar ir meras padarė viską? Vis dėlto merui įstatymu suteikta teisė – jis turi kompetenciją siūlyti administracijos direktorių. Ir jis vis dėlto nepaisė susidariusios naujosios daugumos, su ja galbūt nederino arba nesutarė dėl atitinkamo kandidato. Kandidatas, kiek žinau, buvo pasiūlytas ne vienas. Kaip galvojate, ar vis dėlto meras turėjo ir vis dėlto privalėjo rasti būtent sprendimą šioje situacijoje? Kaip galvojate, ar tai nėra įstatymo spraga, kad tik vienam asmeniui, nors aukščiausiasis valdymo organas yra taryba, yra paliekama teisė siūlyti tokį politinio pasitikėjimo asmenį?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Galbūt norėčiau pradėti pirmiausia nuo to, ką reiškia, kai nėra savivaldybėje vykdomosios institucijos. Tai reiškia, kad yra neužtikrinamas tinkamas savivaldybės biudžeto vykdymas, kartu neužtikrinamas paslaugų gyventojams teikimas, kitų savivaldybės įsipareigojimų vykdymas. Tai yra tikrai labai labai svarbu. Šiuo atveju aš nebūčiau tas asmuo, kuris turėtų vertinti tą politinę situaciją, ar padarė viską, ar nepadarė. Manau, kad labai svarbu man buvo pirmiausia informuoti, duoti terminus ir tikėtis, kad vietos politikai, kuriais pasitikėjo vietos žmonės, savo pareigas vykdys tinkamai ir ras tą sprendimą. Bet mes matome, kad tai nepavyko, ir tai tikriausiai mus verčia pasvarstyti, matyt, galbūt apie reglamentavimo teisę, reglamentavimo tobulinimą.
Bet šiuo atveju labai svarbu, matyt, pažymėti ir tai, kad šis mūsų sprendimas, esant situacijai, yra taip pat aiškus signalas, kaip mes vertiname tokias situacijas. Ar mes pateisiname, kai yra toks piktnaudžiavimas Konstitucijos suteikta vietos savivaldos teise ir kai yra įstatymų nevykdymas. Todėl, matyt, visi laukia šito sprendimo ir tai yra tam tikras precedentas ateičiai.
PIRMININKAS. Ačiū. Atsakėte į visus klausimus. Dabar motyvai. Už nėra pasisakančių. D. Gaižauskas kalba prieš.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas Seime, išties aš prašau vis dėlto dar susilaikyti ir duoti laiko susitarti savivaldybei, nes jei įvyks šis, kaip pasakyti, tiesioginis valdymas, savivaldybės turės gyventi su viena dvyliktąja. Visa taryba bus paleista. Išties bus įvestas chaosas pasienio teritorijoje. Ypač dabar, sudėtingu metu, kai vyksta karas Ukrainoje, Suvalkų koridorius yra strateginė vieta ir mes visi puikiai žinome, kad tai yra dirbtinai sukurtas konfliktas. Dirbtinai todėl, na… Taip yra todėl, nes konservatoriai dabar, šiuo metu, yra valdantieji ir viską daro, kad tik patrukdytų merui. Meras vos ne per kiekvieną tarybą teikia po siūlymą, ką paskirti administracijos direktoriumi. Per prievartą vienaip ar kitaip daroma įtaka tarybos nariams, kurie balsuotų prieš tokius siūlymus. Faktiškai meras išties daro labai sudėtingą darbą ir imasi kaip nors situaciją suvaldyti ir išspręsti, bet valdantieji trukdo. Žiūrėkite, kokiu sudėtingu metu. Todėl prašau Seimo tikrai nepalaikyti šio siūlymo įvesti tiesioginį valdymą, o vis dėlto duoti jiems susitarti, nes, mano žiniomis, dabar vyksta derybos, kurios tikrai gali duoti gerų rezultatų. Todėl prašau susilaikyti ir balsuoti prieš.
PIRMININKAS. Atsirado kalbančių už. Žodis E. Rudelienei.
E. RUDELIENĖ (LSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Iš tiesų visada pasisakau už savivaldybių savarankiškumą, už jų galių stiprinimą. Šiuo atveju apima dvejopas jausmas, nes sekiau šią situaciją, domėjausi, bendravau su ten dirbančiais tarybos nariais, gyventojais. Iš tiesų situacija tokia, kokia yra šiandien, ir ką kolega sako, bus chaosas. Bet šiandien chaosas ten yra didesnis, nes šiandien ten nėra išvis normaliai dirbančių žmonių ir savivaldybė yra paralyžiuota, nes nėra, kas gali kaip direktorius pasirašyti įsakymus, sakykime, sustabdyta socialinių išmokų sistema, visi kiti projektai, kuriems yra reikalingas direktoriaus parašas, šiandien stovi. Nuo to kenčia gyventojai. Ir taip, svarbu, kad susitartų, bet galbūt šiandien balsuodami už… Tai yra pateikimas, gal tai bus gera paskata dar pagalvoti savivaldybei ir priimti sprendimą. Aš siūlau šiandien balsuoti už.
PIRMININKAS. Ačiū. Dabar darome pertrauką dėl šio projekto pateikimo ir dėl jo balsuosime pirmo popietinio posėdžio balsavimo metu.
13.14 val.
Seimo narių pareiškimai
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo narių pareiškimai. Pirmasis – P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (LRF). Gerbiami Seimo nariai, norėjau kalbėti visiškai kita tema, bet kadangi posėdžio pirmininkas, nors buvau antras užsirašęs dėl aukščiausio valstybės vadovo įstatymo pakeitimo, nesuteikė žodžio, tai noriu pasinaudoti proga ir išsakyti savo poziciją.
Labai įdomu, kad aukščiausio valstybės vadovo statusas yra numatytas Sovietų Sąjungos, TSRS Konstitucijoje. Tai kur mes žengiame? Labai gerai pasakė kolegė Seimo narė, kad diktatūrinėms valstybėms būdinga perrašyti istoriją. Tą sėkmingai daro. Tiek Sovietų Sąjungos laiku buvo perrašinėjama Lietuvos istorija, ne paslaptis, kad ir Lietuvos istorija yra perrašinėjama ir perrašinėjama jos kova už laisvę ir nepriklausomybę. Faktiškai pamirštamas partizaninis judėjimas, rezistencinė kova ir visus nuopelnus norima atiduoti buvusiam komunistui V. Landsbergiui, kad jis vienas iškovojo Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.
Šitas žmogus sovietiniais laikais gyveno kaip inkstas taukuose, važinėjo po pasaulį, skundė savo draugus, rašė įvairiausias pažymas specialiosioms tarnyboms. Noriu pasakyti, kad laimingai jis dėstė estetinį marksizmą-leninizmą, o į Sąjūdį įsitraukė ne pirmas – tai buvo vėliau. Kaip jūs žinote, jis jau nuo pirmų dienų apgavo, nors Sąjūdžio buvo sutarta, kad vadovai keisis kas metai. Buvo numatyta, kad bus rotuojamas R. Ozolas, bet buvo apgauta, apsistatyta savais žmonėmis. Taip jis išliko Sąjūdžio Pirmininku.
Dar vienas momentas ir su Aukščiausiosios Tarybos Pirmininku – dar viena R. Ozolo išdavystė. Buvo sutarta, kad R. Ozolas bus skiriamas Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotoju, bet, deja, tapęs Pirmininku dar kartą apgavo signatarą R. Ozolą ir jo neteikė savo pavaduotoju.
Gerbiamieji, yra septynios didžiosios nuodėmės, bet didžiausia iš jų – puikybė, antra – godumas. Ko šitam žmogui trūksta? Garbės, valdžios? Jis šiandien yra, kaip ir vadinama, faktinis valstybės vadovas, o kaip E. Gentvilas pavadino, – valdovas.
Man labai įdomu buvo girdėti, kai iš Seimo tribūnos Seimo nariai kalbėjo, kad nepritaria tokiam sprendimui, nes tai prieštarauja Konstitucijai. Tuo klausimu buvo kreiptasi į Konstitucinį Teismą, ar neprieštarautų Konstitucijai, jeigu mes V. Landsbergį paskelbtume valstybės vadovu. Atsakymas aiškus. Aiškus atsakymas yra Seimo Teisės departamento, kad tai prieštarauja Konstitucijai. Bet valdančiajai daugumai, kuri perrašinėja Konstituciją, tai nė motais.
Šitas žmogus sukiršino tautą, išvadino ją šunauja, visokiais būdais žemino ir niekino tuos žmones, kurie kitaip mąstė. Noriu pasakyti, kad ponas V. Landsbergis šiandien susigriebė visus, kokie tik galimi, apdovanojimus. Nors ir nepriklauso, bet ir šiandien turi apsaugą. Nuo ko? Jeigu geras žmogus, geras Prezidentas arba buvęs vadovas, ko jis taip bijo, ko jis bijo Lietuvos žmonių, kad ir šiandien jį saugo? Nejaugi žmonės nepamiršo tų skriaudų, kurias padarė prieš 20 ar kiek metų konservatoriai vadovaujant V. Landsbergiui? Matyt, tie nusikaltimai, padaryti tautai, yra dideli. Gaila, kad konservatoriai trypia teisingumą, trypia Konstituciją ir jie nežiūri į nieką, tik tenkina šito žmogaus godumą ir puikybę. Nenusinešime nė vienas mes tų ordinų, medalių ir vardų į amžinybę, bet kai kurie, matyt, galvoja kitaip: kad nusinešime ir ten būsime laimingesni. Manau, kad ne. Aš manau…
PIRMININKAS. Laikas.
P. GRAŽULIS (LRF). …kad šita valdančioji dauguma nebus kitą kadenciją. Būsime mes, „Tauta ir teisingumas“, kitos partijos ir mes šiuos visus antikonstitucinius sprendimus, kuriuos priima valdančioji dauguma, atšauksime.
PIRMININKAS. Toliau. Pareiškimą perskaitys D. Gaižauskas.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Išties kalbėdamas frakcijos vardu noriu pabrėžti tai, kad, akivaizdu, šiandien yra ta diena, kai valdantieji nusprendė, kad vienybė Seime jau nebereikalinga. Išties, kai įvyko karas Ukrainoje, mes iškart – tiek pozicija, tiek opozicija – sutarėme, kad šiuo sudėtingu laikotarpiu tikrai susilaikysime abi pusės – tiek valdantieji, tiek mes – nuo įstatymų projektų, neteiksime tokių įstatymų projektų, kurie priešina visuomenę. Tai susiję daugiau su ideologiniais įstatymais, kur tikrai kiekviena politinė jėga gina savo poziciją.
Aš asmeniškai iš karto buvau taip pat įgaliotas mūsų frakcijos ir paskelbiau pranešimą čia, tribūnoje, apie tai, kad laikinai užkasame tuos nesutarimo kirvius ir tikrai sugrįšime prie tų įstatymų projektų vėliau, kai pasibaigs karas. Sutarėme, tvarka. Netgi nutarėme, kad partijos turi priimti du svarbius susitarimus, tai yra dėl gynybos ir nacionalinio saugumo bei užsienio politikos. O kodėl? Būtent tam, kad parodytume visuomenei, kad netgi parlamentas sunkiu metu susivienijo, rodome pavyzdį ir dirbame viena kryptimi, kad apsaugotume mūsų valstybę.
Taip, mes, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijos nariai, tikrai teikėme nemažai projektų savo iniciatyva ir didinome finansavimą gynybai. Buvome pirmieji, kurie 2 % paskyrėme ir kalbėjome apie 2,5 %. Dar net karui neprasidėjus Ukrainoje mes, šešėlinė vyriausybė, iškėlėme klausimą, kad turime laikinai didinti finansavimą, rūpintis strateginiais klausimais dėl pilietinio pasipriešinimo, civilinės saugos, karo padėties. Tai projektai, kuriuos mes, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, inicijavome dar praeitoje kadencijoje ir šiais metais šioje kadencijoje bandėme priimti savo iniciatyva, tačiau, atsižvelgdami į mūsų partijų susitarimą, mes tuos įstatymus kartu su visomis partijomis – tiek pozicija, tiek ir opozicija – konsolidavome ir bandėme sudėti į susitarimą dėl gynybos ir nacionalinio saugumo.
Iš esmės šiuo metu esame šio susitarimo finišo tiesiojoje. Ir iš esmės visi klausimai, kurie vienaip ar kitaip ideologiškai skyrėsi, tokie kaip ir dėl visuotinio vyrų ir moterų šaukimo, kur mes nesutikome, dėl to, kad būtų įvestas dar vienas, atskiras, mokestis gynybai, mes taip pat prieštaravome, jų susitarime nebeliko. Manome, kad sutarimas tikrai padarytas geras.
Panaši situacija dėl užsienio politikos klausimų. Mes vis dar laikomės pozicijos dėl Taivano, kad karas Kinijoje, išprovokuotas mūsų dabartinių valdančiųjų, turėtų pasibaigti, ir mes deramės, kokie būtų tie sprendimai priimti, bet vis dėlto dirbame darniai.
Bet žiūrėkite, kas įvyko. Tas mūsų susitarimas, kurį mes deklaravome, šiandien iš esmės buvo sudaužytas į šipulius. Kodėl? Todėl, kad, matome, praeitą savaitę jau pradeda kalbėti valdantieji, daugiau liberalai ir laisviečiai, kad vis dėlto turime priimti Partnerystės įstatymą. Sugalvojo gudriai, kaip ir visada, keičia pavadinimą – dabar daro Civilinės sąjungos. Neva kažkas kita, bet tai identiškas įstatymas. Jis labiausiai priešina visuomenę. Jūs prisiminkite, kas darėsi Seime, prie Seimo Kovo 11-ąją, Sausio 13-ąją, Vasario 16-ąją. Susirinkę žmonės gynė šeimos institutą.
Mes, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, buvome vienintelė politinė partija, ginanti nacionalinius interesus, šeimos institutas mums yra pamatinė vertybė, dėl jos kovojome ir išties susilaukėme labai didelės kritikos iš žiniasklaidos. Bet visuomenei pasisakius, dabar netgi 72 %, kad šis įstatymo projektas negali būti priimtas, tai yra kertinis įstatymo projektas, kuris labai priešina visuomenę iš vidaus, natūralu, mes turėtume susilaikyti šiuo sunkiu laikotarpiu dėl tokių įstatymų projektų.
Bet žiūrėkite, kas dar įvyksta. Panašu, kad įvyko sandoris, nes tada konservatoriai pateikė įstatymo projektą, kad Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininką V. Landsbergį pripažinkime atgaline data valstybės vadovu, iš esmės Prezidentu, nors jo niekas nerinko. Atsimenate, kiek buvo nesutarimų, kai buvo teikiamas šis įstatymas. Jis antikonstitucinis. Taip pasisakė Teisės departamentas įvardindamas, kad toks sprendimas negali būti priimtas. Pirmiausia tauta turi išsirinkti savo valstybės vadovą. Vėl buvo konfliktas. Negana to, šis žmogus, nors mes tikrai negalime kvestionuoti jo indėlio į tuo metu atkurtos valstybės nepriklausomybę, buvo Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, ir viskas. Tai istoriškai žinoma, bet, žiūrėkite, šis žmogus, kai buvo prie Seimo susirinkę žmonės, protestavo, gynė šeimą, šeimos institutą, V. Landsbergis ką pasakė: čia ne žmonės, čia yra fašistai susirinkę.
PIRMININKAS. Laikas!
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Šiuo metu dar jam pripažinti valstybės vadovo statusą yra grėsmė, todėl siūlome: jeigu šie įstatymų projektai bus teikiami…
PIRMININKAS. Laikas!
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). (Atsiprašau, pagrindinė mintis.) Mes informuojame, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija traukiasi iš susitarimo dėl gynybos ir nacionalinio saugumo. Mes tuos įstatymus patys priimsime, be jokių susitarimų, jeigu šitai valdančiajai šitie susitarimai visiškai nerūpi. Mes nepalaikome politinio terorizmo ir kovosime prieš jį. Ačiū.
PIRMININKAS. L. Girskienė skaitys pareiškimą. Nėra jos. Tuomet V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų praeitą savaitę mes, apimti nevilties, matėme, ką darė du sektoriai, tai kelių sektorius ir statybų sektorius. Bet tai yra pasekmė valstybės nesiskaitymo ir nenoro nieko daryti arba netgi, atvirkščiai, trukdymo ir žlugdymo šių dviejų sektorių. Ką gali padaryti politikai?
Prisiminkime praeitą kadenciją. Praeitoje kadencijoje, kai valdantieji buvo valstiečiai ir žalieji, 2020 metais kelių sektoriui buvo skirta papildomai 150 mln. eurų, statybų sektoriui buvo skirta papildomai 350 mln. Tai galima daryti, Europos Sąjunga tai leidžia, tik reikia politikų noro. Ką padarė valdantieji, atėję ir užėmę daugumą? 2020 metais ir 2021 metais, palyginus, kiek buvo skirta keliams, tai konservatoriai tą finansavimą, skirtą keliams, sumažino netgi 300 mln. Tai dar būtų nieko, galima sakyti trūksta finansavimo, mažai surenkama lėšų. Kitas dalykas, deja, tai melas. Žmonės, naudodamiesi keliais, įvairia forma – akcizų, mokesčių už kelius, kita forma – sumoka valstybei virš 1 mlrd. Šiandien yra teskiriama tiktai apie 600 mln., vadinasi, tai jau nebesudaro nė 50 %. Bet, kaip sakė premjerė, mūsų tokie prioritetai. Keliai yra nesvarbūs, kelių būklę turbūt visi važiuodami matome, kas ten vyksta ir dedasi.
Statybų sektorius. Dar nuo pernai savivaldybės, Seimo nariai įvairiais pasiūlymais siūlė ką nors daryti dėl brangstančių žaliavų ir žlungančių projektų, dėl galimybių savivaldybėms pasiskolinti. Tai buvo netgi finansų ministrės rankose, ko nereikia per daug nei per biudžetą, nei per kitus dalykus tvarkyti. Prie Finansų ministerijos yra VIPA, ji ir dabar skolina savivaldybėms energetiškai atsiperkantiems projektams, dalį prie ES projektų prisidėti. Pakanka į šią instituciją įdėti tik daugiau pinigų ir skolinti savivaldybėms. To nebuvo daroma, nebuvo daroma tyčia, vis pasakoma, kad tai bus vėliau. Žinoma, finansų ministrės tikslas, kad savivaldybės skolintųsi ne iš valstybės už normalias palūkanas, o skolintųsi iš bankų už kuo didesnes palūkanas. Tik viena bėda, kai savivaldybė skolinasi iš bankų, tai įeina į jų skolos rodiklį, vadinasi, reikia Konstitucijos pakeitimo. Jeigu savivaldybė skolinasi iš VIPA, tai neįeina į skolos rodiklį ir tai priklauso tik nuo Vyriausybės, kaip sudaryti galimybę pasiskolinti. Bet tai tyčia nedaroma, kad kuo daugiau projektų sužlugtų. Savivaldybės jau perspėjo – bus nepanaudota apie 50 mln. Europos Sąjungos lėšų ir sužlugs tie projektai. Vadinasi, statybų sektorius taip pat negaus užsakymų šiems projektams atlikti. Pradedant nuo darbo vietų žlugimo iki mokesčių mokėjimo valstybei – prasideda visa grandininė reakcija.
Bet pažiūrėkime, kaip jie toliau daro visą ekonomikos žlugdymą. Dar praeitoje kadencijoje priimtame Regioninės plėtros įstatyme yra aiškiai parašyta – 30 % ES lėšų turi būti skiriama tiesiai regionams – ar tai būtų regioninėms taryboms, ar savivaldybėms. Ką turime, kokį vaizdą? Valdantieji vilkina ir žlugdo bet kokį lėšų skyrimą pagal šį įstatymą. Jau praėjo pusantrų metų – praktiškai lėšų nepaskirta. Regioninės tarybos dar neturi galimybės lėšų skirstyti, nes Vyriausybė ir valdantieji joms neduoda. Ką tai reiškia? Tyčinis projektų nevykdymas ir ekonomikos žlugdymas. Tai kada skirsime, jeigu pusantrų metų jau praėjo, po dvejų, po trejų metų? Bet netgi žiūrėdami į visą ES lėšų skirstymą matome labai puikią tendenciją, jie didžiąją dalį lėšų planuoja naudoti galbūt 2023 metais, galbūt 2024 metais. Tai kaip čia išeina, dvejus trejus metus ekonomika, verslas, valstybės užsakymai… pabūkime be jų, sužlugdykime kuo daugiau ekonomiką?
Tuo keliu ir einama toliau. Kad ir kurią ministeriją mes paimtume, ar tai būtų Sveikatos apsaugos ministerija, ar Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, visur ta pati taktika, visur tas pats žanras – europinių lėšų nenaudoti arba naudoti jas kuo vėliau. Nors liūdniausia yra tai, kad RRFʼo lėšos virš 2 mlrd. eurų, pernai galėjome panaudoti 1 mlrd.
Valdantieji padarė viską, kad sugriautų buvusios Vyriausybės DNR planą, kuriame buvo trys pagrindiniai tikslai: iš pradžių panaudojame ES lėšas, jeigu trūksta, prisidedame biudžeto lėšomis, o jeigu dar pritrūksta kokiam nors projektui, panaudojame skolintas lėšas. Viskas buvo sukurta. Bet ne veltui yra posakis: griauti yra lengviau, nei statyti, proto tam nereikia. Tai Vyriausybė tuo keliu ir eina, ir sako, mūsų prioritetai yra kitokie. Na, gerai, dėliokime tuos prioritetus, bet kodėl reikia užkirsti lėšų įliejimą į ekonomiką?
Mes matome pasekmes, kas įvyks ateityje. Vakarykštis vienos fūros užblokavimas prie Seimo yra tik žibutės. Kas ateina? Ateina didžiulis griuvimas. Bet valdančiųjų tikslas, matyt, ir yra – nieko neturėsite ir būsite laimingi.
PIRMININKAS. Toliau D. Kepenis padarys pareiškimą.
D. KEPENIS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Mieli kolegos, šiandien mes balsavome dėl Lietuvos valstybės biudžeto koregavimo ir ne visi sutikome su tomis korekcijomis. Kodėl? Todėl, kad į opozicijos pasiūlymus buvo visiškai neatsižvelgta ir buvo bandoma paslėpti tą tragišką situaciją, į kurią dabar mūsų valdantieji Lietuvą yra įstūmę.
Pažiūrėkite, dar kovo mėnesio duomenimis mūsų infliacija siekė 16 %, dabar jau kalbama apie 18 %. 20-yje valstybių nuo pat pirmos iki dvidešimtos nesiekia 10 %, o pirmajame dešimtuke – 6,5, Europos vidurkis 7,8 %. Tai katastrofa. Ir kas bus rudenį? Reikia jau šiandien pradėti labai rimtai ruoštis. Užuot pradėję ruoštis, mes buldozeriu stumiame tai, kas mums čia paranku.
Ir kad paslėptume visa tai, ištraukiame iš kepurės štai tokius zuikius kaip netikėtą valstybės vadovo statusą (kai kas jau seniai vadina Prezidentu) arba šeimos pavadinimą bandome koreguoti. Ir kam to reikia? Reikia tam, kad paslėptume savo tikruosius kėslus. V. Landsbergis, kaip čia jau girdėjote, pats nenori to titulo, jo šeima tikrai prašo to titulo neskirti. Bet kam jis reikalingas valdantiesiems? Tam, kad paslėptų tai, ką jie yra prisidirbę ir kur dabar stumia Lietuvą. Sąvokų pakeitimai – tai yra vienas iš instrumentų apmulkinti žmones ir nuvesti juos perkūnai žino kur.
V. Landsbergis turėjo, aš čia suskaičiavau, penkis titulus. Pirmiausia jis turėjo Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko postą, dar prie tarybų jis buvo pirmininkas. Po to, išbuvęs tame poste keletą valandų, jis tapo Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininku, pabuvo beveik dvejus su puse metų. Po to tapo Seimo Pirmininku, dar girdėjome, Atkuriamojo Seimo Pirmininku. Visą laiką keitėsi pavadinimai, ir staiga reikia suteikti vadovo statusą.
Matome, kad valstybė vėl susipriešino. Susipriešino dėl Partnerystės įstatymo, dabar vėl ieškome priešinimo. Kai prasidėjo karas Ukrainoje, mes gi visi sutarėme, kad kaip galima daugiau tvarkos ir ramybės ieškokime savo šalyje. Ką daro šitie ponai, kurie dabar stumia Lietuvą į prarają? Jie kuria dar didesnius įtampos židinius. Ir tai mes šiandien akivaizdžiai matome. Ir kas baisiausia, kaip mes esame girdėję, kas yra politinė korupcija? kas yra politinė veidmainystė? kas yra politinė prostitucija? Štai viskas, šiandien Seime mes visa tai turime akivaizdžiai ir nieko negalime padaryti. Ir visa tai tęsis greitėjančia tvarka į pakalnę dar kelerius metus.
Gerbiamieji, šitas retorinis klausimas tegu lieka visiems kitiems, kiek dar galima ramiai į tai įžiūrėti ir kiek mes leisime kelti įtampą šalyje, priešinti visuomenę, priešinti vieną su kitu. Tų supriešinimo variantų dar čia ne viskas yra, bus jų tuoj pat dar daugiau ištraukta.
Taigi ačiū už dėmesį. Kviečiu visus rimčiai, ramybei, santarvei, taikai, bent pradėkite nuo savęs. O tai, kas dabar vyksta, veikia priešinga linkme. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. Rytinį posėdį ir baigsime ramiu veiksmu – registracija.
Užsiregistravo net 6 Seimo nariai.
Vakarinis posėdis, nepaisant mūsų vėlavimo, prasidės numatytu laiku, 14 valandą, o rytinį posėdį skelbiu baigtą. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LF – Laisvės frakcija; LRF – Lietuvos regionų frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.