2019-12-10

 

PASIŪLYMAS

LIETUVOS RESPUBLIKOS

2020 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO

ĮSTATYMO PROJEKTUI

Nr. XIIIP-4014(2)

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Str.

Str. d.

P.

 

 

 

Argumentai:

Reikiamos piniginės lėšos vaikų neformaliam švietimui 2020 m. biudžete yra nenumatytos. Šiuo metu beveik 100 000 vaikų yra finansuojami neformaliam švietimui pagal 15 Eur kiekvienam mėnesiui modelį, daugiau nei 3000 neformalaus vaikų švietimo būrelių veiklą   organizuoja daugiau nei 2000 organizatorių, vaikams svarbios veiklos pasiekiamos nutolusiose vietovėse – miestų pakraščiuose ir kaimuose.

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministras, laukdamas Europos komisijos pritarimo naudoti ES lėšas NVŠ finansavimui, 2019 m. lapkričio 18 d.  pasirašė įsakymą „Dėl švietimo ir mokslo ministro 2018 m. rugsėjo 12 d. įsakymo Nr. V-758 „Dėl Neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo pakeitimo“ Nr. V-1316, kuriame numatytos visą neformalaus vaikų švietimo sistemą griaunančios nuostatos:

 

6. Jei NVŠ lėšų yra mažiau nei vaikų, norinčių dalyvauti NVŠ programose, lėšos pirmiausiai skiriamos vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, atsirandančių dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų, nepalankių aplinkos veiksnių, taip pat mokiniams, gaunantiems socialinę paramą arba turintiems teisę į socialinę paramą.“,

bei

„61. Finansuojant NVŠ programas prioritetas teikiamas STEAM (angl. Science, Technology, Engineering, Art (creative activities), Mathematics) krypties NVŠ programoms, skatinančioms gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos tyrimų ir eksperimentines veiklas, ir toms programų kryptims, kurių nevykdo švietimo teikėjai, veikiantys savivaldybėje.“.

 

Šios diskriminuojančios nuostatos skatins tiek vaikų, tiek NVŠ programų teikėjų nelygybę, apribos veiklų prieinamumą ir įvairovę, didins biurokratiją. Nuo 2020 m pradžios būreliai pabrangs dešimtims tūkstančių šeimų, iš būrelio organizavimo išstums daugelį unikalių veiklų.

 

Europos komisija sutinka, kad ES lėšos būtų skiriamos tik toms veikloms, kurios mažina socialinę atskirtį, todėl aišku, kad tokiu mastu kaip 2019-aisiais metais finansuoti mokinių veiklas ES lėšomis nebus galima. Todėl siūlome, kad ši efektyviai veikianti ir pasiteisinusi neformalaus vaikų švietimo finansavimo sistema būtų finansuojama valstybės biudžeto lėšomis.

 

Pasiūlymas:

Numatyti 12 000 trūkst. Eur sumą neformaliam vaikų švietimui.

 

 

 

 

Lėšų šaltinis:

Valstybės valdymo išlaidų mažinimas.

 

Teikia                                

Seimo nariai:

Gintaras Steponavičius

Vytautas Juozapaitis

Edmundas Pupinis

Sergejus Jovaiša

Viktorija Čmilytė-Nielsen

Aušrinė Armonaitė

Kęstutis Smirnovas

Aušra Papirtienė

Liudas Jonaitis

Simonas Gentvilas

Gintaras Vaičekauskas

Andrius Mazuronis

Dainius Kepenis

Eugenijus Jovaiša

Remigijus Žemaitaitis

Vytautas Bakas

Dovilė Šakalienė

Levutė Staniuvienė

Eugenijus Gentvilas

Bronislovas Matelis

Virginijus Alekna