LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS TECHNOLOGIJŲ IR INOVACIJŲ ĮSTATYMo Nr. XIII-1414 2, 6, 7, 10, 11, 14, 18, 19, 23 straipsnių pakeitimo ir 15, 25, 26, 27 straipsnių pripažinimo netekusiais galios ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2021-12-08 Nr. XIVP-1059(2)

Vilnius

 

Įvertinę teikiamo įstatymo projekto atitiktį Konstitucijai, galiojantiems įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas:

1.         Projekto 4 straipsniu keičiamo įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 1, 3, 4 punktuose siūloma nustatyti, jog Taryba „svarsto ir pritaria pasiūlymams“ dėl tam tikrų klausimų. Atkreipiame dėmesį, jog tuo atveju, jei įstatymu iš tiesų siekiama imperatyviai nustatyti, kad Taryba įpareigojama tik „pritarti“ tam tikriems siūlymams, o ne juos apsvarsčius pateikti savo išvadas dėl šių siūlymų, tai šios Tarybos funkcijos yra betikslės ir neturinčios teisinio krūvio, nes įstatymu būtų iš karto nustatytas galutinis Tarybos veiklos rezultatas, o pati Taryba atliktų visiškai formalų ir jokių papildomų teisinių pasekmių nesukeliantį ir jau įstatyme nustatytą veiksmą – pritartų siūlymams. Taip pat pažymime, kad iš keičiamo įstatymo nuostatų nėra aišku nei kokiems subjektams Taryba turėtų teikti savo pritarimą (t.y. ar atitinkamiems į ją besikreipiantiems subjektams, ar, vis dėlto, Vyriausybei, kuri savo kompetencijos klausimais turėtų kreiptis į Tarybą kaip į būtent Vyriausybės patariamąją instituciją), nei tokio pritarimo (ar nepritarimo) teisinės pasekmės. Galbūt tikslinga būtų tiesiog nurodyti, kad Taryba svarsto atitinkamus pasiūlymus ir teikia Vyriausybei ar suinteresuotoms institucijoms išvadas (rekomendacijas) dėl jų.

2.         Projekto 12 straipsnio 1 dalyje vietoj skaičiaus „12“ įrašytinas žodis „šio“.

3.         Projekto 12 straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti subjektus, kurie iki 2022 m. kovo 30 d. turėtų priimti įstatymą įgyvendinančius teisės aktus. Atkreiptinas dėmesys, kad projekto 4 straipsnis, kuriuo keičiamas įstatymo 10 straipsnis, įsigaliotų nuo įstatymo paskelbimo Teisės aktų registre, todėl Vyriausybė ir Ministras Pirmininkas atitinkamus poįstatyminius teisės aktus turėtų priimti ne iki kitų metų kovo 30 d., tačiau formaliai net iki paties įstatymo įsigaliojimo. Atsižvelgiant į tai, siūlome įstatymo 4 straipsnio įsigaliojimo datą numatyti tokią, kuri būtų pakankama tinkamam jį įgyvendinančių poįstatyminių teisės aktų parengimui ir priėmimui.

 

Departamento direktorius                                                                                                 Andrius Kabišaitis

 

E. Mušinskis, tel. (8 5) 239 6356, el. p. [email protected]

S. Švedas, tel. (8 5) 239 6165, el. p. [email protected]

D. Zebleckis, tel. (8 5) 239 6906, el. p. [email protected]