LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
III (RUDENS) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 120
STENOGRAMA
2017 m. lapkričio 16 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojas A. NEKROŠIUS
PIRMININKAS (A. NEKROŠIUS, LVŽSF*). Gerbiamieji Seimo nariai, užimkite savo darbo vietas, pradedame lapkričio 16 dienos vakarinį posėdį. (Gongas)
15.03 val.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nario priesaika
Gerbiamieji Seimo nariai, šiandien rytiniame posėdyje mes E. Sakalauską paskyrėme Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nariu. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatymas numato, kad asmuo, paskirtas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nariu, prieš pradėdamas eiti pareigas, prisiekia Lietuvos valstybei. Prisiekiantysis asmuo priesaiką skaito padėjęs ranką ant Lietuvos Respublikos Konstitucijos, nustatytas priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas. Tiek šios nuostatos nesilaikymas, tiek atsisakymas prisiekti ar pasirašyti vardinį priesaikos lapą arba pasirašymas su išlyga reiškia, kad narys neprisiekė ir negali eiti pareigų. Prisiekęs narys pasirašo vardinį priesaikos lapą. Vardiniai priesaikos lapai perduodami ir saugomi Seimo kanceliarijoje. Tad kviečiu Seimo Pirmininką V. Pranckietį ir E. Sakalauską, vyks prisiekimo procedūra.
E. SAKALAUSKAS. Aš, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos narys Edmundas Sakalauskas, prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai, vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, savo pareigas atlikti garbingai, ginti žmogaus teises, laisves ir teisėtus interesus, ginti visuomenės viešąjį interesą, visada būti nešališkas, saugoti man patikėtas paslaptis. Tepadeda man Dievas! (Plojimai)
PIRMININKAS. Sveikiname ir linkime visada laikytis duotos priesaikos. Sėkmės jums darbuose.
Seimo nariai, kviečiu registruotis.
Užsiregistravo 77 Seimo nariai.
15.06 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1174(2) (svarstymas ir priėmimas)
Toliau pagal darbotvarkę 2-2 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1174(2). Pranešėjas – S. Jakeliūnas, Biudžeto ir finansų komitetas.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, Biudžeto ir finansų komitetas svarstė Lietuvos Respublikos 2016 metų nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo projektą Nr. XIIIP-1174 ir bendru sutarimu pritarė pagal Audito komitetą pasiūlymą patobulintam Seimo nutarimo projektui ir komiteto išvadoms. Dėkui.
PIRMININKAS. K. Mažeika pristato Aplinkos apsaugos komiteto išvadas.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Aplinkos apsaugos komitetas pritarė šiam klausimui bendru sutarimu.
PIRMININKAS. A. Norkienė, Audito komitetas.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Gerą dieną. Audito komitetas siūlė savo siūlymus ir, kiek žinau, Biudžeto ir finansų komitetas pritarė mūsų siūlymams.
PIRMININKAS. Dėkoju. V. Sinkevičius, Ekonomikos komitetas.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Kolegos, atsižvelgęs į Valstybės kontrolės valstybinio audito išvadą ir ataskaitą, komitetas nusprendė siūlyti pagrindiniam Biudžeto ir finansų komitetui pritarti pateiktam Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektui Nr. XIIIP-1174. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Europos reikalų komitetas, nematau Gedimino. Gal galėtų R. Budbergytė pristatyti? Gal galėtumėte pristatyti?
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Audito komitetas pasiūlė pagrindiniam Biudžeto ir finansų komitetui pritarti Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektui Nr. XIIIP-1174. Sprendimas buvo priimtas bendru komiteto sutarimu.
PIRMININKAS. Čia turėjote mintyje Europos?
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Europos, atsiprašau, Europos. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Toliau – Kaimo reikalų komiteto kas galėtų pristatyti? Nėra. Kadangi Kaimo reikalų komiteto nematau nė vieno nario, tai leiskite paskelbti man.
Komiteto sprendimas ir pasiūlymai: „Pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektui Nr. XIIIP-1174. Balsavimo rezultatai: 7 – už, prieš ir susilaikiusių nėra.“
Kultūros komitetas. Gal galėtų R. Šarknickas pristatyti?
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Ačiū. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto – V. Bakas.
V. BAKAS (LVŽSF). Laba diena, gerbiamieji kolegos. Komitetas svarstė 2016 m. spalio 18 d. Projektui pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Socialinių reikalų ir darbo – A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamas pirmininke, gerbiami kolegos, Socialinių reikalų ir darbo komitetas apsvarstė Lietuvos Respublikos 2016 metų nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo projektą ir jam pritarė.
PIRMININKAS. Sveikatos reikalų gal galėtų pristatyti A. Kubilienė? Gal galėtumėte pristatyti Sveikatos reikalų komiteto išvadą?
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, Sveikatos reikalų komitetas pritarė Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektui Nr. XIIIP-1174 ir siūlytume Seimo paskirtam pagrindiniam komitetui jį patobulinti atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą. Už balsavo 5, prieš nėra, susilaikė 2.
PIRMININKAS. Dėkoju. Švietimo ir mokslo komiteto išvadą pristato E. Jovaiša.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Švietimo ir mokslo komitetas svarstė projektą Nr. XIIIP-1174. Gautos dvi pastabos: Seimo kanceliarijos Teisės departamento – pritarti ir dar viena yra Valstybės kontrolės – atsižvelgti. Ir šiam projektui pritarta štai taip: už – 8, prieš nėra, susilaikė 1. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Teisės ir teisėtvarkos gal galėtų pristatyti S. Šedbaras?
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Komitetas projektą svarstė spalio 25 dieną ir priėmė sprendimą siūlyti pagrindiniam komitetui pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo projektui. Už tokį nutarimo projektą balsavo šeši komiteto posėdyje dalyvavę komiteto nariai.
PIRMININKAS. Dėkoju. Užsienio reikalų išvadą gal galėtų pristatyti J. Bernatonis? R. Miliūtė. Prašom.
R. MILIŪTĖ (LVŽSF). Laba diena, gerbiami kolegos. Užsienio reikalų komitetas kaip papildomas spalio 20 dieną svarstė 2016 metų nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo projektą. Papildomų pastabų nebuvo gauta, todėl pateiktam nutarimo projektui buvo pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Valstybės valdymo ir savivaldybių – A. Strelčiūnas. Prašom.
A. STRELČIŪNAS (TS-LKDF). Laba diena, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas priėmė sprendimą pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo projektui Nr. XIIIP-1174 bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkojame. Ir Žmogaus teisių – V. Simulikas. Prašom.
V. SIMULIK (LVŽSF). Gerbiamas pirmininke, mieli kolegos, Žmogaus teisių buvo papildomas. Bendru sutarimu pritarta įstatymo projektui.
PIRMININKAS. Dėkojame. Diskutuoti užsirašė K. Glaveckas. Prašom.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiamieji kolegos. Iš tikro mes į šį ataskaitų svarstymą žiūrime į kaip į kažkokį dalyką, kuris kažkur yra ir kažką liečia. Šis dokumentas yra milžiniškos apimties – 270 lapų. Jeigu pridėsite dar Valstybės kontrolės ataskaitą, tada 500 lapų. Neabejoju, kad beveik visi komiteto nariai tikrai neskaitė jo ir nežino. Nors svarba šito dokumento yra labai didelė. Pasakysiu kodėl. Vien dėl vieno dalyko. Statuto 226 straipsnis sako, kad jei valstybės konsoliduotų ataskaitų rinkinys nepatvirtinamas, tai gali iškelti, gali būti balsuojama dėl nepasitikėjimo Ministrų Pirmininku, ministru ar Vyriausybe. Kitaip tariant, jeigu tos ataskaitos išvados ir pajamos nustatoma, kad yra atliktos blogai arba neteisingai, tai tai gali būti pagrindas Ministrui Pirmininkui, ministrui ar kitiems Vyriausybėje atstatydinti. Kalbama apie 2016 metus. Bet dabar jau tos Vyriausybės nėra, natūralu. Bet tas Statutas galios ir kitais metais, žinokite. Todėl aš manau, kad visi turėtume labai akylai paskaityti tą dokumentą.
Dabar apie patį dokumentą noriu pasakyti keletą žodžių. Kiek skaičiau tuos dokumentus, tai jie paskutinius 10 metų mažai kuo skiriasi. Jie taikomi visiems metams, tinka kiekvienais metais ir visos tos pačios bėdos yra. Viena iš bėdų, pavyzdžiui, yra Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad Seime negali būti kuriami fondai, nustatomi procentai ir kiti dalykai, tačiau visi tie dalykai lieka. Vadinasi, išlaidų ir pajamų balansai arba galų gale tos eilutės yra pažeidžiamos. Jau vien tik tai gali būti prieštaravimas Konstitucinio Teismo sprendimui ir gali pareikalauti, pavyzdžiui, jeigu opozicija būtų stipri, ministro ar kieno nors atsakomybės.
Lygiai tas pats su ataskaitomis. Didžioji dalis ataskaitų, iždo ataskaitų ir kitų savivaldybių dokumentų yra skirta daugiau aprašomajam dalykui. Pagrindinis klausimas, kuris ataskaitose turėtų būti: koks yra tų programų ir išlaidų efektyvumas? Nėra apie jį kalbama. Svarbu, kaip išleista ir ar teisingai išleista. O kas pasiekta, to dalyko nėra. Tos ataskaitos turėtų būti kur kas mažesnės, bet aiškiai susumuotos ir pasakyta, kas už tuos pinigus, išlaidas yra padaryta ir kaip padaryta. Nes dabar iš visų ataskaitų negalima to spręsti. Todėl aš manau, kad visi ateityje turėkite omenyje, kad ataskaitos nėra toks nekaltas dokumentas. Jeigu kvalifikuotai prie jo prieinama ir palyginama su esama situacija ir biudžeto vykdymu, ir kitais dalykais, jis gali tapti svarbiu ir stipriu politiniu įrankiu.
PIRMININKAS. Dėkojame. Daugiau diskutuoti niekas neužsirašė.
Pereiname prie priėmimo. Pastraipsniui. 1 straipsnis. Pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 2 straipsnis. Taip pat neturime pasiūlymų. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Balsuojame.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 103 Seimo nariai: 72 – už, prieš nėra, susilaikė 31. Seimo nutarimui pritarta. (Gongas)
15.21 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų valstybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1173(2) (svarstymas ir priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų valstybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1173(2). Pirmas pranešėjas – S. Jakeliūnas, Biudžeto ir finansų komitetas.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Kolegos, tai yra susijęs dokumentas – buvo nacionalinių finansinių ataskaitų, dabar yra valstybės konsoliduotųjų ataskaitų. Vienu ir kitu atveju, kaip ir anksčiau, Biudžeto ir finansų komitetas pasiūlė pritarti pagal Audito komiteto pasiūlymus patobulintam Seimo nutarimo projektui Nr. XIIIP-1173 ir komiteto išvadoms. Po diskusijų balsavimo rezultatai – pritarta bendru sutarimu. Dėkui.
PIRMININKAS. Dėkoju. Iš Aplinkos apsaugos komiteto K. Mažeikos nematau. Gal galėtų V. Vingrienė pristatyti išvadas dėl ataskaitos?
V. VINGRIENĖ (LVŽSF). Aplinkos apsaugos komitetas, kaip papildomas komitetas, sprendimą priėmė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju.
V. VINGRIENĖ (LVŽSF). Papildomų pastabų nebuvo.
PIRMININKAS. Dėkoju. A. Norkienė, Audito komiteto išvados.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Audito komitetas bendru sutarimu pritarė iniciatorių pateiktam Seimo nutarimui ir pasiūlė pagrindiniam komitetui jį tobulinti pagal komiteto pasiūlymus. Pagrindinis komitetas atsižvelgė į mūsų siūlymus.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ekonomikos komiteto – V. Sinkevičius.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, atsižvelgdamas į Valstybės kontrolės valstybinio audito išvadą ir ataskaitą, Ekonomikos komitetas nusprendė siūlyti pagrindiniam – Biudžeto ir finansų komitetui pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų valstybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektui Nr. XIIIP-1173. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Europos reikalų komitetas. Gal D. Kreivys galėtų pristatyti išvadas?
D. KREIVYS (TS-LKDF). Gerbiami Seimo nariai, komitetas balsavo ir siūlo pagrindiniam komitetui pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų valstybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektui. Balsavimo rezultatai: 10 – už, susilaikė 5.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kaimo reikalų komitetas, A. Stančikas. Andriejau! A. Stančikas. A. Stančikas pristato išvadas.
A. STANČIKAS (LVŽSF). Dėl ataskaitos?.. Gerbiamas pirmininke, kolegos, Kaimo reikalų komitetas svarstė spalio 25 dieną ir pritarė. Už balsavo – 7, prieš, susilaikiusių nebuvo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kas galėtų perskaityti Kultūros komiteto išvadas? R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Kultūros komitetas kaip visada vieningai – pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, V. Bakas. V. Bakas.
V. BAKAS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas spalio 18 dieną svarstė projektą, bendru sutarimu jam pritarė.
PIRMININKAS. Dėkoju. A. Sysas pristato Socialinių reikalų ir darbo komiteto išvadas.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamas pirmininke, gerbiami kolegos, Socialinių reikalų ir darbo komitetas apsvarstė 2016 metų valstybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimą ir jam vienbalsiai pritarė.
PIRMININKAS. Dėkoju. Sveikatos reikalų komitetas. R. Žemaitaitis gal galėtų paviešinti išvadas?
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, šių metų spalio 25 dieną Sveikatos reikalų komitetas nagrinėjo 2016 metų valstybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinį. 5 – už, susilaikė 2.
PIRMININKAS. Dėkoju. Švietimo ir mokslo komitetas, E. Jovaiša.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Komitetas svarstė šį projektą, gavo Teisės departamento pastabų – pritarti, Valstybės kontrolės – atsižvelgti.
Balsavimo rezultatai: 8 – už, prieš nėra, susilaikė 1. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Teisės ir teisėtvarkos komitetas. S. Šedbaras gal galėtų? Ačiū.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstė projektą spalio 25 dieną ir, visiems šešiems dalyvavusiems balsavus už, buvo pasiūlyta pagrindiniam komitetui pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo projektui.
PIRMININKAS. Užsienio reikalų komitetas, R. Miliūtė. Kur R. Miliūtė? Gal tada galėtų A. Armonaitė?
A. ARMONAITĖ (LSF). Sveiki! Užsienio reikalų komitetas svarstė klausimą. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, A. Strelčiūnas.
A. STRELČIŪNAS (TS-LKDF). Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto sprendimas – pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo projektui Nr. XIIIP-1173. Bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Žmogaus teisių komitetas – L. Talmontas.
L. TALMONT (LLRA-KŠSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Žmogaus teisių komitetas svarstė įstatymo projektą Nr. XIIIP-1173 ir pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskutuoti niekas neužsirašė. Pereiname prie priėmimo. 1 straipsnis. Pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 2 straipsnis. Taip pat pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Kviečiu balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 107 Seimo nariai: už – 74, prieš – 1, susilaikė 32. Seimo nutarimas (projektas Nr. XIIIP-1173) priimtas. (Gongas)
15.31 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo metinių konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1176(2) (svarstymas ir priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo metinių konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1176. Pranešėjas – R. Žemaitaitis, Socialinių reikalų ir darbo komitetas.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Sveikatos reikalų komitetas lapkričio 15 dieną svarstė privalomojo sveikatos draudimo įstatymą. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju už Sveikatos reikalų komiteto išvadą. Audito komiteto – A. Norkienė.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Dėkui, posėdžio pirmininke. Audito komitetas pritarė iniciatorių pateiktam Seimo nutarimui ir pasiūlė pagrindiniam komitetui jį tobulinti atsižvelgiant į Seimo Audito komiteto pasiūlymus. Komitetas į pasiūlymus atsižvelgė.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskutuoti niekas neužsirašė. Pereiname prie priėmimo. 1 straipsnis. Pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 2 straipsnis. Pasiūlymų taip pat nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 3 straipsnis. Pasiūlymų taip pat nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 4 straipsnis. Pasiūlymų taip pat nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Balsuojame.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 98 Seimo nariai: už – 70, prieš nėra, susilaikė 28. Seimo nutarimas (projektas Nr. XIIIP-1176) priimtas. (Gongas)
15.33 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų Valstybinio socialinio draudimo fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1178(2) (svarstymas ir priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų Valstybinio socialinio draudimo fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1178(2). Pranešėjas A. Sysas – pirmasis.
Kol Algirdas ateina, per šoninį mikrofoną E. Zingeris.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Taip, aš prašyčiau įskaityti mano balsą, susilaikymą. Ačiū.
PIRMININKAS. Taip, paskutiniame balsavime Emanuelis susilaikė. Dėkoju.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamas pirmininke, gerbiami kolegos, komitetas apsvarstė Lietuvos Respublikos 2016 metų Valstybinio socialinio draudimo fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimą. Buvo gautos Teisės departamento pastabos, taip pat keletas Audito komiteto siūlymų.
Komitetas priėmė sprendimą: atsižvelgiant į Valstybės kontrolės šių metų rugsėjo 29 dienos valstybinio audito išvadoje pateiktas sąlygines nuomones dėl Valstybinio socialinio draudimo fondo 2016 metų konsoliduotųjų finansinių ataskaitų ir dėl konsoliduotųjų biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinių, į Valstybės kontrolės valstybinio audito ataskaitoje pateiktas išvadas ir rekomendacijas, pritarti komiteto patobulintam Seimo nutarimui „Dėl Lietuvos Respublikos 2016 metų Valstybinio socialinio draudimo fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio patvirtinimo“. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkojame. Audito komiteto išvadas pristato A. Norkienė.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Audito komitetas bendru sutarimu pritarė iniciatorių pateiktam Seimo nutarimui ir pasiūlė pagrindiniam komitetui jį tobulinti atsižvelgiant į Audito komiteto pasiūlymus.
PIRMININKAS. Dėkojame. Diskutuoti niekas neužsirašė, pereiname prie priėmimo. Norėčiau dar A. Sysą sugrąžinti į tribūną. Yra Audito komiteto pastabų dėl 3 straipsnio.
A. SYSAS (LSDPF). Taip, pirmininke, klausau.
PIRMININKAS. Dėl 3 straipsnio.
A. SYSAS (LSDPF). Komitetas pasiūlė 3 straipsnį suredaguoti: „Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto rodiklių įstatymo projekte suplanuoti tokius valstybinio socialinio draudimo įmokų rūšių tarifų dydžius, kurie užtikrintų pakankamą finansavimą visų rūšių socialiniam draudimui vykdyti.“
Dėl šito straipsnio taip pat buvo mūsų kolegos Seimo nario R. J. Dagio. Tai yra nuolatinė problema draudimo, kad kai kurios draudimo rūšys nėra subalansuotos. Todėl komitetas priėmė sprendimą suformuluoti 3 straipsnį taip: „Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei rengiant 2019 metų Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektus vadovautis principine nuostata, kad asignavimai iš valstybės biudžeto skiriami Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų trūkumui, susidariusiam dėl nepakankamų įmokų tarifų dydžių atitinkamoms socialinio draudimo rūšims, padengti.“ O paprastai liaudiškai šnekant, šita nuostata galioja ir šiandien įstatyme ir galiojo vakar, kad jeigu valstybinio socialinio draudimo kuri nors rūšis yra nuostolinga, ji turi būti dengiama iš biudžeto.
Labai gaila, kad ydinga praktika prasidėjo ypač per krizę, kai trys draudimo rūšys buvo nuostolingos, ir mes dengėme tuos nuostolius iš pensinio draudimo. Tada stebimės, kodėl mūsų pensijos yra mažesnės negu Europos Sąjungoje. Paprasčiausiai dalimi lėšų, kurios galimai galėjo būti skirtos pensijoms, buvo dengiamos kitos draudimo rūšys, taip pat finansuojama antroji pensijų pakopa ir dengiamos bankų palūkanos. Tai tas ir sudarė. Todėl komitetas vienbalsiai balsavo už kur kas konkretesnį ir reiklesnį reikalavimą Vyriausybei formuojant ne 2018 metų, mes suprantame, kad šaukštai po pietų, bet 2019 metų biudžetą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ar Audito komitetas pritaria? Ačiū, pritaria. Galime pritarti Socialinių reikalų ir darbo komiteto siūlymams? Ačiū, pritarta.
Einame pastraipsniui. 1 straipsnis. Pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 2 straipsnis. Taip pat nėra. Bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 3 straipsnis. Su išsakytomis pastabomis pritariame? Ačiū, pritarta. 4 straipsnis. Ačiū, pritarta. Kviečiu balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 103 Seimo nariai: už – 75, prieš – 2, susilaikė 26. Seimo nutarimas (projektas Nr. XIIIP-1178) priimtas. (Gongas)
Per šoninį mikrofoną – R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Naudodamasis proga, noriu padėkoti buvusiems koalicijos partneriams, socialdemokratams, dviem Darbo partijos atstovams, „Tvarkai ir teisingumui“. Kaip matome, susirinkusi nauja valdančioji dauguma iš esmės vienbalsiai pritarė tam, kad 2016 metais tiek „Sodros“, tiek Privalomojo sveikatos draudimo, tiek bendras biudžetas buvo tvarkingas ir teisingas, vadinasi, nekritikuotinas. Naudokitės gera patirtimi, kad 2018 metų biudžetas būtų toks pats ir nereikėtų kritikuoti opozicijai. Ačiū jums.
PIRMININKAS. Dėkojame už išsakytą nuomonę.
Taip, toliau… Ai, I. Degutienė. Prašau.
I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų ne pirmą kadenciją vykdoma tokia procedūra – užpraeitų biudžetinių metų ataskaita. Kiek kartų buvo bandoma keisti Statutą, tiek nepavyko, tačiau kiekvienas sau dabar užduokime klausimą: koks tikslas dėl 2016 metų priimti Seimo nutarimą? Ar mes galime ką nors keisti? Kas man gali dabar atsakyti? O jeigu dabar mes visi būtume balsavę prieš? Na, ir viskas, ir jokio rezultato. Aš tiesiog kviečiu tuos, kurie dirbate prie Statuto, į kolegą kreipiuosi, peržiūrėkite šitą Statuto straipsnį, kad nedarytume nereikalingų darbų, kurie yra tik dėl paukščiuko.
PIRMININKAS. Dėkoju. Segtuvas dėl Statuto vis pilnėja ir pilnėja, ir storėja. Dėkoju už dar vieną pastabą.
15.42 val.
Seimo nutarimo „Dėl Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondo 2016 metų metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-788(2) (svarstymas ir priėmimas)
Kitas klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondo 2016 metų metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-788(2). Pranešėjas – Energetikos komisijos… Atsiprašau, Ekonomikos komitetas. V. Poderys yra? (Balsai salėje) Gal galėtų pristatyti V. Sinkevičius? (Balsai salėje)
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Labai ačiū. Gerai, dėkoju, kolegos. „Dėl Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondo 2016 metų metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projekto. Ekonomikos komitetas svarstė ir iš tiesų buvo įregistruotas Audito komiteto pasiūlymas, kuriam komitetas pritarė iš dalies. (Ar eiti per tas pastabas, taip?) Du Audito komiteto siūlymai, kuriems buvo pritarta iš dalies, antras ir trečias. O dėl galutinio sprendimo, tai buvo būtent atsižvelgta į Valstybės kontrolės 2017 m. rugsėjo 29 d. valstybinio audito išvadą ir valstybinio audito ataskaitą: pritarti komiteto patobulintam Seimo nutarimo „Dėl Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondo 2016 metų metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektui ir komiteto išvadai. Pritarta bendru sutarimu. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Audito komiteto išvadas pristato A. Norkienė.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Audito komitetas, atsižvelgęs į valstybinio audito ataskaitoje pateiktas išvadas ir rekomendacijas, bendru sutarimu pritarė iniciatorių pateiktam Seimo nutarimui ir pasiūlė pagrindiniam komitetui jį tobulinti pagal komiteto pasiūlymus.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kviečiu V. Sinkevičių grįžti į tribūną dėl pastabų.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Labai gerai, dėkoju. Iš tiesų pirma buvo gauta Audito komiteto pastaba, kuriai buvo pritarta iš dalies. Formuluojama, kad Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė valstybinio audito ataskaitoje pateikė pastabas, kad Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondo finansų ir biudžeto vykdymo ataskaitų rinkiniai neatskleidžia tikro ir teisingo vaizdo, kaip gaunamos visos lėšos iš įvairių finansavimo šalinių ir kaip jos panaudojamos.
Dėl 2 straipsnio tai pat buvo įregistruotos…
PIRMININKAS. Palaukite, palaukite! Ar Audito komitetas neprieštarauja? A. Norkienė. Aušrine Norkiene, ar Audito komitetas neprieštarauja išvadoms? Ne, neprieštarauja.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip. Dėl 2 straipsnio taip pat gautas vienas Audito komiteto pasiūlymas ir Ekonomikos komiteto. Audito komiteto taip pat pritarta iš dalies, formuluojama, kad reikia pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei įvertinti galimybę Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondo duomenis įtraukti į Energetikos ministerijos finansų ataskaitą ir į rinkinį ir inicijuoti tam tikrų teisės aktų pakeitimus. Manome, kad tai yra labai nedidelė suma, nedidelis fondas ir gal nevertėtų atskirai svarstyti tos ataskaitos, ir pavesti Lietuvos Respublikos energetikos ministerijai užtikrinti 2016 metais ne pagal tikslinę paskirtį panaudotų Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondo lėšų sumų susigrąžinimą ir išieškojimą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ar Audito komitetas neprieštarauja Ekonomikos komiteto pastaboms? Neprieštarauja, ačiū. Galima pritarti bendru sutarimu.
Pereiname prie priėmimo. Su visomis pastabomis 1 straipsniui galima pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 2 straipsniui galima pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Balsuojame dėl viso.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 107 Seimo nariai: už – 72, prieš nėra, susilaikė 35. Seimo nutarimas (projektas Nr. XIIIP-788(2) priimtas. (Gongas)
15.48 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2016 metų Garantinio fondo metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1177(2) (svarstymas ir priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2016 metų Garantinio fondo metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1177(2). Biudžeto ir finansų komiteto išvadas pristato S. Jakeliūnas.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Dėkui. Tęsiame šį nedidelį ataskaitų tvirtinimo maratoną, šiuo atveju – Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl 2016 metų Garantinio fondo metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1177(2). Kaip ir ankstesniais atvejais, Biudžeto ir finansų komitetas pasiūlė pritarti pagal Audito komiteto pasiūlymus patobulintam komiteto Seimo nutarimo projektui ir komiteto išvadoms. Ir pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Audito komiteto išvadas pristato A. Norkienė.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Audito komitetas atsižvelgė į valstybinio audito išvadą ir ataskaitą, pritarė iniciatorių pateiktam Seimo nutarimui ir pasiūlė pagrindiniam komitetui jį tobulinti, atsižvelgus į Teisės departamento pastabą ir Audito komiteto pasiūlymą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ekonomikos komiteto išvadas pristato V. Sinkevičius.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiamasis ministre, atsižvelgęs į Valstybės kontrolės valstybinio audito išvadą ir ataskaitą, Ekonomikos komitetas nusprendė siūlyti pagrindiniam Biudžeto ir finansų komitetui pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo „Dėl 2016 metų Garantinio fondo ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektui Nr. XIIP-1177. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Socialinių reikalų ir darbo komiteto išvadas pristato A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamasis pirmininke, gerbiamieji kolegos, papildomo komiteto – Socialinių reikalų ir darbo komiteto išvada – bendru sutarimu pritarti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskutuoti niekas neužsirašė, kiek matau.
Priėmimas pastraipsniui. Dėkoju. Dėl 1 straipsnio nėra jokių pastabų. Galima pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl 2 straipsnio taip pat nėra jokių pastabų. Galima pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Kviečiu balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 92 Seimo nariai: už – 67, prieš – 1, susilaikė 24. Seimo nutarimas priimtas. (Gongas)
15.51 val.
Seimo nutarimo „Dėl Rezervinio (stabilizavimo) fondo 2016 metų metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1175(2) (svarstymas ir priėmimas)
Seimo nutarimo „Dėl Rezervinio (stabilizavimo) fondo 2016 metų metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-1175(2). Pranešėjas – S. Jakeliūnas, Biudžeto ir finansų komiteto išvados.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Kaip ir visais kitais atvejais, Biudžeto ir finansų komitetas pritarė komiteto pagal Audito komiteto pasiūlymus patobulintam Seimo nutarimo projektui ir komiteto išvadoms. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. A. Norkienė pristato Audito komiteto išvadas.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Audito komitetas, atsižvelgdamas į Valstybinio audito ataskaitoje pateiktas pastabas, bendru sutarimu pritarė iniciatorių pateiktam Seimo nutarimui ir pasiūlė pagrindiniam komitetui tobulinti jį pagal Audito komiteto pasiūlymus.
PIRMININKAS. Ačiū. Diskutuoti užsirašė K. Glaveckas.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiamasis pirmininke, kolegos, kalbėsiu labai trumpai. Iš tikrųjų Rezervinio (stabilizavimo) fondo paskirtis yra kompensuoti arba padėti krizės ištiktam ūkiui arba kokiam nors finansiniam ar kitam sektoriui. Jo dydis iki praeitų metų pabaigos buvo fiksuotas 188 mln. eurų, arba, kitaip sakant 0,0004 % bendrojo vidaus produkto. Šiais metais planuojama, kad rezervinis fondas sudarys 288 mln., arba, kitaip tariant, 0,0005 %. Kitaip tariant, dydis yra toks mažas šio rezervinio fondo, kad iš esmės dviejų dienų pajamos yra rezervinis fondas, kitaip sakant, jeigu atsitiktų krizė, iš tikrųjų prasidėtų rimta krizė pasaulyje dėl nekilnojamojo turto, dėl finansinių instrumentų, dėl kitų dalykų, galų gale dėl išpūstų investicinių fondų, dėl (…) fondų ir kitų, ta suma iš tikrųjų absoliučiai nieko nereiškia. Noriu priminti, kad 2008–2009 metais, kai Lietuvoje įvyko krizė, atėjo pasaulinė, mūsų nuostoliai 2009 metais sudarė 15 % BVP, buvo bendrojo produkto kritimas. Įsivaizduokite, jeigu dabar ateitų krizė, nors tris ar keturis kartus mažesnės apimties, negu buvo, tai mes negalėtume nieko padengti, išskyrus poros dienų pajamas. Taigi aš nežinau, ateityje reikėtų spręsti tą klausimą.
Pavyzdžiui, estai turi maždaug apie 3 % BVP, tokią padušką, mes iš esmės paduškos neturime, yra padėti akmenėliai. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Pereiname prie priėmimo. Pastraipsniui. 1 straipsnis. Pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 2 straipsnis. Pastabų taip pat nėra. Bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Kviečiu balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 97 Seimo nariai: už – 63, prieš nėra, susilaikė 34. Seimo nutarimas priimtas. (Gongas)
15.56 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 28, 29, 115, 227, 376, 379, 393, 396, 401, 403, 415, 426, 427, 428, 440, 464, 481, 482, 483, 484, 485, 488, 494, 573, 589, 595, 602, 610, 611, 681, 683, 685, 686 straipsnių ir priedo pakeitimo, Kodekso papildymo 3961, 4131 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIIIP-774(2)ES (priėmimas)
Kitas klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo, kodekso papildymo dviem straipsniais įstatymo projektas Nr. XIIIP-774(2)ES. Pranešėjas – S. Šedbaras, TTK. Pataisų nėra.
Galime eiti pastraipsniui. Iš viso yra 37 straipsniai ir dėl jų jokių pastabų nėra. Gal galime visiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 97 Seimo nariai: už – 85, prieš nėra, susilaikė 12. Administracinių nusižengimų kodekso įstatymas (projektas Nr. XIIP-774(2)ES) priimtas. (Gongas)
15.57 val.
Geležinkelių transporto eismo saugos įstatymo Nr. IX-1905 31 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-775(3) (priėmimas)
Kitas klausimas – Geležinkelių transporto eismo saugos įstatymo Nr. IX-1905 31 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-775(3). Pastabų nėra. Pastraipsniui. Du straipsniai. Dėl visų nėra pastabų. Gal galime pritarti bendru sutarimu visiems straipsniams? Ačiū, pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 96 Seimo nariai: už – 93, prieš nėra, susilaikė 3. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-775) priimtas. (Gongas)
15.58 val.
Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo Nr. IX-1005 395 ir 396 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-846(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo Nr. IX-1005 395 ir 396 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-846(2). Taip pat pastabų nėra dėl visų trijų straipsnių. Ar galime pritarti visiems straipsniams bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95 Seimo nariai: už – 87, prieš nėra, susilaikė 8. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-846) priimtas. (Gongas)
15.59 val.
Aplinkos apsaugos įstatymo Nr. I-2223 37 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-847(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Aplinkos apsaugos įstatymo Nr. I-2223 37 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-847(2). Du straipsniai. Taip pat pastabų jokių nėra. Gal galime abiem pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 81, prieš nėra, susilaikė 12. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-847) priimtas. (Gongas)
16.01 val.
Kelių įstatymo Nr. I-891 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-848(3) (priėmimas)
Kitas klausimas – Kelių įstatymo Nr. I-891 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-848(3). Du straipsniai. Taip pat jokių pastabų nėra. Gal galime abiem pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 96 Seimo nariai: už – 87, prieš nėra, susilaikė 9. Įstatymui (projektas Nr. XIIIP-848) pritarta, priimtas (Gongas)
16.02 val.
Kelių transporto kodekso 8, 81, 13, 14 ir 18 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-849(2) (priėmimas)
Toliau – Kelių transporto kodekso 8, 81, 13, 14 ir 18 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-849(2). Šeši straipsniai. Dėl jų pastabų nėra. Gal galime visiems šešiems straipsniams pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 92 Seimo nariai: 80 – už, prieš nėra, susilaikė 12. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-849) priimtas. (Gongas)
16.03 val.
Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymo Nr. I-1340 121 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-850(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymo Nr. I-1340 121 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-850(2). Du straipsniai. Taip pat jokių pastabų nėra. Gal galime pritarti abiem straipsniams bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų dėl viso niekas neužsirašė, kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 91 Seimo narys: už – 81, prieš nėra, susilaikė 10. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-850) priimtas. (Gongas)
16.04 val.
Konsulinio statuto Nr. I-886 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-851(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Konsulinio statuto Nr. I-886 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-851(2). Du straipsniai. Jokių pakeitimų nėra pasiūlyta, gal galime abiem pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų dėl viso niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 91 Seimo narys: už – 80, prieš nėra, susilaikė 11. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-851) priimtas. (Gongas) Per šoninį mikrofoną – D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėl balsavimo prieš tai – prašau įskaityti už.
PIRMININKAS. Gerai, įskaitome už.
16.05 val.
Prekybinės laivybos įstatymo Nr. I-1513 42, 8, 361, 581 ir 91 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-852(3) (priėmimas)
Kitas klausimas – Prekybinės laivybos įstatymo Nr. I-1513 42, 8, 361, 581 ir 91 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-852(3). Šeši straipsniai, jokių pastabų nėra. Visiems šešiems galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Redakcinio pobūdžio pastaba – vietoj „vandens transporto saugos institucija“ reikėtų rašyti „transporto saugos administracija“. Tai Teisės departamento pastaba. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Niekas neužsirašė dėl motyvų kalbėti. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 84, prieš nėra, susilaikė 9. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-852) priimtas. (Gongas)
16.07 val.
Saugios laivybos įstatymo Nr. VIII-1897 2, 3 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-853(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Saugios laivybos įstatymo Nr. VIII-1897 2, 3 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-853(2). Keturi straipsniai ir nė dėl vieno nėra pastabų. Gal galime visiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 83, prieš – 2, susilaikė 8. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-853) priimtas. (Gongas)
16.08 val.
Šventosios valstybinio jūrų uosto įstatymo Nr. X-910 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-855(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Šventosios valstybinio jūrų uosto įstatymo Nr. X-910 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-855(2). Du straipsniai taip pat be pastabų. Gal galima pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95 Seimo nariai: už – 88, prieš nėra, susilaikė 7. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-855(2) priimtas. (Gongas)
16.09 val.
Vidaus vandenų transporto kodekso 4, 41, 42, 6, 13, 16, 18, 19, 26, 27 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-856(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Vidaus vandenų transporto kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-856(2). Turime dvylika straipsnių ir dėl visų straipsnių jokių pasiūlymų nebuvo. Gal galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 96 Seimo nariai: už – 88, prieš – 1, susilaikė 7. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-856(2) priimtas. (Gongas)
16.10 val.
Žuvininkystės įstatymo Nr. VIII-1756 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-857(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Žuvininkystės įstatymo Nr. VIII-1756 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-857(2). Taip pat du straipsniai. Jokių pastabų. Galima pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Motyvų sakyti niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 98 Seimo nariai: už – 86, prieš – 1, susilaikė 11. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-857(2) priimtas. (Gongas)
16.11 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 2, 10, 13, 27, 29, 33 straipsnių ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 62, 291 straipsniais įstatymo Nr. XIII-692 1, 8, 10 straipsnių pakeitimo projektas Nr. XIIIP-1285(2) (svarstymas ir priėmimas)
Kitas klausimas – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo keliais straipsniais įstatymo Nr. XIII-692 1, 8, 10 straipsnių pakeitimo projektas Nr. XIIIP-1285(2). Svarstymas. Komiteto atstovas – R. Martinėlis. Prašom.
R. MARTINĖLIS (LVŽSF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, kolegos, Ekonomikos komitetas, kaip pagrindinis komitetas, svarstė Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo projektą. Buvo Seimo kanceliarijos Teisės departamento redakcinio pobūdžio pataisymų. Ekonomikos komiteto pasiūlymui keisti pavadinimą iš Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos į Lietuvos transporto saugos administracijos komitete pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkojame. Motyvų sakyti niekas neužsirašė. Galime bendru sutarimu po svarstymo pritarti? Ačiū, pritarta.
Priėmimas. Trys straipsniai. Daugiau jokių pastabų nėra. Galima pritarti bendru sutarimu visiems straipsniams. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95 Seimo nariai: už – 82, prieš – 1, susilaikė 12. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-1285(2) priimtas. (Gongas)
16.13 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2013 m. gruodžio 19 d. nutarimo Nr. XII-724 „Dėl Ilgalaikių valstybinių saugumo stiprinimo programų rengimo plano patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-1084(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2013 m. gruodžio 19 d. nutarimo Nr. XII-724 „Dėl Ilgalaikių valstybinių saugumo stiprinimo programų rengimo plano patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-1084(2). Vienas straipsnis. Jokių pastabų nėra. Galima pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Motyvai dėl viso. Niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 94 Seimo nariai: už – 87, prieš nėra, susilaikė 7. Seimo nutarimui (projektas Nr. XIIIP-1084(2) pritarta. (Gongas)
16.15 val.
Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4395(3) (priėmimas)
Kitas klausimas – Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4395(3). Į tribūną kviečiame A. Sysą.
A. SYSAS (LSDDF). Gerbiamas pirmininke, gerbiami kolegos, čia jau priėmimo stadija, jeigu neklystu.
PIRMININKAS. Pastraipsniui.
A. SYSAS (LSDPF). Aš tik turiu pasakyti, kad po svarstymo buvo gautas Seimo narių pasiūlymas, kuriam šiandien mano kolegos pritarė. Tai yra pakeitimas lentelėje „Pareigūnų pareigybinės algos koeficientai“.
PIRMININKAS. Dėkoju. Pastraipsniui.
1 straipsnis. R. Žemaitaitis, V. Kamblevičius ir kiti siūlo pakeitimus. Ar galėtų kas nors pristatyti? Gal pats pirmininkas galėtų?
A. SYSAS (LSDPF). Kolegos siūlė Vyriausiajai rinkimų komisijai padidinti koeficientus. Kadangi pačiam neteko dalyvauti posėdyje, tai kolegos pritarė tokiam siūlymui. Bet jeigu mes žiūrėtume sistemiškai, Lietuvoje yra labai daug komisijų ir mes darome išvadą tik dėl vienos – didiname, manau, darome blogą precedentą, bet sprendimas yra priimtas – pritarta.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ar yra 29 Seimo nariai, palaikantys šią pataisą? Yra. Už pataisą, prieš pataisą pasisakančių nėra. Galime bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
A. SYSAS (LSDPF). Aš turėčiau pasisakyti, aš negaliu, aš tribūnoje.
PIRMININKAS. 1 straipsniui pritariame su pataisa. 2 straipsnis. Pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Niekas neužsirašė diskutuoti, man atrodo. Tuoj pažiūrėsime. Užsirašė A. Sysas – prieš. Prašau.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiami kolegos, bandau į darbo apmokėjimo tvarką žiūrėti sistemiškai. Tą dariau daugelį metų būdamas komitete ir šį kartą irgi manau, kad kolegos komiteto nariai priėmė ne patį geriausią sprendimą. Aš suprantu, kad visos komisijos yra labai svarbios. Rinkimų – ypač, nes mus išrenka, tiksliau, suskaičiuoja balsus, kad už vieną ar kitą politiką, kandidatą į Seimą yra atiduoti balsai.
Bet jeigu mes žiūrime į sisteminį darbo apmokėjimą Lietuvoje, tai aišku, kad mes vienoms komisijoms suteikiame tam tikrą privalumą lyginant su kitomis komisijomis. Aš norėčiau išvardinti, kad yra Konkurencijos, Lietuvos radijo ir televizijos, Kultūros, Viešųjų pirkimų, Ryšių reguliavimo, Valstybinė kainų ir energetikos, Vyriausioji tarnybinės etikos, kurių koeficientai yra mažesni. Todėl visada pasisakiau, jeigu jau mes didiname, tai turime didinti sistemiškai ir, matyt, visoms.
Juo labiau kad man pačiam teko dirbti ir vadovauti darbo grupei dėl darbo apmokėjimo. Tas darbas yra padarytas, padaryta hierarchija ir buvo atsižvelgta į tam tikrus siūlymus dėl atskirų komisijų atlyginimų didinimo. Labai gaila, kad visas darbas numestas į stalčių, kažkokie atskiri Valstybės tarnybos įstatymo pataisymai ir kiti teikiami, bet nėra sisteminio požiūrio į darbo apmokėjimą. Aš manau, kad mes susidursime su problema, kad kita grupė Seimo narių atneš kitą komisijos atlyginimų didinimą ir mes vėl didinsime, todėl aš pasisakau prieš. Tikrai tai ne pats protingiausias mūsų sprendimas.
PIRMININKAS. Motyvai už – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Kolegos, argumentai yra stiprūs, aišku, kad reikia sistemiškai tvarkyti, jeigu mes tvarkome šitas sritis. Bet mes nedarome sistemiškai, mes juk visai neseniai prokurorams kėlėme atlyginimus, dar kažkam. Reikia ir čia tą patį padaryti. Kadangi nesielgiame sistemiškai, tai elgiamės nuosekliai, ne sistemiškai, bet teisingai.
PIRMININKAS. Dėkojame. Toliau, nuomonė už – V. Kamblevičius.
V. KAMBLEVIČIUS (TTF). Aišku, gerbiamas Algirdas, mano kaimynas, išsakė savo nuomonę, bet jis nepasakė tikrų skaičių. Šiuo momentu komisijos nario alga yra 286 eurai, o kitų komisijų – po 1 tūkst. 700 arba po 2 tūkst. 400, beveik 80 kartų didesni. Na, tai turi būti šiokia tokia lygybė. (Balsai salėje) Na, ką Vytautai.
PIRMININKAS. Dėkoju. Išsakyti nuomonę prieš daugiau niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 85 Seimo nariai: už – 82, prieš – 2, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-4395(3) priimtas. (Gongas)
16.22 val.
Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo Nr. IX-378 11, 14, 15, 19 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1000(2)ES (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo Nr. IX-378 kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1000(2)ES. Į tribūną kviečiu S. Jakeliūną. (Balsai salėje) S. Jakeliūnas kviečiamas į tribūną. Ačiū. Biudžeto ir finansų komiteto atstovas.
Pastraipsniui. 1 straipsnis. Jokių pastabų. Galime bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 2 straipsnis. Jokių pastabų. Pritarta bendru sutarimu.
3 straipsnis. Turime pastabų. J. Razma turi pasiūlymą. Gal Jurgis norėtų pristatyti? Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, manau, kad ne tik aš su tam tikru susirūpinimu žiūriu, kiek šie dabar svarstomi pakeitimai padidins draudimo įmokas. Kaip matome, draudikai jau numato mūsų svarstymo rezultatus ir jau šiuo metu tas įmokas pastebimai didina. Paprastai žinome, kad žmogus apsidraudžia metams, tai jau kitiems metams jie žiūri, kokios tos išmokos gali būti. Tai mes iki 5 mln. eurų padidiname galimybę prisiteisti neturtinės žalos. Aš bent šiokį tokį minimalų apsidraudimą pasiūliau, kad būtų ne Vyriausybės rekomendacijos, o tvirtos taisyklės, kaip tą neturtinę žalą skaičiuoti. Manau, kad Vyriausybė matytų tas visas problemas ir gal protingas patvirtintų taisykles, kurios gal šiek tiek apgintų vartotojų interesus. Rekomendacijos yra toks dalykas, kuris nieko nereiškia teisine prasme. Draudikai jų šiek tiek gali paisyti, gali visai nepaisyti. Jeigu rašome rekomendacijas, tai galime išvis nieko nerašyti, nes jos yra neįpareigojantis dalykas.
PIRMININKAS. Yra 29 Seimo nariai, kurie palaiko šį siūlymą? Kviečiu balsuoti, kas palaikote šį J. Razmos siūlymą, balsuokite už.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). O komiteto nuomonė kada?
PIRMININKAS. Čia dėl palaikymo, ar 29 Seimo narius turime. Taip, yra, palaiko 38. Komiteto išvada.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Komitetas šiandien posėdyje svarstė Seimo nario J. Razmos siūlymą ir įvertino tai. Jeigu būtų nustatytos taisyklės, neturtinės žalos dydžio nustatymo taisyklės, kurios draudikui ar biurui yra privalomos, kaip formuluojama siūlyme, tuomet tai galėtų prilygti tam ribojimui išmokos, kas dabar yra nustatyta ir kas prieštarauja Europos Teisingumo Teismo sprendimui. Galutiniai sprendimai priimami teismuose, todėl besiformuojanti teismų praktika ir lems tuos išmokų dydžius, o rekomendacijos galėtų apimti bendras gaires, kaip būtų reguliuojamos tos žalos, nes konkrečius dydžius rekomenduoti būtų sunku. Siekiama išvengti tokių atvejų, kai galėtų būti kvestionuojamos tos taisyklės ir jų pagrįstumas arba draudikai interpretuotų, kad jeigu taisyklės yra privalomos, tai jie nieko daugiau ir nedaro, o jeigu teismas nuspręstų kompensuoti didesnę žalą, tai tada nukentėtų tas, kuris sukėlė tą įvykį. Taigi, siekdamas apsaugoti tiek eismo dalyvius, galimus kaltininkus, tiek nukentėjusiuosius ir taip pat visą sistemą, kad nebūtų gaišaties interpretuojant tokias taisykles ir jų vertinimus, komitetas įvertino šituos argumentus ir iniciatorių poziciją taip pat. 8 balsavus už ir 1 susilaikius, nepritarėme Seimo nario pozicijai.
PIRMININKAS. Dėkojame. Dėl pataisos nuomonė už – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Iš tiesų pats įstatymas sukels daug problemų, tai gerbiamas kolega J. Razma ieško tam tikros išeities. Jeigu įstatyme gali būti parašyta, kad turi būt rekomendacijos, tai gali būti ir griežtesnė forma, t. y. taisyklės. Manau, kad būtų galima ieškoti būdų, nes, savaime suprantama, jeigu bus daroma žala asmeniui, tai daugiausia spręs teismai. Galbūt bent šiek tiek griežtesnė formuluotė ir galėtų būti. Ačiū.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – A. Palionis.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Tai, kuo pabaigė kolega dėl teismų sprendimų, komiteto pirmininkas, atrodo, aiškiai išaiškino: jeigu bus Vyriausybės nustatytos tam tikros ribos ir teismas priteis didesnę sumą, tai tą skirtumą turės padengti kaltininkas. Tai gali būti labai didelis skirtumas ir našta žmogui.
O dėl draudimo ir draudimo įmokos padidėjimo tai ir komitetas svarstymo metu, ir draudimo atstovai pasakė, kad dėl šio įstatymo projekto draudimo įmokos padidės 1–2 eurais. (Balsai salėje) Siūlau nepalaikyti šito pasiūlymo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kviečiu balsuoti dėl J. Razmos pataisos. Ar pritariame komiteto nuomonei nepritarti?.. (Balsai salėje) Atsiprašau, balsuojame už pasiūlymą. Kas pritariate pasiūlymui, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 85 Seimo nariai: už – 28, prieš – 29, susilaikė 28. Pasiūlymui nepritarta. Dėl viso straipsnio galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ačiū, pritarta.
Toliau 4 straipsnis. Pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 5 straipsnis. Pastabų taip pat nėra. Galima bendru sutarimu? Pritarta. Toliau 5 straipsnis. Galima bendru sutarimu? Pritarta. 6 straipsnis. Nėra jokių pastabų. Galima bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl motyvų lyg ir niekas neužsirašė. Ar yra? Ai, yra. Už – S. Jakeliūnas.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Dėkui. Kolegos, argumentų jau pakankamai girdėjome. Tie visi interpretavimai dėl kainos kėlimo yra suprantami, nuogąstavimai taip pat, tačiau kainos kyla dėl įvairių veiksnių. Kainų pokytis 24–25 %, kas įvyko dabar, yra pakankamas tam, kad amortizuotų galimus kokius nors svyravimus dėl šito sprendimo.
Kita vertus, mes neturime net ir pasirinkimo, nes Europos Teisingumo Teismo sprendimas yra privalomas mums kaip Europos Sąjungos narei. Tuos draudimo dalykus reglamentuoja ir europinės direktyvos, kurios taip pat nustato tuos reikalavimus. Ta bendra suma arba riba, kuri sujungs šiuo atveju ir neturtinę žalą, ir asmens žalą, yra nustatyta tokia, kuri yra minimaliai įmanoma pagal Europos Sąjungos reikalavimus. Taigi, viena vertus, mes privalome tokį sprendimą priimti, kita vertus, tos rekomendacijos, kurios vyks ir patirtis kitų šalių – Latvijos ir kitų, jomis remiantis galima siekti sutvarkyti tas žalas taip, kad esminio poveikio kainai nebūtų.
PIRMININKAS. Motyvai prieš – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Turbūt ir reikėjo pagalvoti iš pradžių, kad būtų daroma taip, kad tos kainos nekiltų. Gal daugiau išanalizuoti. Galbūt toks perėjimas dėl neturtinės žalos neturėtų būti toks staigus, galbūt palaipsninis turėjo būti.
Dėl kainų kilimo nereikia laukti ir to įstatymo priėmimo. Jau iš tikrųjų visi žino ir draudimo kompanijos žino, kad kainos kils, ir iš esmės jau dabar kyla. Jeigu jūs paklaustumėte šiandien, kiek kainuos civilinės atsakomybės draudimas po savaitės ar mėnesio, jau jums niekas neatsakytų. Aš manau, kad ypač didelė našta bus verslui, t. y. transporto verslui, kuris ir šiuo metu, bent jau buvo rudenį… Vyko pasitarimai, galvojo galbūt netgi steigti savo draudimo kompanijas. Aišku, tai iš tikrųjų būtų klaida, bet manau, kad šis įstatymo priėmimas tikrai paskatins dar daugiau tam tikrų prieštaravimų, ir manau, bus ieškoma tam tikros išeities, tačiau išeitis visa bus ta, kad bus didinamos kainos ir už tai turės susimokėti paprasti mūsų žmonės. Manyčiau, kad būtų galima ieškoti švelnesnio varianto – tam tikro palaipsninio perėjimo, o ne tokio staigaus. Ačiū. Aš nepritarsiu tam įstatymui.
PIRMININKAS. M. Majauskas – nuomonė prieš.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, vėlgi čia suprantu Europos Sąjungos reikalavimus, direktyvas ir kryptis. Matyt, čia panašių klausimų priimdami neišvengsime ir ateityje.
Vienas dalykas, kuris kelia nerimą, kad mes nelabai pasirengėme įgyvendinti, nerimtai pažiūrime, neišanalizuojame kitų šalių praktikos ir negalime pasakyti Lietuvos gyventojams, kurių absoliuti dauguma naudojasi konkrečiai šia draudimo paslauga, kiek jiems kils paslaugos kaina. Man toks požiūris nuoširdžiai kelia nerimą. Aš labai norėčiau, jog ministerija grįžtų atgal, paskaičiuotų ir pateiktų labai aiškius skaičius, kiek kiekvienam žmogui didės draudimo įmokos. Deja, mes tiek svarstydami Biudžeto ir finansų komitete, tiek čia iš tribūnos tokio paaiškinimo negirdėjome. Nemanau, jog sąmoningai bando nuslėpti. Tiesiog galbūt nesuspėja, neturi laiko, užsiėmę kitais dalykais ir nepaskaičiuoja. Aš manau, kad žmonės nusipelno žinoti, ir ministerija turi pareigą ir atsakomybę pateikti šituos skaičius.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Iš tikrųjų niekas nesako, kad nereikia matyti Europos Teisingumo Teismo sprendimo ir ieškoti variantų, kaip į jį reaguoti, bet man atrodo, čia yra nueita tokiu paprasčiausiu, lengviausiu keliu – tiesiog viską atiduodame teismams ir kaip jie ten traktuos kokius atvejus, taip ir bus. Ar kokį gilaus susijaudinimo atvejį, kaip teigtų, sakykim, įvykus avarijai sėdėjęs ant užpakalinės sėdynės žmogus, nė kiek nenukentėjęs, bet tiesiog susinervinęs, teismas traktuos, kad ta žala čia verta kelių ar keliasdešimt tūkstančių, ar kaip Didžiojoje Britanijoje – kažkiek mažiau? Mes paliekame visiškai atvirą erdvę. Aš manau, kad kokios nors Vyriausybės taisyklės galėjo būti ir tam tikras sufleravimas teismams, bet mes to atsisakėme. Kitų mechanizmų nesugalvojome. Galime laukti ir žiūrėti, ar tikrai tik 1–2 eurais padidės tos įmokos, kaip čia teigia projekto iniciatoriai ir palaikytojai. Pamatysime. Nemanau, kad tik toks būtų poveikis.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, gyvendami Europos Sąjungos erdvėje, mes daug visokių įstatymų priimame, visokių bendrų taisyklių, bet kiekviena valstybė, jas įgyvendindama, vadovaujasi protingumo kriterijais. Ar tikrai dėl šito įstatymo, tokio, kokį mes dabar priimame, padarėme viską, kad būtų galima maksimaliai minimizuoti tą galimą nereikalingą pakėlimą, papildomo pelno siekimą šitoms bendrovėms? Tikrai ne! Net Vyriausybės nenorime įtraukti į šitą projektą, iš karto a priori ją keistai pasmerkdami, kad ji nesugebės nustatyti protingų taisyklių, kurios nesukels teisinių pasekmių. Kaip taip negerbti savo Vyriausybės ir jų teisininkų sugebėjimų? Nereikia rašyti taisyklių, kurios sukels kokias nors teisines pasekmes. Bet ten užkamšyti landas, kai gali būti neteisėtai pakeltos draudimo išmokos, o verslas tikrai tai padarys, jeigu matys galimybių tai padaryti, turėjome padaryti. Niekaip nesuprantu tokio užsispyrimo nieko nedaryti. Tai pradeda stebinti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Visi išsakė savo pozicijas, todėl kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 88 Seimo nariai: už – 50, prieš – 9, susilaikė 29. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-1000(2)ES) priimtas. (Gongas)
16.38 val.
Azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 2, 10, 15, 16, 29 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 151, 161 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIIIP-714(3) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 įvairių straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo dviem straipsniais įstatymo projektas Nr. XIIIP-714(3). Pranešėjas – A. Palionis.
Pastraipsniui iki 7, atsiprašau, iki 8 straipsnio pasiūlymų nėra. Gal galima visiems septyniems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl 8 straipsnio yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymas. Prašau.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Seimo kanceliarijos Teisės departamentas klausė tikslingumo ir prasmingumo, kodėl pats įstatymas įsigalioja nuo 2019 m. lapkričio 1 d., o Finansų ministerija įpareigota įgyvendinamuosius aktus parengti iki 2018 m. lapkričio 1 d. Kodėl tos datos nėra vienodos – metų skirtumas? Tai metų skirtumas yra todėl, kad pagal tuos parengtus įgyvendinamuosius aktus, poįstatyminius nutarimus turi būti sukurta informacinė sistema, kuri reglamentuos visą tą darbą. Tam reikia laiko, kad Lošimų priežiūros komisija galėtų pasirengti jau nuo 2019 m. lapkričio 1 d. aptarnauti lošimų organizatorius jau elektronine sistema. Komitetas nepritarė šitam pasiūlymui.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dėl šio pasiūlymo užsirašęs S. Jakeliūnas – už. Ne. Supratau. Galime pritarti bendru sutarimu komiteto nuomonei? Ačiū, pritarta.
Dėl viso straipsnio galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Motyvai dėl viso. Už – M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). O dėl motyvų dėl straipsnių nebuvo kalbėta? Ne? Supratau – ne. Aš tik pakartosiu, kad einame teisinga kryptimi ir, mano supratimu, reikia skaidrinti, reikia griežčiau reguliuoti azartinių lošimų visą sistemą: tikrai neapsiriboti čia reguliavimu, bet labai rimtai pagalvoti ir apie azartinių lošimų priklausomybių prevenciją, nes daug žmonių turi problemų, daug žmonių iš tikrųjų serga priklausomybe azartiniams lošimams, ir mes turime ne tik apriboti jiems galimybę žaisti, ne tik apriboti jiems galimybę dar giliau paskęsti į šį liūną, bet ir suteikti reikiamą pagalbą. Iki šiol rimtos prevencinės programos nėra. Kviečiu nesustoti čia ir pasižiūrėti šiek tiek plačiau.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – niekas neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 86 Seimo nariai: už – 83, prieš nėra, susilaikė 3. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-714(2) priimtas. (Gongas)
16.42 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 16 d. nutarimo Nr. XIIIP-14 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-1375(2) (svarstymo tęsinys)
Grįžtame prie rytinės darbotvarkės klausimų, kurių nespėjome. 1-10 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 16 d. nutarimo Nr. XIIIP-14 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-1375(2). (Balsai salėje) Dėl vedimo tvarkos per šoninį mikrofoną A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Tiesiog norėčiau frakcijos vardu paprašyti pertraukos iki kito posėdžio, nes dar vis diskutuojame dėl kandidatūrų ir norėtume pasitarti. (Šurmulys salėje)
PIRMININKAS. Supratau. Kviečiu balsuoti dėl prašymo.
Balsavo 91 Seimo narys: už – 52, prieš – 29, susilaikė 10. Klausimas nukeltas iki kitos darbotvarkės.
Dėl vedimo tvarkos E. Gentvilas. Prašau.
E. GENTVILAS (LSF). Gerai, tikrai nepriekabiaudamas, sakykime, noriu paklausti, ar tikrai yra teisėta du kartus vieno klausimo svarstymo metu prašyti pertraukos iki kito posėdžio? Pasakykite Statuto straipsnį, kuris… Kadangi vieną kartą jau buvo prašyta ir padaryta pertrauka iki kito posėdžio – koks Statuto straipsnis leidžia antrą kartą iki kito posėdžio?
PIRMININKAS. Taip, jūsų klausimas teisingas. Tai Statuto 109 straipsnis, kuriame sakoma, kad galima paprašyti pertraukos skirtinguose posėdžiuose. Dabar vyko rytinis posėdis, buvo paprašyta pertraukos, ir vakariniame posėdyje buvo paprašyta pertraukos. (Šurmulys salėje)
16.43 val.
Baudžiamojo kodekso 220 ir 221 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-273(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas dar likęs klausimas, tai 1-6 klausimas, projektas Nr. XIIIP-273(2). (Balsai salėje) Dar A. Palionis nori. Gerai, prašau.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Aš taip pat norėčiau frakcijos vardu paprašyti pertraukos iki kito posėdžio šiuo klausimu.
PIRMININKAS. Ir dėl lydimojo, ko gero?
A. PALIONIS (LSDDF). Taip.
PIRMININKAS. Dėkoju. Galima bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ačiū, pritarta.
16.45 val.
Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo Nr. IX-1005 3, 6, 11, 27, 35, 37, 48 straipsnių pakeitimo ir 30 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIP-3037(4) (priėmimo tęsinys)
Dar vienas 1-11a klausimas – Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo Nr. IX-1005 kai kurių straipsnių pakeitimo ir 30 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIP-3037(4). Liko nepriimtas 9 straipsnis. Galima… Ar užsirašėte kas nors dėl straipsnio? (Balsai salėje) Niekas neužsirašė. Galima bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl viso galima bendru sutarimu? (Balsai salėje) Atsiprašau, dar motyvai turi būti. M. Majauskas – už. Atsisako kalbėti. S. Gentvilas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiami kolegos, šiandien žiniasklaidoje pasirodė didelių publikacijų apie atliekų tvarkymo versle klestinčią korupciją, aplinkosauginius pažeidimus, atliekų migraciją tarp Lietuvos regionų, fiktyvius perdirbimo atvejus. Tam galima užkirsti… tik stiprinant kontrolę, o kontrolė gali būti sustiprinta aštuonis juridinius asmenis – regioninius aplinkos apsaugos departamentus – sujungiant į vieną.
Antra reforma, kuri daroma šiuo įstatymu, tai yra kitų keturių valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę atliekančių institucijų sujungimas į regioninius aplinkos apsaugos departamentus. Kodėl tai gerai? Kai kurios institucijos, tokia kaip Valstybinė miškų tarnyba pati išduoda leidimus kirtimams ir pati juos tikrina. Kartais gali atsitikti, kad tas pats tarnautojas, tas pats inspektorius tą patį galėtų daryti. Atskirti leidimų išdavimą nuo leidimų išdavimo tikrinimo būtina. Todėl kompetencijos sutelkimas aplinkos apsaugos departamentuose yra vienas geresnių pasiūlymų dėl aplinkosaugos, gamtos ir tų, kurie yra kontroliuojami, tai, visų pirma, ūkiniai subjektai, asmenys ir kiti žmonės. Galų gale, pats gyventojas turės vieną adresatą, į kurį visada kreipsis, jeigu pamatys aplinkosauginį pažeidimą, – ar tai būtų nelegalus miško kirtimas, ar tai būtų teršalai gamtoje, ar tai būtų brakonieriavimas arba nelegali žvejyba. Aplinkos apsaugos departamentas vykdytų šitą funkciją. Per metus, aš tikiu, Aplinkos apsaugos ministerija sugebės tinkamai pasirengti šiai reformai. Tikrai pamatysime rezultatus, kurie turėtų nudžiuginti tiek gamtą, tiek kitus. Kviečiu paremti.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, kaip bežiūrėsime taip, vis tiek iš regionų bus patraukiamos darbo vietos, ir nemanau, kad dėl to, kad kažkur įvyko kažkoks liapsusas ir klaida, ir kažkas apsivogė kurioje nors vietoje, tai mes turime viską iš eilės naikinti. Manyčiau, kad ta struktūra veikia ir, iš tiesų, kaip ir minėjau, tas pats buvo daroma ir su miškais, ir šiuo metu, kiek žinau, susiduria su problemomis, nes jeigu perkeli kur nors vietas, jiems reikalingi darbuotojai, reikalingi specialistai, nesusodinsi surinkęs bet ko iš gatvių. Manyčiau, ir šis staigus panaikinimas… Buvo siūlymas šiek tiek galbūt atidėti sprendimo įgyvendinimą, metams ar kitiems, bet tokios revoliucijos niekam nereikalingos. Paprasčiausiai įvesite chaosą ir nieko iš to gero nebus. Aš manyčiau, kad negalime pritarti tokiam įstatymo projektui vien todėl, kad galbūt politikai sugalvojo, kaip pakeisti kai kuriose vietose darbuotojus ir galbūt daugiau sukurti darbo vietų savo partijoms. Aš tikrai nepritariu tokiam pakeitimui.
PIRMININKAS. Nuomonė už – K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Gerbiami kolegos, aš tiktai noriu paminėti, kad jeigu kalbame apie tam tikrus mažus kokius nors, kaip sakoma, atsitiktinumus ar mažas klaidas, jau vien atliekų sektoriuje Valstybės kontrolės ataskaitoje minima, kad kalbama apie 278 milijonus, tai tikriausiai nekalbama apie kokias nors mažas klaideles ar dar ką nors. Sektoriuje, apie kurį šiandien tikrai mirga visa spauda, suprantame, kad išsklaidyta atsakomybė tarp atskirų departamentų, išties yra tam tikrų keblumų. Tikriausiai, kas domėjotės EBPO ataskaita ir rekomendacijomis, tai vienas iš sektorių ir buvo būtent aplinkos apsaugos departamentai, kuriuose ir matomos tos visos klaidos ir pasekmės to, ką mes šiandien ir turime. Tai išties, kas buvo paminėta – tie lūkesčiai, aš galiu pasakyti atsakingai, kad mes ir Aplinkos apsaugos komitete darėme tris parlamentinės kontrolės posėdžius, tikrai atsakingai vertinome, žiūrėjome, išreikalavome tikrai maksimaliai trumpų atskaitos taškų su tam tikromis atsakomybėmis ir rezultatais, kurių norime. Manau, kad tai išdiskutuota tema, visi pasiruošę dirbti. Tie patys inspektoriai, ką ir kalbėjo, tikrai nori aiškumo, ir visi kiti darbuotojai, kurie tikrai pasiryžę dirbti, tęsti darbą ir tai, kas jiems bus, jeigu mes juos ir motyvuosime, tai, manau, tikrai pasieksime puikių rezultatų. Tikrai kviečiu visus palaikyti. Ačiū.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, mes tikrai nieko nemotyvuosime, nes biudžeto projekte jokia motyvacija nenumatyta, jokia bazinė alga tiek nedidinama. Didinama vienu procentu, čia tikrai ne motyvacija. Jie papuls į tą pačią erdvę, taigi čia motyvacijos nebus. Bet man atrodo, šitom pataisom mes – viską viename, viską supurtėme į vieną krūvą ir padarėme mišinį, už kurį nebūtų galima balsuoti. Centralizacija nėra nei blogis, nei gėris, tai yra kartais reikalinga, kartais ne.
Bet dabar pažiūrėkime, ką mes kalbame apie tai, kad žmonėms bus geriau, prieinamumas bus geresnis. Dabar, centralizuodami visas funkcijas, visus savo kadrus perkelsime į centrą, kuris bus čia, Vilniuje, ar kur nors kitur, ir sumažinsime žmonių kiekį tuose regionuose. O realiai, ką jie sprendžia? Jie turi nuvažiuoti ir pažiūrėti vietose, kas darosi, pažiūrėti, kaip tai atrodo. Dabar jų sumažės, galimybės išsiaiškinti situaciją vietoje sumažės, o centras, kuris priima sprendimus, vadovausis popieriukais ir prasidės susirašinėjimas. Tie nematę vietoje, nei kaip ten kas atrodo, priims sprendimus. Nežinau, kur čia tas didelis laimėjimas?
Jeigu reikia stiprinti kontrolę, tai reikia apie kontrolę ir kalbėti, kontroliuoti ir prižiūrėti bendrus standartus, tada viskas gerai. O tai, kad mes vien tik padarysime centralizaciją, nieko nereiškia. Kaip tik bus blogiau. Socialinės pašalpos ar kiti dalykai, ką mes atidavėme vietiniams kontroliuoti, yra žymiai geriau, žymiai efektyviau negu centralizuotos. Mes jau išbandėme šitą. Dabar vėl centralizuojame ir galvojame, kad per popieriukus mes geriau viską kontroliuosime. Nebus taip.
PIRMININKAS. Nuomonė už – V. Vingrienė.
V. VINGRIENĖ (LVŽSF). (…), pirmininke. Tikrai kviečiu kolegas palaikyti labai svarbų ir plataus požiūrio sprendimą, kuris turėjo būti padarytas jau anksčiau, nes šiandien tas pačias aplinkosaugos funkcijas kontroliuoja penkių skirtingų institucijų pareigūnai, dubliuojamos funkcijos arba kai kurios funkcijos ar kontrolės prievolės nėra kontroliuojamos. Tai šiuo metu tikrai reikia konsoliduoti kontrolės funkcijas, kad būtų išvengta funkcijų dubliavimo ar būtų nepadengtų funkcijų.
Taip pat dėl pačių inspektorių. Niekas nesikeičia, regionuose pasilieka kaip atskiri padaliniai ir kiekviename regione, kiekviename rajone bus kontroliuojama. Iš vietoje dirbančių inspektorių tiesiog vienas galbūt kontroliuos arba bus koordinuojamos kontrolės funkcijos. Taip pat tai būtų ne mažinamas inspektorių skaičius, o kaip tik jie dar motyvuojami. Pavyzdžiui, šiandien Vilniuje yra labai didelė kontroliuojančių institucijų pareigūnų kaita, nes tiek maži atlyginimai, tiek didžiuliai darbo krūviai. Ši reforma tikrai padės kaip tik išspręsti šitą problemą, juo labiau, ką ir minėjo kolega Simonas, kad šiandien spaudoje mirga problemos dėl atliekų pakuočių sektoriaus tvarkymo. Mes tikrai turėtume kontroliuoti, ir manau, kad šita reforma tikrai padės tinkamai vykdyti kontrolės institucijų pareigą.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – J. Olekas. Nematau salėje, bet matau A. Salamakiną.
A. SALAMAKINAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Gerbiamieji kolegos, nieko naujo mes čia nekuriame – tik grįžtame į praeitį. Noriu priminti, kad Lietuvai dar stojant į Europos Sąjungą šita tokia pati sistema, ką jūs dabar siūlote, veikė. Tik vienas skirtumas – vietoj jūsų siūlomo Aplinkos apsaugos departamento veikė Aplinkos apsaugos inspekcija. Ir tada Lietuva, rengdamasi stoti į Europos Sąjungą, pakvietė užsienio ekspertus iš panašių dydžių valstybių kaip Lietuva ir užsienio ekspertai parengė šitą modelį su aštuoniais aplinkos apsaugos departamentais ir su jų savarankiškumo funkcijom. Nes pagrindas yra… Tikrai sutinku, ką sako kolegos, regioninė politika ir visa kita. Pagrindas yra aplinkos apsauga. Ką dabar mes girdime iš ministro, kuris pristatė šitą projektą? Sako, galbūt liks trys RAADʼai be juridinio statuso, po to gal bus daugiau, taip ir lieka neaišku, ir parlamentas palieka ministerijai spręsti, o kas bus toliau. Tai pirma.
Dabar mes daug kalbame, kad atseit blogai tvarkomos atliekos. Ne RAADʼai kalti, kad atliekos blogai tvarkomos, o sutvarkykime normaliai įstatymų bazę, kas man nepavyko praeitoje kadencijoje, manau, kad gal pavyks šioje. Bet kas yra gerai? Mes pirmaujame Europoje pagal aplinkos apsaugą. Paklauskite eilinio žvejo mėgėjo ar ten kito, kuris susijęs su gamta daugiau. Visi sako: brakonierių sumažėjo labai smarkiai ir sumažėjo todėl, kad ta sistema veikia ir veikia gerai. O kas džiaugsis po to įstatymo priėmimo? Tai brakonieriai, jiems tada, kada valdžia bus centre, jokios atsakomybės vietoje, pamatysime, grįšime į tą patį, kas buvo prieš 15 metų, tai yra brakonierių rojų.
PIRMININKAS. Paskutinis pasisako prieš – V. Kamblevičius.
V. KAMBLEVIČIUS (TTF). Ačiū, pirmininke. Iš tikrųjų nenoriu kartoti, visus teiginius konkrečiai pasakė ir išaiškino gerbiamasis Algimantas. Todėl, mieli kolegos, neskubėkime, jau priskaldėme malkų su miškų urėdijom, neišsrebiame tos sriubos, dabar naują tvarinį kuriate. Kur jūs skubate? Man atrodo, mieli valstiečiai, jūs visada ir visur kalbate, kad turi būti vykdoma regioninė politika. Baigiame išvaryti visus specialistus iš rajonų, ką mes darome? Viską jūs centralizuojate, neatitinka jūsų kalbos ir nepateisinate lūkesčių. Vieną sykį surimtėkite ir padėkite normaliai dirbti.
PIRMININKAS. Kadangi nuomonės išsiskyrė, tai kviečiu balsuoti.
Balsavo 62 Seimo nariai: už – 61, prieš nėra, susilaikė 1. Kadangi nėra 71 Seimo nario, tai atidedame kitam kartui.
16.58 val.
Seimo savaitės (2017-11-20–2017-11-24) – 2017 m. lapkričio 21 d. (antradienio) ir lapkričio 23 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Rezervinis 2 klausimas – savaitės, prasidedančios lapkričio 20 dieną, posėdžių darbotvarkės tvirtinimas. Pranešėjas – V. Pranckietis, Seimo Pirmininkas.
V. PRANCKIETIS. Gerbiamieji kolegos, savaitė bus labai intensyvi, projektų daug. Antradienio plenarinių posėdžių darbotvarkėje Žemės ūkio paskirties žemės įstatymas, toliau –Valstybinių pensijų įstatymas, Valstybės informacinių išteklių, Geležinkelių transporto, Pranešėjų apsaugos įstatymo svarstymas, dėl Lietuvių kalbos komisijos ir pirmininko. Labai daug socialinės politikos projektų, dėl skurdo mažinimo, pristato ministras. Teritorijų planavimo įstatymas ir daugelis kitų. O ketvirtadienio darbotvarkėje pagrindinis dalykas yra biudžeto pirmasis svarstymas.
PIRMININKAS. Dėkojame. Jūsų nori paklausti Stasys, atsiprašau, K. Starkevičius. Svarbu.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Gerbiamasis Pirmininke, iš tikrųjų labai svarbus yra Žemės saugiklių įstatymas, jūs lyg paminėjote, kad jis bus svarstomas, tačiau ar vėl neatsitiks taip kaip jau tris kartus – prieiname iki posėdžio ir vėl jis išbraukiamas. Man kelia nerimą, kad mes, komitetas… tiesiog su komitetu visiškai nėra skaitomasi. Komitetas buvo apsisprendęs, priėmęs ir jau pateikęs posėdžių salėje klausimą dėl svarstymo, tačiau šiandien – vėl kiti variantai. Tai ar antradienį neatsitiks vėl kiti variantai, o Saugiklių įstatymą reikia priimti.
V. PRANCKIETIS. Ar vėl neatsitiks, matysime antradienį.
PIRMININKAS. Klausia S. Jovaiša.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Dėkoju. Gerbiamasis Pirmininke, ar mes šioje sesijoje dar ateisime prie Seimo narių teisių ir pareigų įstatymo?
V. PRANCKIETIS. Turėtume po biudžeto priėmimo, taip.
PIRMININKAS. Daugiau klausiančių nėra.
V. PRANCKIETIS. Galiu paskelbti skelbimą?
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, pritariame bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
V. PRANCKIETIS. Norėčiau paskelbti skelbimą dėl šiandienos: 19 valandą šventos Mišios už politikus ir valstybės tarnautojus Šventos Teresės bažnyčioje, šalia Aušros Vartų. Maloniai prašome 19 valandą. Mišias aukoja arkivyskupas G. Grušas.
PIRMININKAS. Dėkoju už kvietimą.
Seimo narių pareiškimai. S. Gentvilas. Atsisako.
17.01 val.
Informaciniai pranešimai
Aš norėčiau informuoti, kad yra įsteigta Tarpparlamentinių ryšių su Tadžikistano Respublika grupė. Visi norintys gali užsiregistruoti į ją III rūmų 501 kabinete.
Šiandien darbotvarkės visi klausimai baigti. Lapkričio 16 dienos posėdis tuoj bus baigtas. Prieš tai registruojamės.
Užsiregistravo 75 Seimo nariai. Posėdį skelbiu baigtą. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.