LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO KODEKSO 4.173, 4.177 STRAIPSNIŲ, KETVIRTOSIOS KNYGOS II DALIES XI SKYRIAUS ANTROJO SKIRSNIO, 4.184, 4.189 STRAIPSNIŲ, KETVIRTOSIOS KNYGOS II DALIES XI SKYRIAUS KETVIRTOJO IR PENKTOJO SKIRSNIŲ, 4.202, 4.207, 4.209, 4.210, 4.212, 4.213, 4.223, 4.224, 4.225, 6.104, 6.561 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2019-07-12 Nr. XIIIP-3633

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, Europos Sąjungos teisės aktams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.    Projekto 7 ir 10 straipsniais keičiamo Civilinio kodekso (toliau – keičiamas įstatymas)         4. 197 straipsnio 7 dalyje ir 4.209 straipsnio 2 ir 3 dalyse įtvirtinama galimybė prašymus dėl tam tikrų daiktinių teisių (hipotekos, įkeitimo) įregistravimo ar išregistravimo pateikti informacinių technologijų priemonėmis. Atkreiptinas dėmesys, kad teikiamu įstatymo projektu yra siekiama suteikti asmenims galimybę tam tikrus daiktinių teisių įregistravimo ar išregistravimo veiksmus atlikti informacinių technologijų priemonėmis, tačiau nepriklausomai nuo prašymo atlikti minėtus veiksmus pateikimo būdo, tiek hipotekos pabaiga, tiek įkeitimas būtų registruojami viešame registre. Atsižvelgiant į tai manytina, kad turėtų būti tikslinamos keičiamo įstatymo 4. 197 straipsnio 7 dalies ir 4. 209 straipsnio 2 ir 3 dalių formuluotės, atsisakant sakinių dalių jungimu alternatyvos būdu (jungtukai „arba“) bei žodžių junginio „gali būti“. Pastebėtina, kad pavyzdžiui iš projekto 10 straipsniu keičiamo įstatymo 4.209 straipsnio 2 dalies formuluotės galima daryti prielaidą, kad įkeitimo objektą perdavus kreditoriui, šio sandorio pagrindu atsiradęs įkeitimas gali būti ir neregistruojamas viešajame registre ( „<...> šio sandorio pagrindu atsiradęs įkeitimas gali būti registruojamas viešame registre arba <...>“). Be to, nėra aiškus ir žodžių junginio „gali būti“ tikslas minėtoje normoje, nes jei daikto ar turtinių teisių  įkeitimas nėra registruojamas tiesiogiai kreipiantis į viešąjį registrą ir pristatant reikiamus dokumentus, toks įkeitimas privalo, o ne gali būti registruojamas informacinių technologijų būdu (<...> savininko vienašalis pareiškimas įkeisti daiktus ar turtines teises gali būti sudaromi informacinių technologijų priemonėmis, įregistruojant įkeitimą viešame registre <...>“).

                   Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytas aplinkybes siūlytina projekto 7 ir 10 straipsniais keičiamo įstatymo nuostatas formuluoti pirmiausia nustatant bendrą taisyklę, kad hipotekos pasibaigimas ar daikto ar turtinių teisių įkeitimas yra registruojami viešame registre, vėliau nuosekliai išvardinant visus viešame registre registruojamus objektus, tarp jų minint tiek informacinių technologijų pagalba, tiek ir įprasta tvarka, sudaromus ir registruojamus sandorius, taip atsisakant siūlomų dviprasmiško turinio alternatyvų vartojimo.

2.    Projekto 7 straipsniu keičiamo įstatymo 4.197 straipsnio 7 dalyje nustatoma, kad kai prašymą dėl hipotekos pabaigos informacinių technologijų priemonėmis teikia skolininkas arba turto savininkas, turi būti gautas hipotekos kreditoriaus patvirtinimas. Atkreiptinas dėmesys, kad iš siūlomo teisinio reguliavimo nėra aišku, kokia forma minėtas kreditoriaus patvirtinimas turėtų būti pateikiamas – ar patvirtinimą informacinių technologijų priemonėmis pateikia pats prašymą išregistruoti teikiantis asmuo (prisegdamas savo „paskyroje“), ar šis patvirtinimas taip pat informacinių technologijų priemonėmis turėtų būti gautas tiesiogiai iš kreditoriaus. Atsižvelgiant į tai, kad yra atsisakoma notaro kaip duomenų ir dokumentų tikrintojo, pirmuoju atveju būtų keliama kreditoriaus sutikimo autorizavimo problema.

3.    Tikslintinas projekto 19 straipsnis, nes šio straipsnio 1 dalyje pateikiam nuorodą į projekto 19 straipsnio 4 dalį, kurios projekto 19 straipsnis neturi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Departamento direktorius                                                                                           Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Masteikienė, tel. (8 5) 239 6843, el. p. [email protected]

D. Zebleckis, tel. (8 5) 239 6906, el. p. dainius.zebleckis@lrs.lt