LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
IŠVADA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS POLICIJOS ĮSTATYMO NR. VIII-2048 1, 2, 6, 7, 10, 16, 17, 18, 19, 27, 29, 30 STRAIPSNIŲ IR PRIEDO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 61 STRAIPSNIU
ĮSTATYMO PROJEKTO
2023-06-29 Nr. XIVP-2957
Vilnius
Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.
1. Projekto 3 straipsnio 5 dalimi siūloma papildyti Policijos įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 6 straipsnio 1 dalį 24 punktu: „24) padeda atkurti laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarką nuteistųjų ar suimtųjų riaušių, grupinio pasipriešinimo laisvės atėmimo vietų įstaigos administracijai ar neteisėtų grupinių veiksmų, pažeidžiančių laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarką, įkaitų grobimo atvejais. Pareigūnų pasitelkimo tvarką ir konkrečias užduotis nustato vidaus reikalų ministras ir teisingumo ministras.“ Siekiant aiškumo, siūlytina aiškiau atskirti įkaitų grobimo atvejį nuo prieš tai nurodytų dviejų atvejų, susijusių su tvarkos atkūrimu laisvės atėmimo vietose, įterpiant prieš žodį „įkaitų“ žodžius „taip pat“.
2. Atkreiptinas dėmesys, kad Viešojo saugumo tarnybos įstatymo, kurį siūloma pripažinti netekusiu galios kartu su analizuojamu projektu teikiamu Viešojo saugumo tarnybos įstatymo Nr. X-813 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektu (reg. Nr. XIVP-2958), 17 straipsnyje nustatyta, kad „Tarnybos pajėgos gali būti siunčiamos likviduoti ypatingos situacijos tik vidaus reikalų ministro įsakymu ir jos panaudojamos ypatingai situacijai likviduoti vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka“. Taigi įstatymu vidaus reikalų ministrui suteikti įgaliojimai tiek priimti atitinkamą sprendimą, tiek nustatyti atitinkamą tvarką. Tuo tarpu analizuojamo projekto nesiūloma papildyti nuostata dėl atitinkamų įgaliojimų suteikimo vidaus reikalų ministrui. Projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad priėmus įstatymą turėtų būti parengtas „Riaušių, masinių neramumų, vykstančių viešosiose vietose, grupinių veiksmų, kuriais pažeidžiama viešoji tvarka ar priešinamasi teisėsaugos pareigūnams, likvidavimo operacijos „Vėtra“ plano ir riaušių, masinių neramumų, vykstančių viešosiose vietose, grupinių veiksmų, kuriais pažeidžiama viešoji tvarka ar priešinamasi teisėsaugos pareigūnams, likvidavimo operacijos „Vėtra“ taktinio plano turinio ir struktūros aprašo“, patvirtinto Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2012 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. 1V-873, pakeitimo projektas. Atsižvelgdami į tai, kad įgaliojimai Vyriausybei ir jos įgaliotoms institucijoms ar konkretiems ministrams priimti įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus turi būti suteikti įstatymu, siūlytume projektą papildyti nuostata, nustatančia, kokia institucija (Vyriausybė, vidaus reikalų ministras) turi nustatyti Policijos įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 13 punkte nustatytos funkcijos „organizuoti ir įgyvendinti viešosios tvarkos ir visuomenės saugumo užtikrinimo priemones“ įgyvendinimo tvarką riaušių ar masinių neramumų viešosiose vietose atvejais. Taip pat svarstytina, ar nurodytos tvarkos pagrindiniai principai neturėtų būti įtvirtinti keičiamame įstatyme.
3. Pastebėtina, kad galiojančio Policijos įstatymo 2 straipsnio 9 dalyje yra įsivėlusi klaida, t. y. apibrėžiant terminą „prievarta“ neteisingai nurodyta alternatyva: „gali naudoti psichinę ar (ar) fizinę prievartą“. Siūlytina papildyti projektą atitinkamu straipsniu ir ištaisyti nurodytą klaidą.
Departamento direktorius Dainius Zebleckis
E.Drėgvaitė, tel. (8 5) 2396891, el. p. [email protected]
J. Meškienė, tel. (8 5) 239 6089, el. p. [email protected]
D. Petrauskaitė, tel. (8 5) 239 6376, el. p. daina.petrauskaite@lrs.lt