PASIŪLYMAS

DĖL sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 2, 10 ir 15 straipsniŲ pakeitimo įstatymo projektO Nr. XIVP-1750(2)

 

2022-12-06

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

2

2

 

Argumentai:

Papildant Įstatymo 10 straipsnio 6 dalį siūloma nustatyti, kad priemokos nurodytoms socialinėms grupėms būtų padengiamos tik už pigiausią vaistą bei nurodoma, kad įgyvendinus šį pakeitimą norima sutaupyti apie 2,5 mln. Eurų.

Siūlomas pakeitimas gali skaudžiai paveikti itin pažeidžiamus asmenis: labai mažas pajamas gaunančius pensininkus, neįgaliuosius ir 75 metų bei vyresnius asmenis. Šiuo metu tokie asmenys turi galimybę be priemokos pasirinkti jiems geriausiai tinkantį (daugeliu atvejų jau išbandytą ir efektyviai veikiantį) vaistinį preparatą. Tačiau priėmus siūlomą pakeitimą visi jie galės be priemokos gauti tik tuos vaistus ar medicinos pagalbos priemones, kurių priemoka (pagal Kompensuojamųjų vaistinių preparatų ar medicinos pagalbos priemonių kainynus) yra mažiausia. Toks priverstinis vartojamų ir išbandytų vaistų ar medicinos pagalbos priemonių keitimas šiems pažeidžiamiausiems asmenims gali sukelti sunkias pasekmes jų sveikatai (dėl fiziologinių ir psichologinių priežasčių). Numatomas lėšų sutaupymas nepateisina galimo pažeidžiamų asmenų sveikatos pablogėjimo. Be to, dėl pablogėjusios nurodytų asmenų sveikatos jiems gali prireikti papildomų medicinos paslaugų, kas pareikalautų ir papildomų išlaidų.   

 

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 2 straipsnio 2 dalį, kuria keičiama Įstatymo 10 str. 6 dalis ir ją išdėstyti taip: 

„6. Paciento priemokos už kompensuojamuosius vaistus, įrašytus į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą bei į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą, ir medicinos pagalbos priemones, įrašytas į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą, skiriamus senatvės pensijos amžių sukakusiems arba Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme nurodytiems neįgaliesiems asmenims, kurių užpraeitą mėnesį gautų socialinio draudimo pensijų, išskyrus socialinio draudimo našlių pensiją (kartu su socialinio draudimo senatvės arba netekto darbingumo (invalidumo) pensijų priemokomis), šalpos išmokų, valstybinių pensijų, užsienio valstybės pensijų, pensijų išmokų, mokamų pagal Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymą ir Lietuvos Respublikos papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymą, kompensacinių išmokų profesionaliojo scenos meno įstaigų kūrybiniams darbuotojams, valstybinių signataro rentų, valstybinių signataro našlių ir našlaičių rentų, rentų buvusiems sportininkams, kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas ir (ar) draudžiamųjų pajamų, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme, suma sudaro mažiau kaip 100 procentų einamųjų metų minimalių vartojimo poreikių dydžio, apskaičiuoto Lietuvos Respublikos socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio nustatymo įstatymo nustatyta tvarka, arba 75 metų ir vyresniems asmenims, padengiamos Vyriausybės nustatyta tvarka. Paciento priemoka dengiama tik už tą vaistą, už kurio to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir tos pačios farmacinės formos vaistinių preparatų dozuotę Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno grupėje bazinei kainai apskaičiuoti nustatyta paciento priemoka yra mažiausia, ir už tą medicinos pagalbos priemonę, už kurią Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyno grupėje bazinei kainai apskaičiuoti nustatyta paciento priemoka yra mažiausia. Vaistais, už kuriuos paciento priemoka yra mažiausia, taip pat laikomi Vyriausybės nustatytoje tvarkoje nurodyti vaistai.

 

 


 

 

Teikia

Seimo nariai:              

Orinta Leiputė

Rimantė Šalaševičiūtė

Aurelijus Veryga

Zenonas Streikus