AIŠKINAMASIS RAŠTAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS
SVEIKATOS DRAUDIMO ĮSTATYMO NR. I-1343 11 STRAIPSNIO PAKEITIMO
ĮSTATYMO PROJEKTO
1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai:
Valstybės duomenų agentūros duomenimis 2024 m. pradžioje Lietuvoje gyveno apie 266 tūkstančių senjorų virš 75 metų. Įvairių šaltinių duomenimis tik apie 6 proc. iš jų reguliariai lankosi pas gydytojus. Vyresnio amžiaus žmonės dažniausiai skundžiasi suprastėjusia klausa, akių ligomis, artritu, kraujagyslių ligomis. Kaip rodo „Centers for Disease Control and Prevention“ tyrimai - viena pagrindinių, vyresnių nei 65 metai amžiaus žmonių, mirties priežasčių yra širdies ligos. Kai kuriuos senjorus pradeda varginti diabetas, depresija. Kaip pabrėžia gydytojai, nors dalies ligų negalima visiškai išgydyti, yra gydymo būdų, galinčių padėti pvz. suvaldyti skausmą, pagerinti sąnarių funkciją. Reguliarus pasitikrinimas bei gyvenimo būdo keitimas, pavyzdžiui, širdžiai palanki mityba ir fiziniai pratimai, yra itin svarbūs širdies ligų prevencijai ir valdymui. Svarbiausia yra ankstyva diagnostika ir intervencija. Nuolat yra pabrėžiama senjorų fizinio aktyvumo svarba. Lietuvos senjorai dažniau negu kitose Europos šalyse skundžiasi vienatve ir patiria atskirti. Kadangi mūsų visuomenė sensta, labai svarbu kuo ilgiau palaikyti senyvo amžiaus piliečių gera psichinę ir fizinę būklę. Kraujagyslių, širdies ir sąnarių ligų atvejais reabilitacija yrane mažiau svarbi kaip gydymas. Dauguma Lietuvos senjorų dėl per mažų pajamų, negali nuvažiuoti į sanatoriją, todėl šiam tikslui gali pasitarnauti Valstybinių ligonių kasų 90 proc. finansuojamas sanatorinis gydymas, kuris leistų vyresnio amžiaus žmonėms palaikyti sveikatą, sanatorinio gydymo metu išmokti jų amžiui pritaikytų fizinių pratimų, visaverčio maitinimo principų.
Šio įstatymo projekto tikslas numatyti 90 proc. finansavimą už žmonių nuo 70 metų amžiaus mažiausiai 5 darbo dienas trunkantį sanatorinį gydymą, kartą per metus.
2. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai:
Įstatymo projekto iniciatoriai yra Seimo nariai.
3. Kaip šiuo metu yra reguliuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai:
Šiuo metu Įstatymai nenumato sanatorinio gydymo finansavimo senjorams virš 70 metų amžiaus.
4. Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama:
Siūloma apmokėti 90 procentų sanatorinio gydymo paslaugų bazinės kainos už asmenų virš 70 metų amžiaus, kartą per vienerius metus, mažiausiai 5 darbo dienas trunkantį gydymą.
5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta:
Įstatymo projektas nereikalauja poveikio vertinimo, neigiamų pasekmių nenumatoma.
6. Kokią įtaką priimtas įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai:
Kriminogeninei situacijai įstatymas įtakos neturės.
7. Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai:
Gali teigiamai atsiliepti verslo plėtrai, sanatorijos galės praplėsti siūlomų sveikatingumo ir gydymo programas.
8. Ar įstatymo projektas neprieštarauja strateginio lygmens planavimo dokumentams:
Įstatymo projektas strateginio lygmens planavimo dokumentams neprieštarauja.
9. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios:
Papildomų teisės aktų nereikės.
10. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka:
Įstatymo projektas parengtas laikantis Valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas. Įstatymo projekto sąvokos bus suderintos Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.
11. Ar įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus:
Įstatymo projektas atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus.
12. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įgyvendinamųjų teisės aktų, – kas ir kada juos turėtų priimti:
Priėmus šį įstatymą, įgyvendinamuosius teisės aktus, jeigu tokių reikės priims Sveikatos apsaugos ministerija
13. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais):
Įstatymui įgyvendinti papildomų lėšų nereikės, nes nevisada Valstybinės ligonių kasos pilnai išnaudoja finansavimo skirto stacionariai reabilitacijai.
14. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados:
Specialistų vertinimų ir išvadų negauta.
15. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis:
sanatorinis gydymas; asmenys virš 70 metų
16. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai:
Nėra
Teikia
Pareigos Parašas Vardas ir pavardė