PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

KARO PRIEVOLĖS ĮSTATYMO NR. I-1593 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

NR. XIVP-3402

 

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

1

 

 

Argumentai

Įgyvendinant visuotinės gynybos principą, Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo Nr. I-1593 pakeitimo įstatymo projekte Nr. XIVP-3402 siūlytina numatyti galimybę į pratybas ir mokymus bei vykdyti kitų tarnybos užduočių šaukti parengtajame kariuomenės personalo rezerve esančius karo prievolininkus, taip pat karinio parengtumo neturinčius pareiškusius norą atlikti tarnybą rezerve asmenis, atitinkančius Lietuvos kariuomenės komplektavimo personalu poreikius bei turinčius pareigoms Lietuvos kariuomenei reikalingą kvalifikaciją. Atsižvelgiant į tai, siūloma apibrėžti tarnybos rezerve sąvoką numatant, kad tarnyba rezerve apima ne tik tarnybą aktyviajame rezerve, bet ir kitą tarnybą rezerve, kurią atlieka ir parengtojo, ir neparengtojo rezervo karo prievolininkai. Atitinkamai nustatomos kitos tarnybos rezerve sąlygos ir tvarka, taip pat  šią tarnybą atliekančių karo prievolininkų aprūpinimo sąlygos ir kitos garantijos, kurios yra tokios pat, kaip ir aktyviojo rezervo karių.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Karo prievolės įstatymo Nr. I-1593 pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-3402 (toliau – Įstatymo projektas) nauju 1 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 19 dalį  ir ją išdėstyti taip:

„19. Privalomoji karo tarnyba – karo prievolininko atliekama privalomoji pradinė karo tarnyba, tarnyba aktyviajame rezerve ar tarnyba paskelbus mobilizaciją.“

2. Papildyti 2 straipsnį nauja 21 dalimi:

21. Rezervo karys – karo prievolininkas, pašauktas į kitą tarnybą rezerve.“

3. Buvusias 21 ir 22 dalis laikyti atitinkamai  22 ir 23 dalimis.

3. Papildyti 2 straipsnį nauja 23 dalimi:

23. Tarnyba rezerve – tarnyba aktyviajame rezerve ir į kitą tarnybą rezerve paskirtų karo prievolininkų atliekama privalomoji karo tarnyba.

4.  Buvusią 23 dalį laikyti 24 dalimi.“

2.

2

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projektą nauju 2 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

2 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

 Pakeisti 3 straipsnio 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

 „5) pagrindinio karinio parengtumo neįgiję asmenys, kai jiems sukanka 60 metų, išskyrus norą atlikti kitą tarnybą rezerve pareiškusius asmenis;“.

3.

3

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projektą nauju 3 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Papildyti 4 straipsnio 2 dalį 6 punktu:

6) dalyvavus ne mažiau kaip 9 metus kitoje tarnyboje rezerve organizuojamuose mokymuose ir pratybose ir kariuomenės vadui ar jo įgaliotam asmeniui priėmus sprendimą, kad įgytas pagrindinis karinis parengtumas, arba atliekant šią tarnybą baigus mokymus, skirtus pagrindiniam kariniam parengtumui įgyti;“.

 

4.

4

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projektą 4 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

4 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Karo prievolininkai į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą iš neparengtojo kariuomenės personalo rezervo, įskaitant ir pagrindinio karinio  parengtumo neįgijusius karo prievolininkus, atliekančius kitą tarnybą rezerve, šaukiami nuo 18 iki 23 metų (įskaitytinai), o raštu pareiškę norą – nuo 18 iki 38 metų (įskaitytinai). Karo prievolininkai, kuriems nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba atidėta individualia tvarka šio įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 2 punkte numatytu pagrindu, į šią tarnybą, pasibaigus šio įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 2 punkte numatytoms aplinkybėms, šaukiami iki 26 metų (įskaitytinai), bet ne ilgiau kaip iki kitų kalendorinių metų pabaigos po šio įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 2 punkte numatytų aplinkybių.“

5.

5

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projektą 5 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

5 straipsnis. IV skyriaus pavadinimo pakeitimas

Pakeisti IV skyriaus pavadinimą  ir jį išdėstyti taip:

„TARNYBA AKTYVIAJAME REZERVE“.

 

6.

6

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projektą 6 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

6 straipsnis. 21 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 21 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 „21 straipsnis. Tarnybos aktyviajame rezerve atlikimas

1. Tarnyba aktyviajame rezerve atliekama apima tarnybą aktyviajame rezerve ir kitą tarnybą rezerve tarnaujant kariniuose vienetuose.

2. Karo prievolininkai į tarnybą aktyviajame rezerve skiriami iš parengtojo kariuomenės personalo rezervo iki 60 metų, atsargos karo kapelionai – iki 65 metų.

3. Į kitą tarnybą rezerve šaukiami karo prievolininkai iš parengtojo kariuomenės personalo rezervo, išskyrus karo prievolininkus, paskirtus į aktyvųjį rezervą, taip pat norą atlikti tarnybą rezerve pareiškę karo prievolininkai iš neparengtojo kariuomenės personalo rezervo.

3. 4. Pašaukti į pratybas, mokymus ar vykdyti tarnybos užduočių tarnybą aktyviajame rezerve atliekantys karo prievolininkai Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo nustatyta tvarka aprūpinami apranga, maistu ir tarnybine gyvenamąja patalpa, jiems mokamas atlyginimas už šias dienas, taikomos socialinės garantijos.“

7.

2

 

 

Pasiūlymas:

Įstatymo projekto 2 straipsnį laikyti 7 straipsniu.

 

8.

8

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projektą 8 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

8 straipsnis. Įstatymo papildymas 231 straipsniu

Papildyti Įstatymą 231 straipsniu:

231 straipsnis. Kitos tarnybos rezerve atlikimo sąlygos ir šaukimo į šią tarnybą tvarka

1.  Į kitą tarnybą rezerve gali būti šaukiami karo prievolininkai dalyvauti pratybose ar mokymuose iki 10 dienų per metus, vykdyti Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose ir Karinės jėgos naudojimo statuto 9 straipsnio 1 dalyje nustatytų užduočių bei atlikti karo tarnybą mobilizacijos ir karo padėties metu. Karo prievolininkai pagrindiniam kariniam parengtumui įgyti, jų sutikimu, gali būti siunčiami į kitos nei šioje dalyje numatytos trukmės pratybas ar mokymus.

 Pratybų ir mokymų programas, trukmę ir periodiškumą nustato kariuomenės vadas.

2.  Šaukimo į mokymus ir pratybas pradžią ir pabaigą nustato krašto apsaugos ministras. Apie šaukimo pradžią ir pabaigą prieš vieną mėnesį iki šaukimo į mokymus ir pratybas pradžios paskelbiama per krašto apsaugos sistemos institucijų informacinės visuomenės informavimo priemones ir (ar) visuomenės informavimo priemones. Kai priimamas sprendimas šaukti karo prievolininkus į kitą tarnybą rezerve užduočių vykdyti, apie šaukimo pradžią paskelbiama nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo per krašto apsaugos sistemos institucijų informacinės visuomenės informavimo ir (ar) visuomenės informavimo priemones.

3.  Kariuomenės vadas, atsižvelgdamas į krašto apsaugos ministro nustatytą į mokymus ir pratybas šaukiamų karo prievolininkų skaičių, tvirtina atitinkamų kalendorinių metų mokymų ir pratybų planą, kuriame nustatomi kariniai vienetai, kuriuose bus vykdomi mokymai ir pratybos, ir jose dalyvaujančių karo prievolininkų skaičių.

4.  Šaukimas vykdomas, iki pašaukiamas krašto apsaugos ministro nustatytas kitą tarnybą rezerve atliksiančių karių skaičius. Į kitą tarnybą rezerve šaukiami pagal individualias savybes, patirtį, parengimą ir turimą kvalifikaciją pareigoms, į kurias planuojama skirti, tinkami karo prievolininkai.

5.  Karo prievolininkai, pašaukti į mokymus ir pratybas ar vykdyti tarnybos užduočių, tarnybos laikotarpiu karinio vieneto vado (viršininko) skiriami į pareigas kariniame vienete ir pasibaigus tarnybos laikotarpiui atleidžiami iš jų.

6.  Karo prievolininkai skiriami atlikti kitą tarnybą rezerve tik teisės aktų nustatyta tvarka patikrinus jų sveikatą ir nustačius, kad jie tinkami atlikti šią tarnybą.

7.  Rezervo kariai atleidžiami iš pareigų nepasibaigus tarnybos laikotarpiui, kai:

1) priimami į profesinę karo tarnybą;

2) paskiriami į savanorišką nenuolatinę karo tarnybą;

3) pašaukiami į privalomąją pradinę karo tarnybą;

4) netenka Lietuvos Respublikos pilietybės;

5) atleidžiami nuo karo prievolės;

6) patikrinus sveikatos būklę paaiškėja, kad jie netinkami kitai tarnybai rezerve;

7) atsiranda šio įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 3–14 punktuose nustatytos aplinkybės;

8) sutrinka sveikata ir sveikatos sutrikimas gali nesibaigti iki mokymų, pratybų ar užduočių vykdymo laikotarpio pabaigos.

8.  Karo prievolininkų šaukimo į kitą rezervo tarnybą tvarką, taip pat pašauktų karo prievolininkų skyrimo į pareigas kariniame vienete ir atleidimo iš jų tvarką nustato krašto apsaugos ministras.

9.  Kita tarnyba rezerve atliekama Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

9.

9

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projektą 9 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

9 straipsnis. 25 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 25 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„25 straipsnis. Aktyviojo rezervo karių Šaukimo į mokymus ir pratybas ar vykdyti tarnybos užduočių atidėjimas

1. Šaukimas į mokymus ir pratybas ar vykdyti tarnybos užduočių atidedamas šio įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 3–14 punktuose nurodytiems karo prievolininkams.

2. Vykdant šaukimą į mokymus ir pratybas ar vykdyti tarnybos užduočių, tarnyba atidedama aktyviojo rezervo kariams ir karo prievolininkams, šaukiamiems į kitą tarnybą rezerve, kurių sveikatos būklę patikrinus nustatyta, kad jie dėl laikinų sveikatos sutrikimų negali dalyvauti mokymuose ir pratybose ar vykdyti tarnybos užduočių, iki baigsis laikinas jų sveikatos sutrikimas.“

10.

10

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projektą 10 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

10 straipsnis. 31 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 31 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) informuoti karo prievolininkus apie jų skyrimą į aktyvųjį tarnybą rezerve ir atleidimą iš jo krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka;“.

11.

1

 

 

Pasiūlymas:

Įstatymo projekto 1 straipsnį laikyti 11 straipsniu.

12.

2

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo projekto 11 straipsniu (buvęs 1 straipsnis) nauja redakcija išdėstomo Karo prievolės įstatymo  (toliau – naujos red. Įstatymas) 2 straipsnio 14 dalį  ir ją išdėstyti taip:

 „14. Privalomoji karo tarnyba – karo prievolininko atliekama privalomoji pradinė karo tarnyba, tarnyba aktyviajame rezerve ar tarnyba paskelbus mobilizaciją.“

Papildyti naujos red. Įstatymo 2 straipsnį nauja 16 dalimi:

16. Rezervo karys – karo prievolininkas, pašauktas į kitą tarnybą rezerve.“

Buvusias naujos red. Įstatymo 2 straipsnio 16 ir 17 dalis laikyti atitinkamai 17 ir 18 dalimis.

Papildyti naujos red. Įstatymo 2 straipsnį nauja 18 dalimi:

18. Tarnyba rezerve – tarnyba aktyviajame rezerve ir į kitą tarnybą rezerve paskirtų karo prievolininkų atliekama privalomoji karo tarnyba.

Buvusią naujos red. Įstatymo 2 straipsnio 18 dalį laikyti 19 dalimi.

13.

3

 

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti naujos red. Įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 2 punktą  ir jį išdėstyti taip:

„2) asmenys su negalia, išskyrus tuos, kurie raštu pareiškė norą atlikti šio įstatymo 5 straipsnio 3 dalies 3 punkte nurodytos trukmės privalomąją pradinę karo tarnybą ar kitą tarnybą rezerve, atitinka Lietuvos kariuomenės komplektavimo personalu poreikius ir atitinkamai tarnybai nustatytus sveikatos būklės reikalavimus;“.

Pakeisti naujos red. Įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 5 punktą  ir jį išdėstyti taip:

„5) pagrindinio karinio parengtumo neįgiję asmenys, kai jiems sukanka 60 metų, išskyrus norą atlikti kitą tarnybą rezerve pareiškusius asmenis;“.

Pakeisti naujos red. Įstatymo 3 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Šio straipsnio 1 dalies 2,  4, 5 ir 7 punktuose nurodytiems Lietuvos Respublikos piliečiams karo padėties metu ginkluotųjų pajėgų vado sprendimu gali būti leista atlikti karo prievolę, jeigu jie raštu pareiškė norą atlikti tarnybą paskelbus mobilizaciją.“

 

14.

4

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti naujos red. Įstatymo 4 straipsnį nauju 4 punktu:

4) dalyvavus ne mažiau kaip 9 metus kitoje tarnyboje rezerve organizuojamuose mokymuose ir pratybose ir kariuomenės vadui ar jo įgaliotam asmeniui priėmus sprendimą, kad įgytas pagrindinis karinis parengtumas, arba atliekant šią tarnybą baigus mokymus, skirtus pagrindiniam kariniam parengtumui įgyti;“.

Buvusius naujos red. Įstatymo 4 straipsnio 4–5 punktus laikyti atitinkamai 5–6 punktais.

 

15.

5

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti naujos red. Įstatymo 5 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Karo prievolininkai į privalomąją pradinę karo tarnybą iš neparengtojo kariuomenės personalo rezervo, įskaitant ir pagrindinio karinio  parengtumo neįgijusius karo prievolininkus, atliekančius kitą tarnybą rezerve, šaukiami nuo 18 iki 21 metų (įskaitytinai), o raštu pareiškę norą – nuo 18 iki 38 metų (įskaitytinai). Karo prievolininkai, kuriems privalomoji pradinė karo tarnyba atidėta individualia tvarka šio įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 1, 6, 8, 10, 12, 13 ir 14 punktuose numatytu pagrindu, į šią tarnybą, pasibaigus šio įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 1, 6, 8, 10, 12, 13 ir 14 punktuose numatytoms aplinkybėms, šaukiami iki 22 metų (įskaitytinai). Karo prievolininkai, kurie į privalomąją pradinę karo tarnybą buvo paskirti, tačiau neatvyko jos atlikti, ir karo prievolininkai, įgiję Lietuvos kariuomenėje trūkstamas profesijas (kvalifikacijas), į privalomąją pradinę karo tarnybą šaukiami iki 30 metų (įskaitytinai). Lietuvos kariuomenėje trūkstamų profesijų (kvalifikacijų) sąrašą nustato krašto apsaugos ministras.“

16.

IV sk.

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti naujos red. Įstatymo IV skyriaus pavadinimą  ir jį išdėstyti taip:

„TARNYBA AKTYVIAJAME REZERVE“.

17.

15

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti naujos red. Įstatymo 15 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 „15 straipsnis. Tarnybos aktyviajame rezerve atlikimas

1. Tarnyba rezerve atliekama apima tarnybą aktyviajame rezerve ir kitą tarnybą rezerve tarnaujant kariniuose vienetuose.

2. Karo prievolininkai į tarnybą aktyviajame rezerve skiriami iš parengtojo kariuomenės personalo rezervo iki 60 metų, atsargos karo kapelionai – iki 65 metų.

3. Į kitą tarnybą rezerve šaukiami karo prievolininkai iš parengtojo kariuomenės personalo rezervo, išskyrus karo prievolininkus, paskirtus į aktyvųjį rezervą, taip pat norą atlikti tarnybą rezerve pareiškę karo prievolininkai iš neparengtojo kariuomenės personalo rezervo.

4. Pašaukti į pratybas, mokymus ar vykdyti tarnybos užduočių tarnybą aktyviajame rezerve atliekantys karo prievolininkai Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo nustatyta tvarka aprūpinami apranga, maistu ir tarnybine gyvenamąja patalpa, jiems mokamas atlyginimas už šias dienas, taikomos socialinės garantijos.“

18.

17

 

 

Pasiūlymas:

Papildyti naujos red. Įstatymą nauju 17 straipsniu:

17 straipsnis. Kitos tarnybos rezerve atlikimo sąlygos ir šaukimo į šią tarnybą tvarka

1.    Į kitą tarnybą rezerve gali būti šaukiami karo prievolininkai dalyvauti pratybose ar mokymuose iki 10 dienų per metus vykdyti Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose nustatytų ir Karinės jėgos naudojimo statuto 9 straipsnio 1 dalyje nustatytų užduočių bei atlikti karo tarnybą mobilizacijos ir karo padėties metu. Karo prievolininkai pagrindiniam kariniam parengtumui įgyti, jų sutikimu, gali būti siunčiami į kitos nei šioje dalyje numatytos trukmės pratybas ar mokymus.

 Pratybų ir mokymų programas, trukmę ir periodiškumą nustato kariuomenės vadas.

2.   Šaukimo į mokymus ir pratybas pradžią ir pabaigą nustato krašto apsaugos ministras. Apie šaukimo pradžią ir pabaigą prieš vieną mėnesį iki šaukimo į mokymus ir pratybas pradžios paskelbiama per krašto apsaugos sistemos institucijų informacinės visuomenės informavimo priemones ir (ar) visuomenės informavimo priemones. Kai priimamas sprendimas šaukti karo prievolininkus į kitą tarnybą rezerve užduočių vykdyti, apie šaukimo pradžią paskelbiama nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo per krašto apsaugos sistemos institucijų informacinės visuomenės informavimo ir (ar) visuomenės informavimo priemones.

3.   Kariuomenės vadas, atsižvelgdamas į krašto apsaugos ministro nustatytą į mokymus ir pratybas šaukiamų karo prievolininkų skaičių, tvirtina atitinkamų kalendorinių metų mokymų ir pratybų planą, kuriame nustatomi kariniai vienetai, kuriuose bus vykdomi mokymai ir pratybos, ir jose dalyvaujančių karo prievolininkų skaičių.

4.   Šaukimas vykdomas, iki pašaukiamas krašto apsaugos ministro nustatytas kitą tarnybą rezerve atliksiančių karių skaičius. Į kitą tarnybą rezerve šaukiami pagal individualias savybes, patirtį, parengimą ir turimą kvalifikaciją pareigoms, į kurias planuojama skirti, tinkami karo prievolininkai.

5.   Karo prievolininkai, pašaukti į mokymus ir pratybas ar vykdyti tarnybos užduočių, tarnybos laikotarpiu karinio vieneto vado (viršininko) skiriami į pareigas kariniame vienete ir pasibaigus tarnybos laikotarpiui atleidžiami iš jų.

6.   Karo prievolininkai skiriami atlikti kitą tarnybą rezerve tik teisės aktų nustatyta tvarka patikrinus jų sveikatą ir nustačius, kad jie tinkami atlikti šią tarnybą.

7.   Rezervo kariai atleidžiami iš pareigų nepasibaigus tarnybos laikotarpiui, kai:

1)   priimami į profesinę karo tarnybą;

2)   paskiriami į savanorišką nenuolatinę karo tarnybą;

3)   pašaukiami į privalomąją pradinę karo tarnybą;

4)   netenka Lietuvos Respublikos pilietybės;

5)   atleidžiami nuo karo prievolės;

6)   patikrinus sveikatos būklę paaiškėja, kad jie netinkami kitai tarnybai rezerve;

7)   atsiranda šio įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 3–14 punktuose nustatytos aplinkybės;

8)   sutrinka sveikata ir sveikatos sutrikimas gali nesibaigti iki mokymų, pratybų ar užduočių vykdymo laikotarpio pabaigos.

8.   Karo prievolininkų šaukimo į kitą rezervo tarnybą tvarką, taip pat pašauktų karo prievolininkų skyrimo į pareigas kariniame vienete ir atleidimo iš jų tvarką nustato krašto apsaugos ministras.

9.   Kita tarnyba rezerve atliekama Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

19.

18

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti naujos red. Įstatymo 18 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

18 straipsnis. Aktyviojo rezervo karių Šaukimo į mokymus ir pratybas ar vykdyti tarnybos užduočių atidėjimas

1. Šaukimas į mokymus ir pratybas ar vykdyti tarnybos užduočių atidedamas šio įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 3–14 punktuose nurodytiems karo prievolininkams.

2. Vykdant šaukimą į mokymus ir pratybas ar vykdyti tarnybos užduočių, tarnyba atidedama aktyviojo rezervo kariams ir karo prievolininkams, šaukiamiems į kitą tarnybą rezerve, kurių sveikatos būklę patikrinus nustatyta, kad jie dėl laikinų sveikatos sutrikimų negali dalyvauti mokymuose ir pratybose ar vykdyti tarnybos užduočių, iki baigsis laikinas jų sveikatos sutrikimas.“

20.

36

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti naujos red. Įstatymo 36 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Karo prievolininkams kompensuojamos kelionių, išskyrus lengvąjį automobilį taksi ir lengvąjį automobilį, kuriuo vykdoma keleivių vežimo už atlygį pagal užsakymą veikla, iš gyvenamosios vietos į karo prievolę administruojančią krašto apsaugos sistemos instituciją, iš karo prievolę administruojančios krašto apsaugos sistemos institucijos atgal į gyvenamąją vietą, iš gyvenamosios vietos į šaukimo punktą, iš šaukimo punkto atgal į gyvenamąją vietą, iš gyvenamosios vietos pasitikrinti sveikatos, pasitikrinus sveikatą atgal į gyvenamąją vietą, iš gyvenamosios vietos į paskirtą privalomosios karo tarnybos vietą, paleidus iš privalomosios karo tarnybos ar atleidus iš pareigų aktyviojo rezervo karius ar rezervo karius, pašauktus į mokymus ir pratybas ar vykdyti tarnybos užduočių, atgal į gyvenamąją vietą išlaidos pagal patirtas kelionės išlaidas patvirtinančius dokumentus arba vieno kilometro važiavimo nuosavu transportu kompensuojamus dydžius krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka. Karo prievolininkui apmokamų kiekvienos iš šioje dalyje nurodytų kelionių išlaidų dydis negali viršyti dydžio, kurį nustato Vyriausybė, atsižvelgdama į karo prievolininko gyvenamąją vietą. Kelionės išlaidos nekompensuojamos, kai karo prievolininkas vežamas karo prievolę administruojančios krašto apsaugos sistemos institucijos transportu arba jis šio transporto atsisako.“

21.

12

 

 

Pasiūlymas:

Įstatymo projekto 3 straipsnį laikyti 12 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

3 12 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1.  Šis įstatymas, išskyrus 2 11 straipsnį ir šio straipsnio 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ir 9 dalis, įsigalioja 2025 m. sausio 1 d. 2024 m. liepos 1 d.

2. Šio įstatymo 2 11  straipsnis ir šio straipsnio 3 dalis 4, 5, 6 ir 7 dalys įsigalioja 2024 m. sausio 1 d. 2025 m. sausio 1 d.

3. Karo prievolininkams iki šio įstatymo 2 7 straipsnio įsigaliojimo atlikus 10 metų tarnybą aktyviajame rezerve, įsigaliojus šio įstatymo 2 7 straipsniui, tarnybos aktyviajame rezerve trukmė iki 15 metų nepratęsiama.

4. Į privalomąją pradinę karo tarnybą nešaukiami ir į 12 mėnesių alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą neskiriami karo prievolininkai, kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusias Karo prievolės įstatymo nuostatas dėl amžiaus ar kitų aplinkybių nebūtų šaukiami į privalomąją pradinę karo tarnybą ar skiriami į alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą.

5. Karo prievolininkai, kuriems iki šio įstatymo įsigaliojimo nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba buvo atidėta individualia tvarka Karo prievolės įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 2 punkte numatytu pagrindu, į šiame įstatyme nustatytą privalomąją pradinę karo tarnybą gali būti šaukiami, pasibaigus galiojusio Karo prievolės įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 2 punkte numatytoms aplinkybėms, iki 26 metų (įskaitytinai), bet ne ilgiau kaip iki kitų kalendorinių metų pabaigos po galiojusio Karo prievolės įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 2 punkte numatytų aplinkybių.

6. Karo prievolininkai, pradėję privalomąją pradinę ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą iki šio įstatymo įsigaliojimo, baigia ją pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusias Karo prievolės įstatymo nuostatas.

7. Kituose teisės aktuose vartojamas pavadinimas „Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymas“ atitinka pavadinimą „Lietuvos Respublikos karo prievolės ir alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos įstatymas.

8. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Vyriausybės įgaliota institucija ir krašto apsaugos ministras iki 2024 m. spalio birželio 1 30  d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus, išskyrus šio straipsnio 9 dalyje numatytus įgyvendinamuosius teisės aktus.

 9. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Vyriausybės įgaliota institucija ir krašto apsaugos ministras iki 2024 m. spalio 1 d. priima įgyvendinamuosius teisės aktus, reikalingus šio įstatymo 11 straipsniu nauja redakcija išdėstytam Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymui įgyvendinti.

 

 

 

 

Teikia

 

Seimo nariai:

 

Laurynas Kasčiūnas

Arvydas Pocius

Virgilijus Alekna

Emanuelis Zingeris

Saulius Skvernelis

Valentinas Bukauskas

Andrius Mazuronis

Vytautas Mitalas

Valdas Rakutis

Dovilė Šakalienė