LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 120, 121 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR KODEKSO PAPILDYMO 1341 STRAIPSNIU

 ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2018-09-26 Nr. XIIIP-2516

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.    Teikiamo projekto 3 straipsniu Baudžiamojo proceso kodeksas (toliau – BPK) papildomas 1341 straipsniu, reglamentuojančiu naują procesinę prievartos priemonę – specialiosios teisės sustabdymą. Kita vertus, atkreiptinas dėmesys, kad projektu teikiamas reglamentavimas yra pernelyg abstraktus ir lakoniškas. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina naujame BPK 1341 straipsnyje detalizuoti specialiosios teisės sustabdymo sampratą (pateikti apibrėžimą), nustatyti detalias taikymo sąlygas, terminus ir kt.

2.    Be to, diskutuotina, ar projektu teikiama nauja procesinė prievartos priemonė – specialiosios teisės sustabdymas – pagal savo pobūdį turėtų būti priskirta BPK III dalies XI skyriui „Kardomosios priemonės“, ar vis dėlto, BPK XII skyriui „Kitos procesinės prievartos priemonės“. Atkreiptinas dėmesys, kad, pavyzdžiui, „laikinas nušalinimas nuo pareigų ar laikinas teisės užsiimti tam tikra veikla sustabdymas“ (BPK 157 straipsnis) yra ne kardomoji, o kita procesinė prievartos priemonė. Vis dėlto, nusprendus, kad ši priemonė atitinka kardomųjų priemonių paskirtį (BPK 119 straipsnis), atitinkamas pasiūlymas turėtų būti išsamiai argumentuotas.

3.    Vadovaujantis Teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 patvirtintų Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų 89.3. punktu, teikiamo projekto 3 straipsnis koreguotinas, nurodant ne tik BPK 1341 straipsnio dalis, bet ir jo pavadinimą.

4.    Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad teikiamo projekto 3 straipsniu papildomo BPK 1341 straipsnio 2 dalyje specialiosios teisės sustabdymo kardomoji priemonė gali būti skiriama tik įtariamajam („Pažeidusiam specialiosios teisės sustabdymą įtariamajam gali būti paskirta griežtesnė kardomoji priemonė“). Tačiau šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į BPK 119 straipsnį, apibrėžiantį kardomųjų priemonių paskirtį. Vadovaujantis BPK 119 straipsniu: „Kardomosios priemonės gali būti skiriamos siekiant užtikrinti įtariamojo, kaltinamojo ar nuteistojo dalyvavimą procese, netrukdomą ikiteisminį tyrimą, bylos nagrinėjimą teisme ir nuosprendžio įvykdymą, taip pat siekiant užkirsti kelią naujoms nusikalstamoms veikoms.“ BPK 121 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad „kardomoji priemonė taip pat gali būti skiriama kaltinamajam ir nuteistajam“.

5.    Teikiamo projekto 3 straipsniu BPK papildančio 1341 straipsnio 2 dalyje po žodžio „sustabdymą“ rašytinas skyrybos ženklas „kablelis“.

6.    Teikiamo projekto 3 straipsniu BPK papildančio 1341 straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti, jog pažeidusiam specialiosios teisės sustabdymą, įtariamajam gali būti paskirta griežtesnė kardomoji priemonė. Iš šios nuostatos nėra aišku, ar griežtesnė kardomoji priemonė bus skiriama vietoje ar papildomai kartu su specialiosios teisės sustabdymu. Aiškinant gramatiškai ir sistemiškai, atsižvelgiant į BPK 139 straipsnio 1 dalies taisyklę („Paskirta kardomoji priemonė panaikinama, kai ji tampa nebereikalinga, arba pakeičiama griežtesne ar švelnesne, kai to reikalauja bylos aplinkybės“), keltina prielaida, kad ši nuostata aprašo specialiosios teisės sustabdymo pakeitimą griežtesne kardomąja priemone. Kita vertus, abejotina, ar tokia įstatymo traktuotė atitiktų projekto rengėjų tikslus, ir ar būtų pagrįsta vietoje specialiosios teisės sustabdymo taikyti „tik“ griežtesnę kardomąją priemonę.

Be to, atkreiptinas dėmesys, kad nėra aišku, kas dar be suėmimo būtų traktuojama kaip griežtesnė kardomoji priemonė specialiosios teisės sustabdymo atžvilgiu.

7.    Teikiamo projekto 4 straipsnis turėtų vadintis „Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas“, atsižvelgiant į tai, kad jo 2 dalyje yra numatytos įstatymo įgyvendinimo tvarkos nuostatos.

 

 

Departamento direktorius                                                                                         Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

P. Veršekys, tel. (8 5) 239 6353, el. p. [email protected]

S. Zamara, tel. (85) 239 6895, el. p. [email protected]