PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMO

Želdynų įstatymo Nr. X-1241“

PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

Nr. XIIIP-4383(2)

 

2020-12-17

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

    str.

str.

d.

p.

1.

2

5

6

7

 

 

Argumentai:

Kad įstatymu reguliuojami visuomeniniai santykiai būtų pilnai apibrėžti, reikia papildyti sąvokų, apibūdinančių kraštovaizdį, kraštovaizdžio architektūrą ir kraštovaizdžio architektą, kaip želdynų formuotoją, sąrašą. Sąvokų apibrėžtys atitinka Europos kraštovaizdžio konvencijos formuluotes.

 

Siūlymai paruošti pagal Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pasiūlymus.

 

Pasiūlymai:

1.      Pakeisti 2 straipsnio 5, 6 ir 7 dalis ir jas išdėstyti taip:

„5. Kraštovaizdistai žmonių suvokiama vietovė (teritorija), kurios pobūdį nulėmė gamtiniai ir (ar) antropogeniniai veiksniai ir jų sąveika.

6. Kraštovaizdžio architektūra – taikomoji mokslo ir meno disciplina, formuojanti žmogaus erdvinę aplinką: statinių ir jų kompleksų dermę su kraštovaizdžio gamtiniu pagrindu ar jo atskirais elementais.

7. Kraštovaizdžio architektas – fizinis asmuo, įgijęs ne mažesnės kaip penkerių metų trukmės menų studijų krypties universitetinį kraštovaizdžio architekto išsilavinimą, turintis ne mažesnę kaip dvejų metų darbo kraštovaizdžio planavimo, projektavimo ar priežiūros srityse patirtį, keliantis savo profesinę kvalifikaciją nuolatinio profesinio augimo programose, kurio profesinė kvalifikacija pripažinta LR Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.”

 

2.      Buvusias 2 straipsnio 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 dalis atitinkamai laikyti  8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, o buvusią 2 straipsnio 33 dalį laikyti 36 dalimi.

2.

21

 

2

 

Argumentai:

Įgiję profesinės kvalifikacijos pripažinimą kraštovaizdžio architektai bus pilnai pasirengę rengti želdynų projektus.

 

Siūlymas paruoštas pagal Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pasiūlymą.

 

Pasiūlymas:

Papildyti 21 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Viešųjų želdynų projektus turi teisę rengti kraštovaizdžio architektai bei asmenys, baigę kraštovaizdžio architektūros, biologijos, ekologijos, gamtinės geografijos, architektūros, miškininkystės, agronomijos krypties studijas ir įgiję aukštąjį koleginį ar aukštąjį universitetinį išsilavinimą arba turintys jam lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją, taip pat asmenys, iki 2009 metų įgiję aukštesnįjį išsilavinimą ar iki 1995 metų įgiję specialųjį vidurinį išsilavinimą ir turintys ne mažesnę kaip vienų metų patirtį želdynų priežiūros ir tvarkymo srityje.“

3.

21

7

 

Argumentai:  

Praplečiamas punkte numatytas veiklos  reguliavimas ir kraštovaizdžio architektams.

 

Siūlymas paruoštas pagal Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pasiūlymus.

 

Pasiūlymas:

Papildyti 21 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Lietuvos Respublikoje ar kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, ar Šveicarijos Konfederacijoje, ar valstybėje, pasirašiusioje Europos ekonominės erdvės sutartį, įsteigtas juridinis asmuo ar kita organizacija, ar jų padaliniai gali teikti viešųjų želdynų projektavimo ir (ar) priežiūros ir tvarkymo paslaugas, jeigu viešųjų želdynų projektavimo, želdynų ir želdinių priežiūros ir (ar) tvarkymo, želdynų įrengimo, želdynų pertvarkymo ar želdinių veisimo paslaugas teiks jų darbuotojas (fizinis asmuo), atitinkantis šio straipsnio 2 ir 8 dalyseje nustatytus reikalavimus, taikomus viešuosius želdynus projektuojantiems asmenims, ir (ar) šio straipsnio 3 ir 5 dalyse nustatytus reikalavimus, taikomus viešuosius želdynus ir želdinius prižiūrintiems ir tvarkantiems asmenims.“

4.

21

 

 

Argumentai:

Įstatyme keletą kartų referuojama į kraštovaizdžio architektūros studijas. Todėl logiška apibrėžti ir tokias studijas pabaigusio ir atitinkamą išsilavinimą įgijusio specialisto – kraštovaizdžio architekto – profesinę kvalifikaciją želdynų ir viso kraštovaizdžio tvarkymo srityje.

 

Siūlymas paruoštas pagal Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pasiūlymus.

 

Pasiūlymas:

Papildyti 21 straipsnį nauja 8 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„8. Kraštovaizdžio architektai kuria viešųjų želdynų ir jų aplinkos kaip kompleksinės ekologinės, socialinės, ekonominės ir estetinės sistemos planavimo, projektavimo ir priežiūros projektus. Kraštovaizdžio architekto profesinė kvalifikacija suteikiama specialistui, įgijusiam ne mažesnės kaip penkerių metų trukmės universitetinį kraštovaizdžio architektūros studijų krypties išsilavinimą, turinčiam ne trumpesnę kaip dvejų metų profesinės veiklos patirtį kraštovaizdžio planavimo, projektavimo ar priežiūros srityse, keliančiam savo profesinę kvalifikaciją nuolatinio profesinio augimo programose. Kraštovaizdžio architekto profesinės kvalifikacijos pripažinimo tvarką nustato LR Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.“

5.

22

1

 

Argumentai:

Įgiję profesinės kvalifikacijos pripažinimą kraštovaizdžio architektai bus pilnai pasirengę vadovauti želdynų projektams.

 

Siūlymas paruoštas pagal Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pasiūlymus.

 

Pasiūlymas:

Papildyti 22 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Viešųjų želdynų projektų rengimui turi teisę vadovauti kraštovaizdžio architektai ir asmenys, turintys šio įstatymo 21 straipsnio 2 dalyje nustatytą išsilavinimą (kvalifikaciją), šio straipsnio 2 dalyje numatytą darbo patirtį ir želdynų projektų rengimo vadovo atestatą. Želdynų projektų rengimo vadovo atestato išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo, galiojimo panaikinimo tvarką nustato aplinkos ministras. Želdynų projektų rengimo vadovų atestatus išduoda Aplinkos ministerijos įgaliota institucija.“

6.

24

2

1

Argumentai:

Kraštovaizdžio architekto profesinė kvalifikacija ir praktinio darbo patirtis bus visiškai pakankama želdynų projektų eksperto darbui.

 

Siūlymas paruoštas pagal Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pasiūlymus.

 

Pasiūlymas:

Papildyti 24 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2. Fizinis asmuo, norintis gauti nepriklausomo želdynų ir želdinių eksperto kvalifikacijos atestatą, privalo:

1) būti įgijęs kraštovaizdžio architekto profesinę kvalifikaciją arba baigęs kraštovaizdžio architektūros, biologijos, ekologijos, gamtinės geografijos, architektūros, miškininkystės, agronomijos krypties studijas ir įgijęs aukštąjį koleginį arba aukštąjį universitetinį išsilavinimą arba turėti jam lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją, taip pat asmenys, iki 2009 metų įgiję aukštesnįjį išsilavinimą ar iki 1995 metų įgiję specialųjį vidurinį išsilavinimą;“.

 

Teikia

 

Seimo nariai                                                                                                              Paulius Saudargas

 

                                                                                                                                 Justinas Urbanavičius