PASIŪLYMAI

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ALKOHOLIO KONTROLĖS ĮSTATYMO NR. I-857 2, 10, 12, 17, 22, 28, 29 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 101 STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-1086(3)

 

2024-03-21

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

2

(10)

 

 

Argumentai: Seimas 2024 m. kovo 19 d. rytiniame posėdyje, svarstydamas Alkoholio įstatymo projektą Nr. XIVP-1086(2), pritarė Seimo narės Monikos Ošmianskienės 2022 m. gegužės 31 d. pasiūlymui, kuriam pagrindinis Ekonomikos komitetas buvo nepritaręs. Atsižvelgiant į tai, kad Komiteto patobulinto įstatymo projekto tekstas yra pakitęs iš esmės bei į Seimo redaktorių gautą pastabą, pasiūlymu teiktą žodžių junginį „kurie užtikrina kaimo turizmo paslaugų prieinamumą neįgaliųjų specialiesiems poreikiams“ reikia pakeisti į žodžių junginį „užtikrinantiems kaimo turizmo paslaugų prieinamumą asmenims su negalia“, inkorporuojant jį į įstatymo projekto 3 straipsnį, o įstatymo projekto 2 straipsnį pakeisti.

 

Pasiūlymas:

    Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnį:

1 2 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

,,10 straipsnis. Naminių alkoholinių gėrimų gamybos valstybinis reglamentavimas

Lietuvos Respublikoje draudžiama gaminti naminius alkoholinius gėrimus, išskyrus fizinių asmenų asmeniniam naudojimui (t. y. ne parduoti, o tik savo ar šeimos poreikiams tenkinti) gaminamus natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija ne didesnė kaip 18 procentų (alaus – ne didesnė kaip 9,5 procento). Lietuvos Respublikoje leidžiama gaminti natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija ne didesnė kaip 18 procentų (alaus – ne didesnė kaip 9,5 procento) ne parduoti, o tik savo ar šeimos poreikiams tenkinti. Ūkininkams, kurių ūkis yra įregistruotas Lietuvos Respublikos ūkininkų ūkių registre, kurie teikia kaimo turizmo reikalavimus atitinkančias paslaugas, kurie užtikrina kaimo turizmo paslaugų prieinamumą asmenims su negalia ir kurie Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka yra sertifikuoti kaip tradiciniai amatininkai, leidžiama gaminti ir parduoti kaimo turizmo sodyboje ne didesnės kaip 65 tūrio procentų etilo alkoholio koncentracijos alkoholinius gėrimus. Lietuvos Respublikoje leidžiama gaminti natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija ne didesnė kaip 18 procentų (alaus – ne didesnė kaip 9,5 procento), ne parduoti, o tik savo ar šeimos poreikiams tenkinti.““

 

2.

3

(101)

 

 

Argumentai: žr. argumentus dėl pirmo pasiūlymo.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 3 straipsnio, kuriuo Įstatymas papildomas 101 straipsniu, 1 dalį:

„1. Ūkininkams, apibrėžtiems Ūkininko ūkio įstatyme, teikiantiems kaimo turizmo reikalavimus atitinkančias paslaugas, užtikrinantiems kaimo turizmo paslaugų prieinamumą asmenims su negalia ir Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka sertifikavusiems gaminamus alkoholinius gėrimus kaip tautinio paveldo produktus (toliau – ūkininkas), leidžiama gaminti tradicinius alkoholinius gėrimus kaimo turizmo sodybose ne parduoti, o tik savo ar šeimos poreikiams tenkinti ir (arba) degustuoti vietoje.“

 

3.

1

(2)

 

(281)

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pastabas dėl termino, reikalinga patikslinti įstatymo 1 straipsnį, kuriuo 2 straipsnis pildomas 281 dalimi.

 

Pasiūlymai:

1. Papildyti 2 straipsnį 281 dalimi:

281. Ūkininko gaminamas tradicinis alkoholinis gėrimasiki 65 procentų tūrinės etilo alkoholio koncentracijos alkoholinis gėrimas, pripažintas tautinio paveldo produktu, kaip apibrėžiama Lietuvos Respublikos tautinio paveldo produktų įstatyme, ir gaminamas ūkininko, kaip jis apibrėžiamas Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatyme, teikiančio kaimo turizmo paslaugas.“

2. Atitinkamai patikslinti įstatymo projekto tekste vartojamą šią sąvoką.

4.

 

 

 

Argumentai:

Siekiant išvengti teisės akto nuostatų persidengimo ir siekiant teisės akto nuostatų suderinamumo, reikalinga nustatyti, kad Įstatymas įsigaliotų 2024-05-02.

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo 9 straipsnį:

„9 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1.    Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2024 m. gegužės 1 2d.

2.    Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki 2024 m. balandžio 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.“


 

 

Teikia

Seimo narys                                                                                        Kazys Starkevičius