LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

TEISĖS IR TEISĖTVARKOS KOMITETAS

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO KODEKSO

4.85 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO nR. XIVP-325

 

2022-03-23 Nr. 102-P-9

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras, komiteto pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė, nariai: Irena Haase, Česlav Olševski, Julius Sabatauskas, Algirdas Stončaitis.

Komiteto biuro vedėja Dalia Komparskienė, patarėjai: Martyna Civilkienė, Jurgita Janušauskienė, Rita Karpavičiūtė, Dalia Latvelienė, Irma Leonavičiūtė, Rita Varanauskienė, Loreta Zdanavičienė, vyriausioji specialistė Aidena Bacevičienė, padėjėjos: Meile Čeputienė, Rivena Zegerienė.

Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vadovas Dainius Čergelis, Nacionalinės pastatų administratorių asociacijos prezidentas Miroslavas Monkevičius.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-03-17

1

 

 

Įvertinę teikiamo įstatymo projekto atitiktį Konstitucijai, galiojantiems įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas:

1.              Projekto 1 straipsniu Civilinio kodekso (toliau – CK) 4.85 straipsnio 5 dalyje siūloma nustatyti, kad butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus gali šaukti ,,daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo subjektas (savivaldybės paskirtas energinio efektyvumo programos administratorius ar juridinis asmuo, užsiimantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo veikla)”.

Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 2 straipsnio 85 dalyje nustatyta, kad statyba  – veikla, kurios tikslas – pastatyti (sumontuoti, nutiesti) naują, rekonstruoti, suremontuoti ar nugriauti esamą statinį. Pagal Statybos įstatymo 2 straipsnio 75 dalyje pateiktą sąvokos ,,statinio statybos rangovas” apibrėžimą statinio statybos rangovu gali būti Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija ar jų padalinys, turintys šio įstatymo nustatytą teisę užsiimti statyba ir vykdantys statybą rangos sutarties pagrindu. Teisė būti rangovu detaliau reglamentuojama Statybos įstatymo 18 straipsnyje. Pagal Statybos įstatymo 18 straipsnio 2 dalyje nustatytą teisinį reguliavimą net ir ypatingųjų statinių, kuriems priskiriami ir aukštybiniai (daugiau kaip 5 aukštų) daugiabučiai gyvenamieji namai, statybos rangovu turi teisę būti ne tik atestuoti juridiniai asmenys, bet ir kitos užsienio organizacijos, juridinio asmens ar kitos užsienio organizacijos padaliniai. Taigi daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) veikla gali užsiimti ne tik juridiniai asmenys, bet ir kiti Statybos įstatyme nurodyti subjektai. Atsižvelgus į tai, lieka neaišku, kokiais argumentais remiantis CK teisę sušaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimą siūloma nustatyti tik juridiniams asmenims. Svarstytina, ar, atsižvelgiant į aukščiau nurodytus argumentus, subjektų, kurie galėtų sušaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimą, ratas neturėtų būti išplėstas.

Be to, nėra pakankamai aiškus vertinamosios projekto nuostatos santykis su Lietuvos Respublikos valstybės paramos daugiabučiams namas atnaujinti (modernizuoti) įstatymo nuostatomis. Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje pateiktas sąvokos ,,savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius” apibrėžimas. Tuo tarpu teikiamame įstatymo projekte vartojama kiek kitokia sąvoka ,,savivaldybės paskirtas energinio efektyvumo programos administratorius”. Tuo atveju, jeigu projekte vartojama sąvoka apimtų subjektus, kurie patenka į Valstybės paramos daugiabučiams namas atnaujinti (modernizuoti) įstatyme pateiktą sąvokos ,,savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius” apibrėžimą, tai svarstytina, ar, siekiant aiškumo, projekte nereikėtų vartoti būtent pastarosios sąvokos, kurios turinys yra apibrėžtas įstatyme.

Pritarti

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-03-17

2

1

 

2.              Projekto 2 straipsnio 1 dalyje po žodžio ,,įstatymas” įrašytini žodžiai ,,išskyrus šio straipsnio 2 dalį“ .

 

Pritarti

 

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-03-17

2

2

 

3.              Projekto 2 straipsnio 2 dalyje po žodžio ,,institucija“ įrašytinas praleistas žodis ,,iki“.

 

Pritarti

 

4.

Teisingumo ministerijos Europos Sąjungos grupė

2021-03-30

1

 

 

Įvertinę Lietuvos Respublikos Seimo pateikto Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-325 (toliau – Įstatymo projektas) atitiktį Europos Sąjungos teisei atkreipiame dėmesį, kad Europos Sąjungos valstybėse narėse galioja skirtingos ūkio subjektų steigimo taisyklės, todėl kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse steigiami subjektai gali ir neturėti juridinio asmens statuso. Be to, Lietuvos Respublikoje gali veikti Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje registruoto subjekto padalinys, kuris pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą nėra laikomas juridiniu asmeniu. Tačiau Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (1.19 straipsniu) užsienio subjektų teisnumas pripažįstamas pagal užsienio valstybės steigimo teisę. Be to, pagal Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktiką draudžiama riboti ūkinės veiklos laisvę dėl subjekto teisinės formos (pavyzdžiui, žr. Sprendimo Oy AA, C-231/05, EU:C:2007:439, 40 punktą), todėl terminą „juridinis asmuo“ reikia aiškinti plačiai, kaip apimantį bet kurį asmenį, nepriklausomai nuo to, ar jis turi juridinio asmens teises. Taigi iš ūkio subjektų neturėtų būti atimta teisė vykdyti atitinkamą veiklą Lietuvoje vien dėl teisinės formos skirtumų. Atsižvelgdami į tai siūlytume Įstatymo projektu keičiamo Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnio 5 dalyje nurodyti, kad butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus gali šaukti ne tik daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo veikla galintis užsiimti juridinis asmuo, bet ir fizinis asmuo bei kita užsienio organizacija, juridinio asmens ar kitos užsienio organizacijos padalinys.

Pritarti

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai

2021-05-10

 

 

 

Lietuvos Respublikiniai Būsto valdymo ir priežiūros rūmai (toliau - Būsto rūmai) susipažino su LR Seime užregistruotu LR CK 4.85 str. pakeitimo projektu Nr. XIVP-325 (toliau - Įstatymo projektas). 2021 m. balandžio 27 d. LR Seime vyko šio Įstatymo projekto pateikimas, kurio metu LR Seimas balsavimu pritarė Įstatymo projekto pateikimui. Būsto rūmai nesutinka su Įstatymo projektu, kuris pažeidžia valdytojų ir savininkų teises.

1. Pažymėtina, kad Įstatymo projektu keičiama LR CK 4.85 str. 5 d., kuri numato konkrečius subjektus, kurie gal šaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus. Pagal dabartinį galiojantį reglamentavimą susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių Įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba savivaldybės vykdomoji institucija, taip pat sušaukti susirinkimą gali raštu pareikalauti ne mažiau kaip 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų. Įstatymo projekto rengėjai siekia numatyti dar papildomus subjektus, kurie galėtų šaukti susirinkimus: daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo subjektas (savivaldybės paskirtas energinio efektyvumo programos administratorius) ar juridinis asmuo, užsiimantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo veikla.

2. Nurodome, kad pateiktas Įstatymo projektas visų pirma, prieštarauja Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 11 str. 1 d., kuriame numatyta, kad Visuotinius susirinkimus šaukia bendrijos pirmininkas arba bendrijos valdyba bendrijos įstatuose nustatyta tvarka. Taigi, akivaizdu, jog pateiktas Įstatymo projektas visiškai nesuderintas su LR daugiabučų gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymu.

3. Pažymėtina ir tai, kad tokiu Įstatymo projektu ribojama pačių savininkų savivalda, nes pagal pateiktą Įstatymo projektą šaukti susirinkimus galės bet kuris subjektas, jeigu jis užsiima daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų veikla. Įstatymo projekte nėra patikslinta kokiais klausimais šie subjektai galės šaukti susirinkimą, todėl vertinant pateiktą Įstatymo projekto 4.85 str. 5 d. konstrukciją, akivaizdu, jog naujai nurodomi subjektai galės organizuoti ir šaukti susirinkimus, rengti balsavimus raštu dėl bet kokių klausimų, o tai sudarys situacijas piktnaudžiauti šiems subjektams šaukiant susirinkimus ir dėl kitų klausimų, pvz. bendrijos pirmininko pakeitimo, remonto darbų atlikimo ir pan. Paminėtina ir tai, kad Įstatymo projektu pažeidžiama bendrijų ir kitų savininkų savivalda, jų autonomija, nes Įstatymo projektu suteikiama visiškai nepagrįstai kitiems asmenims, ne daugiabučio namo teisėtiems valdytojams, šaukti susirinkimus ir spręsti daugiabučio namo valdymo klausimus.

4. Būsto rūmų nuomone, Įstatymo Projektą nebuvo paisoma Teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje įtvirtintų efektyvumo ir proporcingumo principų, nes pasirinkta priemonė - savivaldos ribojimas, neįvertinus, jog Projekto iniciatorių identifikuotos dabartinio teisinio reguliavimo problemos gali būti sprendžiamos ir kitais būdais. Ir, priešingai, nepateikta jokių argumentų, pagrindžiančių būtent tokio pakeitimo būtinumą. Atsižvelgiant į tai Įstatymo projektas prieštarauja pagrindiniams Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatyme įtvirtintiems principams: tikslingumo principui, reiškiančiu, kad teisės akto projektas turi būti rengiamas ir teisės aktas priimamas tik tuo atveju, kai siekiamų tikslų negalima pasiekti kitomis priemonėmis ir efektyvumo principui, reiškiančiu, kad rengiant teisės akto projektą turi būti įvertinamos visos galimos teisinio reguliavimo alternatyvos ir pasirenkama geriausia iš jų, teisės akte turi būti įtvirtinamos veiksmingiausiai ir ekonomiškiausiai teisinio reguliavimo tikslą leisiančios pasiekti priemonės.

5. Įstatymo projekto rengėjai nenurodė kuo remiantis aiškinamajame rašte daroma išvada, kad susiduriama su daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojų veiksmais ar neveikimu, kai neatsižvelgiama į butų ir kitų patalpų savininkų interesus ir jiems neteikiami pasiūlymai dėl energiją taupančių priemonių įgyvendinimo ir nešaukiami butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimai ar neorganizuojami balsavimai raštu dėl namo atnaujinimo (modernizavimo). Pažymėtina, kad bendrijos aktyviai dalyvauja namo atnaujinimo (modernizavimo) programoje, bendrijos pirmininkai organizuoja susirinkimus, balsavimus raštu dėl šių klausimų, todėl Būsto rūmai laiko nepagrįstus aiškinamajame rašte išdėstytus argumentus dėl įstatymo projekto teikimo tikslingumo.

6. Pažymėtina, kad Būsto rūmų nariai per 3 metų laikotarpį yra įvykdę 448 daugiabučiuose namuose modernizavimo (atnaujinimo) projektų. Šiuo metu vykdomų projektų daugiabučiuose namuose yra daugiau nei 400. Akivaizdu, jog modernizavimo (atnaujinimo) projektai yra vykdomi, todėl papildomų asmenų įtraukimas į LR CK 4 85 str., jog jie galėtų organizuoti susirinkimus, yra visiškai nepriimtinas ir netikslingas. Būtina paminėti, kad dažniausiai susiduriamos problemos dėl modernizavimo (atnaujinimo) dėl kurio negalima vykdyti renovacijos yra: (i) didelis skolininkų skaičius name dėl ko bankas neišduoda finansavimo; (ii) dėl neatsirandančių rangovų, kurie dalyvautų konkurse: (iii) neįvykę konkursai dėl investiciniame plane numatytų medžiagų ar sprendinių dėl ko rangovai neteikia savo pasiūlymų. Paminėtina, kad Projekto rengėjai siekdami paskatinti renovaciją, turėtų peržiūrėti kodėl tam tikrai atvejais renovacija neįvyksta, atsižvelgti į suinteresuotų asmenų teikiamus paaiškinimus, o ne teikti Įstatymo projektus, kurie neišspręs valdytojų aukščiau šiame rašte išvardintų problemų dėl renovacijos įgyvendinimo. Būtina atsižvelgti į pateiktus argumentus ir spręsti kylančias renovacijos problemas ne keičiant LR CK 4.85 str., o konkrečius teisės aktus, kurie reglamentuoja ilgą ir biurokratinį renovacijos įgyvendinimą.

Būsto rūmų nuomone, pateiktam Įstatymo projektui turi būti gauta Vyriausybes nuomonė, nes būtent Vyriausybės kompetencijoje yra klausimai susiję su daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės valdymu, nustatytu LR CK ir Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatyme.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūlome atmesti pateiktą Įstatymo projektą.

Atsižvelgti iš dalies

Nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

Pažymėtina, kad Komiteto organizuotų klausymų metu bei Komitetui pateiktu 2022 m. kovo 8 d. raštu Nr. (14)-D8(E)-1254 kitų teisės aktų pakeitimo poreikį pripažino ir Aplinkos ministerija.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyriausybės išvada dėl projekto Nr. XIVP-325 gauta (2021 m, rugpjūčio 11 d. nutarimas Nr. 656).

 

 

 

 

 

 

Svarstomo projekto atmetimui nepritarta. Remiantis aukščiau nurodytais argumentais, nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti.

2.

Vilniaus daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacija

2021-05-11

 

 

 

Vilniaus daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacija (toliau - Asociacija) susipažino su LR Civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo įstatymo projektu Nr. XIVP-325 (toliau – Įstatymo projektas). Asociacija ir jos nariai prieštarauja tokiam pateiktam projektui.

1. Visų pirma, paminėtina, kad Projektas prieštarauja Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 11 str. 1 d., t.y pagrindiniam bendrijų veiklos teisės aktui. Jeigu būtų priimtas Įstatymo projektas, susiklostytų situacijos, kad du teisės aktai, kurie turi įstatymo galią, yra nesuderinti ir prieštarauja vienas kitam. Be kita ko, Asociacijos teigimu toks prieštaravimas turi esminės įtakos tolimesniam Įstatymo projekto svarstymui, todėl vien dėl šio prieštaravimo, kurio neišsprendė Įstatymo projekto rengėjai, Įstatymo projektas turėtų būti atmestas.

2. Asociacijos teigimu, Įstatymo projektu siekiama sugriauti bendrijų savivaldą, nes kitiems asmenims suteikiamos valdytojų / bendrijų pirmininkų teisės. Tai akivaizdus Įstatymo projekto trūkumas. Savivalda turėtų būti skatinama, o ne priešingai naikinama perleidžiant valdytojų teises visiškai kitiems asmenims, kuriems užtenka tik užsiimti renovacijos veikla.

3. Asociacijai kyla pagrįstų klausimų, kodėl Įstatymo projekte nenumatyta kokiais klausimais galės šaukti susirinkimus kiti asmenys? Dabartinė redakcija leidžia tokiems asmenims šaukti susirinkimus dėl bet kokių klausimų, nors aiškinamajame rašte yra argumentuojamas teisės akto pateikimas dėl renovacijos. Daugiau negu akivaizdu, kad Įstatymo projektas nėra tinkamai išdiskutuotas, nepateiktas visiems suinteresuotiems asmenims, nederintas su bendrijomis, kurioms šis Įstatymo projektas labiausiai ir kenkia.

4. Neaišku kaip priėmus Įstatymo projektą bus su atsakomybe dėl organizuotų susirinkimų, kas turės tokius priimtus sprendimus vykdyti. Šie klausimai Įstatymo projekte nėra atsakyti.

5. Asociacija nesutinka su Įstatymo projekto rengėjais, kad valdytojai yra neaktyvūs dėl daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo), todėl teikia teisės akto pakeitimą, kad kiti asmenys galėtų organizuoti susirinkimus. Visiškai nepagrįstai tokią išvadą padarė Įstatymo projekto rengėjai. Valdytojai organizuoja ir šaukia susirinkimus dėl renovacijos, tačiau dažnu atveju susiduriama ir su pačių savininkų nenoru vykdyti daugiabučio namo modernizaciją, prisiimti didelius kreditus dėl ko kyla jiems didesnė mokestinė prievolę kiekvieną mėnesį. Taip pat, Projekto rengėjai, nėra susipažinę su daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) teisės aktais, todėl nežino, kad dėl painaus ir sudėtingo reglamentavimo, renovacijos projektai sustoja ir nėra pabaigiami. Siūlytumėme Projekto rengėjams ne keisti LR CK 4.85 str. 1 d., o peržiūrėti renovaciją reglamentuojančius teisės aktus, kad dar labiau paskatintų savininkus rinktis renovaciją ir suprastintų patį renovacijos procesą. Būtent tokios priemonės padėtų skatinti renovaciją, o ne tai, kad papildomai atsiras kiti subjektai, kurie organizuos susirinkimus dėl renovacijos pasirinkimo.

6. Asociacijos nuomone, Įstatymo projektas yra nepagrįstas, pažeidžiantis bendrijų savivaldą, jų autonomiją. Manytina, kad Įstatymo projektas nepasieks jame numatytų tikslų, bet priešingai sukels didelės žalos savininkams ir valdytojams.

Atstovaujant savo narius, Asociacija prašo atsižvelgti į pateiktas pastabas ir atmesti Įstatymo projektą.

Atsižvelgti iš dalies

Nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

Pažymėtina, kad Komiteto organizuotų klausymų metu bei Komitetui pateiktu 2022 m. kovo 8 d. raštu Nr. (14)-D8(E)-1254 kitų teisės aktų pakeitimo poreikį pripažino ir Aplinkos ministerija.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svarstomo projekto atmetimui nepritarta. Remiantis aukščiau nurodytais argumentais, nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti.

3.

Kėdainių daugiabučių asociacija

2021-05-11

 

 

 

Kėdainių daugiabučių asociacija (toliau - Asociacija) teikia savo nesutikimo argumentus dėl LR Civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-325 (toliau - Projektas). Asociacija nesutinka su Projektu ir prašo jį atmesti.

Pažymime, kad Projektas akivaizdžiai prieštarauja Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 11 str. 1 d. Minėtas įstatymas nenumato, kad Bendrijos įstatymas kitiems subjektams nenumato galimybės šaukti susirinkimų, todėl visiškai nesutinkame, kad yra keičiamas LR CK 4.85 str. 5 d., kurio pateiktas Projektas prieštarauja bendrijų įstatymui.

Projekto rengėjai nepateikė paaiškinimų savo aiškinamajame rašte kodėl siekiama sugriauti bendrijų savivaldą ir leisti įvesti chaosą ir neapibrėžtumą į daugiabučius namus. Asociacijai nesuprantama kodėl leidžiama kitiems subjektams organizuoti susirinkimus daugiabučiuose namuose ir kas prisiims atsakomybę ir vykdys tokių subjektų organizuotuose susirinkimuose priimtus sprendimus. Projekte net nenurodyta kokiais klausimais tokie subjektai galės organizuoti susirinkimus, o tai vertiname, kad priėmus tokį Projektą prasidės piktnaudžiavimas organizuojant susirinkimus, kurie kenks bendrijai ar patiems savininkams.

Asociacijos nariai nuolat vykdo balsavimus dėl renovacijos pasirinkimo, todėl nesutinkame su Projekto rengėjų teiginiais, kad valdytojai yra neaktyvūs ir nesiima jokių priemonių dėl renovacijos. Tokios išvados padarytos net nepatikrinus Šios informacijos, nediskutavus su valdytojais. Mano, kad tai nesąžininga ir nesuderinam a su teisėkūros principais.

Asociacijos ir jos narių teigimu, Projektu nepagrįstai kitiems asmenims, ne valdytojams, yra leidžiama šaukti susirinkimus ir spręsti daugiabučio namo valdymo klausimus.

Atstovaujant savo narius, Asociacija reikalauja atmesti tokį Įstatymo projektą ir neteikti jo svartyti Seimui.

Atsižvelgti iš dalies

Nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

Pažymėtina, kad Komiteto organizuotų klausymų metu bei Komitetui pateiktu 2022 m. kovo 8 d. raštu Nr. (14)-D8(E)-1254 kitų teisės aktų pakeitimo poreikį pripažino ir Aplinkos ministerija.

 

Svarstomo projekto atmetimui nepritarta. Remiantis aukščiau nurodytais argumentais, nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti.

4.

Nacionalinė pastatų administracija

2021-05-11

 

 

 

2021 m. balandžio 27 d. LR Seimo posėdžio metu įvyko LR Civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-325 (toliau - Projektas) pateikimas, kurio metu LR Seimo nariai balsavimu pritarė Projekto pateikimui bei paskyrė pagrindinį komitetą - Teisės ir teisėtvarkos, papildomą - Aplinkos apsaugos komitetą. Nacionalinė pastatų administratorių asociacija (toliau - Asociacija) teikia savo pastabas dėl Projekto ir išreiškia savo nesutikimą dėl tokio Projekto bei jame pateikto naujo reglamentavimo, kuris susijęs su savininkų susirinkimų šaukimu.

1. Projektu siekiama pakeisti LR CK 4.85 str. 5 d., kuri nustato konkrečius subjektus, kurie gal šaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus. Pagal dabartinį galiojantį reglamentavimą susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba savivaldybės vykdomoji institucija, taip pat sušaukti susirinkimą gali raštu pareikalauti ne mažiau kaip 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų. Projekte numatyti papildomi subjektai, kurie galėtų šaukti susirinkimus:

(i) daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo subjektas (savivaldybės paskirtas energinio efektyvumo programos administratorius) ar

(ii) juridinis asmuo, užsiimantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo veikla.

2. Asociacijos nuomone, Projektui būtina gauti Vyriausybės išvadą. Atsižvelgiant į Vyriausybės kompetenciją, susijusią su daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės valdymu, nustatytą CK ir Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatyme, dėl įstatymo projekto turėtų būti gauta Vyriausybės išvada. Pažymime, kad iš esmės yra keičiamas vienas pagrindinių teisės aktų reglamentuojančių daugiabučių namų valdymą, nustatomos naujos teisės normos, kurios tiesiogiai susijusios su konkrečių asmenų teisėmis ir pareigomis, todėl nagrinėtinu atveju Vyriausybės išvada yra būtina.

3. Pažymėtina, kad priėmus Projektą, susidarys situacijos, jog į daugiabučiuose namuose galės susirinkimus šaukti ir kiti subjektai, o ne teisėti daugiabučių namų valdytojai ar patys bendrosios dalinės nuosavybės savininkai. Tokios situacijos sudarys galimybes piktnaudžiauti, nes priimtus savininkų sprendimus vykdyti turės ne kiti subjektai, bet pats valdytojas, kuris net neorganizavo susirinkimo, todėl neturės duomenų dėl savininkų priimto sprendimo teisėtumo, negalės patikrinti ar tokie subjektai tinkamai ir remiantis teisės aktais organizavo susirinkimus. Taip pat, neaišku kam teks atsakomybė dėl organizuotų susirinkimų ir jame priimtų sprendimų teisėtumo. Projekto rengėjai nepateikė ir nedetalizavo dėl atsakomybės pasidalinimo būtent tokiais atvejais.

4. Projekte nėra išskirta kokiais klausimais šie subjektai galės šaukti susirinkimą, todėl vertinant pateiktą Įstatymo projekto 4.85 straipsnio 5 dalį, akivaizdu, jog nurodyti subjektai galės organizuoti ir šaukti susirinkimus, rengti balsavimus raštu dėl bet kokiu klausimu, kas sudarys sąlygas piktnaudžiauti ir sąmoningai prisidengus vykdoma renovacijos veikla, organizuoti susirinkimus ir kitais klausimais, kurie galės lemti ir tam tikrus savininkų interesų pažeidimus.

5. Norime pažymėti, kad Projekto rengėjai aiškinamajame rašte nurodė, kad „projekto rengimą paskatino tai, kad daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo subjektas (savivaldybės paskirtas energinio efektyvumo programos administratorius ar juridinis asmuo, užsiimantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo veikla) įgyvendindamas daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektus susiduria su daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojų veiksmais ar neveikimu, kai neatsižvelgiama į butų ir kitų patalpų savininkų interesus ir jiems neteikiami pasiūlymai dėl energiją taupančių priemonių įgyvendinimo ir nešaukiami butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimai ar neorganizuojami balsavimai raštu dėl namo atnaujinimo (modernizavimo)". Paminėtina, kad Asociacijos nariai per dviejų metų laikotarpį yra pilnai įgyvendinę renovacijos procesą 102 daugiabučiuose namuose. Šiai dienai pradėti renovacijos procesai yra 142 daugiabučiuose namuose. Akivaizdu, jog valdytojai imasi visų priemonių, jog renovacija būtų pradėta, todėl negalime sutikti su Projekto rengėjų pateiktais argumentais, kad yra susiduriama su valdytojų veiksmais ar neveikimu dėl renovacijos procesų, kurie neorganizuoja susirinkimų. Atkreiptinas dėmesys, kad valdytojai nuolatos organizuoja daugiabučiuose namuose balsavimus raštu ir susirinkimus dėl renovacijos pasirinkimo, todėl Projekto aiškinamajame rašte pateikti teiginiai yra klaidinantys.

7. Pažymėtina ir tai, kad būtent savininkai yra neaktyvūs ir nepriima sprendimų dėl renovacijos, todėl Projekto rengėjai turėtų ne inicijuoti pakeitimus susijusius su tuo, kas gali organizuoti susirinkimus, bet pakeitimus, kurie skatintų gyventojus dar labiau rinktis renovaciją.

8. Būtina nurodyti, kad Projekto rengėjai nepagrindė ir nenurodė kuo remiantis yra teigiama, kad būtent valdytojai nešaukia susirinkimų ir kaip paskatins gyventojus rinktis renovaciją, jeigu bus suteikta galimybė organizuoti susirinkimus kitiems subjektams. Projekto rengėjai neįvertino, kad pateiktas Projektas sukels didesnės žalos, o Projekto aiškinamajame rašte keliami tikslai nebus pasiekti.

9. Atkreiptinas dėmesys, jog didžiojoje dalyje Lietuvos miestų, savivaldybės paskirtas energinio efektyvumo programos adminstratorius yra savivaldybės įmonių paskirti bendrojo naudojimo objektų administratoriai, t.y. Kaune - UAB „Kauno butų ūkis", Panevėžyje - UAB „Panevėžio butų ūkis”, Klaipėdoje „ Paslaugos būstui", Alytuje UAB „Alytaus butų ūkis". Tai yra subjektai, kurie taip pat administruoja daugiabučius namus ir yra konkurentai kitiems administratoriams, bendrijoms ar jungtinės veiklos sutarties įgaliotiems asmenims. Todėl suteikus galimybes tokioms įmonėms rengti susirinkimus kituose daugiabučiuose namuose, bus galimybės jiems piktnaudžiauti esama padėtimi bei prisidengus vykdoma renovacijos veikla organizuoti susirinkimus visiškai kitais klausimais, pvz. inicijuoti administratorių pakeitimo procedūras ir pan. Pažymėtina, kad kitose Lietuvos miestuose savivaldybės paskirtos įmonės yra šilumos tiekėjai, pvz. Šiauliuose - UAB „Šiaulių energija", taigi tai sudarytų pagrindą pažeisti 4.84 str. 7 d. numatytą draudimą, kai administratoriais negali būti šilumos tiekėjai. Tokie subjektai organizuodami surinkimus tam tikra prasme taps valdytojais, kuriems bus suteikiami platūs įgaliojimai organizuoti susirinkimus savo pasirinktais klausimais bei pažeisti imperatyvius teisės aktų reikalavimus.

10. Projektas neatitinka Teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje įtvirtintų efektyvumo ir proporcingumo principų, nes pasirinkta priemonė - savivaldos ribojimas, neįvertinus, jog Projekto iniciatorių identifikuotos dabartinio teisinio reguliavimo problemos gali būti sprendžiamos ir kitais būdais. Ir, priešingai, nepateikta jokių argumentų, pagrindžiančių būtent tokio pakeitimo būtinumą. Atsižvelgiant į tai Įstatymo projektas prieštarauja pagrindiniams Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatyme įtvirtintiems principams: tikslingumo principui, reiškiančiu, kad teisės akto projektas turi būti rengiamas ir teisės aktas priimamas tik tuo atveju, kai siekiamų tikslų negalima pasiekti kitomis priemonėmis ir efektyvumo principui, reiškiančiu, kad rengiant teisės akto projektą turi būti įvertinamos visos galimos teisinio reguliavimo alternatyvos ir pasirenkama geriausia iš jų, teisės akte turi būti įtvirtinamos veiksmingiausiai ir ekonomiškiausiai teisinio reguliavimo tikslą leisiančios pasiekti priemonės.

 Atsižvelgiant j tai, kas išdėstyta, manome, kad Projektas turi akivaizdžių trūkumų, kurie pačių Projekto rengėjų nebuvo įvertinti, todėl prašome atsižvelgti į šias Asociacijos pateiktas pastabas vertinant Projektą.

Atsižvelgti iš dalies

Nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

Pažymėtina, kad Komiteto organizuotų klausymų metu bei Komitetui pateiktu 2022 m. kovo 8 d. raštu Nr. (14)-D8(E)-1254 kitų teisės aktų pakeitimo poreikį pripažino ir Aplinkos ministerija.

 

Vyriausybės išvada dėl projekto Nr, XIVP-325 gauta (2021 m, rugpjūčio 11 d. nutarimas Nr. 656).

 

 

 

 

 

5.

Asociacija „Lietuvos butų ūkis“

2021-05-19

 

 

 

Asociacija “Lietuvos butų ūkis” susipažinusi su teikiamo įstatymo projektu teikia šias pastabas:

1 Atkreipiame dėmesį, kad daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimą reglamentuoja dauguma įstatymų bei teisės aktų. Pagrindinės daugiabučių namų atnaujinti (modernizuoti) programos nuostatos yra įteisintos Lietuvos Respublikos valstybės paramos daugiabučiams namas atnaujinti (modernizuoti) įstatyme. Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje pateiktas sąvokos „savivaldybės programos Įgyvendinimo administratorius”. Šis programos administratorius yra paskirtas savivaldybės daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos administravimo funkcijoms atlikti. Savivaldybės turi teisę kontroliuoti programos įgyvendinimo administratoriaus funkcijų atlikimą. Netinkamai vykdant minėtas funkcijos savivaldybės sprendžia programos įgyvendinimo administratoriaus pakeitimo klausimą.

2. Be to vadovaujantis CK 4.84 str. nuostatomis „Jeigu butų ir kitų patalpų savininkai neįsteigia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos arba nesudaro jungtinės veiklos sutarties, taip pat jei bendrija likviduota arba nutraukta jungtinės veiklos sutartis, skiriamas bendrojo naudojimo objektų administratorius“. Sprendimą dėl bendrojo naudojimo objektų administratoriaus pasirinkimo priima butų ir kitų patalpų savininkai, o jų pasirinktą administratorių skiria savivaldybės vykdomoji institucija. Jeigu butų ir kitų patalpų savininkai nepasirenka administratoriaus, sprendimą dėl administratoriaus skyrimo priima savivaldybės vykdomoji institucija. Šiuo pagrindu savivaldybės kontroliuoja daugiabučių namų valdytojų darbą ir turi teisę įvertinti bendrojo naudojimo administratoriaus darbą bei jo vykdomą veiklą.

Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų bendroji nuosavybė yra valdoma butų ir kitų patalpų priimtais sprendimais. Jeigu savininkai jų negali priimti įsiterpia savivaldybės vykdomoji institucija. Įvertinus faktinę situaciją šiuo metu daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos klausimais susirinkimus organizuoja ir juose dalyvauja namo valdytojas ir/ar savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius. Namo valdytojo dalyvavimas būtinas, nes jisai valdo informaciją apie namo priežiūrą, savininkus ir kitus su namu susijusias klausimus. Susirinkimo sušaukimas yra tik maža dalele programos įgyvendinimo, juk labai svarbus programos įgyvendinime viešieji pirkimai, rangos darbų vykdymai, techninė priežiūra, kredito administravimas.

Taip pat namo valdytojas vadovaujasi duomenų apsaugos įstatymu ir teikti duomenis kitiems asmenims apie butų savininkus, jų turtą gali tik vykdant duomenų apsaugos įstatymo nuostatas.

Būtina keisti, tikslinti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimo poįstatyminius teisės aktus, organizuoti patirtį turinčių specialistų diskusijas, darbo grupes ir tik išsiaiškinus situaciją, vykdyti įstatymų pakeitimus.

Todėl siūlome atsižvelgti į pateiktas pastabas ir teikiame naują projekto redakciją:

1 straipsnis. 4.85 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4.85 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba savivaldybės vykdomoji institucija kartu su savivaldybės programos įgyvendinimo administratoriumi - daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos klausimais. Taip pat sušaukti susirinkimą gali raštu pareikalauti ne mažiau kaip 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų. Jeigu šioje dalyje nurodyti subjektai per vieną mėnesį nuo reikalavimo pateikimo dienos susirinkimo nesušaukia, susirinkimą šaukia 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų. “

Atsižvelgti iš dalies

Nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

Pažymėtina, kad Komiteto organizuotų klausymų metu bei Komitetui pateiktu 2022 m. kovo 8 d. raštu Nr. (14)-D8(E)-1254 kitų teisės aktų pakeitimo poreikį pripažino ir Aplinkos ministerija.

 

 

6.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras

2021-06-18

 

 

 

 Lietuvos Respublikos Seime yra pateiktas LR Civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-325 (toliau – Projektas). Jame siekiame įtvirtinti naujos teisės normas nustatant butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimų sušaukimo tvarką.

Šiuo metu LR CK 4.85 str. 5 dalis nustato, kad butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus sušaukti gali gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba savivaldybės vykdomoji institucija, taip pat sušaukti susirinkimą gali raštu pareikalauti ne mažiau kaip 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų.

Tuo tarpu Projekte numatoma suteikti papildomai teisę šaukti susirinkimus šiems subjektams:

daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo subjektas (savivaldybės paskirtas energinio efektyvumo programos administratorius) ar

juridinis asmuo, užsiimantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo veikla.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centro (LŽTKC) nuomone, Projektas atmestinas, nes prieštarauja namo savininkų savivaldos ir sąžiningos konkurencijos principams bei kitų teisės aktų normoms.

1.Pirmiausia Projektas prieštarauja Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo (DNSBĮ) 11 str. 1 d., kuriame nurodoma, jog <Visuotinius susirinkimus šaukia bendrijos pirmininkas arba bendrijos valdyba bendrijos įstatuose nustatyta tvarka. Visuotinis susirinkimas turi būti sušauktas ir tais atvejais, kai to reikalauja revizijos komisija (revizorius) arba daugiau kaip ketvirtadalis bendrijos narių (jeigu bendrija jungia kelis daugiabučius namus, – daugiau kaip ketvirtadalis bendrijos narių kiekviename pastate arba daugiau kaip ketvirtadalis bendrijos narių bent viename pastate, jeigu visuotinis susirinkimas šaukiamas pasibaigus valdymo organų kadencijai)>. Jis prieštarauja ir DNSBĮ 12 str. 2 d. nuostatai, kuri nustato, jog <Sprendimai dėl atskirų bendrojo naudojimo objektų, kurie pagal bendrojo naudojimo objektų aprašą yra arba gali būti naudojami tenkinti ne visų daugiabučio namo (daugiabučių namų) ar kitos paskirties pastato (pastatų) savininkų, o tik jų dalies poreikius, nepažeidžiant kitų daugiabučio namo (daugiabučių namų) ar kitos paskirties pastato (pastatų) savininkų teisių ir bendrijos visuotinio susi-rinkimo sprendimų dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo, naudojimo, remonto ar atnaujinimo ir tam reikalingų lėšų kaupimo ar skolinimosi, gali būti priimami tos dalies butų ir kitų patalpų (pastatų) savininkų ir yra privalomi tai daliai butų ir kitų patalpų (pastatų) savininkų. Tokie sprendimai priimami mutatis mutandis laikantis šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytos susirinkimų šaukimo ir sprendimų priėmimo tvarkos>. Tokiu būdu, priėmus įstatymo Projektą, atsirastų dviejų teisės aktai prieštaravimai vienas kitam.

2. Pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijos dėl šio Projekto pateiktose išvadose siūloma remiantis ES Teisingumo Teismo praktika nurodyti, jog butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus gali šaukti ne tik daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo veikla galintis užsiimti juridinis asmuo, bet ir fizinis asmuo bei kita užsienio organizacija, juridinio asmens ar kitos užsienio organizacijos padalinys. Tokiu būdu subjektų ratą, turinčių teisę sušaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus, siūloma dar labiau išplėsti. Tai reiškia, kad priėmus Projektą, daugiabučiuose namuose susirinkimus įgys teisę šaukti ne teisėti daugiabučių namų valdytojai ar patys bendrosios dalinės nuosavybės savininkai, bet neapibrėžtas, su gyvenamuoju namu visiškai nesusijusių subjektų, skaičius (įskaitant ne juridinius asmenis), kas savaime pažeidžia gyvenamųjų namų savininkų nuosavybės teises tinkamai administruoti jiems priklausančius namus, įskaitant ir tuos, kuriuose nėra įsteigtos bendrijos.

3. Trečia, Projekte siūlomoje situacijoje priimtus savininkų sprendimus vykdyti turės ne subjektai inicijavę savininkų susirinkimus, o namo valdytojai, tarp jų ir namų bendrijos, kurios neorganizavo susirinkimo ir negali atsakyti už priimtų sprendimų teisėtumą (nes negavo duomenų, negalėjo užtikrinti, kad subjektai tinkamai ir remiantis teisės aktais organizuotų susirinkimus ir kt.). Tokiu būdu Projektas savo esme yra ydingas, nes suvaržo namo bendrijos narių ir jų įsteigtos bendrijos teises, primeta joms DNSBĮ nenustatytas pareigas. Taigi Projektu akivaizdžiai yra ribojama bendrijų savivalda, suteikiant teisę spręsti namo atnaujinimo klausimus inicijuoti su namu nesusijusiems subjektams.

4. Taip pat pažymėtina, kad Projektu siekiama suteikti prioritetą miestų savivaldybių paskirtiems bendrojo naudojimo objektų administratoriams, t.y. subjektams, kurie taip pat administruoja daugiabučius namus ir yra konkurentai kitiems daugiabučių namų administratoriams, bendrijoms ar jungtinės veiklos sutarties įgaliotiems asmenims. Pirmiesiems (savivaldybių administratoriams) būtų suteiktos galimybės rengti susirinkimus kituose daugiabučiuose namuose ir piktnaudžiauti esama padėtimi, trukdyti juose veikiantiems ne savivaldybės administratoriams. Akivaizdu, jog tuo atveju iškils interesų konfliktas ir bus pažeistas sąžiningos konkurencijos principas, nes Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 4 str. 1 dalis nustato pareigą Viešojo administravimo subjektui užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę (savivaldybių administracija yra viešojo administravimo subjektas).

5. LŽTKC nuomone, vadovaujantis sąžiningumo kriterijais, teisė inicijuoti daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektus ir jiems realizuoti, turi būti paliktos šiuo metu veikiantiems namų administratoriams, kurie turi pakankamai finansinių ir žmogiškųjų išteklių tokios programoms įgyvendinti.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstytą Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras siūlo įstatymo projektą dėl Civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo Nr. XIVP-325 atmesti kaip pažeidžiantį sąžiningos konkurencijos principus, varžantį pastatų savininkų savivaldos teises ir nesuderinamą su Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo nuostatomis.

Atsižvelgti iš dalies

Nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

Pažymėtina, kad Komiteto organizuotų klausymų metu bei Komitetui pateiktu 2022 m. kovo 8 d. raštu Nr. (14)-D8(E)-1254 kitų teisės aktų pakeitimo poreikį pripažino ir Aplinkos ministerija.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svarstomo projekto atmetimui nepritarta. Remiantis aukščiau nurodytais argumentais, nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti.

 

7.

Nacionalinė pastatų administratorių asociacija

2021-09-28

 

 

 

Nacionalinė pastatų administratorių asociacija (toliau – Asociacija) teikia savo pastabas bei pasiūlymus dėl 2021-09-15 d. aplinkos apsaugos komiteto pateiktos išvados Nr. XIVP-325 dėl civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto (toliau – Komiteto išvada). Asociacija nepritaria Komiteto pateiktai išvadai ir savo nesutikimo argumentus pateikia žemiau.

1. Aplinkos apsaugos komitetas išvadoje pateikė savo pasiūlymą dėl LR Civilinio kodekso (toliau – LR CK) 4.85 straipsnio 5 dalies pakeitimo ir jį pasiūlė išdėstyti taip:

„5. Butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba savivaldybės vykdomoji institucija, arba daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo subjektas (savivaldybės paskirtas energinio efektyvumo programos administratorius ar juridinis asmuo, užsiimantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo veikla) tikslais bendrojo naudojimo objektų valdytojas, savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius ar kitas asmuo, teikiantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas. Taip pat sušaukti susirinkimą gali raštu pareikalauti ne mažiau kaip 1 butų ir kitų patalpų savininkų. Jeigu šioje dalyje nurodyti subjektai per vieną mėnesį nuo reikalavimo pateikimo dienos susirinkimo nesušaukia, susirinkimą šaukia 1 butų ir kitų patalpų savininkų.“

2. Pažymėtina, kad Komitetas pateikdamas tokį pasiūlymą nurodė, kad „Ypatingai svarbu, kad savivaldybės per savo paskirtus asmenis į procesą galėtų įsijungti pradiniame renovacijos iniciavimo etape, atitinkamai suteikiant teisę šiems subjektams šaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus tokiomis pat teisėmis kaip ir namo administratoriui“. Komitetas pateikdamas tokius argumentus nenurodė kuo grindžiama, kad ypatingai svarbu, jog savivaldybės per savo paskirtus asmenis į procesą galėtų įsijungti pradiniame renovacijos iniciavimo etape. Argumentų dėl tokio teikiamo Įstatymo projekto nebuvo pateikta ir Įstatymo projekto aiškinamajame rašte. Būtina nurodyti, jog Asociacijos įsitikinimu toks, kokį pateikia Aplinkos apsaugos komitetas dėl papildomų asmenų, kurie galėtų sušaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) nėra tikslingas ir jų įtvirtinimas LR CK 4.85 str. 5 d. gali sukelti butų ir kitų patalpų savininkų ir bendrojo naudojimo objektų valdytojų interesų pažeidimus.

3. Paminėtina, kad vien Asociacijos nariai per dviejų metų laikotarpį yra pilnai įgyvendinę renovacijos procesą 102 daugiabučiuose namuose. Šiai dienai pradėti renovacijos procesai yra 142 daugiabučiuose namuose. Akivaizdu, jog valdytojai imasi visų priemonių, jog renovacija būtų pradėta. Pažymėtina, kad praktikoje renovacijos organizavimas dažnu atveju stringa dėl renovacijos proceso reglamentavimo (dėl per didelio skolininkų skaičius bankas neteikia finansavimo, neįvykę konkursai dėl investiciniame plane numatytų medžiagų ar sprendinių dėl ko rangovai neteikia savo pasiūlymų, savininkų neaktyvumas ir kt.) Atsižvelgiant į tai, manytina, kad šiai dienai yra poreikis inicijuoti teisės aktų pakeitimus, kurie skatintų gyventojus rinktis renovaciją, taip pat tobulinant teisinę bazę dėl pačio renovacijos proceso. Papildomiems subjektams suteikus galimybę organizuoti susirinkimus jokios daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) pasirinkimo.

4. Asociacijos nuomone, tiek Įstatymo projektas, tiek pateikta Komiteto išvada neatitinka LR Teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje įtvirtintų efektyvumo ir proporcingumo principų, nes pasirinkta priemonė – savivaldos ribojimas yra pateiktas neįvertinus, jog Įstatymo projekto iniciatorių identifikuotos dabartinio teisinio reguliavimo problemos gali būti sprendžiamos ir kitais būdais. Ir, priešingai, nepateikta jokių argumentų, pagrindžiančių būtent tokio pakeitimo būtinumą. Atsižvelgiant į tai Įstatymo projektas bei Komiteto išvada prieštarauja pagrindiniams Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatyme įtvirtintiems principams: tikslingumo principui, reiškiančiu, kad teisės akto projektas turi būti rengiamas ir teisės aktas priimamas tik tuo atveju, kai siekiamų tikslų negalima pasiekti kitomis priemonėmis ir efektyvumo principui, reiškiančiu, kad rengiant teisės akto projektą turi būti įvertinamos visos galimos teisinio reguliavimo alternatyvos ir pasirenkama geriausia iš jų, teisės akte turi būti įtvirtinamos veiksmingiausiai ir ekonomiškiausiai teisinio reguliavimo tikslą leisiančios pasiekti priemonės. Manytina, kad Įstatymo projekto ir Komiteto išvados rengėjai turėjo identifikuoti problemas su renovacijos procesais ir keisti teisinį reglamentavimą susijusį su pačiais renovacijos procesais, kurie paskatintų savininkus rinktis renovaciją.

5. Būtina nurodyti, kad Komiteto išvados rengėjai turėjo numatyti konkretų tikslą, kokiais klausimais ne namo valdytojas galės organizuoti susirinkimus. Pateiktas pasiūlymas, kuriame numatyta, kad susirinkimai šaukiami daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) tikslais – yra nekonkretus, todėl turėtų būti papildyta nuostata, numatant, kad susirinkimai šaukiami daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) įgyvendinimo tikslais. Taip ateityje nekils ginčų kokiu vis dėlto tikslu kiti subjektai gali organizuoti susirinkimus. Numatant konkrečiai, kad susirinkimai gali būti šaukiami daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) įgyvendinimo tikslais bus numatytas aiškus tikslas, kuris yra susijęs išimtinai tik su siekiu įgyvendinti atnaujinimo (modernizavimo) projektą daugiabučiame name.

6. Manytina, kad netikslinga papildomai nurodyti, kad daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) tikslais – susirinkimą gali suorganizuoti bendrojo naudojimo objektų valdytojas. Tokia teisė bendrojo naudojimo objekto valdytojams jau yra suteikta tam pačiame CK 4.85 str. 5 d., kuri numato, kad butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo. Todėl siūlytina papildomai nebekartoti bendrojo naudojimo objektų valdytojo teisės organizuoti susirinkimus daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) tikslais.

7. Atkreiptinas dėmesys, jog didžiojoje dalyje Lietuvos miestų, savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius yra savivaldybės įmonių paskirti bendrojo naudojimo objektų administratoriai, t.y. Kaune – UAB „Kauno butų ūkis“, Panevėžyje - UAB „Panevėžio butų ūkis”, Klaipėdoje „ Paslaugos būstui“, Alytuje UAB „Alytaus butų ūkis“. Tai yra subjektai, kurie taip pat administruoja daugiabučius namus ir yra konkurentai kitiems administratoriams, bendrijoms ar jungtinės veiklos sutarties įgaliotiems asmenims.

8. Pasisakytina ir tai, kad pagal Komiteto pasiūlymą, susirinkimus šaukti galės ir kiti asmenys teikiantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas. Komiteto išvadoje nėra nurodyta kodėl būtent šie nurodyti subjektai turėtų šaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimą. Manytina, kad visiškai nepagrįstai padidinamas skaičius subjektų, turėsiančių teisę organizuoti butų ir kitų patalpų savininkų sprendimo priėmimą šaukiant susirinkimą, suteikiant jiems teises, kurios gali sukelti savininkų interesų pažeidimą. Suteikus galimybę šaukti susirinkimus ir kitiems subjektams, bus sudaromos sąlygos piktnaudžiauti, nes priimtus savininkų sprendimus vykdyti turės ne kiti subjektai, bet pats valdytojas, kuris net neorganizavo susirinkimo, todėl neturės duomenų dėl savininkų priimto sprendimo teisėtumo, negalės patikrinti ar tokie subjektai tinkamai ir remiantis teisės aktais organizavo susirinkimus.

9. Pažymėtina ir tai, kad Asociacijai kyla pagrįstų abejonių ar kiti subjektai organizuodami susirinkimus dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) pateiks savininkams galimybę rinktis daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektų administratorių iš kelių tokias paslaugas teikiančių asmenų, ar balsavimo biuleteniuose dėl renovacijos pasirinkimo bus nurodoma rinktis projekto administratorių tik tą asmenį, kuris inicijuoja savininkų susirinkimą. Komitetas neatsižvelgė į tai, jog tokiu būdu bus pažeidžiama konkurencija bei neužtikrinami pačių savininkų interesai pasirinkti jiems priimtiną projekto administratorių.

10. Teikiant LR CK 4.85 str. 5 d. pakeitimus, nėra nurodyta kam teks atsakomybė dėl organizuotų susirinkimų ir jame priimtų sprendimų teisėtumo. Komiteto išvados rengėjai nepateikė ir nedetalizavo dėl atsakomybės pasidalinimo būtent tokiais atvejais. Ši dalis, Asociacijos įsitikinimu, yra ypatingai svarbi, nes Komiteto išvadoje nepateikta, kad apie šaukiamą susirinkimą, priimtus sprendimus, vykdomus darbus būtų informuojamas bendrojo naudojimo objektų valdytojas. Pažymėtina, kad valdytojas privalo užtikrinti daugiabučio namo priežiūrą remiantis teisės aktais, todėl esant poreikiui atlikti name remonto darbus ar įvykus avarijai, o name be valdytojo žinios jau pradedama vykdyti renovacija, administratorius atliks remonto darbus, kurie gali būti net įtraukti į daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) investicinį planą. Esant tokiai situacijai, butų ir kitų patalpų savininkai patirs nuostolių ir mokės du kartus skirtingiems subjektams už atliekamus darbus.

11. Būtina pažymėti ir tai, kad remiantis Lietuvos Respublikos valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo 7 straipsniu, lengvatinio kredito sutartį su bankais ar kitomis finansų įstaigomis dėl lengvatinio kredito sudaro bendrojo naudojimo objektų valdytojas arba savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius. Taip pat, pagal įstatymą detalizuojančio Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) teikimo ir daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo priežiūros taisyklių patvirtinimo ir daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektui įgyvendinti skirto kaupiamojo įnašo ir (ar) kitų įmokų didžiausios mėnesinės įmokos nustatymo“ 16 dalį lengvatinio kredito sutartį su finansuotu butų ir kitų patalpų savininkų vardu arba savo, veikiant daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų naudai, vardu sudaro bendrojo naudojimo objektų valdytojas arba savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius. Taigi, tai yra baigtinis sąrašas asmenų, galinčių sudaryti su banku daugiabučių namų kreditavimo sutartis modernizavimo projektams finansuoti. Atsižvelgiant į tai, akivaizdu, kad kredito sutartį su finansuotoju gali pasirašyti tik bendrojo naudojimo objektų valdytojas arba savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius. Todėl, visiškai neaišku kodėl Komitetas pateikė pasiūlymą, jog ir kiti asmenys, kurie teikia daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas galėtų inicijuoti susirinkimus, nors patys pilnai įgyvendinti daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) proceso negalėtų, nes įstatymai nesuteikia kitiems asmenims teisės net pasirašyti kredito sutarties su finansuotoju.

12. Pažymėtina ir tai, kad Komiteto išvadoje nurodytas pasiūlymas prieštarauja Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 11 str. 1 d., kuri numato, kad „Visuotinius susirinkimus šaukia bendrijos pirmininkas arba bendrijos valdyba bendrijos įstatuose nustatyta tvarka<…>” .

13. Įvertinus tai, kas išdėstyta, laikome, jog būtina teikiant pasiūlymus keisti LR CK 4.85 str. 5 d., kartu turi būti pateikti ir kitų teisės aktų projektai, kurie reglamentuoja daugiabučių namų valdymą bei atnaujinimą (modernizavimą), jog teisės aktai derėtų tarpusavyje ir neprieštarautų vieni kitiems.

14. Asociacija įvertinus užregistruotą Įstatymo projektą bei Komiteto išvadą, kuri praktiškai atitinka pateiktą Įstatymo projektą, mano, jog būtina atsižvelgti į Asociacijos pateiktus pastebėjimus ir juos tinkamai įvertinti. Atitinkamai, Asociacija palaiko LR Vyriausybės 2021 m. rugpjūčio 11 d. Nr. 656 priimtą nutarimą „dėl Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-325“, kuriame buvo pateiktas pasiūlymas bei išdėstyti konkretūs argumentai dėl Vyriausybės nutarime numatyto LR CK 4.85 str. 5 d. pakeitimo.

15. Visų pirma, Vyriausybės nutarime yra numatytas konkretus tikslas kada kitas subjektas gali šaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus. Komitetas savo išvadoje pateikė abstraktų tikslą, kuris kelia neaiškumų ir rizikų ateityje siekiant įgyvendinti LR CK 4.85 str. 5 d. nuostatas.

16. Antra, Vyriausybė nutarime numatė konkretų subjektą, kuris galėtų šaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus, t. y. daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto administratorių. Pažymėtina, kad būtent projekto administratorius yra tas subjektas, kuris ir įgyvendina daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektą bei rūpinasi visais kitais klausimais susijusiais su šiuo projektu. Komiteto išvadoje pateiktas siūlymas netikslingas ir nepagrįstas, kadangi daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo organizavimas priskirtinas butų ir kitų patalpų savininkų sprendimu paskirto daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto administratoriaus kompetencijai, todėl susirinkimų šaukimo iniciatyva turėtų priklausyti ir projekto administratoriui. Manytina, kad būtų tikslinga jį įtraukti į LR CK 4.85 str. 5 d., kaip subjektą, turintį teisę šaukti būtų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus.

17. Atkreiptinas dėmesys, kad remiantis LR valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo 2 str. 3 d. Daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto administratorius (toliau – projekto administratorius) – bendrojo naudojimo objektų valdytojas arba butų ir kitų patalpų savininkų sprendimu pagal pavedimo sutartį veikiantis asmuo, teikiantis atnaujinimo projekto įgyvendinimo administravimo paslaugas, ar savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius. Kadangi bendroji dalinė nuosavybė yra visų butų ir kitų patalpų savininkų nuosavybė, kuri valdoma bendraturčių bendru sutarimu (LR CK 4.75 str. 1 d. ), todėl įstatymo rengėjai neturėtų pažeisti savininkų interesų ir jų nuosavybės. Savininkas turi teisę reikalauti, kad kiti asmenys nepažeistų jo nuosavybės teisių, o valstybė turi pareigą ginti ir saugoti nuosavybę nuo neteisėto kėsinimosi į ją. Iš Konstitucijos 23 straipsnio įstatymų leidėjui kyla pareiga nuosavybės santykius reguliuoti taip, kad nuosavybės teisės būtų saugomos ir ginamos, kad būtų užtikrintas nuosavybės neliečiamumas. Pažymėtina, jog priėmus LR CK 4.85 str. 5 d. siūlomus pakeitimus pagal Komiteto išvadą, bus pažeidžiamos savininkų teisės dėl jiems priklausančio turto valdymo, nes kiti subjektai, galės jiems priklausančioje nuosavybėje organizuoti susirinkimus ir balsavimus raštu. Numačius, kad susirinkimus šaukti galėtų papildomai projekto administratoriai, kurį pasirinko patys savininkai ir su kuriuo valdytojas sudarė pavedimo sutartį, užtikrintų, jog savininkams priimtinas asmuo toliau vykdytų visus su daugiabučio namo atnaujinimu (modernizavimu) kylančius procesus, įskaitant ir susirinkimų šaukimą.

18. Atsižvelgiant į tai, Asociacija siūlo keisti LR CK 4.85 str. 5 d. sekančiai:

„5. Butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba savivaldybės vykdomoji institucija, arba daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo tikslais – daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto administratorius. Šaukti susirinkimą gali raštu pareikalauti ne mažiau kaip 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų. Jeigu šioje dalyje nurodyti subjektai per vieną mėnesį nuo reikalavimo pateikimo dienos susirinkimo nesušaukia, susirinkimą šaukia 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų.“

 

Atsižvelgti iš dalies

Nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

Pažymėtina, kad Komiteto organizuotų klausymų metu bei Komitetui pateiktu 2022 m. kovo 8 d. raštu Nr. (14)-D8(E)-1254 kitų teisės aktų pakeitimo poreikį pripažino ir Aplinkos ministerija.

 

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

2022-03-08

 

 

 

Atsakydami į Jūsų raštą dėl Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-325, teikiame siūlymus.

Atsižvelgiant į tai, kad poreikis keisti Civilinio kodekso 4.85 str. 5 dalį kilo, siekiant didinti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) mastą ir kad į šį procesą, pradiniame renovacijos iniciavimo etape, galėtų įsijungti ne tik daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojai, bet ir savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius ar kitas asmuo, teikiantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas, manome, kad galima pritarti Aplinkos apsaugos komiteto siūlomam pakeitimui, tačiau siūlome 4.85 str. 5 dalį išdėstyti taip:

,,5.  Butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba savivaldybės vykdomoji institucija, arba daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) iniciavimo ir projekto įgyvendinimo tikslais – bendrojo naudojimo objektų valdytojas, savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius ar kitas asmuo, teikiantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikos valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatyme nustatyta tvarka. Taip pat sušaukti susirinkimą gali raštu pareikalauti ne mažiau kaip 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų. Jeigu šioje dalyje nurodyti subjektai per vieną mėnesį nuo reikalavimo pateikimo dienos susirinkimo nesušaukia, susirinkimą šaukia 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų.“

Suteikus galimybę Butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus šaukti savivaldybės programos įgyvendinimo administratoriui ar kitam asmeniui, teikiančiam daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas, reikėtų keisti:

1. Civilinio kodekso 4.85 str. 8 d. ir ją išdėstyti taip:

,,8. Namo bendrojo naudojimo objektų valdytojas (butų ir kitų patalpų savininkų bendrija, jungtinės veiklos sutartimi įgaliotas asmuo arba bendrojo naudojimo objektų administratorius) įgyvendina su bendrąja nuosavybe susijusius butų ir kitų patalpų savininkų sprendimus ir pavedimus, priimtus šiame straipsnyje nustatyta tvarka, atstovaudamas butų ir kitų patalpų savininkams. Namo bendrojo naudojimo objektų valdytojas, savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius ar kitas asmuo, teikiantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas, įgyvendina butų ir kitų patalpų savininkų priimtus sprendimus dėl daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo, atstovaudamas butų ir kitų patalpų savininkams.

2. Civilinio kodekso 4.83 str. 3 d. ir ją išdėstyti taip:

,,3. Butų ir kitų patalpų savininkai (naudotojai) bendrojo naudojimo objektus privalo valdyti, tinkamai prižiūrėti, remontuoti ar kitaip tvarkyti. Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektams valdyti butų ir kitų patalpų savininkai steigia butų ir kitų patalpų savininkų bendriją arba sudaro jungtinės veiklos sutartį, arba šio kodekso 4.84 straipsnyje nustatyta tvarka pasirenka bendrojo naudojimo objektų administratorių. Pavyzdinę jungtinės veiklos sutarties formą tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Butų ir kitų patalpų savininkų bendrijų valdymo organų, jungtinės veiklos sutartimi įgaliotų asmenų, ir šio kodekso 4.84 straipsnyje nustatyta tvarka paskirtų bendrojo naudojimo objektų administratorių, savivaldybės programos įgyvendinimo administratoriaus ar kito asmens, teikiančio daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas, veiklos, susijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų jiems priskirtų funkcijų vykdymu, priežiūrą ir kontrolę atlieka savivaldybės.

3. Pakeisti valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymą ir papildyti jį straipsniu:

3.1.  ,,Susirinkimo, kai daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) iniciavimo ir projekto įgyvendinimo tikslais organizuoja savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius ar kitas asmuo, teikiantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas, šaukimo ir organizavimo tvarka.“;

3.2. ,,Asmens, teikiančio daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas teisės, pareigos ir atsakomybė.“

4. Pakeisti Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 11 str. 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

,,1. Visuotinius susirinkimus šaukia bendrijos pirmininkas arba bendrijos valdyba bendrijos įstatuose nustatyta tvarka. Visuotinis susirinkimas turi būti sušauktas ir tais atvejais, kai to reikalauja revizijos komisija (revizorius) arba daugiau kaip ketvirtadalis bendrijos narių (jeigu bendrija jungia kelis daugiabučius namus, – daugiau kaip ketvirtadalis bendrijos narių kiekviename pastate arba daugiau kaip ketvirtadalis bendrijos narių bent viename pastate, jeigu visuotinis susirinkimas šaukiamas pasibaigus valdymo organų kadencijai). Jeigu bendrijos valdymo organas per mėnesį nuo reikalavimo sušaukti visuotinį susirinkimą pateikimo dienos susirinkimo nesušaukia, jį gali sušaukti revizijos komisija (revizorius) arba daugiau kaip ketvirtadalis bendrijos narių (jeigu bendrija jungia kelis daugiabučius namus, – daugiau kaip ketvirtadalis bendrijos narių kiekviename pastate arba daugiau kaip ketvirtadalis bendrijos narių bent viename pastate, jeigu visuotinis susirinkimas šaukiamas pasibaigus valdymo organų kadencijai). Daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) iniciavimo ir projekto įgyvendinimo tikslais visuotinius susirinkimus gali sušaukti ir savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius ar kitas asmuo, teikiantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas, Lietuvos Respublikos valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) nustatyta tvarka.

5. Pakeisti kitus teisės aktus, kurių galutinis sąrašas priklausys nuo Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pakeitimo projekto nuostatų.

Atsižvelgti

Nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

 

 

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

2021-08-11

1

 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2021 m. gegužės 19 d. sprendimo Nr. SV-S-104 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 3 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP-325 (toliau – Įstatymo projektas), tačiau pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui  jį tobulinti  atsižvelgiant į šias pastabas ir pasiūlymus:

1. Įstatymo projektu neproporcingai padidinamas skaičius subjektų, turinčių teisę organizuoti butų ir kitų patalpų savininkų sprendimo priėmimą šaukiant susirinkimą ar organizuojant balsavimą raštu, suteikiama kompetencija skirtingų daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) proceso dalyviams (pavyzdžiui, projektuotojų, statybos rangovų ir subrangovų, statybos techninių prižiūrėtojų, finansuotojų) ir priskiriamos jiems nebūdingos funkcijos. Manytina, kad Įstatymo projektu siūlomas teisinis reguliavimas netikslingas ir nepagrįstas, kadangi daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo organizavimas priskirtinas butų ir kitų patalpų savininkų sprendimu paskirto daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto administratoriaus (toliau – projekto administratorius) kompetencijai.

Daugiabučių namų atnaujinimą (modernizavimą) reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymas (toliau – įstatymas), kurio 2 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta projekto administratoriaus sąvoka ir jo vaidmuo įgyvendinant butų ir kitų patalpų savininkų patvirtintą daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) investicijų planą. Vadovaujantis įstatymo 5 straipsnio 2 dalimi, projekto administratorius, vadovaudamasis butų ir kitų patalpų savininkų patvirtintu investicijų planu, organizuoja daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimą atlikdamas Lietuvos Respublikos statybos įstatyme nurodytas statytojo (užsakovo) pareigas, prie kurių priskirtinas ir butų ir kitų patalpų savininkų sprendimo priėmimo organizavimas. Projekto administratorius, veikdamas daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų vardu, taip pat vykdo projektavimo, statybos techninės priežiūros paslaugų ir statybos rangos darbų pirkimus, sudaro paslaugų ir (ar) darbų sutartis, kontroliuoja jų vykdymą, organizuoja projekto finansavimą, sudaro kredito sutartis, kreipiasi į valstybės institucijas ar įstaigas dėl statybą leidžiančio dokumento, statybos užbaigimo akto išdavimo, valstybės paramos suteikimo, informuoja butų ir kitų patalpų savininkus apie projekto įgyvendinimą, vykdo kitas teisės aktuose ir sutartyse numatytas funkcijas, už kurių vykdymą projekto administratorius gauna atlygį vadovaujantis Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) teikimo ir daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo priežiūros taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gruodžio 16 d. nutarimu Nr. 1725 „Dėl Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) teikimo ir daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo priežiūros taisyklių patvirtinimo ir Daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektui įgyvendinti skirto kaupiamojo įnašo ir (ar) kitų įmokų didžiausios mėnesinės įmokos nustatymo“, nuostatomis. Atsižvelgiant į tai, manytina, kad tik projekto administratoriai, skirtingai nei kiti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) proceso dalyviai, kurie teikia konkrečias paslaugas ar vykdo darbus, galėtų organizuoti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus dėl minėtų projektų įgyvendinimo. Be to, iš Įstatymo projekto neaišku, kodėl Įstatymo projekte nurodyti subjektai turėtų šaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimą.

Butų ir kitų patalpų savininkų sprendimu statytojo (užsakovo) ir kitos su projekto įgyvendinimu susijusios pareigos gali būti pavedamos asmeniui, teikiančiam projekto įgyvendinimo administravimo paslaugas, arba savivaldybės programos įgyvendinimo administratoriui, tačiau šiuo atveju turi būti sudaroma pavedimo sutartis, kurios pavyzdinę formą tvirtina Vyriausybės įgaliota institucija. Šią pavedimo sutartį, vadovaudamasis įstatymu sudaro ir jos vykdymą kontroliuoja daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojas, kaip jis suprantamas pagal Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 8 dalį. Pagal minėtą sutartį veikiantis projekto administratorius pagal Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 5 dalies nuostatas neturi galimybės organizuoti daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo savarankiškai ir dažnu atveju priklauso nuo bendrojo naudojimo objektų valdytojo veiksmų ar neveikimo. Tai ilgina daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimą.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūlytina Įstatymo projektu keičiamo Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 5 dalį išdėstyti taip:

„5.  Butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba savivaldybės vykdomoji institucija, arba daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo tikslais – daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto administratorius. Taip pat sušaukti Šaukti susirinkimą gali raštu pareikalauti ne mažiau kaip 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų. Jeigu šioje dalyje nurodyti subjektai per vieną mėnesį nuo reikalavimo pateikimo dienos susirinkimo nesušaukia, susirinkimą šaukia 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų.“

Nepritarti

Nepritarti, nes siūloma projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

Pažymėtina, kad Komiteto organizuotų klausymų metu bei Komitetui pateiktu 2022 m. kovo 8 d. raštu Nr. (14)-D8(E)-1254 kitų teisės aktų pakeitimo poreikį pripažino ir Aplinkos ministerija.

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

2021-08-11

2

 

 

 

2. Atsižvelgiant į tai, kad Įstatymo projektui įgyvendinti reikės parengti ir priimti įgyvendinamuosius teisės aktus, siūlytina Įstatymo projekto įsigaliojimo terminą nustatyti 2022 m. sausio 1 d.

Nepritarti

Nepritarti, nes nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti.

 

 

 

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Aplinkos apsaugos komitetas

2021-09-15

 

 

 

*

Pritarti pateiktam įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam Komitetui jį patobulinti, atsižvelgiant į Komiteto pateiktą pasiūlymą.

 

Nepritarti

Nepritarti, nes nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti.

 

2.

Aplinkos apsaugos komitetas

2021-09-15

1

 

 

 

6.2. Pasiūlymai:

Argumentai:

Poreikis teikti žemiau išdėstytą siūlymą kilo svarstant projekto administratoriaus, ypatingai savivaldybių programų projektų administratorių, vaidmenį Ilgalaikės pastatų renovacijos strategijos įgyvendinimo kontekste, siekiant didinti pastatų renovacijos apimtis. Ypatingai svarbu, kad savivaldybės per savo paskirtus asmenis į procesą galėtų įsijungti pradiniame renovacijos iniciavimo etape, atitinkamai suteikiant teisę šiems subjektams šaukti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus tokiomis pat teisėmis kaip ir namo administratoriui. Manytume, kad toks siūlymas iš esmės labiausiai atitinka užregistruoto įstatymo projekto tikslą.

Pažymėtina, kad LRV išvadoje pateiktas siūlymas suteiktų teisę projekto administratoriui šaukti susirinkimus, kai jau projektas būtų parengtas, savininkai jį būtų patvirtinę ir paskyrę konkretų subjektą, kuriam patikėtų projekto administravimą, tačiau pagal pateiktą formuluotę ne visi projektų administratoriai galėtų šaukti susirinkimus renovacijos iniciavimo tikslais. 

Pasiūlymas:

Atsižvelgiant į tai, siūlytume Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnio 5 dalies formuluotę išdėstyti taip:

1 straipsnis. 4.85 straipsnio pakeitimas 

Pakeisti 4.85 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip: 

„5.  Butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba savivaldybės vykdomoji institucija, arba daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo subjektas (savivaldybės paskirtas energinio efektyvumo programos administratorius ar juridinis asmuo, užsiimantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo veikla) tikslais – bendrojo naudojimo objektų valdytojas, savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius ar kitas asmuo, teikiantis daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo administravimo paslaugas. Taip pat sušaukti susirinkimą gali raštu pareikalauti ne mažiau kaip 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų. Jeigu šioje dalyje nurodyti subjektai per vieną mėnesį nuo reikalavimo pateikimo dienos susirinkimo nesušaukia, susirinkimą šaukia 1/4 butų ir kitų patalpų savininkų.“

Nepritarti

Nepritarti, nes nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Projekto autoriai norėdami pasiekti aiškinamajame rašte nurodytų tikslų turėtų pagal gautas pastabas ir pasiūlymus koreguoti ne tik svarstomo projekto nuostatas, bet kartu parengti ir pateikti lydimuosius kitų įstatymų (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo) pakeitimo projektus, kuriuose turėtų būti siūlomos galiojančio teisinio reglamentavimo pakeitimo nuostatos, atsakančios į dėl svarstomo projekto įgyvendinimo kylančius klausimus (pavyzdžiui, kokia būtų naujai nurodytų subjektų šaukiamų susirinkimų šaukimo ir balsavimo (taip pat ir raštu) tvarka, kam tektų atsakomybė dėl šių subjektų organizuotų susirinkimų ir juose priimtų sprendimų teisėtumo ir kt.).

Pažymėtina, kad Komiteto organizuotų klausymų metu bei Komitetui pateiktu 2022 m. kovo 8 d. raštu Nr. (14)-D8(E)-1254 kitų teisės aktų pakeitimo poreikį pripažino ir Aplinkos ministerija.

 

 

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas:

Projektą grąžinti iniciatoriams patobulinti, atsižvelgiant į gautas pastabas ir pasiūlymus, išskiriant tai, kad tinkamam projekto nuostatų įgyvendinimui ir tikslo pasiekimui nepakaktų tobulinti projektą Nr. XIVP-325, nes siekiant paneigti dėl jo įgyvendinimo kylančias abejones ir klausimus turėtų būti keičiami ir kiti įstatymai (Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymas, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymas), kurių pakeitimo projektai kartu su projektu Nr. XIVP-325 kaip lydimieji nebuvo pateikti.

8. Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš – nėra, susilaikė – nėra.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Stasys Šedbaras, Agnė Širinskienė.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                         (Parašas)                                                                      Stasys Šedbaras

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Martyna Civilkienė