LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Švietimo ir mokslo komitetas

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL  LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NUTARIMO

„DĖL LIETUVIŲ KALBOS PLĖTROS SKAITMENINĖJE TERPĖJE IR KALBOS TECHNOLOGIJŲ PAŽANGOS 2021-2027 M. GAIRIŲ PATVIRTINIMO“ PROJEKTO nr. xiiip-4838

 

2020-09-23  Nr. 106-P-38

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, pirmininko pavaduotojas Vytautas Juozapaitis, komiteto nariai Viktorija Čmilytė Nielsen, Liudas Jonaitis, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Aušra Papirtienė, Edmundas Pupinis, Levutė Staniuvienė, Gintaras Steponavičius, komiteto biuro vedėja Lina Vingrytė, patarėjos Aistė Kairienė, Justina Paukštė, padėjėja Girmantė Petrauskaitė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis, prof. Antanas Buračas.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2020-05-18

 

 

 

Įvertinę projektą pagal jo santykį su Konstitucija, galiojančiais įstatymais bei teisės technikos taisyklėmis, teikiame šias pastabas:

1.     Kadangi Seimas teikiamu nutarimu tiesiogiai neįgyvendina Konstitucijos 14 straipsnio nuostatos, siūlytina projekto preambulėje vietoj žodžio „įgyvendindamas“ įrašyti žodžius „atsižvelgdamas į“.

Pritarti

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2020-05-18

 

 

 

Atkreipiame dėmesį, kad pagal Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų, patvirtintų  Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298, 57 punktą Seimo nutarimais ir Prezidento dekretais, kitų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų priimamais teisės aktais tvirtinamus nuostatus, taisykles, programą, įkainių sąrašą ir pan. sudaro punktai, punktų papunkčiai ir punktų pastraipos. Punktai žymimi arabišku skaitmeniu su tašku, punktų papunkčiai žymimi arabiškais skaitmenimis ir turi pradinį punkto ir savo eilės numerį, punktų pastraipos nenumeruojamos. Jei tvirtinamas teisės aktas skirstomas į skyrius, skirsnius, poskyrius ir poskirsnius, jie žymimi mutatis mutandis taikant Rekomendacijų 56 punkto nuostatas. Siūlome teikiamu nutarimo projektu tvirtinamas Lietuvių kalbos plėtros skaitmeninėje terpėje ir kalbos technologijų pažangos 2021–2027 m. gaires suredaguoti pagal minėtas rekomendacijas.

Pritarti

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Prof. Antanas Buračas,

2020-06-19

32

3

4

E. Jovaiša labai užsiėmęs, ir nežinau, ar pavyko perduoti jam suderintą siūlymą įtraukti į lituanistikos skaitmeninimo gaires dėl ELIP paminėjimo 3 dalyje.

Tai mums ir abiems universitetams nepaprastai svarbu, todėl ryžomės su grupe LMA akademikų persiųsti dar sykį. Tekstas toks:

29.X.X. Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui – ELIP - kaupia, saugo ir skleidžia skaitmeninėje erdvėje originalią informaciją, savanoriškai teikiamą internete Lietuvai reikšmingomis vertybėmis besirūpinančių savanorių visame pasaulyje, taip stiprinant globalios Lietuvos tinklinius ryšius. ELIP yra Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetų palaikoma infrastruktūra, įkurta Lietuvos ir JAV lietuvių visuomenininkų pastangomis.

Pritarti

Siūlomą tekstą įdėti į „32.3. Skaitmeniniai žodynai ir vertimo atmintys“ ketvirtąjį papunktį ir išdėstyti taip:

32.3.4. Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui – ELIP - kaupia, saugo ir skleidžia skaitmeninėje erdvėje originalią informaciją, savanoriškai teikiamą internete Lietuvai reikšmingomis vertybėmis besirūpinančių savanorių visame pasaulyje, taip stiprinant globalios Lietuvos tinklinius ryšius. ELIP yra Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetų palaikoma infrastruktūra, įkurta Lietuvos ir JAV lietuvių visuomenininkų pastangomis.

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Ekonomikos komitetas,

2020-09-16

 

 

 

 

Pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo projektui ir Komiteto išvadoms.

Atsižvelgti

 

 

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas: pritarti komiteto patobulintam nutarimo projektui ir komiteto išvadoms.

7.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Švietimo ir mokslo komitetas,

2020-09-23

44

 

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į Teisės departamento 2 pastabą, siekiama suredaguoti tekstą pagal Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijas, patvirtintas  Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298, taip pat siūloma tiksliau suformuluoti uždavinio įgyvendinimo priemones ir vartojamus terminus suderinti su Švietimo įstatymu. 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 34 punktą ir jį išdėstyti taip:

3444. Pirmas uždavinys apima aukštųjų mokyklų programų tobulinimą, edukacinių iniciatyvų ir edukacinio turinio plėtrą.

Žmogiškųjų išteklių tobulinimas yra labai svarbi sąlyga, kuri lems sėkmingą lietuvių kalbos plėtrą skaitmeninėje terpėje ir kalbos technologijų pažangą. TodėlĮgyvendinant šį uždavinį visais lygiais, pradedant nuo ankstyvojo amžiaus, turi būti skatinamas kalbos technologijų, kompiuterinės lingvistikos, dirbtinio intelekto technologijų, programinės įrangos lokalizavimo specialistų ugdymas, rengimas ir kvalifikacijos tobulinimas:

-     44.1. integruojant šias temas Šios temos integruojamos į įvairių dalykų (ypač lietuvių kalbos ir informacinių technologijų) pamokas vidurinio bendrojo ugdymo programose ir aukštųjų mokyklų visų pakopų programose, kuriose rengiami aukštos kvalifikacijos specialistai.

-      rengiant trijų pakopų studijų aukštosiose mokyklose programas, kur būtų rengiami aukštos kvalifikacijos specialistai,

 -     44.2. įsitraukiant Įsitraukiama į tarptautinius kompetencijos tinklus, skatinamas nacionalinis ir tarptautinis bendradarbiavimas.

-     44.3. vykdant mokslinius ir struktūrinius projektus Vykdomi moksliniai ir struktūriniai projektai.

-     44.4. atliekant mokslinius tyrimus, Atliekami moksliniai tyrimai.

-     skatinant nacionalinį ir tarptautinį bendradarbiavimą visais lygiais,

-     44.5. kuriant ir diegiant Kuriamas ir diegiamas kalbos technologijomis ir ištekliais grįstą interaktyvų edukacinį turinį grįstas interaktyvus ugdymo turinys (pavyzdžiui, skaitmeninius kalbos žinynus, mokymo priemones ir kt.) bei pritaikant jį , jis pritaikomas įvairiems skaitmeniniams įrenginiams.

Pritarti

 

2.

Švietimo ir mokslo komitetas,

2020-09-23

45

 

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į Teisės departamento 2 pastabą, siekiama suredaguoti tekstą pagal Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijas, patvirtintas  Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298, taip pat siūloma tiksliau suformuluoti uždavinio įgyvendinimo priemones. 

 

Pasiūlymas:

3545. Antras uždavinys apima patikimų, kokybiškų, pakartotinai naudojamų ir atvirųjų skaitmeninių išteklių, jų rinkinių kūrimą, kaupimą ir gausinimą.

Siekiant, kad valstybinės lietuvių kalbos technologijų sprendiniai kuo greičiau prilygtų komercinių kalbų, visų pirma anglų kalbos, technologijų lygiui ir būtų patrauklūs naudoti daugiakalbėse sistemose, kuriamose ne tik Lietuvos, bet ir užsienio gamintojų, ypač daug dėmesio turi būti skiriama skaitmeniniams kalbos duomenims ir ištekliams. Tinkamai kuriami ir plėtojami kalbos ištekliai ir duomenys, atitinkantys tarptautinius standartus, leis įveikti prarają tarp šiuo metu atskirai plėtojamų disciplinų, pavyzdžiui, mašininio mokymosi ir giliojo mokymosi (kuriems būdingas ribotas interpretavimas, poreikis turėti daug duomenų modeliams mokyti ir mokytis iš koreliacijų) ir simbolinių metodų (kurių taisykles kuria žmogus).

35.1. Todėl šį uždavinį įgyvendinant, būtina kurti ir plėtotiĮgyvendinant šį uždavinį, turi būti:

35.145.1. Kuriami ir plėtojami bendruosius bendrieji kalbos duomenis ir išteklius duomenys ir ištekliai (tekstynustekstynai, dažninius sąrašusdažniniai sąrašai, žodynusžodynai, garsynusgarsynai, ontologijasontologijos, taip pat mišriuosius duomenismišrieji duomenys (angl. multimodal data), apimančius apimantys bendrojo pobūdžio ir specialiąsias sritis), kurie reikalingi kuriant kalbos technologijas bei jų taikymą, skaitmenines žinių bazes, semantinius tinklus ir kt.;

35.145.2. Kuriami ir plėtojami mokomuosius kalbos duomenis ir ištekliusmokomieji kalbos duomenys ir ištekliai (specialiai mašininiam mokymuisi parengtus tekstynusparengti tekstynai, garsynusgarsynai, įterptinius vektorių modelius įterptiniai vektorių modeliai, skaitmeninius skaitmeniniai sakytinės, rašytinės kalbos modelius modeliai, auksinius standartus auksiniai standartai ir kt., taip pat mišriuosius duomenis mišrieji duomenys (angl. multimodal data), apimančius apimantys bendrojo pobūdžio ir specialiąsias sritis), kurie ypač svarbūs DI technologijų taikymui ir IT sprendiniams.

35.245.3Sukurtus ir sukauptus duomenis ir išteklius reikia saugoti Sukurti ir sukaupti duomenys ir ištekliai saugomi tam skirtose viešose, privačiose, nacionalinėse ar tarptautinėse duomenų infrastruktūrose, užtikrinant ir užtikrinama jų:

35.245.3.1. atvirąją prieigąAtviroji prieiga.

35.245.3.2. pakankamą kiekį ir įvairovęPakankamas kiekis ir įvairovė, atsižvelgiant į tinkamą ir proporcingą kalbos reiškinių bei visuomenės aspektų įvairovės atspindėjimą.

35.245.3.3. saugumąSaugumas, patikimumąas, teisingumąas, tikslumąas, sąveikumąas ir pakartotinįis pritaikymąas, laikantis gerosios pasaulinės praktikos ir tarptautiniu lygiu pripažintų formatų ir standartų.

35.245.3.4. Aasmens duomenų apsaugąa, atsižvelgiant į Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą ir kitus galiojančius teisės aktus, reikalavimus bei normas.

35.245.3.5. Aautorių ir gretutinių teisių apsaugąa,

35.245.3.6. Aapsaugąa nuo visų rūšių diskriminacijos (lyties, rasės, tautybės, pilietybės ir kt. pagrindu).

Pritarti

 

3.

Švietimo ir mokslo komitetas,

2020-09-23

46

 

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į Teisės departamento 2 pastabą, siekiama suredaguoti tekstą pagal Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijas, patvirtintas  Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298, taip pat siūloma tiksliau suformuluoti uždavinio įgyvendinimo priemones. 

 

Pasiūlymas:

3646. Trečias uždavinys apima kalbos technologijų taikymą viešajame sektoriuje ir jų plėtojimą viešosiose paslaugose, lietuvių kalbos technologijų IT sprendinių ir priemonių kūrimą ir tobulinimą.

Labai svarbu, kad viešojo administravimo institucijos, sveikatos priežiūros įstaigos, komunalinių ir transporto paslaugų įmonės, finansų priežiūros institucijos ir kiti viešieji subjektai savo veikloje pradėtų sparčiau ir plačiau diegti valstybinės kalbos technologijų sprendinius, priemones, produktus ir paslaugas. Tai duos valstybei ketveriopą naudą: viešojo intereso paslaugas teikiantiems subjektams bus užtikrinama mažesnė paslaugų kaina, didesnis paslaugų tvarumas ir patrauklumas, patogesnis naudojimas ir tinkamesnė piliečių teisių ir laisvių apsauga; piliečiams bus suteikiamos patogesnės ir patrauklesnės viešosios paslaugos bei jų pritaikymas specialiesiems ir neįgaliųjų poreikiams; verslui bus atveriamos naujos plėtros galimybės, pavyzdžiui, kuriant naujos kartos inovatyvius produktus ir paslaugas; tyrėjams ir inovacijų raidai bus sudaromos geresnės galimybės vykdyti nekomercinės lietuvių kalbos technologijų taikomuosius tyrimus, eksperimentinę plėtrą ir kurti naujos kartos IT sprendinius, produktus ir paslaugas, taip užtikrinant, kad lietuvių kalbos technologijų sprendiniai ir taikymas savo kokybe ir efektyvumu prilygtų jų analogams, skirtiems anglų kalbai.

Todėl šį uždavinį įĮgyvendinant šį uždavinį, turi būti būtina:

3646.1. skatinti sektorinį ir tarpsektorinį dialogą Skatinmas sektorinis ir tarpsektorinis dialogas, užtikrinant glaudesnį mokslo ir viešojo sektoriaus bei mokslo ir verslo bendradarbiavimą, kad viešųjų ir komercinių paslaugų teikėjams būtų pasiūlytas efektyvus veiksmų planas ir priemonės, siekiant sudaryti palankesnes kalbos technologijų kūrimo, eksperimentavimo ir diegimo sąlygas kuo didesniame viešųjų paslaugų skaičiuje.

3646.2. tobulinti Tobulinami lietuvių kalbai pritaikytų hibridinių pritaikyti hibridiniai ir DI technologijų sprendinius sprendiniai šiose srityse: bendravimo robotų virtualiųjų asistentų kūrimo (angl. chat bots), kompiuterinės lingvistikos, informacijos paieškos ir gavybos, natūraliosios kalbos apdorojimo, supratimo ir generavimo, mašininio vertimo, dialogų sistemų, sentimentų (nuomonių) analizės, tekstų klasifikavimo, automatinio santraukų sudarymo, duomenų bei informacijos iš nesustruktūrintos informacijos (teksto, garso, mišrių) šaltinių gavybos, visaverčio ir visapusiško šnekos technologijų plėtojimo.

3646.3. kurti arba toliau plėtoti Kuriamos arba toliau plėtojamos kalbos technologijų saugojimo ir dalijimosi infrastruktūras infrastruktūros, skatinti skatinamas atvirojo kodo programų kūrimą kūrimas ir užtikrinti tinkamą užtikrinamas tinkamas kalbos technologijų įrankių ar sprendinių patentavimą ir licencijavimąpatentavimas ir licencijavimas.

3646.4. užtikrinti Užtikrinama, kad konkrečių priemonių ir viešųjų pirkimų organizatoriai tinkamai ir pagrįstai atsižvelgtų į naujausių ir pažangiausių kalbos technologijų sprendinių teikiamą naudą valstybinės lietuvių kalbos stiprinimui ir įtvirtinimui skaitmeninėje erdvėje bei išmaniuosiuose įrenginiuose (įskaitant robotus ir robotizuotas sistemas).

Pritarti

 

 

8. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: A. Papirtienė.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nepateikta.

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas Seimo nutarimo projektas, jo lyginamasis variantas.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                 Eugenijus Jovaiša

 

 

 

 

 

ŠMK biuro vedėja Lina Vingrytė