2020-06-04

 

PASIŪLYMAS

LIETUVOS RESPUBLIKOS

LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO ĮSTATYMO NR. IX-110 16 STRAIPSNIO PAKEITIMO PROJEKTUI NR. XIIIP-4740

 

 

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

 

 

 

Argumentai

Pasiūlymas parengtas atsižvelgiant į juridinės technikos taisykles.

 

Pasiūlymas

Pakeisti įstatymo projekto pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

LIETUVOS RESPUBLIKOS

LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO ĮSTATYMO NR. IX-110 16 6 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

1

 

 

Argumentai

Pagal dabar galiojantį teisinį reguliavimą motinystės išmokos nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu yra apskaičiuojamos iš pajamų, gautų už laikotarpius, kurie numatyti Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme. Įstatymas numato, kad motinystės išmoka skaičiuojama iš pajamų, gautų per paeiliui einančių 12 mėnesių laikotarpį. Todėl dėl karantino darbdaviams paskelbus prastovą – šie negauna dalies pajamų, o tai daro didelę įtaką motinystės išmokos apskaičiavimui.

Todėl, siekiant palengvinti nėščiųjų finansinę padėtį susidariusios ekstremalios situacijos ir/ar karantino metu, buvo parengtas Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-110 16 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP4740. Šiuo įstatymo projektu siekiama numatyti, kad moteriai, turinčiai teisę gauti motinystės išmoką ir iš dalies netekusiai draudžiamųjų pajamų dėl to, kad darbdavys paskelbė prastovą Darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytu atveju, kompensuojamasis uždarbis būtų apskaičiuojamas, neįskaitant prastovos laikotarpiu gautų draudžiamųjų pajamų.

Tačiau taisyklės, pagal kurias nustatomas motinystės išmokos dydis, yra nustatytas keičiamo įstatymo 6 straipsnio 2 dalyje. Todėl siekiant, kad Darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punkto pagrindu paskelbtos prastovos laikotarpiu apdraustojo asmens draudžiamosios pajamos nebūtų įskaitomos į per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių laikotarpį, turėtų būti keičiama keičiamo įstatymo 6 straipsnio 2 dalis.

 

Pasiūlymas

Pakeisti įstatymo projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. 16 6 straipsnio pakeitimas

Papildyti 16 straipsnį 6 dalimi Pakeisti 6 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Moteriai, kuriai motinystės socialinio draudimo stažo skaičiavimo laikotarpiu Lietuvos Respublikos darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punkto pagrindu paskelbta prastova arba ji yra atleista iš darbo dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir/ar karantino, šio straipsnio 1 dalyje nurodytas motinystės socialinio draudimo stažas skaičiuojamas iki atleidimo iš darbo dienos, o prastovos atveju išskaičiuojant iš motinystės socialinio draudimo stažo prastovos laikotarpį.“

„2. Kompensuojamasis uždarbis, pagal kurį nustatomas motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydis, yra apskaičiuojamas pagal apdraustojo asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmoką atsiradimo mėnesį. Jeigu apdraustasis asmuo, turintis teisę gauti motinystės išmoką, per šioje dalyje nurodytą laikotarpį iš dalies neteko draudžiamųjų pajamų dėl to, kad darbdavys paskelbė prastovą Darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytu atveju, kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas, neįskaitant prastovos laikotarpiu gautų draudžiamųjų pajamų. Jeigu apdraustasis asmuo, turintis teisę gauti motinystės išmoką, per šioje dalyje nurodytą laikotarpį draudžiamųjų pajamų neturėjo iš viso ar iš dalies dėl to, kad dirbo užsienyje, motinystės išmokos dydis apskaičiuojamas iš paskutinių kalendorinių mėnesių, kuriais apdraustasis asmuo dirbo Lietuvoje, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti motinystės išmoką atsiradimo mėnesį, Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatuose nustatyta tvarka.“

 

 

 

Seimo narė                                                                                          Paulė Kuzmickienė