LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO RINKIMŲ ĮSTATYMO NR. I-2721 38 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2018-07-27  Nr. XIIIP-2228(2)

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.    Projekte siūloma įtvirtinti piliečio, išsikėlusio arba keliamo kandidatu į Seimo narius, pareigą savo kandidato į Seimo narius anketoje nurodyti ar jis „per paskutinius 3 metus nėra Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimu pripažintas padaręs pažeidimą“. Šią projekto nuostatą siūlytina patikslinti, atsižvelgiant į tai, kad šios komisijos kompetencija neapsiriboja Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymu. Ši komisija taip pat prižiūri, kaip įgyvendinamas Lobistinės veiklos įstatymas, kiti šios komisijos kompetencijai priskirti valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų tarnybinės etikos ir elgesio normas reglamentuojantys teisės aktai (pvz., pagal Valstybės politikų elgesio kodekso 8 straipsnio 4 punktą atlieka parlamentinių politinių partijų pirmininkų ir jų pavaduotojų, kurie nėra Seimo ar savivaldybių tarybų nariai arba nėra paskirti į Vyriausybės nario pareigas, elgesio tyrimą). Taigi, šioje nuostatoje komisijos priimti sprendimai dėl kandidato padarytų pažeidimų turi būti siejami būtent su „Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo ir/ar Lobistinės veiklos įstatymo, ir/ar valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų tarnybinės etikos ir elgesio normas reglamentuojančių teisės aktų“ pažeidimais, o ne abstrakčias pažeidimais. Atkreipiame dėmesį, kad ši kandidato anketoje pateikiama informacija turi būti aiški ir suprantama ne vien rinkimus organizuojančioms ir vykdančios rinkimų komisijoms, bet ir rinkėjams. Ši informacija gali turėti įtakos rinkėjų apsisprendimui balsuojant rinkimuose.

2.    Atsižvelgiant į tai, kad projekte siūloma įtvirtinti piliečio, išsikėlusio arba keliamo kandidatu į Seimo narius, pareigą savo kandidato į Seimo narius anketoje nurodyti „ar nėra Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimu pripažintas padaręs pažeidimą“, diskutuotina, ar neturi būti įtvirtintos priemonės, užtikrinančios šios rinkėjams reikšmingos informacijos paviešinimą (tai galėtų būti užtikrinama Vyriausioji rinkimų komisijos leidžiamuose kandidatų plakatuose), jeigu toks pilietis jos nenurodė savo anketoje, ir rinkimų kampanijos agitacijos metu šis faktas paaiškėjo. Tokių priemonių neįtvirtinimas įstatyme reikštų, kad kandidatų, kurie savo anketoje nurodė minėtą informaciją, ir kandidatų, kurie jos nenurodė, ir dėl to galėjo įgauti pranašumą rinkimuose, nes rinkėjams ši informacija nebuvo atskleista, o ji galėjo turėti įtakos rinkėjų balsavimui Seimo rinkimuose, lygybės principas būtų pažeidžiamas, nes kandidatams nebūtų sudaromos vienodos dalyvavimo rinkimuose sąlygos.

3.    Projektu siūlomas įtvirtinti reikalavimas kandidato į Seimo narius anketoje nurodyti, ar šiuose rinkimuose kandidatuojantis asmuo „per paskutinius 3 metus nėra Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimu pripažintas padaręs pažeidimą“ yra nepagrįstai selektyvus, nes tokį reikalavimą siūloma nustatyti kandidatams Seimo rinkimuose (vertinamu projektu), savivaldybių tarybų rinkimuose (kartu teikiamu projektu Nr. XIIIP-2229(2) bei rinkimuose į Europos Parlamentą (kartu teikiamu projektu Nr. XIIIP-2407), tačiau nesiūloma įtvirtinti Respublikos Prezidento rinkimuose. Mūsų nuomone, nesama konstitucinių argumentų, kuriais galima būti pagrįsti Respublikos Prezidento rinkimuose žemesnio standarto taikymą informacijos apie kandidatus į valstybės vadovo pareigas atskleidimui, nei pagal šiame projekte bei kartu teikiamuose projektuose siūlomas nuostatas būtų taikomas kandidatams rinkimuose į: Seimo narius – Tautos atstovus, savivaldybių bendruomenių atstovus – savivaldybių tarybų narius, savivaldybės vadovą – merą bei Europos Parlamento narius (Lietuvos atstovus Europos Parlamente).

 

 

Departamento direktorius                                                                                         Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

O. Buišienė, tel. (8 5) 239 6160, el. p. [email protected]

P. Žukauskas, tel. (8 5) 239 6832, el. p. [email protected]