PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ATSINAUJINANČIŲ IŠTEKLIŲ ENERGETIKOS ĮSTATYMO NR. XI-1375 1, 2, 3, 5, 11, 13, 14, 16, 18, 20, 201, 21, 22, 23, 26, 29, 49, 50, 55, 56, 57, 63 STRAIPSNIŲ IR DVYLIKTOJO SKIRSNIO PAVADINIMO PAKEITIMO, ĮSTATYMO PAPILDYMO151 STRAIPSNIU IR 54 STRAIPSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIIIP-5202 (2)

 

 

2022-01-20

Vilnius

 

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1

14 (20)

 

 

Argumentai:

Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 201 straipsnyje yra nurodyta, kad gaminančio vartotojo į elektros tinklus patiektas elektros energijos kiekis yra kaupiamas nuo einamųjų metų balandžio 1 dienos iki kitų metų kovo 31 dienos. Šis laikotarpis vadinamas  kaupimo laikotarpiu.

 Visą kaupimo laikotarpį gaminantis vartotojas tikisi, kad jam pakaks savo reikmėms apsirūpinti pagaminta elektros energija t. y. gamins ir vartos savo pasigamintą elektros energiją generavimo periodu (periodas kai vyksta energijos generacija) ir vėliau vartos savo pagamintą bei sukauptą pasaugojimui elektros energiją (periodas kai generacija nevyksta). Tačiau, pagal esamą reglamentavimą, kovo (paskutinį kaupimo periodo) mėnesį pagamintą, bet nepanaudotą elektros energiją (kovo mėnesį prasideda generacija ir yra ganėtinai aktyvi) gaminantis vartotojas yra priverstas parduoti, prarasdamas bet kokią, net teorinę, galimybę pasinaudoti ja vėliau.

Pagal dabartinį teisinį reglamentavimą, tik prasidėjus generacijai, sugeneruotas elektros energijos perteklius yra iš karto „atiduodamas“. Tai, kad tas perteklius yra nuperkamas tiekėjo, netenkina gaminančių vartotojų, nes kito kaupimo periodo pabaigoje dažnai tenka nusipirkti jį už žymiai didesnę kainą. Taigi, galiojanti tvarka nėra sąžininga vartotojo atžvilgiu.

Būtų teisinga kaupimo periodo pradžią prilyginti generacijos periodo pradžiai, nes naudojimosi atsinaujinančių išteklių elektrine tikslas yra ne tik apsirūpinti elektros energija einamajam mėnesiui, bet ir sukaupti periodui kai nėra generacijos.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo Nr. XI-1375 1, 2, 3, 5, 11, 13, 16, 18, 20, 201, 21, 22, 23, 26, 29, 49, 50, 55, 56, 57, 63 straipsnių ir dvyliktojo skirsnio pavadinimo pakeitimo, Įstatymo papildymo 151 straipsniu ir 54 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projekto Nr. XIIIP-5202 (toliau – projektas) 14 straipsnį „201 straipsnio pakeitimas“:

1.  Projektą papildyti nauja dalimi:

„Pakeisti 201 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) jeigu gaminantis vartotojas per einamąjį kalendorinį mėnesį į elektros tinklus patiekia daugiau elektros energijos, negu suvartoja, tai per einamąjį kalendorinį mėnesį tarp į elektros tinklus patiektos ir suvartotos elektros energijos susidaręs elektros energijos skirtumas perkeliamas į kitą kalendorinį mėnesį kaip gaminančio vartotojo į elektros tinklus patiektas elektros energijos kiekis, kuris yra kaupiamas nuo einamųjų metų balandžio kovo 1 dienos iki kitų metų kovo 31 vasario mėnesio paskutinės dienos (toliau – kaupimo laikotarpis);“.

2. Pakeisti 201 straipsnio 13 dalį ir ją išdėstyti taip

„13. Gaminančių vartotojų kaupimo laikotarpis taikomas iki 2040 m. balandžio kovo1 d.“.

.

2

28

5

 

Argumentai:

Kadangi pirmame pasiūlyme minėtas kaupimo laikotarpis yra įrašytas ir kituose teisės aktuose (pvz. energetikos ministro patvirtintose Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklėse), būtina nustatyti įpareigojimą Vyriausybės įgaliotai institucijai pakeisti kaupimo laikotarpio datą kituose teisės aktuose, t. y. dėl projekto 14 straipsnio teikiamų nuostatų.

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 28 straipsnio „Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas“ 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Vyriausybės įgaliota institucija, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba iki 2022 m. sausio 2 d. priima šio įstatymo 5, 7, 13, 14, 15 ir 20 straipsnių ir 18 straipsnio 1 dalies nuostatoms įgyvendinti reikalingus teisės aktus.“.

 

 

 

 

Teikia

Seimo nariai                                                    (Parašas)                                  Gintautas Kindurys

 

                                                                                                                        Justinas Urbanavičius

 

                                                                                                                        Ligita Girskienė

 

                                                                                                                        Arvydas Nekrošius

 

                                                                                                                        Algimantas Dumbrava