PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS HERBO, KITŲ HERBŲ IR HERALDINIŲ ŽENKLŲ ĮSTATYMO

NR. I-130 3 IR 8 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-2856

 

2023-06-22

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

2

4

 

Argumentai:

Lietuvos Respublikos valstybės herbo, kitų herbų ir heraldinių ženklų įstatymo Nr.  I-130 3 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektu (toliau – Įstatymo projektas) siekiama įtvirtinti tam tikros Lietuvos teritorijos išskyrimui skirtų heraldinių projektų kūrimo aiškesnius kriterijus, tačiau Įstatymo projektu siūlomos nuostatos gali įnešti teisinį neapibrėžtumą ir galimą prieštaravimą seniūnijų, kaip teritorinių subjektų ir ten gyvenančių žmonių, atžvilgiu.

Seniūnijos, kaip viešojo sektoriaus organizacijos, yra svarbus visuomenės gyvenimo elementas. Šiame sektoriuje sprendžiamos bendruomenėms aktualiausios problemos ir užtikrinami būtiniausi vietos gyventojų poreikiai. Tai vietos savivaldos sistemos dalis, veikianti arčiausiai gyventojų, dėl to geriausiai susipažinus su jų lūkesčiais, poreikiais ir socialinėmis bei ekonominėmis problemomis. Seniūnijų dėka savivaldybės vykdo savo veiklą arčiau vietos bendruomenių, tokiu būdu sudarydamos palankesnes sąlygas bendradarbiavimui plėtoti.

Reikia pabrėžti, kad absoliuti dauguma regionuose ir kaimiškosiose gyvenvietėse įsikūrusių žmonių save labiausiai identifikuoja kaip tam tikros seniūnijos gyventoją, todėl  seniūnijos, kaip teritoriniai vienetai turi teisę į herbą, kaip ir kiti Įstatymo projekte įvardinti teritoriniai subjektai.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo 2 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

4. Herbas – teisės aktų nustatyta tvarka sukurtas ir patvirtintas valstybės, apskrities, savivaldybės, etnografinio regiono, seniūnijos, miesto, miestelio ar kaimo skiriamasis ženklas, skirtas subjektui, kuriam jis sukurtas, simbolizuoti ir išskirti.

2.

3

3

 

Argumentai:

Žr. aukščiau

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 1 straipsniu keičiamo Įstatymo 3 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

„3. Herbuose, herbinėse vėliavose, herbiniuose ženkluose, herbiniuose antspauduose negali būti simbolių ar kitokių ženklų, kurie yra susiję su tautinės, rasinės, religinės, socialinės ar kitokios nesantaikos ar neapykantos skleidimu, taip pat prieštarauja moralei ar viešajai tvarkai, visuomenės dorovės normoms. Kuriant apskrities, savivaldybės, etnografinio regiono, seniūnijos, miesto, miestelio ar kaimo heraldinius projektus būtina užtikrinti, kad jų simbolių aktualumas subjektui ar teritorijai, kuriai kuriamas heraldinis projektas, būtų pagrįstas istorine medžiaga, o patys simboliai būtų priimtini vietos bendruomenei, kurios nuomonė išreiškiama per jai atstovaujančias visuomenines organizacijas, savivaldos ar valstybės institucijas.“

 

Teikia:

 

Seimo nariai 

Eugenijus Sabutis

Vidmantas Kanopa

Tomas Bičiūnas

Kęstutis Vilkauskas

Liudas Jonaitis