LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

BAUDŽIAMOJO KODEKSO 641 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2023-11-06 Nr. XIVP-3238

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.    Teikiamu projektu siūloma pakeisti Baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 641 straipsnio 2 dalį nustatant, jog „Šio straipsnio 1 dalyje nustatyta bausmės nuolaida taikoma tik tais atvejais, kai asmuo pripažįstamas esąs kaltas. Ši bausmės nuolaida neįgyja teisinės galios Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse nustatytais atvejais“. Projektas diskutuotinas.

Pirma, dėl siūlymo pakeisti BK 641 straipsnio 2 dalyje vartojamą žodį „taisyklė“ į formuluotę - „bausmės nuolaida“. Šiuo aspektu pastebėtina, kad BK 641 straipsnis nustato konkrečias sąlygas, kai teismui privaloma taikyti šią normą t. y. baudžiamąją bylą išnagrinėjus pagreitinto proceso tvarka ar atlikus sutrumpintą įrodymų tyrimą, taip pat, kai baudžiamoji byla baigiama teismo baudžiamuoju įsakymu. Teismas neturi pasirinkimo taikyti ar netaikyti BK 641 straipsnio nuostatų, kadangi įstatymas imperatyviai nurodo, esant tam tikroms sąlygoms, nuteistajam skiriamą bausmę, tuo pačiu nuosprendžiu, sumažinti vienu trečdaliu. Taigi, BK 641 straipsnis suformuluotas iš esmės kaip speciali taisyklė taikoma priimant nuosprendį, todėl nėra aišku, kodėl šiuo metu BK 641 straipsnio 2 dalyje nurodytą žodį „taisyklė“ siūloma keisti į formuluotę „bausmės nuolaida“. Šį baudžiamojo įstatymo pakeitimą sąlygojusios priežastys įstatymo aiškinamajame rašte nėra atskleistos. Be kita ko, vertinant žodžio „nuolaida“ turinį, pažymėtina, kad žodis „nuolaida“ žodyne https://www.lietuviuzodynas.lt/zodynas apibrėžiamas keliais aspektais. Viena iš žodyne nurodytų šios sąvokos prasmių – atsitraukimas nuo savo nusistatymo, pozicijos“, kita prasmė – „nuleidžiama nuo prekės kainos suma“, o žodžio „taisyklė“ viena iš pateiktų sąvokų - „nustatyta ko nors darymo tvarka, veiklos principai, pagrindai, normos“. Taigi, vertinant minėtų žodžių turinį bei BK 641 straipsnio taikymo sąlygas, abejonių kelia projektu teikiamas siūlymas žodį „taisyklė“ keisti į formuluotę - „bausmės nuolaida“.

Antra, pažymėtina, kad Baudžiamasis kodeksas yra sistemizuotas teisės aktas, skirstomas į Bendrąją ir Specialiąją dalis. Bendrojoje BK dalyje, VIII skyriuje, reguliuojančiame bausmės skyrimą, įtvirtintas BK 641 straipsnis, numatantis specialią taisyklę dėl nuosprendžio turinio, kai nustatomos šiam straipsniui taikyti būtinos sąlygos[1]. Šiuo atveju pagal savo konstrukciją, projektu siūloma nuostata „Ši bausmės nuolaida neįgyja teisinės galios Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse nustatytais atvejais.“ formuluojama kaip procesinio pobūdžio norma, kadangi ji nustato ne bausmės skyrimo taisykles, bet procesinę taisyklę dėl BK 641 straipsnio nuostatų taikymo, kai apskundžiamas nuosprendis, priimtas bylą išnagrinėjus supaprastinta tvarka[2]. Atsižvelgiant į tai, svarstytina, ar ši nuostata sistemiškai dera su BK 641 straipsnio nuostatomis.

Nepritarus šiai išvadai, svarstytina, ar projektu siūloma nuostata neturėtų būti dėstoma atskiroje BK 641 straipsnio dalyje, dėstant ją taip, kad teisę taikančiam subjektui būtų aišku, jog ši nuostata taikoma BK 641 straipsnio 1 dalyje įtvirtintam teisiniam reguliavimui, šią nuostatą pradedant dėstyti kaip pavyzdžiui: „Šio straipsnio 1 dalyje <...>“.

2.    Atsižvelgus į tai, kad Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. liepos 9 d. nutarimu Nr. 851 „Dėl Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 7 ir 8.1. punktuose nurodyti Teisingumo ministerijos veiklos tikslai yra be kita ko formuoti valstybės politiką baudžiamosios teisės, baudžiamojo proceso, suėmimo, bausmių ir probacijos vykdymo srityse bei rengti minėtų sričių įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir kitų teisės aktų projektus, manytina, kad dėl siūlomo teisinio reguliavimo turėtų būti gauta Vyriausybės išvada.

 

 

 

Departamento direktorius                                                                                      Dainius Zebleckis

 

 

 

E. Drėgvaitė, tel. +370 5 209 6891, el. p. [email protected]

M. Masteikienė, tel. +370 5 209 6843, el. p. [email protected]



[1] Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis baudžiamosiose byloje Nr. 2K-7-386-746/2015.

[2] Kartu su projektu teikiamas įstatymo projekto Nr. XIVP-3242, kuriuo siūloma papildyti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 336 straipsnio 2 dalį naujomis nuostatomis dėl nuosprendžio, kuriuo nuteistajam skirta bausmė pritaikius BK 641 straipsnio nuostatas, apskundimo.