LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
TEISĖS DEPARTAMENTAS

 


 

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PRIEŠGAISRINĖS SAUGOS ĮSTATYMO NR. IX-1225

183 IR 184 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2016-02-26   Nr.XIIP-4077

Vilnius

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas bei pasiūlymus:

              1. Įstatymo projekto 1 ir 2 straipsniuose siūloma pakeisti Priešgaisrinės saugos įstatymo 183 ir 184 straipsnių nuostatas ir nustatyti, kad gesinantiems gaisrus ar atliekantiems gelbėjimo darbus, dalyvaujantiems planiniuose kvalifikacijos tobulinimo kursuose (mokymuose ir (ar) pratybose), atliekantiems kitas užduotis, nustatytas rašytinėse savanoriškos veiklos sutartyse, savanoriams ugniagesiams mokama ne didesnė kaip 1 procento Lietuvos statistikos departamento paskutinio paskelbto šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio kompensacija už kiekvieną savanorio ugniagesio sugaištą valandą. Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą už nurodytus darbus ir užduotis, nustatytas rašytinėse savanoriškos veiklos sutartyse, savanoriams ugniagesiams mokamas ne didesnis kaip 1 procento Lietuvos statistikos departamento paskutinio paskelbto šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas. Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodyta, kad įstatymo projektu siūloma pakeisti įstatymo nuostatas taip, kad savanorių ugniagesių už sugaištą laiką gesinant gaisrus ar atliekant gelbėjimo darbus, už dalyvavimą planiniuose kvalifikacijos tobulinimo kursuose (mokymuose ir (ar) pratybose), taip pat už kitų rašytinėse savanoriškos veiklos sutartyse nustatytų užduočių atlikimą gautos pajamos būtų priskirtos neapmokestinamosioms pajamoms Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo prasme. Nustačius įstatymo projekte siūlomą teisinį reguliavimą savanorių ugniagesių pajamos padidėtų tokia suma, kokia pagal dabar galiojantį teisinį reguliavimą išskaitoma vadovaujantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu.

              Įstatymo projekte siūlomas teisinis reguliavimas svarstytinas dėl kelių priežasčių. Pirma, Priešgaisrinės saugos įstatymo 183 straipsnio 3 dalyje nustatytas tam tikras atlygis savanoriams ugniagesiams, mokamas už gaisrų gesinimą ar atliekamus gelbėjimo darbus, kitų užduočių, nustatytų rašytinėse savanoriškos veiklos sutartyse, atlikimą. Jo dydis nustatomas taikant Lietuvos statistikos departamento paskutinio paskelbto šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydį. Atsižvelgiant į veiklos pobūdį ir atlygio už ją nustatymo taisykles, darytina išvada, kad nurodyta išmoka savo esme yra atlyginimas už darbą, o ne kompensacija.

              Antra, nustačius, kad gesinantiems gaisrus ar atliekantiems gelbėjimo darbus, dalyvaujantiems planiniuose kvalifikacijos tobulinimo kursuose (mokymuose ir (ar) pratybose), atliekantiems kitas užduotis, nustatytas rašytinėse savanoriškos veiklos sutartyse, savanoriams ugniagesiams už kiekvieną savanorio ugniagesio sugaištą valandą mokama kompensacija, galėtų kilti šių nuostatų taikymo neaiškumų. Pavyzdžiui, neaišku, ar ši kompensacija apibrėžta ir įskaitytina kaip Lietuvos Respublikos pinginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsnyje nurodytos pajamos, ar kompensacija turi įtakos teisei į nedarbo socialinio draudimo išmoką įgyti. Neaišku, kaip aptariamą kompensaciją vertintų kredito įstaigos, jei asmuo norėtų gauti paskolą.

              Trečia, atkreiptinas dėmesys į tai, kad savanoriams ugniagesiams mokamas atlyginimas apskaičiuojamas taikant Lietuvos statistikos departamento paskutinio paskelbto šalies ūkio darbuotojų vidutinį mėnesinį darbo užmokesčio dydį, kuris santykinai yra didesnis nei minimalioji mėnesinė alga ar minimalusis valandinis atlygis, tačiau taikant šiuos dydžius nustatyto darbo užmokesčio gavėjai nėra atleisti nuo pareigos mokėti gyventojų pajamų mokestį, todėl įstatymo projekte siūlomas teisinis reguliavimas svarstytinas ir šiuo aspektu.

              2. Įstatymo projekte siūlytina nustatyti jo įsigaliojimo datą ir pasiūlyti Vyriausybei ar jos įgaliotai institucijai priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus, nes pagal įstatymo projekte teikiamą keičiamo įstatymo 183 straipsnio 3 dalį, kompensacijos už sugaištą laiką gesinant gaisrus ar atliekant gelbėjimo darbus, už dalyvavimą planiniuose kvalifikacijos tobulinimo kursuose (mokymuose ir (ar) pratybose), taip pat už kitų rašytinėse savanoriškos veiklos sutartyse numatytų užduočių atlikimą savanoriams ugniagesiams mokėjimo sąlygas ir tvarką nustatytų Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

 

Departamento direktorius                                                                                        Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

J. Andriuškevičiūtė tel. (8 5)  239 6159, el. p. [email protected]

J. Raškauskaitė, tel. (8 5) 239 6842, el. p. [email protected]