LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

IŠKILMINGO posėdžio NR. 309, SKIRTO
RESPUBLIKOS PREZIDENTO GITANO NAUSĖDOS
PRIESAIKOS PRIĖMIMO CEREMONIJAI,

STENOGRAMA

 

2019 m. liepos 12 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas V. PRANCKIETIS
ir Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja
R. BAŠKIENĖ

 

 


 

PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Mie­li Lie­tu­vos žmo­nės, Jū­sų Eks­ce­len­ci­jos ir aukš­tie­ji sve­čiai, ko­le­gos par­la­men­ta­rai, po­nios ir po­nai! Pra­de­da­me iš­kil­min­gą Sei­mo po­sė­dį, skir­tą Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to Gi­ta­no Nau­sė­dos prie­sai­kos pri­ėmi­mo ce­re­mo­ni­jai. (Gon­gas)

Po­sė­dy­je da­ly­vau­ja Jo Eks­ce­len­ci­ja Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas Sau­lius Skver­ne­lis (Plo­ji­mai), Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo pir­mi­nin­kas Dai­nius Ža­li­mas (Plo­ji­mai), Pre­zi­den­tas Val­das Adam­kus (Plo­ji­mai), Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos-At­ku­ria­mo­jo Sei­mo Pir­mi­nin­kas Vy­tau­tas Land­sber­gis (Plo­ji­mai), Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rai (Plo­ji­mai), Vy­riau­sy­bės na­riai (Plo­ji­mai), Sei­mo na­riai (Plo­ji­mai), Už­sie­nio vals­ty­bių am­ba­sa­do­riai (Plo­ji­mai), Eu­ro­pos Par­la­men­to na­riai (Plo­ji­mai), Baž­ny­čios hie­rar­chai (Plo­ji­mai), Lie­tu­vos Res­pub­li­kos am­ba­sa­do­riai (Plo­ji­mai), bu­vę Sei­mo Pir­mi­nin­kai ir ki­ti gar­bin­gi sve­čiai. (Plo­ji­mai)

Kvie­čiu Jos Eks­ce­len­ci­ją Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tę Da­lią Gry­baus­kai­tę.

M. STROLYS (Sei­mo po­sė­džių sek­re­to­ria­to vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas). Jos Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė. (Fan­fa­ros)

PIRMININKAS. Kvie­čiu iš­rink­tą­jį Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tą Gi­ta­ną Nau­sė­dą.

M. STROLYS (Sei­mo po­sė­džių sek­re­to­ria­to vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas). Iš­rink­ta­sis Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas Gi­ta­nas Nau­sė­da. (Fan­fa­ros)

PIRMININKAS. Jū­sų Eks­ce­len­ci­jos, ger­bia­mi su­si­rin­ku­sie­ji, kvie­čiu Jo Eks­ce­len­ci­ją Vil­niaus ar­ki­vys­ku­pą met­ro­po­li­tą Gin­ta­rą Gru­šą in­vo­ka­ci­jos.

 

Vil­niaus ar­ki­vys­ku­po met­ro­po­li­to Gin­ta­ro Gru­šo in­vo­ka­ci­ja

 

G. GRUŠAS. Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to Gi­ta­no Nau­sė­dos inau­gu­ra­ci­jos die­ną, at­si­liep­da­mi į šven­to­jo Pau­liaus ra­gi­ni­mą, mels­ki­mės už vi­sus žmo­nes ir vi­sus val­do­vus, kad ga­lė­tu­me ty­liai, ra­miai gy­ven­ti vi­so­ke­rio­pą mal­din­gą ir gerb­ti­ną gy­ve­ni­mą.

Prieš 29-erius me­tus Gi­ta­nas Nau­sė­da vi­sam gy­ve­ni­mui da­vė ki­tą prie­sai­ką. Jis sa­vo my­li­mai mo­te­riai pri­sie­kė vi­sa­da bū­ti iš­ti­ki­mas, vi­są gy­ve­ni­mą ją my­lė­ti ir gerb­ti. Tuo­met jis bai­gė prie­sai­ką žo­džiais: „Te­pa­de­da man Die­vas.“ Kaip iš­ti­ki­my­bė san­tuo­kos prie­sai­kai ly­dė­jo jo šei­mos gy­ve­ni­mo žings­nius, jo au­gi­mą, taip šian­dien duo­da­ma prie­sai­ka te­ly­di ir te­stip­ri­na nau­jo­jo Pre­zi­den­to ir jį iš­rin­ku­sios tau­tos san­ty­kį. Tau­ta, iš­reiš­ku­si sa­vo va­lią de­mo­kra­tiniuose rin­ki­muo­se, šian­dien iš­girs iš­rink­to­jo Pre­zi­den­to prie­sai­kos žo­džius. Jis pri­sieks bū­ti iš­ti­ki­mas, są­ži­nin­gas ir tei­sin­gas, pri­sieks gerb­ti sa­vo Tau­tą, ją sau­go­ti ir tar­nau­ti jos nau­dai. Šian­dien Pre­zi­den­tas sa­vo gy­ve­ni­mą pa­au­ko­ja jį iš­rin­ku­siai Tau­tai.

Ly­giai kaip šei­mos gy­ve­ni­me ne­už­ten­ka tik žmo­giš­kų pa­stan­gų, bet rei­kia ir Die­vo ar­tu­mo bei pa­lai­mos, taip ir va­do­vau­jant vals­ty­bei rei­kia Vieš­pa­ties pa­gal­bos. To­dėl šian­dien Die­vo pra­šo­me ap­do­va­no­ti nau­ją­jį Pre­zi­den­tą rei­ka­lin­go­mis ma­lo­nė­mis ir gau­sio­mis Šven­to­sios Dva­sios do­va­no­mis, kad jis įvyk­dy­tų sa­vo pa­rei­gą Lie­tu­vos žmo­nėms. Mel­džia­me gau­sių iš­min­ties, tvir­tu­mo, pa­ži­ni­mo, su­pra­ti­mo, ži­no­ji­mo, su­si­lai­ky­mo ir Die­vo bai­mės do­va­nų. Mel­džia­me do­va­nų, ku­rios pa­dė­tų vi­sus spren­di­mus pri­im­ti tie­sos dva­sios švie­so­je ir siek­ti vi­siems tei­sin­gu­mo. Die­vo tvir­tu­mo dva­sia te­ly­di vyk­dant vy­riau­sio­jo gin­kluo­tų­jų pa­jė­gų va­do pa­rei­gas, kad bū­tų už­tik­rin­ta tai­ka ir lais­vė vi­siems Lie­tu­vos gy­ven­to­jams.

Vieš­pats mo­ko: „My­lė­ki­te vie­nas ki­tą, kaip aš jus my­lė­jau.“ Šis Vieš­pa­ties mei­lės pa­vyz­dys te­ly­di ir te­stip­ri­na kiek­vie­ną Pre­zi­den­to tar­nys­tės žings­nį. Prieš me­tus Lie­tu­vos vys­ku­pai pa­au­ko­jo Lie­tu­vą ne­kal­ta­jai Ma­ri­jos, Lie­tu­vos glo­bė­jos, šir­džiai, to­dėl šian­dien pra­šo­me jos glo­bos nau­ja­jam Pre­zi­den­tui, kad per jo tar­nys­tę Lie­tu­vos vai­kai ir jau­ni­mas, su­tuok­ti­niai ir jų šei­mos, dir­ban­tys ir be­dar­biai, pen­si­nin­kai, li­go­niai ir svei­kie­ji jaus­tų rū­pes­tį bei glo­bą.

Te­lai­mi­na mus ir mū­sų ša­lį vi­sa­ga­lis Die­vas, ku­ris gy­ve­na ir vieš­pa­tau­ja per am­žius. Amen.

PIRMININKAS. Dė­ko­ja­me Jo Eks­ce­len­ci­jai Vil­niaus ar­ki­vys­ku­pui met­ro­po­li­tui Gin­ta­rui Gru­šui.

Kvie­čiu kal­bė­ti Jos Eks­ce­len­ci­ją Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tę Da­lią Gry­baus­kai­tę. (Plo­ji­mai)

 

Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tės Da­lios Gry­baus­kai­tės kal­ba

 

D. GRYBAUSKAITĖ. Ger­bia­mie­ji, ger­bia­mas iš­rink­ta­sis Pre­zi­den­te, už mi­nu­tės, la­bai ti­kiuo­si, vis­kas bus jau ki­taip. No­riu pa­si­džiaug­ti, kad mū­sų vals­ty­bė su­ge­ba de­mo­kra­tiškai, oriai, rink­ti sa­vo va­do­vus, kad juos ger­bia, žmo­nės su­de­da lū­kes­čius, pa­si­ti­kė­ji­mą ir kad tai vyks­ta tai­kin­gai ir džiaugs­min­gai.

Tai reiš­kia, kad nau­ją­jį Pre­zi­den­tą už­gu­la di­džiu­lė at­sa­ko­my­bės naš­ta, ir Kon­sti­tu­ci­ja bus vie­nin­te­lis kel­ro­dis, ir, aiš­ku, žmo­nių va­lia, bet vie­nin­te­lis kel­ro­dis, ku­ris tu­rės ro­dy­ti ke­lią bet ko­kio­je si­tu­a­ci­jo­je. Ir ta naš­ta yra ne tik dėl mū­sų vals­ty­bės sau­gu­mo ir žmo­nių ge­ro­vės, tai – taip pat ir dėl Kon­sti­tu­ci­jos ap­sau­gos nuo pa­si­kė­si­ni­mo į ją. Daug pa­rei­gų.

Ta­šė­je ve­žio­da­vau­si į už­sie­nį kai ku­riuos do­ku­men­tus, ku­rie sau­gu­mo si­tu­a­ci­jai pa­si­kei­tus tu­rė­jo bū­ti man po ran­ka. Tą tu­rės da­ry­ti ir nau­ja­sis, nes kiek­vie­ną mi­nu­tę, kur be­bū­tu­me – na­muo­se ar už­sie­ny­je, esa­me ir bū­si­me Pre­zi­den­tai, ku­rie at­sa­ko už vals­ty­bės ir mū­sų žmo­nių sau­gu­mą iš­ori­nės ag­re­si­jos at­ve­ju ar vi­di­nio nesu­si­pra­ti­mo ar su­dė­tin­gos pro­ble­mos at­ve­ju. Bet tai yra tos ri­zi­kos ir ta at­sa­ko­my­bės naš­ta, apie ku­rią ne­kal­ba­me ir ne­kal­bė­jo­me nie­ka­da. Ji tie­siog ly­dės Pre­zi­den­tą kiek­vie­ną mi­nu­tę, ly­dės jo šei­mą, nes šei­mai teks pri­si­im­ti tą pa­čią at­sa­ko­my­bę 24 va­lan­das ir 7 die­nas per sa­vai­tę. Iš­ei­gi­nių ne­bus, atos­to­gų ne­bus. Tai yra įpa­rei­go­ji­mas ir pa­rei­ga mū­sų žmo­nėms už mū­sų vals­ty­bę, už mū­sų at­ei­tį.

To­dėl ga­liu tik pa­lin­kė­ti kan­try­bės, stip­ry­bės ir žmo­nių pa­lai­ky­mo, nes žmo­nes rin­ko. Mes – Pre­zi­den­tai – at­skai­tin­gi tik mū­sų žmo­nėms ir Kon­sti­tu­ci­jai. To­dėl la­bai lin­kiu vi­siems pa­dė­ti, pa­dė­ti va­do­vau­ti ša­liai, nes tai ne vie­no žmo­gaus at­sa­ko­my­bė, tai vi­sų, vi­sų žmo­nių, ku­rie rin­ko šį Pre­zi­den­tą, to­dėl vi­sų žmo­nių bus pa­rei­ga pa­dė­ti ši­tam Pre­zi­den­tui dirb­ti.

Aš tik­rai la­bai džiau­giuo­si, kad ga­lė­jo­me taip iš­si­rink­ti, taip džiaug­tis, to­kia per­mai­na ir kad Lie­tu­va iš­ties įė­jo į lai­ko­tar­pį, ka­da ga­li­me sa­ky­ti, kad tai bran­džios de­mo­kra­tijos vals­ty­bė, ku­rio­je mū­sų Lie­tu­vos žmo­nės iš­reiš­kė sa­vo no­rus, sa­vo lū­kes­čius ir jų, tik jų dė­ka iš­si­ren­ka­mi vals­ty­bių va­do­vai. Ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ). Dė­ko­ja­me Jos Eks­ce­len­ci­jai Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tei Da­liai Gry­baus­kai­tei ir kvie­čia­me tar­ti žo­dį Sei­mo Pir­mi­nin­ką Vik­to­rą Pranc­kie­tį. (Plo­ji­mai)

 

Sei­mo Pir­mi­nin­ko Vik­to­ro Pranc­kie­čio kal­ba

 

V. PRANCKIETIS. Esa­me svar­baus Lie­tu­vos is­to­ri­jos įvy­kio liu­di­nin­kai. Is­to­ri­nė­je Ko­vo 11-osios ak­to sa­lė­je pa­si­tin­ka­me ke­tu­ris mū­sų at­si­kū­ru­sios vals­ty­bės va­do­vus. Dė­ko­ja­me jiems už dar­bą ir jė­gas, ati­duo­tas ša­lies la­bui.

Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Pre­zi­den­te Da­lia Gry­baus­kai­te, prieš de­šimt me­tų pri­sie­kė­te bū­ti vi­siems ly­gi ir tei­sin­ga. Jūs pri­si­ė­mė­te at­sa­ko­my­bę są­ži­nin­gai at­sto­vau­ti mū­sų ša­liai ir už­tik­rin­ti tei­sės vir­še­ny­bę. Sa­vo prie­sai­ką te­sė­jo­te tvir­tai. Jū­sų in­dė­lis į Lie­tu­vos po­li­ti­nę ir pi­lie­ti­nę rai­dą yra ne­abe­jo­ti­nas.

Jū­sų ka­den­ci­jų me­tu Lie­tu­vai te­ko ne­ma­žai iš­šū­kių. Jū­sų ly­de­rys­tė ir ryž­tas lė­mė tai, kad šian­dien mū­sų Tė­vy­nė yra sau­ges­nė, pla­čiai ži­no­ma ir gir­di­ma. Lie­tu­va tu­ri ryš­kius kon­tū­rus ir net sun­kme­čiu iš­li­ko vals­ty­be, ke­lian­čia sau drą­sius tiks­lus ir tu­rin­čia am­bi­ci­jų. Vi­du­je tai bu­vo fi­nan­sų kri­zės su­val­dy­mas, pri­si­jun­gi­mas prie eu­ro zo­nos, įsi­pa­rei­go­ji­mo ša­lies gy­ny­bai skir­ti 2 % ben­dro­jo vi­daus pro­duk­to įgy­ven­di­ni­mas. Už­sie­nio po­li­ti­ko­je – dar­bas Jung­ti­nių Tau­tų Sau­gu­mo Ta­ry­bo­je, Eu­ro­pos Są­jun­gos Ry­tų part­ne­rys­tę iš es­mės pa­kei­tęs Lie­tu­vos pir­mi­nin­ka­vi­mas Eu­ro­pos Są­jun­gos Ta­ry­bai, ly­de­rys­tė Bal­ti­jos vals­ty­bėms pa­lai­kant san­ty­kius su Jung­ti­nė­mis Ame­ri­kos Vals­ti­jo­mis ir mū­sų ša­lies na­rys­tė Eko­no­mi­nio ben­dra­dar­bia­vi­mo ir plėt­ros or­ga­ni­za­ci­jo­je.

Tai yra tik ke­li ak­cen­tai, ku­rie jau ta­po ker­ti­niai mo­der­niai Lie­tu­vai. Ša­lia jų bū­tų ga­li­ma iš­skir­ti ir tai, kad pir­mą kar­tą Lie­tu­vos po­li­ti­kė, ša­lies va­do­vė bu­vo įver­tin­ta po­li­ti­kos „Os­ka­ru“ – Ka­ro­lio Di­džio­jo ap­do­va­no­ji­mu. Tuo di­džia­vo­mės vi­si.

Šie ir dau­ge­lis ki­tų Lie­tu­vos lai­mė­ji­mų, ti­kiu, at­ras vie­tą Vals­ty­bės pa­ži­ni­mo cen­tre, o so­cia­li­nė ini­cia­ty­va „Už sau­gią Lie­tu­vą“ bus tę­sia­ma kaip jaut­rioms vi­suo­me­nės gru­pėms daug do­va­no­jan­tis pro­jek­tas.

Jū­sų va­do­va­vi­mo lai­ko­tar­piu mū­sų ša­lis ta­po la­biau pa­si­ti­kin­ti sa­vi­mi. Drą­si ir aiš­ki po­zi­ci­ja už­sie­nio po­li­ti­ko­je, nuo­sek­lus gy­ny­bos sis­te­mos for­ma­vi­mas, ener­ge­ti­nis sa­va­ran­kiš­ku­mas, sta­bi­li eko­no­mi­ka, pa­si­ti­kė­ji­mas tei­sė­sau­gos sis­te­ma Pre­zi­den­to ins­ti­tu­ci­jai ta­po stra­te­gi­niais pri­ori­te­tais. Šios gai­rės yra ke­lias, ku­riuo ženg­si­me į nau­ją­jį Lie­tu­vos eta­pą.

Ger­bia­mo­ji Pre­zi­den­te, sa­vo ir Sei­mo var­du dė­ko­ju jums už ver­ty­bi­nį sta­bi­lu­mą, už stip­ry­bę įgy­ven­di­nant skaid­raus tei­sin­gu­mo vi­zi­ją, už tvir­tą pa­trio­tiš­ku­mą.

Dė­ko­ju jums ir lin­kiu sėk­mės at­ei­ties veik­lo­je. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Ger­bia­ma­sis Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo pir­mi­nin­ke Dai­niau Ža­li­mai, pra­šo­me pa­aiš­kin­ti Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos pri­ėmi­mo tvar­ką ir pri­im­ti prie­sai­ką.

 

Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to Gi­ta­no Nau­sė­dos prie­sai­kos pri­ėmi­mas

 

D. ŽALIMAS. Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Da­lia Gry­baus­kai­te, iš­rink­ta­sis Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Gi­ta­nai Nau­sė­da, ger­bia­ma­sis Sei­mo Pir­mi­nin­ke, ger­bia­mie­ji Sei­mo na­riai, po­nios ir po­nai, pa­aiš­kin­siu Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos pri­ėmi­mo tvar­ką.

Pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­ją iš­rink­ta­sis Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas sa­vo pa­rei­gas pra­de­da ei­ti po to, kai Vil­niu­je, da­ly­vau­jant Tau­tos at­sto­vams – Sei­mo na­riams, pri­sie­kia Tau­tai bū­ti iš­ti­ki­mas Lie­tu­vos Res­pub­li­kai ir Kon­sti­tu­ci­jai, są­ži­nin­gai ei­ti sa­vo pa­rei­gas ir bū­ti vi­siems ly­giai tei­sin­gas.

Pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to įsta­ty­mą Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas pri­sie­kia Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo rū­muo­se Sei­mo po­sė­dy­je. Iš­rink­ta­sis Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Gi­ta­nai Nau­sė­da, jūs pri­siek­si­te sto­vė­da­mas prieš ma­ne, prie­sai­ką pri­iman­tį Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo pir­mi­nin­ką. Prie­sai­kos teks­tą skai­ty­si­te pa­dė­jęs ran­ką ant Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­jos. Kai baig­si­te skai­ty­ti prie­sai­ką, pa­si­ra­šy­si­te Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos ak­tą.

Prie­sai­kos teks­tas yra ne­tai­so­mas ir ne­kei­čia­mas. Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to įsta­ty­me nu­sta­ty­ta, kad šios nuo­sta­tos ne­si­lai­ky­mas, kaip ir at­si­sa­ky­mas pri­siek­ti Sei­mo po­sė­dy­je, pa­si­ra­šy­ti prie­sai­kos ak­tą ar­ba pa­si­ra­šy­mas su iš­ly­go­mis, reiš­kia, kad Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas ne­pri­sie­kė, to­dėl ne­ga­li ei­ti sa­vo pa­rei­gų.

Jums pa­si­ra­šius Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos ak­tą, šį ak­tą pa­si­ra­šy­siu aš. Man pa­si­ra­šius prie­sai­kos ak­tą, bus gie­da­mas vals­ty­bės him­nas. At­li­kus vals­ty­bės him­ną prie­sai­kos ak­tą per­duo­siu Sei­mo Pir­mi­nin­kui sau­go­ti Sei­me. Taip bus baig­ta Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos Tau­tai pri­ėmi­mo ce­re­mo­ni­ja. Pri­imant Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­ką, Sei­mo po­sė­džių sa­lė­je vi­si sto­vės.

Iš­rink­ta­sis Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Gi­ta­nai Nau­sė­da, kvie­čiu jus pri­siek­ti Lie­tu­vos Tau­tai.

G. NAUSĖDA. Aš, Gi­ta­nas Nau­sė­da, pri­sie­kiu Tau­tai bū­ti iš­ti­ki­mas Lie­tu­vos Res­pub­li­kai ir Kon­sti­tu­ci­jai, gerb­ti ir vyk­dy­ti įsta­ty­mus, sau­go­ti Lie­tu­vos že­mių vien­ti­su­mą; pri­sie­kiu są­ži­nin­gai ei­ti sa­vo pa­rei­gas ir bū­ti vi­siems ly­giai tei­sin­gas; pri­sie­kiu vi­so­mis iš­ga­lė­mis stip­rin­ti Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę, tar­nau­ti Tė­vy­nei, de­mo­kra­tijai, Lie­tu­vos žmo­nių ge­ro­vei.

Te­pa­de­da man Die­vas!

(Plo­ji­mai)

D. ŽALIMAS. 2019 m. lie­pos 12 d. iš­kil­min­ga­me Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo po­sė­dy­je duo­ta Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to Gi­ta­no Nau­sė­dos prie­sai­ka yra pri­im­ta.

 

Gie­da­mas Lie­tu­vos vals­ty­bės him­nas

 

(Plo­ji­mai)

Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Gi­ta­nai Nau­sė­da, Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­ka nė­ra vien for­ma­lus ar sim­bo­li­nis ak­tas. Kiek­vie­nas jo žo­dis ky­la iš Kon­sti­tu­ci­jos, įpa­rei­go­ja jus va­do­vau­tis tik Tau­tos ir Lie­tu­vos vals­ty­bės in­te­re­sais, bū­ti iš­ti­ki­mam Lie­tu­vos Res­pub­li­kai ir Kon­sti­tu­ci­jai, są­ži­nin­gai ei­ti sa­vo pa­rei­gas ir bū­ti vi­siems ly­giai tei­sin­gam.

Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­ko­je at­si­spin­di pa­grin­di­nės ver­ty­bės, ku­rias Tau­ta sie­ja su Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tu. Ši prie­sai­ka ski­ria­si nuo ki­tų svar­biau­sių vals­ty­bės pa­rei­gū­nų prie­sai­kų, nes tik Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas pa­gal Kon­sti­tu­ci­ją pri­sie­kia ypa­tin­gam sub­jek­tui, ku­riam pri­klau­so su­ve­re­ni­te­tas, – Tau­tai. Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos ak­tas yra kon­sti­tu­ciš­kai reikš­min­gas ir dėl to, kad vals­ty­bės va­do­vas, duo­da­mas prie­sai­ką Tau­tai, vie­šai ir iš­kil­min­gai įsi­pa­rei­go­ja veik­ti tik taip, kaip jį įpa­rei­go­ja ši prie­sai­ka, ir jo­kio­mis ap­lin­ky­bė­mis šios prie­sai­kos ne­su­lau­žy­ti.

Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te, lin­kiu sėk­min­gai dar­buo­tis stip­ri­nant Lie­tu­vos vals­ty­bę kaip Kon­sti­tu­ci­jo­je įtvir­tin­tą ben­drą vi­sos vi­suo­me­nės gė­rį – vie­nin­gą, stip­rią, šiuo­lai­kiš­ką, žmo­gaus tei­ses ir tei­sės vir­še­ny­bę ger­bian­čią, va­ka­rie­tiš­kos ge­o­po­li­ti­nės orien­ta­ci­jos, ge­ro­vės Lie­tu­vą. Puo­se­lė­ki­te mū­sų ša­lies au­to­ri­te­tą tarp­tau­ti­nė­je ben­druo­me­nė­je, są­ži­nin­gai tar­nau­ki­te Tė­vy­nei, pliu­ra­lis­ti­nei de­mo­kra­tijai ir Lie­tu­vos žmo­nių ge­ro­vei. Iš­tver­mės ir sėk­mės jums ei­nant at­sa­kin­gas bei gar­bin­gas vals­ty­bės va­do­vo pa­rei­gas.

Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to Gi­ta­no Nau­sė­dos prie­sai­kos pri­ėmi­mo ce­re­mo­ni­ja baig­ta. Skel­biu, kad pa­gal Kon­sti­tu­ci­jos 82 straips­nį nuo šio mo­men­to Gi­ta­nas Nau­sė­da įgy­ja vi­sas vals­ty­bės va­do­vo ga­lias ir pra­de­da ei­ti Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to pa­rei­gas. (Plo­ji­mai)

Ger­bia­mas Sei­mo Pir­mi­nin­ke, per­duo­du jums Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos ak­tą sau­go­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­me.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ja­me Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo pir­mi­nin­kui Dai­niui Ža­li­mui. Pra­šo­me at­si­sės­ti.

Kvie­čia­me tar­ti svei­ki­ni­mo žo­dį Sei­mo Pir­mi­nin­ką Vik­to­rą Pranc­kie­tį.

 

Sei­mo Pir­mi­nin­ko Vik­to­ro Pranc­kie­čio svei­ki­ni­mo žo­dis

 

V. PRANCKIETIS. Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Gi­ta­nai Nau­sė­da, ta­po­te aš­tun­tuo­ju Pre­zi­den­tu, iš­rink­tu lais­vo­je ir de­mo­kra­tiškoje Lie­tu­vo­je. Svei­ki­na­me! Di­de­lis žmo­nių pa­lai­ky­mas reiš­kia jų vil­tis, kad ša­ly­je bus ug­do­ma ir puo­se­lė­ja­ma ge­ro­vė, su­ta­ri­mas ir pa­gar­ba.

Ti­kiu, kad jū­sų skvar­bus ana­li­ti­nis žvilgs­nis pa­dės įtvir­tin­ti pre­zi­den­ti­nio at­sto­va­vi­mo prin­ci­pus stra­te­gi­niais ša­lies klau­si­mais.

Kon­sti­tu­ci­nė pa­rei­ga spręs­ti pa­grin­di­nius už­sie­nio po­li­ti­kos klau­si­mus ir kar­tu su Vy­riau­sy­be vyk­dy­ti už­sie­nio po­li­ti­ką te­bū­na reikš­min­ga jū­sų dar­bo­tvarkėje. Šian­dien Lie­tu­va yra at­pa­žįs­ta­ma pa­sau­ly­je, mū­sų bal­sas tarp­tau­ti­nė­se or­ga­ni­za­ci­jo­se yra gir­di­mas, su­pran­ta­mas ir lau­kia­mas.

Nuo­šir­džiai ger­biu jū­sų spren­di­mą pir­mo­jo už­sie­nio vi­zi­to pa­si­rink­ti is­to­ri­nę ir stra­te­gi­nę kai­my­nę – Len­ki­jos Res­pub­li­ką. Iš­lai­ky­ti part­ne­rys­tės san­ty­kių kur­są su šia vals­ty­be yra svar­bu ne tik mums, Lie­tu­vai, bet ir vi­sam re­gio­nui. Esa­me šio ge­o­po­li­ti­nės pa­dė­ties da­li­mi.

Stip­ri mū­sų kraš­to ap­sau­ga ta­po vals­ty­bės pres­ti­žo ir aukš­to Lie­tu­vos žmo­nių są­mo­nin­gu­mo žen­klu. Ti­kiu, kad šian­dien, kai su­ta­ri­mas tarp par­ti­jų jau yra ras­tas, ne­ga­li­me nu­rim­ti dėl aukš­tes­nių na­cio­na­li­nio sau­gu­mo po­li­ti­kos tiks­lų – sie­ki­me dau­giau.

Ne­abe­jo­ju, kad lau­kia in­ten­sy­vus dar­bas, pa­rei­ka­lau­sian­tis daug jū­sų ir jū­sų ko­man­dos pa­stan­gų. Te­bū­nie Pre­zi­den­to rū­mai at­vi­ri, te­gul iš jų sklin­da de­mo­kra­tiškos vie­ny­bės nuo­tai­kos.

Ger­bia­ma­sis Pre­zi­den­te, lin­kiu jums siek­ti dar­nos ir ge­ro­vės ša­ly­je. Lin­kiu jums sėk­mės at­sto­vau­jant mū­sų ša­liai. Te­gul jū­sų veiks­mai ir spren­di­mai pa­de­da už­tik­rin­ti Lie­tu­vos žmo­nių pa­si­ti­kė­ji­mą ir ra­my­bę.

Ti­kiu, kad pra­si­de­da nau­jas vals­ty­bės eta­pas, ir lin­kiu stip­ry­bės!

Va­do­vau­jan­tis Lie­tu­vos Res­pub­li­kos vals­ty­bės ap­do­va­no­ji­mų įsta­ty­mu, ku­ria­me at­kur­ta 1930 me­tų Lie­tu­vos Res­pub­li­kos or­di­nų, me­da­lių ir ki­tų pa­si­žy­mė­ji­mo žen­klų įsta­ty­mo nuo­sta­ta, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to 2019 m. lie­pos 11 d. dek­re­tu Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tui, pra­de­dan­čiam ei­ti vals­ty­bės va­do­vo pa­rei­gas, įtei­kia­mas aukš­čiau­sia­sis Lie­tu­vos vals­ty­bės ap­do­va­no­ji­mas – Vy­tau­to Di­džio­jo or­di­nas su auk­so gran­di­ne. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Kvie­čia­me svei­ki­ni­mo žo­dį tar­ti Mi­nist­rą Pir­mi­nin­ką Sau­lių Skver­ne­lį.

 

Mi­nist­ro Pir­mi­nin­ko Sau­liaus Skver­ne­lio svei­ki­ni­mo žo­dis

 

S. SKVERNELIS. Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te, ger­bia­mie­ji Sei­mo Pir­mi­nin­ke, Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo pir­mi­nin­ke, Eks­ce­len­ci­ja Pre­zi­den­te Da­lia Gry­baus­kai­te, Pre­zi­den­te Val­dai Adam­kau, Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos-At­ku­ria­mo­jo Sei­mo Pir­mi­nin­ke pro­fe­so­riau Vy­tau­tai Land­sber­gi, Sei­mo, Vy­riau­sy­bės na­riai, už­sie­nio vals­ty­bių am­ba­sa­do­riai, Eks­ce­len­ci­ja Vil­niaus ar­ki­vys­ku­pe met­ro­po­li­tai Gin­ta­rai Gru­šai, po­nai ir po­nios.

Pir­miau­sia no­riu pa­svei­kin­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tą ir pa­lin­kė­ti jam vi­so­ke­rio­pos sėk­mės įgy­ven­di­nant vi­sai vals­ty­bei ir jos pi­lie­čiams svar­bius tiks­lus, ben­dru ir su­telk­tu mū­sų vi­sų dar­bu ku­riant ge­ro­vės vals­ty­bę. Ne vi­si ša­lies ir jos žmo­nių ge­ro­vei bū­ti­ni spren­di­mai bū­na leng­vi, to­dėl lin­kiu at­kak­lu­mo, stip­ry­bės ir iš­min­ties.

Pra­si­de­dan­čia­me nau­ja­me eta­pe ne­abe­jo­ti­nai bus la­bai svar­bus ar­ti­mų­jų ir šei­mos pa­lai­ky­mas, to­dėl leis­ki­te nuo­šir­džiai pa­lin­kė­ti kan­try­bės, su­pra­ti­mo ir be­są­ly­giš­ko pa­lai­ky­mo Pre­zi­den­to ar­ti­miau­siems žmo­nėms.

Taip pat šian­dien svei­ki­nu vi­sus Lie­tu­vos žmo­nes su nau­jo Lie­tu­vos po­li­ti­nės rai­dos eta­po pra­džia. Lin­kiu, kad šis eta­pas bū­tų ku­pi­nas dia­lo­go, at­vi­ru­mo, ben­dra­dar­bia­vi­mo, tik­ros de­mo­kra­tijos, ku­ri jun­gia ir vie­ni­ja, o ne ski­ria ir skal­do. Svei­ki­nu vi­sus ko­le­gas po­li­ti­kus ir vi­siems mums, čia esan­tiems, no­riu pa­lin­kė­ti ne­pa­mirš­ti, ko­dėl mes esa­me čia ir ko­kia yra mū­sų tik­ro­ji mi­si­ja. Tai ben­dri spren­di­mai mū­sų pi­lie­čių ir Tė­vy­nės la­bui, spren­di­mai, ku­riuos ren­giant vie­no­dai ak­ty­viai ir kon­struk­ty­viai da­ly­vau­ja vi­sos po­li­ti­nės jė­gos, ne­svar­bu, ar jos yra val­džio­je, ar ko­vo­ja dėl jos. Tik įsi­klau­sy­da­mi, su­si­telk­da­mi ir ben­drai dirb­da­mi ga­li­me pri­si­dė­ti prie vi­sų be iš­im­ties vi­suo­me­nės gru­pių gy­ve­ni­mo.

Pa­bai­go­je ke­li žo­džiai apie ver­ty­bes. Mes daž­nai apie jas kal­ba­me, dis­ku­tuo­ja­me, kuo vie­nos po­li­ti­nės jė­gos ver­ty­bės ski­ria­si nuo ki­tos. Lin­kiu, kad pa­grin­di­nė ver­ty­bė – są­ži­nin­gas ir nuo­šir­dus dar­bas vi­suo­me­nės ir Tė­vy­nės la­bui – bū­tų vi­sas val­džias: Sei­mą, Pre­zi­den­tą ir Vy­riau­sy­bę, jun­gian­tis var­dik­lis.

Šian­dien Lie­tu­va at­ver­čia nau­ją pus­la­pį. Vi­si tu­ri­me pa­gal­vo­ti, kas ja­me bus pa­ra­šy­ta. Tvir­tai ti­kiu, kad tai bus kon­kre­tūs dar­bai, ku­rių nau­dą il­gai jaus Lie­tu­vos žmo­nės. Ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Dė­ko­ja­me Mi­nist­rui Pir­mi­nin­kui. Ma­lo­niai kvie­čiu Jo Eks­ce­len­ci­ją Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tą Gi­ta­ną Nau­sė­dą.

 

Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to Gi­ta­no Nau­sė­dos kal­ba

 

G. NAUSĖDA. Bran­gūs Lie­tu­vos žmo­nės, Jū­sų Eks­ce­len­ci­jos Pre­zi­den­tai Da­lia Gry­baus­kai­te, Val­dai Adam­kau, Vy­tau­tai Land­sber­gi, po­ne Sei­mo Pir­mi­nin­ke Vik­to­rai Pranc­kie­ti, ger­bia­mi Sei­mo na­riai, ger­bia­mi sve­čiai! Šian­dien pri­im­da­mas Lie­tu­vos žmo­nių man su­teik­tus įga­lio­ji­mus pir­miau­sia no­rė­čiau pa­dė­ko­ti Lie­tu­vos va­do­vams, gar­bin­gai ir iš­min­tin­gai va­do­va­vu­siems vals­ty­bei su­dė­tin­gais jai pe­ri­odais.

Sem­da­mie­si jė­gų iš Tau­tos is­to­ri­jos ir di­džia­vy­rių, nuo Ka­ra­liaus Min­dau­go iki Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rų, nuo pir­mų­jų Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės sa­va­no­rių iki par­ti­za­nų, trem­ti­nių ir so­viet­me­čio di­si­den­tų, nuo pa­ma­tų su­kū­rė­me vals­ty­bę, ta­pu­sią Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­lių šei­mos na­re ir pa­ti­ki­ma Šiau­rės At­lan­to al­jan­so part­ne­re. Su­kū­rė­me vals­ty­bę, ku­ri šian­dien gy­ve­na tur­būt sėk­min­giau­sią ir eko­no­miš­kai tur­tin­giau­sią laik­me­tį ša­lies is­to­ri­jo­je.

Ta­čiau ko­dėl ta­da dau­ge­lio mū­sų ne­ap­lei­džia jaus­mas, kad nuo­lat verž­da­mie­si pir­myn pa­mir­šo­me kaž­ką svar­baus; ko­dėl sta­tis­ti­ka ir žmo­nių sa­vi­jau­ta žen­gia sky­riumi; kaip, kal­bė­da­mi apie dvie­jų grei­čių Eu­ro­pą, ne­pa­ste­bė­jo­me, jog su­kū­rė­me dvie­jų grei­čių Lie­tu­vą?

Pre­zi­den­to prie­sai­kos žo­džiai, ku­riuos ką tik iš­ta­riau, – tai ne tik įsta­ty­muo­se nu­ma­ty­tas teks­tas. Tai ma­no as­me­ni­nis įsi­pa­rei­go­ji­mas Tau­tai ir Tė­vy­nei. Pri­sie­kiau sau­go­ti Lie­tu­vos že­mių vien­ti­su­mą, bet Lie­tu­va šian­dien yra kur kas dau­giau nei nuo­sta­bus že­mės lo­pi­nė­lis prie Bal­ti­jos. Lie­tu­va – tai pir­miau­sia jos žmo­nės čia, Vil­niu­je, ir ma­no gim­to­jo­je Klai­pė­do­je, Skuo­de ir Pi­ter­bo­re, Kau­ne ir Ber­ge­ne, Rie­ta­ve ir Ali­kan­tė­je. Nė­ra ir ne­ga­li bū­ti dvie­jų, tri­jų ar pen­kių Lie­tu­vų. Ji yra vie­na – mū­sų vi­sų. Nė­ra Lie­tu­vos lie­tu­vių ir už­sie­nio lie­tu­vių – vi­si mes esa­me vie­na tau­ta.

Lie­tu­vos vien­ti­su­mas ne­at­sie­ja­mas nuo mū­sų vi­suo­me­nės vie­ny­bės. Tik vie­nin­gi bū­si­me stip­rūs, tik kar­tu su­tel­kę jė­gas, veik­da­mi kryp­tin­gai ir ben­drai bū­si­me vals­ty­bė, ku­ri gy­ve­na ge­rai ir ku­rio­je gy­ven­ti ge­ra. Su­si­skal­dy­mas, pyk­tis, nuo­la­ti­nė prieš­prie­ša, kon­flik­tai – vi­sa tai at­ima bran­gų lai­ką, ku­rį ga­lė­tu­me ir pri­va­lė­tu­me skir­ti Lie­tu­vai kur­ti ir stip­rin­ti, bei pa­ker­ta pa­si­ti­kė­ji­mą vals­ty­be. Ne­ža­bo­tas kon­ku­ra­vi­mas skal­do mus į prie­šų sto­vyk­las ir ve­da į ak­li­gat­vį, ku­ria­me ne­įma­no­ma su­si­tar­ti nei dėl stra­te­gi­nių ša­lies tiks­lų, nei dėl prie­mo­nių jiems įgy­ven­din­ti.

Pre­zi­den­to, vie­nin­te­lio Tau­tos vi­suo­ti­nai rink­to vals­ty­bės va­do­vo, pa­rei­ga – kur­ti dar­bin­gą ter­pę ra­cio­na­liam vi­sų po­li­ti­nių jė­gų ben­dra­dar­bia­vi­mui, su­ba­lan­suo­ti jų veik­lą vals­ty­bei rei­ka­lin­ga ir efek­ty­via lin­kme. Mes, Lie­tu­va, ne kar­tą pa­ro­dė­me, kad ge­ba­me pa­mirš­ti vi­sus prieš­ta­ra­vi­mus ir su­si­vie­ny­ti svar­biau­siais is­to­ri­jos mo­men­tais. Taip bu­vo Są­jū­džio lai­kais, 1991 me­tų sau­sį, taip bu­vo 2003 me­tais, kai bal­sa­vo­me dėl na­rys­tės Eu­ro­pos Są­jun­go­je, taip bu­vo, kai pri­sie­kė­me ir pa­sie­kė­me na­cio­na­li­nį su­si­ta­ri­mą dėl Lie­tu­vos gy­ny­bos po­li­ti­kos. Šian­dien mes pri­va­lo­me dar kar­tą su­si­vie­ny­ti, nes spren­di­mai, ku­riuos pri­im­si­me da­bar, lems vals­ty­bės at­ei­tį ar­ti­miau­sius 30 me­tų.

Na­cio­na­li­niai su­si­ta­ri­mai dėl švie­ti­mo, so­cia­li­nės at­skir­ties ma­ži­ni­mo, re­gio­nų po­li­ti­kos, vals­ty­bės pri­ori­te­to tiek fi­nan­sa­vi­mo, tiek po­žiū­rio pras­me su­tei­ki­mas kul­tū­rai yra tos sri­tys, dėl ku­rių im­siuo­si as­me­ni­nės ini­cia­ty­vos ir telk­siu vi­sas po­li­ti­nes jė­gas, ne­vy­riau­sy­bi­nes or­ga­ni­za­ci­jas, pi­lie­čių ju­dė­ji­mus, są­ži­nin­gus ir pro­fe­sio­na­lius bei at­sa­kin­gus žmo­nes ben­dram tiks­lui.

Pri­sie­kiau bū­ti ly­giai tei­sin­gas vi­siems. Tai reiš­kia, kad bū­siu ak­ty­viai vei­kian­tis Pre­zi­den­tas ir at­sa­kin­gai iš­nau­do­siu vi­sas Kon­sti­tu­ci­jos man su­tei­kia­mas ga­lias ir Tau­tos pa­lai­ky­mą. Žmo­nių vil­tys, iš­sa­ky­tos per Pre­zi­den­to rin­ki­mus, pa­ro­dė, kad Pre­zi­den­to ins­ti­tu­ci­ja pel­no di­džiau­sią pi­lie­čių pa­si­ti­kė­ji­mą. Pre­zi­den­tas – tai žmo­nių at­sto­vas, tu­rin­tis tie­sio­gi­nį Tau­tos man­da­tą, to­dėl sa­vo pa­rei­gą su­pran­tu kaip įsi­pa­rei­go­ji­mą ir įpa­rei­go­ji­mą ryž­tin­gai gin­ti ir at­sto­vau­ti vi­sų pi­lie­čių in­te­re­sams. Tei­sin­gu­mo jaus­mo trū­ku­mas gre­ta eko­no­mi­nių pa­ska­tų yra vie­na iš svar­biau­sių prie­žas­čių, dėl ku­rių Lie­tu­vos žmo­nės vis dar ryž­ta­si pa­lik­ti sa­vo ša­lį. Pre­zi­den­tas pri­va­lo už­tik­rin­ti, kad įsta­ty­mų vir­še­ny­bė ga­lio­tų kiek­vie­nam, kad tei­sė­sau­gos sis­te­ma bū­tų ap­sau­go­ta nuo po­li­ti­kų įta­kos, kad tei­sin­gu­mą vyk­dy­tų pro­fe­sio­na­lūs ir ne­pri­ekaiš­tin­gos re­pu­ta­ci­jos žmo­nės, kad iš kiek­vie­no vals­ty­bės pa­rei­gū­no bū­tų rei­ka­lau­ja­ma as­me­ni­nės at­sa­ko­my­bės. Ma­nau, kad tai pa­siek­ti ga­li­ma prin­ci­pin­gu­mu ir at­vi­ru­mu, to­dėl stip­rin­siu ir plė­siu pi­lie­ti­nės vi­suo­me­nės ga­li­my­bes tie­sio­giai da­ly­vau­ti spren­džiant svar­biau­sius Lie­tu­vos vals­ty­bės gy­ve­ni­mo klau­si­mus.

Šian­dien pri­sie­kiau tar­nau­ti Tė­vy­nei, de­mo­kra­tijai, Lie­tu­vos žmo­nių ge­ro­vei. Ge­ro­vė nė­ra vien iliu­zi­ja ar tie­siog gra­žus žo­dis. Tai kiek­vie­no iš mū­sų tei­sė, o vi­siems kar­tu, tai yra vals­ty­bei, ir pa­rei­ga. Tu­ri­me su­pras­ti – ge­ro­vės vals­ty­bės ne­bus, jei kiek­vie­nas rū­pin­si­mės tik sa­vi­mi, jei di­dės so­cia­li­nė at­skir­tis, o žmo­nės jau­sis sve­ti­mi sa­vo ša­ly­je.

To­dėl iš­kel­da­mi ge­ro­vės vals­ty­bės idė­ją iš­sky­rė­me pen­kis es­mi­nius ša­lies ro­dik­lius.

Pir­ma­sis – pa­ja­mų ne­ly­gy­bės ma­ži­ni­mas. Šian­dien pa­ja­mų ato­trū­kis tarp 20 % la­biau­siai pa­si­tu­rin­čiai gy­ve­nan­čių žmo­nių ir 20 % la­biau­siai sto­ko­jan­čių su­da­ro dau­giau nei sep­ty­nis kar­tus. Eu­ro­pos Są­jun­go­je šis ro­dik­lis yra pen­ki kar­tai, to­dėl per ar­ti­miau­sius pen­ke­rius me­tus pri­va­lo­me link jo ar­tė­ti.

Ant­ra­sis ro­dik­lis – biu­dže­to mo­kes­ti­nių pa­ja­mų di­di­ni­mas nuo šian­die­ni­nių 30 % iki 35 % ben­dro­jo vi­daus pro­duk­to. Tai nei daug, nei ma­žai – per 2 mlrd. eu­rų pa­pil­do­mų lė­šų, ku­rias ga­lė­tu­me skir­ti svei­ka­tos ap­sau­gai, so­cia­li­nei rū­py­bai, kul­tū­rai, vie­šo­sioms pa­slau­goms ir at­ly­gi­ni­mams.

Tre­čia­sis – re­gio­ni­nės at­skir­ties ma­ži­ni­mas.

Ket­vir­ta­sis – efek­ty­vus Eu­ro­pos Są­jun­gos lė­šų pa­nau­do­ji­mas.

Penk­ta­sis ir, žvel­giant į at­ei­tį, ma­nau, pats svar­biau­sias ro­dik­lis yra švie­ti­mo ko­ky­bės pa­žan­ga. Mes pri­va­lo­me baig­ti nie­kaip ne­si­bai­gian­čias švie­ti­mo re­for­mas, pa­siek­ti na­cio­na­li­nį su­si­ta­ri­mą dėl švie­ti­mo po­ky­čių, ku­ris ne­bus per­žiū­ri­mas kei­čian­tis val­džiai, ir in­ves­tuo­ti lė­šas ir lai­ką į sa­vo vai­kų iš­si­la­vi­ni­mą, nes tai – pa­ti pra­smin­giau­sia in­ves­ti­ci­ja.

Bū­tent šie ge­ro­vės vals­ty­bės ro­dik­liai man bus Vy­riau­sy­bės ir vi­sų po­li­ti­nių jė­gų ben­dro dar­bo ver­ti­ni­mo kri­te­ri­jai.

Skir­da­mas mi­nist­rus, pa­si­ra­šy­da­mas įsta­ty­mus, kri­ti­kuo­da­mas ir gir­da­mas jų veik­lą, ver­tin­siu pa­gal tai, kiek ins­ti­tu­ci­jos ir pa­rei­gū­nai tar­nau­ja Lie­tu­vos žmo­nių ge­ro­vei.

Šian­dien pri­sie­kiau vi­so­mis iš­ga­lė­mis stip­rin­ti Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę. Tu­ri­me vi­sa­da at­si­min­ti – lais­vės ir ne­pri­klau­so­my­bės nie­kas ne­do­va­no­ja, ją rei­kia iš­si­ko­vo­ti ir nuo­lat gin­ti.

Lie­tu­va nie­ka­da ne­bu­vo dau­giau­sia ka­rių ar gin­klų tu­rin­čia vals­ty­be. Vi­sos di­džiau­sios mū­sų tau­tos per­ga­lės iš­ko­vo­tos dėl žmo­nių ryž­to, pa­si­au­ko­ji­mo ir iš­min­tin­gos po­li­ti­kos, lei­du­sios telk­ti są­jun­gi­nin­kus. To­dėl vyk­dy­da­ma už­sie­nio po­li­ti­ką Lie­tu­vos Res­pub­li­ka bus pa­ti­ki­ma part­ne­rė, ku­ri tu­ri ver­ty­bi­nį stu­bu­rą, pa­rem­tą vi­suo­ti­nai pri­im­to­mis tarp­tau­ti­nė­mis tei­sės nor­mo­mis.

Mū­sų stra­te­gi­nis kur­sas pri­va­lo iš­lik­ti tvir­tas ir nuo­sek­lus: dar gi­les­nė eu­ro­at­lan­ti­nė in­teg­ra­ci­ja ir glau­dūs san­ty­kiai tiek su Eu­ro­pos Są­jun­ga, tiek su Jung­ti­nė­mis Ame­ri­kos Vals­ti­jo­mis. Tu­ri­me plė­to­ti ir vys­ty­ti dvi­ša­lius san­ty­kius su kai­my­ni­nė­mis vals­ty­bė­mis Len­ki­ja, Lat­vi­ja, Es­ti­ja, kar­tu siek­ti ener­ge­ti­nės ne­pri­klau­so­my­bės ir gin­ti sa­vo in­te­re­sus Eu­ro­pos Są­jun­go­je ir NATO. Pri­va­lo­me stip­rin­ti sau­gu­mą iš­lai­ky­da­mi kraš­to ap­sau­gos sis­te­mos fi­nan­sa­vi­mo įsi­pa­rei­go­ji­mus, in­ves­tuo­da­mi į gy­ny­bi­nius pa­jė­gu­mus, di­din­da­mi re­gu­lia­rios ka­riuo­me­nės pa­jė­gas ir plės­da­mi ak­ty­vų re­zer­vą ir pi­lie­čių, pa­si­ruo­šu­sių gin­ti vals­ty­bę, skai­čių.

Bran­gūs Lie­tu­vos žmo­nės, prie­sai­ka, ku­rią šian­dien da­viau Tau­tai ir vals­ty­bei, yra už­ra­šy­ta Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to įsta­ty­me, ta­čiau ją iš­tar­ti ga­lė­tu­me kiek­vie­nas iš mū­sų. Bū­ti iš­ti­ki­mam Lie­tu­vai, sau­go­ti ją, stip­rin­ti ne­pri­klau­so­my­bę, tar­nau­ti Tė­vy­nei, de­mo­kra­tijai, Lie­tu­vos žmo­nių ge­ro­vei, są­ži­nin­gai ei­ti sa­vo pa­rei­gas – tai juk kiek­vie­no Lie­tu­vos sū­naus ir duk­ros prie­sai­ka sa­vo ša­liai. Vyk­dy­ki­me ją kar­tu var­dan tos Lie­tu­vos ir te­pa­de­da mums Die­vas. Ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Dė­ko­ja­me Jo Eks­ce­len­ci­jai Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tui Gi­ta­nui Nau­sė­dai.

M. STROLYS (Sei­mo po­sė­džių sek­re­to­ria­to vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas). Jo Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas. (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Iš­kil­min­gą Sei­mo po­sė­dį, skir­tą Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to Gi­ta­no Nau­sė­dos prie­sai­kos pri­ėmi­mo ce­re­mo­ni­jai, skel­biu baig­tą. (Gon­gas, plo­ji­mai)