PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

TEISĖJŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ ĮSTATYMO NR. IX-1011 6 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-285(2)

 

2022-04-12

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

7

 

1

2

 

 

1

 

1

2

Argumentai:

 

 Kadangi Teisėjų valstybinių pensijų įstatymo NR. IX-1011 3 straipsnio įgyvendinimas yra betarpiškai susijęs su šio įstatymo 6 straipsniu, kuris reglamentuoja skiriamos pensijos paskaičiavimą, teikiu pasiūlymą suvienodinti valstybinių pensijų skaičiavimo tvarką su kitiems asmenims, turintiems teisę gauti valstybinę pensiją, skiriamos pensijos paskaičiavimo tvarka.

Lietuvos Respublikos Seimo 2022 m. kovo 17 d. priimtu Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo NR. I-693 7 straipsnio pakeitimo įstatymu Nr. XIV-959 numatyta, kad pareigūnų ir karių valstybinė pensija už tarnybą skiriama pagal pareigūno ar kario nurodytų paeiliui ištarnautų 5 tarnybos metų palankiausių nuosekliai einančių 12 mėnesių, todėl siūloma sureguliuoti Teisėjų valstybinių pensijų įstatymo NR. IX-1011 6 straipsnio 1 dalyje numatytą teisėjų valstybinės pensijos apskaičiavimo tvarką, t. y., numatant analogiškai, kad teisėjų valstybinė pensija apskaičiuojama iš teisėjo nurodytų paeiliui dirbtų 5 metų palankiausių nuosekliai einančių 12 mėnesių darbo užmokesčio vidurkio.

Šiuo metu galiojanti Teisėjų valstybinių pensijų įstatymo NR. IX-1011 6 straipsnio 1 dalis numato, kad asmenims, turintiems teisę gauti teisėjų valstybinę pensiją ir atitinkantiems šio Įstatymo 3 straipsnyje nustatytas sąlygas, teisėjų valstybinė pensija apskaičiuojama iš paskutinių 5, prieš nustojant eiti teisėjo pareigas, metų teisėjo gauto darbo užmokesčio vidurkio.  To paties įstatymo 7 straipsnis numato teisėjų valstybinių pensijų skyrimą ir mokėjimą, tačiau jame neapibrėžta pensijos apskaičiavimo tvarka. Kai kurie teisėjai dėl ligos ar negalios daugiau nei metus negauna atlyginimo, tačiau jiems šie metai yra įskaičiuojami į paskutinių 5 metų laikotarpį, dėl to ženkliai sumažėja paskirta ir paskaičiuota pensija.    Be to, ir teisėjų rotacija į žemesnės instancijos teismus nevyksta, nes iš paskutinio 5 metų teisėjo darbo laikotarpio skaičiuojant pensiją, norintys keisti darbovietę iš apygardos į apylinkės teismą, teisėjai nevyksta dėl to, kad jiems sumažėtų pensija.  

 

Siūlau suvienodinti valstybinių pensijų skaičiavimo tvarką su kitiems asmenims, turintiems teisę gauti valstybinę pensiją, skiriamos pensijos paskaičiavimo tvarka.

 

Pasiūlymas

 

Pakeisti 6 straipsnio 1 dalį ir jį išdėstyti taip:

1. Asmenims, turintiems teisę gauti teisėjų valstybinę pensiją ir atitinkantiems šio Įstatymo 3 straipsnyje nustatytas sąlygas bei įgijusiems ne mažesnį kaip 20 metų teisėjo darbo stažą,  teisėjų valstybinė pensija apskaičiuojama iš teisėjo nurodytų paeiliui dirbtų paskutinių 5 , prieš nustojant eiti teisėjo pareigas, metų, teisėjo palankiausių nuosekliai einančių 12 mėnesių gauto darbo užmokesčio vidurkio ir skiriama 45 procentų šio dydžio. 

 

Pakeisti 6 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktus ir juos išdėstyti taip:

 

2. Asmenims, turintiems teisę gauti teisėjų valstybinę pensiją, bet neįgijusiems 20 metų teisėjo darbo stažo ir atitinkantiems šio Įstatymo 3 straipsnyje nustatytas sąlygas, skiriama tokio dydžio teisėjų valstybinė pensija:

1) asmenims, įgijusiems 15 ir daugiau metų teisėjo darbo stažą, teisėjų valstybinė pensija apskaičiuojama iš paskutinių 5, prieš nustojant eiti teisėjo pareigas, metų teisėjo gauto darbo užmokesčio vidurkio ir skiriama 35 procentų šio dydžio;

2) asmenims, įgijusiems 10 ir daugiau metų teisėjo darbo stažą, teisėjų valstybinė pensija apskaičiuojama iš paskutinių 5, prieš nustojant eiti teisėjo pareigas, metų teisėjo gauto darbo užmokesčio vidurkio ir skiriama 20 procentų šio dydžio;

 

Papildyti 7 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

 „1. Teisėjų valstybines pensijas skiria ir moka Nacionalinė teismų administracija. Asmenims, turintiems teisę gauti teisėjų valstybinę pensiją ir atitinkantiems šio Įstatymo 3 straipsnyje nustatytas sąlygas   teisėjų valstybinė pensija apskaičiuojama iš teisėjo nurodytų paeiliui dirbtų  5  metų,  nuosekliai einančių 12 mėnesių gauto darbo užmokesčio vidurkio.“

   

 

 

Teikia:

Seimo narė

 

Rimantė Šalaševičiūtė