PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO ĮSTATYMO NR. IX-751 19 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO

PROJEKTO NR. XIIIP-4714

 

2021-03-30

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

 

p.

N

1.

1

2

 

 

Argumentai:

Pasaulinė pandemija ir jos sąlygoti ūkinės veiklos ribojimai turėjo reikšmingą neigiamą įtaką meno, kultūros ir sporto paslaugų sektoriams. Patirti nuostoliai ir didelis neapibrėžtumas dėl naujų pandemijos protrūkių turės ilgalaikių padarinių šių sektorių gyvybingumui.

Atlaisvinus karantino apribojimus, laikina pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) lengvata galėtų būti veiksminga priemonė, siekiant padėti labiausiai nuo pandemijos nukentėjusioms ekonominės veiklos sritims. Todėl siūloma kultūros, meno ir sporto renginių parduodamiems bilietams vietoje dabar šiems sektoriams taikomo standartinio 21 proc. PVM tarifo jį sumažinant iki lengvatinio 9 proc. tarifo.

Valstybinės mokesčių inspekcijos preliminariais skaičiavimais (vertinant 2019 m. apyvartas) dėl 9 proc. PVM lengvatinio tarifo, valstybės biudžetas galimai netektų apie 25,7 mln. eurų pajamų iš PVM. Pabrėžtina ir tai, jog net ir pasibaigus griežto karantino sąlygoms galimai ir toliau bus apribotos didelių susibūrimų vietos, todėl minėtų subjektų apyvartos gali būti ženkliai mažesnės, nei buvo 2019 m., atitinkamai ir valstybės biudžeto netekimai 2021 – 2022 m. galėtų būti mažesni, nei minėti 25,7 mln. eurų.

PVM lengvata padėtų sumažinti meno, kultūros ir sporto sektoriams ekonominius karantino padarinius. Siekiant eliminuoti dėl pandemijos kilusias neigiamas pasekmes verslui lengvatą siūloma taikyti ribotą laiko tarpą – nuo 2021 m. liepos 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d. (kaip ir apgyvendinimo paslaugoms šiuo metu taikoma 9 proc. PVM lengvata).

Svarbu pažymėti, kad ES teisės aktai leidžia taikyti lengvatinį PVM mokesčio tarifą minėtoms paslaugoms. 2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos III priede numatyta, jog parduodamų prekių ir teikiamų paslaugų sąraše nurodyta teisė įeiti į pramoginius renginius, teatrus, cirkus, muges, pramogų parkus, koncertus, muziejus, zoologijos sodus, kino teatrus, parodas ir į panašius kultūrinius renginius bei įstaigas, taip pat teisė įeiti į sporto renginius, gali būti taikomas 98 straipsnyje nurodytas lengvatinis PVM tarifas.

Atkreiptinas dėmesys, kad analogiška lengvata meno, kultūros ir sporto sektoriui taikoma 19 iš 27 ES valstybių narių. Pavyzdžiui, Ispanijoje, Italijoje kultūros renginiams taikomas 10 proc. lengvatinis PVM tarifas, Kipre – 5 proc., Belgijoje 6 proc. kultūros ir sporto renginių lankymui.

 

Pasiūlymas:

Papildyti įstatymo 19 straipsnio 3 dalį naujais 7 ir 8 punktais, ir išdėstyti juos taip:

„7. iki 2022 m. gruodžio 31 d. visų rūšių meno ir kultūros įstaigų, meno ir kultūros renginių, sporto renginių, sporto klubų, kuriems netaikomos šio Įstatymo 23 straipsnio nuostatos, lankymui.

8. iki 2022 m. gruodžio 31 d. teikiamoms atlikėjo (aktoriaus, dainininko, muzikanto, dirigento, šokėjo ar kito asmens, vaidinančio, dainuojančio, skaitančio, deklamuojančio arba kitaip atliekančio literatūros, meno, folkloro kūrinius ar cirko numerius) atlikimo paslaugoms.“

 

2.

2

 

 

N

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad Europos Komisija ir Taryba yra paskelbusios, kad COVID-19 viruso pandemija gali būti laikoma „neįprastu įvykiu, kurio Vyriausybė negali kontroliuoti“ ir vadovaujantis Mokesčių administravimo įstatymo 3 str. 4 dalimi, kuri suteikia išimtį mokesčių įstatymų įsigaliojimo terminui, t. y. ..< Lietuvos Respublikos mokesčių įstatymams, reikalingiems susidarius išskirtinėms aplinkybėms, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme,> bei siekiant, kad 9 proc. PVM lengvata meno, kultūros ir sporto sektorius pasiektų kaip įmanoma operatyviau, siūlytina minėtą lengvatą taikyti nuo 2021 m. liepos 1 d.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Projektą nauju 2 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

 

„2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2021 m. liepos 1 d.“

 

 

 

 

Teikia

 

Seimo nariai                                                                                        Mykolas Majauskas

Vytautas Gapšys

Antanas Čepononis

Vytautas Kernagis

Vytautas Juozapaitis

Vytautas Mitalas

Algirdas Butkevičius

Liudas Jonaitis

Gintautas Paluckas

Andrius Mazuronis

Viktoras Fiodorovas

Valentinas Bukauskas

Simonas Gentvilas

Arminas Lydeka

Rita Tamašunienė

Česlav Olševski

Ieva Pakarklytė

Morgana Danielė

Aušrinė Armonaitė

Valius Ąžuolas

Juozas Varžgalys

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

Andrius Kupčinskas

Kristijonas Bartoševičius

Saulius Skvernelis

Lukas Savickas

Jonas Jarutis