2019-06-25

 

PASIŪLYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SLAUGOS PRAKTIKOS IR AKUŠERIJOS PRAKTIKOS ĮSTATYMO NR. IX-413 7 IR 8 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-3086(2)

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1.

1

 

 

Argumentai:

Projekto 1 straipsnio 2 dalimi siūloma nustatyti, kad slaugytojui ar akušeriui per vienus metus nuo paskutinės slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidos padarymo, padarius slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidą jo licencija ne naikinama, o stabdoma ir tokiu atveju slaugytojas ar akušeris privalo tobulinti savo profesinę kompetenciją (projekto                 1 straipsnio 3 dalis).

Šiuo metu Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo 5 straipsnio 6 dalies            3 punktas nustato, kad slaugytojas ar akušeris, kurio licencijos galiojimas buvo panaikintas dėl šiurkšios slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidos arba per kalendorinius metus padarytų dviejų ar daugiau slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidų, dėl naujos licencijos išdavimo gali kreiptis praėjus vieniems metams nuo licencijos galiojimo panaikinimo dienos.

Pacientų saugumui užtikrinti licencijos panaikinimo dėl šiurkščios slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidos atveju vien termino naujai licencijai gauti atidėjimas yra nepakankamas, nes slaugytojo ar akušerio kvalifikacija po šiurkščios klaidos padarymo ne tik netobulinama, bet galimai dar ir pablogėja, nes slaugytojas ar akušeris tuos metus nepraktikuoja. Atsižvelgiant į tai, turėtų būti nustatytas analogiškas reguliavimas kaip projekto 1 straipsnio 3 dalyje, t. y. nustatyti, kad per vienus metus nuo paskutinės šiurkšios slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidos padarymo, šiurkščią  slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidą padaręs slaugytojas ar akušeris gali gauti naują licenciją esant dviem sąlygoms: jei po licencijos panaikinimo praėjo metai ir jei jis sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka tobulino profesinę kvalifikaciją.

Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos klaidos gali būti padaromos ne tik dėl to, kad slaugytojo ar akušerio kvalifikacija nepakankama (neatitinka licencijoje nurodytos profesinės kvalifikacijos reikalavimų), bet dėl kitų priežasčių, nesusijusių su jo kvalifikacija ,todėl tikslinga nustatyti pareigą, kad  sustabdžius licenciją,  tobulinti kvalifikaciją tik tada, kai žala kilo dėl kvalifikacijos nepakankamumo (t. y. kai tobulinimas turėtų realų efektą išvengiant žalos ateityje).

 

Pasiūlymas:

1. Papildyti projektą nauju 1 straipsniu:

1 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 5 straipsnio 4 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip“

6) bendrosios praktikos slaugytojas ar akušeris įvykdė šio straipsnio 6 ir 61 dalyse nustatytus reikalavimus, jeigu licencijos galiojimas jam buvo panaikintas.

2. Papildyti 5 straipsnį 61 dalimi:

„61. Jeigu licencijos galiojimas buvo panaikintas šio įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 3 punkte nustatytu pagrindu ir profesinės kompetencijos vertinimo komisija nusprendė, kad slaugytojo ar akušerio profesinė kvalifikacija neatitinka licencijoje nurodytos profesinės kvalifikacijos reikalavimų, slaugytojas ar akušeris sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka privalo tobulinti savo profesinę kvalifikaciją.

2. Buvusius 1-2 straipsnius laikyti atitinkamai 2-3 straipsniais.

2.

2

 

 

Argumentai:

Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 3 punkte nustatyta, kad licencijos turėtojo licencija panaikinama, kai profesinės kompetencijos vertinimo komisija nustato, kad slaugytojas ar akušeris padarė šiurkščią  slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidą. Tačiau toks reguliavimas vis tiek yra per griežtas (galimybė netekti licencijos ir tuo pat darbo vos už vieną šiurkščią  slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidą) ir neskatins slaugytojų ir akušerių atskleisti savo klaidas ir pasiekti Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 2, 7, 8, 13, 20 straipsnių ir V skyriaus pakeitimo įstatymo projekto tikslo mažinti gynybinę mediciną. Todėl turėtų būti numatyta licencijos panaikinimo galimybė tik už pakartotinę šiurkščią  slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidą, o už pirmą kartą padarytą šiurkščią  slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidą licencija turėtų būti sustabdoma.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 2 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Papildyti 7 straipsnio 1 dalį 8 punktu:

„8) kai Profesinės kompetencijos vertinimo komisija nustato, kad licencijos turėtojas padarė šiurkščią slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidą arba per vienus metus nuo paskutinės slaugos ar akušerijos praktikos klaidos padarymo padarė slaugos ar akušerijos praktikos klaidą;“

3.

2

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į šio pasiūlymo 1 punkte nurodytus argumentus tikslinga nustatyti pareigą, kad  sustabdžius licenciją, tobulinti kvalifikaciją tik tada, kai žala kilo dėl kvalifikacijos nepakankamumo (t. y. kai tobulinimas turėtų realų efektą išvengiant žalos ateityje).

 

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 2 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Papildyti 7 straipsnį 8 dalimi:

„8. Jeigu licencijos turėtojo licencijos galiojimas buvo sustabdytas šio straipsnio 1 dalies 3 ar 8 punkte nustatytu pagrindu ir profesinės kompetencijos vertinimo komisija nusprendžia, kad licencijos turėtojo profesinė kvalifikacija neatitinka licencijoje nurodytos profesinės kvalifikacijos reikalavimų, bendrosios praktikos slaugytojas ar akušeris licencijos turėtojas sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka privalo tobulinti savo profesinę kompetenciją.“

4.

3

 

 

Argumentai: Atsižvelgiant į šio pasiūlymo 2 punkte nurodytus argumentus tikslinga nustatyti, kad slaugytojui ar akušeriui licencija yra panaikinama už pakartotinę, t. y. per vienus metus nuo paskutinės šiurkščios slaugos ar akušerijos praktikos klaidos padarymo padarytą šiurkščią slaugos praktikos ar akušerijos praktikos klaidą.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 8 straipsnio 1 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:“

„3) kai licencijos turėtojas per vienus metus nuo paskutinės šiurkščios slaugos ar akušerijos praktikos klaidos padarymo padaro šiurkščią slaugos ar akušerijos praktikos klaidą, kurią nustato Profesinės kompetencijos vertinimo komisija;“

2. Pripažinti netekusiu galios 8 straipsnio 1 dalies 4 punktą.

 

 

Teikia

Seimo narys                                                                                        Darius Kaminskas

 

                                                                                                            Asta Kubilienė