AIŠKINAMASIS RAŠTAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS IŠMOKŲ VAIKAMS ĮSTATYMO NR. I-621 5 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO
1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai:
Visi tėvai tikisi, kad gims sveikas ir išnešiotas naujagimis. Deja, bet kartais jis į pasaulį ateina gerokai per anksti, trapus ir reikalaujantis ypatingo dėmesio bei priežiūros. Tėvus užgriūna ne tik bejėgiškumo jausmas, nerimas ir begalinis stresas, tačiau jų pečius užgula ir neplanuota finansinė našta dėl specifinių priemonių, kurių reikia kasdienei ankstuko priežiūrai. Tenka apsirūpinti ne tik sauskelnėmis, rūbeliais, buteliukais ir kitais daiktais, kurie skirti neišnešiotiems naujagimiams, tačiau dažnai prireikia ir specialios medicininės įrangos, terapinių priemonių, kurios palengvintų ankstuko priežiūrą ir užtikrintų tinkamą jo raidą. Tai reikalauja papildomų lėšų, kurių gimę ankstukai negauna, vienkartinė išmoka išnešiotiems naujagimiams ir ankstukams nesiskiria. Šios priežastys ir paskatino rengti pakeitimus Išmokų vaikams įstatyme, kurių tikslas dvigubai padidinti išmokas neišnešiotiems naujagimiams ir tokiu būdu bent finansiškai paremti šeimas, susidūrusias su dideliais iššūkiais ankstuko gyvenimo pradžios etape.
2. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai:
Įstatymo projektą parengė Seimo narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.
3. Kaip šiuo metu yra teisiškai reglamentuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai:
Šiuo metu Išmokų vaikams įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad kiekvienam gimusiam vaikui skiriama 11 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė išmoka vaikui, jokių papildomų išmokų gimus neišnešiotam naujagimiui nėra numatyta.
4. Kokios siūlomos naujos teisinio reglamentavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama:
Siūloma papildyti Išmokų vaikams įstatymo 5 straipsnį papildoma dalimi, kurioje būtų reglamentuojamos išmokos per anksti gimusiems naujagimiams, t. y. padidinti vienkartinę išmoką gimus ankstukui iki 22 bazinių socialinių išmokų dydžio sumos kiekvienam per anksti gimusiam naujagimiui.
5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta:
Priėmus įstatymo projektą neigiamų pasekmių nenumatoma.
6. Kokią įtaką priimtas įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai:
Įstatymas įtakos korupcijai ir kriminogeninei situacijai neturės.
7. Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai:
Neturės.
8. Ar įstatymo projektas neprieštarauja strateginio lygmens planavimo dokumentams:
Neprieštarauja.
9. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios:
Reikia keisti Išmokų vaikams įstatymą ir jį lydinčius poįstatyminius teisės aktus.
10. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka:
Įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai atitinka visas teisės aktų nuostatas.
11. Ar įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus:
Įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus.
12. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia Įgyvendinamųjų teisės aktų, - kas ir kada juos turėtų priimti:
Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
13. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais):
Preliminariais skaičiavimais kasmet gimsta 1300 ankstukų, todėl iš biudžeto reikės maždaug 600 tūkst. Eur papildomai.
14. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados:
Nėra.
15. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis:
„vienkartinė išmoka gimus neišnešiotam naujagimiui“.
16. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai:
Nėra.