Stenogramas galima rasti

Stenogramų leidiniai 2020–2024 m. kadencija

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

posėdžio NR. 401,
SKIRTO RESPUBLIKOS PREZIDENTO
GITANO NAUSĖDOS PRIESAIKOS PRIĖMIMO CEREMONIJAI,

STENOGRAMA

 

2024 m. liepos 12 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė V. ČMILYTĖ-NIELSEN
ir Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas
J. RAZMA

 

 


 

PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Pra­de­da­me Sei­mo po­sė­dį, skir­tą Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to G. Nau­sė­dos prie­sai­kos pri­ėmi­mo ce­re­mo­ni­jai. (Gon­gas)

Po­sė­dy­je da­ly­vau­ja Mi­nist­rė Pir­mi­nin­kė I. Ši­mo­ny­tė, Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo pir­mi­nin­kas G. Go­da, Pre­zi­den­tas V. Adam­kus, Pre­zi­den­tė D. Gry­baus­kai­tė, Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rai, Vy­riau­sy­bės na­riai, Už­sie­nio vals­ty­bių am­ba­sa­do­riai, Sei­mo na­riai, Eu­ro­pos Par­la­men­to na­riai, tra­di­ci­nių ir ki­tų vals­ty­bės pri­pa­žin­tų re­li­gi­nių ben­druo­me­nių ir ben­dri­jų hie­rar­chai, sa­vi­val­dy­bių me­rai ir ki­ti gar­bin­gi sve­čiai.

Kvie­čiu Jo Eks­ce­len­ci­ją Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tą G. Nau­sė­dą.

M. STROLYS (Sei­mo po­sė­džių sek­re­to­ria­to vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas). Jo Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas G. Nau­sė­da su po­nia D. Nau­sė­die­ne. (Fanfaros)

PIRMININKĖ. Kvie­čiu Jo Eks­ce­len­ci­ją Vil­niaus ar­ki­vys­ku­pą met­ro­po­li­tą G. Gru­šą in­vo­ka­ci­jos.

 

12.02 val.

Vil­niaus ar­ki­vys­ku­po met­ro­po­li­to Gin­ta­ro Gru­šo in­vo­ka­ci­ja

 

G. GRUŠAS. Šian­dien su­si­rin­ko­me pa­žy­mė­ti svar­bią mū­sų is­to­ri­jos aki­mir­ką – Pre­zi­den­to G. Nau­sė­dos ant­ro­sios ka­den­ci­jos pra­džią. Šia iš­kil­min­ga ir vil­tin­ga pro­ga pra­šo­me Vi­sa­ga­lio pa­lai­mos ir glo­bos Pre­zi­den­tui ir vi­sai Tau­tai.

Krei­pia­mės į ta­ve, Vieš­pa­tie, dė­kin­gu­mo ir vil­ties ku­pi­no­mis šir­di­mis Lie­tu­vos Pre­zi­den­to G. Nau­sė­dos ant­ro­sios ka­den­ci­jos pra­džio­je. Dė­ko­ja­me už va­do­va­vi­mo do­va­ną ir ga­li­my­bę tar­nau­ti mū­sų my­li­mai ša­liai. Pra­šo­me ta­vo pa­lai­mos jam, mū­sų Tau­tai ir mū­sų vals­ty­bei. Pa­lai­mink mū­sų Pre­zi­den­tą iš­min­ti­mi, drą­sa, są­ži­nin­gu­mu ir di­džia­dvasiškumu. Te­gul jis va­do­vau­ja su šir­di­mi, įsi­pa­rei­go­ju­sia tei­sin­gu­mui, tai­kai ir vi­sų pi­lie­čių ge­ro­vei. Su­teik jam stip­ry­bės su­si­dū­rus su iš­šū­kiais ir nuo­vo­kos pri­im­ti spren­di­mus, ku­rie gerb­tų ta­vo va­lią ir tar­nau­tų ben­dra­jam gė­riui.

Vieš­pa­tie, mel­džia­me už vi­sus iš­rink­tuo­sius ir vals­ty­bės tar­nau­to­jus, už pa­rei­gū­nus ir pa­ta­rė­jus, ku­rie dirbs kar­tu su mū­sų Pre­zi­den­tu. Įkvėpk juos ir su­teik jiems ben­dra­dar­bia­vi­mo ir vie­ny­bės dva­sią, kad ga­lė­tų mū­sų ša­ly­je kar­tu kur­ti po­li­ti­ką, ska­ti­nan­čią kles­tė­ji­mą, ly­gy­bę ir san­tar­vę.

Te­gul, Vieš­pa­tie, ta­vo glo­bo­ja­ma mū­sų ša­lis to­liau stip­rė­ja, tam­pa gar­bin­ga ir ori. Pa­dėk mums lai­ky­tis lais­vės, de­mo­kra­tijos ir pa­gar­bos vi­siems žmo­nėms ver­ty­bių. Te­gul ta­vo tie­sos švie­sa va­do­vau­ja mums, sie­kian­tiems kur­ti vi­suo­me­nę, ku­ri at­spin­di ta­vo mei­lę ir tei­sin­gu­mą.

Šiais ga­li­my­bių ir iš­šū­kių lai­kais pra­šo­me, Vieš­pa­tie, ta­vo ap­sau­gos mū­sų že­mei ir jos žmo­nėms. Lai­mink Lie­tu­vos ka­riuo­me­nę, ku­rios vy­riau­sia­sis va­das yra Pre­zi­den­tas, ir vi­sus, ku­rie tar­nau­ja, siek­da­mi už­tik­rin­ti Lie­tu­vos lais­vę ir tai­ką. Mel­džia­me tai­kos vi­sam pa­sau­liui, ypač mū­sų bro­liams ir se­se­rims Uk­rai­no­je ir ki­to­se pa­sau­lio ša­ly­se, sto­ko­jan­čio­se san­tar­vės. Lai­mink mū­sų pa­stan­gas ska­tin­ti su­pra­ti­mą ir tai­ką tarp tau­tų ir mū­sų ben­druo­me­nė­se.

Švęs­da­mi šią inau­gu­ra­ci­ją pri­si­me­na­me sa­vo ben­drą pi­lie­ti­nę at­sa­ko­my­bę pri­si­dė­ti prie ša­lies kles­tė­ji­mo. Įkvėpk mus, Vieš­pa­tie, kar­tu dar­buo­tis su at­si­da­vi­mu ir at­jau­ta, rem­ti mū­sų iš­rink­tuo­sius ir pa­dė­ti vie­ni ki­tiems siek­ti ge­res­nės at­ei­ties.

Esa­me Lie­tu­vos, Eu­ro­pos ir vi­so pa­sau­lio pi­lie­čiai. Esa­me at­sa­kin­gi už mums pa­ves­tus na­mus ir už sa­vo se­se­ris ir bro­lius. Pra­ei­ties pa­vyz­džiai mus te­įkve­pia, at­ei­ties vi­zi­ja te­įpa­rei­go­ja šian­dien dirb­ti ir au­ko­tis.

Te­lai­mi­na mus ir mū­sų ša­lį Vi­sa­ga­lis Die­vas, ku­ris gy­ve­na ir vieš­pa­tau­ja per am­žius.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ja­me Jo Eks­ce­len­ci­jai Vil­niaus ar­ki­vys­ku­pui met­ro­po­li­tui G. Gru­šui.

Ger­bia­mas Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo pir­mi­nin­ke Gin­ta­rai Go­da, pra­šo­me su­pa­žin­din­ti su Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos pri­ėmi­mo tvar­ka ir pri­im­ti prie­sai­ką.

To­liau pir­mi­nin­ka­vi­mą per­duo­du pir­ma­jam pa­va­duo­to­jui J. Raz­mai.

 

Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to Gi­ta­no Nau­sė­dos prie­sai­kos pri­ėmi­mo ce­re­mo­ni­ja

 

G. GODA. Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Gi­ta­nai Nau­sė­da, ger­bia­mo­ji Sei­mo Pir­mi­nin­ke, ger­bia­mie­ji Sei­mo na­riai, po­nios ir po­nai, pa­aiš­kin­siu Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos pri­ėmi­mo tvar­ką.

Pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­ją, iš­rink­tas Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas sa­vo pa­rei­gas pra­de­da ei­ti po to, kai Vil­niu­je, da­ly­vau­jant Tau­tos at­sto­vams – Sei­mo na­riams, pri­sie­kia Tau­tai bū­ti iš­ti­ki­mas Lie­tu­vos Res­pub­li­kai ir Kon­sti­tu­ci­jai, są­ži­nin­gai ei­ti sa­vo pa­rei­gas ir bū­ti vi­siems ly­giai tei­sin­gas. Pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to įsta­ty­mą, Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas pri­sie­kia Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo rū­muo­se, Sei­mo po­sė­dy­je.

Iš­rink­ta­sis Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Gi­ta­nai Nau­sė­da, jūs pri­siek­si­te sto­vė­da­mas prieš ma­ne, prie­sai­ką pri­iman­tį Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo pir­mi­nin­ką. Prie­sai­kos teks­tą skai­ty­si­te pa­dė­jęs ran­ką ant Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­jos. Kai baig­si­te skai­ty­ti prie­sai­ką, pa­si­ra­šy­si­te Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos ak­tą. Prie­sai­kos teks­tas yra ne­tai­so­mas ir ne­kei­čia­mas. Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to įsta­ty­me nu­sta­ty­ta, kad šios nuo­sta­tos ne­si­lai­ky­mas, kaip ir at­si­sa­ky­mas pri­siek­ti Sei­mo po­sė­dy­je, pa­si­ra­šy­ti prie­sai­kos ak­tą ar­ba pa­si­ra­šy­mas su iš­ly­go­mis, reiš­kia, kad Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas ne­pri­sie­kė, to­dėl ne­ga­li ei­ti sa­vo pa­rei­gų. Jums pa­si­ra­šius Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos ak­tą, šį ak­tą pa­si­ra­šy­siu aš. Man pa­si­ra­šius prie­sai­kos ak­tą, bus gie­da­mas vals­ty­bės him­nas. At­li­kus vals­ty­bės him­ną, prie­sai­kos ak­tą per­duo­siu Sei­mo Pir­mi­nin­kei sau­go­ti Sei­me. Taip bus baig­ta Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos Tau­tai pri­ėmi­mo ce­re­mo­ni­ja.

Pri­imant Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­ką, Sei­mo po­sė­džių sa­lė­je vi­si sto­vės. Su­pran­ta­ma, ši pa­rei­ga ne­tai­ko­ma tiems, ku­rie dėl ob­jek­ty­vių prie­žas­čių ne­ga­li jos vyk­dy­ti.

Iš­rink­ta­sis Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Gi­ta­nai Nau­sė­da, kvie­čiu jus pri­siek­ti Lie­tu­vos Tau­tai.

G. NAUSĖDA. Aš, Gi­ta­nas Nau­sė­da, pri­sie­kiu Tau­tai bū­ti iš­ti­ki­mas Lie­tu­vos Res­pub­li­kai ir Kon­sti­tu­ci­jai, gerb­ti ir vyk­dy­ti įsta­ty­mus, sau­go­ti Lie­tu­vos že­mių vien­ti­su­mą; pri­sie­kiu są­ži­nin­gai ei­ti sa­vo pa­rei­gas ir bū­ti vi­siems ly­giai tei­sin­gas; pri­sie­kiu vi­so­mis iš­ga­lė­mis stip­rin­ti Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę, tar­nau­ti Tė­vy­nei, de­mo­kra­tijai, Lie­tu­vos žmo­nių ge­ro­vei.

Te­pa­de­da man Die­vas!

(Plo­ji­mai)

G. GODA. 2024 m. lie­pos 12 d. Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo po­sė­dy­je duo­ta Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to G. Nau­sė­dos prie­sai­ka yra pri­im­ta. (Plo­ji­mai)

 

Gie­da­mas Lie­tu­vos vals­ty­bės him­nas kar­tu su Klai­pė­dos Je­ro­ni­mo Ka­čins­ko mu­zi­kos mokyk­los ber­niu­kų ir jau­nuo­lių cho­ru „Gin­ta­rė­lis“.

 

Ger­bia­mo­ji Sei­mo Pir­mi­nin­ke, per­duo­du jums Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to prie­sai­kos ak­tą sau­go­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­me. Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to G. Nau­sė­dos prie­sai­kos pri­ėmi­mo ce­re­mo­ni­ja baig­ta ir nuo šio mo­men­to Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas pra­de­da ei­ti sa­vo pa­rei­gas. (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS (J. RAZMA). Dė­ko­ja­me Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo pir­mi­nin­kui G. Go­dai ir kvie­čia­me svei­ki­ni­mo žo­dį tar­ti Sei­mo Pir­mi­nin­kę V. Čmi­ly­tę-Niel­sen.

 

12.13 val.

Sei­mo Pir­mi­nin­kės Vik­to­ri­jos Čmi­ly­tės-Niel­sen sveikinimo žodis

 

V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te Gi­ta­nai Nau­sė­da ir pir­mo­ji po­nia, Pre­zi­den­te Val­dai Adam­kau, Pre­zi­den­te Da­lia Gry­baus­kai­te, Mi­nist­re Pir­mi­nin­ke In­gri­da Ši­mo­ny­te, Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo Pir­mi­nin­ke, Emi­nen­ci­ja ar­ki­vys­ku­pe, Eks­ce­len­ci­jos am­ba­sa­do­riai, mie­li ko­le­gos par­la­men­ta­rai, Pre­zi­den­to inau­gu­ra­ci­jos iš­kil­mių sve­čiai, po­nios ir po­nai!

Vals­ty­bė ne­at­si­ran­da aki­mirks­niu. Vals­ty­bin­gu­mo idė­jos tu­ri da­tas ir au­to­rius, vals­ty­bė gi – il­go, ne­re­tai ano­ni­miš­ko, ta­čiau nuo­sek­laus, kryp­tin­go di­džiu­lio bū­rio po­li­ti­nių sub­jek­tų, dau­ge­lio žmo­nių vei­ki­mo re­zul­ta­tas.

Lie­tu­vos vals­ty­bin­gu­mo idė­ja bu­vo de­kla­ruo­ta pra­ėju­sio am­žiaus pra­džio­je – 1918 me­tų va­sa­rio 16-ąją, pas­kui dar kar­tą am­žiaus pa­bai­go­je – 1990 me­tų ko­vo 11-ąją, ta­čiau pats de­kla­ra­vi­mas, kaip svar­bus vals­ty­bės kū­ri­mo pra­džios ak­cen­tas, au­to­ma­tiš­kai ne­su­kū­rė vals­ty­bės kaip val­džios ins­ti­tu­ci­jų vi­su­mos, per ku­rią vei­kia po­li­ti­nė ben­druo­me­nė.

1990-ai­siais pa­skel­bus Ne­pri­klau­so­my­bę ir pri­ėmus Lai­ki­ną­jį Pa­grin­di­nį Įsta­ty­mą, pra­si­dė­jo at­kur­tos Lie­tu­vos vals­ty­bės kon­sti­tu­ci­nės rai­dos pro­ce­sas. 1992 m. spa­lio 25 d. kar­tu su Sei­mo rin­ki­mų pir­muo­ju tu­ru bu­vo su­reng­tas kon­sti­tu­ci­nis re­fe­ren­du­mas. Pri­ėmus Kon­sti­tu­ci­ją, bu­vo pa­dė­tas po­li­ti­nės ben­druo­me­nės nor­mi­nis pa­grin­das vals­ty­bę api­brė­žiant kaip ben­drą­jį gė­rį. Kon­sti­tu­ci­ja taip pat įtvir­ti­no ir Pre­zi­den­to (vals­ty­bės va­do­vo) ins­ti­tu­ci­ją. 1993 me­tų pra­džio­je vy­ko pir­mie­ji Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to rin­ki­mai. Tų pa­čių me­tų rug­sė­jo 15 die­ną pra­dė­jus dirb­ti Kon­sti­tu­ci­niam Teis­mui, bai­gė­si be­veik ly­giai pus­ket­vir­tų me­tų tru­kęs vals­ty­bės, kaip val­džios ins­ti­tu­ci­jų sis­te­mos, for­ma­vi­mo­si pro­ce­sas. Pra­ei­tais me­tais ga­lė­jo­me pa­si­džiaug­ti vi­sa­ver­čio vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­nio vei­ki­mo tris­de­šimt­me­čiu.

Per tuos me­tus Pre­zi­den­to ins­ti­tu­ci­ja tu­ri­nio, vei­ki­mo bū­do po­žiū­riu taip pat bren­do, for­ma­vo­si, pa­ty­rė įvai­rių su­krė­ti­mų. Tu­rė­jo­me skir­tin­gų, skir­tin­gai vei­ku­sių pre­zi­den­tų, ku­rių įta­ka Lie­tu­vos vals­ty­bin­gu­mo rai­dai taip pat bu­vo skir­tin­ga. Tai ne­bu­vo leng­vas pro­ce­sas. Iš da­lies tai su­si­ję su ap­lin­ky­be, kad svars­tant Kon­sti­tu­ci­jos nor­mas ir ieš­kant kom­pro­mi­si­nio va­rian­to tarp pre­zi­den­ti­nės ir par­la­men­ti­nės vals­ty­bės val­dy­mo for­mos bu­vo įtvir­tin­tas „par­la­men­ti­nis val­dy­mas su pu­siau pre­zi­den­ti­nio mo­de­lio ypa­tu­mais“.

Skir­tin­gai nei Lie­tu­vos kai­my­nė­se Lat­vi­jo­je ir Es­ti­jo­je, kur pre­zi­den­tai yra ren­ka­mi par­la­men­tuo­se ir tu­ri la­biau sim­bo­li­nius, rep­re­zen­ta­ci­nius įga­lio­ji­mus, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas yra ren­ka­mas vi­suo­ti­niuo­se rin­ki­muo­se, pa­pras­tai su­lau­kian­čiuo­se di­džiau­sio rin­kė­jų dė­me­sio ir ak­ty­vu­mo. Tai ge­ro­kai su­stip­ri­na Pre­zi­den­to sta­tu­są, ta­čiau taip pat su­ku­ria ir tam tik­ras ri­zi­kas. Vie­na ver­tus, su Pre­zi­den­to ins­ti­tu­ci­ja sie­ja­mi ne­ma­ži lū­kes­čiai, kar­tais, de­ja, per­dė­ti, ne­įver­ti­nant fak­ti­nių ins­ti­tu­ci­jos pa­jė­gu­mų. An­tra ver­tus, at­si­ran­da pa­gun­da ne tik ža­dė­ti, bet ir vel­tis į ins­ti­tu­ci­nę kon­ku­ren­ci­ją, sie­kiant pa­ro­dy­ti in­dė­lį ir pa­di­din­ti svo­rį ir ver­tę. Vi­sa tai įvei­kia­ma su­vo­kiant, kad vi­si mes, įskai­tant ir Pre­zi­den­tą, esa­me na­riai vals­ty­bi­nės ko­man­dos, ku­rios su­de­rin­tas vei­ki­mas yra vi­sos vals­ty­bės sėk­mės ir ge­ro­vės ga­ran­tas.

Esu įsi­ti­ki­nu­si, kad tu­ri­me daž­niau, ypač tu­rint gal­vo­je tarp­tau­ti­nę ap­lin­ką, mąs­ty­ti sa­vi­tar­pio pa­gal­bos, ben­dra­dar­bia­vi­mo, ko­man­di­nio vei­ki­mo ka­te­go­ri­jo­mis. Čia į pir­mą pla­ną iš­ky­la po­li­ti­nės kul­tū­ros, tak­to, ap­skri­tai po­li­ti­nės as­me­ny­bės reikš­mė. Val­džia yra ne tam, kad iš­spręs­tų vi­sas mū­sų pro­ble­mas. Šio lū­kes­čio ne­įma­no­ma pa­ten­kin­ti, ne­ver­tė­tų jo ir per­ne­lyg są­mo­nin­gai ska­tin­ti. Val­džia yra tam, kad vie­ny­tų vals­ty­bę ir už­tik­rin­tų ben­drą vi­suo­me­nės ge­ro­vę. Kar­tais rei­ka­lau­ja­ma at­si­sa­ky­ti po­li­ti­nių am­bi­ci­jų. Esą jas at­me­tus ga­li­ma pa­siek­ti ben­drą su­ta­ri­mą. Ma­nau, to­kios kal­bos ir ne­rei­ka­lin­gos, ir net ža­lin­gos. Po­li­ti­ko­je ir vei­kia­ma sie­kiant įgy­ven­din­ti am­bi­ci­jas. Ki­tas da­ly­kas, po­li­ti­ko­je am­bi­ci­jos tu­ri bū­ti krei­pia­mos vals­ty­bin­gu­mo lin­kme, ne­lei­džiant joms su­smul­kė­ti. Tuo­met tik­rai pa­siek­si­me už­si­brėž­tus vals­ty­bi­nius tiks­lus.

1998 m. va­sa­rio 26 d. V. Adam­kus, lai­mė­jęs Pre­zi­den­to rin­ki­mus ir ką tik ga­vęs Pre­zi­den­to įga­lio­ji­mus, čia, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­me, šio­je sa­lė­je, iš šios tri­bū­nos kreip­da­ma­sis į Lie­tu­vos žmo­nes sa­kė: „Šian­dien, jau da­vęs prie­sai­ką tar­nau­ti Tau­tai ir Tė­vy­nei, vi­sų pir­ma pri­si­me­nu tuos jaus­mus, pa­tir­tus dau­gy­bė­je su­si­ti­ki­mų su ju­mis. Tuo­met su­pra­tau, kad vie­no žmo­gaus, net ir Pre­zi­den­to, ga­lių nie­ka­da ne­už­teks pa­da­ry­ti ste­buk­lui, pa­grįs­tam vien tik ti­kė­ji­mu ge­res­ne, tei­sin­ges­ne at­ei­ti­mi, ku­rios vi­si taip nuo­šir­džiai trokš­ta­me.

Per ypač trum­pą lai­ką Lie­tu­va iš­gy­ve­no dau­gy­bę pa­si­kei­ti­mų, blaš­ky­da­ma­si iš vie­no kraš­tu­ti­nu­mo į ki­tą, daž­nai net su­si­prie­šin­da­ma, ban­dy­da­ma at­spė­ti, ku­ris ke­lias bū­tų tik­res­nis. Taip bu­vo, ta­čiau dau­giau taip ne­tu­ri bū­ti. Į XXI am­žių Lie­tu­va tu­ri įženg­ti pa­ki­lu­si pil­na­ver­čiam gy­ve­ni­mui. Tam tė­ra tik vie­nas ke­lias – san­tar­vė ir ben­dros, į vie­ną tiks­lą nu­kreip­tos pa­stan­gos. To­kia san­tar­vė – tai po­li­ti­niai ir žmo­giš­ki su­si­ta­ri­mai, ku­rių pa­grin­di­nis tiks­las ir kri­te­ri­jus – de­mo­kra­tija, žmo­nių ge­ro­vės ki­li­mas ir sau­gus ša­lies gy­ve­ni­mas.“

Lie­tu­va jau se­no­kai įžen­gu­si į XXI am­žių, ta­čiau šie Pre­zi­den­to V. Adam­kaus žo­džiai ne­pra­ra­do sa­vo reikš­mės. Ir, ti­kiu, ne­pra­ras, nes vals­ty­bė ne­at­si­ran­da aki­mirks­niu. Tai il­gas ir kar­tais la­bai ne­leng­vas ke­lias, ku­rį įveik­si­me ženg­da­mi vi­si kar­tu.

Svei­ki­nu, Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Pre­zi­den­te. Lin­kiu stip­ry­bės ir iš­min­tin­gų spren­di­mų.

Dė­ko­ju už dė­me­sį. (Plo­ji­mai)

 

Sei­mo Pir­mi­nin­kė Vik­to­ri­ja Čmi­ly­tė-Niel­sen įtei­kia gė­lių puokš­tę Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tui Gi­ta­nui Nau­sė­dai.

 

PIRMININKAS. Ma­lo­niai kvie­čiu žo­dį tar­ti Jo Eks­ce­len­ci­ją Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tą G. Nau­sė­dą.

To­liau pir­mi­nin­ka­vi­mą per­duo­du Sei­mo Pir­mi­nin­kei V. Čmi­ly­tei-Niel­sen.

 

12.21 val.

Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to Gi­ta­no Nau­sė­dos kal­ba

 

G. NAUSĖDA. Bran­gūs Lie­tu­vos žmo­nės, ger­bia­ma Sei­mo Pir­mi­nin­ke, Mi­nist­re Pir­mi­nin­ke, ger­bia­mi Pre­zi­den­tai, Sei­mo na­riai, mie­li sve­čiai. Lie­tu­vos žmo­nių aiš­kiai iš­reikš­ta va­lia an­trą kar­tą iš­ta­riau Pre­zi­den­to prie­sai­kos žo­džius. An­trą kar­tą įsi­pa­rei­go­jau Tau­tai sau­go­ti ir stip­rin­ti Lie­tu­vą, tar­nau­ti Tė­vy­nei, de­mo­kra­tijai ir Lie­tu­vos žmo­nių ge­ro­vei.

Per pen­ke­rius me­tus, ski­rian­čius pir­mą­ją ir ant­rą­ją prie­sai­kas, vi­si kar­tu pa­da­rė­me tik­rai daug. Su­stip­ri­no­me vals­ty­bę. Per vi­sas kri­zes ir su­krė­ti­mus ne tik iš­sau­go­jo­me jos eko­no­mi­ką, bet ir iš­tie­sė­me pa­gal­bos ran­ką žmo­nėms, sau­go­da­mi jų dar­bo vie­tas bei pa­ja­mas. Ma­ži­no­me at­skir­tį. Kū­rė­me Lie­tu­vą, ku­ri rū­pi­na­si tais, ku­riems rū­pes­čio ir pa­gal­bos šian­dien rei­kia la­biau­siai. Te­gul ne­re­tai gin­čy­da­mie­si, bet kū­rė­me stip­res­nę, tei­sin­ges­nę, ža­les­nę, ino­va­ty­ves­nę Lie­tu­vą.

De­ja, per tuos pen­ke­rius me­tus pa­sau­lis pa­si­slin­ko ar­čiau be­dug­nės. Pa­si­slin­ko grei­čiau, to­liau ir pa­vo­jin­giau, nei ku­ris mū­sų ga­lė­jo­me ti­kė­tis. Tai, kas 2019 me­tais at­ro­dė ne­įma­no­ma, ta­po nau­ja re­a­ly­be. Žmo­ni­ja, kur­da­ma to­kias tech­no­lo­gi­jas kaip dirb­ti­nis in­te­lek­tas, šian­dien sto­vi ant di­džiu­lio tech­no­lo­gi­nio lū­žio slenks­čio. Lū­žio, ku­ris pa­keis moks­lą ir pra­mo­nę, dar­bo rin­ką ir žmo­nių ben­dra­vi­mą. Tuo pat me­tu žmo­ni­ja sto­vi ant su­si­nai­ki­ni­mo slenks­čio. Kli­ma­to kai­ta, pan­de­mi­ja, ka­ras – per pas­ta­ruo­sius pen­ke­rius me­tus mes pa­ty­rė­me dau­gy­bę re­a­lių sce­na­ri­jų žmo­ni­jai iš­trin­ti sa­ve ar­ba grįž­ti į tam­siuo­sius vi­du­ram­žius, kur tei­sus tas, ku­ris stip­res­nis, o is­to­ri­ją ra­šo tas, ku­ris žiau­res­nis. Šian­die­nos pa­sau­ly­je Lie­tu­va nė­ra sau­gus ir ra­mus užu­tė­kis. Vos už 600 ki­lo­met­rų nuo Vil­niaus – Uk­rai­na, kur tre­čius me­tus vyks­ta ka­ras, ko­kio Eu­ro­pa ne­ma­tė 80 me­tų. Vos už ke­lias­de­šim­ties ki­lo­met­rų nuo čia – ne­sau­gi Ast­ra­vo bran­duo­li­nė elek­tri­nė.

Mū­sų vals­ty­bė, ku­rios te­ri­to­ri­nį vien­ti­su­mą ir ne­pri­klau­so­my­bę esa­me įsi­pa­rei­go­ję sau­go­ti, ri­bo­ja­si su dviem pa­vo­jin­giau­sio­mis pa­sau­lio vals­ty­bė­mis, Eu­ro­pos vals­ty­bė­mis. Bet mes tu­ri­me mū­sų žmo­nių drą­są ir ryž­tą, mū­sų drau­gų ga­lią ir Uk­rai­nos mums vi­siems iš­ko­vo­tą bran­giau­sią iš­tek­lių – lai­ką, kad de­ra­mai pa­si­reng­tu­me. To­dėl šiuo eg­zis­ten­ci­nio pa­vo­jaus Lie­tu­vai me­tu vals­ty­bės sau­gu­mas bus vie­na svar­biau­sių ma­no, kaip vals­ty­bės va­do­vo, už­duo­čių. Nes jei ne­bus vals­ty­bės, ne­bus nie­ko.

Ger­bia­mie­ji, šian­dien žvel­giu į 2029 me­tus ir ma­tau Lie­tu­vą, ku­ri bus gy­ny­bos stip­ri­ni­mo pa­vyz­dys vi­sai NATO. Gy­ny­bos fi­nan­sa­vi­mas, ne vie­nus me­tus vir­ši­jęs 3,5 % ir ar­tė­jan­tis prie 4 % BVP, lei­džia įgy­ven­din­ti il­go­jo nuo­to­lio oro gy­ny­bos pla­nus. Bal­ti­jos jū­ros kran­tą sau­go ra­ke­tų sky­das, o sau­su­mos sie­nas – in­ži­ne­ri­niai įtvir­ti­ni­mai. 2029 me­tais Lie­tu­va ne tik bai­gia vys­ty­ti pa­grin­di­nius di­vi­zi­jos pa­jė­gu­mus, bet ir or­ga­ni­zuo­ja pra­ty­bas drau­ge su mū­sų ša­ly­je dis­lo­kuo­ta Vo­kie­ti­jos bri­ga­da ir JAV ba­ta­lio­nu. Nau­jo­ji di­vi­zi­ja – gin­kluo­ta to­li­mą­ja HIMARS ar­ti­le­ri­ja, nau­jau­siais tan­kais, pės­ti­nin­kų ko­vos ma­ši­no­mis, Lie­tu­vo­je pa­ga­min­tais dro­nais. Tra­di­ci­nė­mis ta­pu­sio­se „Per­kū­no bas­tio­no“ pra­ty­bo­se nuo­lat da­ly­vau­ja ir vals­ty­bei svar­bias funk­ci­jas – nuo mais­to ga­my­bos iki lo­gis­ti­kos – už­tik­ri­nan­čios įmo­nės, nau­jai su­for­muo­ti ir ap­mo­ky­ti ko­men­dan­ti­niai pa­si­prie­ši­ni­mo vie­ne­tai. Nes 2029 me­tais Lie­tu­vos žmo­nės su­pran­ta: vals­ty­bę tu­ri­me tik vie­ną, to­dėl kiek­vie­nas pri­va­lo­me bū­ti pa­si­ruo­šęs ją gin­ti. Šia kryp­ti­mi dirb­ti tu­ri­me jau šian­dien. Pir­mie­ji la­bai svar­būs žings­niai ženg­ti, ta­čiau ga­lu­ti­nis re­zul­ta­tas pri­klau­sys nuo vi­sų mū­sų veiks­mų spar­tos.

Sau­gi ir stip­ri Lie­tu­vos vals­ty­bė – tai ne tik tan­kai ir ra­ke­tos, ko­vos ma­ši­nos ir dro­nai. Mes stip­rūs tiek, kiek tu­ri­me ryž­to ir kaip juo su­ge­ba­me už­deg­ti, kiek įkve­pia­me drau­gus ir są­jun­gi­nin­kus. Ar­ti­miau­siu me­tu tam tu­rė­si­me skir­ti dar dau­giau pa­stan­gų. Mums rei­kės at­kak­lios, nuo­sek­lios ir tęs­ti­nės už­sie­nio po­li­ti­kos. Mums vi­siems rei­ka­lin­ga lais­va ir de­mo­kra­tinė Eu­ro­pa, sau­gan­ti is­to­ri­nę at­min­tį, ko­vo­jan­ti su dez­in­for­ma­ci­ja ir ban­dy­mais per­ra­šy­ti is­to­ri­ją. Aukš­čiau­sios stra­te­gi­nės svar­bos pri­ori­te­tas Lie­tu­vai vi­suo­met bus ir ry­šiai su Jung­ti­nė­mis Ame­ri­kos Vals­ti­jo­mis. Be Jung­ti­nių Vals­ti­jų įsi­trau­ki­mo Eu­ro­pa ne­ga­li iš­lik­ti nei vie­nin­ga, nei sau­gi. Eu­ro­pos sau­gu­mas pir­miau­sia pri­klau­so nuo mū­sų trans­at­lan­ti­nio ry­šio tvir­tu­mo. Lie­tu­va bu­vo ir bus stip­rių trans­at­lan­ti­nių sai­tų ir jų ne­pa­kei­čia­mu­mo rė­mė­ja. Pa­da­ry­siu vis­ką, kas nuo ma­nęs pri­klau­so, kad Jung­ti­nių Vals­ti­jų dė­me­sys Lie­tu­vai ir mū­sų re­gio­nui ne­ma­žė­tų. Ne­per­trau­kia­mas Jung­ti­nių Vals­ti­jų ka­ri­nių pa­jė­gų bu­vi­mas Lie­tu­vo­je iš­liks stip­riau­sias ir pa­ti­ki­miau­sias at­gra­sy­mo fak­to­rius.

Per pas­ta­ruo­sius pen­ke­rius me­tus kū­riau pa­gar­ba, pa­si­ti­kė­ji­mu ir ne­re­tai as­me­ni­ne drau­gys­te pa­rem­tus san­ty­kius su dau­ge­lio vals­ty­bių ir or­ga­ni­za­ci­jų ly­de­riais. San­ty­kiai su Len­ki­ja, drįs­tu sa­ky­ti, yra ge­riau­si per pas­ta­ruo­sius 15 me­tų. Ti­kiu, kad ir to­liau to­kie iš­liks. Kar­tu dir­ba­me Tri­jų jū­rų ini­cia­ty­vo­je ir stip­rin­da­mi NATO ry­ti­nį flan­gą.

Ga­vęs ant­rą­jį Tau­tos man­da­tą, nuo­sek­liai tę­siu pra­dė­tus dar­bus ir plė­to­da­mas dvi­ša­lius san­ty­kius su są­jun­gi­nin­kais bei part­ne­riais, ir gin­da­mas Lie­tu­vos in­te­re­sus dau­gia­ša­liais NATO ir Eu­ro­pos Są­jun­gos for­ma­tais. Lie­tu­vos ir vi­so Bal­ti­jos re­gio­no sau­gu­mo bei gy­ny­bos su­stip­ri­ni­mas ir to­liau bus ma­no dė­me­sio cen­tre.

Ger­bia­mie­ji, kad ir ko­kio dy­džio tu­rė­tu­me Lie­tu­vos ka­riuo­me­nę, kad ir kiek tu­rė­tu­me drau­gų ir są­jun­gi­nin­kų, stip­rūs bū­si­me tiek, kiek vie­ny­bės su­telk­si­me čia, Lie­tu­vo­je. To­dėl man ge­ro­vės vals­ty­bės kū­ri­mas ir vi­sų rū­šių at­skir­ties ma­ži­ni­mas šian­dien yra ne tik tei­sin­gu­mo, bet ir na­cio­na­li­nio sau­gu­mo klau­si­mas. Pa­si­girs­ta sa­kan­čių, kad ko­va su at­skir­ti­mi esą jau pa­bo­do ar kad ne­va nie­kur ne­ve­da. Pa­ban­dy­ki­me tai į akis pa­sa­ky­ti Lie­tu­vos žmo­nėms! Žiau­ru bū­tų taip kal­bė­ti su tais, kam skau­da ir kas šian­dien ban­do pa­kil­ti iš skur­do ar­ba į jį ne­nu­slys­ti. Mū­sų sen­jo­rai, žmo­nės su ne­ga­lia, vai­kus au­gi­nan­čios šei­mos, ypač vie­ni­ši tė­vai, kai­me gy­ve­nan­tys žmo­nės to tik­rai ne­nu­si­pel­no. Šian­dien vi­siš­kai aiš­ku, kad at­skir­ties ir ne­ly­gy­bės ma­ži­ni­mo po­li­ti­ka ne­ga­li bū­ti pa­lie­ka­ma sa­vie­i­gai. Rin­kos jė­gų au­to­ma­tiz­mas, at­virkš­čiai, at­skir­tį tik di­di­na.

At­skir­ties ma­ži­ni­mas ne tik už­tik­ri­na orų iš­ti­sų vi­suo­me­nės gru­pių gy­ve­ni­mą, bet ir ska­ti­na nau­jo­ves bei kū­ry­biš­ku­mą, nes žmo­nės ga­li ug­dy­ti sa­vo ta­len­tus ir įgy­ven­din­ti sa­vo idė­jas. At­skir­ties ma­ži­ni­mas ge­ri­na vi­suo­me­nės svei­ka­tą, nes žmo­nės leng­viau pa­sie­kia svei­ka­tos prie­žiū­ros, švie­ti­mo, ki­tas es­mi­nes pa­slau­gas ir il­giau iš­lie­ka dar­bin­gi. At­skir­ties ma­ži­ni­mas taip pat pri­si­de­da prie po­li­ti­nio sta­bi­lu­mo, sklai­dy­da­mas so­cia­li­nę įtam­pą. At­skir­ties ma­ži­ni­mas ku­ria tva­res­nę mū­sų vi­sų at­ei­tį, nes už­tik­ri­na­ma vi­sų žmo­nių ga­li­my­bė ug­dy­tis ir pri­si­dė­ti prie vi­suo­me­nės ge­ro­vės.

Am­žė­jan­čio­je vi­suo­me­nė­je daug lems mū­sų su­ge­bė­ji­mas už­tik­rin­ti orų gy­ve­ni­mą vy­riau­siems mū­sų vi­suo­me­nės na­riams. Tu­ri­me ge­riau api­brėž­ti sen­jo­rų tei­ses, rem­ti juos vie­šo­sio­mis pa­slau­go­mis, plės­ti svei­ka­tos prie­žiū­ros ir svei­ka­ti­ni­mo­si, mo­ky­mo­si vi­są gy­ve­ni­mą, il­ga­lai­kės prie­žiū­ros ga­li­my­bes. Pats ini­ci­juo­siu ir rem­siu ki­tų pa­siū­ly­mus, kad sen­jo­rų pa­ja­mos ir to­liau kas­met aug­tų – bent iki Eu­ro­pos Są­jun­gos vi­dur­kio.

Tik frag­men­tiš­ką dė­me­sį iki šiol sky­rė­me šei­mų po­rei­kiams. Tu­ri­me per­ei­ti nuo da­bar pa­dri­kai val­do­mos iki są­mo­nin­gos, ge­rai ko­or­di­nuo­tos ir kom­plek­siš­kos šei­mų po­li­ti­kos, orien­tuo­tos į am­bi­cin­gą tiks­lą – tap­ti šei­moms drau­giš­kiau­sia ša­li­mi Eu­ro­po­je. To­dėl ieš­ko­siu spren­di­mų pri­ėmė­jų su­ta­ri­mo dėl pa­lan­kes­nių mo­kes­ti­nių są­ly­gų, vie­šų­jų pa­slau­gų, ypač iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo, pri­ei­na­mu­mo vai­kus au­gi­nan­čioms šei­moms. Siek­siu plės­ti vai­kų ne­for­ma­lio­jo švie­ti­mo pro­gra­mas, nes taip pa­leng­vin­si­me dir­ban­čių tė­vų rū­pes­tį dėl vai­kų už­im­tu­mo, taip pat sprę­si­me vai­kų fi­zi­nės ir emo­ci­nės svei­ka­tos, nar­ko­ti­nių me­džia­gų var­to­ji­mo ir ki­tas, į nu­si­kals­ta­mą veik­lą ve­dan­čias, pro­ble­mas. Tu­ri­me ne tuš­čiu kal­bė­ji­mu, o dar­bais sprę­s­ti ir būs­to pri­ei­na­mu­mo pro­ble­mą.

Mes taip pat ne­tu­ri­me tei­sės fi­ziš­kai at­skir­ti Lie­tu­vos žmo­nių. Jo­kia for­ma. Ne­ga­li­me taiks­ty­tis nei su ne­įvei­kia­mais sta­čiais laip­tais ar ne­pa­sie­kia­ma vie­šą­ja in­for­ma­ci­ja, nei su griū­van­čiais til­tais, duo­bė­tais žvyr­ke­liais ar kas ke­lias die­nas pro ša­lį pra­va­žiuo­jan­čiais au­to­bu­sais. Šian­dien su­si­sie­ki­mas Lie­tu­vo­je, ypač re­gio­nuo­se, yra rim­ta pro­ble­ma. To­dėl per at­ei­nan­čius pen­ke­rius me­tus tu­rė­si­me pa­kel­ti in­ves­ti­ci­jų į ša­lies trans­por­to in­fra­struk­tū­rą lygį, nuo­sek­liai ir tva­riai di­din­ti fi­nan­sa­vi­mą, sta­bi­li­zuo­ti ir pa­ge­rin­ti ša­lies ke­lių būk­lę, už­tik­rin­ti vie­šo­jo trans­por­to marš­ru­tus re­gio­nuo­se. Pa­ga­liau tu­ri­me pa­baig­ti in­teg­ruo­tis į eu­ro­pi­nį ge­le­žin­ke­lių tin­klą ir tap­ti nor­ma­lia Eu­ro­pos Są­jun­gos vals­ty­be su vei­kian­čiais ir vi­suo­me­nei nau­dą ne­šan­čiais ge­le­žin­ke­liais.

Ap­skri­tai tu­ri­me iš nau­jo per­gal­vo­ti, ką reiš­kia ir ką Lie­tu­vai at­ne­ša žo­dis „op­ti­mi­za­ci­ja“. Op­ti­mi­za­vo­me trans­por­tą ir mo­kyk­las, op­ti­mi­zuo­ja­me teis­mus ir vie­šą­sias pa­slau­gas, po sa­vęs pa­lik­da­mi tuš­čius pa­sta­tus ir ne­rei­ka­lin­gu­mo jaus­mą žmo­nėms.

Pa­kar­to­siu – į re­gio­ni­nę po­li­ti­ką tu­ri­me žiū­rė­ti kaip į in­ves­ti­ci­nę ga­li­my­bę, o ne ad­mi­nist­ra­ci­nę fi­nan­si­nę naš­tą. Eko­no­miš­kai pa­trauk­lios dar­bo vie­tos re­gio­nuo­se ne­įma­no­mos be ko­ky­biš­kų vie­šų­jų pa­slau­gų, o vie­šo­sios pa­slau­gos – be gy­ven­to­jų, ku­rie jo­mis nau­do­tų­si. Pa­keis­ti il­gus de­šimt­me­čius vyks­tan­tį cen­tra­li­za­vi­mo cik­lą ne­bus pa­pras­ta, bet, ne­abe­jo­ju, įma­no­ma. Rei­kia tik su­pra­ti­mo ir po­li­ti­nės va­lios.

Kai pa­siek­si­me ryš­kių per­mai­nų ma­žin­da­mi įvai­rių rū­šių at­skir­tį, ša­ly­je pa­dau­gės to, kas ne­įkai­no­ja­ma, bet di­džiai ver­tin­ga. Tu­rė­si­me dau­giau tei­sin­gu­mo jaus­mo. Tu­rė­si­me dar dau­giau pa­ska­tų pi­lie­čiams ti­kė­ti, pa­si­ti­kė­ti ir gin­ti vals­ty­bę. Prie to jau da­bar ga­li pri­si­dė­ti pa­s­tan­gos už­tik­rin­ti vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jų, pa­rei­gū­nų ir tar­nau­to­jų re­a­lią at­sa­ko­my­bę vi­suo­me­nei.

Teis­mams vyk­dant tei­sin­gu­mą, tu­ri bū­ti su­da­ry­tos to­kios įsta­ty­mi­nės, fi­nan­si­nės, pro­ce­si­nės są­ly­gos, kad tei­sė­jų pro­fe­sio­na­lu­mas ir ne­pri­klau­so­mu­mas ne­kel­tų nė ma­žiau­sių abe­jo­nių, o kiek­vie­nas, su­si­du­rian­tis su teis­mais, pa­si­ti­kė­tų jų pri­im­tais spren­di­mais. Teis­mai pri­va­lo tap­ti at­vi­res­ni vi­suo­me­nei ir siek­ti ge­riau pa­aiš­kin­ti sa­vo spren­di­mus bei ar­gu­men­tus. Tai yra ne tik žmo­nių, bet ir pa­čių teis­mų in­te­re­sas. Dirb­ti tei­sė­jais tu­ri ne tik pa­gal sa­vo ži­nias tin­ka­miau­si šiam dar­bui, bet ir tu­rin­tys rei­ka­lin­gų as­me­ni­nių sa­vy­bių bei vi­di­nę mo­ty­va­ci­ją tei­si­nin­kai. Tei­sė tu­ri bū­ti ly­gi vi­siems. Tai už­tik­rin­ti ga­li­me tik pa­nai­kin­da­mi pri­vi­le­gi­jas at­ski­roms gru­pėms ir ne­leis­da­mi rei­ka­lau­ti iš­skir­ti­nės pa­dė­ties sau pri­si­den­giant me­na­mais iš­skir­ti­nu­mais ar nuo­pel­nais.

Ger­bia­mie­ji, gal­vo­da­mi apie sa­vo vals­ty­bės at­ei­tį, žvilgs­nį ne­iš­ven­gia­mai tu­rė­si­me kreip­ti ir į glo­ba­laus mas­to pro­ble­mas. Kli­ma­to kai­ta anks­čiau ar vė­liau pa­si­bels į kiek­vie­no du­ris. Jau bel­džia­si vis­ką pa­ke­liui nu­plau­nan­čio­mis liū­ti­mis ir ne­pa­ke­lia­mu karš­čiu, aud­ro­mis ir ura­ga­nais. Žmo­ni­jai be­veik ne­li­ko lai­ko šiems ne­grįž­ta­miems pro­ce­sams su­stab­dy­ti. Ne­di­de­lė – sa­vo te­ri­to­ri­ja, po­pu­lia­ci­ja, glo­ba­li­nio at­ši­li­mo pėd­sa­ku – Lie­tu­va žmo­ni­jos at­ei­ties ne­pa­keis, bet mes tu­ri­me da­ry­ti vis­ką, kad ro­dy­tu­me pa­vyz­dį ki­toms vals­ty­bėms. Tą tu­ri­me da­ry­ti ir dėl mū­sų pa­čių. Juk ža­lia ir šva­ri Lie­tu­va kiek­vie­nam yra ver­ty­bė.

Kli­ma­to po­li­ti­kos sri­ty­je iki 2030 me­tų Lie­tu­vos am­bi­ci­jos ma­žin­ti iš­me­ta­mą šilt­na­mio efek­tą su­ke­lian­čių du­jų kie­kį žen­kliai di­des­nės nei Eu­ro­pos Są­jun­gos. Įgy­ven­din­ki­me jas, kar­tu iš­lai­ky­da­mi ir stip­rin­da­mi pra­mo­nės kon­ku­ren­cin­gu­mą bei ino­va­ty­vu­mą, spar­čiau nei ki­ti per­ei­da­mi prie žie­di­nių ga­my­bos ir var­to­ji­mo sis­te­mų. Su­ma­žin­ki­me be­sai­kį plas­ti­ko var­to­ji­mą – nuo par­duo­tu­vių iki na­mų ūkių.

Per pas­ta­ruo­sius pen­ke­rius me­tus Lie­tu­va, at­si­sa­kiu­si ru­siš­ko iš­kas­ti­nio ku­ro, jau ta­po to­kiu pa­vyz­džiu Eu­ro­pai ener­ge­ti­kos sri­ty­je. Mes ne tik ro­do­me, kad tai įma­no­ma, bet ir pa­de­da­me ki­tiems pa­siek­ti ener­ge­ti­nę ne­pri­klau­so­my­bę. Da­bar ne­ga­li­me su­sto­ti. At­ei­nan­tys pen­ke­ri me­tai bus ypač svar­būs re­a­liai, o ne žo­džiais įgy­ven­di­nant tiks­lą trans­for­muo­ti ener­ge­ti­kos sek­to­rių ir už­tik­rin­ti ener­ge­ti­nį sau­gu­mą. Ki­tų me­tų va­sa­rį vyk­sian­tis Lie­tu­vos elek­tros sis­te­mos sin­chro­ni­za­vi­mas ir in­teg­ra­vi­mas su Eu­ro­pos Są­jun­gos tin­klais žy­mės es­mi­nį lū­žį Lie­tu­vos ener­ge­ti­ko­je. Ta­čiau tai bus tik nau­jo ke­lio pra­džia. Tu­rė­si­me iš­mok­ti juo ei­ti, ne­pa­vers­da­mi re­for­mų di­des­nė­mis elek­tros ener­gi­jos są­skai­to­mis žmo­nėms.

Iki 2029 me­tų no­rė­da­mi tap­ti sa­va­ran­kiš­kai elek­tra ap­si­rū­pi­nan­čia ša­li­mi, tu­ri­me ir to­liau nuo­sek­liai in­ves­tuo­ti į at­si­nau­ji­nan­čių iš­tek­lių ener­ge­ti­ką. Tam rei­kės ne tik eko­no­mi­nes re­a­li­jas at­spin­din­čio re­gu­lia­vi­mo, bet ir der­mės tarp ža­lių­jų pro­jek­tų vys­ty­to­jų, vie­tos ben­druo­me­nių ir li­ku­sių var­to­to­jų.

Ger­bia­mie­ji, pa­sau­lis kin­ta spar­čiau, nei mes pri­si­tai­ko­me prie jo po­ky­čių. Dirb­ti­nis in­te­lek­tas pa­keis tai, ką ir kaip mes da­ro­me. Tech­no­lo­gi­niai po­ky­čiai jau da­bar kei­čia vis­ką – mo­ks­lą, pra­mo­nę, net ka­ry­bą. Stip­ri ir sau­gi bus tik ta vals­ty­bė, ku­ri spės pri­si­tai­ky­ti. Tu­ri­me bū­ti pa­si­ruo­šę at­ei­ties ne­apib­rėž­tu­mui. Mo­kė­ti keis­tis ir pri­si­tai­ky­ti. Nuo­lat to­bu­lė­ti.

Lie­tu­va ne­tu­ri daug nau­din­gų­jų iš­ka­se­nų. Čia ne­ra­si re­tų­jų me­ta­lų. Bet mes tu­ri­me žmo­nes. Darbš­čius, no­rin­čius to­bu­lė­ti, dirb­ti, kur­ti žmo­nes. Tai ver­tin­giau­sias Lie­tu­vos tur­tas. To­dėl dė­me­sys ir in­ves­ti­ci­jos į švie­ti­mą, stu­di­jas ir moks­lą pri­va­lo bū­ti mū­sų vals­ty­bės pri­ori­te­tu. Ne­rei­kia skam­bių žo­džių, ne­rei­kia di­din­gų pa­ža­dų. Rei­kia tie­siog vals­ty­bės pa­si­ti­kė­ji­mo mo­ky­to­jais ir mo­kyk­lo­mis, di­des­nio sa­vi­val­dy­bių sa­va­ran­kiš­ku­mo pri­imant spren­di­mus, in­ves­ti­ci­jų į mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mus ir pa­lan­kes­nes dar­bo są­ly­gas. Ma­ty­ti kiek­vie­ną vai­ką ir su­da­ry­ti jam są­ly­gas są­ži­nin­gai ir ko­ky­biš­kai ug­dy­tis.

Švie­ti­mo sis­te­ma 2029 me­tais Lie­tu­vo­je tu­ri bū­ti dar­ni, tva­ri ir adap­ty­vi. Bū­ti­na der­mė tarp ug­dy­mo pa­ko­pų ir įvai­rių švie­ti­mo įstai­gų ti­pų, pra­de­dant vi­suo­ti­niu ko­ky­biš­ku iki­mo­kyk­li­niu ug­dy­mu, duo­dan­čiu pa­grin­dą vai­ko bran­dai, ir bai­giant tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­tais. Iki to lai­ko pri­va­lo­me pa­dė­ti taš­ką cha­o­tiš­kam re­for­mų re­for­ma­vi­mui.

Ger­bia­mie­ji, iš­šū­kis, su ku­riuo su­si­du­ria kiek­vie­na vals­ty­bė, – eko­no­mi­kos au­gi­mas. Jis pil­do vie­šuo­sius fi­nan­sus, le­mia są­ly­gas ma­žin­ti so­cia­li­nę ir re­gio­ni­nę ne­ly­gy­bę, pa­de­da pa­ma­tą ge­rin­ti vie­šą­sias pa­slau­gas kiek­vie­nam ša­lies pi­lie­čiui, o kar­tu ir vals­ty­bės sau­gu­mui.

Bū­si­mi pen­ke­ri me­tai eko­no­mi­kai ne­bus leng­vi, o vie­nas žo­dis taps iš­ties kri­ti­nės svar­bos. Tai – na­šu­mas. Bū­tent Lie­tu­vos sėk­mė di­di­nant na­šu­mą lems, ko­kiu grei­čiu eko­no­mi­ka plė­to­sis to­liau. To­dėl siek­siu, kad ar­ti­miau­sius me­tus nuo­sek­liai ge­rin­tu­me ver­slo pri­ei­gą prie fi­nan­sa­vi­mo. Tai vie­na di­džiau­sių struk­tū­ri­nių pro­ble­mų, ku­rią spręs­da­mi jau pa­si­stū­mė­jo­me per dvi ar dau­giau sto­te­lių. Su­kū­rė­me Na­cio­na­li­nį plėt­ros ban­ką ir pri­ėmė­me svar­bų spren­di­mą pa­lan­kio­mis są­ly­go­mis iš Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos sko­lin­tis 1 mlrd. eu­rų ver­slo in­ves­ti­ci­joms. Ta­čiau tai bu­vo tik ke­lio pra­džia.

Ki­ta už­duo­tis – reikš­min­gai pa­gau­sin­ti Na­cio­na­li­nio plėt­ros ban­ko fi­nan­si­nius iš­tek­lius ir eko­no­mi­kos kre­di­ta­vi­mo pa­jė­gu­mą.

Iš­spren­dę struk­tū­ri­nes ver­slo kre­di­ta­vi­mo pro­ble­mas, ma­žes­niais ener­gi­jos kaš­tais pa­di­di­nę kon­ku­ren­cin­gu­mą, vi­są po­lė­kį ga­lė­si­me skir­ti ino­va­ci­joms.

Gy­ve­na­me dirb­ti­nio in­te­lek­to ero­je. Tos vals­ty­bės ar jų gru­pės, ku­rios drą­siai pa­si­telks dirb­ti­nį in­te­lek­tą pa­žan­gai ir su­val­dys ky­lan­čią ri­zi­ką, bus il­ga­me­tės eko­no­mi­kos ly­de­rės.

Lie­tu­va jau daug kar­tų įro­dė – nors esa­me ma­ži pagal gy­ven­to­jų skai­čių, bet esa­me ne­pa­pras­tai di­de­li pagal sa­vo pro­tą. Mū­sų tech­no­lo­gi­jų ben­dro­vės pui­kiai ži­no­mos ir vei­kia glo­ba­liai. Lie­tu­vos la­ze­riai, gy­vy­bės moks­lų pro­duk­tai, ža­lio­sios tech­no­lo­gi­jos, fi­nan­sų in­ži­ne­ri­ja, šiuo­lai­ki­nės gy­ny­bos tech­no­lo­gi­jos – pri­pa­žin­tos Lie­tu­vos sėk­mės is­to­ri­jos.

Ar ga­li­me su­kur­ti dar vie­ną, ma­nau, lem­tin­gą sėk­mės is­to­ri­ją dirb­ti­nio in­te­lek­to sri­ty­je? Tik­rai taip. Ne tik ga­li­me. Pri­va­lo­me. Žo­džiais to ne­pa­siek­si­me – rei­kės dar dau­giau in­ves­ti­ci­jų į pa­žan­giau­sius moks­lo at­ra­di­mus, dau­giau in­ves­ti­ci­jų į dar­buo­to­jų kva­li­fi­ka­ci­jos po­ky­čius, rei­kės per­žiū­rė­ti mo­kes­čių ir ki­tas fi­nan­si­nes pa­ska­tas, spar­čiau skait­me­ni­zuo­ti ša­lies pra­mo­nę, ska­tin­ti už­sie­nio ka­pi­ta­lo at­ėji­mą.

Ger­bia­mie­ji, gy­ve­na­me spar­čiai be­si­kei­čian­čia­me pa­sau­ly­je. Su tuo tik­rai sun­ku ap­si­pras­ti. Tam su­dė­tin­ga pa­si­ruoš­ti. Nuo­lat kin­tan­čio­je ap­lin­ko­je kiek­vie­nas ieš­ko­me ko nors sta­bi­laus, į ką ga­lė­tu­me at­si­rem­ti. Man ta svar­biau­sia ir stip­riau­sia at­ra­ma yra Lie­tu­vos is­to­ri­ja ir kul­tū­ra.

Esu įsi­ti­ki­nęs – ša­lis stip­ri tiek, kiek re­mia­si sa­vo is­to­ri­ja, pa­žįs­ta sa­vą­jį kul­tū­ros rit­mą ir pa­li­ki­mą ir jais gy­ve­na. Tiek, kiek su­da­ro są­ly­gas lais­vos kū­ry­bos raiš­kai ir plėt­rai. Tiek, kiek su­tei­kia erd­vės sa­vo kū­ri­nius pri­sta­ty­ti nau­joms kar­toms. Tiek, kiek su­ge­ba so­cia­li­nę, eko­no­mi­nę, te­ri­to­ri­nę at­skir­tį ma­žin­ti kul­tū­ra. Vie­nas iš to­kio kul­tū­ros pa­vel­do puo­se­lė­ji­mo ir ino­va­ty­vu­mo der­mės pa­vyz­džių man yra Suo­mi­ja.

Pri­va­lo­me ne­pa­si­duo­ti op­ti­mi­za­ci­jos vi­ru­sui ir kul­tū­ros ga­lią, jos or­ga­ni­za­ci­jų tin­klą bei in­fra­struk­tū­rą ver­tin­ti ne eko­no­mi­niais, o pras­min­gumo ro­dik­liais. Tam bū­ti­na są­mo­nin­ga val­s­ty­bės veik­la. Sa­vi­val­dos, ypač di­džių­jų mies­tų sa­vi­val­dy­bių įsi­trau­ki­mas čia yra es­mi­nis.

Vos prieš sa­vai­tę vi­sa Lie­tu­va ir vi­so pa­sau­lio lie­tu­viai šo­ko ir dai­na­vo šimt­me­čio Dai­nų šven­tė­je. Tai yra pui­kus me­tas pra­dė­ti ki­taip dė­lio­ti pri­ori­te­tus.

Ska­tin­da­mi ge­riau pa­žin­ti, my­lė­ti, bran­gin­ti ir sau­go­ti Lie­tu­vą, plės­ki­me ne tik au­to­mo­bi­lių, bet ir kul­tū­ros ke­lių tin­klą. Dar pla­čiau at­ver­ki­me mu­zie­jus, dva­rus, ki­tas kul­tū­ros įstai­gas šei­moms, so­cia­li­nę at­skir­tį pa­ti­rian­tiems ben­dra­pi­lie­čiams, žmo­nėms su ne­ga­lia, su­da­ry­ki­me są­ly­gas pa­čioms ben­druo­me­nėms kur­ti tin­klus, įpras­mi­nan­čius re­gio­nų kul­tū­ri­nį ir is­to­ri­nį pa­li­ki­mą. Man re­gis, dar iki ga­lo ne­su­vo­kia­me, kiek daug jo tu­ri­me ir kaip jis ga­lė­tų už­au­gin­ti mū­sų tu­ris­ti­nį pa­trauk­lu­mą.

Sie­kiau ir siek­siu, kad su­vok­tu­me kul­tū­ros ga­lią. Kad kul­tū­ra al­suo­tu­me. Kad su pa­si­di­džia­vi­mu ją pa­si­telk­tu­me, gar­sin­da­mi Lie­tu­vos var­dą pa­sau­ly­je. Kal­bė­da­mas apie kul­tū­rą, tu­riu gal­vo­je ir mū­sų spor­tą. Dė­me­sys jam ne­tu­ri ap­si­ri­bo­ti ka­len­do­ri­nė­mis sa­vai­tė­mis prieš ir po olim­pi­nių žai­dy­nių ar svar­bių čem­pio­na­tų.

Ger­bia­mie­ji, pa­bai­goje no­rė­čiau pa­sa­ky­ti, kad pa­sau­lis ir Lie­tu­va tik­rai sto­vi ant eg­zis­ten­ci­nių lū­žių slenks­čio. Šian­dien ky­la klau­si­mų, ar su­ge­bė­si­me ne­per­ženg­ti to le­mia­mo taš­ko, už ku­rio ge­o­po­li­ti­niai pro­ce­sai, kli­ma­to kai­ta ar mums dar ne­ži­no­mi iš­šū­kiai taps ne­be­val­do­mi.

Ei­ti at­sa­kin­gas vals­ty­bės va­do­vo pa­rei­gas to­kiu me­tu – jo­kia pri­vi­le­gi­ja. Tai – sun­kus kas­die­nis dar­bas ir iš­ban­dy­mas.

Mil­ži­niš­ka as­me­ni­nė at­sa­ko­my­bė ma­ne įpa­rei­go­ju­siai Tau­tai. Ir mi­si­ja mums vi­siems lik­ti tei­sin­go­je is­to­ri­jos pu­sė­je.

Šian­dien aš pri­sie­kiau tai da­ry­ti.

Ir te­pa­de­da man Die­vas. Ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Dė­ko­ja­me Jo Eks­ce­len­ci­jai Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tui G. Nau­sė­dai.

M. STROLYS (Sei­mo po­sė­džių sek­re­to­ria­to vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas). Jo Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas su po­nia. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Ger­bia­mie­ji, Sei­mo po­sė­dį, skir­tą Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to G. Nau­sė­dos prie­sai­kos pri­ėmi­mo ce­re­mo­ni­jai, skel­biu baig­tą. (Gon­gas) Ačiū.