LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTERIJA

 

Biudžetinė įstaiga,   Gedimino pr. 17, LT-01505 Vilnius,   tel. (8 5) 239 3911

faks. (8 5) 212 4335   el.p. [email protected]

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre,   kodas 188620589


 

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai

 

  2014-                  Nr.       

 

Į 2014-11-07         Nr. (1.8.)2T-1343

 

 

 

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ELEKTRONINIO PARAŠO ĮSTATYMO NR. VIII-1822 4 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS INTERESŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE TURINČIŲ UŽSIENIEČIŲ REGISTRO ĮSTATYMO PROJEKTŲ

 

 

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija kartu su Informacinės visuomenės plėtros komitetu prie Susisiekimo ministerijos išnagrinėjo pateiktus išvadoms gauti Lietuvos Respublikos elektroninio parašo įstatymo Nr. VIII-1822 4 straipsnio pakeitimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos interesų Lietuvos Respublikoje turinčių užsieniečių registro įstatymo projektus (toliau kartu – Projektai) ir teikia šias pastabas ir pasiūlymus:

1.        Svarstytina, ar tikslinga, siekiant registruoti interesų Lietuvoje turinčius užsieniečius ir išduoti jiems sertifikatus, priimti naują Interesų Lietuvos Respublikoje turinčių užsieniečių registro įstatymą ir steigti naują valstybės registrą. Manytina, kad tuo tikslu pakaktų  papildyti Lietuvos Respublikos užsieniečių teisinės padėties įstatymą ir nustatyti teisinę padėtį užsieniečių, kurie turi tam tikrų interesų Lietuvos Respublikoje, ir įtvirtinti kitas teisines normas, nustatančias minėtų užsieniečių teisinę padėtį, ir registruoti juos Užsieniečių registre, prireikus papildyti Užsieniečių registro nuostatus.

Pažymėtina, kad jau šiuo metu, remiantis Lietuvos Respublikos užsieniečių teisinės padėties įstatymu įsteigtame Užsieniečių registre, yra kaupiami registruojamų užsieniečių biometriniai duomenys (pirštų antspaudai ir veido atvaizdas). Asmens biometriniai duomenys padeda identifikuoti asmenį, tačiau išduodant asmeniui kvalifikuotą sertifikatą, ypač įvertinant tolesnį jo panaudojimą gaunant elektronines paslaugas, būtina patvirtinti asmens tapatybę. Registruodamos užsienietį iš trečiųjų valstybių Užsieniečių registre, įvairios institucijos teikia asmens tapatybei nustatyti reikalingus duomenis, tarp jų ir biometrinius, kurie ir įrašomi į registrą. Todėl siūlytume papildomai įvertinti poreikį steigti naują Interesų Lietuvos Respublikoje turinčių užsieniečių registrą ir jo steigimo poreikį papildomai pagrįsti Projektų aiškinamajame rašte.

2.        Lietuvos Respublikos valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymas numato registro steigimą specialiu registro įstatymu, kai objektams registruoti ir registro veiklai sureguliuoti reikia priimti specialias teisės normas, tačiau pirmiausia registre registruojami objektai yra įtvirtinami Lietuvos Respublikos teisinėje sistemoje, nurodant apie tokio objekto užregistravimo faktą arba atitinkamų duomenų tvarkymą registre. Pažymėtina, kad šiuo metu galiojančiuose įstatymuose nėra apibrėžta interesų Lietuvos Respublikoje turinčių užsieniečių sąvoka ir jų teisinė padėtis.  

3.        Atkreiptinas dėmesys, kad parengtas Lietuvos Respublikos interesų Lietuvos Respublikoje turinčių užsieniečių registro įstatymo projekto turinys dubliuoja Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymą, taip pat jame siūloma įtvirtinti teisės normas, kurios yra registro nuostatų, tvirtinamų įstatymo įgyvendinamuoju teisės aktu, reguliavimo dalykas. Be to, šiame projekte reglamentuojant kvalifikuoto sertifikato išdavimo įregistruotam interesų Lietuvos Respublikoje turinčiam užsieniečiui tvarką, pažymėtina, kad registro paskirtis, vadovaujantis Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymu, yra objekto registravimas ir duomenų įrašymas, sisteminimas, kaupimas ir kitoks tvarkymas, todėl sertifikato išdavimas turėtų būti traktuojamas kaip valstybės įmonės Registrų centro teikiama komercinė paslauga. Atsižvelgdami į tai, siūlytume papildomai įvertinti, ar, priėmus Projektus, nebūtų ribojamos kitų privačių Lietuvos Respublikoje veikiančių kvalifikuotus sertifikatus sudarančių paslaugų teikėjų galimybės išduoti kvalifikuotus sertifikatus užsieniečiams, nes pagal Projektais siūlomą įtvirtinti teisinį reguliavimą biometriniai duomenys, pateikti kvalifikuotam sertifikatui sudaryti, būtų tvarkomi Interesų Lietuvos Respublikoje turinčių užsieniečių registre, o šio registro tvarkytoja būtų valstybės įmonė Registrų centras.

4.        Informuojame, kad įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 910/2014 dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje, kuriuo panaikinama Direktyva 1999/93/EB (OL 2014 L 257, p. 73)                   (toliau – Reglamentas) numatoma rengti įstatymo projektą, kuriuo būtų užtikrintas Reglamente neapibrėžtų patikimumo užtikrinimo paslaugų tam tikrų aspektų reguliavimas ir kuriuo būtų siūloma pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos elektroninio parašo įstatymą. Todėl siūlytina nuostata, kad elektroninio parašo sertifikatai gali būti išduodami tik Užsieniečių registre įregistruotiems asmenims, papildyti Lietuvos Respublikos užsieniečių teisinės padėties įstatymą.

5.        Siūlytina Projektuose tiksliai įvardyti, kokie interesų Lietuvos Respublikoje turinčių užsieniečių biometriniai duomenys būtų renkami ir tvarkomi elektroninio parašo kvalifikuotų sertifikatų sudarymo tikslu.

6.        Lietuvos Respublikos interesų Lietuvos Respublikoje turinčių užsieniečių registro įstatymo projekto nėra aišku, kas bus teritorinis registratorius (ar tai Lietuvos diplomatinės atstovybės užsienyje, ar VĮ Registrų centro filialai), ir kokia jo sąsaja su šio projekto 9 straipsnio nuostata dėl centrinio registratoriaus vadovavimo teritoriniams registratoriams funkcijos.

7.        Siūlytume papildomai įvertinti, ar centrinis registratorius turės teisę susižinoti su Lietuvos ir užsienio valstybių įgaliotomis įstaigomis ir tarptautinėmis institucijomis ir gauti reikalavimą, siekiant užkirsti kelią neteisėtoms veikoms, už kurias nustatyta atsakomybė Lietuvos Respublikos įstatymuose, neregistruoti asmens šiame registre, kaip numatyta Lietuvos Respublikos interesų Lietuvos Respublikoje turinčių užsieniečių registro įstatymo projekto 14 straipsnio 3 dalyje, 15 straipsnio 1 dalies 1 punkte.

 

 

Susisiekimo viceministras

 

Arijandas Šliupas

A. Balevičiūtė, tel. (8 5) 239 2892, el. p. [email protected]