LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
V (RUDENS) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 245
STENOGRAMA
2018 m. gruodžio 11 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojas R. ŽEMAITAITIS
PIRMININKAS (R. ŽEMAITAITIS, TTF*). Kolegos, kokie jūs aktyvūs! Gerai. Mieli kolegos, pradedame mūsų vakarinį plenarinį posėdį. (Gongas) Registruojamės. Jeigu norite, galime, ir pabalsuosime. (Balsai salėje) Rasele, tikrai negalime.
Ačiū, kolegos. Užsiregistravo 63 Seimo nariai. Posėdį pradedame. (Gongas)
16.01 val.
Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymo Nr. I-1163 11 straipsnio ir 1, 3 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1116(2) (priėmimas)
Kolega V. Ąžuolas. Prašau. Darbotvarkės klausimas – Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymo Nr. I-1163 11 straipsnio ir 1, 3 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1116.
Einame pastraipsniui. 1 straipsnis. Yra gauta Teisės departamento… Ai, pastabų, pasiūlymų nėra gauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Kolegos, ar galime bendru sutarimu pritarti? Galime. 2 straipsnis. Gauta Teisės departamento pastaba yra techninio… Atsiprašau, komitetas nepritarė. Prašau, kolega.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Komitetas nepritarė šiai pastabai, kadangi ji daugiau techninio pobūdžio.
PIRMININKAS. Kolegos, galime bendru sutarimu pritarti komiteto pozicijai, nes komitetas nepritarė? Galime. 2 straipsniui galime pritarti? Galime. Ačiū. 3 straipsnis. Taip pat gauta Teisės departamento… Atsiprašau, dėl 3 straipsnio 3 priedo nieko nėra gauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Dėl 4 straipsnio yra gauta Teisės departamento pastaba. Komitetas nepritarė. Prašau, komiteto pozicija.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Komitetas nepritarė, kadangi tai yra susiję su biudžeto priėmimu.
PIRMININKAS. Dėl įsigaliojimo. Kolegos, galime visam straipsniui pritarti? Galime. Kolegos, balsuojame. Kas už tai… Ai, dėl viso motyvai už. Prieš – J. Olekas. Prašau.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Aš iš tikrųjų nepritariu 1 straipsniui dėl to, kad iš savivaldybių atima bent 20 % lėšų, kurios anksčiau patekdavo į savivaldybių biudžetą, o dabar keliauja į centrinį biudžetą. Su tuo negalima sutikti. Mes girdėjome valdančiųjų pasisakymus, kad jie remia regioninę politiką, remia savivaldą. Šiuo atveju mes matome labai konkretų žingsnį, kaip savivaldybės netenka dalies anksčiau turėtų lėšų. Todėl kviečiu nepritarti tokiam pasiūlymui.
PIRMININKAS. Kolega K. Mažeika. Prašau.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Mieli kolegos, tai yra kompleksinis paketas. Ir tai, ką kalbėjo kolega, kuris sakė prieš, tai turbūt neįvertina visų priemonių, kurios yra numatytos. Kartu su tuo, kaip jis vadina, sumažėjimu galime… toliau bus balsavimas būtent dėl mokesčio už gamtos išteklius, kur savivaldybėms beveik 30 % padaugėja pajamų. Kalbant apie kitus projektus, tai yra už vilkų padarytą žalą, kur mes jau nubalsavome, vėlgi nemaža dalis išlaidų iš savivaldybių kaip tik paimama. Tikrai logiškas pasiūlymas ir tikrai kviečiu palaikyti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Motyvai prieš – E. Pupinis. Prašau, kolega Edmundai Pupini.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Labai gaila, nors finansiškai galbūt ir nenukentės savivaldybės, bet vis dėlto iš tikrųjų nėra taip, kad infliacija nepalies ir savivaldybių. Manyčiau, kad 70 ir 30 proporcija buvo teisinga, kadangi savivaldybės apskritai sprendžia daug klausimų, susijusių su įvairiu kompensavimu dėl laukinių gyvūnų padarytos žalos, iš tikrųjų ten pinigų nemažai reikia ir savivaldybėms jų nepakanka. Taip pat iš to fondo savivaldybės sprendžia tikrai nemažai kitų problemų. Manau, šiek tiek negerai, kad yra pažeistos tos proporcijos, nors, aišku, galbūt ir ministerijos daug kas finansuojama. Aš manau, kad galėjo būti šiek tiek tobulesnis įstatymo projektas, kad būtų daugiau atsižvelgta į savivaldybės reikalavimus ir paliktos vis dėlto tos pačios proporcijos.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Prieš – K. Starkevičius. Prašau dėl motyvų.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Aš iš tikrųjų pratęsiu kolegų pasakytas mintis, kad mes viešai daug kur kalbame apie regioninę politiką, apie savivaldos stiprinimą, tačiau kai prieiname prie konkrečių klausimų, būtent mokesčių ir jų paskirstymo, tada pradedame juos centralizuoti. Šiuo atveju iš tikrųjų neišgirdau, kaip tos lėšos keistųsi, nes komiteto, Aplinkos apsaugos komiteto, pirmininkas K. Mažeika minėjo, kad tam tikra proporcija išlaikoma. Jeigu jinai išlaikoma, tai kodėl nepasitikima savivalda?
PIRMININKAS. Ačiū. Motyvai už – V. Ąžuolas. Prašau.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Mieli kolegos, iš tikrųjų norėčiau patikslinti, kad tarsi yra sakoma, kad savivaldybėms lėšos mažėja, bet, deja, lėšų savivaldybėms nemažės, nes tas mokestis yra didinamas dvigubai ir tos proporcijos 50:50, tai vis tiek savivaldybės lėšų turės daugiau.
Kitas dalykas, kaip žinome, yra įregistruoti pasiūlymai, kad, pavyzdžiui, Aplinkos ministerija kompensuotų vilkų padarytą žalą, ir kiti pasiūlymai, kai taip pat jiems reikės tų lėšų turėti daugiau.
PIRMININKAS. Gerai, kolegos. Ir motyvai prieš – V. Kamblevičius. Prašau, kolega.
V. KAMBLEVIČIUS (TTF). Ačiū, pirmininke. Man tiesiog darosi labai įdomu, iš tikrųjų Aplinkos ministerija paima visas funkcijas iš Žemės ūkio ministerijos ir savivaldybių ir vadovauja. Man gaila, kad valstiečiai išvis neturi savo politikos ir atiduoda viską, kas priklauso Žemės ūkio ministerijai. Turbūt ateis toks laikas, jeigu mes ir toliau taip dirbsime… reikia sujungti abi ministerijas, atiduoti Aplinkos ministerijai ir bus gerai, jie nemoka atstovauti žemdirbių interesams, tai kam jie čia dar kankinasi? Aš prieš.
PIRMININKAS. Gerai. Ačiū, kolegos. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-1116, prašau, kolegos, balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Ačiū, kolegos. Balsavo 93 Seimo nariai: už – 60, prieš – 3, susilaikė 3. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-1116) priimtas. (Gongas)
16.08 val.
Valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio, taikomo 2019 metais, įstatymo projektas Nr. XIIIP-2735(3) (priėmimo tęsinys)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – buvo atidėtas balsavimas dėl Valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio, taikomo 2019 metais, įstatymo projekto Nr. XIIIP-2735(2). Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas? (Šurmulys salėje) Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas Valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio, taikomo 2019 metais, įstatymo projektas Nr. XIIIP-2735(2)?
Deja, kolegos, trūksta balsų. Balsavo tik 58 Seimo nariai. Atidedame balsavimą, kol salėje bus daugiau žmonių.
16.09 val.
Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. XIII-198 9 straipsnio, 1, 2, 3 ir 4 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2736(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-11 klausimas – Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. XIII-198 9 straipsnio, 1, 2, 3, 4 ir 5 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2736(3). Kviečiu Socialinių reikalų ir darbo komiteto atstovą T. Tomiliną. Prašau.
Kolegos, 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti 1 straipsniui? Galime. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, galime. 3 straipsnis (priedo). Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti, kolegos? Galime. 4 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime, kolegos, pritarti? Galime. 5 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Dėl 5 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Kolegos, galime pritarti? Galime. Dėl 6 straipsnio taip pat pastabų ir pasiūlymų… Atsiprašau, yra Teisės departamento pastaba. Sekundėlę, kolegos. Komitetas pritarė. Prašom, komitetas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Komitetas svarstė Teisės departamento pasiūlymus ir pagal pasiūlymus suformulavo straipsnį kitaip, pritarė Teisės departamento pastaboms.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Yra gautas E. Pupinio pasiūlymas. Kolegos, komiteto redakcijai galime pritarti? Galime. Yra gautas Seimo nario pasiūlymas, komitetas iš dalies pritaria. Edmundai, pritariate? Pritaria. Sako, gerai, pritaria.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, ačiū. Iš tikrųjų buvo teiktas siūlymas. Iš pradžių įstatyme buvo numatyta atlyginimus didinti nuo rugsėjo mėnesio, dabar numatyta nuo spalio. Tai ačiū komitetui už supratimą. Iš tikrųjų, manau, atsiras resursų, kai pagalbos švietimo darbuotojams atlyginimai padidės nuo sausio mėnesio. Pritariame šitam siūlymui. Šiek tiek lieka kitas siūlymas dėl direktorių. Iš tikrųjų ten ne mūsų buvo teiktas siūlymas, tai jis lieka nuo rugsėjo mėnesio. Bet, manau, tikrai sprendimas geras.
PIRMININKAS. Kolegos, formalumas yra, ar galime bendru sutarimu pritarti, kad svarstytume šiuo atveju. (Balsai salėje) Ne, vis tiek yra gautas pasiūlymas, kolega. Galime. Komitetas pritarė. Tai galime bendru sutarimu?
T. TOMILINAS (LVŽSF). Pritaria iš dalies.
PIRMININKAS. Iš dalies, taip. Ačiū, kolegos. Kolegos, galime bendru sutarimu pritarti komiteto suformuluotai redakcijai? Ačiū. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas… Ai, motyvai už ir prieš. Prieš – A. Sysas. Prašom.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke, už suteiktą garbę, kad pirmiausia prieš. Iš principo tai gėdingas įstatymas. Aš susilaikysiu, aš nebalsuosiu prieš, nes iš vargo tas įstatymas atsirado, paprasčiausiai padidinus minimalų mėnesinį atlyginimą, specialistai, kurie dirba biudžetinėse įstaigose, pakliūtų į minimalios mėnesinės algos spąstus. Todėl buvo pasiūlymas būtent pakelti minimalias koeficientų karteles tiems, kurie gauna mažiausius. Mano siūlymas, kurį atmetėte, žiūrėti sistemiškai ir padidinti visiems darbuotojams koeficientus, o ne tik tiems, kurie gauna mažiausius, kad jie pabėgtų nuo minimalios mėnesinės algos. Tai yra vienas dalykas. Aš manau, kad tai nedaro garbės Seimui, nes mes taip vertiname viešojo sektoriaus darbuotojus, jų darbą. Mes vertiname taip – štai padidinome minimumą, tai šiek tiek ir jums pridėsime, nesvarbu, kaip jūs dirbate.
Antras dalykas, tai yra invazija įstatymų, kurie iš jo išėjo. Švietimiečiai pasidarė savo įstatymą, pažadėjo, kad viskas susitvarkys ir visiems užteks pinigų. Deja, pinigų neužteko net mokytojams, kurie streikuoja, o apie specialios paskirties mokytojus, logopedus ir visus kitus apskritai užmiršote. Vėl grąžinote į šitą įstatymą ir pakėlėme koeficientus. Dėl to reikėtų pritarti. Aš suprantu, kad šita dalis mokytojų buvo labiausiai nuskriausta. Bet kaip elgiamasi? Pirma pasakome, kad susitvarkysime savo įstatyme, ir degutas, kuris čia įdėtas, tai yra mokyklų direktorių atlyginimų padidinimas, nors teoriškas, minimalus, bet tikrai to nereikėtų daryti, tai reikėjo daryti tame Švietimo įstatyme, į kurį viską ir sukėlėte, todėl aš balsuosiu prieš. Susilaikysiu.
PIRMININKĖ. Ačiū, kolegos. Už – E. Pupinis. Prašom, kolega.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, vis tiek turėtume palaikyti šį įstatymo projektą, kadangi, kaip ir minėjo gerbiamasis A. Sysas, galbūt ne viskas čia išspręsta, valstybės tarnybos, viešojo sektoriaus kai kurie galbūt verti didesnių atlyginimų, tačiau tam tikras kilimas žemutinės ribos yra. Aišku, vidurkis taip pat šiek tiek pakils ir situacija, dėkui Dievui, neblogėja, o šiek tiek gerėja. Tačiau reikėtų balsuoti vien dėl to, kad šis įstatymas apima ir pagalbos švietimui specialistų atlyginimus. Kaip čia buvo minėta, jie buvo žemiau dugno, todėl reikėtų kuo greičiau atkreipti dėmesį, nes iš tikrųjų ta sritis darosi labai nepopuliari ir faktiškai etatai nėra užpildyti. Siekiant bent sulaikyti blogėjimą, šiek tiek reikėtų kompensuoti atlyginimų augimu.
Džiaugiuosi, kad Socialinių reikalų ir darbo komitetas sugebėjo suprasti ir tą atlyginimų didėjimą numato nuo sausio 1 dienos, nes ankstesniame buvo nuo rugsėjo. Ačiū, kad pritarėte pataisoms, situacija vis dėlto šiek tiek gerėja. Manyčiau, einame į priekį ir tikimės, kad švietimo darbuotojai derėsis ir toliau ir suras sprendimų galbūt ne tik pagalbos švietimui, jau ir ikimokykliniams didėja, per praeitą biudžeto svarstymą praeito įstatymo eilutėse atsirado 10 % didėjimas.
Manau, Vyriausybė turės dar sėsti prie derybų stalo ir spręsti problemas su švietimo darbuotojais, tai yra pedagogais. Vis dėlto judame šiek tiek į priekį, bet norėtųsi, kad be pasipriešinimo tai būtų daroma, o iškart planuojant ir numatant biudžeto didėjimą.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Už – R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. Prašom.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Tikrai noriu pasidžiaugti, kad, panašu, bus pritarta opozicijos siūlymui padidinti darbo užmokestį specialiesiems pedagogams, tiems žmonėms, kurie etatinio apmokėjimo fone buvo likę nuošalyje. Ir labai džiugu, kad nuo sausio 1 dienos jiems atlyginimas augs apie 20 %. Tai tie žmonės, kurių pagalbos reikia moksleiviams. Kasmet tokių specialistų poreikis didėja. Tikiuosi, kad visas Seimas tam pritaria, kad turi būti ir deramas atlyginimas, ir sudarytos sąlygos, kad šie žmonės padėtų Lietuvos vaikams. Labai ačiū. Raginu balsuoti už.
PIRMININKAS. Ačiū. R. J. Dagys. Prašom, kolega.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aišku, A. Sysas pasakė daug tiesos, bet čia yra tik prisiminimai, nes tos bendros sistemos jau seniai nebėra. Ją mes rotacijomis ir priimdami atskirus įstatymus jau seniai sugriovėme. Nebeturime vienos valstybės tarnybos nei viešojo sektoriaus darbo apmokėjimo tvarkos, nėra jos. Dabar yra toks laikotarpis, kai turėsime dėl kiekvienos srities spręsti atskirai. Tai bus chaosas, bet ką darysi.
Gyventi vien prisiminimais nėra pats geriausias būdas, reikia spręsti klausimus realiai. Šiuo metu, jei mes to nepataisome, tiesiog lieka nuskriaustos trys grupės žmonių, kurių problemas tikrai reikia išspręsti. Todėl siūlau šiam įstatymui pritarti ir pamiršti tuos visus šviesius prisiminimus apie vieningą valstybės tarnybą ir viešąjį sektorių, dabar galvoti apie kiekvienos grupės interesus atskirai. Kas daugiau, kas galingiau – pažiūrėsime ateityje, kokios grupės išloš ir praloš.
PIRMININKAS. Kolegos, E. Jovaiša – už. Prašom.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Gerbiami kolegos, artėjant mokyklų vadovų kaitos procesui, mes sulauksime nemažai konkursų. Kaip kolegos minėjo, tai nedidelis, tačiau vis dėlto žingsnis, kad atsirastų daugiau žmonių, norinčių užimti tokias atsakingas pareigas kaip mokyklos direktoriaus. Ačiū jums. Prašom balsuoti už.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų pritarta įstatymo projektui Nr. XIIIP-2736? Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Ačiū, kolegos. Balsavo 115 Seimo narių: už – 114, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2736) priimtas. (Gongas)
16.20 val.
Valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio, taikomo 2019 metais, įstatymo projektas Nr. XIIIP-2735(3) (priėmimo tęsinys)
Grįžtame prie atidėto balsavimo dėl projekto Nr. XIIIP-2735. Kolegos, prašyčiau. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas, dėl kurio buvo atidėtas balsavimas (Nr. XIIIP-2735), balsuojame. Ačiū, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 73: už – 72, prieš – 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2735) priimtas. (Gongas)
16.21 val.
Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. XIII-198 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2828 (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2828. Kviečiu R. Šalaševičiūtę, bet išties nereikia, kolege, nes nėra pasiūlymų, pastabų negauta.
1 straipsnis. Galime, kolegos, bendru sutarimu pritarti, nes pastabų, pasiūlymų nėra? 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų nėra gauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Kolegos, už, prieš. Už – A. Sysas. Prašau, kolegos. (Balsai salėje: „Kiek tu čia gali kalbėti?..“ )
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamas pirmininke, nuraminkite čia vieną arba iškvieskite ką nors.
PIRMININKAS. Supratau. Labai ačiū.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamas pirmininke, ačiū už žodį. Gerbiami kolegos, nusiraminkite. Biudžetas yra toks dalykas, kad galime ir naktį čia leisti, yra apie ką pakalbėti, nes kiekvienas įstatymas yra šventė Lietuvos žmonėms.
Šitas įstatymas galbūt irgi bus pagaliau dalelė… Aš dėkoju Socialinių reikalų ir darbo komitetui, nes jeigu ne jis, šio įstatymo nebūtų. Socialiniai darbuotojai vėl būtų užmiršti. Jų atlyginimai patys mažiausi, pačiame dugne ir jokiais būdais… bent dėl ko jūs dabar ką tik balsavote (73 nubalsavo po 1,7 euro), tai po 3 eurus socialiniams darbuotojams pridėjote. Socialinių reikalų ir darbo komitetas siūlo: jeigu mes reikalaujame iš šių žmonių turėti išsilavinimą, kvalifikaciją, už tai turėtume padoriau ir mokėti, o ne minimalų atlyginimą. Komitetas ir siūlo priklausomai nuo kategorijos padidinti šių žmonių darbo užmokestį. Todėl balsuokime už šį įstatymą.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega, už nuomonę. Prašau, kolega E. Pupinis. Prašau.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Aš būčiau nekalbėjęs, bet kadangi Petras labai skuba kažkur, tai aš specialiai noriu pasidžiaugti, kad šiek tiek ir socialinių darbuotojų situacija gerėja. Tik gaila, kad ji kai kada gerėja ne tik valstybės, bet ir savivaldybių sąskaita. Norėtųsi, kad ateityje būtų daugiau priimama įstatymų ir tam tikras finansavimas skiriamas iš valstybės biudžeto, o ne pasakoma savivaldybėms susirasti pinigų ir padidinti tuos atlyginimus. Iš tikrųjų nenervinsiu daugiau Petro, baigiu ir pasisakau už.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Dar tikrai noriu pasakyti – ne Petro, čia yra bendras komiteto darbas. Mieli kolegos, kadangi sutarėme visi kartu, balsuojame už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2828. Prašom balsuoti, kolegos. Ačiū, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 111 Seimo narių: visi už. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2828) priimtas. (Gongas)
16.24 val.
Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo Nr. VIII-385 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-3007(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-3007. Gerbiami kolegos, pastabų, pasiūlymų negauta. 1 straipsnis. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime, kolegos.
Už – S. Jakeliūnas. Prašom, kolega.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Kaip ir mokytojų atveju, čia irgi nuolatinis diskusijų objektas. Teisingai – savivaldybės, jų savivalda, jų iniciatyva, jų efektyvumas, regionai labai svarbu, bet, aš manau, šiame etape tai yra subalansuotas įstatymo projektas ir siūlau jį palaikyti. Diskusijos, be abejo, bus tęsiamos įvairiais formatais, taip pat ir darbo grupėje, savivaldybės dalyvauja ir teikia savo siūlymus, idėjas. Aš manau, mes tikrai rasime galimybę atsižvelgti bent į jų dalį tam, kad subalansuotume ir visos valstybės biudžeto interesus, ir savivaldybių poreikius, ir jų biudžeto galimybes taip pat.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Prieš – A. Sysas. Prašau, kolega.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, reikia pasidžiaugti, kad vis dėlto buvo atsižvelgta ir į opozicijos reikalavimą, ir į savivaldos, būtent savivaldybių tarybų prašymus ir reikalavimus, kad būtų kompensuojama 100 %. Ir tai padaryta, tai yra pliusas šito įstatymo, nes noriu priminti, kad jūs siūlėte tik 90 % kompensuoti.
Bet išlieka neišspręstas klausimas dėl antros dalies. Visi bent jau savivaldybių žmonės kreipdamiesi į opozicines frakcijas aiškiai parodė, kad toliau išlieka nesubalansuotas biudžetas. Mes savivaldai krauname vis didesnius įvairius darbus, deja, šitiems darbams vykdyti finansavimo nėra. Aš manau, dėl to tikrai savivalda nesivysto tokiu lygmeniu, kokiu turėtų. Apskritai savivaldos finansavimas, jeigu mes lyginame su Europos Sąjungos valstybėmis, yra kur kas mažesnis, todėl susilaikysiu priimant šitą įstatymą, nes, kaip sakiau, įvykdėte tik vieną savivaldybių prašymą.
PIRMININKAS. Kolega J. Olekas. Prašau.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Aš noriu taip pat paliesti dar du aspektus, kurių mano kolega nepaminėjo. Iš tikrųjų galima pasveikinti, kad išlaidų dalis yra kompensuojama, bet kompensuojama tik trejus metus ir tai yra tik 2 mln. eurų. Kita dalis, tai yra pajamų netekimo dalis, kur susidaro beveik 90 mln. eurų, nėra kompensuojama arba kompensuojama, kaip dabartinė tvarka numato, per pusę, nors, kaip kolegos minėjo, savivaldybių biudžetų dalis visos nacionalinio biudžeto dalies nesudaro nė 20 %. Senesnis Savivaldybių asociacijos siūlymas ir mūsų registruotas, pateiktas, kad reikėtų kompensuoti ir pajamų netekimą bent jau 80 %, būtų buvęs daug teisingesnis, nei šis pasiūlytas variantas.
Ir dar vienas dalykas. Kalbant apie išlaidų kompensavimą, dėl to, sakau, galima pasveikinti, bet kompensavimas yra numatytas tik trejus metus, po to vėl grįžtama prie 90 %. Šiokia tokia pažanga yra, bet iš tikrųjų būtų daug geriau, jeigu mes sutartume, ta savivaldybių metodika galėtų gyvuoti gerokai ilgesnį laiką ir kiekvienais metais savivaldybėms nereikėtų drebėti, kad čia, Seime, tvirtinant biudžetą ir bandant subalansuoti biudžeto pajamas ir išlaidas staiga būtų paimama dalis savivaldybių lėšų, kurios buvo planuotos ilgalaikiams projektams. Todėl tikrai negalima pritarti tokiam siūlymui.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Kolega J. Sabatauskas. Prašau, kolega.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Gerbiami kolegos, aš, kaip ir kiti kolegos, tikrai sveikinu, kad jeigu atsiranda kokių nors papildomų funkcijų savivaldybėms dėl Seimo ar Vyriausybės priimtų sprendimų, ta išlaidų dalis bus bent jau kompensuota, nors ir laikinai, 100 %. Tačiau tai, kad vis dėlto numatoma 2022 metams sumažinti išlaidų kompensavimą, liks tik 90 %, vadinasi, 10 % savivaldybė primestoms funkcijoms vykdyti turės pati iš kur nors rasti pinigų ar skolintis, jau yra tikrai minuso ženklas, ir didelis, nors atrodo, kas čia yra, tik 10 %, bet tai sudarys savivaldybėms ne 1 tūkst. eurų.
Iš kitos pusės, pajamų dalis dėl Seimo priimtų sprendimų, mokestinių sprendimų, šiuo atveju gyventojų pajamų mokesčio, sudaro… savivaldybes nuvarys į bado dietą, nes Seimas pasiliko prie sprendimo, kurį siūlė dar anksčiau Vyriausybė, prie 50 %. Vadinasi, 50 % atsakomybės prisiima valstybė, 50 % turi prisiimti savivaldybė. Už ką? Už Seimo ir Vyriausybės sprendimus. Tai vėl neteisinga. Jeigu būtumėte bent ieškoję kompromisų, nepritarę mūsų siūlymui dėl 80 %, būtumėte pritarę 60, pagaliau 70 %, tai aš sakyčiau, tai būtų kažkoks judėjimas. Dabar užsispyrę kaip ožiai, ne, savivaldybės tegu badauja. Vadinasi, savarankiškoms savivaldybės funkcijoms pritrūks pinigų. Savivaldybės negalės kofinansuoti europinių projektų, savivaldybės negalės atlikti savo žmonėms tų pareigų, kurias privalo atlikti pagal įstatymą.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-3007. Kolegos, balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Ačiū, kolegos. Balsavo 114 Seimo narių: už – 102, prieš – 2, susilaikė 10. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-3007) priimtas. (Gongas)
16.31 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. gegužės 30 d. nutarimo Nr. IX-912 „Dėl Rezervinio (stabilizavimo) fondo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-2465(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. gegužės 30 d. nutarimo Nr. IX-912 „Dėl Rezervinio (stabilizavimo) fondo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo projektas Nr. XIIIP-2465. Gerbiami kolegos, dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimui? Galime. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Motyvai už ir prieš. Nėra užsirašiusių. Balsuojame.
Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2465. Atsiprašau, nutarimas. Kolegos, balsuojame! Kolegos!
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 114 Seimo narių: už – 113, susilaikė 1. Nutarimas priimtas. (Gongas)
16.33 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2019 metų, 2020 metų ir 2021 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų konsoliduotos visumos planuojamų rodiklių“ projektas Nr. XIIIP-2718(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2019 metų, 2020 metų ir 2021 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų konsoliduotos visumos planuojamų rodiklių“ projektas Nr. XIIIP-2718. Pastabų ir pasiūlymų dėl 1 straipsnio negauta. Kolegos, galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Motyvai už – S. Jakeliūnas. Prašom.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Kolegos, čia toks apibendrintas žvilgsnis truputį į priekį. Žinome, kad tų spręstinų problemų visada buvo ir bus. Bet tai, ką mes nusprendėme dar birželio mėnesį dėl mokestinių dalykų, dėl pensinių dalykų, čia yra sąveika ir apibendrintas vaizdas tiek pajamų, tiek asignavimų. Siūlau balsuoti už šitą įstatymo projektą.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Prieš – A. Sysas. Prašom, kolega.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Jeigu taip viskas būtų paprasta, tai gal ir būtų galima sutikti su kolega. Įstatymas labai trumpas, du straipsniai, aštuonios eilutės. Šešiose eilutėse yra konkretūs skaičiai. Bet už tų skaičių yra labai konkrečios žmonių gyvenimo kokybės galimybės. Sprendžiant iš to, kas padaryta, jeigu 2019 metus finansų ministras pavadino „Milijardas – milijonui“, tai kaip pavadinsime 2020 metus? Kai deficitas bus dar didesnis nesurenkamų pajamų? Labai akivaizdžiai pasirodė priimant biudžetą. Vis dėlto uždėkite ranką ant širdies ir pasakykite, kad tikrai pinigėlių trūksta, ir darbo užmokesčiui, ir kitoms sritims, todėl per skolinimus, per fondus, iš kurių negalima imti, įšaldytus, kažkaip pasinaudosime. Visa tai dar atsikartos žymiai didesnėmis problemomis 2020 ir 2021 metais. Kadangi nuosekliai pasisakėme prieš tokią mokesčių reformą, kurią jūs pasiūlėte ir kurią padarėte, pritarėme dėl pensinės dalies tvarkymo, bet su mokesčiais negalima pasiekti rezultatų, kai Lietuva turi mažiausią perskirstymą per BVP, nes, aišku, tada Lietuva negali spręsti tų problemų, kurios jai iškyla. Taigi mokesčiai išlieka silpniausia Lietuvos vieta, turtingiausi moka mažiausiai. Turtingiems jokių mokesčių nėra įvesta, kaip tik būtent ši mokestinė sistema padaro jiems lengvatas. Tai tikrai negalėčiau pritarti tokiems dalykams, dar ir numatant, kad trejus metus ir toliau mes gilinsime atskirtį ir nelygybę, jūs nevykdysite savo programinių pažadų.
PIRMININKAS. A. Kubilius – prieš. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš tik galiu tą patį pakartoti, ką sakė A. Sysas. Ką reiškia realiame gyvenime šie skaičiai? Jūs į juos žiūrite, matote surašytus milijardus, jums nelabai ką sako, bet realiame gyvenime tai reiškia, kad trejus metus iš eilės viešasis sektorius lieka valstybės gyvenimo ir vystymosi šalikelėje. Nepaisant to, kad ekonomika auga ir vidutiniai darbo užmokesčiai taip pat auga, savivaldybės liks ant bado dietos, jų pajamos nedidės. Visa tai yra programuojama tiems artėjantiems trejiems metams.
Iš tikrųjų tai reiškia, kad ta mokesčių reforma, kuria jūs taip džiaugiatės ir giriatės, uždirbančiam minimalią algą duos tik 14 eurų papildomai per mėnesį, o premjerui ar Seimo Pirmininkui, kaip skelbia spauda, duos daugiau kaip 100 eurų per mėnesį. Tai štai toks gyvenimas bus trejus ateinančius metus, todėl aš galvoju, kad… Mes jau birželio mėnesį perspėjome jus, kad mokesčių reforma nėra gerai apgalvota. Sakėme, žiūrėkite gerai, ateis gruodžio mėnuo, kai svarstysime 2019 metų biudžetą, jūs pamatysite realią situaciją. Ta reali situacija buvo pamatyta ganėtinai skausmingai ir jūs patys, tą problemą sukūrę, matote, kokios yra to pasekmės. Žmonės streikuoja, dar vienas skambutis jums, paskutinis, nieko jūsų mąstymo nepakeitė.
Nesuprantu, kodėl jūs toliau galvojate, kad dar ateinančius trejus metus, jeigu lygiai tą patį tęsite, situacija kaip nors pagerės ir pasikeis. Ji nepasikeis, ji nepagerės, žmonių nepasitenkinimas tik didės. Ieškoti po to kokių nors Kremliaus rankų ar Kremliaus įtakų jūs turėsite tarp savų, nes jūs patys šias problemas ir sukūrėte.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Kolega M. Majauskas. M. Majausko nematau. S. Gentvilas. Taip pat nematau.
Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas Seimo nutarimo projektas Nr. XIIIP-2718? Balsuojame, kolegos.
Šio nutarimo priėmimas
Ačiū, kolegos. Balsavo 115: už – 79, prieš – 16, susilaikė 20. Seimo nutarimas (projektas Nr. XIIIP-2718) priimtas. (Gongas)
16.39 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl visuotinio susitarimo dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo tvarkos keitimo, finansavimo didinimo ir biudžeto projekto tvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-3060 (pateikimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Seimo rezoliucijos „Dėl visuotinio susitarimo dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo tvarkos keitimo, finansavimo didinimo ir biudžeto projekto tvirtinimo“ projektas. Noriu, kolegos, informuoti, kad J. Džiugelis yra atsiėmęs savo nutarimo projektą. Taip pat yra ir B. Matelis. Ar atsiimate savo parašą, ar pristatysite rezoliucijos projektą? Atsiprašau. Taip, kolega.
B. MATELIS (MSNG). Nėra prasmės, nes J. Džiugelis atsiėmė.
PIRMININKAS. Gerai, ačiū, kolega.
V. Čmilytės-Nielsen norėčiau paklausti. Jūs atsiimate savo parašą dėl rezoliucijos projekto, nes du autoriai atsiėmė? (Balsai salėje: „Visi atsiima.“) Visi atsiimate? Ne, ne, vis tiek man reikia, žinokite, paklausti.
Toliau yra J. Sabatauskas. Nematau. E. Gentvilas. Taip. G. Landsbergio nematau. Deja, kolegos nėra, tokiu atveju paliekama nenagrinėta.
Ačiū, kolegos.
16.40 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl socialinio dialogo normalizavimo“ projektas Nr. XIIIP-3066 (pateikimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Seimo rezoliucijos „Dėl socialinio dialogo normalizavimo“ projektas. Pranešėjas – T. Tomilinas. Prašom. J. Razma per šoninį mikrofoną. Prašau, kolega.
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš manau, kad ši rezoliucija, kurią ruošiasi teikti gerbiamas T. Tomilinas, yra pasityčiojimas iš tų streikuojančiųjų, nes pirmu sakiniu iš esmės yra tai pasakoma. Manau, kad visi, kurie solidarizuojasi su protestuojančiais, neturėtų dalyvauti, kai čia daromas toks farsas vaizduojant, kad yra nusiteikimas socialiniam dialogui. Aš bent jau per šį svarstymą posėdyje ketinu nedalyvauti. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Kolega A. Salamakinas. Prašau.
A. SALAMAKINAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, opozicija ir žodžiu, ir raštu išsakė, ką reikia daryti dėl streikuojančių mokytojų. Šį siūlymą teikia valdančioji dauguma. Gerbiamas Tomai, tai išsikvieskite jūsų premjerą, ministrus ir pasakykite, ko jūs iš jų norite. Kam jūs veliate visą Seimą į tokias rezoliucijas? Todėl, manau, tai yra beprasmiškas dalykas, ir frakcijos vardu prašau padaryti pertrauką iki kito posėdžio. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, prašymas yra teisėtas. Ar galime bendru sutarimu pritarti pertraukai iki kito posėdžio? Ne. Balsuojame, kolegos. Kas už tai, kad būtų pritarta A. Salamakino siūlymui iki kito posėdžio daryti pertrauką?
Balsavo 105 Seimo nariai: už – 45, prieš – 47, susilaikė 13. Pertrauka iki kito posėdžio.
16.42 val.
2019 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2732(3) (priėmimas)
Grįžtame arba pradedame vakarinės mūsų darbotvarkės klausimus. 2019 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2732. Kolegos, nekviečiu, ko gero, komitetų atstovų.
Dėl 1 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Atsiprašau, galima? (Balsai salėje: „Ne!“) Ne. Kadangi nieko nėra, visiškai nėra, tai už šitą straipsnį ir balsuojame. Motyvai už, prieš. Motyvai už – A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Iš tikrųjų labai svarbus sprendimas, kuris, kaip jau ne kartą buvo minėta, leidžia, manau, idealiai subalansuoti visų pusių interesus ir įvykdyti mūsų įsipareigojimus, duotus medikams, tai yra palikti padidintus atlyginimus, kurie šiemet buvo padidinti, lėšos yra suplanuotos ir kitiems metams, taip pat didinti ir kitais metais papildomai. Taip pat labai svarbu pasakyti, kad ir mūsų pacientų interesai yra gerai atspindėti, 38 mln. auga išlaidos vaistams ir medicinos priemonėms.
Iš tiesų tai yra tikrai rekordinis biudžetas, kuris, kaip ir sakiau, puikiai subalansuoja visų pusių interesus. Jo nepriėmus tikrai iškiltų labai daug problemų. Balsavimas prieš tokį projektą reikštų, kad kitais metais mes turėtume mažinti, o ne didinti mūsų medikams atlyginimus. Kviečiu kolegas elgtis atsakingai ir pritarti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega. Prieš – J. Olekas. Prašau.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami kolegos, iš tikrųjų galima pasidžiaugti, kad yra rekordinis Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas, bet, kita vertus, yra rekordinis ir rezervas, o realieji pinigai, kurie pasiekia pacientus ir gydytojus, nėra tokie žavintys. Po įvairių pakeitimų mes matome, kad kai kurie vaistai, kurie anksčiau buvo kompensuojami, pacientams tapo nekompensuojami ir žmonės turi mokėti kur kas daugiau, negu jie mokėjo iki tol. Ministras džiaugiasi, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondas sutaupo, bet pacientai praranda būtent mokėdami tas sumas, kurias anksčiau bent iš dalies dengė Privalomojo sveikatos draudimo fondas.
Kita vertus, mes žinome, kad ministras yra pasirašęs susitarimą su medikų profesinėmis sąjungomis, kad jau 2020 metais gydytojų atlyginimas bus trys vidutiniai šalies atlyginimai.
Ką mes turime šiandien? Matome, kad vidutinis valstybės tarnautojo atlyginimas yra 867 eurai. Gydytojo tuo metu vidutinis atlyginimas yra 1 tūkst. 271 euras į rankas, slaugytojo – 680 eurų. Toli gražu iki tų skaičių, kurie yra pažadėti. Ir tikėtis, kad 2019 metais įvyks dėl to stebuklas ir 2020 metais beveik dvigubai išaugs atlyginimai, yra nerealu. Mes kiekvienas turime patirtį, matome, kaip vystosi ekonomika, ir todėl negalime sutikti, kad būtų patvirtintas būtent toks biudžetas. Už valstybės draudžiamus iš tikrųjų mokama nuo minimalios algos, o ne nuo vidutinės algos, ir tai yra mūsų problema.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. M. Majausko nematau. A. Matulas yra. Prašau, kolega.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš dar kartą pakartosiu, gal kai kurie dar negirdėjote arba naujų argumentų pasakysiu. Aš dirbu parlamente 18 metų ir tokio dalyko nėra buvę, kad Sveikatos reikalų komitetas vieningai grąžintų įstatymo projektą tobulinti, pateiktų pasiūlymus. Paprastai vis tiek kiek nors yra atsižvelgiama į komiteto siūlymus, į argumentus, į Seimo narių argumentus. Šį kartą įvyko priešingai. Po to, kai komitetas grąžino dėl to, kad per mažas biudžetas ir neįvykdyti kai kurie Konstitucinio Teismo ir valstybės įsipareigojimai PSDF biudžetui, biudžetas grįžo dar blogesnis.
Vadinasi, 6 mln. nubraukė nuo paslaugų, nuo vaistų ir padidino rezervą. Rezerve buvo numatyta padėti 99 mln., dabar 105 mln. padėta į rezervą. Šitą rezervą perveda į Finansų ministerijos sąskaitą, kaip ministras sakė, kad padėtų subalansuoti valstybės biudžetą. Gerai, tyliau. Mes tokie geradariai, kad surinktas lėšas paimame iš ligonių, iš medikų ir padedame spręsti visas bendras valstybės problemas.
Toliau. Asignavimai padidinti tik 7 mln., nors reikia, atrodo, 152 mln. Būtinajai pagalbai, apie tai 2013 metais pasakė Konstitucinis Teismas, skiriama 0. VIPʼo lėšų sumažėjo iki 14,2 mln. – daugiau negu 4 mln. Nebent planuojama kitų metų rugsėjo mėnesį šiek tiek indeksuoti paslaugas ir neva pakelti medikų atlyginimus, nes medikų atlyginimams liko tiktai… paslaugoms apmokėti liko daugiau kaip 40 mln., kai šių metų įsipareigojimams kitais metais reikės 150 mln. Išties, kolegos, tokiam biudžetui negalima pritarti dėl to, kad jis turėjo didėti ženkliai daugiau.
PIRMININKAS. Laikas, kolega.
A. MATULAS (TS-LKDF). Turėjo valstybė įvykdyti savo įsipareigojimus. Aš manau, kad tikrai yra labai blogai, kad ministerija, ministras taip išdalino PSDF biudžetą ir iš esmės situacija kitais metais nesikeis.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Kolegos, visi supranta, kad norime greičiau baigti. Yra, kad ir vieni, ir kiti šiek tiek uždelsia.
Už, prieš motyvai išsakyti. Prašom balsuoti, kolegos. Kas už tai, kad būtų priimtas projektas Nr. XIIIP-2732 dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo, prašom balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 111: už – 76, prieš – 23, susilaikė 12. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2732) priimtas. (Gongas)
16.50 val.
Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2019 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2719(2) (priėmimas)
Kitas lydimasis darbotvarkės klausimas – Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2019 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2719. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu, kolegos, pritarti? 2, 3, 4, 5, 6, 7 straipsniai. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu, kolegos, pritarti? Galime. Motyvai už, prieš. Prieš – G. Skaistė. Prašau, kolege.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Iš principo tai vienas svarbiausių dokumentų šiandien, nepaisant to, kad visi jau esame pavargę ir kartais nenorime gilintis, bet turbūt reikėtų padiskutuoti ir apie „Sodros“ biudžetą, kuris lems iš tikrųjų didžiąją dalį senjorų pajamų ateinantiems metams. Nepaisant to, kad šiame biudžete tikrai yra tam tikrų gerų aspektų, kaip skolos iškėlimas į valstybės biudžetą ar aktyvių darbo rinkos priemonių iškėlimas į biudžetą, bet yra ir tam tikrų neigiamų aspektų, kuriuos turbūt taip pat reikėtų turėti omenyje.
Vienas iš tokių yra vis dėlto nesubalansuoti tarifai ir išmokos, kurios yra mokamos. Ta dalimi, kuri, pavyzdžiui, yra skiriama motinystės draudimui, ta dalimi tarifo visgi nėra padengiamos išmokos, kurios skirtos motinystės ir vaiko priežiūros išmokoms mokėti. Išeina taip, kad vis dėlto pensininkų pinigais vis dar yra finansuojamos mamos ir tėčiai, kurie prižiūri savo vaikus.
Tas pats yra ir kalbant apie nelaimingų atsitikimų draudimą, jis irgi yra 7,5 mln. nesubalansuotas, kai motinystės draudimui trūksta 26 mln., tokie dalykai vis dar yra. Kalbant apie patį poveikį, turbūt kiekvienas savo pajamas vertiname lyginamuoju metodu, kalbant apie tai, kad 2018 metais senatvės vidutinė pensija sudarė 52 % vidutinio darbo užmokesčio, kuris yra mokamas Lietuvoje, kitais metais tai sudarys tik 50 % vidutinio darbo užmokesčio. Taigi iš principo mes niekaip nesprendžiame pajamų nelygybės problemos, kai senjorų pajamos tikrai yra mažesnės negu kitų piliečių.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Už užsirašė S. Jakeliūnas. Prašau, kolega.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Man sunku įsivaizduoti, ar galėjo būti geresnis „Sodros“ biudžetas. Tai yra turbūt visų laikų geriausias ir stipriausias „Sodros“ biudžetas. Ne tik, kad pensijos augs 26 ar 27 eurais vidutiniškai, ne tik, kad rezervas didės keliais šimtais milijonų ir užtikrins galimybę didinti pensijas netgi ir sumažėjus pajamų didėjimui, ne tik, kad „Sodros“ skola yra nueinantis į užmirštį dalykas, aš tikiuosi, visiems laikams, ir netgi laimėjus kam nors netikėtai 2020 metais rinkimus ir kokiai nors krizei vėl atsiradus, nereikės skolinti „Sodrai“ už 8 % metinių palūkanų ir reikalauti iš pensininkų milijardo eurų, bet svarbiausias dalykas, kuris jau, tikiuosi, nuskambės ir pasaulyje, kad mes atskyrėme „Sodrą“ nuo privataus pensinio kaupimo. Tai yra esminis bruožas šito „Sodros“ biudžeto ir aš džiaugiuosi, kad Konstitucinis Teismas pamatė, kad šitie dalykai pateikti visiškai neargumentuotai, nukopijavus nuo pensijų fondo advokato. Tik mane stebina kitas dalykas, kad pasisakys prieš ir socialdemokratų atstovas, taip pat ir R. J. Dagys, kurie turėtų suprasti, kad tai yra iš esmės revoliucinės pertvarkos, išsprendžiančios problemas, kurios buvo susikaupusios net ne 10 metų, o 15 metų dėl „Sodros“ biudžeto.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Prieš – A. Sysas. Prašau, kolega.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Tikrai nebalsuosiu prieš šitą patį dokumentą, bet tikrai nepritarsiu. Aš manau, kad jeigu šitas biudžetas yra pats geriausias, tai nereiškia… Jis galėjo būti dar geresnis. Aš manau, kad kolega puikiai supranta tuos teigiamus dalykus, kas yra padaryta, ir tuos dalykus, kurių neištesėjote. Neištesėjote pažado, kad pinigai, kurie buvo pervedami į II pensijų pakopą, atiteks pensininkų pensijoms didinti. Šitas nepadaryta. Baltu ant juodo prieš rinkimus apie tai kalbėjote.
Aš manau, tai minėjo, čia dar prie minusų aš priskirčiau, kad yra nesubalansuoti dalykai atskirų draudimo rūšių, ir ligos, ir motinystės yra minusinis, lėšų trūksta. Taip pat per daug optimistiškai kai kurios pajamos suprognozuotos, tą parašė ir Lietuvos bankas, kad iš administravimo tokių lėšų nesurinksime. Galima surinkti iš darbo užmokesčio augimo, bet jeigu pernai vis dėlto Seime mes pralaužėme ledus ir vietoj 1 euro paskyrėme 2 baziniam dydžiui didinti, tai šį kartą tik 1 euras ir, aišku, augimas ne toks bus didelis atlyginimų, koks buvo šiais metais.
Trečia. Lydimuosiuose įstatymuose, kuriuos mes svarstysime vėliau, yra siūlymai ir įtvirtinate dar mažesnį valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą. Aš manau, tokie sprendimai, iš vienos pusės, kai mes sakome, stabiliai gausite, didės, didina patrauklumą, bet atskiras grupes mes tiesiai siunčiame po 20 metų pasiimti lėkštę maltiečių sriubos, nes jie nesidraudžia, jie nemoka tiek, kiek reikia, atėjus senatvei jų pensijos bus labai mažos ir visiems mokesčių mokėtojams teks juos išlaikyti, todėl susilaikysiu.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. R. J. Dagys. Nematau. A. Kubilius. Prašom, kolega.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš gal čia noriu sureaguoti į S. Jakeliūno labai rožinį pasisakymą, koks nuostabus yra „Sodros“ biudžetas. Aš nežinau, ar ponas S. Jakeliūnas supranta, ar ne, bet stebuklų gyvenime nebūna ir aš raginčiau neapgaudinėti žmonių.
Iš tikrųjų atskirai paimtas „Sodros“ biudžetas gal ir geriau atrodo negu anksčiau, bet klausimas yra, kokiu būdu jis tapo toks stebuklingai geras. Kai jūs perkeliate visas problemas į biudžetą ir kaip pats premjeras sakė – mes išsprendėme „Sodros“ problemas, nes 200 mln. eurų perkėlėme, paėmėme iš biudžeto, reikia suprasti, ką tai reiškia realiame gyvenime. Tai reiškia, kad jūs problemas perkeliate tiems visuomenės sluoksniams, kurių gyvenimas priklauso nuo biudžeto, ir tokių žmonių gyvenimas šiuo atveju iš tikrųjų ne gerėja, o net ir blogėja. Aš turiu omeny tuos pačius mokytojus, kultūros darbuotojus ir taip toliau, ir taip toliau. Jų sąskaita dabar yra sprendžiamos „Sodros“ problemos.
Taip ir kalbėkime, kad mes, tai yra jūs, valdantieji, nutarėte, kad jums pensininkų reikalai yra kur kas svarbesni, negu dabar dirbančių ir viešąsias paslaugas teikiančių žmonių reikalai.
Lygiai taip pat pensinio kaupimo pertvarka. Gerbiamas S. Jakeliūnas galėtų vėlgi žmonėms iš anksto nekurti iliuzijų, nes, kiek aš suprantu iš to, kas skelbiama Finansų ministerijos skaičiuoklėje, tiems, kurie uždirba minimalią algą, dėl mokesčių pertvarkos atlyginimai padidės 14 eurų, tačiau privalomas kaupimas pensijų fonduose tuos pačius 14 eurų per mėnesį ir atims. Taigi nekurkite iliuzijų, kad po to nebūtų taip kaip su mokytojais, kuriems aiškinote, kad etatinio apmokėjimo įvedimas padidins jų atlyginimus. Paaiškėjo, kad niekas nuo to nepadidėjo. Lygiai taip pat bus su visomis pertvarkomis, kuriomis jūs šiandien taip džiaugiatės…
PIRMININKAS. Kolega, laikas.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). …ir kuriate žmonėms visiškai nepagrįstas iliuzijas.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2719, balsuojame. Kolegos, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2019 metų rodiklių patvirtinimas.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 110 Seimo narių: už – 82, prieš – 4, susilaikė 24. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2719) priimtas. (Gongas)
16.59 val.
Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 10, 15, 16, 32 ir 34 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 341 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-2720(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10, 15, 16, 32 ir 34 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 341 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-2720. Pranešėja – R. Šalaševičiūtė. Prašom, kolege. Yra gauta pastabų Teisės departamento. Kolegos, vis tiek reikės pakomentuoti. Kolegos, pastraipsniui.
1 straipsnis. Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė. Prašom, komiteto pozicija.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Taip, komitetas pritarė pastabai ir pataisė pagal pastabą.
PIRMININKAS. Kolegos, galime bendru sutarimu pritarti komiteto formuluotei? Ačiū, kolegos. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų… 1 straipsniui pritarta. Taip?
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Taip.
PIRMININKAS. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Kolegos, galime. Dėl 3 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Ačiū. Dėl 4 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Ačiū. Dėl 5 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. 6 straipsnis. Yra gauta Teisės departamento pastaba. Prašom, kolege, dėl 1 dalies.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Pastabai komitetas pritarė ir pataisė pagal Teisės departamento siūlymą, kaip taisyti.
PIRMININKAS. Ačiū. Dėl 2 dalies gauta Teisės departamento pastaba. Komitetas nepritaria. Prašom.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Nepritarė komitetas ir nurodė tokius argumentus. Siūloma formuluotė dėl svarbių priežasčių yra labiau neapibrėžta, plačiau interpretuotina, todėl daugiau ginčų galinti sukelti, negu projekte vartojama formuluotė. Be to, galiojančio Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 19 straipsnio 5 dalies 1 punkte taip pat naudojama nuostata, kad gali atleisti draudėją nuo priskaičiuotų delspinigių mokėjimo, jeigu draudėjas įrodo, kad priskaičiavo per mažas socialinio draudimo įmokas ar negalėjo laiku sumokėti priskaičiuotų socialinio draudimo įmokų dėl aplinkybių, kurios nepriklausė nuo jo valios ir kurių jis nenumatė ir negalėjo numatyti.
PIRMININKAS. Dėl 4 dalies gauta Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė. Prašau.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Taip, komitetas pritarė ir pataisė pagal tai, kas buvo nurodyta Teisės departamento pastaboje.
PIRMININKAS. Ar galime, kolegos, priimti 6 straipsnį su komiteto pastabomis? Galime.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Taip.
PIRMININKAS. 7 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū, kolege.
Kolegos, – už, prieš. Prieš – A. Sysas. Prašom, kolega.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, noriu priminti, kad Vyriausybė, atėjusi į Seimą ir atnešusi šį įstatymą, siūlė drąsų ir, svarbiausia, teisingą įstatymo projektą. Deja, po svarstymų komitete ir po Seimo narių pritarimo jis papildė „Gyvulių ūkio“ serijos įstatymų projektų sąvadą. Žiūrėkite, kas atsitinka. Aš jau nekalbėsiu apie tai, kad „Sodra“ praranda didelius pinigus dėl mokesčių ir pensijų reformos. Kai panaikinome lubas ir įvedėme progresinius mokesčius nuo tam tikrų sumų, tai „Sodros“ praradimai veda į minusą, nes pajamas tie žmonės gaus didesnes ir dėl gyventojų pajamų mokesčio, ir dėl „Sodros“.
Tai čia nesvarbu, svarbiausia, kad Vyriausybė atėjo su siūlymu suvienodinti, kad nebūtų išimčių atskiroms grupėms mokant socialinio draudimo įmoką. Deja, Seimo narių pasiūlymai nubloškė šį įstatymą vėl į „Gyvulių ūkio“ pusę. Yra vėl išimčių: savarankiškai dirbantiems – 90 %, o dėl autorinių sutarčių apskritai paliko galioti 50 %.
Gerbiami kolegos, taip, jie šiandien išlošė, jie gauna šiek tiek didesnes pajamas, bet jie praranda ir pralošia ateitį. Tai šį įstatymą aš vadinu Maltos ordino sriubos lėkštės įstatymu, nes šiandien, prieš Kalėdas, per radiją dažnai girdime, kaip reikia padėti, paremti, kad du eurai tai yra du dubenėliai sriubos. Kiekvienas paskambinate ir du dubenėlius sriubos gauna. Tai jeigu mes nepriimtume tokių įstatymų, tai šiems žmonėms ateityje nereikėtų laukti dviejų, penkių ar kitokių įmokų, todėl ir pasisakau prieš.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. A. Navickas – už. Prašom.
A. NAVICKAS (TS-LKDF). Kai išklausiau kolegos Algirdo, pagalvojau, kad kartais geriau dubenėlis sriubos negu nieko. Tai šiuo atveju aš vis dėlto už dubenėlį sriubos siūlau balsuoti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega, už jūsų gerą humorą.
Mieli kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2720. Balsuojame, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 106: už – 93, prieš – 2, susilaikė 11. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2720) priimtas. (Gongas)
17.04 val.
Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 2, 3, 8, 10, 11, 12, 13, 19, 25, 35 ir 40 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-823 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2721(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIIP-2721(2). Kolegos, vienas straipsnis. Keturi – už, keturi – prieš. Dėl motyvų už, prieš neužsirašė.
Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2721?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95 Seimo nariai: už – 88, susilaikė 7. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2721) priimtas. (Gongas)
17.05 val.
Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymo Nr. VIII-1509 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2723(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymo 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2723.
1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime, kolegos, pritarti bendru sutarimu? Galime. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Galime. Keturi už, keturi prieš. Už, prieš užsirašiusių nėra. Balsuojame, kolegos. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2723? Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 97 Seimo nariai: už – 91, susilaikė 6. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2723) priimtas. (Gongas)
17.06 val.
Žalos atlyginimo dėl nelaimingų atsitikimų darbe ar susirgimų profesine liga laikinojo įstatymo Nr. VIII-366 12 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2724(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Žalos atlyginimo dėl nelaimingų atsitikimų darbe ar susirgimų profesine liga laikinojo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2724.
1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Galime. Ačiū, kolegos. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime sutarti bendru sutarimu? Galime. Ačiū. 3 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime? Ačiū, kolegos.
Keturi – už, keturi – prieš. Balsuojame. Balsuojate, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 96 Seimo nariai, susilaikė 5. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2724) priimtas. (Gongas)
17.07 val.
Sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 6, 16, 17 ir 18 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1341 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2725(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Sveikatos draudimo įstatymo 6, 16, 17 ir 18 straipsnių pakeitimo įstatymo 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2725. Kolegos, keturi už, keturi prieš, nes vienas straipsnis. Pastabų ir pasiūlymų negauta. Nėra. Galime balsuoti? Balsuojame, kolegos. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2725? Balsuojame, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 102 Seimo nariai: už – 98, susilaikė 4. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2725) priimtas. (Gongas)
17.08 val.
Nedarbo socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-1904 2, 3, 6, 8, 13, 15 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1340 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2726(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Nedarbo socialinio draudimo įstatymo 2, 3, 6, 8, 13, 15 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2726. Gerbiami kolegos, pastabų ir pasiūlymų negauta. Keturi už, keturi prieš. Motyvų nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2726?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 101 Seimo narys: už – 98, susilaikė 3. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2726) priimtas. (Gongas)
17.09 val.
Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo Nr. XII-2604 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2727(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2727. Du straipsniai. Dėl 1 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Ačiū, kolegos. 2 straipsnis. Pastabų ir pasiūlymų negauta. Bendru sutarimu galime pritarti? Ačiū, kolegos. Balsuojame. Keturi už, keturi prieš. Nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas? (Balsai salėje) Kolegos, jeigu nėra už, prieš, tai labai greitai viskas bus.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 98: už – 98. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2727) priimtas. (Gongas)
17.10 val.
Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo Nr. I-693 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2728(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2728. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Bendru sutarimu galime pritarti? Ačiū, kolegos. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Ačiū, kolegos. Už, prieš neužsirašė.
Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2728?
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo už 98, 1 susilaikė. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2728) priimtas. (Gongas)
17.11 val.
Socialinio draudimo pensijų įstatymo Nr. I-549 6, 8, 19, 33, 59 ir 60 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2729(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2729. Kviečiu į tribūną J. Rimkų, nes yra gauta Teisės departamento pastabų. Prašau, kolega. (Balsas salėje) Galėsiu duoti. Kolegė R. Šalaševičiūtė? Taip, prašau, kolege. Komiteto pirmininkė.
1 straipsnis. Gauta Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė. Prašau, kolege.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Taip, komitetas pritarė ir pataisė pagal Teisės departamento siūlymą.
PIRMININKAS. Kolegos, galime pritarti 1 straipsniui po komiteto pataisymo? Galime. Ačiū, kolegos. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Ačiū, kolegos. 3 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Ačiū, kolegos. Pritarta. 4 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Ačiū, kolegos. Pritarta. 5 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
6 straipsnis. Gauta Teisės departamento pastaba dėl 3 dalies. Prašau, kolege. Komitetas pritarė.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Komitetas pritarė pastabai ir pataisė pagal Teisės departamento siūlymą.
PIRMININKAS. Kolegos, galime pritarti 6 straipsnio 3 daliai su komiteto pateiktu pasiūlymu? Galima. Ačiū.
7 straipsnis. Taip pat gauta Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė. Prašau. Čia redakcinio pobūdžio.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Komitetas pritarė ir taip pat pataisė pagal Teisės departamento siūlymą.
PIRMININKAS. Galime pritarti 7 straipsniui su pastabomis? Galime. Kolegos, ačiū. Už, prieš nėra užsirašiusių.
Balsuojame. Kas už tai, kad būtų pritarta įstatymo projektui Nr. XIIIP-2729, balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 99, už – 99. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2729) priimtas. (Gongas)
17.13 val.
Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 35, 37, 38, 39, 391, 40, 41, 44, 50, 54 straipsnių pakeitimo ir 51, 52, 53 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo Nr. XIII-1342 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2730(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2730. Vienas straipsnis. Keturi – už, keturi – prieš. Nematau užsirašiusių, lyg ir nėra.
Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų pritarta įstatymo projektui Nr. XIIIP-2730, balsuojame, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 96 Seimo nariai. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2730) priimtas. (Gongas)
Kolega A. Navickas. Prašau.
A. NAVICKAS (TS-LKDF). Aš, aišku, džiaugiuosi, kad viskas vyksta taip sklandžiai, bet aš, pirmininke, panašų jausmą vaikystėje išgyvenau žiūrėdamas „Geniuką Vudį“, kaip per šį posėdį.
PIRMININKAS. Dar kartą: už – 96, prieš – 0, susilaikė 0.
17.14 val.
Socialinių įmonių įstatymo Nr. IX-2251 14, 15, 17 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1346 pavadinimo pakeitimo ir 1 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIIP-2731(2) (priėmimas)
Kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIIP-2731. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Kolegos, keturi – už, keturi – prieš. Motyvai. Užsirašiusių nėra.
Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2731?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 102 Seimo nariai: už – 100, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2731) priimtas. (Gongas)
17.15 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 153 ir 154 straipsnių pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-2401(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 153 ir 154 straipsnių pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-2401(2). 1 straipsnis. Pastabų ir pasiūlymų nėra gauta. Bet, kolegos, mūsų procedūros numato tai, kad dėl Seimo statuto pasiūlymų turime balsuoti dėl kiekvieno straipsnio.
Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas 1 straipsnis? Čia dėl kanceliarinių išlaidų, dėl bazinio dydžio.
Kolegos, balsavo 103 Seimo nariai: už – 88, prieš – 1, susilaikė 14. Pritarta.
2 straipsnis. Tai pat, kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų pritarta 2 straipsniui? Balsuojame, kolegos.
Balsavo 99 Seimo nariai: už – 85, prieš – 1, susilaikė 3. Pritarta.
3 straipsnis. Kolegos, čia dėl įsigaliojimo datos – nuo 2019 m. birželio 1 d. Balsuojame, kolegos. (Balsai salėje) Taip yra. Po svarstymo pritarėte šitam dalykui. (Balsai salėje) Ingrida teisingai pasakė. Iš praeito ketvirčio skaičiuojame į paskutinį, taip, taip, nes paskutiniai du ketvirčiai… o dar nebus priimta. (Balsai salėje)
Kolegos, balsavo 98 Seimo nariai: už – 91, prieš nėra, susilaikė 7. Motyvai už, prieš dėl viso. Už – J. Razma. Prašom, kolega.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, mes, aišku, padarome čia tokį trivialų sprendimą, formaliai numatome mūsų parlamentinių išmokų perskaičiavimą. Aišku, tai reikia padaryti, pasikeitus mokestinei bazei, bet aš ta proga vis dėlto paraginčiau dar kartą A. Širinskienę, kuri jau metus vėluoja apsvarstyti Seimo narių garantijų įstatymo projektą, vis dėlto kaip nors įsirašyti į savo komiteto posėdžių darbotvarkę, nes mes tikrai negarbingai atrodome, kai kitus sektorius mikliai reglamentuojame, o savo daržo nesugebame susitvarkyti.
Tame įstatymo projekte tuomet visi tie klausimai būtų išspręsti, nereikėtų čia mums kokių nors pratęsinėjimų ar atskirų Statuto pataisų ir taip negyventume toliau pažeisdami Konstitucinio Teismo nutarimą.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Prieš – V. Simulikas. Prašau, kolega.
V. SIMULIK (LVŽSF). Dėkoju, gerbiamasis pirmininke. Mielieji kolegos, aš noriu atkreipti dėmesį į keletą aspektų. Aš suprantu, kad Seimo narys, Seimas yra reitingų lentelės dugne ir kad daugeliu atvejų į mus žmonės žiūri taip, kaip žiūri. Tai ne tik į mus žiūri iš šono, bet ir mes patys į save žiūrime kaip į atitinkamus, niekam tinkančius žmones, kurie turėtume gauti… tik padengtos mūsų išlaidos, susijusios su mūsų parlamentine veikla.
Į antrą aspektą noriu atkreipti dėmesį – yra konstitucinė norma, kurioje parašyta, kad valstybė dengia Seimo nario parlamentines išlaidas. Tai realiai Seimo narys turėtų teikti informaciją žiniasklaidai neribotai, turėtų teikti informaciją radijui, televizijai, bet kuris Seimo narys turėtų turėti galimybę teikti informaciją apie savo veiklą ir nuveiktus darbus. Plius, važinėti po visą Lietuvą. Suprantu kolegas, kurie gyvena Vilniuje, kurie nevažiuoja į regionus, bet tie, kurie dirba, ypač vienmandatininkai, aktyviai, tikrai, manau, išleidžia pinigų kur kas daugiau, nei yra numatyta. Todėl aš esu prieš kategoriškai, nes vis dėlto tie taupymo spektakliai, nežinau, atrodo neadekvačiai.
PIRMININKAS. Taip, kolega. Už – G. Skaistė. Prašom, kolege.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Išties tai yra, ko gero, techninis klausimas, kuomet perskaičiuojamas santykis su vidutiniu atlyginimu dėl mokesčių reformos ir pasikeitusio nominalaus vidutinio atlyginimo. Ko gero, mes visi tam pritariame. Bet iš principo norėčiau dar pasisakyti ir dėl kito dalyko. Kuomet šitas klausimas buvo pateikiamas ir buvo balsuojama dėl darbotvarkės, man asmeniškai labai nepatiko žmogaus, kuris kalbės po manęs, replikos mūsų frakcijos atžvilgiu, kai iš tiesų nežinai, ką žmonės galvoja, bet a priori nuteisi ir sakai, kad jūs čia norite pasididinti sau kanceliarines išmokas. Tai gal vietoj to pasitaupykite savo nuomonę. Šitas balsavimas parodys, kaip kas iš tikrųjų galvoja ir kas čia iš tikrųjų nori pasididinti kanceliarines išmokas. Raginčiau pritarti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. N. Puteikis – prieš. Prašom.
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Kadaise Seime buvo labai aiški tvarka, kaip buvo atlyginamos išlaidos už benziną, už kurą – pagal kilometražą priklausomai nuo atstumo nuo Seimo iki vienmandatininko apygardos. Po to kažkurioje kadencijoje kažkas sugalvojo paklausti teisininkų, kurie neva išaiškino, dar apeliavo į Konstitucinį Teismą, kad visi Seimo nariai vienodi. Bet kolegos, jūs sutikite, kad Seimo narys, išrinktas Vilniuje, transportui išleidžia nepalyginamai daug kartų mažiau negu, pavyzdžiui, L. Staniuvienė, kuri važinėja į Skuodą kiekvieną savaitgalį.
Aš balsą paėmiau tam, kad dar kartą priminčiau Seimo valdybai, Seimo seniūnams, frakcijų seniūnams ir tiems žmonėms, kurie lemia tokius svarbius sprendimus, kad Seimas privalo grįžti prie šito klausimo, nes yra didžiulė nelygybė tarp Seimo narių dėl kanceliarinių išlaidų, būtent dėl transporto išlaidų. Tolimosiose apygardose išrinkti Seimo nariai išleidžia visas kanceliarines išlaidas kurui ir jiems nelieka kitiems dalykams.
PIRMININKAS. Kolega, tiesiog teisingumo dėlei – Lietuvos Respublikos Seime niekada nebuvo kanceliarinių išlaidų… apmokama pagal kilometražą. Turi latviai ir Europos Parlamentas. Niekada nebuvo. Buvo tik Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl vienodų teisių ir pareigų. Bet būtų galima kreiptis dėl išaiškinimo. S. Jakeliūnas. Prašom, po balsavimo, kolega.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Aš tikrai raginu kreiptis, jeigu reikia, ir į Konstitucinį Teismą, nes yra logiška, kad tie, kurie yra vienmandatininkai, ypač nutolę, galėtų turėti galimybių finansuoti savo parlamentinę veiklą, tuo net neabejoju. Bet dabar, prisidengiant tais mokesčių pakeitimais, jungimais, tarifų pakeitimais, tylomis pasididinti visiems Seimo nariams parlamentines išlaidas, tuo labiau turint omeny, kad vidutinis atlyginimas nuo 2009 metų, tų lemtingųjų krizės metų, paaugo 60 %, kolegos, neužmirškite ir to… Net ir šitas koregavimas taip pat simboliškai kažkiek koreguoja, bet bent jau sveiko proto ribose.
Todėl sveikinu, kad mes pagaliau iš trečio ar ketvirto karto įtraukėme į darbotvarkę šitą klausimą, nes mačiau visokių bandymų tylomis išbraukti, neįtraukti, nutylėti. Kaip atrodytume prieš tuos pačius mokytojus, prieš valstybės tarnautojus. Taigi šitas sprendimas tikrai yra atsakingas ir siūlau jį palaikyti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Atsiprašau, dar prieš – P. Urbšys.
P. URBŠYS (MSNG). Tikrai, gerbiami Seimo nariai, bet kokiu atveju mes čia, Seimo salėje, ne kartą bandome įrodinėti savo socialinį jautrumą. Padidinome bazinį atlyginimą, padidinome nedaug – pusantro euro, bet, šiaip ar taip, mes sau pasididinome atlyginimus maždaug 34 eurais. Sudėjus tą padidinimą, kuris įvyko nuo 2018 m. sausio 1 d., bazinio dydžio atlyginimo, tai mes iš viso sau pasididinome 84 eurais. Mes kalbame apie tai, kad džiaukitės mokytojai – mes didelėm pastangom jums padidinsime atlyginimą nuo 50 iki 80 eurų. O patys tyliai ramiai tą dydį padidiname.
Antras dalykas yra tai, kad mes tai susiejame ir dabar didiname kanceliarines išlaidas savo poreikiams. Jeigu mes pasididiname atlyginimą, gal tyliai ramiai ir panaudokime jį savo poreikiams, o ne prašykime dar papildomų pinigų iš biudžeto.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. A. Skardžius – paskutinis. Prieš.
A. SKARDŽIUS (LSDDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Parlamentinę veiklą sudaro ne vien automobilio nuoma ar kompensavimas už kuro sąnaudas. Vienas buvusios kadencijos Seimo narys kalbėjo, neturėdamas automobilio ir nevažinėdamas, kad kompensuotų jam batų pirkimą, nes jisai vaikščiodamas po apygardas suplėšo daug batų.
Bet jei rimtai, aš noriu pakalbėti apie viešinimo paslaugas. Pasižiūrėkite, kokios yra viešinimo paslaugos. Kiek kainuoja kv. centimetras dienraštyje, kad ir rajoniniame laikraštyje kuriame nors, ar kokia nors minutė televizijoje! Juk Seimo narys turi viešinti savo darbą, turi viešinti savo idėjas. Priešingu atveju Seimo reitingai ir bus visą laiką tokioje vietoje, kokioje yra.
Kalbama, kad tai dėl demokratijos, jei būtų viena partija, tai galbūt parlamento reitingai pakiltų. Tose valstybėse, kuriose yra nedemokratiniai režimai, be abejo, reitingai yra aukšti, nes turbūt vienintelė institucija, turinti opoziciją. Nei prezidentūra, nei Vyriausybė neturi opozicijos, todėl reitingai, be abejo, yra aukštesni. Yra daug tiesos. Tai ne mano išmintis. Tai yra demokratinių valstybių, iš kurių mes mokomės, stodami į Europos Sąjungą, patyrusių parlamentarų nuomonė, kodėl parlamentų reitingai visą laiką yra žemi.
Bet aš noriu atkreipti dėmesį, kad vis dėlto reikia parlamentinės veiklos lėšų siekiant viešinti savo idėjas ir savo darbus. Todėl siūlau tiesiog rimtai pagalvoti ateityje priimant tokius sprendimus.
PIRMININKAS. Kolega A. Matulas. Prašom.
A. MATULAS (TS-LKDF). Kolegos, aš manau, kad kolega A. Skardžius neturėtų šnekėti apie lėšas viešinimui, tiesiog teikite apmokėti ir remontuoti vieną mašiną, kuria važinėjate, ne kelias, kaip jūsų atveju – dvi ir tada liks lėšų viešinimui. Tai nelabai korektiška. Išties yra nemažai kolegų, kurie teikia dvi, atrodo, net yra tokių, kurie teikia apmokėti tris mašinas. Tai šituos dalykus reikia reglamentuoti.
Bet aš noriu pasakyti, kad Seimo valdyba vis dėlto turi grįžti prie sprendimų, ką minėjo ir kolega V. Poderys, ir Etikos ir procedūrų komisija, kad šiuo metu moderniausias pasaulyje būdas ne turėti savo kokio nors turto, bet nuomoti mašiną (tai pigiau kainuoja) be galimybės išsipirkti, nes tai konstatavo Konstitucinis Teismas. Tik laiko klausimas, kada Seimo nariai paduos į teismą ir Seimo valdyba turės kompensuoti tas išlaidas, kurios priklauso automobilių nuomai, bet jūs neleidžiate.
Kitas dalykas. Kolegos, be abejo, reikia apsispręsti ir diferencijuoti išlaidas indeksuojant. Sakykime, jeigu atstumas nuo Vilniaus yra 100 kilometrų ir daugiau, galbūt reikia kažkiek indeksuoti, jeigu 200 ir daugiau, nes tai yra tikrai nesąžininga. Kolegos, pavyzdžiui, aš turiu du rajonus, kiti turi tris rajonus. Mano yra šimtas bendruomenių. Susitikimai, renginiai – nespėji visur susitikti. Vis tiek reikia žmonėms ką nors pagerbiant nuvežti, ką nors padovanoti, ką nors padėti, paremti. O Vilniuje gali per 15 minučių pereiti apygardą ir iš esmės susitikimą gali organizuoti gal seniūnijoje, gal kokioje nors mokykloje.
Šituos dalykus reikia reglamentuoti, o šiam pateiktam įstatymo projektui, be abejonės, pritariu.
PIRMININKAS. Ačiū. Replikos po balsavimo. Balsuojame, kolegos. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas Seimo statuto projektas Nr. XIIIP-2401?
Šio statuto priėmimas
Kolegos, balsavo 99: už – 82, prieš – 3, susilaikė 14. Seimo statutas (projektas Nr. XIIIP-2401) priimtas. (Gongas)
Replika per šoninį mikrofoną – A. Skardžius. Prašom, kolega.
A. SKARDŽIUS (LSDDF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Išties man Etikos ir procedūrų komisijos nario pono A. Matulo nesuprantami žodžiai ir tas melas, kurį jūs skleidžiate. Gerbiamas kolega, aš važinėjau praeitą kadenciją, per vieną kartą nuvažiuodavau 700 kilometrų į savo apygardą, ir ne (…) rajone. Ketvirtąjį ketvirtį neužtekdavo kurui, tai yra faktas.
Antras dalykas, ką jūs sakote, – antrą automobilį. Taip, papuolė vienas kvitas mano vardu registruoto automobilio, kad buvo sumontuotos padangos už 30 eurų. Gerbiamas kolega, kiek konservatorių ir jūs pats turbūt asmeniškai už parlamentines lėšas išsipirkote automobilį? Kiek jūsų žmonių, pažiūrėkite, nuomojotės ir išsipirkote? Tai čia yra šventvagystė, kai kitiems neužtekdavo kuro ketvirtąjį ketvirtį. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. N. Puteikis. Prašom. Tuojau, sekundėlę. Tuojau, stringa.
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Gerbiamas Remigijau Žemaitaiti, jums Seimo senbuviai, pavyzdžiui, A. Kubilius, paliudytų, kad tikrai buvo laikotarpis, kai buvo mokama už kilometražą. Aš siūlau grįžti prie tos tvarkos, nes Seimo narių nelygios, nevienodos sąlygos. Jeigu būtų išduota pagal kilometražą, po to likusį krepšelį būtų galima suvienodinti.
PIRMININKAS. Kolega, pagal Konstitucinį Teismą Seimo nariai lygūs. Dėl kanceliarinių išlaidų galima kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinimo. Seime tikrai niekada nebuvo… Prašau. A. Salamakinas. Yra Konstitucinio Teismo išaiškinimas dar.
A. SALAMAKINAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Labai trumpai, kaip tas, kuris jau dvidešimt septinti metai Seime. Nebuvo, Nagli, baik išsigalvoti ir vadinti, kad jūs – seni parlamentarai, jūs ten vagiate ir visa kita. Susitvarkyk su savo butu pirmiausia, sumokėk už tai, kad gyvenai bendrabutyje neteisėtai, va, tada galėsi smerkti mus. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Kolegos, viskas, nutraukiu asmenines diskusijas. Ne plenarinių posėdžių salėje. Viskas, Nagli.
17.32 val.
Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo Nr. IX-1675 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2827(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2827.
1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Keturi – už, keturi – prieš. A. Sysas – už. Tikrai, kolegos, niekam neduosiu dėl prieš tai buvusiojo, jau į asmeniškumus einame.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Reikia žmonėms duoti viltį, o jūs sakote, niekam nieko neduosiu. O Kalėdos? Visi žmonės laukia ko nors.
Šitame įstatyme būtent kalbama apie tai, kad mes galime duoti galimybę socialiniams darbuotojams, dirbantiems savivaldybėse, gauti didesnį atlyginimą. Ne visos savivaldybės vienodai supranta tai, kas parašyta mūsų dabar galiojančiame įstatyme. Dažniausiai jie iki 10, 11 punkto neperskaito, jie perskaito tik 1, 2. Na, yra savivaldybėse kai kurių žmonių, kurie perskaito iki 6 punkto, bet 10, 11 neapsiekia. Todėl mūsų komitetas ir siūlo, kad pirmiausia skaitytų 10 ir 11 punktus ir vykdytų juos. Kviečiu balsuoti už.
PIRMININKAS. Gerai. Prieš – S. Gentvilas. Prašom.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiami kolegos, aš noriu tikėti savivaldybių merų, tarybų ir administracijų sveiku protu ir solidarumu su socialiniais darbuotojais. Dėl tokio Vilniaus pamojavimo, kad būtinai 20 % paskirkite tam ir tam, na, ir Teisės departamentas turi pastabų, nes tai prasilenkia su konstitucine praktika ir šiaip prasilenkia su sveiku pasitikėjimu savivaldybėmis. Negi savivaldybių merai ir tarybos tikrai nenori aukštesnių atlyginimų? O vienuolika prioritetų irgi nėra tokie šiaip iš oro paimti. Ten yra parama, pavyzdžiui, šeimoje ir bendruomenėje teikiamai pagalbai vaikams, neįgaliesiems, senyvo amžiaus žmonėms. Yra reikalingos paslaugos, kurios turėtų būti finansuojamos. Suteikime šansą pačioms savivaldybių taryboms apsispręsti, o ne iš Vilniaus nurodyti, kaip ir kur naudoti sutaupytas lėšas. Aš tikiu, kad socialiniams darbuotojams turi kilti atlyginimai, kiekvienas meras, manau, įvertins kiekvienais metais, ar yra disproporcijų, bet mes iš Vilniaus tikrai nenurodykime kaip vykdomasis komitetas ar kokia aukščiausioji taryba, kad taip ir taip ten savivaldybėse jūs turite gyventi.
PIRMININKAS. Ačiū. J. Varkalys. Prašau.
J. VARKALYS (LSF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Iš tiesų norėčiau paantrinti gerbiamam A. Sysui, kad blogai ir su socialinių darbuotojų atlyginimais, ir ypač skiriasi sektoriai. Valstybiniame sektoriuje dirbantys socialiniai darbuotojai gauna žymiai didesnius atlyginimus negu tie, kurie lygiai tą patį savivaldybių sektoriuje dirbantys socialiniai darbuotojai ir teikiantys socialines paslaugas. Todėl iš tikrųjų pritariu ir kviečiu paraginti savivaldybes, kad rastų galimybių ir mokėtų atitinkamai, sugebėtų atitinkamai pakelti atlyginimus ir skirti bent 20 % iš sutaupytų lėšų. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Prieš – E. Pupinis. Prašau, kolega.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, tikrai niekas nėra prieš atlyginimų didinimą. Reikia juos didinti, tačiau mes negalime didinti savivaldybių išlaidų čia tiktai pamojavę kažkokiais popieriukais ir pasakę, kad jūs privalote didinti savo išlaidas. Taip niekas nedaro, nes savivaldybės irgi yra valdžia, ji planuoja savo gyvenimą, turi savo biudžetus, jų gyvenimus irgi reguliuoja ir tam tikri tarptautiniai aktai, ir Savivaldybių chartija, ir jų mes negalime taip paprasčiausiai mėtyti, siūlyti savo mintis ir sakyti: dabar mes geri, priėmėme įstatymą, savivaldybės, jūs mokėkite. Čia jau buvo tikrai pasakyti nelabai geri tokie pavyzdžiai, kad gali apsiversti viskas atvirkščiai, trenkti lazda kitu galu, nes iš tikrųjų socialinė parama turi būti skirta socialiniams žmonėms, tiems, kuriems reikia. Aš bijau, kad kai kada žmonės, kurie galbūt ir turėtų gauti, tos paramos negaus. Paprasčiausiai atsiras noras per daug taupyti ir tada bus problemų dėl to paties, apie ką mes čia kalbame – apie tą kovą su skurdu. Iš tikrųjų aš už tai, kad didintų tam tikras išmokas arba tam tikrus atlyginimus žmonėms, tačiau tikrai negalime iš Seimo čia reguliuoti, nes buvo pasakyta, kai buvo daroma reforma, kad šios lėšos bus savivaldybės dispozicija. O mes dabar palikę tas socialinių išmokų lėšas savivaldybėms, bandome jas reguliuoti ir vėl atimti. Taip nesąžininga. Aš susilaikysiu.
PIRMININKAS. Kolegos… T. Tomilinas – už. Prašau.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, šį kartą raginu balsuoti už, bet taip pat pritariu minčiai, kad čia nėra sisteminis pasiūlymas. Reiktų pripažinti, kad ir S. Gentvilas, ir E. Pupinis sako visiškai pagrįstus argumentus, dėsto, nes tikrai sprendimas balansuoja ant Savivaldybių chartijos pažeidimo ribos, mes turime daryti sisteminius sprendimus atlyginimų srityje. Manau, kad ir prasidėję streikai, ir derybos dėl bazinio dydžio 2020 metais mums atveria galimybes iš tiesų sistemiškai didinti algas viešajame sektoriuje jau nuo 2020 metų. Todėl aš… Beje, noriu paprašyti ir dešinės pusės tikrai neatidėti daugiau rezoliucijos dėl socialinio dialogo normalizavimo, nes tikrai kviesiu kurti bendrą darbo redakcinę grupę, kur galėsite teikti pasiūlymus, jeigu jums kažkas nepatinka toje rezoliucijoje, ir kartu mes galėtume rasti tą kompromisą dėl susidariusios padėties mokytojų ir visų biudžetininkų srityje.
PIRMININKAS. Gerai, kolegos. Prieš – G. Skaistė. Prašau.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Mes visi sutarėme, kad tikrai atlyginimus socialiniams darbuotojams didinti reikia, bet visgi, mano nuomone, šis pasirinktas modelis yra tikrai ydingas, ką ir pasakė anksčiau kolegos. Jeigu išties norime didinti socialiniams darbuotojams atlyginimus, gal reikėtų prisiimti ir savo atsakomybę už tai ir padidinti koeficientus, kuriuos nustato Seimas. Tuo tarpu šiuo atveju, užuot nustačius koeficientus ir skyrus pinigų iš valstybės biudžeto, stengiamasi kažkaip būti geriems kitų sąskaita. Šitas sprendimas užprogramuoja paprasčiausiai ydingą praktiką, kai socialinių darbuotojų ir socialinėje srityje dirbančių savivaldybės administracijos darbuotojų atlyginimas skirsis ne todėl, kad jų skirtinga kompetencija ar skirtingas darbo krūvis, bet tiesiog priklausys nuo to, kiek pašalpų, lėšų jiems pavyks sutaupyti. Iš karto tai užprogramuoja ne tik interesų konfliktą, bet taip pat ir visiškai nesąžiningą situaciją darbo rinkoje. Man atrodo, kad jeigu norime spręsti atlyginimų klausimą, tai reikėtų daryti biudžeto sąskaita, o ne priimti ir būti geriems ir liepti tuos pinigus paskirti kažkam kitiems.
PIRMININKAS. Už – R. Juška. Prašau, kolega.
R. JUŠKA (LSF). Dėkoju už suteiktą žodį. Labai įdomu klausyti kolegų vertinimų, prieš, už pasisakančių ir nutolstančių nuo esmės. Dirbau savivaldybėje, kai buvo įgyvendinamas Piniginės socialinės paramos įstatymas ir buvo bandomosios savivaldybės. Tiesiog džiaugėmės suteikta ta galimybe, savivaldybės taupė milijonus. Ir dabar kalbame apie atlyginimų didinimą nukrypdami visiškai nuo esmės. Kas didina, iš kur bus paimtos lėšos? Nepanaudotos, nepanaudotos lėšos.
Kolegos, valstybės paskirta funkcija. Metų pabaigoje savivaldybė, tarkim, sutaupo 100 tūkst. eurų. Juos reikia grąžinti atgal į biudžetą. Vadinasi, po šito pakeitimo savivaldybė turės grąžinti tik 80 tūkst., 20 tūkst. bus skirta socialinių darbuotojų darbo užmokesčiui padidinti. Ar norime, kad grįžtų ta visa suma 100 % atgal į Respublikos biudžetą?
Dabar suteikta savivaldybių taryboms patvirtinti pagal savo tvarką, nustatytą tarybos narių. Dažnai metų pabaigoje sutaupyti pinigai – kompiuteriai, stalai, kilimai – štai kur atsiduria pinigai. Visiškai sąžininga ir teisinga yra suteikti galimybę savivaldybėms padidinti. Ačiū. Siūlau balsuoti už.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2827, kolegos, balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Taip, kolegos, balsavo 98: už – 88, prieš – nėra, susilaikė 10. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2827) priimtas. (Gongas)
Per šoninį mikrofoną – N. Puteikis. Prašau, kolega, dėl prieš tai buvusio…
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Gerbiamasis Algimantai Salamakinai, aš tikiuosi, jūs nuoširdžiai klystate. Yra penki Seimo nariai, turintys nekilnojamojo turto 25 kilometrų spinduliu aplink Vilnių. Visi jie moka, įskaitant ir mane, mokame viską, kas nustatyta Statute. Tai mano klausimas… Aš jūsų neįžeidinėjau ir niekada neužsipuldinėjau asmeniškai. Tai, kad jūs suklaidintas, man kelia klausimą, kodėl kanceliarija mano vienintelio duomenis perdavė žiniasklaidai? Kiti keturi Seimo nariai yra paslėpti. Toks jausmas, kad kažkas kanceliarijoje, sakysim, daro man tokį spaudimą. Būkite geras, šiuo atveju, na, supraskite mane teisingai, kažkas specialiai mane pakiša. Aš tikrai viską esu sumokėjęs. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Gerai, ačiū, kolegos. Svarbu, kad išsiaiškinome.
17.42 val.
Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo Nr. IX-1675 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2853(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo Nr. IX-1675 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2853(2). Du straipsniai. Dėl 1 straipsnio pastabų, pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. Dėl 2 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta.
Keturi – už, keturi – prieš. Už – A. Vinkus. Labai norite?
A. VINKUS (LSDDF). Ne.
PIRMININKAS. Atsiimate. Ačiū. J. Varkalys gal irgi atsiima taupydamas laiką? Ačiū jums, kolegos, už supratingumą. Balsuojame, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 96: už – 94, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2853(2) priimtas. (Gongas)
17.44 val.
Šalpos pensijų įstatymo Nr. I-675 1, 4, 7, 15, 16, 24 straipsnių pakeitimo ir 17, 18 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo Nr. XIII-882 4 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2690(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2690. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Bendru sutarimu galime pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
Keturi – už, keturi – prieš. Užsirašiusių nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2690?
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 94: už – 94, prieš ir susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2690(2) priimtas. (Gongas)
17.45 val.
Teisėjų valstybinių pensijų įstatymo Nr. IX-1011 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2744(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2744. Dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Galime. Kolegos, bendru sutarimu pritarta. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Galime. Ačiū, kolegos, pritarta.
Keturi – už, keturi – prieš. Nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2744. Kolegos, balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 97 Seimo nariai: už – 96, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2744) priimtas. (Gongas)
17.46 val.
Teismų įstatymo Nr. I-480 101 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2745(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2745. Dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
Keturi – už, keturi – prieš. Nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2745, balsuoja už.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 93, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2745) priimtas. (Gongas)
17.47 val.
Prokuratūros įstatymo Nr. I-599 52 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2746(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2746. Dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū, kolegos. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
Keturi – už, keturi – prieš. Nėra. Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas Prokuratūros įstatymo 52 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2746, balsuoja už.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 86 Seimo nariai: už – 86, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2746) priimtas. (Gongas)
17.47 val.
Specialiųjų tyrimų tarnybos įstatymo Nr. VIII-1649 59 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2747(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIIP-2747. Dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, galime. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta. Už ir prieš nėra.
Balsuojame. Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2747?
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 86 Seimo nariai: už – 86, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2747) priimtas. (Gongas)
K. Masiulis sakė, kad lėtai vedame posėdį, galime daryti pertrauką pusės valandos, gal norite pailsėti? (Balsai salėje) Nenorite. Gerai, kolegos. Važiuojame toliau, jeigu ne.
17.48 val.
Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. XIII-198 pavadinimo, 1 straipsnio, 1, 2, 3, 4, 5 priedų pakeitimo ir Įstatymo papildymo III1 skyriumi įstatymo projektas Nr. XIIIP-2491(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2491. Dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritariame. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. Dėl 3 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. Dėl 4 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. Dėl 5 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Ačiū, kolegos. Dėl 6 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Ačiū, pritarta. Dėl 7 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Dėl 8 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Galime.
A. Šimas, matyt, nori ką nors prieš? Ne.
Dėl 9 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Kolegos, keturi – už, keturi – prieš. Nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2491? Prašom.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 89 Seimo nariai: už – 89, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymui (projektas Nr. XIIIP-2491) pritarta. (Gongas)
17.50 val.
Prokuratūros įstatymo Nr. I-599 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2492(2) (priėmimas)
Įstatymo projektas Nr. XIIIP-2492. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū, kolegos. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū, kolegos, pritarta.
Už, prieš nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2492, balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 89: už – 89, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2492) priimtas. (Gongas)
17.51 val.
Teismų įstatymo Nr. I-480 54, 551, 85, 913 ir 122 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2493(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIIP-2493(2). 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime, kolegos. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Galime, kolegos. 3 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime, kolegos. 4 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. 5 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. 6 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime, kolegos.
Keturi – už, keturi – prieš. Nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas projektas Nr. XIIIP-2493, balsuojame, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Taip, kolegos, balsavo 83 Seimo nariai: už – 83, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2493) priimtas. (Gongas)
17.52 val.
Civilinio kodekso 2.101 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2494(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIIP-2494(2). 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
Už, prieš nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2494? Balsuojame, kolegos. Ačiū.
Šio įstatymo priėmimas
Ačiū, kolegos. Balsavo 88 Seimo nariai: už – 88, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2494) priimtas. (Gongas)
17.53 val.
Teisėkūros pagrindų įstatymo Nr. XI-2220 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2495(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIIP-2495. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti, kolegos? Galime. Pritarta. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū, kolegos, pritarta.
Už, prieš nematau. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Taip, kolegos, balsavo 86: už – 86, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.54 val.
Vartotojų teisių apsaugos įstatymo Nr. I-657 221 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2496(2) (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIIP-2496(2). Du straipsniai. Dėl 1 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū, kolegos. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
Keturi – už, keturi – prieš. Nėra. Balsuojame, kolegos. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2496?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 82 Seimo nariai: už – 82, prieš ir susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2496) priimtas. (Gongas)
17.55 val.
Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2497(2) (priėmimas)
Sekantis darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2497. Du straipsniai. Pastabų, pasiūlymų dėl 1 straipsnio negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. Dėl 2 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2497?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 88 Seimo nariai: už – 88, prieš ir susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2497) priimtas. (Gongas)
17.56 val.
Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo Nr. IX-1672 44 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2498(2) (priėmimas)
Sekantis darbotvarkės klausimas – Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo projektas Nr. XIIIP-2498.
1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta, nematau. Bendru sutarimu galime pritarti? Ačiū. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, pritarta. Balsuojame, nes nėra užsirašiusių nei už, nei prieš.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 84 Seimo nariai: už – 84, prieš ir susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2498) priimtas. (Gongas)
17.57 val.
Kino įstatymo Nr. IX-752 10 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2499(2) (priėmimas)
Sekantis darbotvarkės klausimas – Kino įstatymo projektas Nr. XIIIP-2499. Trys straipsniai.
Dėl 1 straipsnio pastabų, pasiūlymų nėra. Galime bendru sutarimu? Ačiū, kolegos. Dėl 2 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Ačiū, kolegos. Dėl 3 straipsnio pastabų, pasiūlymų nėra. Galime bendru sutarimu? Ačiū, kolegos.
Už, prieš nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2499?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 86 Seimo nariai: už – 86, prieš ir susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2499) priimtas. (Gongas)
17.58 val.
Kultūros centrų įstatymo Nr. IX-2395 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2500(2) (priėmimas)
Sekantis darbotvarkės klausimas – Kultūros centrų įstatymo projektas Nr. XIIIP-2500. Du straipsniai.
Dėl 1 straipsnio pastabų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta. Dėl 2 straipsnio pastabų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
Už, prieš nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2500? Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 89 Seimo nariai: už – 89, prieš ir susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2500) priimtas. (Gongas)
17.59 val.
Bibliotekų įstatymo Nr. I-920 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2501(2) (priėmimas)
Sekantis darbotvarkės klausimas – Bibliotekų įstatymo projektas Nr. XIIIP-2501.
Dėl 1 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Bendru sutarimu galime? Ačiū, kolegos, pritarta. Dėl 2 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Bendru sutarimu galime? Ačiū, kolegos, pritarta.
Už, prieš nematau. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 83 Seimo nariai: už – 83, prieš – 0, susilaikė 0. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2501) priimtas. (Gongas)
18.00 val.
Muziejų įstatymo Nr. I-930 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2502(2) (priėmimas)
Įstatymo dėl muziejų projektas Nr. XIIIP-2502. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Ačiū, kolegos, pritarta. Už, prieš nėra, balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, 83 balsavo už, prieš – 0, susilaikė 0. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2502) priimtas. (Gongas)
18.01 val.
Profesionaliojo scenos meno įstatymo Nr. IX-2257 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2503(2) (priėmimas)
Sekantis mūsų darbotvarkės klausimas dėl Profesionaliojo scenos meno įstatymo projekto Nr. XIIIP-2503. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Ačiū, pritarta. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Ačiū, pritarta. Už, prieš nematau, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas, balsuojame, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, 84 balsavo už, prieš – 0, susilaikė 0. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2503) priimtas. (Gongas)
18.02 val.
Tautinio paveldo produktų įstatymo Nr. X-1207 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2504(2) (priėmimas)
Sekantis darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2504. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. (Balsai salėje) Projektas Nr. XIIIP-2504. Tris jau priėmėme. Taip, taip, du. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, galima. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime, kolegos, pritarti? Ačiū, kolegos. Už, prieš nėra.
Dėl vedimo tvarkos, kolega, norite ar po balsavimo? Dėl vedimo tvarkos? Prašau, kolega.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiamas pirmininke, aš jau pavargau nuo jūsų įkyriai kartojamo žodžio „sekantis“. Būkite geras, vartokite „kitas“.
PIRMININKAS. Gerai. Ačiū, kolegos. (Balsai salėje) Gerai, kolegos. Už, prieš dar kartą. Nematau, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas projektas Nr. XIIIP-2504?
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 87: už – 86, prieš – 0, susilaikė 1. (Gongas)
18.03 val.
Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymo Nr. I-1494 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2505(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2505. Projektas Nr. XIIIP-2504 (Balsai salėje) Teisingai, projektas Nr. XIIIP-2505 dėl meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso. 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti, kolegos? Ačiū. Už, prieš nėra, balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2505, balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 89 Seimo nariai: už – 89, prieš – 0, susilaikė 0. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2505) priimtas. (Gongas)
18.04 val.
Dokumentų ir archyvų įstatymo Nr. I-1115 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2506(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2506. 1 straipsnis. Pastabų pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, galima. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
Už, prieš nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų pritarta įstatymo projektui Nr. XIIIP-2506?
Šio įstatymo priėmimas
Taip, kolegos, balsavo 87 Seimo nariai: už – 97, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2506(2) priimtas. (Gongas)
18.05 val.
Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo Nr. I-1179 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2507(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2507(2). 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Kolegos, galime pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
Už, prieš nematau. Balsuojame dėl įstatymo projekto Nr. XIIIP-2507(2).
Šio įstatymo priėmimas
Taip, kolegos, balsavo 88 Seimo nariai: už – 88, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2507(2) priimtas. (Gongas)
18.06 val.
Lietuvos kultūros tarybos įstatymo Nr. XI-2218 7, 10 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2508(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2508(2). 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, pritarta. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. 3 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Ačiū, kolegos, pritarta. 4 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Ačiū, kolegos. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. (Balsai salėje) Ir redakcinio pobūdžio. Yra gauta Teisės departamento išvada grynai redakcinio pobūdžio: „už darbui apmokėti“ – „už darbą apmokėti“, tiesiog redakcinio pobūdžio. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime, kolegos.
Už, prieš nematau užsirašiusių. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, už – 92, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2508(2) priimtas. (Gongas)
18.08 val.
Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo Nr. I-733 5 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2509(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2509(2). 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū, kolegos. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Galime. 3 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū.
Už, prieš nematau. Balsuojame. (Šurmulys salėje) Kolegos, gal galima šiek tiek rimties salėje.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo: už – 92, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2509(2) priimtas. (Gongas)
18.09 val.
Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo Nr. VIII-1185 7230 ir 96 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2510(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2510(2). Dėl 1 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Galime, kolegos. 2 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Galime. 3 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų negauta. Galime bendru sutarimu? Galime.
Už, prieš nematau. Balsuojame. Kolegos, kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-2510?
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo už – 88, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2510) priimtas. (Gongas)
18.10 val.
Darbo kodekso 222 ir 240 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2511(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2511. Dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, kolegos, galime. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Dėl 3 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Už ir prieš nematau. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, už balsavo 92, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2511) priimtas. (Gongas)
18.11 val.
Lygių galimybių įstatymo Nr. IX-1826 1, 16 ir 17 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 151 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-941(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-941. Dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Kolegos, galime pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta. Dėl 3 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Kolegos, galime pritarti? Kolegos, ačiū, pritarta. Dėl 4 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 3 straipsnis. Atsiprašau, dėl 4 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta, galime pritarti. Ir dėl 5 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Už ir prieš nėra. Kolegos, balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, už balsavo 95, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-941) priimtas. (Gongas)
18.12 val.
Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo Nr. I-2044 16 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-942(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-942. Dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Ačiū, kolegos. Dėl 2 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Ačiū, kolegos, galime pritarti.
Už ir prieš nėra. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų priimtas įstatymo projektas Nr. XIIIP-942?
Šio įstatymo priėmimas
Ačiū, kolegos. Už balsavo 92 Seimo nariai, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-942) priimtas. (Gongas) (Balsai salėje)
Dėl pertraukos? Ne. Gerai.
18.13 val.
Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1370 1 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2713(2) (svarstymas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-2713. Pranešėja – G. Burokienė. Prašyčiau, kolege.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas apsvarstė įstatymo projektą ir siūlo pritarti komiteto išvadoms ir komiteto patobulintam įstatymo projektui Nr. XIIIP-2713(2). Gruodžio 10 dieną VVSK papildomai svarstė šitą įstatymo projektą ir pritarė SRDK pasiūlymams. Tai yra atsisakyti įstaigų grupių naikinimo ir darbo apmokėjimais sistemos įstaigose… Bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama kolege. Kviečiu į tribūną R. Šalaševičiūtę perskaityti Socialinių reikalų ir darbo komiteto išvadą. Prašom, kolege, pristatyti komiteto išvadą.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Teisės departamento išvadai, pateiktai dėl projekto 7 straipsnio. Taip pat komitetas pritarė Teisės departamento išvadai, pateiktai dėl 6 straipsnio. Abu straipsnius pataisė pagal Teisės departamento pasiūlymus.
Tačiau Socialinių reikalų ir darbo komitetas nepritarė pirmai koeficientų lentelei. Komiteto nepritarimo argumentai buvo, kad dalis teismų priklauso trečiai įstaigų grupei, todėl trečios įstaigų grupės stulpelyje būtina numatyti trečios įstaigų grupės teismo kanclerio pareigybės koeficiento intervalą. Įstaigų skirstymas į grupes galios iki 2019 m. rugsėjo 1 d., todėl Vidaus reikalų ministerijos pasiūlymas užpildyti trečios įstaigų grupės intervalą yra būtinas, kad įstatyme neliktų teisinės spragos. Ir, atrodo, viskas.
Dar yra. Komitetas pasiūlė išbraukti įstatymo projekto 12 straipsnį, atitinkamai pakeičiant po to kitų straipsnių numeraciją, čia yra techninio pobūdžio.
Taip pat buvo Seimo nario R. J. Dagio pasiūlymas, jam buvo pritarta.
Taip pat Socialinių reikalų ir darbo komitetas pasiūlė išbraukti įstatymo projekto 13 straipsnį, atitinkamai pakeičiant po to einančių straipsnių numeraciją, ir komiteto nuomonė buvo pritarti.
Be to, Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė techniniam pakeitimui dėl projekto 15 straipsnio, taip pat komitetas atsižvelgė į Teisės departamento pareikštą nuomonę ir pataisė pagal ją. Dabar jau viskas.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Diskutuoti užsirašė A. Sysas. Prašom, kolega, norite? Prašom, kolega.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiami kolegos, gerbiamas pirmininke, dabar pailsėsime nuo greito balsavimo, šiek tiek pašnekėsime apie įstatymus, nes dabar prasideda svarstymų etapai. Manau, kad šis įstatymo projektas, kurį mes dabar svarstome, yra pavyzdys, kaip mes neturėtume Seime elgtis. Pirminis įstatymas, kurį atnešė Vyriausybė, buvo labai konkretus: išspręsti kai kurias problemas, kurios yra dėl mokesčių reformos, ir spręsti tam tikros kategorijos žmonių darbo apmokėjimą. Taškas. Bet po svarstymų komitetuose mes šiam įstatymui priteikėme net tokių siūlymų kaip naikinti grupes, atlyginimus pagal įstaigų grupes. Galėjome ir savivaldybės įstaigą, ir ministeriją sulyginti ir bet kuriam pareigūnui ar darbuotojui pradėti mokėti tokius pačius atlyginimus.
Aš manau, kol kas pas mus ir taip darbo apmokėjimo sistema iškraipyta ir tokie siūlymai yra prasti. Džiaugiuosi, kad Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas atsisakė noro panaikinti šias grupes. Bet aš manau, kad lieka keletas dalykų, į kuriuos komitetas neatsižvelgė, tai yra į mūsų komiteto siūlymą neprilyginti rajono teismo kanclerio atlyginimo prie Seimo nario atlyginimo. Dabartiniame įstatyme iš principo 19,5 yra beveik Seimo nario atlyginimas – 20. Jūs dabar rajono kanclerio atlyginimą sulyginate su Seimo nario. Mes patys kuriame čia tokius dalykus, kurių negalėsime paaiškinti. Nuo to mūsų autoritetas nedidėja. Tikrai nedidėja. Ir tada požiūris į mus, kaip į įstatymų leidėjus, yra labai keistas. Ko čia grumtis, po 12 konkuruoti dalyvaujant rinkimuose, jeigu eini, susirandi šiltesnę vietą ir gauni atlyginimą. Mes tokiais sprendimais išbalansuojame ir taip išbalansuotą darbo apmokėjimo sistemą. Gerbkime tam tikras institucijas, kurios pagal hierarchiją yra šiek tiek aukščiau, ir viskas bus gerai. Aš manau, kad komiteto siūlymui reikia pritarti, o ne atmesti jį.
Ir kitas dalykas, yra 5 straipsnis. Taip liaudiškai pasakysiu: kokio velnio mes pradedame reguliuoti savo padėjėjų darbo laiką? (Balsas salėje) Na, kol kas šiame įstatyme yra, aš žinau, kad ir jūs užregistravote, ir aš pasiūlymą nelįsti į darbo laiko reguliavimą. Pirmiausia tai yra nelygiateisiškumo principas. Kiti pareigūnai gali, Valstybės tarnybos įstatyme šita nuostata lieka, kad savaitę 40, viskas gerai, bet dirbti galima ir daugiau, iki 48 savaitinių valandų. Viskas gerai. Kai mes įrašome 40 valandų darbo savaitę, sukeliame nereikalingą nepasitenkinimą, nes būtent tik Seimo nario padėjėjams.
Manau, kad šitą mes turime pataisyti ir tam nereikia pritarti, palikti seną formuluotę, kuri yra ir naujame Valstybės tarnybos įstatyme, kuri buvo ir senajame įstatyme. Aš manau, tada galime priimti šitą įstatymą. Bet iš principo aš sakau, jeigu mes, ypač sesijos pabaigoje, visados rudens sesijos ar vasaros sesijos, pradedame daug taisyti, nuo to skubėjimo mes pridarome labai daug klaidų. Tada tas atsisuka prieš mus pačius, nes mes vėl turime grįžti. Todėl visada kreipiuosi su dideliu prašymu – labai atsargiai bandykime paskutinėmis dienomis ką nors rimtai keisti, nes tai turi likutines ilgas pasekmes ir mes patys save pastatome į nepatogią padėtį, kai pradedame taisyti, taisyti ir taisyti. Todėl noriu, kad mes balsuodami rimtai pažvelgtume į šį įstatymą ir nepadarytume klaidų. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega. Tiesiog noriu informuoti, kad yra užregistruoti dviejų Seimo narių pasiūlymai, tai yra A. Syso ir G. Burokienės, bet kadangi svarstymo laikas praleistas, visi jūsų pasiūlymai eina į priėmimo stadiją. Antradienį yra numatytas šio įstatymo projekto priėmimas.
Dabar gal tada aš vėl kviečiu komiteto pirmininkę gerbiamą G. Burokienę. Atsiprašau, per šoninį mikrofoną – R. Šalaševičiūtė. Prašom.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Aš labai atsiprašau. Nepasakiau balsavimo rezultatų pristatydama komiteto išvadą. Už balsavo 8 komiteto nariai, 2 buvo susilaikę. Už – 8, susilaikė 2. Aš nepasakiau šitų skaičių.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama kolege. Gerbiama Goda, prašau. Kolegos, dėl 1 straipsnio pastabų, pasiūlymų negauta. Ar galime bendru sutarimu pritarti? Galime. A, Jėzau, atsiprašau, atsiprašau tikrai. Dėl 2 straipsnio yra Socialinių reikalų ir darbo komiteto… Pagal mūsų formalumą mes turime turėti 10 Seimo narių palaikančių, tai, ko gero, galime… Laikykime, kad dėl visų pasiūlymų tikrai bus 10 narių, kad nereikėtų dėl kiekvieno kelti ranką. Galime taip sutarti, kolegos? Ačiū, kolegos, sutrumpinsime šiek tiek laiką. Komitetas pritarė. Gal komiteto pirmininkė?..
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Taip, komitetas pritarė Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlymui, kadangi čia atitinkamai keičia numeraciją. Komiteto pirmininkė visas pastabas jau pristatė.
PIRMININKAS. Supratau, kolege. Dėl 6 straipsnio yra gauta Socialinių reikalų ir darbo komiteto, jūs irgi pritariate jam.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Taip.
PIRMININKAS. Dabar važiuojame… 11 straipsnio 1 priedas. Yra gautas Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlymas. Komitetas…
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Nepritarė.
PIRMININKAS. Nepritarė. Gal komiteto pirmininkė R. Šalaševičiūtė dėl 11 straipsnio 1 dalies 1 priedo pakeitimo? Savivaldybių komitetas nepritarė. Iš vietos.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Čia dėl teismo kanclerio, aš taip suprantu.
PIRMININKAS. Taip, dėl teismo kanclerio.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Aš pristatydama iš konsoliduoto pasakiau, tuoj, minutėlę, atsiversiu. 11 straipsnis?
PIRMININKAS. 6 puslapis, viršus.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). 6 puslapis. Socialinių reikalų ir darbo komitetas nepritarė, nes, kaip sakiau, dalis teismų priklauso trečių įstaigų grupei, todėl trečių įstaigų grupės stulpelyje būtina numatyti koeficiento intervalą trečios įstaigų grupės teismo kanclerio pareigybei. Įstaigų skirstymas į grupes galios iki 2019 m. rugsėjo 1 d., todėl Vidaus reikalų ministerijos pasiūlymas užpildyti trečią įstaigų grupės intervalą yra būtinas, kad įstatyme neliktų teisės spragos. Tokie argumentai buvo ir mes išbraukėme.
PIRMININKAS. Kolege, yra mano klausimas jums. Jūs prašote balsuoti dėl šito, ar pritariate Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pozicijai? Jūs prašote balsuoti…
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Kadangi komitetas buvo išreiškęs savo nuomonę…
PIRMININKAS. Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų pritarta… Atsiprašau, motyvai, labai atsiprašau. Kolega A. Sysas užsirašė. Prašau, kolega.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, komitetas pasiūlė šitos dalies nekeisti, nes yra dvi atskiros grupės. Aš bandžiau iš tribūnos paaiškinti, kad žemiausios kategorijos teismų kanclerio atlyginimas prilyginamas beveik Seimo nario atlyginimui. Aš manau, kad turi būti tam tikra hierarchija. Komitetas neprieštaravo, kad reikia kažką tvarkyti, bet šitai daliai… būtent 5 straipsnio 1 priedą pasiūlė išbraukti, palikti seną tvarką. Todėl aš kviečiu pritarti Socialinių reikalų ir darbo komiteto siūlymui, o ne jį atmesti.
PIRMININKAS. Kolegos, balsuojame. Kas už tai, kad būtų pritarta Socialinių reikalų ir darbo komiteto pateiktam pasiūlymui, balsuojame. Ne A. Syso, o Socialinių reikalų ir darbo komitetas pateikė pasiūlymą. (Balsai salėje) Pagrindinis komitetas nepritarė.
Kolegos, už balsavo 36, prieš – 7, susilaikė 33. Deja, Socialinių reikalų ir darbo komiteto nuomonei nepritarta.
Važiuojame toliau.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). 10 puslapis.
PIRMININKAS. Kitas. Dėl 12 straipsnio yra Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlymas. Tuojau, sekundėlę. Komitetas pritarė šitam dalykui.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Taip.
PIRMININKAS. Ir mes galime bendru sutarimu pritarti. Yra gautas Seimo nario R. J. Dagio pasiūlymas. Tuojau, sekundėlę. Komitetas nepritarė. Kolegos nematau, nėra. Gal komiteto pirmininkė trumpą poziciją?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Kadangi mes siūlėme naikinti grupes, buvo netikslinga, bet dabar, pasikeitus sprendimui, nežinau. Apsispręsti turėtų Seimo salė.
PIRMININKAS. Ne, kolege, jūs…
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Mes nepritarėme.
PIRMININKAS. Tokiu atveju lieka komiteto nuomonė. Dabar, kolegos, kitas – dėl 13 straipsnio 2 priedo yra Socialinių reikalų ir darbo komiteto. Pagrindinis komitetas pritarė.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Taip.
PIRMININKAS. Oi, atsiprašau.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Čia prieš tai…
PIRMININKAS. Ne, ne, palaukite. Dėl R. J. Dagio. Kolegos nematau. A. Sysas buvo už. Už R. Dagio pasiūlymą?
A. SYSAS (LSDPF). Taip, taip.
PIRMININKAS. Prašau.
A. SYSAS (LSDPF). Aš noriu pasisakyti. Gerbiami kolegos, pagrindinis komitetas siūlė išvis grupes panaikinti, todėl jų nuomonė dėl Seimo nario R. J. Dagio ir mano pasiūlymo buvo prieš. Šiuo atveju situacija keičiasi – grupės lieka. Mes priėmėme ne vieną įstatymą ir įpareigojome „Sodrą“ atlikti papildomus darbus, ir šiandien, pavyzdžiui, spausdinti ir platinti pažymėjimus, perskaičiuoti pensijas ir visus kitus dalykus. Mes šitai kategorijai žmonių visą laiką krauname daugiau darbų palikdami su mažu darbuotojų skaičiumi ir mažais atlyginimais. Šitie darbuotojai, patikėkite, jūs turbūt kiekvienas esate iš rajono, užeikite į socialinio draudimo skyrių ir paklauskite, kiek tie žmonės dirba. Tai būtų galimybė šitiems žmonėms pagal savo turimų lėšų ribas šiek tiek pasididinti atlyginimą.
Noriu atkreipti dėmesį, kad „Sodra“ administravimui sunaudoja mažiausiai lėšų iš visų valstybinių institucijų. Tai galima patikrinti pasižiūrėjus į duomenis. Todėl būkite geri, siūlau pritarti R. J. Dagio pasiūlymui. Čia kalbama tik apie „Sodros“ valdybą ir skyrius, kurie yra rajonuose. Aš manau, mes atkurtume tam tikrą teisybę ir teisingumą jų atžvilgiu. Darbų mes jiems užkrovėme daug, bet dėl to jų darbo užmokestis nė kiek nepadidėjo. Leiskime, kaip mes leidome prokuratūrai, STT, iš savo lėšų mokėti šiek tiek didesnius atlyginimus. Tai bus normalu ir to reikia.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Kadangi prašymas yra ir palaikymas yra, autoriaus nėra, bet vis tiek turime teikti balsuoti. Kas už tai, kad būtų pritarta R. J. Dagio pasiūlymui? Prašau. Komitetas nepritarė.
Kolegos, už balsavo 44, prieš – 7, susilaikė 33. Kolegos, pasiūlymui pritarta. (Balsai salėje) Palaukite sekundėlę, kolegos, nes čia, žinokite, daug tų siūlymų.
Dėl 13 straipsnio 2 priedo tada, gerbiama komiteto pirmininke. Buvo Socialinių reikalų ir darbo komiteto, jūs pritarėte?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Taip, siūlome pritarti.
PIRMININKAS. Ir mes tada pritariame bendru sutarimu. Dabar 15 straipsnis dėl įgyvendinimo. Dėl 15 straipsnio buvo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlymas.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Pritarėme.
PIRMININKAS. Esate pritarę.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Ir į baigiamąsias atsižvelgta.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege, jums tada.
Už, prieš? Yra J. Razma. Kolega Jurgi, jūs kalbate prieš? Prašau, kolega.
J. RAZMA (TS-LKDF). Man atrodo, čia mes, ir balsuodami ekspromtu, ir svarstydami pavargę, tikrai tame projekte pripainiosime. Manau, kad ypač prastai atrodo kai kurie čia užprogramuoti sprendimai dėl mūsų pačių, kai mes neradome galimybių normaliau padidinti atlyginimų mokytojams, kitiems viešojo sektoriaus darbuotojams, o štai šiame projekte Seimo Pirmininko patarėjo atlyginimą mes iš esmės padidinome pusantro karto, perkėlėme jį iš skilties, kur buvo nuo 11 iki 18, į skiltį nuo 18,7 iki 20. Tas Seimo narių patarėjų įvedimas, man atrodo, irgi sukels nereikalingų kalbų, kad mes sau kažką pasigeriname. Keistai atrodo, kad patarėjai yra tame pačiame intervale kaip padėjėjai. Tai kokie jie ten patarėjai, jeigu tame pačiame atlyginimų intervale kaip mero padėjėjai ar Seimo narių padėjėjai? Be abejo, ir lėšų iš esmės kokiems nors sprendimams nenumatyta, nes biudžete ten pridėta tik simbolinė suma.
Man atrodo, kad čia yra daug ko pripainiota ir tai vyksta todėl, kad kolegė A. Širinskienė niekaip savo komitete neapsvarsto Seimo narių garantijų įstatymo projekto, kur visus tuos klausimus būtų galima normaliai išspręsti. Dabar mes dėl kažko atskiruose įstatymuose ekspromtu sprendžiame. Sakau, visuomenė tai gali suprasti kaip tam tikrų privilegijų sau kūrimą tame bendrame mokytojų streikų fone.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. A. Sysas užsirašė už. Kolega, prašau.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, kaip čia ne vieną kartą skambėjo, tobulų įstatymų nebūna, bet tai yra padarytas tam tikras žingsnis į priekį. Tie ne patys geriausi pasiūlymai buvo išbraukti, mano galva, išskyrus vienintelį, kad neužteko jums drąsos balsuoti prieš teismų kanclerius. Nežinau, gal turite kokių nors uodegų. Aišku, nereikia atsižegnoti terbos, tiurmos ir dar kai ko, bet manau, kad dėl kitų sprendimų mes padarėme, na, iš to įstatymo, ką galėjome, kad jis šiek tiek leistų sutvarkyti „Sodros“ darbo apmokėjimą. Pirmiausia Vyriausybė atėjo dėl Valstybės duomenų apsaugos inspekcijos vadovo ir visos komandos, tai šitas klausimas vis tiek turi būti sutvarkytas iki sausio 1 dienos. Iš dviejų blogybių reikia rinktis mažesnę, tai aš renkuosi mažesnę blogybę, kad reikia pritarti.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, tada balsuojame. Už, prieš motyvai išsakyti. Prašau, kolegos, balsuoti.
Kolegos, balsavo 77 Seimo nariai: už – 68, prieš – 0, susilaikė 9.
18.34 val.
Vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1381 1 ir 2 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2714(2), Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo Nr. I-1374 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1599(2) (svarstymas)
Dabar, kolegos, kviečiu dėl lydimųjų projektų Nr. XIIIP-2714 ir Nr. XIIIP-1599 G. Burokienę, dėl abiejų įstatymų lydimųjų projektų. Kadangi ten nėra nei pastabų, nei pasiūlymų, tai komiteto išvadą galime dėl abiejų pasakyti. Kolegos, sutaupysime laiko. Tikiuosi, nepyksite.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Projektas Nr. XIIIP-2714 – pritarti komiteto išvadoms ir komiteto patobulintam įstatymo projektui bendru sutarimu. Toliau, projektas Nr. XIIIP-1599. Pritarti komiteto išvadoms ir komiteto patobulintam projektui bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Kviečiu kolegę Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkę R. Šalaševičiūtę. Prašom. Dėl abiejų projektų, gerbiama pirmininke. Dėl abiejų. Ačiū, kolege.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Iš esmės pritarti. Komitetas priėmė sprendimą iš esmės pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetui tobulinti įstatymo projektą pagal Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas, kurioms komitetas pritarė. Pritarta buvo bendru sutarimu.
Analogiškai… Yra tik kitokie balsavimo rezultatai dėl antro projekto. Iš esmės pritarta antram įstatymo projektui. Siūloma patobulinti pagal Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadas. Balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 1, susilaikė 3.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Teisės ir teisėtvarkos komitetas – A. Nekrošius. Nematau. Perskaitysiu. 2018 m. gegužės 16 d. Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstė abu įstatymų projektus, tiksliau, vieną, Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymą. Siūloma pagrindiniam komitetui pritarti ir patobulinti atsižvelgiant į Teisės departamento pastabas. Už – 7, prieš ir susilaikiusių nėra.
Kadangi pastabų ir pasiūlymų negauta, balsuojame dėl projekto Nr. XIIIP-27… Atsiprašau, gal yra užsirašiusių už ir prieš? Nėra. Nematau. Dėl projekto Nr. XIIIP-2714. Kolegos, balsuojame. Kas po svarstymo pritaria įstatymo projektui? Gal galime bendru sutarimu? Galime. Ačiū, kolegos, bendru sutarimu. Kitas balsavimas – lydimasis projektas Nr. XIIIP-1599. Gal irgi galime bendru sutarimu? Ačiū, kolegos.
18.37 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 153 ir 16 straipsnių pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-2990 (pateikimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas. Deja, čia jau yra pateikimas – projektas Nr. XIIIP-2990. Kviečiu komiteto pirmininkę, nes komiteto vardu yra užregistruota. Gerbiamoji G. Burokienė. Įstatymo projekto pateikimas, nors jis yra irgi lydimasis pagrindinio Valstybės tarnybos įstatymo. Prašom. Seimo statuto 153 ir 16…
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Kadangi komitetas svarsto, kad Seimo nario padėjėjas turėtų būti ne tik padėjėjas-sekretorius bet ir patarėjas, todėl siūlome keisti Statutą ir reglamentuoti, kad patarėjo, sekretoriaus-padėjėjo darbo laiką organizuoja Seimo narys ir jis savarankiškai planuoja jį. Galbūt trumpai būtų tiek.
PIRMININKAS. Gerbiama kolege, jūsų nori paklausti trys Seimo nariai. A. Sysas. Prašom, kolega.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiama pirmininke, gal galite visiems pasakyti, kam reikalinga šita pataisa, kad Seimo narys turės ne tik patarėją, bet ir padėjėją? Sakykime, dvi kategorijos. Ar aš teisingai suprantu, kad mes grįžtame prie to, kad patarėjui bus aukštesni reikalavimai, o padėjėjui žemesni?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Kadangi šakutės yra nuo 5,7 iki 12, tai, kai jau bus galima skirti Seimo nario padėjėjui koeficientą 12, tai jis tikrai prilygsta padėjėjo algai, atsiprašau, patarėjo. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Patarėjas, kolegos, patarėjas. J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū.
PIRMININKAS. Kolegos, klausykite!
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Gerbiama kolege, jūs, be to, dar teikiate, taisote 153 straipsnio 4 dalį, kad savivaldybės suteikia nemokamai patalpas ne tik Seimo nariui, bet ir politinio asmeninio pasitikėjimo tarnautojui.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Kuris dirba pas Seimo narį.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Taip, bet iš esmės patalpos suteikiamos Seimo nariui. Patarėjas ar padėjėjas, ar kas kitas bus, ne jis gauna patalpas, Seimo narys gauna patalpas ir čia jo prerogatyva, kas bus tose patalpose. Mano manymu, iš viso nereikia minėti to, kad suteikiamos padėjėjui ar patarėjui, nes jis kaip vienetas neegzistuoja. Tai yra Seimo nario biuro darbuotojas. Čia, mano manymu, perteklinė norma.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Supratau.
PIRMININKAS. Matyt, komitetas pakoreguos, pataisys. S. Šedbaras. Prašom.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Irgi sena diskusija, kolege, dėl Seimo nario politinio pasitikėjimo tarnautojo darbo laiko režimo. Apskritai reikėtų turbūt pagalvoti apie tuos tabelius, kuriuos pasirašinėjame, kurie visiškai neatspindi realybės, o jūs dar siūlote papildomą dalį įvesti šiame projekte. Taigi būna, kad grįžtame 12 valandą nakties ar 1 valandą nakties. Būna, kad laisvesnė diena. Tai ar reikia dar kokio papildomo apsunkinimo, kokios deklaratyvios normos šito straipsnio dar vienoje papildomoje dalyje?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Tai būtent, kad nereikėtų, kaip jūs sakote, nereikalingų užrašymų, kada nedirba, o būtent tada, kada žmogus iš tiesų dirba, nes dirba dažnai ir šeštadienį, ir sekmadienį, tai galbūt pirmadienį, antradienį turėtų turėti laisvą, bet jis privalo rašyti. Kad nebūtų tokių dalykų, kad būtų viskas taip, kaip yra pildoma, tai ir parašome, kad kaip Seimo narys dirba, kaip jis užduoda darbą savo padėjėjui, taip jis ir pildytų savo žiniaraštį. (Balsai salėje) Be abejo, bus.
PIRMININKAS. Gerai, kolegos. A. Palionis. Prašom.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Aš noriu pratęsti apie darbo krūvį. Dabar aš taip suprantu, kadangi ir su Valstybės tarnybos įstatymu derinate, reglamentuosite taip, kad Seimo nario padėjėjas galės dirbti tik 40 valandų per savaitę.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). 60 valandų.
A. PALIONIS (LSDDF). Seimo nariui.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). 60 valandų. Pakeitėme.
A. PALIONIS (LSDDF). Bet Seimo nariui 40, aš taip supratau pagal valstybės tarnybą, ir kitą pusę etato kitur, bet ne Seimo nariui.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Ne, čia buvo toks pirminis mūsų pamąstymas, bet, kaip sakėme, ir A. Sysas, ir aš šiandien pateikėme pasiūlymus, kad būtent 60 valandų galėtų dirbti Seimo nariui.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege, į klausimus atsakėte.
Už – V. Rinkevičius. Prašom.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Kuklumas žmogų puošia, bet vis dėlto mes esam įstatymų leidėjai ir nusikuklinti visiškai iki tokio beviltiško lygio neturėtume. Bent jau galvokime tarptautiniu lygiu. Gal valstybėje mūsų reitingai ir maži, bet vis tiek visi supranta, ir kitų šalių parlamentarai, kad norint kompetentingai parengti įstatymą ne tik padėjėjų ir patarėjų reikia, kurie patartų. Galų gale, norint rasti kompetentingą žmogų, kitą kartą ne atlyginimas riboja, o tiesiog jo teisinė padėtis ir pareigybė. Galbūt jis būdamas patarėju dirbtų už mažesnį atlyginimą, bet ne padėjėju. Padėjėjas daugiau kanceliarinį darbą atlieka. Tiesiog gerbkime šiek tiek ir save, ir savo prestižą, statusą Seimo nario. Aš siūlau balsuoti už.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. J. Razma – prieš.
J. RAZMA (TS-LKDF). Tikrai siūlau nepritarti projektui. Jis yra žalias, skubotai, matyt, čia įregistruotas. Jeigu norime kalbėti apie Seimo nario patarėją, reikėjo tai rimčiau apgalvoti kartu su Valstybės tarnybos įstatymo pataisomis, nerašyti kablelio „padėjėjas, patarėjas“ su tuo pačiu atlyginimų koeficientų intervalu. Dabar vienas Seimo narys pamąstys, kad patarėjo koeficientas gali būti 7, kitas kels reikalavimus, kad koeficientas turi būti 12. Tai bus visiškas chaosas.
Aš manau, kad galėjome pasiremti kad ir Europos Parlamento patirtimi. Galėjome pasakyti, kad Seimo narių padėjėjų ir patarėjų etatams išlaikyti skiriamas fiksuotas fondas, kuris būtų lygus dabartiniam trijų padėjėjų fondui, ir Seimo narys tada įformina savo patarėjų ar padėjėjų etatus. Bet, žinoma, patarėjams ir padėjėjams reikėtų skirtingus atlyginimų koeficientų intervalus numatyti, kad jie atitiktų atitinkamus vyriausybinius etatus. Dabar čia taip skubotai lyg ir norima tą statusą suteikti, bet tai yra tikrai nekokybiškai parengta. Ir, kaip minėjau, dar šitame biudžeto priėmimo kontekste visi tie dalykai gali būti suprasti, kad mes sau pasigerinome situaciją, apsisprendėme kažką tyliai, o dėl biudžetinio sektoriaus nepadarėme.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, nuomonės išsiskyrė. Balsuojame. Kas už tai, kad po pateikimo būtų pritarta?
Balsavo 76 Seimo nariai: už – 57, prieš – 1, susilaikė 18.
Kreipiuosi į komiteto pirmininkę. Gerbiama Guoda, gerbiama Guoda! Komiteto pirmininke, ar sutinkate, kad būtų taikoma skuba, jei Seimas pritars, nes prieš tai jūs turite pasivyti dar du lydimuosius? (Balsai salėje) Gali ir komiteto primininkas prašyti skubos, komiteto pirmininkė, ir Seimo Pirmininkas. Seimo Pirmininkas – dėl skubos. Tinka, Pirmininke, skuba, kad prisivytų du lydimuosius projektus? Tinka? Galime bendru sutarimu, kolegos, pritarti? Balsuojame. Kas už tai, kad būtų taikoma skuba, balsuoja už, kas mano kitaip, balsuoja kitaip – prieš arba susilaiko.
Balsavo 69 Seimo nariai: už – 52, prieš – 3, susilaikė 14. Skubai pritarta.
Kaip komitetas spės: arba antradienį bus darbotvarkėje, arba ketvirtadienį. Pagrindinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas, papildomas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. (Balsai salėje) Kadangi Seimo statutas.
18.48 val.
Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo Nr. I-532 48 ir 91 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1166 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2977(2) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimo projektas Nr. XIIIP-2977. G. Burokienė. Prašom.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Komitetas pritarė patobulintam įstatymo projektui ir jo lyginamajam variantui bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Kolegos, galime bendru sutarimu pritarti? (Balsai salėje) Galima, nes už, prieš nėra.
18.48 val.
Vyriausybės įstatymo Nr. I-464 6, 13, 18, 22, 24, 26, 291, 30, 311, 38, 45 ir 46 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1371 9 ir 13 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 81 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-2520(2), Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1370 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2521(2) (svarstymas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Vyriausybės įstatymo projektas ir lydimasis Nr. XIIIP-2520. Kviečiu Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narį Z. Streikų pristatyti komiteto išvadą. Prašau, kolega.
Z. STREIKUS (LVŽSF). Komitetas svarstė minėtą įstatymo projektą. Komiteto išvada – pritarti komiteto išvadai ir komiteto patobulintam įstatymo projektui Nr. XIIIP-2520(2). Balsavimo rezultatai. Vyko alternatyvus balsavimas. Už komiteto išvadą ir komiteto patobulintą įstatymo projektą balsavo 5, o už kitą variantą – 2. Pritarta pirmam variantui.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Kviečiu diskutuoti J. Sabatauską. Prašom, kolega. Ar jūs dėl motyvų norėjote? Gerai, kolega.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami kolegos, aš iš viso keliu klausimą, kam reikia tokios pataisos. Perskaičiau aiškinamąjį raštą, ten bandoma aiškinti, kad štai Prezidento kanceliarijos kancleris yra politinio (asmeninio) pasitikėjimo, kad Vyriausybės kancleris… bet tai yra visai skirtingi dalykai. Štai dabar mes turime situaciją su trijų ministrų vakuumu Lietuvos Respublikos Vyriausybėje. Nėra trijų ministrų. Automatiškai kartu su ministrų kadencija baigėsi ir viceministrų, ir visų patarėjų. Viskas! Nėra nei viceministrų, nei patarėjų. Įsivaizduokime, padarome dar ir kanclerį politinio asmeninio pasitikėjimo, nelieka ir kanclerio. Dvi, tris savaites nebus ministro, o ir ilgiau kartais būna. Ką tas vargšas kitas ministras, kuriam pagal Vyriausybės įstatymą pavedama eiti laikinai to ministro pareigas, galės padaryti, kai nėra daugiau nė vieno tarnautojo politinio asmeninio… (Balsas salėje) tai yra ne politinio asmeninio, o karjeros tarnautojo, vadovo, kuris galės sustyguoti tą darbą ministerijos?
Aš esu kategoriškai prieš, kad įvestume politinio asmeninio pasitikėjimo kanclerį, nes tada išvis bus chaosas. Nėra jokios logikos. Nelyginkime niekaip su prezidentūra, nelyginkime su Vyriausybės kanceliarija, nes Prezidento vakuumas būna labai minimalus. Faktiškai vakuumo nebūna. Prezidentas eina pareigas iki tol, kol prisiekia naujas Prezidentas. Tą dieną, kai prisiekia naujas, baigiasi buvusio Prezidento kadencija. Vadinasi, iš karto paskiriamas kancleris. Čia nėra jokio vakuumo. Tai net lyginti niekaip negalima.
Buvo rašoma net ir aiškinamajame rašte, kad štai dėl Seimo, irgi buvo noras Seimo, bet kadangi Seimo kancleriui nustatyti reikalavimai, kad jis negali dalyvauti politinėje veikloje, tai atsisakyta šitos idėjos. Ir gerai, kad atsisakyta, nes tada vėl bus tas pats. Aš sakau, jeigu jūs norite chaoso ministerijose… Pažiūrėkite į ministrus. Mes turime čia vieną ministrą, ką tik neseniai buvo ir Ministras Pirmininkas, yra ir buvusių ministrų, kurie tikrai galės pasakyti, kad tada tam ministrui, kuris, pavyzdžiui, kaip dabar R. Masiulis laikinai eina švietimo ministro pareigas, nėra ten nieko. Įsivaizduokim, nei kanclerio nebus, nieko. Tai ką, jam kiekvieną skyriaus vadovą kviestis, kiekvieną departamento vadovą? Tam yra kancleris. Yra pavedimas kancleriui ir kancleris viską styguoja. Visą darbą organizuoja. Be to, yra tam tikras tęstinumas, tam tikras pereinamumas turi būti darbų. Negali viskas būti kaip nukirsta, kai nelieka ministro, tada, kaip sakiau, nelieka ir viceministrų, ir patarėjų, ir, neduok Dieve, dar ir kanclerio.
Todėl aš sakau, šitas projektas yra niekam tikęs, jo tikrai reikia atsisakyti. Ir aš net stebiuosi, kad jis dar iki svarstymo stadijos atėjo. Komitetas turėjo tą išvadą padaryti, kad tokio varianto būti negali. Ačiū, kolegos.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Už, prieš tuojau pažiūrėsime. Nėra. Prieš – G. Skaistė. Nematau. J. Razma. Prašau, kolega Jurgi, dėl kanclerių politinio pasitikėjimo. Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Iš tiesų negalima pritarti tokiam projektui, kuris destabilizuotų ministerijų darbą, neužtikrintų reikiamos kokybės dalykinio perimamumo reikalų, kai keičiasi ministrai. Jis atspindi tik paprastą valdančiųjų norą į šias pareigybes sustatyti savus. Nežinau, kodėl čia prireikė tų papildomų politinių pareigybių. Gal Lenkų rinkimų akcijos atstovams reikia atsidėkoti už balsavimą dėl biudžeto ar dar kažkam, bet, be abejo, tai griautų visą valstybės tarnybos nusistovėjusią sistemą. Kviečiu tikrai nepritarti tokiam sumanymui.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, balsuojame po svarstymo. Prašau, kolegos, balsuojame dėl įstatymo projekto Nr. XIIIP-2520.
Kolegos, balsavo 68 Seimo nariai: už – 40, prieš – 12, susilaikė 16.
Po balsavimo replika – E. Pupinis. Prašau.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų susimąstykite, sakėte – profesionalų Vyriausybė. Profesionalų Vyriausybė, kuri nori atsisakyti profesionalų. Iš tikrųjų nesuderinama su jūsų programa.
PIRMININKAS. Kitas balsavimas dėl Valstybės tarnybos įstatymo projekto Nr. XIIIP-2521(2). (Balsai salėje) Lydimasis? Dėl abiejų? Kolegos, laikome, kad buvo balsuota dėl abiejų. Ačiū, kolegos.
18.56 val.
Profesinių pensijų kaupimo įstatymo Nr. X-745 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2807(2)ES, Draudimo įstatymo Nr. IX-1737 1, 2, 31, 45, 50, 95, 1581, 160, 162, 165, 169, 171 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2808(2), Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 42 ir 43 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2809(2) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIIP-2807(2)ES. Kviečiu V. Ąžuolą pateikti Biudžeto ir finansų komiteto išvadą. (Balsai salėje) Dėl visų trijų, dėl projekto Nr. XIIIP-2808 ir projekto Nr. XIIIP-2809, dėl visų trijų įstatymų projektų, dėl pagrindinio ir jo lydimųjų. Dėl Draudimo įstatymo, dėl Lietuvos banko įstatymo ir dėl Profesinių pensijų kaupimo įstatymo. (Balsai salėje) Gerai, tuojau duosime. Gerai, gerai. Ten viskas tas pats, bendrai pritarta yra.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Komiteto nuomonė buvo pritarti visiems trims.
PIRMININKAS. Ačiū. R. J. Dagio nėra. Taip pat Socialinių reikalų ir darbo komitetas svarstė ir (tuojau, sekundėlę), kiek aš pamenu, buvo pritarta, bendru sutarimu pritarta. Gerai, kolegos, ačiū.
Diskutuoti nėra… Ačiū, gerbiamasis kolega. Ačiū. (Balsai salėje) Viskas, ačiū. Už – A. Sysas. Algirdai, ar labai norite? Gal galime bendru sutarimu tada?..
A. SYSAS (LSDPF). Ne, aš tik vieną sakinį pasakysiu. Gerbiami kolegos, mes kartais gaištame laiką dėl įstatymų, kurie mūsų duomenų bazėse yra, bet jie negyvybingi nuo 2008 metų ir keičiant direktyvas juos reikia keisti. Reikia pagalvoti, gal apskritai reikia panaikinti tai, kas neegzistuoja ant žemės.
PIRMININKAS. Manau, ateityje valdyba gali pagalvoti.
Kolegos, galime bendru sutarimu pritarti po svarstymo? (Balsai salėje) Turiu atsiklausti. Ačiū, kolegos, pritarta.
18.57 val.
Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. IX-1709 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2791(2)ES, Informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. XII-376 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2792(2)ES, Profesionaliesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų valdymo įmonių įstatymo Nr. XII-1467 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2793(2), Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo Nr. VIII-1212 2, 6, 34, 45, 47, 48, 49, 50 ir 55 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2794(2), Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 42 straipsnio, 1 ir 3 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2795(2), Finansinių priemonių rinkų įstatymo Nr. X-1024 2, 29 ir 88 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2796(2), Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo Nr. IX-975 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2797(2), Įmonių, priklausančių finansų konglomeratui, papildomos priežiūros įstatymo Nr. IX-2387 1, 2 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2798(2), Buhalterinės apskaitos įstatymo Nr. IX-574 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2799(2), Pelno mokesčio įstatymo Nr. IX-675 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2800(2), Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo Nr. VIII-935 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2801(2), Akcinių bendrovių įstatymo Nr. VIII-1835 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2802(2), Vertybinių popierių įstatymo Nr. X-1023 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2803(2), Ūkinių bendrijų įstatymo Nr. IX-1804 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2804(2) (svarstymas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIIP-2791 ir jį lydintys teisės aktai. Kviečiu Biudžeto ir finansų komiteto narį V. Ąžuolą dėl visų lydimųjų nuo klausimo 2-13.1 iki 2-13.14. Dėl pagrindinio ir visų lydimųjų, Valiau, gerai?
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Komiteto nuomonė buvo pritarti, už – 9, susilaikė 1, daugeliui šių projektų.
PIRMININKAS. Gerai. Kolegos, pastabų, pasiūlymų nėra gauta. Drįstu klausti, gal galime bendru sutarimu pritarti po svarstymo? (Balsai salėje) Ačiū, kolegos. Kartu bendru sutarimu ir dėl jo lydimųjų, taip? Taip. Ačiū, kolegos. Pritarta. Labai jums ačiū, kolega.
18.58 val.
Azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 1, 2, 10, 26, 28, 29 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo trečiuoju1 skirsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-4669(2)VK, Administracinių nusižengimų kodekso 134 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4670(2) (svarstymas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – įstatymo projektas Nr. XIIP-4669. Tuojau, sekundėlę, kad nesumaišyčiau, ir lydimasis yra… Taip, A. Palionis vietoj S. Jakeliūno. Prašau, kolega.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas svarstė šį projektą ir komiteto sprendimas – pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui, atsižvelgiant į Teisės departamento pateiktas pastabas ir komiteto pasiūlymus, kuriems komitetas pritarė, ir išvadoms. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Taip pat kviečiu A. Baurą, Ekonomikos komiteto išvada dėl Azartinių lošimų įstatymo. Taip, prašau, kolega.
A. BAURA (LVŽSF). Gerbiami kolegos, Ekonomikos komitetas dar šių metų pavasario sesijoje, tai yra birželio mėnesį, svarstė minėtą teisės aktą ir priėmė tokį sprendimą: iš esmės pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms ir pasiūlyti pagrindiniam komitetui jį tobulinti, atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymus, kuriems komitetas pritarė. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, ir jį lydintis Administracinių nusižengimų kodekso įstatymo projektas Nr. XIIIP-4670(2). A. Širinskienės nematau. Drįsiu perskaityti.
2018 m. rugsėjo 26 d. Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstė įstatymo projektą. Už – 8, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Pritarta.
Kolegos, diskutuoti niekas neužsirašė. Už, prieš yra. M. Majauskas. Nematau. J. Razma. Labai norite ar galime… kadangi prieš nėra?
J. RAZMA (TS-LKDF). Vieną sakinį pasakysiu.
PIRMININKAS. Prašau, kolega Jurgi.
J. RAZMA (TS-LKDF). Iš tikrųjų gerai, kad galų gale mes reglamentuojame ir žaidimų automatus, nes tikrai buvo painiavos su lošimo automatais ir šitie prietaisai ar įrenginiai buvo be reglamentavimo. Tai tikrai kviečiu pritarti ir tam tikrą tvarką padaryti šioje srityje.
PIRMININKAS. Dabar taip, kolegos, bendru sutarimu irgi drįstu prašyti. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, kolegos, pritarta.
Taip pat, kolegos, techninio pobūdžio klausimas. Kadangi buvo numatyta 19 valandą baigti, šiek tiek prašyčiau jūsų, nes liko keletą klausimų pabaigti, pratęsti darbotvarkę, jeigu neprieštarautumėte. Nes į priekį pavyko… kai kas pertraukos norėjo, bet paskubėjome. Gerai, kolegos, vadinasi, pratęsiame. Labai ačiū, kolegos.
19.00 val.
Azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 2, 10, 15, 16, 29 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 151, 161 straipsniais įstatymo Nr. XIII-771 3 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1969(2) (svarstymas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-1969. Kolega A. Palionis, Biudžeto ir finansų komitetas. Prašom.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas svarstė ir pritarė komiteto patobulintam įstatymo projektui. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dabar taip, dėl abiejų bendru sutarimu… Teisingai, dėl vieno. Dabar Sveikatos reikalų komitetas, L. Matkevičienė. Šitas, va, yra dabar. Atsiprašau, viskas gerai. Labai atsiprašau. Biudžeto ir finansų komitetas irgi pritarė. Diskusijos nėra. Yra dėl motyvų. Už – M. Majauskas. Nematau. J. Razma – prieš. Kolega, prašom.
J. RAZMA (TS-LKDF). Šį kartą tikrai kviečiu nepritarti neabejotinai kazino lobistų inicijuotam įstatymo projektui ir kviečiu tikrai atidžiai pažiūrėti, kas yra siūloma. Siūloma, kad kazino vaizdo įrašai, kurie daromi virš stalų ir kurie, esant pažeidimams, teisėsaugai yra svarbus įrodymas, būtų saugomi ne 180 dienų, o tik 45 dienas. Tai jūs įsivaizduojate, kad teisėsauga per 45 dienas būtinai spės išsiaiškinti, kad buvo finansinis nusikaltimas, kad buvo pinigų plovimas? Realiai bus taip, kad kai bus prieinama iki tų įrašų pareikalavimo, bus tos 45 dienos praėjusios. Be abejo, aš neįsivaizduoju, kaip FNTT, esant tokiam reglamentavimui, išsiaiškins tuos finansinius nusikaltimus ar pinigų plovimus. Tai man tikrai nesuprantami tokie siūlymai. Čia buvo bandoma aiškinti, kad vargšai kazino stokoja serverių atminties, kad kaups geresnės kokybės, bet reikia leisti trumpiau kaupti, kitaip jie neva nesutinka. Aš tikrai manau, kas nusimano apie kompiuterinę techniką, supranta, kad čia nėra kažkokia milžiniška problema saugoti vaizdo įrašus 180 dienų. Tikrai kviečiu nepritarti, tegul lieka 180 dienų, o reikiamos įrašo kokybės ir taip mes galime pareikalauti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. A. Palionis užsirašė už. Prašom, kolega.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Neplanavau šnekėti, bet kadangi išgirdau tokias nesąmones, tai turiu pasakyti. Visų pirma dėl 180 dienų, kurios dabar reglamentuotos, yra mano pasiūlymas, Seimas yra pritaręs dėl 180 dienų mano pasiūlymui, kuris dabar galioja. Tiksliau, ne galioja, o įsigalios.
Dėl ko yra siūlomos 45 dienos? Todėl, kad šios 45 dienos ir šitie įrašai reikalingi ne pinigų plovimui išsiaiškinti, o identifikuoti žmones, kurie nenori lošti. Ir Lošimų priežiūros tarnyba (visus ginčus sprendžia Lošimų priežiūros tarnyba) pati mūsų komitete yra dalyvavusi. Ji pasakė, visi ginčai kyla po įvykio praėjus vienai, dviem dienoms. Kol ginčas nėra išsprendžiamas, įrašas saugomas nors dvejus ar trejus metus, o šitų 45 dienų visai užtenka. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerai, kolegos, nuomonės išsiskyrė. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų po svarstymo pritarta įstatymo projektui Nr. XIIIP-1969?
Kolegos, balsavo 68 Seimo nariai: už – 45, prieš – 2, susilaikė 21. Replika po balsavimo – A. Sysas. Prašom, kolega.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiami kolegos, aš noriu atkreipti dėmesį, kad praeitoje kadencijoje būtent Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ir pasiūlė netrumpinti šito termino, nes buvo būtent toks pat siūlymas ir praeitoje kadencijoje. Nežinau, kas pasikeitė, kodėl šįkart Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, kuris labai uoliai seka visokius tokius dalykus, dėl to nepareiškė visiškai jokios nuomonės? Čia ne šiaip iš piršto laužta. Turbūt buvo tokia Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pozicija?
PIRMININKAS. Ačiū, kolega, už nuomonę. Tik noriu pasakyti, kad po svarstymo pritarta po balsavimo.
19.05 val.
Seimo protokolinio nutarimo „Dėl Mariaus Kučinsko peticijos“ (projektas Nr. PNP-70) priėmimas
Kolegos, mūsų priešpaskutinis darbotvarkės klausimas yra peticijos. Kviečiu Peticijų komisijos pirmininką gerbiamą P. Čimbarą užimti tribūną ir perskaityti Peticijų komisijos sprendimą. Prašom, kolega, tribūna jūsų.
P. ČIMBARAS (LSDDF). Ačiū, pirmininke.
Peticijų komisija šių metų gruodžio 5 dieną posėdyje iš esmės išnagrinėjo M. Kučinsko peticiją ir priėmė sprendimą atmesti pateiktą pasiūlymą parengti ir priimti įstatymų, kuriuose būtų nustatyta teisė savivaldybių viešosios tvarkos skyriams dienos metu išmatuoti, kokiu garsumu groja muzika, ir, jeigu viršija ribas, už tai bausti, projektus.
Komisija priėmė sprendimą atidžiai išklausiusi pareiškėją, taip pat buvo atsižvelgta į Sveikatos apsaugos, Vidaus reikalų ministerijos, taip pat Savivaldybių asociacijos pateiktas nuomones, išklausė šių institucijų atstovų pasisakymus komisijos posėdyje, todėl nusprendė, kad toks pareiškėjo siūlymas neturėtų būti tenkinamas. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami kolegos, bendru sutarimu galime? Galime.
Ir paskutinis, priešpaskutinis, ko gero, dar vienas darbotvarkės klausimas – Seimo narių pranešimai. Norinčių nematau, akys nežiba, kas norėtų ką nors pasakyti.
Paskutinis ir pagrindinis darbotvarkės klausimas – registracija, kolegos. Registruojamės.
Užsiregistravo 69 Seimo nariai. Neskubėkite, dar nori per šoninį mikrofoną E. Gentvilas kažką gražaus mums pasakyti.
E. GENTVILAS (LSF). Protingas Seimo posėdžio pirmininkas man vis suteikia žodį, nes aš norėjau pagirti Seimo posėdžio pirmininką. Jei ne jis, mes nebūtume laiku spėję užbaigti šito posėdžio. (Plojimai)
Kitas dalykas, kas krito į akis, pastaba dėl kalbos kultūros kolegos labai greitai buvo įsisavinta ir dabar jums lieka vienas dalykas: „p“ raidę kitaip išmokti tarti.
PIRMININKAS. Supratau.
E. GENTVILAS (LSF). Bet ačiū jums.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Kolega A. Vinkus.
A. VINKUS (LSDDF). Aš labai trumpai, kolegos. Labai trumpai, nes išgaruos iki rytdienos ta mintis, ką noriu pasakyti. Pirmiausia šiandien mes iš tiesų visi labai įtemptai dirbome ir labai ačiū.
Antra. Aš norėčiau, kas man buvo nepriimtina ir dėl ko labai išgyvenau, kai, žinoma, mes vieni kitus dergdami ir kritikuodami, ir puldami, ir taip toliau… Kad buvo pedagogai, tai puiku, bet atvesti mažyčiai vaikai pirmų mokyklinių klasių girdi, kaip mes dergiame savo vadovus, kaip mes dergiame vieni kitus. Kur žiūri ponas A. Kirkutis, kur žiūri ponas D. Kepenis dėl sveiko gyvenimo būdo? Mes juos traumuojame! Čia prisimenu V. Čerčilio pasakymą, ką dažnai gerbiamas E. Gentvilas sako, V. Čerčilis pasakė: esant tokiai situacijai, kai maži vaikai mato, kaip mes elgiamės, kas bus, jeigu Dievas nuo mūsų nusisuks? Mes, seniai, tai išmirsime. Bet jaunimas nuo pat mažumės bus traumuotas ir bus tokia karta. Pagalvokime! Apsimąstykime! Ačiū.
PIRMININKAS. Dar sykį, kolegos, ačiū už gerą vakarinį posėdį. Skelbiu baigtą 2018 m. gruodžio 11 d. mūsų posėdį. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.