PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS Žemės gelmių įstatymo Nr. I-1034 pakeitimo įstatymo projektO nR. XIIIP-1787(2)

 

2019-07-

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

14

2

 

Argumentai:

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto siūlymas papildyti įstatymo projektą 14 straipsnio 3 dalimi draudžiančia anglies dioksidą (CO2) įleisti ir (arba) saugoti natūraliose žemės gelmių ertmėse ir (arba) vandeninguose horizontuose priimtas neįvertinant galimo neigiamo poveikio šalies ekonomikai, energetiniam saugumui ir Lietuvos galimybėms užtikrinti ekonomiškai tvarų perėjimą prie klimato poveikiui neutralios ekonomikos iki 2050 m.

CO2 sugavimo technologija paremta dujinė elektrinė yra viena iš šiuo metu svarstomų alternatyvų Lietuvos elektros energetikos sistemos galių adekvatumui ir sistemos patikimumui užtikrinti. Tai yra būtina sąlyga Baltijos šalių elektros sistemos sinchronizacijos su Europos elektros tinklais projektui įgyvendinti. Investicijoms į tokią CO2 neutralią elektrinę reikalingas teisinis reguliavimas sudarantis palankias sąlygas CO2 geologinio saugojimo saugykloms Lietuvoje įrengti. CO2 geologinio saugojimo draudimas darytų neigiamą poveikį Baltijos šalių elektros sistemos sinchronizacijos su Europos elektros tinklais projektui ir apribotų Lietuvos galimybes pasirinkti techniškai ir ekonomiškai naudingiausią alternatyvą vietinių patikimų ir konkurencingų energijos gamybos pajėgumų plėtrai.

Europos Inovacijų fondas 2020–2030 m. skirs apie 10 mlrd. eurų paramą penkioms strateginėms sritims, iš kurių dvi yra tiesiogiai susijusios su CO2 saugojimu, t. y. – CO2 surinkimas ir utilizavimas, CO2 saugyklų įrengimas ir operavimas. ES šalys ir jose veikiančios įmonės konkuruos dėl šios ES paramos. Lietuvos teisinis reguliavimas turi sudaryti galimybes šalies verslui ir pramonei mažinti ŠESD emisijas investuojant į CO2 geologinį saugojimą bei šioms investicijoms panaudojant ES paramą.

ES sukūrė teisinę bazę dar 2009 m. priėmusi Direktyvą dėl anglies dioksido geologinio saugojimo. Direktyvos 2009/31/EB preambulėje, anglies dioksido (CO2) geologinis saugojimas įvardijamas kaip visapusiška technologija, padėsianti sušvelninti klimato kaitą. Be CO2 geologinio saugojimo technologijų yra neįmanomas ekonomiškai tvarus Paryžiaus susitarimo įgyvendinimas. Europos Parlamento ir Tarybos 2018 m. lapkričio 28 d. Europos Komisijos komunikatas „Švari mūsų visų planeta: Strateginė klestinčios, modernios ir konkurencingos neutralizuoto poveikio klimatui Europos ekonomikos ateities vizija“,
t. y. ES klimato poveikiui neutralios ekonomikos strategija iki 2050 m., CO2 surinkimą ir saugojimą nurodo kaip vieną iš septynių svarbiausių priemonių ir galimybių Europos Sąjungai mažinti CO2 kiekio išmetimus. Komunikate pabrėžiama, kad 20 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) turi būti pašalinama natūraliais absorbentais bei panaudojant CO2 sugavimo ir saugojimo technologijas. Pasaulinio CO2 geologinio saugojimo instituto (Global CCS Institute) 2018 m. duomenimis tam, kad pasiekti Paryžiaus susitarimo tikslus, priklausomai nuo scenarijaus, 14-32% CO2 emisijų turi būti eliminuojama pasitelkus CO2 geologinio saugojimo technologijas.

Geologinis CO2 saugojimas gali būti naudojamas kaip priemonė didinti naftos išgavimą Lietuvoje ir tuo pačiu didinti valstybės biudžeto pajamas (kuomet surinktas CO2 įleidžiamas į gręžinį taip išstumiant ten esančius naftos likučius)

Šiuo metu galiojantis Lietuvos Respublikos anglies dioksido geologinio saugojimo įstatymas įgyvendina 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/31/EB dėl anglies dioksido geologinio saugojimo reikalavimus ir užtikrina tinkamas sąlygas Lietuvoje atsakingai ir saugiai vykdyti CO2 geologinio saugojimo veiklą. Šis įstatymas nustato asmenų teises, pareigas ir atsakomybę žvalgant, naudojant ir uždarant CO2 geologines saugyklas, CO2 geologinio saugojimo valstybinį valdymą, CO2 geologinių saugyklų parinkimą, leidimų žvalgyti CO2 geologinių saugyklų kompleksus išdavimo, pratęsimo ir panaikinimo sąlygas ir leidimų saugoti CO2 Lietuvos Respublikoje išdavimo, atnaujinimo ir panaikinimo sąlygas, įsipareigojimus, susijusius su CO2 geologinės saugyklos eksploatavimu, uždarymu ir laikotarpiu po CO2 geologinės saugyklos uždarymo, taip pat ginčų sprendimo ir tarptautinio bendradarbiavimo tvarką. Šiame įstatyme nustatytas aiškus ir baigtinis sąrašas atvejų kuomet CO2 geologinis saugojimas yra draudžiamas.

Žemės gelmių įstatymo 14 straipsnyje siekiant detalizuoti atvejus kuomet draudžiama naudoti natūralias žemės gelmių pavojingoms žmonių sveikatai atliekoms saugoti, pakaktų nustatyti, kad CO2 geologinis saugojimas mažesniame nei 1000 metrų gylyje nėra leidžiamas (įvertinant tai, kad Lietuvoje geriamas vanduo slūgso 50-250 metrų gylyje, o giliausi mineralinio vandens šaltiniai slūgso 300-700 metrų gylyje), taip pat nustatyti, kad Lietuvoje draudžiama naudoti žemės gelmių ertmes iš kitų valstybių atgabento anglies dioksido geologiniam saugojimui.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 14 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

„2. Draudžiama naudoti natūralias žemės gelmių ertmes atliekoms, radioaktyviosioms ir pavojingoms žmonių sveikatai ir aplinkai medžiagoms, taip pat anglies dioksido geologiniam saugojimui mažesniame nei 1000 metrų gylyje, kasybos pramonės atliekoms šalinti ir (arba) laikyti, išskyrus angliavandenilių išteklių tyrimo ir (ar) naudojimo metu išgauto sūrymo grąžinimui į tą patį angliavandenilius talpinantį žemės gelmių sluoksnį ir Anglies dioksido geologinio saugojimo įstatymo nustatyta tvarka anglies dioksido geologiniam saugojimui.“

2.

14

 

 

Argumentai:

Siekiant paskatinti Lietuvoje išskiriamo CO2 surinkimą ir saugojimą, Žemės gelmių įstatymu siūlytina nustatyti, kad Lietuvoje nebus leidžiama naudoti žemės gelmių ertmes iš kitų valstybių atgabento CO2 geologiniam saugojimui.

 

Pasiūlymas:

Papildyti projekto 14 straipsnį (Žemės gelmių išteklių ir žemės gelmių ertmių naudojimas) nauja 6 dalimi:

 

6. Draudžiama naudoti žemės gelmių ertmes iš kitų valstybių atgabento anglies dioksido geologiniam saugojimui.“

 

 

 

Teikia

Seimo narys                                                                                        Virgilijus Poderys