LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Europos reikalų komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL SEIMO NUOLATINIO ATSTOVO EUROPOS SĄJUNGOJE ĮSTATYMO
NR. IX-1165 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO (XIIIP-4338)

 

 

2019-12-18  Nr. 100-P-127

Vilnius

 

 

1.      Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas, komiteto nariai: Aušrinė Armonaitė, Audronius Ažubalis, Linas Balsys, Rasa Budbergytė, Jonas Jarutis, Kęstutis Masiulis, Rūta Miliūtė, Žygimantas Pavilionis, Virginijus Poderys, Ingrida Šimonytė, Tomas Tomilinas, Gintaras Vaičekauskas, Egidijus Vareikis, Juozas Varžgalys, Virginija Vingrienė.

Komiteto biuro vedėja Rūta Bunevičiūtė, patarėjai: Dainora Asevičienė, Renata Lygienė, Dovilė Paužaitė-Šliachtovič, Aistė Pikiotienė.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

 

1

 

 

Įvertinę įstatymo projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas:

Įstatymo projekto 1 straipsniu dėstomo įstatymo pavadinime po žodžio ,,Europos“ įrašytinas praleistas žodis ,,Sąjungoje“ bei žodis ,,įstatymas“ rašytinas atskiroje eilutėje.

 

 

Pritarti

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

1(2)

(3)

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 3 dalyje siūloma nustatyti, kad atstovas privalo turėti teisės aktų nustatyta tvarka išduotą leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija. Atsižvelgiant į tai, kad pagal šio straipsnio 5 dalį, atstovo pavaduotojas iš dalies vykdys tokias pačias funkcijas kaip ir atstovas, svarstytina, ar neturėtų būti nustatytas analogiškas reikalavimas ir atstovo pavaduotojui.

 

 

Pritarti

Siūlome keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalį išdėstyti taip:

„5. <...Perkeliant į atstovo pavaduotojo pareigas ir atšaukiant iš jų, nustatant atstovo pavaduotojo funkcijas, pavaldumą, darbo užmokestį, socialines ir kitas garantijas, taikomos šio įstatymo 2 straipsnio 3 dalies, 3, 4, 5, 6 ir 7 straipsnių nuostatos.“

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

 

1(2)

(5)

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje siūloma nustatyti, kad į atstovo pavaduotojo pareigas gali būti perkeltas Seimo kanceliarijos karjeros valstybės tarnautojas, be kita ko einantis padėjėjo (Seimo kanceliarijoje) pareigas ir turintis darbo patirties Europos Sąjungos reikalų, eurointegracijos ar tarptautinių santykių srityje. Siekiant teisinio aiškumo, svarstytina, ar nereikėtų nurodyti konkrečią darbo patirties trukmę. Be to atkreiptinas dėmesys į tai, kad Seimo kanceliarijos padėjėjai atlieka daugiau techninio-administracinio pobūdžio funkcijas, todėl svarstytina, ar šios pareigybės gali būti prilyginamos specialiojo atašė pavaduotojo pareigybei. Pažymėtina, kad  pagal Valstybės tarnybos įstatymo 26 straipsnio nuostatas, valstybės tarnautojai gali būti perkeliami tik į lygiavertes ar žemesnes pareigas.

 

Nepritarti

Galiojančiame įstatyme darbo patirties trukmė nenustatyta atstovui, todėl jos nereikėtų nustatyti ir atstovo pavaduotojui.

VTĮ vyresniajam specialistui ir padėjėjui darbo patirties trukmė nenustatoma. Lygiaverčių pareigų sąvoka įtvirtinta VTĮ 2 straipsnyje: <…Lygiavertės pareigos – tai pačiai įstaigų vadovų ir karjeros valstybės tarnautojų pareigybių grupei priklausančios pareigos>. VTĮ  1 priede šios  pareigybės įtvirtintos toje pačioje pareigybių grupėje.

 

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

1 (2)

(5)

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje siūlytina po žodžių specialiojo atašė pavaduotojui“ įrašyti žodžius ,,dirbančiam Atstovybėje“ (analogiškai kaip nurodyta 2 straipsnio 4 dalyje).

 

Pritarti

Siūlome keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalį išdėstyti taip:

„5. Prireikus gali būti paskirtas atstovo pavaduotojas, kurio statusas prilyginamas Atstovybėje dirbančio specialiojo atašė pavaduotojo statusui...>

5.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

1

 

 

Siūlytina suvienodinti įstatymo projekto tekste vartojamas sąvokas ,,Seimo kanceliarijos karjeros valstybės tarnautojas“ ir ,,valstybės tarnautojas“.

 

Nepritarti

 

Perteklinė nuostata, jau nustatyta 2 str. 2 d., 3 str. 1 d.

 

6.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

1(3)

(1)

 

Siūlytina tikslinti įstatymo projekto 3 straipsnio 1 dalį, kadangi šiame straipsnyje numatyta atlikti daug veiksmų ir procedūrų, tačiau šiems veiksmams atlikti nenustatyti jokie terminai. Be to, iš siūlomo reguliavimo neaišku, kokia būtų tolimesnė procedūra, jeigu nebūtų pritarta atrinkto pretendento kandidatūrai, t.y. ar ji būtų toliau tęsiama su neigiama išvada, ar turėtų būti teikiama kita kandidatūra.

 

Pritarti iš dalies

Siūlome keičiamo įstatymo 3 straipsnio 1 dalį išdėstyti taip:

„1.Pretendentas į atstovo pareigas atrenkamas iš Seimo kanceliarijos karjeros valstybės tarnautojų ir teikiamas kandidatu Lietuvos Respublikos Seimo kanclerio nustatyta tvarka. Atrinkto pretendento kandidatūrai pritarus bendrame Seimo Europos reikalų komiteto ir Užsienio reikalų komiteto posėdyje, paprastai rengiamame ne vėliau kaip prieš 4 mėnesius iki atstovo kadencijos pabaigos, Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas kandidatūrą pristato Seimo valdybai...>“.

Siūlymas įstatyme nustatyti, kas vyksta kandidatūrai nepritarus būtų perteklinis, nes tai detaliai įtvirtinta Lietuvos Respublikos Seimo kanclerio tvirtinamoje pretendentų atrankos tvarkoje

 

7.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

1(3)

(3)

 

Siūlytina patikslinti įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 3 straipsnio 3 dalį ir nurodyti faktą, nuo kurio skaičiuojamas nurodytas mėnesio terminas.

 

 

Siūlome keičiamo įstatymo 3 straipsnio 3 dalį išdėstyti taip:

„3. Apie numatomą valstybės tarnautojo perkėlimą į atstovo pareigas, taip pat apie perkėlimo termino pratęsimą Užsienio reikalų ministerija informuojama ne vėliau kaip prieš mėnesį iki perkėlimo ar perkėlimo termino pratęsimo, nurodant perkėlimo ar pratęsimo terminą ir pateikiant pareigybės aprašymą.“

 

8.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

1 (4)

 

 

Siekiant teisinio reguliavimo nuoseklumo, siūlytina įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 4 straipsnio 1 dalies pirmąjį sakinį išdėstyti naujoje šio straipsnio 2 dalyje (2 dalį laikyti 3 dalimi).

 

Pritarti

Siūlome keičiamo įstatymo 4 straipsnį išdėstyti taip:

„4 straipsnis. Atstovo funkcijos

1. Atstovo pareigybės aprašymą tvirtina Seimo kancleris. Atstovas:

1) reguliariai informuoja Seimą, Seimo valdybą, Seimo komitetus, Seimo kanclerį, Seimo kanceliarijos padalinius pagal kompetenciją apie Europos Sąjungos institucijų veiklą Lietuvai aktualiais klausimais, ypač dėl labai aktualių arba aktualių pasiūlymų, taip pat apie kitų Europos Sąjungos dokumentų svarstymą;

2) teikia informaciją Europos Sąjungos institucijoms apie Seimo veiklą;

3) dalyvauja Europos Parlamento sesijose, komitetų rengiamuose posėdžiuose ir klausymuose, politinių grupių posėdžiuose, kituose renginiuose ir, bendradarbiaudamas su atitinkamais Seimo padaliniais, pagal kompetenciją organizuoja bendradarbiavimą tarp atitinkamų Seimo ir Europos Parlamento padalinių;

4) dalyvauja kitų Europos Sąjungos institucijų rengiamuose klausymuose, svarstymuose, darbo grupių posėdžiuose svarbiais Europos Sąjungos politikos klausimais;

5) dalyvauja Europos Sąjungos valstybių parlamentų pirmininkų, generalinių sekretorių susitikimuose, Sąjungos reikalų parlamentinių komitetų konferencijoje (COSAC) ir kituose svarbiuose bendruose institucijų renginiuose, prireikus – Seimo organizuojamuose renginiuose ir darbo grupėse;

6) bendradarbiaudamas su atitinkamais Seimo padaliniais, Atstovybe ir Europos Sąjungos institucijomis pagal kompetenciją organizuoja Seimo narių vizitus ir Seimo komitetų išvažiuojamuosius posėdžius Europos Sąjungos institucijose;

7) bendradarbiaudamas su atitinkamais Seimo kanceliarijos padaliniais, Atstovybe ir Europos Sąjungos institucijomis pagal kompetenciją organizuoja Seimo kanceliarijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, stažuotes ir vizitus Europos Sąjungos institucijose;

8) pasibaigus eilinei Seimo sesijai parengia savo veiklos ataskaitą ir pateikia ją Seimo Europos reikalų komitetui, Seimo Užsienio reikalų komitetui, Seimo kancleriui, Atstovybei;

9) Užsienio reikalų ministerijos ir kitų Lietuvos Respublikos institucijų prašymu teikia joms informaciją apie savo veiklą.

2. Atstovo pareigybės aprašymą tvirtina Seimo kancleris.

2.3. Seimo kancleris atstovui gali pavesti atlikti ir kitas su jo veikla susijusias funkcijas ir nenuolatinio pobūdžio pavedimus, reikalingus Seimo kanceliarijos strateginiams tikslams pasiekti.“

 

9.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

 

 

 

Siūlytina patikslinti įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 1 punktą, kadangi neaišku, kas būtų laikomi ,,labai aktualūs ar aktualūs“  pasiūlymai.

 

Pritarti

Siūlome keičiamo įstatymo 4 straipsnio 1 dalį išdėstyti taip:

„4 straipsnis. Atstovo funkcijos

1. Atstovas:

1) reguliariai informuoja Seimą, Seimo valdybą, Seimo komitetus, Seimo kanclerį, Seimo kanceliarijos padalinius pagal kompetenciją apie Europos Sąjungos institucijų veiklą Lietuvai aktualiais klausimais, ypač dėl labai aktualių arba aktualių pasiūlymų priimti Europos Sąjungos teisės aktus, išskirtus kaip Seimo prioritetai pagal Europos Komisijos metinę darbo programą, taip pat apie kitų Europos Sąjungos dokumentų svarstymą....>

 

10.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

 

 

 

Atsižvelgiant į tai, kad įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje nustatoma Lietuvos Respublikos Seimo nuolatinio atstovo Europos Sąjungoje pavaduotojo pareigybė, kartu atitinkamai turėtų būti keičiamas Valstybės tarnybos įstatymo 1 priedas, kadangi šiame priede numatyta tik Lietuvos Respublikos Seimo nuolatinio atstovo Europos Sąjungoje pareigybė.     

 

Pritarti

Kartu teikiamas Lietuvos Respublikos

valstybės tarnybos įstatymo Nr.VIII-1316 1 priedo pakeitimo įstatymo projektas

 

11.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

2

 

 

Atsižvelgiant į tai, kad pagal teikiamą projektą Seimo kancleris turės patvirtinti pretendentų į atstovo pareigas atrankos tvarką, svarstytina, ar nereikėtų nustatyti vėlesnės įstatymo įsigaliojimo datos, pakankamos, kad būtų tinkamai pasirengta įstatymo taikymui.

 

Nepritarti

Seimo kanclerio pretendentų atrankos tvarkos projektas parengtas, todėl nėra būtinybės nukelti įstatymo įsigaliojimo datos

 

12.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2019-12-12

 

 

 

Atsižvelgiant į teisės technikos taisykles, įstatymą pasirašančio subjekto pareigos rašomos mažosiomis neparyškintomis raidėmis.

 

Pritarti

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: negauta.

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai: Pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui, teikiamam Lietuvos Respublikos

valstybės tarnybos įstatymo Nr.VIII-1316 1 priedo pakeitimo įstatymo projektui ir komiteto išvadai.

8. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Gediminas Kirkilas, Rasa Budbergytė.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

 

PRIDEDAMA:

1.      Komiteto patobulintas įstatymo projektas Nr.XIIIP-4338 (2);

2.      Lietuvos Respublikos Valstybės tarnybos įstatymo Nr.VIII-1316 1 priedo pakeitimo įstatymo projektas.

 

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                         Gediminas Kirkilas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ERK biuro patarėja Dovilė Paužaitė-Šliachtovič