LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Aplinkos apsaugos komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS MIŠKŲ ĮSTATYMO NR. I-671 11 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

Nr. XIIIP-2074

 

2017-06-13 Nr. 107-P-20

Vilnius

 

1.                  Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika, komiteto nariai: Kęstutis Bacvinka, Linas Balsys, Simonas Gentvilas, Juozas Imbrasas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Petras Nevulis, Paulius Saudargas, Artūras Skardžius, Virginija Vingrienė.

Komiteto biuro vedėja Birutė Pūtienė, biuro patarėja Jolita Jakučionytė, biuro padėjėja Vida Katinaitė.

Kviestieji asmenys:  Aplinkos viceministras Martynas Norbutas, Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų departamento direktorius Donatas Dudutis, Krašto apsaugos ministerijos kanclerė Daiva Beliackienė.

2.      Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

(2018-05-18)

 

1

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Reikėtų atsisakyti projekto 1 straipsnio vienos struktūrinės dalies numeravimo.

 

Pritarti

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

(2018-05-18)

 

2

1

 

2. Projekto 2 straipsnio 1 dalyje po žodžio „įstatymas“ reikėtų įrašyti formuluotę „išskyrus šio straipsnio 2 dalį“.

Be to, pažymėtina, kad pagal projekto 2 straipsnio 1 dalį priimtas įstatymas įsigaliotų 2018 m. liepos 1 d. Atsižvelgiant į tai, kad projekto nuostatos yra susijusios su naujų draudimų ir apribojimų asmenims nustatymu, atkreiptinas dėmesys į Teisėkūros pagrindų įstatymo 20 straipsnio 4 dalį, pagal kurią teisės aktai, keičiantys ūkio subjektų veiklos teisinį reguliavimą, paprastai įsigalioja gegužės 1 dieną arba lapkričio 1 d., tačiau visais atvejais ne anksčiau kaip po trijų mėnesių nuo oficialaus paskelbimo dienos. Atsižvelgiant į tai, tikslintinos projekto 2 straipsnyje siūlomos nustatyti įstatymo įsigaliojimo ir įgyvendinimo datos.

Pritarti iš dalies

Pasiūlymas:

„2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2018 m. liepos lapkričio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir aplinkos ministras iki 2018 m. birželio 30 spalio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.“.

 

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

(2018-05-18)

 

2

 

 

3. Svarstytina, ar įstatymo projekto 2 straipsnio nereikėtų papildyti nuostatomis dėl įstatymo taikymo, nes, priėmus įstatymą, nėra aišku, ar asmenys, kurie galėjo pasinaudoti įstatyme nustatytomis išimtimis dėl draudimų ir apribojimu netaikymo, galėtų tęsti pradėtas miško žemės pavertimo kitomis naudmenomis procedūras.

Nepritarti

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad šiuo Miškų įstatymo pakeitimu siekiama nustatyti skaidresnę miško žemės pavertimo kitomis naudmenomis procedūrą ir užtikrinti geresnę įstatymu saugomų vertybių (šiuo atveju tam tikrų ypač vertingų miškų) apsaugą, taip pat šiuo pakeitimu siekiama panaikinti galimai kitiems įstatymams (pvz., Teritorijų planavimo įstatymui) prieštaraujančias nuostatas, yra netikslinga leisti tęsti pradėtas miško žemės pavertimo kitomis naudmenomis procedūras pagal galiojusią tvarką.

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

(2018-05-18)

 

1

 

 

4. Atkreiptinas dėmesys, kad 2017 m. liepos 11 d. Seimas priėmė Vyriausybės teiktą Miškų įstatymo Nr. I-671 11 straipsnio pakeitimo įstatymą Nr. XIII-616. Priimto minėto įstatymo aiškinamajame rašte buvo teigiama, kad „Miškų įstatymo 11 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimu <...> siūloma nustatyti, kad išimtis, leidžianti miško žemę paversti kitomis naudmenomis krašto apsaugos tikslais, būtų išplėsta ir apimtų Miškų įstatymo 11 straipsnio 2 dalyje paminėtų grupių bei saugomose teritorijose augančius miškus. Laukiami teigiami rezultatai – sudarytos palankesnės sąlygos vystyti krašto apsaugai skirtas teritorijas pagal krašto apsaugos poreikius, užtikrinant efektyvų karinių teritorijų naudojimą Lietuvos kariuomenės ir NATO sąjungininkų karių rengimui, tinkamą priimančiosios šalies paramos teikimą Lietuvoje dislokuojamoms NATO pajėgoms“. Atkreiptinas dėmesys, kad projektu yra naikinama viena iš išimčių, keičiamame įstatyme nustatyta dėl krašto apsaugai skirtų teritorijų. Atsižvelgiant į tai, bei į konstitucinį teisinio tikrumo ir teisinio stabilumo principą, siūlytina dėl projektu siūlomo teisinio reguliavimo gauti Vyriausybės išvadą.

Pritarti iš dalies

Argumentai:

Nuspręsta taikyti krašto apsaugai išimtį be teritorijų planavimo dokumentų paversti miško žemę kitomis naudmenomis krašto apsaugos reikmėms ypatingos skubos tvarka reaguojant į geopolitinę situaciją, NATO pajėgų dislokavimo poreikius ir kitus krašto apsaugos vystymo poreikius.

Pasiūlymas:

„1 straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 11 straipsnio 2 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) kituose miškuose, esančiuose vieno kilometro atstumu nuo Baltijos jūros ir Kuršių marių, II grupės rekreaciniuose miškuose ir III grupės vandens telkinių apsaugos zonų, laukų apsauginiuose ir valstybinių parkų apsaugos zonų miškuose, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9 punktuose nurodytus atvejus ir 4 punkte nurodytu atveju, kai baigiama eksploatuoti šiuo metu naudojamo telkinio dalis, dėl kurios yra išduotas leidimas naudoti naudingąsias iškasenas, ir nėra galimybės tęsti telkinio eksploatavimo ne miško žemėje, jeigu atitinkamų objektų statyba ar atitinkamų teritorijų formavimas numatytas bendruosiuose planuose ar valstybei svarbių projektų teritorijų planavimo dokumentuose arba šių saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose. Šiame punkte nustatyti draudimai ir apribojimai netaikomi miško žemę paverčiant kitomis naudmenomis šio straipsnio 1 dalies 5 punkte nustatytu atveju.

5.

Europos teisės departamentas prie Teisingumo ministerijos

(2018-05-22)

 

 

 

Europos teisės departamentas išnagrinėjo Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Seimo posėdžių sekretoriato 2018 m. gegužės 7 d. raštu Nr. S-2018-3507 pateiktą Lietuvos Respublikos miškų įstatymo Nr. I-671 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-2074 (toliau – įstatymo projektas).

Pažymime, kad pastabų ar pasiūlymų dėl pateikto projekto nuostatų atitikties Europos Sąjungos teisei neturime.

Pritarti

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4.      Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: nėra.

7. Komiteto sprendimas: pritarti įstatymo projektui, komiteto išvadoms dėl šio projekto bei teikti Miškų įstatymo Nr. I-671 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-2074 (2) ir jo lyginamąjį variantą.

8. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: V. Vingrienė.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nėra.

PRIDEDAMA. Miškų įstatymo Nr. I-671 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2074 (2), jo lyginamasis variantas.

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                 Kęstutis Mažeika

 

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Jolita Jakučionytė