PASIŪLYMAS

LIETUVOS RESPUBLIKOS

BAUDŽIAMOJO KODEKSO PAPILDYMO 1703  STRAIPSNIU 

ĮSTATYMo projektui Nr. XIVP-1373

 

2022-03-21

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

 

 

 

Argumentai:

Aktualioje Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 1702 str. 1 d. redakcijoje praleistas svarbus momentas, kad įvairūs tarptautiniai nusikaltimai gali būti pripažinti ne tik Lietuvos Respublikos ar Europos Sąjungos, bet ir įvairiais Jungtinių Tautų dokumentais: rezoliucijomis, ataskaitomis, faktų nustatymo ir tyrimo komisijų medžiaga. Todėl siekiant dispozicijos universalumo, siūlytina ją atitinkamai pakoreguoti, nurodant ir Jungtinių Tautų dokumentus.

Taip pat siūlytina atsisakyti BK 1702 str. 1 d. nustatyto reikalavimo, kad tokiais dokumentais būtų pripažįstami tik teisės aktai (teisės norminiai aktai). Nei pirmiau paminėti Jungtinių Tautų dokumentai, kaip antai Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 2022 m. kovo 2 d. priimta rezoliucija „Dėl agresijos prieš Ukrainą“,  nei, pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos Seimo 2022 m. vasario 24 d. priimta rezoliucija „Dėl Rusijos ir Baltarusijos agresijos prieš Ukrainą”, kurioje buvo konstatuota Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos karinė agresija prieš Ukrainą, nėra teisės norminiai aktai, todėl BK 1702 str. 1 d. požiūriu tokių tarptautinių ar nacionalinių aktų priėmimas yra nepakankamas, kad būtų galima taikyti baudžiamąją atsakomybę BK 1702 str. 1 d. net ir tais atvejais, kai nustatomi visi kiti būtinieji BK 1702 str. 1 d. įtvirtintos nusikalstamos veikos sudėties požymiai.

Visa tai leistų efektyviau užtikrinti, kad už tokias veikas asmenys neišvengtų atsakomybės.

Taip pat nei galiojančioje BK 1702 str. redakcijoje, nei kituose BK specialiosios dalies straipsniuose nenumatyta atsakomybė už tarptautinių nusikaltimų aukų žeminimą ar tyčiojimąsi iš jų. Tarptautiniai genocido, karo ar agresijos nusikaltimai paprastai apima tokių nusikaltimų aukų žalojimą, kankinimą ar kitokį nežmonišką elgesį su jais ar jų turto apsaugos pažeidimą, kuriuos agresorių simpatikai dažnai neigia ar šiukščiai menkina savo viešuose pasisakymuose ir pan.

Be kita ko, atsižvelgiant į tai, kad tokie veiksmai turi būti vieši, kad užtraktų baudžiamąją atsakomybę, siūloma ir atitinkama BK 1702 str. 1 d. dispozicijos korekcija.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Projektą nauju 1 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. 1702 straipsnio pakeitimas

 

Pakeisti 1702 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Tas, kas viešai pritarė Lietuvos Respublikos, ar Europos Sąjungos ar Jungtinių Tautų teisės aktais arba įsiteisėjusiais Lietuvos Respublikos ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintiems genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui arba karo nusikaltimams, juos viešai neigė ar šiurkščiai menkino, žemino ar tyčiojosi iš jų aukų, jeigu tai padaryta grasinančiu, užgauliu ar įžeidžiančiu būdu arba dėl to buvo sutrikdyta viešoji tvarka, taip pat tas, kas viešai pritarė SSRS ar nacistinės Vokietijos įvykdytai agresijai prieš Lietuvos Respubliką, SSRS ar nacistinės Vokietijos įvykdytiems Lietuvos Respublikos teritorijoje ar prieš Lietuvos Respublikos gyventojus genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui arba karo nusikaltimams, arba 1990–1991 metais įvykdytiems kitiems agresiją prieš Lietuvos Respubliką vykdžiusių ar joje dalyvavusių asmenų labai sunkiems ar sunkiems nusikaltimams Lietuvos Respublikai arba labai sunkiems nusikaltimams Lietuvos Respublikos gyventojams, juos neigė ar šiurkščiai menkino, žemino ar tyčiojosi iš jų aukų, jeigu tai padaryta grasinančiu, užgauliu ar įžeidžiančiu būdu arba dėl to buvo sutrikdyta viešoji tvarka,

baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.“

 

2.

 

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į pirmąjį pasiūlymą, yra tikslinga pakeisti Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso papildymo 1703 straipsniu įstatymo projekto Nr. XIVP-1373 (toliau – Projektas) straipsnių numeraciją.

 

Pasiūlymas:

Buvusį Projekto 1 straipsnį laikyti atitinkamai Projekto 2 straipsniu:

1 2 straipsnis. Kodekso papildymas 1703 straipsniu“.

 

3.

 

 

 

Argumentai:

Projektu siūlomas BK papildymas nauju 1703 str., kuriuo 1 d. siūlomas įtvirtinti laisvės atėmimo bausmės dydis – iki dvejų metų – yra analogiškas laisvės atėmimo bausmės dydžiui, numatytam aktualios redakcijos BK 1702 str. 1 d. Naujo BK 1703 str. 1 d. siūloma kriminalizuoti veika (karo propaganda) pagal pobūdį yra panaši į veiką, kriminalizuotą BK 1702 str. 1 d., tačiau BK 1702 str. 1 d. įtvirtina papildomus alternatyvius nusikalstamos veikos sudėties požymius, apibūdinančius veikos padarymo būdą (grasinantis, užgaulus ar įžeidžiantis būdas) ir padarinius (sutrikdyta viešoji tvarka). Šie požymiai didina nusikalstamos veikos pavojingumą, todėl asmenys, padarę BK 1702 str. 1 d. numatytą nusikalstamą veiką, turėtų būti baudžiami griežčiau lyginant su asmenimis, padarysiančiais naujo BK 1703 str. 1 d. siūlomą numatyti nusikalstamą veiką. Atitinkamai, siekiant užtikrinti BK specialiosios dalies nuoseklumą ir darną (sistemiškumą), yra tikslinga naujo BK 1703 str. 1 d. siūlomoje nustatyti sankcijoje maksimalų terminuoto laisvės atėmimo terminą sutrumpinti iki vienerių metų.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 2 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„Tas, kas viešai skatino, rėmė ar pritarė agresyviam karui ar kitokiam ginkluotos jėgos panaudojimui, pažeidžiančiam pagrindinius tarptautinės teisės principus, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų vienerių metų.“

 

4.

 

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į pirmąjį ir antrąjį pasiūlymus, tikslinga pakeisti Projekto pavadinimą.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

LIETUVOS RESPUBLIKOS

BAUDŽIAMOJO KODEKSO 1702 SRAIPSNIO PAKEITIMO IR KODEKSO PAPILDYMO 1703  STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS

 

 


 

 

Teikia

Seimo narė                                                                                                     Viktorija Čmilytė-Nielsen