Projekto

lyginamasis variantas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

PAREIGŪNŲ IR KARIŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ

ĮSTATYMO NR. I-693 3, 9, 10 IR 16

STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 
2014 m                      d. Nr.  
Vilnius
 

         1 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 3 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) ištarnavusiems vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos sistemose, Specialiųjų tyrimų tarnyboje, Kalėjimų departamente ar jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse, muitinės sistemoje (dirbusiems muitinės mobiliosiose grupėse ar muitinės postuose arba atlikusiems kriminalinę žvalgybą ir (arba) ikiteisminį tyrimą) 20 ir daugiau metų, o priimtiems į tarnybą po 2015 m. sausio 1 d. – ištarnavusiems vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos sistemose, Specialiųjų tyrimų tarnyboje, Kalėjimų departamente ar jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse, muitinės sistemoje (dirbusiems muitinės mobiliosiose grupėse ar muitinės postuose arba atlikusiems kriminalinę žvalgybą ir (arba) ikiteisminį tyrimą) 25 ir daugiau metų;“.

          2. Papildyti 3 straipsnio 1 dalį 6 punktu:

6) ištarnavusiems vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos sistemose, Specialiųjų tyrimų tarnyboje, Kalėjimų departamente ar jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse 5 ir daugiau metų ir dėl jų statutinių valstybės tarnautojų pareigybių statuso pakeitimo į karjeros valstybės tarnautojų arba darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių statusą perkeltiems į karjeros valstybės tarnautojų arba darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigas ir nuo paskyrimo į pareigūno ar kario pareigas dienos iš viso ėjusiems pareigas valstybės institucijose ar įstaigose 20 ar daugiau metų.

3. Papildyti 3 straipsnį 4 dalimi:

4. Pareigūnams ir kariams, priimtiems į tarnybą vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos sistemose, Specialiųjų tyrimų tarnyboje, Kalėjimų departamente ar jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse, muitinės sistemoje (dirbusiems muitinės mobiliosiose grupėse ar muitinės postuose arba atlikusiems kriminalinę žvalgybą ir (arba) ikiteisminį tyrimą) po 2015 m. sausio 1 d. ir dėl jų pačių kaltės pašalintiems iš tarnybos, valstybinė pensija skiriama tik tada, kai jie yra ištarnavę 25 ar daugiau metų ir po atleidimo iš tarnybos dienos yra praėję 3 metai arba kai jie yra ištarnavę 25 ar daugiau metų ir yra sukakę įstatymų nustatytą išleidimo į atsargą amžių (jei toks amžius nenustatytas – senatvės pensijos amžių).

 

2 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

1.      Papildyti 9 straipsnį nauja 3 dalimi:

3. Jei asmuo, po 2015 m. sausio 1 d. priimtas į tarnybą vidaus reikalų, krašto apsaugos, valstybės saugumo sistemose, Specialiųjų tyrimų tarnyboje, Kalėjimų departamente, jam pavaldžiose įstaigose bei valstybės įmonėse, muitinės sistemoje (dirbęs muitinės mobiliosiose grupėse ar muitinės postuose arba atlikęs kriminalinę žvalgybą ir (arba) ikiteisminį tyrimą), mirė ar neteko darbingumo dėl priežasčių, susijusių su tarnyba, ir faktinis pareigūno arba kario tarnybos laikas mažesnis kaip 25 metai, tarnybos laikas pensijai skirti prilyginamas 25 metams. Jei asmuo mirė ar neteko darbingumo dėl kitų priežasčių, pensija apskaičiuojama pagal faktinį tarnybos laiką pensijai skirti.

2.      Buvusią 9 straipsnio 3 dalį laikyti 4 dalimi.

 

3 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Privalomosios karo tarnybos kariui mirus tarnybos, mokymų, pratybų ar užduočių vykdymo metu dėl priežasčių, susijusių su tarnyba, mokymais, pratybomis ar užduočių vykdymu, skiriama našlių ir našlaičių pensija šio straipsnio 1–4 dalyse nustatyta tvarka. Ji apskaičiuojama kaip šio įstatymo 9 straipsnio 3 4 dalies 2 punkte nustatyta pareigūnų ir karių valstybinė netekto darbingumo pensija asmenims, netekusiems 60–70 procentų darbingumo.“

 

 

 

4        straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 16 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

„16 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas“.

2. Pakeisti 16 straipsnio 3 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) faktinis tarnybos kitų valstybių ginkluotosiose pajėgose, pasienio tarnyboje, vidaus reikalų ir kitose tarnybose (išskyrus tarnybą naikintojų būriuose ir batalionuose) laikas iki 1990 m. kovo 11 d. ir faktinis Lietuvoje veikusių SSRS karinių komisariatų pašauktų asmenų prievartinės būtinosios karinės tarnybos SSRS ginkluotosiose pajėgose, pasienio tarnyboje, vidaus reikalų ir kitose tarnybose laikas po 1990 m. kovo 11 d., jei asmuo už jį negauna kitos valstybės pensijos;“.

3. Pakeisti 16 straipsnio 3 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6) mokymosi aukštosiose, specialiosiose vidurinėse, aukštesniosiose Lietuvos Respublikos policijos (vidaus reikalų), saugumo bei karo mokyklose laikas. Mokymosi analogiškose kitų valstybių mokyklose laikas gali būti įskaitytas į tarnybos laiką pensijai skirti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka. Į tarnybos laiką pensijai skirti taip pat įskaitoma pusė mokymosi kitose aukštosiose, aukštesniosiose ir specialiosiose vidurinėse mokyklose laiko, jeigu jas baigę asmenys iš karto paskirti pareigūnais tarp mokslo baigimo ir stojimo į tarnybą ar karo tarnybą, atitinkančią profesinę karo tarnybą, nepraėję 3 mėnesiai. Į 3 mėnesių terminą neįskaičiuojamas ligos, nėštumo ir gimdymo atostogų, taip pat būtinosios tarnybos (privalomosios karo tarnybos) kariuomenėje ar dalyvavimo kariniuose mokymuose laikas;“.

4. Papildyti 16 straipsnio 3 dalį 7 punktu:

7) tarnybos Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriuje laikas;“.

5. Papildyti 16 straipsnio 3 dalį 8 punktu:

8) tarnybos Lietuvos Respublikos valstybės institucijose ar įstaigose, kuriose tarnyba organizuota statutiniais pagrindais, laikas.

6. Papildyti 16 straipsnį 13 dalimi:

13. Į tarnybos laiką, nurodytą šio įstatymo 6 straipsnyje, taip pat įskaitomi šie laikotarpiai, buvę nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 2003 m. gegužės 1 d.:

1) Lietuvos policijos akademijos ir aukštųjų mokyklų policijos fakultetų studentų bei Vidaus reikalų ministerijos aukštesniųjų policijos mokyklų klausytojų faktinis tarnybos laikas, jeigu asmenims, kurie mokėsi nurodytųjų įstaigų dieniniuose skyriuose, buvo pavesta saugoti viešąją tvarką arba vykdyti kitas pareigas, susijusias su viešosios tvarkos užtikrinimu ir palaikymu, taip pat laikas, kai minėti asmenys atliko praktiką arba stažavosi vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos sistemų įstaigose;

2) tarnybos laikas policijos rezerve, kai asmenys saugojo viešąją tvarką arba vykdė kitas pareigas, susijusias su viešosios tvarkos užtikrinimu ir palaikymu.

 

5        straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas

1.      Šis įstatymas, išskyrus 4 straipsnį, įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

2.     Šio įstatymo 1 straipsnio 2 dalyje išdėstyta Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 6 punkto nuostata taikoma ir tiems pareigūnams bei kariams, kurie dėl jų statutinių valstybės tarnautojų pareigybių statuso pakeitimo į karjeros valstybės tarnautojų arba darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių statusą perkelti į karjeros valstybės tarnautojų arba darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigas iki šio įstatymo įsigaliojimo.

3.     Jeigu pareigūnai ir kariai, priimti į tarnybą iki 2015 m. sausio 1 d., buvo atleisti iš tarnybos, tačiau ne vėliau kaip po vienų metų nuo atleidimo iš tarnybos dienos vėl stojo tarnybon, nepaisant to, kad antrą kartą į tarnybą jie būtų priimti po 2015 m. sausio 1 d., pagal šį įstatymą nustatant tarnybos laiką pensijai skirti laikoma, kad jie buvo priimti į tarnybą iki 2015 m. sausio 1 d.

4.     Šio įstatymo 4 straipsnio 5 dalies nuostata taikoma asmenims, stojusiems tarnauti arba priimtiems į Lietuvos Respublikos vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos, prokuratūros sistemų, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Kalėjimų departamento ar jam pavaldžių įstaigų bei valstybės įmonių pareigūnus ir karius, muitinės pareigūnus (muitinės sistemoje dirbti muitinės mobiliosiose grupėse ar muitinės postuose arba atlikti operatyvinę veiklą ir (arba) ikiteisminį tyrimą) iki šio įstatymo įsigaliojimo.

 

 

            Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

Respublikos Prezidentas