PASIŪLYMAS

DĖLVALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO 2023 METŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-2143

 

2022-11-08

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

6

 

 

Argumentai:

Senstant visuomenei Lietuva kartu su visa Europa susiduria su milžiniškais sunkumais siekiant išlaikyti pensinio amžiaus asmenų orias pajamas. Sekdama kitų Europos valstybių teisine patirtimi Lietuva 2019 metais pasiryžo įvykdyti pensijų reformą. Norint užtikrinti stabilų pensijų augimą, mažėjant dirbančiųjų (ilgalaikės demografinės prognozės) nebeužtenka remtis vien iš darbo mokesčių surenkamomis pajamomis. Todėl buvo nuspręsta pensijos mokėjimą padalinti į dvi dalis „Sodros“ ir valstybės biudžetams. Pagrindinė valstybinė dalis turėjo remtis ne tik GPM surenkamomis pajamomis, bet ir kitais mokesčiais (akcizo mokesčiai, PVM ir t.t). Tai turėjo užtikrinti stabilų  senatvės pensijų augimą, remiantis ne tik darbo jėgos, bet ir kitais valstybės renkamais mokesčiais.

2022 metų spalio mėn. metinė infliacija siekė 22% o kai kurių būtiniausių išlaidų (duona, energetinės išlaidos ir kt.) viršijo ir 30%.

2023 metų biudžeto projekte ne tik, kad netęsiami 2019 m. reformos metu apibrėžti siekiai, bet ir didžiajai pensininkų daliai planuojami didinimai nesiekiantys infliacijos lygmens. “Sodros” ir valstybinio biudžeto finansuojamų skirtingų pensijų indeksavimo augimo disproporcijos aiškiai rodo, kad ne tik, kad nepridedama iš kitų surenkamų mokesčių (kaip buvo numatyta 2019 m. reformoje), bet pagrindinei daliai neskiriama ir visa darbo mokesčiais surenkama dalis. „Sodros“ (individuali) dalis kils apie 15%, o valstybės biudžeto (pagrindinė) - 9%, nors abi finansuojamos iš tų pačių darbo mokesčių. Jeigu „Sodros“ surenkamos įmokos ir ateities projekcijos leidžia pensijas didinti 15%, kodėl iš valstybės biudžeto didinama tik 9%? Siekiant užtikrinti pilną darbo užmokesčio įmokomis surenkamo biudžeto perskirstymą pensijų mokėjimui, neutralizuoti infliacijose pasekmes pažeidžiamiausiai visuomenės daliai, sparčiau mažinti pensininkų skurdą bei greičiau pasiekti 2021 m. padarytų pensijų indeksavimo pokyčio (spartesnis individualios dalies indeksavimas) tikslų, teikiame siūlymą 2023-iais metais pensijų indeksavimo koeficientą nustatyti 1,1534, o pensijų apskaitos vieneto vertės dydį – 6,03 euro.

Tai leistų pensijas papildomai padidinti vidutiniškai daugiau negu 30 Eur/mėn., būtų pilnai išmokėti pensijoms skirti valstybės biudžeto asignavimai, o  Sodros rezervas papildytas kiek mažiau negu numatoma dabartiniame projekte (planuojama, kad Rezervo fondo dydis su investicijomis ir turtu 2023 m. pasieks 1 mlrd. 605,6 mln. eurų).

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 6 straipsnio 1 dalies 1 ir 5 punktus ir juos išdėstyti taip:
    „1) pensijų indeksavimo koeficientą – 1,0902 1,1534;

5) pensijų apskaitos vieneto vertės dydį – 5,70 6,03 euro.“

 


 

 

Teikia

 

 

Seimo nariai                                                                                                                                                                                                                                                                Linas Kukuraitis

                                                                                                                        Rima Baškienė

                                                                                                                        Laima Mogenienė
                                                                                                                        Tomas Tomilinas

                                                                                                                        Laima Nagienė