LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
SVEIKATOS REIKALŲ KOMITETAS
PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA (2)
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PAGALBINIO APVAISINIMO ĮSTATYMO NR. XII-2608 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO 151 STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-879(2)
2022-05-18 Nr. 111-P-19
Vilnius
1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas A. Matulas, Komiteto pirmininko pavaduotojas R. Žemaitaitis, Komiteto nariai M. Danielė, P. Kuzmickienė, O. Leiputė, M. Navickienė, M. Puidokas, J. Sejonienė, L. Slušnys, Z. Streikus, R. Šalaševičiūtė, A. Veryga.
Komiteto biuras: vedėja J. Bandzienė, patarėjai K. Civilkienė, E. Jankauskas, B. Sesickienė, V. Valainytė, padėjėjos M. Neverkevičienė, D. Žukauskė.
Kviestieji asmenys: Seimo nariai A. Lydeka, I. Kačinskaitė-Urbonienė, sveikatos apsaugos viceministrė D. Jankauskienė, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos atstovai O. Vitkūnienė, I. Cechanovičienė, A. Storpirštienė, Lietuvos akušerių ginekologų draugijos Nevaisingumo sekcijos pirmininkas, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Santaros vaisingumo centro vedėjas R. Gricius, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Santaros vaisingumo centro gydytoja akušerė ginekologė, Europos Žmogaus reprodukcijos ir embriologijos draugijos (ESHRE) narė R. Baušytė, Vaisingumo asociacijos vadovė R. Vyšniauskaitė-Marcinkevičienė.
2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai: negauta.
3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:
Eil. Nr. |
Pasiūlymo teikėjas, data |
Siūloma keisti |
Pastabos |
Pasiūlymo turinys |
Komiteto nuomonė |
Argumentai, pagrindžiantys nuomonę |
||
str. |
str. d. |
p. |
||||||
1. |
Seimo
nariai I. Kačinskaitė – Urbonienė, V. Giraitytė – Juškevičienė,
|
2 |
|
|
|
Argumentai: Atsižvelgiant į tai, kad kartais visuomenėje žmogaus embrionas yra prilyginamas susiformavusiam žmogui, žmogaus organizmui ir dėl to kyla vertybiniai ginčai, siūlytina patikslinti sąvokas, atsižvelgiant į mokslinį pagrindimą. Siūloma, kad žmogaus embrionu būtų laikoma besivystanti zigota nuo apvaisinimo momento iki moters aštuntos nėštumo savaitės pabaigos.
Pasiūlymas: Papildyti Įstatymo projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip: „2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos 1. Pagalbinio apvaisinimo pradžia – moteriai skirtų hormoninių vaistų lytinėms ląstelėms susidaryti vartojimo pradžia arba, atliekant pagalbinį apvaisinimą natūralaus ciklo sąlygomis, vyro lytinių ląstelių paruošimo konkrečiai pagalbinio apvaisinimo procedūrai pradžia. 2. Pagalbinis apvaisinimas – procesas, atliekamas šio įstatymo nustatyta tvarka naudojant medicinos technologijas, apimantis su lytinėmis ląstelėmis ir (ar) embrionu atliekamus veiksmus, taikomus siekiant sukelti moters nėštumą. 3. Pagalbinis apvaisinimas in vitro – pagalbinis apvaisinimas ne moters kūne. 4. Pagalbinis apvaisinimas in vivo – pagalbinis apvaisinimas moters kūne. 5. Pavojinga nepageidaujama reakcija – nenumatytas žmogaus lytinių ląstelių donoro arba recipiento organizmo atsakas, įskaitant užkrečiamąją ligą, kuris yra susijęs su donoro audinių ir ląstelių įsigijimu arba naudojimu ir kuris sukelia mirtį, pavojų gyvybei, neįgalumą arba dėl kurio donoras ar recipientas gali būti hospitalizuotas ar susirgti arba jo hospitalizavimo ar ligos trukmė gali pailgėti. 6. Pavojingas nepageidaujamas reiškinys – bet koks su žmogaus lytinių ląstelių įsigijimu, ištyrimu, apdorojimu, laikymu arba paskirstymu susijęs nepageidaujamas atvejis, kuris gali lemti užkrečiamųjų ligų perdavimą, pacientų mirtį arba pavojų gyvybei, neįgalumą arba dėl kurio pacientas gali būti hospitalizuotas ar susirgti arba jo hospitalizavimo trukmė gali pailgėti. Pagalbinio apvaisinimo atveju bet koks neteisingas žmogaus lytinių ląstelių ar embriono tipo nustatymas arba supainiojimas laikomas pavojingu nepageidaujamu reiškiniu. 7.
|
Nepritarti |
Atkreiptinas dėmesys, kad priimant Lietuvos Respublikos pagalbinio apvaisinimo įstatymą buvo daug diskutuota ir apsispręsta įtvirtinti žmogaus embriono sąvoką, pagal kurią – tai besivystantis žmogaus organizmas nuo apvaisinimo momento (zigotos susidarymo) iki aštuntos nėštumo savaitės pabaigos. Analogiška sąvoka įtvirtinta ir Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatymo 2 straipsnio 20 dalyje. Be to, projektu patikslinamos keičiamo įstatymo 2 straipsnyje įtvirtintos žmogaus lytinių ląstelių, embrionų arba reprodukcinių audinių konservavimo, paruošimo ir autologinio panaudojimo sąvokos bei įstatymas papildomas vaisingumo išsaugojimo paslaugų ir žmogaus reprodukcinių audinių sąvokų apibrėžtimis, o šiuo pasiūlymu minėti esminiai pakeitimai eliminuojami.
|
2. |
Seimo nariai P. Saudargas, V. Aleknaitė Abramikienė, J. Urbanavičius, K. Starkevičius, V. Rakutis, A. Ažubalis, L. Kasčiūnas, A. Pocius,
|
9 |
|
|
|
Argumentai: Svarbu numatyti protingą ir pakankamą embrionų saugojimo valstybės lėšomis terminą. Siūlytinas embrionų saugojimo terminas – suapvalinta vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė. Per ateinančius 80 metų, neabejotina, embrionų saugojimo technologijos tobulės ir šie klausimai technologiškai bus sprendžiami kitaip.
Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 9 straipsniu keičiamą Įstatymo 10 straipsnį ir jį išdėstyti taip: „9 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas Pakeisti 10 straipsnį ir jį išdėstyti taip: „10 straipsnis. Embriono apsauga 1. Valstybė skatina pagalbinio apvaisinimo technologijų, kuriomis siekiama embrionų gyvybingumo ir didžiausios saugaus nėštumo bei gimdymo tikimybės, taip pat kuriomis embrionai sukuriami panaudojant šaldytas moteriškas lytines ląsteles, vystymą. Embrionų gali būti sukuriama tiek, kiek vienu metu pavyksta sukurti, tačiau galutinį sprendimą dėl sukuriamų embrionų skaičiaus priima abu sutuoktiniai (partneriai), pasitarę su gydytoju. Sprendimas fiksuojamas medicinos dokumentuose, gavus informuoto paciento rašytinį sutikimą. Vienu metu į moters organizmą perkeliamų embrionų skaičius negali viršyti trijų. Medicinos dokumentuose taip pat fiksuojama informacija apie: 1) paimtų moteriškų lytinių ląstelių skaičių; 2) subrendusių moteriškų lytinių ląstelių skaičių; 3) apvaisintų moteriškų lytinių ląstelių skaičių; 4) embrionų, tinkamų perkelti į moters organizmą, skaičių; 5) į moters organizmą perkeltų embrionų skaičių; 6) šio straipsnio 5 dalyje nustatytu atveju saugomų embrionų skaičių; 7) embrionų, kurie buvo saugomi
šio straipsnio 5 dalyje nustatytu atveju, perkėlimą į moters organizmą 8) embrionų, kurie šio straipsnio 7 dalyje nustatytais atvejais buvo sunaikinti nutraukiant jų saugojimą, skaičių. 2. Įvertinus galinčią kilti žalą motinos ir (ar) tėvo, ir (ar) vaiko (vaikų), kuris (kurie) gims po pagalbinio apvaisinimo, sveikatai ir imantis atsargumo priemonių, procedūros su embrionu ar lytinėmis ląstelėmis, neatsižvelgiant į procedūros, skirtos lytinėms ląstelėms in vitro subrandinti, embriono implantacijai gimdoje pagerinti ar atliekamos kitais, ne biomedicininių tyrimų, tikslais, pobūdį (mechaninis ar medikamentinis poveikis), yra leidžiamos tik tuo atveju, jeigu laikomasi visų šių sąlygų: 1) procedūrų saugumas ir efektyvumas yra pagrįstas klinikiniais tyrimais; 2) procedūroms atlikti reikalingi medicinos prietaisai ir vaistiniai preparatai naudojami laikantis jų registracijos ar rinkodaros teisės suteikimo metu patvirtintų indikacijų ir kitų nustatytų reikalavimų; 3) procedūros atliekamos pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą procedūrų, atliekamų su embrionu ir lytinėmis ląstelėmis, sąrašą ir laikantis sveikatos apsaugos ministro nustatytos tvarkos. 3. Biomedicininiai tyrimai su embrionais gali būti atliekami tik Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka. 4. Iki perkėlimo į moters organizmą embrionai gali būti auginami in vitro (ne moters kūne) ne ilgiau kaip šešias paras po apvaisinimo (zigotos susidarymo). 5. Sukurti, tačiau į moters
organizmą neperkelti besivystantys embrionai laikomi lytinių
ląstelių banke. Lytinių ląstelių banke embrionai saugomi ir naudojami
sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Embrionai pagal
sutuoktinių (partnerių) raštu pareikštą valią jų lėšomis saugomi informuoto
paciento sutikime nurodytą laiką, bet ne trumpiau kaip dvejus metus nuo
pagalbinio apvaisinimo pradžios. 6. Kol dėl šio straipsnio 5 dalyje nurodytų aplinkybių embrionai laikomi lytinių ląstelių banke, kiti embrionai tos pačios moters pagalbiniam apvaisinimui negali būti kuriami. 7. Draudžiama nutraukti
pagalbinio apvaisinimo metu sukurto ir į moters organizmą neperkelto
besivystančio embriono saugojimą ir jį sunaikinti, išskyrus atvejus, kai
baigiasi šiame įstatyme numatytas embrionų saugojimo terminas. Pagalbinio
apvaisinimo metu sukurtas embrionas gali būti naudojamas tik moters
pagalbiniam apvaisinimui.
8. Vyriausybė ar jos įgaliota institucija planavimo dokumentuose numato valstybės biudžeto lėšomis finansuojamas embrionų donorystės palaikymo priemones, kurias įgyvendina universitetų ligoninės, šio įstatymo nustatyta tvarka įgijusios teisę teikti licencijuojamas pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko paslaugas.“
|
Nepritarti |
Manytina, kad embrionų saugojimas lytinių ląstelių banke valstybės lėšomis ne trumpiau kaip aštuoniasdešimt metų nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios, nenumatant galimybės porai pačiai apsispręsti dėl embrionų likimo, neatsižvelgiant nei į poros reprodukcinius lūkesčius, nei į embrionų kokybę, neatitinka tarptautinės praktikos, kelia etinių abejonių ir praktinių sunkumų, be to, būtų per didelė našta valstybės biudžetui. Embrionų saugojimas terminuotą laiką yra taikomas pažangiose ir išsivysčiusiose Europos valstybėse[1]. Remiantis tarptautine praktika, vyraujanti embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke trukmė yra 10 metų. Be to, projekto nuostatos palieka galimybę ir neterminuotam embrionų šaldymui, t. y. embrionai pagal sutuoktinių (partnerių) raštu pareikštą valią jų lėšomis saugomi informuoto paciento sutikime nurodytą terminą, bet ne trumpiau kaip dvejus metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios ir ne ilgiau kaip dešimt metų, nebent sutuoktiniai (partneriai) yra pareiškę valią ilgesniam embrionų laikymo terminui. Be to, embrionų gali būti sukuriama tiek, kiek vienu metu pavyksta sukurti, tačiau galutinį sprendimą dėl sukuriamų embrionų skaičiaus visgi priima abu sutuoktiniai (sugyventiniai), pasitarę su gydytoju. Taigi, ir sukuriama embrionų gali būti tiek, kiek ir bus perkelta į moters organizmą, visiškai išvengiant embrionų šaldymo.
Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo 3 straipsnyje nustatyta, kad žmogaus embrionų kūrimas biomedicininių tyrimų tikslais yra draudžiamas, be to, su žmogaus embrionu ir žmogaus vaisiumi leidžiama atlikti tik tuos biomedicininius tyrimus, kurių numatoma nauda tiriamam žmogaus embrionui ir žmogaus vaisiui viršija riziką. Biomedicininiai tyrimai su žmogaus embrionu ar žmogaus vaisiumi, kurių metu arba kuriems pasibaigus žmogaus embrionas ar žmogaus vaisius yra sunaikinamas arba žmogaus embrionas neperkeliamas į moters gimdą, draudžiami. Taip pat pastebėtina, kad keičiamo įstatymo 1 straipsnio 1 dalyje, apibrėžiant įstatymo paskirtį, nustatyta, kad įstatymas nustato moters pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus, tvarką. Pagalbinio apvaisinimo sąvokos apibrėžtyje taip pat nustatoma, kad tai procesas, (...) apimantis su lytinėmis ląstelėmis ir (ar) embrionu atliekamus veiksmus, taikomus siekiant sukelti moters nėštumą. Taigi, sisteminė pagalbinį apvaisinimą reglamentuojančių teisės normų analizė leidžia teigti, jog embriono sukūrimas yra galimas tik moters pagalbinio apvaisinimo tikslu.
|
3. |
Seimo nariai P. Saudargas, V. Aleknaitė Abramikienė, J. Urbanavičius, K. Starkevičius, V. Rakutis, A. Ažubalis, L. Kasčiūnas, A. Pocius,
|
13 |
|
|
|
Argumentai: Žr. aukščiau
Pasiūlymas: Pakeisti projekto 13 straipsnį ir jį išdėstyti taip: „13 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, taikymas ir įgyvendinimas 1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 4 dalį, įsigalioja 2022 m. liepos 1 d. 2. Sutuoktiniams (partneriams),
kurių embriono (embrionų) saugojimas lytinių ląstelių banke pradėtas iki šio
įstatymo įsigaliojimo, per vieną mėnesį nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos
raštu pateikiama šio įstatymo 9 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos
pagalbinio apvaisinimo įstatymo 10 straipsnio 5 ir 7 dalyse nustatyta
informacija. Sutuoktiniai (partneriai) savo valią dėl embriono (embrionų),
kurio (kurių) saugojimas lytinių ląstelių banke pradėtas iki šio įstatymo
įsigaliojimo, saugojimo termino pagal šio įstatymo 9 straipsnyje išdėstytame
Pagalbinio apvaisinimo įstatymo 10 straipsnyje nustatytus reikalavimus ir
saugomų embrionų panaudojimo donorystei šio įstatymo 9 straipsnyje išdėstyto
Pagalbinio apvaisinimo įstatymo 10 straipsnio 7 dalies 1 ir 3 punktuose
nurodytais atvejais raštu pareiškia ne vėliau kaip iki 2023 m. sausio 1 d.
Sutuoktiniams (partneriams) per nustatytą terminą raštu nepareiškus valios
dėl embriono (embrionų), kurio (kurių) saugojimas lytinių ląstelių banke
pradėtas iki šio įstatymo įsigaliojimo, saugojimo termino, laikoma, kad abu
sutuoktiniai (partneriai) sutiko dėl embrionų panaudojimo donorystei, ir
embriono (embrionų) laikymas sveikatos apsaugos ministro nustatytais
pagrindais ir tvarka tęsiamas valstybės lėšomis, tačiau 3. Į šio straipsnio 2 dalyje nurodytą embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke terminą įskaičiuojamas ir embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke laikas iki šio įstatymo įsigaliojimo.
|
Nepritarti |
Žr. aukščiau (susiję pasiūlymai). |
4. Balsavimo rezultatai: 1) dėl 1-ojo pasiūlymo: už – 0, prieš – 4, susilaikė – 7.
2) dėl 2-ojo pasiūlymo: už – 3, prieš – 4, susilaikė – 4.
3) dėl 3-iojo pasiūlymo: nepritarta bendru sutarimu.
Komiteto pirmininkas Antanas Matulas
Seimo Sveikatos reikalų komiteto patarėja (ES) V. Valainytė
Seimo Sveikatos reikalų komiteto biuro vedėja J. Bandzienė
[1] Embrionų saugojimas terminuotą laiką yra taikomas pažangiose ir išsivysčiusiose Europos valstybėse: Švedijoje, Norvegijoje, Danijoje, Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje bendrasis embrionų saugojimo terminas apibrėžtas 5 metais ir gali būti individualiai ilginamas/trumpinamas; Vokietijoje, Austrijoje ir Suomijoje pačios poros sprendžia dėl embrionų saugojimo pagrįsto termino; Islandijoje – saugoma iki 10 metų.
Jungtinės Karalystės Žmogaus apvaisinimo ir embriologijos tarnybos (angl. trumpinys HFEA) rekomenduojamas ilgiausias sukurtų embrionų saugojimo terminas – 15 metų. Australijoje embrionų saugojimo trukmė skirtingose valstijose skiriasi, bet irgi neviršija 10 metų laiko: Viktorijos valstijoje embrionai saugomi 5 metus laiko, šis terminas gali būti tam tikrais atvejais pratęstas iki 10 metų laiko (pvz. poros prašymu), tačiau tam turi pritarti Viktorijos valstijos Pacientų priežiūros komisija (angl. Patient Review Panel). Naujojo Pietų Velso valstijoje embrionai saugomi nuo 10 iki 15 metų: jei embrionai saugomi poros, kurios pagalbiniam apvaisinimui jie buvo sukurti, poreikiui, saugojimas nustatomas individualiai 10-15 metų laikotarpyje, tačiau jei embrionai saugomi donacijos tikslu šis terminas negali būti ilgesnis kaip 10 metų. Kvynslende ir Pietų Australijoje embrionai saugomi 5 metus, tačiau poros prašymu ir turint embrionus saugančios gydymo įstaigos specialistų pritarimą, šis terminas gali būti pratęstas iki 10 metų. Pasibaigus saugojimo terminui (arba poros prašymu), embrionai yra sunaikinami. Taip pat nepanaudoti embrionai, kurių saugojimo laikas yra pasibaigęs, poros prašymu gali būti donuoti kitų porų pagalbiniam apvaisinimui.
Analizuojant kitas šalis, JAV irgi nėra įstatymais nustatyto privalomo embrionų saugojimo termino. Taip pat Amerikos reprodukcinės medicinos draugijos (angl. trumpinys ASRM) parengtose gairėse rekomenduojama prieš pirmąjį pagalbinio apvaisinimo gydymo ciklą, panaudojant šviežias kiaušialąstes, arba prieš pirmąjį pagalbinio apvaisinimo ciklą su atšildytais embrionais, arba abiem atvejais sudaryti išankstines sutartis, numatančias, kaip turėtų būti elgiamasi su saugomais embrionais susiklosčius skirtingoms gyvenimo (pavyzdžiui, skyrybų, mirties ir kitais atvejais). Kartu yra sudaryta galimybė bet kuriuo metu keisti savo nuostatas, pakeičiant juos naujais, o sutikimo dėl embrionų saugojimo formose rekomenduojama nurodyti, jog saugojimo paslauga gali būti nutraukta (embrionas atšildytas, jo toliau nebe panaudojant), jei tam tikrą laiką nepavyksta susisiekti (nepaisant mėginimų tai padaryti) su pora, kurios embrionai yra saugomi, ir pastarieji yra nepranešę tuo metu esamų kontaktinių duomenų. Labai panaši tvarka ir Kanadoje.