LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS Darbo kodekso 52 straipsnio pakeitimo

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2022-10-13 Nr. XIVP-1993(2)

Vilnius

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.                  Tikslintinas projekto 1 straipsniu keičiamo Darbo kodekso (toliau – DK) 52 straipsnio 4 dalies pirmasis sakinys, kadangi jame kartojasi nuostatos dėl pareigos kompensuoti darbuotojui patirtas išlaidas, susijusias su darbo priemonių naudojimu.

2.                   Projekto 1 straipsniu keičiamo DK 52 straipsnio 4 dalyje siūloma nustatyti, kad „darbo sutarties šalys privalo susitarti dėl padidėjusių išlaidų internetinio ryšio paslaugoms, taip pat elektros energijos, šildymo ir vandens, naudojamo darbo reikmėms, vartojimo išlaidų kompensavimo ir (ar) dėl kitų papildomų išlaidų kompensavimo dydžio ir mokėjimo sąlygų.“ Siūloma nuostata svarstytina. Neaišku, kaip būtų nustatoma, kad interneto ryšys yra naudojamas konkrečiai darbo reikmėms ir kokios būtų to sąnaudos. Taip pat neaišku, kaip būtų nustatomas elektros energijos, šildymo ir vandens naudojimas darbo reikmėms, taip pat kaip būtų paskaičiuojamas su tuo susijusių išlaidų padidėjimas. Neaišku ir kokios kitos sąlygos turimos omeny ir kur jos turėtų būti nustatytos. Kartu pažymėtina, kad pagal DK 52 straipsnio 2 dalį, dirbti nuotoliniu būdu skiriama darbuotojo prašymu arba šalių susitarimu; darbdavys gali netenkinti darbuotojo prašymo, jeigu dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas. Todėl svarstytina, ar imperatyvių nuostatų dėl konkrečių išlaidų kompensavimo įtvirtinimas skatintų darbdavius tartis dėl nuotolinio darbo. 

Taip pat pastebėtina, kad formuluotė „darbo sutarties šalys privalo susitarti <...>“ yra ydinga, nes imperatyvi nuostata nedera su paties susitarimo esme, kai šalys laisvai išreiškia savo valią. Be to, neaišku, kaip reikėtų tokią nuostatą įgyvendinti, jeigu viena iš šalių ar abi nesutiktų su pasiūlymais, ir per kiek laiko šalys privalėtų susitarti.

3.                   Atsižvelgiant į tai, kad siūlomas teisinis reguliavimas turėtų įtakos tiek darbuotojų, tiek darbdavių teisėms ir pareigoms, siūlytina projektą derinti su Lietuvos trišale taryba.

 

 

Privatinės teisės skyriaus vyresnysis patarėjas,

laikinai atliekantis departamento direktoriaus funkcijas                                        Dainius Zebleckis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J. Raškauskaitė, tel. (8 5) 239 6842, el. p. [email protected]

I. Šambaraitė, tel. (8 5) 239 6850, el. p. [email protected]