LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

BIUDŽETO IR FINANSŲ KOMITETAS

 

PAPILDOMO KOMITETO

I Š V A D O S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIŲ SOCIALINIO DRAUDIMO SENATVĖS IR NETEKTO DARBINGUMO (INVALIDUMO) PENSIJŲ KOMPENSAVIMO ĮSTATYMO NR. XII-886 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO (Nr. XIIP-1986(4))

 

2016 m. birželio 15 d. Nr. 109-P-29

 

 Vilnius

 

                      1. Komiteto posėdyje dalyvavo: : Biudžeto ir finansų komiteto nariai: Petras Narkevičius, Bronius Bradauskas, Kęstutis Glaveckas, Kęstutis Bartkevičius, Andrius Palionis, Rytas Kupčinskas, Irena Degutienė, Andrius Kubilius, Povilas Gylys, Raimundas Markauskas, Rita Tamašunienė, Antanas Nesteckis. Biudžeto ir finansų komiteto biuras: biuro vedėja Alina Brazdilienė, patarėjai: Janina Alasevičienė, Dalia Mudėnienė, Jolanta Dzikaitė, Jolanta Žaltkauskienė, padėjėjos Danguolė Zabulėnienė ir Jolanta Matiliauskienė .

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2015-11-30

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas:

              1. Įstatymo projekto 1 straipsnyje siūloma keičiamo įstatymo 1 straipsnio 2 dalyje nustatyti, kad „Šis įstatymas taikomas asmenims, kuriems valstybinės socialinio draudimo senatvės pensijos, išankstinės senatvės pensijos (toliau – senatvės pensija) ar valstybinės socialinio draudimo netekto darbingumo (invalidumo) pensijos (toliau – netekto darbingumo (invalidumo) pensija) buvo mokamos sumažintos dėl įgyvendinant Laikinąjį įstatymą taikyto Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) patvirtinto einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžio, o tokių asmenų mirties atveju – taip pat asmenims, kuriems paveldėjimo tvarka pereina (perėjo) tų mirusių asmenų turtas.

              Iš įstatymo projekto aiškinamojo rašto turinio darytina išvada, kad įstatymo projekte siūlomu teisiniu reguliavimu siekiama nustatyti turto paveldėtojų teisę paveldėti asmenų, mirusių iki 2014 m. gegužės 22 d. (t. y. iki keičiamo įstatymo įsigaliojimo dienos), kuriems valstybinės socialinio draudimo senatvės pensijos, išankstinės senatvės pensijos ar valstybinės socialinio draudimo netekto darbingumo (invalidumo) pensijos buvo mokamos sumažintos dėl įgyvendinant Laikinąjį įstatymą taikyto Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinto einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžio, jiems galėjusią priklausyti kompensuojamąją sumą. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad keičiamoje dalyje apibrėžiami asmenys, kuriems šis įstatymas taikomas, tačiau keičiamame įstatyme nėra nustatyta ir šiame įstatymo projekte nenumatyta iki šio įstatymo įsigaliojimo mirusių asmenų turto paveldėtojų teisė į kompensuojamąją sumą, todėl siūlytina įstatymo projektą papildyti atitinkamomis nuostatomis (pavyzdžiui, kaip tai buvo siūloma šio įstatymo projekto ankstesniuose variantuose).

Pritarti.

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2015-11-30

 

 

 

              2. Atsižvelgiant į tai, kad vadovaujantis keičiamo įstatymo nuostatomis teisę į kompensuojamas sumas turėjusiems asmenims ar jų turto paveldėtojams kompensuojamos sumos ar jų dalys buvo išmokėtos 2014 ir 2015 metais, keičiamo įstatymo 2 straipsnyje nustatyti kai kurie pensijų kompensavimo terminai jau yra praėję, todėl įstatymo projekte siūlytina nustatyti numatytų kompensuojamų sumų paveldėtojams išmokėjimo terminus.

              3. Įstatymo projekte reikėtų patikslinti įstatymo priėmimo metus (vietoj „2014 m.“ įrašyti „2015 m.“).

Pritarti.

 

3.

Europos teisės departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos

2015-12-10

 

 

 

Išnagrinėję Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo Nr. XII-886 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-1986(4) (toliau – Projektas), pažymime, kad pastabų ar pasiūlymų projektui dėl atitikties Europos Sąjungos teisei neturime.

Vis dėlto, Projektu yra siekiama, kad juo nustatomas reguliavimas būtų taikomas atgaline data nuo pagrindinio įstatymo įsigaliojimo datos, t.y. jog pensininkų, mirusių iki 2014 m. gegužės 21 d., artimieji įgytų teisę į sumažintų pensijų kompensaciją. Siekiant teisinio aiškumo, manome, kad Projekte turėtų būti aiškiai nurodyta, pavyzdžiui, kad pagrindinis įstatymas taikomas ir tiems asmenims, kuriems paveldėjimo tvarka perėjo iki 2014 m. gegužės 21 d. mirusių asmenų turtas.

Pritarti.

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

 

Lietuvos pensininkų sąjunga

„Bočiai“

 

 

 

Į Seimo pavasario darbų sesiją įtrauktas mums labai svarbus klausimas - tai Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės bei netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo Nr. XII-886 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-1986(4) svarstymas. Šio projekto priėmimas sudarytų galimybę visų mirusių pensijų gavėjų, kuriems buvo sumažinta pensija, artimiesiems

paveldėti kompensuojamą pensijos dalį, nepažeidžiant lygiateisiškumo principo.

Šiuo metu jau vykdomas sumažintų pensijų kompensavimas pagal įsigaliojusį Lietuvos Respublikos socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo pensijų kompensavimo įstatymą, bet Sodra išmoka kompensacijas tik gyviesiems pensininkams arba tų pensininkų, kurie mirė po šio įstatymo

įsigaliojimo, t. y. 2014 m. gegužės 22 d., artimiesiems. Tų pensininkų, kurie mirė iki įstatymo įsigaliojimo, artimieji nepaveldi sumažintos kompensuojamos pensijos dalies.

Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ nariai kreipiamės į Jus, prašydami, kad Seimo komitetai nevilkintų minėto projekto svarstymo ir šis projektas greičiau patektų į Seimo darbotvarkę.

Iš dalies pritarti.

Komitetas siūlo pagrindiniam Socialinių reikalų ir darbo komitetui grąžinti įstatymo projektą iniciatoriams tobulinti.

 

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai:

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

2016-05-02 nutarimas

Nr. 445

 

 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2016 m. kovo 25 d. sprendimo Nr. SV-S-1440 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 1 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Nepritarti Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo Nr. XII-886  1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-1986(4) (toliau – Įstatymo projektas Nr. XIIP-1986(4) dėl šių priežasčių:

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2015 m. liepos 29 d. nutarimu Nr. 753 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo Nr. XII-886 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-1986(3)“ nepritarė Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo Nr. XII-886 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-1986(3) (toliau – Įstatymo projektas Nr. XIIP-1986(3), kuriame buvo siūloma įtvirtinti iš esmės analogišką teisinį reguliavimą. Pažymėtina, kad Įstatymo projekto Nr. XIIP-1986(4) siekiamas tikslas yra tapatus Įstatymo projekto Nr. XIIP-1986(3) tikslui – išmokėti valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensuojamąsias sumas iki Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo Nr. XII-886 (toliau – Kompensavimo įstatymas) įsigaliojimo mirusių asmenų, kuriems kompensuojamosios sumos galėtų priklausyti, paveldėtojams.

2. Įstatymo projekto Nr. XIIP-1986(4) aiškinamajame rašte nurodyta, kad lėšų poreikis sumažintoms valstybinėms socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijoms kompensuoti numatytas rengiant Kompensavimo įstatymą. Pažymėtina, kad, skaičiuojant lėšų poreikį Kompensavimo įstatymui, kuriame nebuvo įtvirtinta nuostata išmokėti kompensuojamąsias sumas paveldėtojams, įgyvendinti, atitinkamai nebuvo įvertintas ir lėšų poreikis sumažintoms pensijoms kompensuoti tiems asmenims, kurie mirė iki įsigaliojant Kompensavimo įstatymui. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, analogiškam Įstatymo projekto Nr. XIIP-1986(4) siūlymui įgyvendinti papildomai reikėtų apie 29 mln. eurų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ar Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto lėšų. Šios lėšos Lietuvos Respublikos 2016 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme ir Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2016 metų rodiklių patvirtinimo įstatyme nenumatytos.

 

 

 

 

 

Nepritarti.

 

 

 

 

 

Komitetas siūlo pagrindiniam Socialinių reikalų ir darbo komitetui grąžinti įstatymo projektą iniciatoriams tobulinti.

 

6. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai: atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento ir Europos teisės departamento prie Teisingumo ministerijos pastabas, pasiūlyti  pagrindiniam Socialinių reikalų ir darbo komitetui įstatymo projektą Nr.  XIIP-1986(4) grąžinti iniciatoriams tobulinti.

7. Balsavimo rezultatai:  pritarta bendru sutarimu.

           8. Komiteto paskirti pranešėjai: Raimundas Markauskas, Kęstutis Glaveckas                  .                                                                                                                                

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                Petras Narkevičius