LOGOnespalv-maz2

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJA

 


 

 

  ___________________ Nr. _____________________

Į ___________________ Nr. _____________________


 


 


2014-11-

 


2D-               (12.153)

 


 

Aplinkos ministerijai

Finansų ministerijai

Susisiekimo ministerijai

 

Lietuvos automobilių kelių direkcijai prie Susisiekimo ministerijos

Lietuvos savivaldybių asociacijai

Nacionalinei žemės tarnybai

prie Žemės ūkio ministerijos

 

 


 

 

DĖL ĮSTATYMŲ IR NUTARIMO PROJEKTŲ DERINIMO


 

Biudžetinė įstaiga

Gedimino pr. 19

LT - 01103  Vilnius

Tel.    (8 5)  239 1001        Duomenys kaupiami ir saugomi

Faks.  (8 5)  239 1212        Juridinių asmenų registre

El. paštas [email protected]    Kodas 188675190

http://www.zum.lt

Atsiskait. sąskaita

LT674010042400070079

AB DNB bankas

______________________________________________________________________________________________

 

                                                                                                                                                               


Teikiame derinti patobulintus Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 12 straipsnio pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 8 straipsnio pakeitimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo 13 straipsnio pakeitimo įstatymo projektus (toliau – Įstatymų projektai).

Įstatymų projektai parengti vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. rugsėjo 30 d.  protokolo Nr. 57 pavedimą parengti teisės aktų projektus, pagal kuriuos likę laisvi valstybinės žemės plotai, esantys prie valstybinės reikšmės kelių, nebūtų privatizuojami ar nuomojami ilgiau nei 2 metams, o sprendimai dėl nuomos sutarčių pratęsimo būtų priimami tik suderinus su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

Pagal Seimo Kaimo reikalų komiteto 2014 m. birželio 11 d. išvadas Nr. 110-P-24 įstatymų projektus nuspręsta grąžinti Vyriausybei patobulinti, atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento ir Specialiųjų tyrimų tarnybos pastabas bei komiteto pasiūlymus. Kaimo reikalų komitetas pasiūlė pateikti informaciją apie: laisvos valstybinės žemės plotus, kurie turėtų būti rezervuoti valstybinės reikšmės kelių plėtimui ir rekonstrukcijai; piliečių, pateikusių prašymus atkurti nuosavybės teises į šią valstybės išperkamai žemei siūlomą priskirti žemę, skaičių; teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, kurie yra rengiami ar planuojami rengti šiems tikslams, skaičių; valstybės biudžeto lėšų, reikalingų priimtų įstatymų įgyvendinimui, poreikį ir finansavimo šaltinius.

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos pateikė informaciją apie patvirtintus ar planuojamus patvirtinti teritorijų planavimo ar žemės valdų projektus, pagal kuriuos numatoma valstybinės reikšmės kelių plėtra. Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, išanalizavus nurodytus dokumentus, informavo, kad iš jų: pagal 10 brėžinių nėra galimybės identifikuoti reikalingo ploto (nepažymėtos numatomo plėsti kelio ribos ir pan.); pagal 7 brėžinius reikėtų rezervuoti apie 40 ha valstybinės žemės, šiame plote nėra projektuojamų žemės sklypų nuosavybės teisėms atkurti, todėl valstybės išperkamos žemės nėra, papildomų lėšų poreikio nėra; pagal likusius 5 brėžinius suplanuotoje teritorijoje valstybinės žemės iš viso nėra. Taip pat Lietuvos automobilių kelių direkcija nurodė, kad informacijos apie vietinės reikšmės kelių plėtrą neturi. Taigi pagal surinktą informaciją nenustatyta konkrečių atvejų, kada priėmus siūlomus įstatymus kils poreikis išpirkti valstybinę žemę.

Taip pat atsižvelgdami į tai, kad Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2014-04-18 išvadoje Nr. XIIP-1696 nurodė, jog diskutuotinas Kelių įstatymo          Nr. I-891 5 straipsnio papildymo įstatymo projektu siūlomas reguliavimas, kai Lietuvos automobilių kelių direkcijai nustatoma pareiga prižiūrėti ir tvarkyti valstybinę žemę, neturint teisės šią žemę valdyti, naudoti ir disponuoti ja, pakartotinai nebeteikiame minėto įstatymo papildymo projekto.

Kadangi sprendimų dėl nuomos sutarčių pratęsimo derinimas su suinteresuotomis institucijomis yra ne teikiamų įstatymų, o įgyvendinamųjų teisės aktų reguliavimo dalykas, dėl likusios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. rugsėjo 30 d. protokolo Nr. 57 pavedimo dalies priėmus Įstatymų projektus bus teikiami įgyvendinamųjų teisės aktų projektai.

Įstatymų projektai iš esmės neprieštarauja Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012–2016 metų veiklos programai, tačiau gali turėti neigiamos įtakos įgyvendinant jos 395 punktą dėl žemės grąžinimo proceso užbaigimo.

Įstatymų projektais neperkeliami ir neįgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai.

Įstatymų projektai nenotifikuotini Europos Komisijai pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 20 d. nutarimo Nr. 617 „Dėl Keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras taisyklių patvirtinimo“ reikalavimus.

Įstatymų projektuose nėra įtvirtinta naujų sąvokų ir jas įvardijančių terminų.

Atskirų konsultacijų su visuomene nenumatoma. Įstatymų projektai skelbiami Lietuvos Respublikos Seimo Teisės aktų informacinės sistemos (TAIS) Teisės aktų projektų registravimo posistemėje.

Įstatymų projektus parengė Žemės ir išteklių politikos departamento (direktorius Audrius Petkevičius, tel. 239 1338) Žemės teisės skyriaus (vedėja Gintarė Tumalavičienė, tel. 239 1346) vyriausioji specialistė Daiva Radzevičiūtė, tel. 239 1351, el. p. [email protected].      

PRIDEDAMA:

        1. Nutarimo projektas, 1 lapas.

        2. Įstatymų projektai, 3 lapai.

        3. Įstatymų projektų lyginamieji variantai, 3 lapai.

        4. Įstatymų projektų aiškinamasis raštas, 5 lapai.

        5. Įstatymų projektų antikorupcinis vertinimas, 5 lapai.

           

 

Viceministras                                                                                                               Albinas Ežerskis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daiva Radzevičiūtė, tel. (8 5) 239 1351, el. p. [email protected]