LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOS ORGANIZAVIMO IR KARO TARNYBOS ĮSTATYMO NR.VIII-723 59 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2023-09-07 Nr. XIVP-3049

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.    Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad „profesinės karo tarnybos kariams, auginantiems vieną vaiką iki dvylikos metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per tris mėnesius (arba sutrumpinamas darbo laikas aštuoniomis valandomis per tris mėnesius).“ Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad šis papildymas daromas siekiant į keičiamą Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymą (toliau – keičiamas įstatymas) perkelti Darbo kodekse nustatytą analogišką reguliavimą dėl tėvų, auginančių vieną vaiką, teisės į papildomą poilsio dieną ar sutrumpintą darbo laiką. Atkreiptinas dėmesys, kad tokia darbuotojų socialinė garantija yra numatyta Darbo kodekso 138 straipsnio 3 dalyje. Šioje dalyje yra ir kitų socialinių garantijų darbuotojams, auginantiems vaikus, kurios keičiamame įstatyme nėra numatytos (pvz., numatytos dvi papildomos poilsio dienos darbuotojams, auginantiems du vaikus iki dvylikos metų, kai vienas arba abu vaikai yra neįgalūs). Taigi keičiamame įstatyme garantijos asmenims, auginantiems vaikus, turėtų būti derinamomis su garantijomis, numatytomis Darbo kodekso 138 straipsnio 3 dalyje.

2.    Projekto 2 straipsnyje numatyta, kad šis įstatymas įsigalioja 2024 m. sausio 1 d. Pažymėtina, kad 2024 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo Nr. I-2044 pakeitimo įstatymas (Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymas), kuriuo sąvoka ,,neįgalusis“ keičiama į sąvoką „asmuo su negalia“. Todėl vadovaujantis Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų 140 punktu (teisėkūros subjektas pirmą kartą keičiant teisės aktus dėl kitų priežasčių turi pareigą patikslinti nebeaktualias nuorodas), siūlytume projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 59 straipsnio 20 dalyje vietoj žodžių ,,neįgalų vaiką“ įrašyti žodžius ,,vaiką su negalia“. Taip pat siekiant teisėkūros ekonomiškumo, siūlytume peržiūrėti ir kitas keičiamame įstatyme vartojamas formuluotes (pvz., neįgalumas, netektas darbingumas ir t.t.), kurios turėtų būti keičiamos, atsižvelgiant į 2024 m. sausio 1 d. įsigaliosiantį įstatyminį teisinį reguliavimą.

3.    Atsižvelgiant į tai, kad įstatymo projekto 2 straipsnyje nėra įgyvendinimo nuostatų, šio straipsnio pavadinime reikėtų braukti žodžius „ir įgyvendinimo“.

4.    Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 patvirtintose Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijose nustatytus teisės technikos reikalavimus, vienintelė įstatymo projekto 1 straipsnio dalis nenumeruotina, šio straipsnio pakeitimo esmėje vietoj žodžio „punktą“ įrašytinas žodis „dalį“, dėstant keičiamo įstatymo 59 straipsnio 20 dalį, jos numeris rašytinas su tašku, be ne su skliausteliu.

 

 

 

Departamento direktorius                                                                                      Dainius Zebleckis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J. Raškauskaitė, tel. 370 5 209 6842, el. p. [email protected]

I. Šambaraitė, tel. 370 5 209 6850, el. p. [email protected]