PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ ĮSTAIGŲ DARBUOTOJŲ DARBO APMOKĖJIMO IR KOMISIJŲ NARIŲ ATLYGIO UŽ DARBĄ ĮSTATYMO NR. XIII-198 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-3187(2)

 

2023-12-01   

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

2 priedas

 

 

Argumentai:

Pažymėtina, kad fizinio ugdymo mokytojai yra mokytojai, dirbantys pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą. Jie apmokami pagal Įstatymo projekto 2 priedo II skyrių ir papildomo reglamentavimo dėl fizinio ugdymo mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio ir (arba) priešmokyklinio ugdymo programas, įdarbinimo, jų darbo apmokėjimo nereikia

Fizinio ugdymo mokytojų pareigybės ir kvalifikacijos reglamentavimo klausimai jau yra įtvirtinti poįstatyminiuose teisės aktuose:

1) Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2023 gegužės 16 d. įsakymu Nr. V-709 papildytas Pareigybių, kurias atliekant darbas yra laikomas pedagoginiu, sąrašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2003 m. spalio 9 d. įsakymu Nr. ĮSAK-1407 „Dėl Pareigybių, kurias atliekant darbas yra laikomas pedagoginiu sąrašo patvirtinimo“, ir 1.6(2) papunkčiu įteisinta nuostata, kad fizinio ugdymo mokytojas priskiriamas prie Ikimokyklinių ugdymo įstaigų pareigybių; 

2) Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2023 gegužės 16 d. įsakymu Nr. V-705 pakeistas Reikalavimų mokytojų kvalifikacijai aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2014 m. rugpjūčio 29 d. įsakymu Nr. V-774 „Dėl Reikalavimų mokytojų kvalifikacijai aprašo patvirtinimo“, 17 punktas, kuris nustato, kad „Meninio ugdymo, fizinio ugdymo pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą gali mokyti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo mokytojas arba dalyko mokytojas, išklausęs ne mažiau kaip 40 valandų (1,5 studijų kreditų) ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo metodikos kursų.“ 

Be to, Įstatymo projekto nuostatomis fizinio ugdymo mokytojams nepagrįstai būtų taikoma kitokia darbo laiko sandara nei visiems kitiems ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojams (išskyrus meninio ugdymo mokytojus, kuriems visada dėl jų veiklos specifikos buvo taikomos išskirtinės sąlygos): pagal keičiamo įstatymo 2 priedo 17 punktą tiesioginiam darbui su mokiniais fizinio ugdymo mokytojams būtų skiriama tik 24 valandos per savaitę (iš 36 valandų), o kitiems ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojams – 31 valanda per savaitę (iš 36 valandų) nuo 2024-01-01, arba 30 valandų per savaitę (iš 36 valandų) nuo 2024-09-01.

Už tokią pačią pareiginę algą fizinio ugdymo mokytojai pravestų mokiniams 28 valandomis per mėnesį (nuo 2024-09-01 – 24 valandomis per mėnesį) arba 7 valandomis per savaitę (nuo 2024-09-01 – 6 valandomis per savaitę) mažiau fizinio ugdymo veiklų vien todėl, kad jiems būtų taikoma kitokia darbo laiko sandara nei kitiems ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojams.

Įstatymo projekte fizinio ugdymo mokytojams nustatyta darbo laiko sandara, kurioje tiesioginiam darbui su mokiniais skiriama mažiau valandų nei kitiems ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojams (išskyrus meninio ugdymo), yra nepagrįsta ir diskriminuojanti kitus mokytojus, kurie taip pat veda fizinio ugdymo veiklas, jei jų nepakeičia fizinio ugdymo mokytojas. Be to, nėra jokių argumentų, kodėl fizinio ugdymo mokytojui būtina skirti daugiau laiko netiesioginiam darbui su mokiniais (darbams planuoti, dokumentams, susijusiems su ugdymu, rengti, bendradarbiauti su mokytojais, tėvais (globėjais) ugdymo klausimais ir kt.), nei jų skiriama kitiems ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojams.

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 priedo II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

„II SKYRIUS

MOKYTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL IKIMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMĄ, IR MENINIO IR FIZINIO UGDYMO MOKYTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL IKIMOKYKLINIO IR (ARBA) PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMAS, PAREIGINĖS ALGOS KOEFICIENTAI IR DARBO KRŪVIO SANDARA“

2.

2 priedas

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 priedo 13.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„13.1. didinami 5–10 procentų mokytojams, dirbantiems pagal ikimokyklinio ugdymo programą, ir meninio ir fizinio ugdymo mokytojams, dirbantiems pagal ikimokyklinio ir (arba) priešmokyklinio ugdymo programas:“

3.

2 priedas

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 priedo 13.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„13.3. didinami 5–20 procentų meninio ir fizinio ugdymo mokytojams, dirbantiems pagal ikimokyklinio ir (arba) priešmokyklinio ugdymo programas:“

4.

2 priedas

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 priedo 13.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„13.4. gali būti didinami iki 20 procentų mokytojams, dirbantiems pagal ikimokyklinio ugdymo programą, ir meninio ir fizinio ugdymo mokytojams, dirbantiems pagal ikimokyklinio ir (arba) priešmokyklinio ugdymo programas, pagal kitus biudžetinės įstaigos darbo apmokėjimo sistemoje nustatytus kriterijus.“

5.

2 priedas

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 priedo 14 punktą ir jį išdėstyti taip:

„14. Jeigu mokytojo, dirbančio pagal ikimokyklinio ugdymo programą, ir meninio ir fizinio ugdymo mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio ir (arba) priešmokyklinio ugdymo programas, veikla atitinka du ar daugiau šio priedo 13 punkte nustatytų kriterijų, jų pareiginės algos koeficientas didinamas ne daugiau kaip 25 procentais. Pareiginės algos koeficientų didinimo dėl veiklos sudėtingumo kriterijai, nurodyti šio priedo 13 punkte, atsižvelgiant į veiklos sudėtingumo mastą, detalizuojami biudžetinės įstaigos darbo apmokėjimo sistemoje.“

6.

2 priedas

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 priedo 17 punktą ir jį išdėstyti taip:

„17. Meninio ir fizinio ugdymo mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio ir (arba) priešmokyklinio ugdymo programas, darbo laikas per savaitę yra 33 valandos, iš jų 24 valandos skiriamos tiesioginiam darbui su mokiniais, 9 valandos – netiesioginiam darbui su mokiniais (darbams planuoti, dokumentams, susijusiems su ugdymu, rengti, bendradarbiauti su mokytojais, tėvais (globėjais) ugdymo klausimais ir kt.).“

7.

2

6

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 str. 6 d., kuria keičiamas 2 priedo 17 punktas, ir jį išdėstyti taip:

„6. 2024 m. rugsėjo 1 d. įsigalioja tokia šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo 2 priedo 17 punkto redakcija:

„17. Meninio ir fizinio ugdymo mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio ir (arba) priešmokyklinio ugdymo programas, darbo laikas per savaitę yra 36 valandos, iš jų 24 valandos skiriamos tiesioginiam darbui su mokiniais, 12 valandų – netiesioginiam darbui su mokiniais (darbams planuoti, dokumentams, susijusiems su ugdymu, rengti, bendradarbiauti su mokytojais, tėvais (globėjais) ugdymo klausimais ir kt.).“

Teikia:

 

Seimo narė Jurgita Šiugždinienė