LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

NACIONALINIO SAUGUMO IR GYNYBOS KOMITETAS

 

PAGRINDINIO KOMITETO

I Š V A D O S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS POLIGRAFO NAUDOJIMO ĮSTATYMO NR. VIII-1906 2, 4, 5, 7, 8 IR 11 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO XIIP-2429

 

2014 m. gruodžio 17  d. Nr.

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (toliau - NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas, NSGK pirmininko pavaduotojas Michal Mackevič, NSGK nariai: Remigijus Ačas, Arvydas Anušauskas, Gediminas Jakavonis, Rasa Juknevičienė, Algis Kašėta, Juozas Olekas, Darius Petrošius, Eduardas Šablinskas, Valdas Vasiliauskas, NSGK biuro vedėjas Vitalij Dmitrijev, patarėja Agnė Silickienė, padėjėja Vilma Lukoševičiūtė.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2014-10-31

2

 

 

Atkreiptinas dėmesys, kad projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punkte yra įtvirtinama santrumpa „prašančiosios valstybės institucijos“, kuri, priėmus projektą, būtų naudojama vienintelį kartą – įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje (galiojančioje keičiamo įstatymo redakcijoje ši santrumpa nėra naudojama). Svarstytina, ar tokią santrumpą įtvirtinti yra verta.

 

Pritarti

 

Įstatymo projekto 2 straipsnio formuluotę žiūrėti prie pastabos Nr.2

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2014-10-31

2,

3

 

 

Kadangi projektu keičiamo įstatymo 5 straipsnio 2 dalyje tyrimo objektai neįvardijami, o tik duodama nuoroda į įstatymo 4 straipsnio 2 dalį, siūlytina iš viso atsisakyti 5 straipsnio 2 dalies ir atitinkamai patikslinti šių straipsnių pavadinimus.

Pritarti

Įstatymo projekto 2 straipsnį išdėstyti taip:

2. Straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Tyrimo subjektai ir objektai

1. Tyrimo subjektai yra šios valstybės institucijos:

1) Vidaus reikalų ministerijos įgaliota institucija įgaliotos institucijos;

2) krašto apsaugos sistemoje – Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos;

3) Valstybės saugumo departamentas;

4) Finansų ministerijos įgaliota institucija;

5) Specialiųjų tyrimų tarnyba.

2. Šio įstatymo 5 straipsnio 3 2 dalyje nustatytais atvejais tyrimo subjektai tiria poligrafu tuos asmenis, kurių tarnyba veikla yra susijusi su įslaptintos informacijos naudojimu, apsauga ar susipažinimu su ja:

1) atitinkamos institucijos valstybės tarnautojus, darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, pareigūnus ir karius, taip pat asmenis, atrinktus tarnybai ar darbui šiose institucijose, taip pat kriminalinės žvalgybos slaptuosius dalyvius ir žvalgybos slaptuosius bendradarbius;

2) valstybės tarnautojus, darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, pareigūnus ir karius, asmenis, atrinktus valstybės tarnybai ar darbui, taip pat kriminalinės žvalgybos slaptuosius dalyvius, jeigu to prašo kitos Lietuvos Respublikos valstybės institucijos.

3. Tyrimo subjektuose steigiamos specialios tyrimą atliekančios tarnybos, tiesiogiai pavaldžios šių subjektų vadovams. Tyrimo taisykles nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė, o tyrimo tarnybos darbo tvarką tvirtina tyrimo subjekto vadovas.

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2014-10-31

3

 

 

Svarstytina, ar projekto 3 straipsniu keičiamo įstatymo 5 straipsnio 3 dalies 3 punkte neturėtų būti numatyti ir žvalgybos slaptieji bendradarbiai.

Nepritarti

Įstatymo projekte numatytas tyrimo atvejis – vykdant kontržvalgybą (5 straipsnio 3 dalies 2 punktas), yra pakankamas, jis apimtų ir žvalgybos slaptuosius bendradarbius.

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų, komisijų pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai): nepaskirta.

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas: pritarti Komiteto išvadai, iniciatorių pateiktam bei Komiteto patobulintam įstatymo projektui.

7.2 Pasiūlymai.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas,

2014-12-17

1

 

 

Argumentas. Tikslinga numatyti, kad poligrafo sąvokoje liktų galiojančiame įstatyme reglamentuota šio prietaiso naudojimo paskirtis.

Pasiūlymas. Įstatymo projekto 1 straipsnio 1 dalyje keičiamą poligrafo sąvoką išdėstyti taip:

„1. Poligrafas – Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytos formos sertifikatą turintis teisės aktuose nustatytus įrenginių elektromagnetinio suderinamumo ir elektrotechninių gaminių saugos reikalavimus atitinkantis prietaisas, fiksuojantis asmens kvėpavimo, kraujotakos, odos elektrinio aktyvumo ir kitus fiziologinius pokyčius, atsirandančius asmens organizme tyrimo poligrafu šiuo prietaisu metu, ir kuriais grindžiamas šiuo prietaisu tiriamo asmens teiginių teisingumo vertinimas.“

 

Pritarti

 

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas,

2014-12-17

3

 

 

Argumentai. Tikslinga papildyti įstatymo projektą nuostatomis, kurios reglamentuotų galimybę atlikti  pareigūnų, vykdančių saugomų asmenų apsaugos užtikrinimo funkcijas, tyrimus poligrafu, kai siekiama įsitikinti, ar nėra priežasčių, dėl kurių galėtų kilti abejonių dėl jų patikimumo, taip pat ar nėra priežasčių, dėl kurių galėtų kilti grėsmė saugomų asmenų saugumui (pavyzdžiui, kai asmuo yra priklausomas nuo alkoholio, narkotin ar psichotropinių medžiagų, azartinių lošimų, turi skolų tretiesiems asmenims, kyla grėsmė, kad toks asmuo gali būti lengvai pažeidžiamas, užverbuotas užsienio šalių specialiųjų tarnybų, taip pat gali palaikyti ryšius su nusikalstamo pasaulio atstovais ar būti linkęs parduoti valstybės ar tarnybos paslaptį sudarančią informaciją).

Pasiūlymas. Įstatymo projekto 3 straipsniu keičiamo 5 straipsnio 3 dalies 4 punktą išdėstyti taip:

„4) vertinant pareigūnų, vykdančių saugomų asmenų apsaugos užtikrinimo funkcijas, patikimumą, taip pat vertinant, ar nėra priežasčių, dėl kurių galėtų kilti grėsmė saugomų asmenų saugumui;“

 

Pritarti

Įstatymo projekto 3 straipsnį išdėstyti taip:

3 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

5 straipsnis. Tyrimo tikslas, objektas ir atvejai

1. Tyrimo tikslas – patikrinti šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje nurodytų asmenų ir jų suteiktos arba atitinkamų valstybės institucijų surinktos informacijos, susijusios su šiame straipsnyje nurodytais asmenimis ir jų aplinka, patikimumą.

2. Tyrimo objektas – valstybės tarnautojų, pareigūnų, ir karių, kurių tarnyba susijusi su įslaptintos informacijos naudojimu ir (ar) apsauga, bei asmenų, atrinktų tokiai tarnybai, suteikta arba atitinkamų valstybės institucijų surinkta informacija, susijusi su šioje dalyje nurodytais asmenimis ir jų aplinka.

3 2. Asmenų, nurodytų Asmenys, nurodyti šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje, tyrimas gali būti atliekamas tiriami šiais atvejais:

1) sprendžiant klausimą dėl leidimo dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija išdavimo ar panaikinimo, kai yra pagrindo pagrindas manyti, kad asmuo nuslėpė arba pateikė melagingus biografijos faktus ar kitus duomenis apie save ir savo aplinką;

2) įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atliekant asmens tarnybinį patikrinimą, vidinį, ar kriminalinės žvalgybos tyrimą;

2) vykdant kontržvalgybą;

3) vertinant kriminalinės žvalgybos slaptųjų dalyvių ir (ar) jų pateiktos informacijos patikimumą;

4) vertinant pareigūnų vykdančių saugomų asmenų apsaugos užtikrinimo funkcijas, patikimumą, taip pat vertinant, ar nėra priežasčių, dėl kurių galėtų kilti grėsmė saugomų asmenų saugumui;

3 5) tiriant nusikaltimus nusikalstamas veikas ir vykdant jų prevenciją, tiriant kitus teisės pažeidimus, įskaitant drausminius nusižengimus, kurių padarymu įtariami šie asmenys, jei tiriamos jeigu šios veikos ir kiti pažeidimai yra susijusios susiję su nustatytos darbo, susipažinimo su įslaptinta informacija ar tokios informacijos naudojimo bei saugojimo tvarkos pažeidimu;

4 6) kai yra pagrindas manyti, kad asmeniui daromas neteisėtas poveikis, turintis reikšmės nustatytai susipažinimo, darbo su įslaptinta informacija tvarkai, tokios informacijos naudojimui bei saugojimui;

5 7) esant asmens asmeniui pateikus prašymui prašymą atlikti pakartotinį tyrimą.“

8. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai:       A. Paulauskas

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                         Artūras Paulauskas