Stenogramas galima rasti |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
Stenogramų leidiniai › 2024–2028 m. kadencija |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
II (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 33
STENOGRAMA
2025 m. balandžio 15 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas S. SKVERNELIS,
Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas J. OLEKAS
ir Seimo Pirmininko pavaduotoja O. LEIPUTĖ
PIRMININKAS (S. SKVERNELIS). Labas rytas, gerbiami kolegos! Gerbiami Seimo nariai, prašome užimti savo vietas. Pradedame rytinį Seimo posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 110 Seimo narių. Toliau posėdžiui kviečiu pirmininkauti pirmąjį vicepirmininką.
PIRMININKAS (J. OLEKAS, LSDPF*). Laba diena, gerbiami kolegos. Žodį suteikiu Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui S. Skverneliui.
10.01 val.
Žuvusiųjų Sumuose ir Kryvyj Rihe pagerbimas
S. SKVERNELIS. Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Jūsų Ekscelencija Ukrainos ambasadore Lietuvos Respublikoje Olha Nikitčenko, gerbiami ponai ir ponios, garbūs pirmosios Vyriausybės nariai, Ekscelencija arkivyskupe, Signatarų klubo vadove, mieli kolegos, šio posėdžio svečiai. Eilinį kartą tenka su dideliu liūdesiu skelbti žinias ir gauti informaciją apie tragiškus įvykius Ukrainoje. Paskutinis įvykis Sumų mieste atnešė neišmatuojamą skausmą ir netekčių. Kaip visuomet mūsų mintys ir maldos yra su nukentėjusiaisiais, jų šeimomis ir visais, kurie kenčia dėl šios tragedijos.
Na, kiek kartų dar panašiomis progomis reikės ne tiktai mūsų Respublikos Seime, bet ir kituose parlamentuose, kitose institucijose vėl apgailestauti, reikšti užuojautas, susirūpinti? Daugiau nei trejus metus vyksta brutalūs karo nusikaltimai prieš civilius gyventojus Ukrainoje. Turbūt tas klausimas yra retorinis, bet kada nors turime prieiti ribą ir pasakyti, ar mes esame bejėgiai ką nors pakeisti, ar tiesiog turime laukti, kol Ukraina pati išspręs visus klausimus, kurie liečia ir mus? Smerkiame mes Rusijos agresiją prieš Ukrainą, jos žmones, senolius, vaikus. Eilinį kartą galime pakartoti, kad Rusija privalo atsakyti už šiuos tarptautinės ir humanitarinės teisės pažeidimus, kurių pobūdis ir mastas dažniausiai peržengia suvokimo ribas. Tai nepateisinama jokiais, visiškai jokiais argumentais, klaidomis ir panašiais pasisakymais.
Rusijos nusikaltimams žmoniškumui iliustruoti pateiksiu keletą faktų ir skaičių. Balandžio 13-ąją, Verbų sekmadienį, dviem balistinėmis raketomis Rusija atakavo Sumų miesto centrą. Šios atakos metu žuvo 34 civiliai asmenys, tarp jų – du vaikai, sužeista 119 žmonių, tarp jų – 15 vaikų. Sugriauti penki daugiabučiai, teatrai, muziejai, biblioteka, universitetas. Tą pačią Verbų sekmadienio dieną rusai dronais atakavo Odesą – sužeisti aštuoni asmenys, Kupjanską – du nužudyti ir vienas sužeistas, Chersoną – trys nužudyti ir šeši sužeisti, Černihivą – apgriauta ligoninė, sužeista gydytoja, Charkivą – sugriautas vaikų darželis, Donecko sritį – vienas nužudytas ir šeši sužeisti. Tai yra daugiausiai civilių aukų pareikalavusi Rusijos oro ataka Ukrainoje per pastaruosius mėnesius. Balandžio 4 dieną, iš esmės prieš savaitę, Rusija balistine raketa atakavo Kryvyj Riho miestą. Vėlgi agresorius sąmoningai nusitaikė į gyvenamųjų namų kiemą su vaikų žaidimų aikštele. Per ataką žuvo 20 civilių, tarp jų – devyni vaikai. Tai daugiausia vaikų aukų pareikalavusi Rusijos ataka per visus trejus karo metus.
Gerbiamieji, tęsiantis Rusijos agresijai prieš Ukrainą, vis dažniau karo aukomis tampa Ukrainos vaikai. Remiantis Jungtinių Tautų vyriausiojo komisaro žmogaus teisių klausimais duomenimis, nuo agresijos pradžios iki 2024 metų pabaigos žuvo 669 ir buvo sužeisti 1 tūkst. 833 Ukrainos vaikai. Tikrasis nukentėjusių vaikų mastas žymiai didesnis, nes Rusija nesuteikia Žmogaus teisių biurui prieigos laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose. Taip pat 737 tūkst. vaikų tapo viduje šalies perkeltais asmenimis, tai yra turėjo palikti savo namus, o beveik 1,7 mln. vaikų turėjo išvykti iš šalies dėl Rusijos agresijos.
Mielieji, kviečiu tylos minute pagerbti Rusijos agresijos prieš Ukrainą ir jos žmones aukas Sumuose, Kryvyj Rihe ir kituose Ukrainos regionuose, miestuose, gyvenvietėse ir bendruomenėse.
Tylos minutė
Ačiū.
10.07 val.
Pirmosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės po nepriklausomybės atkūrimo veiklos 35-ųjų metinių paminėjimas
PIRMININKAS. Ačiū, Pirmininke. Toliau, kolegos, mūsų darbotvarkės 2 klausimas. Kaip žinote, 1990 m. balandžio 11 d. prisiekė pirmoji Lietuvos Respublikos Vyriausybė po nepriklausomybės atkūrimo. Dabar minime šios Vyriausybės 35-ąsias metines. Žodį tarti kviečiu Seimo Pirmininką S. Skvernelį.
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko Sauliaus Skvernelio kalba
S. SKVERNELIS. Dar kartą, visi gerbiamieji, čia susirinkę, turime linksmesnę progą. Išties šie metai yra neeiliniai, įvairios institucijos mini 35 metus mūsų atkurtos valstybės, kuri buvo atkurta šiuose rūmuose, ne šioje salėje, bet šiuose rūmuose. Noriu pasidžiaugti, kad tarp mūsų yra vis dar du aktyviai politikoje veikiantys signatarai, kurie priėmė tą lemtingą sprendimą. Ir, aišku, turime neeilinę progą paminėti mūsų pirmąją Vyriausybę.
Per visus 35 metus įvairiomis progomis mes tikrai prisimename daugybę įvykių, daugybę žmonių čia, Seime, bet kažkaip, mano nuomone, mes pamirštame vykdomąją valdžią, Vyriausybes, kurių darbas buvo labai labai svarbus kiekviename mūsų valstybės raidos etape. Bet, aišku, šiandien norisi kalbėti apie pirmąją Vyriausybę.
Pirmosios Vyriausybės nariams teko dirbti didelio neapibrėžtumo sąlygomis, jiems buvo patikėtas nepaprastai svarbus vaidmuo mūsų šalies istorijoje. Į pirmąjį ministrų kabinetą po nepriklausomybės atkūrimo buvo sudėta labai daug vilčių, nukreipta daug akių ir ne visos jos linkėjo sklandaus darbo. Tad galime tik įsivaizduoti, kokį spaudimą teko atlaikyti šiai Vyriausybei, darbą pradėjusiai šalyje, kurioje dar buvo svetima okupacinė kariuomenė, vis dar buvo jaučiamos sovietų režimo nuotaikos, o netrukus prasidėjo ekonominė blokada. Blokada buvo tik viena iš Sovietų Sąjungos priemonių, nukreiptų prieš Lietuvos valstybę, o jų buvo daug ir dar ilgai. Pirmosios Vyriausybės drąsa, ryžtas, lankstumas ir diplomatinė kultūra buvo gyvybiškai svarbūs, dedant demokratinės valstybės pamatus. Jų sprendimai ir veiksmai padėjo Lietuvai žengti pirmuosius žingsnius kaip laisvai ir nepriklausomai valstybei. Padėjo kurti pasitikėjimo ryšius, užmegzti ekonominius ir kultūrinius saitus tarptautinėje arenoje. Pirmojo Ministrų kabineto nariai buvo tarsi naujos besikuriančios valstybės vėliavnešiai, kuriems teko atsakomybė rūpintis, kad Lietuvą, kaip pilnavertę partnerę, demokratinę valstybę, pripažintų kitos šalys.
Kita vertus, teko ne tik ieškoti sprendimų, geriausių tuometiniam laikui, bet ir juos pagrįsti. Vyriausybės darbą pro didinamąjį stiklą stebėjo mūsų visuomenė. Dabar, žvelgdami iš šiandienos perspektyvos, galime drąsiai sakyti, kad iš pirmosios Vyriausybės išmokome daugybę svarbių pamokų: pamokų, kaip svarbu vienybė ir bendradarbiavimas siekiant bendro tikslo, pamokų, kaip svarbu nepasiduoti sunkumams ir atkakliai siekti tikslo, diplomatijos, būtinybės girdėti kitą nuomonę. Mes šiandien pagerbiame šioje salėje esančius pirmosios Vyriausybės narius, dėkojame jiems už nepaprastą indėlį į mūsų tautos istoriją, tegul jų pavyzdys įkvepia mus ir toliau laisvai kurti laisvą ir demokratinę Lietuvą.
Norisi jums visiems palinkėti sveikatos, tai yra svarbiausia, kad pirmosios Vyriausybės narių skaičius nemažėtų kiek įmanoma ilgiau. Norisi tikrai palinkėti sveikatos pirmajai atkurtos valstybės Ministrei Pirmininkei D. Prunskienei, kurios, deja, nėra čia šiandien dėl objektyvių priežasčių.
Man daug teko bendrauti būnant Vyriausybės vadovu su pirmąja Vyriausybe. Tikrai kiekvienas iš ministrų yra unikalus žmogus, kuris tuo metu pasiryžo, vertindamas visas rizikas, kaip ir mūsų signatarai, stoti prie vykdomosios valdžios laivo vairo, ieškoti sprendimų, transformuoti socialistinę ekonomiką į tai, kas mums buvo mažai žinoma, į laisvosios rinkos ekonomiką, spręsti eilinius, kasdieninius klausimus naujos atkurtos valstybės. Ir tie žmonės visą laiką turėjo ryžtą, matymą, viziją, gerą humoro jausmą, šiltai bendravo. Tikrai aš, kaip buvęs Ministras Pirmininkas, tuo metu, kada galėjau su jumis bendrauti, daug ko iš jūsų mokiausi.
Viso Seimo vardu leiskite visiems pirmosios Vyriausybės nariams dar kartą padėkoti, palinkėti, kaip minėjau, sveikatos ir gražių, prasmingų gyvenimo metų, būti toliau aktyviems mūsų politikoje ir dalintis tais patarimais. O dabartinei Vyriausybei ir visiems kitiems vykdomosios valdžios atstovams naudotis proga, kol dar turime galimybę iš tų pirmųjų lūpų, pirmų šaltinių tos patirties pasisemti. Labai jums ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū Seimo Pirmininkui už tokius gražius ir šiltus žodžius. Toliau žodį tarti kviečiu buvusį pirmosios Vyriausybės prekybos ministrą A. Sinevičių. Posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininkas S. Skvernelis.
Pirmosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės prekybos ministro Alberto Ambraziejaus Sinevičiaus kalba
A. A. SINEVIČIUS. Laba diena. Negalvojau, kad taip jaudulys toks apims, kadangi tekdavo anksčiau į savaitę po keturis kartus aiškinti, kalbėti. Eugenijus atsimena, kai būdavo tos juodos naktys. Bet man atrodo, kad savo darbą Vyriausybė paliko. Šiurkščiai kalbant mus išrinko Signatarų, Liaudies signatarų klubas, su kuriais mes draugaujame, ir mes garantavome Seimo signatarams, kad jie buvo sotūs, šiltai aprengti ir kalbėjo telefonu su visu pasauliu. Čia buvo didelis dalykas.
Keletą žodžių apie mūsų pirmąją Vyriausybę. Mūsų buvo 20 žmonių: 6 išėjo iš kur niekas negrįš, 14 dar kvėpuoja, 13 vaikšto, o 10 dar kai ką daro. Turiu pasakyti, kad mes atsiliekame šiek tiek tam tikrais rodikliais nuo Signatarų klubo. Yra toks rodiklis – mirtingumo koeficientas: jų – 38 %, mūsų – tik 30 %, tad mes privalėsime vytis, gerbiami signatarai.
Dar keletą žodžių apie mūsų kaip ir Vyriausybę. Mūsų Vyriausybės nariai buvo profesoriai, akademikai, vienas generolas, vienas sporto meistras ir du normalūs žmonės.
Dabar galvoju, o kuo užbaigti savo tą ilgą, turiningą kalbą? Man atrodo, geriausia bus čia pasakyti V. Mozuriūno žodžiais, o mes, džiaugiuosi, žiūrėdamas į savo kolegas, mes galime rinktis visomis progomis kiekvieną žmogų, tik šiek tiek biškuliuką rėžia mums akį pirma Vyriausybė. Turiu pasakyti, kad, pavyzdžiui, man teko dirbti penkiose Vyriausybėse pramonės ministru, prekybos ministru, J. Biržiškiui, A. Saudargui, J. Olekui – septyniose. Ar galite dabar įsivaizduoti tokį dalyką? Tai ne visai kvaili buvo, jeigu statė, visą laiką prašė dirbti. (Plojimai)
O dabar, tarp kitko, kad linksmiau būtų, aš galiu pasakyti: finansų ministras, kurio 28 metai nebėra… Buvo tokie laikai, kai pas mus fiskaliniame biudžete buvo 17 tūkst. dolerių, kai reikėjo gauti tutelio ir similako (moterys žino, ką tai reiškia), tai lajų pardavinėjome Kubai, iš Kubos gaudavome cukraus, cukrų duodavome suomiams, o suomiai duodavo tutelio ir similako. Atrodo, viskas paprasta. V. Mozuriūnas taip sakė:
Nutils audra. Nutils patrankų griausmas,
Prie stalo susirinks seni kovų draugai.
Ir tik tada kankinančiai pajausi,
Kad stalas toks platus, o mūsų tiek mažai.
Nustos staiga juokai, nustos šlamėję rūbai,
Ir žvilgsnis mūs sustos prie kėdžių.
Tik laikrodis ant sienos muš ir skambins,
Lyg laukdamas vėluojančių draugų.
Todėl pakelkime taures prie stalo.
Mažesnis ratas bus ir rūstesni veidai,
Ir aš tikiu, kad pirmąjį bokalą
Už mus pakels seni kovų draugai.
Tai kas, kad mūsų žingsniai jau trumpėja,
Saulutė leidžias dieną, vakarop
Draugų ratelis tirpsta ir mažėja,
O mes gyvenkim ir už juos.
Mūsų kolegų vardu nuoširdžiai ačiū jums, kad jūs radote laiko esant tokiai užimtai dienotvarkei dėmesio tiems keliems seniukams skirti. Ačiū jums dar sykį. (Plojimai)
PIRMININKAS (S. SKVERNELIS). Į tribūną norėčiau pakviesti Signatarų klubo prezidentę B. Valionytę.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentės Birutės Valionytės kalba
B. VALIONYTĖ. Gerbiamas posėdžio Pirmininke, gerbiami Seimo nariai, gerbiami Aukščiausiosios Tarybos deputatai, pažiūrėkite, kokią Aukščiausioji Taryba Vyriausybę išrinko, kad net septyniose Vyriausybėse jos nariai dirbo! Aš neprilygstu laisvo žodžio kalba A. Sinevičiui, bet aš labai gerai atsimenu, kaip šitie gražūs jaunuoliai prieš 35 metus buvo kvočiami Aukščiausiosios Tarybos komisijose, frakcijose, į kokius jie klausimus atsakinėjo. Aš prisimenu, kai kandidato į miškų ministrus V. Antanaičio paklausė: o kada bus galima nusipirkti malkų Lietuvoje, ministras net truputį pasimetė, kas čia per klausimas, bet jis rimtu tonu išaiškino, kaip tai galima padaryti, nors Lietuvoje tada malkų tikrai netrūko.
Mūsų Aukščiausioji Taryba padarė atsakingą darbą ir aš jums linkiu vieno dalyko – geros sveikatos, stiprybės ir nešti tą pirmosios Vyriausybės vėliavą, nes jūs iš tikrųjų esate istorinė pirmoji Vyriausybė. Aukščiausioji Taryba padarė teisingą pasirinkimą, o kad būtų aiškiau – Vyriausybė kažkada, prieš kokį dešimt metų, šitas klubas pirmosios Vyriausybės, Signatarų klubui padovanojo, kaip jaunuolis, gražiai apkabinęs jaunamartę. Sako: supranti, jūs mus paskyrėte, o mes jus visą laiką globojome ir kostiumus pirkdavome, tas irgi tiesa.
Tad, gerbiamas Albertai Sinevičiau, Vyriausybės narių klubo prezidente, mes jums dovanojome istoriją, prisiminkite, čia yra ir jūsų gyvenimo dalis. Sveikatos jums ir sėkmės! (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū pirmajai Vyriausybei. Gerbiamas prekybos ministre… Dar neskubėkite, Albertai. (Plojimai, balsai salėje)
10.21 val.
Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputato monsinjoro Alfonso Svarinsko 100-ųjų gimimo metinių paminėjimas
Gerbiami kolegos, turime dar vieną labai svarią datą šiandien paminėti, tai yra Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputato, monsinjoro A. Svarinsko 100-ųjų gimimo metinių progą. Į tribūną norėčiau pakviesti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą, buvusį ministrą V. Žiemelį.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Vidmanto Žiemelio kalba
V. ŽIEMELIS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai ir visi čia susirinkusieji! Prieš 100 metų gimė iškilus dvasininkas, rezistentas, politikas ir, drįstu teigti, kovotojas A. Svarinskas. Signatarų klubo pirmininkė, vadovė įpareigojo mane pasakyti šią kalbą, tačiau, aišku, yra daug vertesnių, ir aš iš pradžių nenorėjau sutikti, bet, neatsiradus niekam kitam, aš sutikau ir vien dėl to, kad aš pats esu giliai tikintis Dievą. A. Svarinskas man yra pavyzdys, kaip reikia tikėti Dievą ypač sudėtingomis aplinkybėmis. Kalėjimuose, lageriuose jis nenustojo melstis ir prašyti Dievo apsaugos ir stiprybės, kad jis neišduotų pavardžių rezistentų, partizanų, kovojančių už Lietuvos laisvę. Už Dievą jis galėjo leistis ir būti nukryžiuotas. Kunigą A. Svarinską, kaip ir V. Landsbergį, arba labai myli, arba ne, dažniausiai dėl jų tvirtos nuomonės, tačiau jų negerbti negalima.
A. Svarinskas išrinktas deputatu į Lietuvos Respublikos Aukščiausiąją Tarybą Šilalės 70-ojoje rinkimų apylinkėje (atsiprašau, apygardoje) ir 1991 m. rugsėjo 24 d. Lietuvos Aukščiausioji Taryba pripažino jo įgaliojimus. Šia proga rajono tarybos pirmininkas A. Bartkus tarė žodį pabrėždamas: deputato mandatą gavo žmogus, atstovaujantis dvasininkų luomui, jis visą savo gyvenimą paskyrė kovai už tikėjimą ir Tėvynės laisvę. Štai ta laisvė atėjo, o kartu su ja atėjo į parlamentą ir gerbiamas deputatas monsinjoras A. Svarinskas. Atėjo per lagerius, tardymus, tremtį, nuolatos persekiojamas, šmeižiamas ir žeminamas. Šilalės žmonės pasirinko tokį. Monsinjoras ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiojoje Taryboje mums buvo moralinis autoritetas. Jis pasižymėjo ypatingu darbštumu. Kai kurie kolegos signatarai, kurie yra matę deputato darbotvarkę, sakydavo: jis dirba be išeiginių ir neskiria laiko poilsiui. Jau iš A. Svarinsko laiško iš lagerio buvusiam lagerio draugui J. Čeponiui akivaizdžiai matyti, kad jis ruošiasi aktyviai dalyvauti valstybės atkūrimo procese. Jis rašo: „Mūsų tėvynė pergyveno baisius sukrėtimus, kurie skaudžiai atsiliepė jos fiziniam ir dvasiniam gyvenimui. Mes, kaip tautos avangardas, negalime būti abejingi svarbioms Atgimimo problemoms. Mes turime padaryti, kad eklesija taptų tautos mokykla, jos gyvenimo centru. Visas mūsų tautos gyvenimas turi būti persunktas Kristaus Evangelijos dvasios, krikščioniško turinio ir tautinės formos.“
Parlamente A. Svarinskas be reikalo nekalbėdavo, o jeigu pasisakydavo, tai jo kalba būdavo aiški, niekam nepataikaujanti, todėl kai kada ir ne visiems patinkanti. Vienas iš pirmųjų jo pasisakymų Lietuvos Respublikos Aukščiausiojoje Taryboje buvo svarstant įstatymą „Dėl kai kurių apribojimų užimti valstybines pareigas“. Trumpai priminsiu šį įstatymą. Jis taip ir neišvydo dienos šviesos. Šiuo įstatymo projektu buvo numatoma apriboti dirbusių tam tikrose pareigose – partinėse, vykdomosios valdžios ir kitose sovietinės sistemos struktūrose, asmenų galimybes užimti tam tikras valstybines pareigas nepriklausomoje Lietuvoje. Tuo metu šio įstatymo priėmimo galimybės buvo itin menkos. Neišlaikė ir monsinjoras A. Svarinskas ir tarė: „Šiandien, klausant (aš jau cituoju, kaip jis pasakė, jam leistina) čia komunistų sapaliojimo, kraujas verda. Žudė tautą 50 metų, o jie dabar nežiūri, kas kaltas, kas turi atsakyti, bet tyčiojasi.“ Taigi, mes buvome per daug nuolaidūs, patikėjome, kad jie padarė atgailą. Ir jis pasiūlė įtraukti istrebitelių būrį ir kai kuriuos kitus asmenis, dirbančius sovietinėse struktūrose, kad jie negalėtų užimti tam tikrų pareigų valstybinėse struktūrose. Jis paminėjo labai svarbų faktą, apie kurį dar ir šiandien mažai kas kalba, kad būtent istrebiteliai apsimesdavo partizanais ir žudydavo civilius žmones. Apie tai labai nemažai kalbama, o iš tikrųjų tai buvo tam, kad sukompromituotų partizaninį judėjimą. Ši kalba, aišku, buvo kaip šaltas dušas. Tuo metu ir man monsinjoro kalba atrodė pernelyg griežta. Visa tai buvo galima pasakyti kitais žodžiais. Tačiau, kai perskaičiau A. Svarinsko knygą „Nepataisomasis“ (štai ši knyga), mano nuomonė pasikeitė. Tokiam žmogui, perėjusiam sovietinės sistemos golgotas, sunku kitaip ir pasakyti.
Beje, ši iškili asmenybė sugebėdavo ir atleisti savo politiniams priešininkams, netgi tiems, kurie jį tardė. Prieš keletą dienų perskaitęs būtent šią monsinjoro atsiminimų knygą, pats asmeniškai sužinojau, kad Lietuvos Respublikos Aukščiausiojoje Taryboje buvo du deputatai signatarai, sovietinės okupacijos laikais tardę kunigą A. Svarinską. Tai sužinojau tik po 34 metų. Šis Dievo žmogus sugebėjo dirbti kartu su jį tardžiusiais deputatais jiems nepriekaištaudamas ir apie tai nepaskelbdamas. Tai yra galinga asmenybė. Beje, paminėta knyga, mano požiūriu, įdomi ir svarbi tuo, kad joje tikroviškai ir gražia lietuviška kalba perteiktas ikikarinis Lietuvos žmonių gyvenimas, rezistencinis judėjimas ir jam svarbus Lietuvos dvasininkų vaidmuo bei košmariškos politinių kalinių egzistavimo sąlygos kalėjimuose ir lageriuose.
Autobiografiniai faktai, perteikti šioje knygoje, akivaizdžiai byloja apie būsimo kunigo rezistento, tikro Jėzaus Kristaus kario formavimąsi. Jeigu būtų mano valia, aš šią knygą įtraukčiau į privalomos literatūros sąrašą, kad mūsų mokiniai skaitytų šią knygą.
Monsinjoras A. Svarinskas vaizdingai papasakojo savo vaikystės kai kuriuos fragmentus, kad jis karjerą pradėjo būdamas septynerių metų, ganydamas žąsis. Septynerių metų jis pradėjo lankyti Vidiškių mokyklą, baigęs pradinę mokyklą Ukmergėje, pradėjo lankyti 5 skyrių. Iš monsinjoro religinio nusiteikimo visi įtardavo, kad jis studijuos Kunigų seminarijoje. Svarinskų šeimoje vyravo gera, gyva religinė nuotaika. Tačiau jam būnant gimnazistu jį traukė ir kariuomenė. Tuo metu Lietuvoje vyko karo veiksmai, tačiau apsisprendė jis po to, kada pamatė lauke vieną sužalotą karį, apsipylusį krauju, jis nutarė: viskas, baigta, ir įstojo į Kunigų seminariją. Apie Kunigų seminariją jis atsiliepė irgi labai šiltai, kad būtent Kunigų seminarijos dėstytojai, nors ir buvo reiklūs, tačiau davė ne tik mokslo bei profesinių žinių, bet išmokė mylėti Dievą ir artimą, kovoti su blogiu ne tik širdyje, bet ir visoje Lietuvoje. Dievą ir Tėvynę išmokė mylėti labiau negu savo jaunystę ar gyvybę. Tai toks ir buvo visą gyvenimą monsinjoras A. Svarinskas.
O kodėl galėjo kalbėti taip Seime, mano požiūriu, atspindi būtent tai, kokias kančias jis praėjęs lageriuose, kalėjimuose. Keletą vietų pacituosiu: „1946 m. gruodžio 21 d. areštuotas ir tardytas. Prokuroro sankcija buvo tokia: įkirsti 100 kirčių. Po 20, 30 kirčių, – kaip teigė A. Svarinskas, – skausmo pradedi nejausti, o po to netenki sąmonės. Būdavo geriau, kai tik mušdavo, blogiau, kai per naktį tardydavo ir mušdavo neduodami miegoti.“ Kitas kankinimo būdas: „paguldydavo kniūbsčią, galvą padėdavo taip, kad Adomo obuolys kakle būtų ant uslano krašto, galvą prispausdavo, o kitas atsisėsdavo ant kojų. Negalėdavai iš skausmo pajudėti, o tada dar ir mušdavo.“
Tai tokius išbandymus atlaikęs, matyt, kiekvienas nesugebėtų… pasakytų dar griežčiau. Taigi monsinjoras A. Svarinskas buvo nuteistas tris kartus, apie jį sukurtas ir filmas. Baigdamas norėčiau pasakyti, kad monsinjoras A. Svarinskas ypač daug dirbo stengdamasis įamžinti partizaninio judėjimo kovas. Jis yra padaręs šioje srityje labai daug, labai daug.
O kai tik jį paleisdavo iš įkalinimo vietos, dirbdamas kunigu, jis skleidė, tiksliau, ne skleidė, o kėlė žmones atgimti. Atgimti. Taip pat tikėti. Du dalykai buvo svarbiausi – atgimti ir tikėti. Aišku, labai griežtas buvo vartojančių alkoholį atžvilgiu. Ir šiandien to reikia, bet jau Lietuva yra blaivesnė, tai jau gerai.
A. Svarinskas, tiksliau, ši galinga siela, į aną pasaulį iškeliavo 2014 m. liepos 17 d. Ir šiandien mums, Lietuvoje gyvenantiems sudėtingomis aplinkybėmis, turintiems tokius kaimynus, matyt, A. Svarinskas turi įkvėpti kuo didesnį pasitikėjimą Viešpačiu ir kuo didesnę meilę Tėvynei, o jums – santarvės, ypač sprendžiant šalies gynybos klausimus. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamam signatarui V. Žiemeliui. Kviečiu kolegą pirmąjį vicepirmininką J. Oleką, pirmosios Vyriausybės sveikatos ministrą.
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pirmojo pavaduotojo Juozo Oleko kalba
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Gerbiami kolegos, iš tikrųjų man čia du įvykiai – pirmosios Vyriausybės priesaikos 35-metis ir monsinjoro A. Svarinsko 100-mečio paminėjimas – labai siejasi. Man teko augti Sūduvos krašte. Man būnant moksleiviu, monsinjoras A. Svarinskas, kaip kas sako, buvo nutremtas į Lietuvos pakraščius – Igliauką, Patilčius, Kudirkos Naumiestį, ir aš labai gerai prisimenu, kaip mano seneliai, tėvai vis perpasakodavo tuos įspūdžius, kurie sklido nuo monsinjoro A. Svarinsko ir mūsų krašte daugiau žinomos tokios trijulės – dabartinio arkivyskupo, kardinolo S. Tamkevičiaus ir kunigo J. Zdebskio. Tai buvo toks trikampis tikėjimo, trikampis tikėjimo Lietuvos ateitimi. Kuo buvusi sovietinė valdžia juos labiau trėmė, kuo juos daugiau spaudė, kuo juos daugiau siuntinėjo į mažesnes parapijas, tuo plačiau sklido tikėjimo ir pasitikėjimo dvasia. Tikrai labai gerai atsimenu, kai kai kuriems iš jų buvo uždrausta verstis kunigyste, kaip S. Tamkevičius šlavė gatvę, kurioje aš gyvenau, ir žmonės išeidavo, sveikindavosi, apsikabindavo ir dar labiau glaudėsi apie šiuos žmones.
Monsinjoras A. Svarinskas yra Lietuvoje vienas iš tų… tos didžiosios tikėjimo uolos, kuri po karinio pasipriešinimo, pasipriešinimo ginklais iškėlė Lietuvos žmonių dvasinį ir tikėjimo pasipriešinimą. Ant šios uolos mes pastatėme Lietuvos Nepriklausomybės Sąjūdį, ant šios kalvos mes galėjome paskelbti Kovo 11-ąją nepriklausomą Lietuvą ir, be abejo, mūsų signatarai galėjo paskirti pirmąją Vyriausybę. Todėl manau, kad mes turime labai giliai priimti sau šio žmogaus gyvenimo pavyzdį, pavyzdį, kada savo užkrečiama jėga, dvasia, pasitikėjimu ir tikėjimu galima prikelti ir tuos, kurie abejoja. Prikelti jaunąją kartą, suteikti jai pasitikėjimo. Kaip šiandien mano kolega V. Žiemelis kalbėjo apie tą tvirtybę ir atlaidumą susiduriant su tais žmonėmis, kurie tardė, kankino, išdavė, ir galėjimą kalbėti, kalbėjimą, surasti bendrą kalbą vardan tikėjimo ir vardan Lietuvos, aš manau, kad šiandien mes galėtume tikrai pasimokyti iš monsinjoro A. Svarinsko ir jo bendražygių, kaip galima sutarti dėl bendrųjų Lietuvos reikalų.
Aš noriu pasakyti A. Svarinsko žodžiais, šiek tiek perfrazuodamas: mylėkime Dievą ir Tėvynę daugiau negu savo gyvenimą. Ir tai, man atrodo, būtų labai konkretus šių žmonių, kurie atlaikė Lietuvos priespaudas ir pakėlė mus laisvon Lietuvon, idealų įgyvendinimas. Todėl kviečiu visus prisiminti monsinjorą A. Svarinską kaip kovotojo už Lietuvą pavyzdį, kaip žmogų, kuris Lietuvos Respublikos Seimą, tuometinę Aukščiausiąją Tarybą, taip pat labai stipriai sutvirtino ir įkvėpė. Tokie žmonės, tokių žmonių darbas Lietuvos Respublikos Aukščiausioje Taryboje-Atkuriamajame Seime ir Seime, man atrodo, labai įkvepia pasitikėjimą ir galimybę užtikrinti taikią ir patikimą Lietuvos ateitį.
Užbaigti noriu dar viena monsinjoro fraze: „Atleidžiu visiems, kurie mane skundė, kankino ir teisė. Taip pat prašau savo artimųjų ir visų kitų atleidimo. Sąmoningai niekam blogo nedariau.“ Kolegos, dirbkime, mylėkime ir atleiskime. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamam J. Olekui.
Mieli kolegos, prieš pereidamas prie mūsų ypač intensyvios darbotvarkės, norėčiau dar vieną progą paminėti. Mūsų kolega B. Ropė vakar paminėjo labai solidų ir puikų jubiliejų. (Plojimai)
10.44 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2025 m. balandžio 15 d. (antradienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Darbotvarkės tvirtinimas. Ar būtų pasiūlymų dėl darbotvarkės? Yra. Gerbiamas J. Olekas.
J. OLEKAS (LSDPF). Gerbiamas Pirmininke, mes Seniūnų sueigoje buvome išbraukę Vyriausybės pusvalandį. Bet yra pasiūlymas, kad Žygimantas… Nėra? Atsiprašau.
PIRMININKAS. Deja, ne.
Gerbiamas kolega S. Kairys.
S. KAIRYS (LSF). Ačiū, Seimo Pirmininke. Norėčiau irgi pasisakyti ir pasiūlyti dėl darbotvarkės arba, tiksliau sakant, dėl šiandienos posėdžio dramaturgijos, nes mes per tą patį posėdį svarstysime pavedimą Valstybės kontrolei atlikti LRT auditą, tada svarstysime teikimą Prezidento patarėją teikti į valstybės kontrolierius… to paties LRT, kurio tarybos pirmininku neseniai tapo to paties Prezidento rinkimų štabo narys.
Kitaip tariant, galima žiūrėti ir rimtai, ir su humoru, bet tokia dramaturgija tikrai neatrodo grakščiai. Siūlome išbraukti iš darbotvarkės 1-11 klausimą – Seimo nutarimo „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei atlikti valstybinį auditą“ projektą.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega. Kaip kultūros ministrui dramaturgija yra labai svarbu. Pasiūlymą išgirdome, balsuosime dėl jo.
Ir K. Neimantas dėl darbotvarkės.
K. NEIMANTAS (NAF). Ačiū. Seimo Pirmininkui leidus, aš prie sveikinimų asmeniškai norėčiau dar labai trumpai. Aš manau, nesupyksite, ir nuo jūsų visų norėčiau pasveikinti mūsų kolegą V. Alekną su nuostabiais sūnaus Mykolo rezultatais ir mūsų šalies garsinimu. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Taip, daugiau pasiūlymų dėl darbotvarkės nėra.
Siūlau apsispręsti dėl Liberalų sąjūdžio frakcijos siūlymo išbraukti iš darbotvarkės 1-11 klausimą – Seimo nutarimo „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei atlikti valstybinį auditą“ projektą. Kas už šį pasiūlymą, prašom balsuoti.
Balsavo 108 Seimo nariai: už siūlymą – 32, prieš – 67, susilaikė 9. Darbotvarkėje klausimas lieka.
Mieli kolegos, dar turime tris darbotvarkėje įrašytus projektus, kurie nebuvo įtraukti į pavasario sesijos darbų programą, tai yra 1-13, 1-18 ir 1-19. Ar mes galėtume pritarti, kad būtų įrašyta į programą, bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl visos darbotvarkės. Ar galėtume jai pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
10.46 val.
Informaciniai pranešimai
Kadangi šiandien turėsime ir slaptą balsavimą, tai yra siūlymas pasitvirtinti balsų skaičiavimo grupę. Ją sudarytų: G. Balčytytė – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, I. Braziulienė – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija, P. Dargis – „Nemuno aušros“ frakcija, V. Gailius – Liberalų sąjūdžio frakcija, A. Jakavičiutė-Miliauskienė – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, R. J. Jankūnas – Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija ir A. Zuokas – Mišri Seimo narių grupė. Ar galime pritarti šitai balsų skaičiavimo grupei? Ačiū, pritarta.
10.47 val.
Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo Nr. I-1234 2, 19, 30, 36, 363, 364, 45 ir 50 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 366 straipsniu įstatymo Nr. XIV-2915 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-220(2) (priėmimas)
Pereiname prie darbotvarkės 1-5 klausimo – Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo kai kurių straipsnių priėmimas. Įstatymą sudaro vienas straipsnis. Ir motyvai už – T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiami kolegos, kaip jūs žinote, šiuo metu Teisės ir teisėtvarkos komitete ir Socialinių reikalų ir darbo komitete yra svarstomas projektas, kuris siekia užkirsti kelią, netgi keli projektai, užkirsti kelią praktinėms klaidoms, susijusioms su QR kodo naudojimu darbe su vaikais. Formuojamas sprendimas tam tikrais atvejais siaurinti nusikaltimų, o tam tikrais atvejais plėsti nusikaltimų ratą, kada tas QR kodas yra reikalaujamas, vadinasi, tikėtina, kad gali atsirasti tam tikrų nusikaltimų grupės papildomai ir tam tikrų nusikaltimų kiekiai gali susiaurėti. Vadinasi, turime duoti laiko darbdaviams ir asmenims, dirbantiems su vaikais arba planuojantiems dirbti su vaikais, laiko prisitaikyti prie tų būsimų pokyčių, ir to laiko reikia bent 2–3 mėnesių. O šį įstatymą būtina priimti dabar, nes jau balandžio pabaigoje įsigalioja reikalavimas ir mes turėsime didelį chaosą, dėl to tas laiko termino nukėlimas yra būtinas.
PIRMININKAS. Ačiū. Motyvų prieš nėra. Prašom apsispręsti balsuojant.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 105 Seimo nariai: už – 98, prieš nebuvo, susilaikė 7. Įstatymas priimtas. (Gongas)
10.49 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 155 straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-182(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-6 klausimas – Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto 155 straipsnio pakeitimo“ projektas. Įstatymą sudaro du straipsniai. Turime Seimo nario A. Anušausko pasiūlymą. Kviečiu pagrindinio komiteto pirmininką į tribūną.
Komiteto pirmininko neturime. Tai, kolega Arvydai, galite pristatyti savo pasiūlymą.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, pasiūlymo esmė yra paprasta. Vis dėlto aš sakau, kad išeitinė nėra atlyginimas, kuris gali būti mokamas kaip atlyginimas kas mėnesį. Dėl to siūlymo esmė – kad sumokamas vieno mėnesio, o vėliau visas likutis sumokamas po mėnesio, tai yra kai jau įvyksta tos visos transformacijos, kai žmonės atsisako mandatų, jų vietas užima kiti. Tai tokio pasiūlymo esmė.
PIRMININKAS. Ačiū. Prašau komiteto pirmininką pristatyti komiteto…
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Na, šis pasiūlymas išbalansuotų visą projektą, nes jo esmė yra tokia: paskutinę darbo dieną būtų išmokėta 1 mėnesio išmoka (aš skaitau tekstą – ne taip, kaip komentavo kolega), o kitą mėnesį – visa likusioji. Kitas mėnuo prasideda už 2 savaičių, nes lapkričio 15 arba 14 dieną paprastai būna pirmas Seimo posėdis, vadinasi, gruodžio 1 dieną visa likusioji suma bus išmokėta. Tai faktiškai mažai kuo skirsis nuo dabar galiojančios tvarkos, kai viskas išmokama paskutinę darbo dieną. Todėl komitetas visais balsais nepritaria, atsiprašau, faktiškai visais balsais, nes nė vieno nebuvo komiteto nario pritariančio: 3 buvo prieš, 3 susilaikė. Kitaip sakant, 6 balsai nepritarė šiam siūlymui.
PIRMININKAS. Ačiū komiteto pirmininkui.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Vadinasi, jis Seimo nariu… už 3 savaičių jis gaus, bus gavęs visas išmokas. O buvo siekiama būtent, labai atsiprašau, Pirmininke, buvo siekiama sureguliuoti būtent tą situaciją, kai kolega kaip ir neišrinktas, bet pagal sąrašą kas nors atsisako, už 2–3 savaičių ar po mėnesio jis vėl tampa Seimo nariu. Bet tai bus tikrai nesąžininga.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega, jūs pristatėte komiteto poziciją.
Ar yra 29 Seimo nariai, palaikantys kolegos A. Anušausko pasiūlymą? Yra? Pabalsuokime, ar yra tiesiog. Kas palaiko kolegos A. Anušausko pasiūlymą? Dėl 29 palaikančiųjų. Yra – 31 palaikė. Pasiūlymas yra pristatytas. Balsuosime dėl viso pasiūlymo. Kas už tai, kad pritartume A. Anušausko pasiūlymui?
Balsavo iš viso 81 Seimo narys: už – 34, prieš – 36, susilaikė 11. Pasiūlymui nėra pritarta.
Dabar balsuosime dėl kiekvieno Statuto straipsnio. Atkreipiu, kad tai yra Seimo statuto pataisos ir norint priimti reikalingas 71 palaikantis Seimo narys. Balsuojame dėl 1 straipsnio. Kas pritaria, prašom išsakyti pozicijas. Dėl 1 straipsnio.
Balsavo 65 Seimo nariai: už – 62… Atsiprašau, balsavo 62 Seimo nariai: už – 53 (nemačiau kitų rezultatų), 9 susilaikė. 1 straipsniui nėra pritarta. Kadangi dėl 2 straipsnio nėra tikslo balsuoti… Formaliai galime balsuoti ir dėl viso, bet… Balsuojame dėl viso Seimo statuto projekto, nors 1 straipsniui nėra pritarta. Prašome balsuoti.
Balsavo 56 Seimo nariai: už – 43, prieš nebuvo, susilaikė 13. Seimo statutui nėra pritarta.
Darbotvarkės 1-7 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Valstybinės kultūros paveldo komisijos narių.“ Atsiprašau, gerbiamas profesoriau, nepastebėjau jūsų. V. Juozapaitis.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Aš tik noriu viešai apgailestauti, kad vis dėlto Seimas ir vėl nepritarė Statuto pakeitimui, dėl kurio ištikus situacijai, kai Seimo narys išeina ir paskui pareina į Seimą, ir vėl jam lieka ta išeitinė pašalpa (ar kaip ji vadinasi). Iš tikrųjų tokia, sakyčiau, veidmainystė ir dar kartą išryškėjo. Aš matau iš veidų, gal žmonės nesuprato, dėl ko jie balsavo, tai jūs pasidomėkite ir dėl ko mes nepriėmėme šitos pataisos. Iš tikrųjų tiesiog viešai apgailestauju, kad Seimas vis dėlto demoralizavosi.
PIRMININKAS. Visą laiką yra galimybės tobulinti. Kolega D. Griškevičius.
D. GRIŠKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Reaguojant į ką tik įvykusį kolegos pasisakymą, būtent Seimo nariai suprato, apie ką yra šis pasiūlymas, dėl to ir buvo toksai rezultatas. Tikrai jūsų iniciatyva, man atrodo, jūsų frakcijos nario, buvo teisinga spręsti tą problemą, su kuria susidūrė kadencijos pradžioje kai kurie Seimo nariai, tačiau kadangi komitete buvo sujungti keli pasiūlymai į vieną, tas, sakykime, pasiūlymas pasiklydo. Iš esmės būtų susiklosčiusi gan keista situacija, kai Seimo narys, netekęs parlamentaro vietos, būtų gavęs išmoką ir, jeigu būtų pradėjęs dirbti, būtų gavęs tiktai skirtumą. Atrodo, gražu, viskas gerai, tačiau būtų, jeigu dar pridėjo ir bedarbio pašalpą, kuri būtų maksimali, kitaip tariant, Seimo narys būtų gavęs didesnį atlyginimą už veltėdžiavimą. Man atrodo, tai nėra teisinga. Dėl to tikrai, kolegos, jau su ne vienu iš įvairiausių frakcijų kalbėjome, kad registruosime atskirą pasiūlymą, kad būtų išspręsta ta problema ir taip pat nesukurtas precedentas, neskatinantis buvusių Seimo narių dirbti.
PIRMININKAS. Ačiū. Ir kolega J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Projektu buvo siūloma būtent taupyti valstybės biudžeto lėšas ir ypač tais atvejais, kai kolega, neišrinktas į Seimą tą rinkimų dieną, tarkime, pirmojo turo rinkimų dieną pagal sąrašą, antrojo turo rinkimų dieną per vienmandatę, bet sąraše jisai užima, tarkime, pirmą vietą už brūkšnio, kažkam atsisakius, jis už mėnesio ar už dviejų vėl tampa Seimo nariu, bet jis jau būna gavęs visas išmokas. Atvirkščiai, šitas projektas būtent skatino Seimo narius ieškoti darbo, jeigu jis tikrai neturi šanso sugrįžti, bet tuo atveju, kai jis turi šansą grįžti, ir jis grįžta, ir tikrai žino, kad grįš, jis pasiima visas išmokas pagal dabar galiojančią tvarką, ir vėl – Seimo narys.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas…
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Tokios galimybės grąžinti pinigų į biudžetą nėra, todėl kito varianto neturėjome. Ši tvarka, deja, galioja visiems, dirbantiems pagal darbo sutartį…
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). …dirbantiems valstybės tarnyboje.
PIRMININKAS. Kolegė A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (DFVL). Na, aš neįsivaizduoju, kur čia Seimo narius skatina dirbti, kai bedarbio išmoka prie Seimo nario išmokos pliusuojama ir nedirbdamas žmogus gauna daugiau, o dirbant jo atlyginimas nuo išmokos minusuojamas, tai yra Seimo narys gauna mažiau, negu nedirbdamas. Akivaizdu, kaip aš, beje, sakiau ir klausymų metu, taip baigtųsi su šiuo projektu, kad mes skatintume Seimo narių veltėdžiavimą 6 mėnesius gaunant maksimalias bedarbio išmokas.
PIRMININKAS. Visą laiką, mieli kolegos, yra galimybė patobulinti teisės aktų projektus. Jeigu tokių iniciatyvų bus, laukiame. (Balsai salėje)
Dabar dar norėčiau jūsų pritarimo 5 minutėmis pratęsti balsavimo langą. 11 val. 5 min. pradėsime slapto balsavimo procedūrą.
11.00 val.
Seimo nutarimo „Dėl Valstybinės kultūros paveldo komisijos narių“ projektas Nr. XVP-278(2) (priėmimas)
Kol kas kitas darbotvarkės klausimas, kurį aš paskelbiau, tai 1-7 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Valstybinės kultūros paveldo komisijos narių“ projektas.
Yra trys straipsniai. Pasiūlymų dėl šių straipsnių negauta. Ar galime kiekvienam iš šių straipsnių pritarti bendru sutarimu? Ar nėra prieštaraujančių? Ačiū. Dėl viso dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Prašom balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 98 Seimo nariai: už – 97, prieš nėra, susilaikė 1. Seimo nutarimas yra priimtas. (Gongas)
11.02 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininko paskyrimo“ projektas Nr. XVP-277(2) (svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės 1-10 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininko paskyrimo“ projektas. Taip pat priėmimas. Atsiprašau, svarstymas ir priėmimas. Prašau.
R. JANUŠONIENĖ (LSDPF). Laba diena. Noriu informuoti, kad Audito komitetas, kaip pagrindinis komitetas, balandžio 9 dieną svarstė Seimo nutarimą „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei…
PIRMININKAS. Kolege, ne tas klausimas.
R. JANUŠONIENĖ (LSDPF). …atlikti valstybės auditą“.
PIRMININKAS. Ne tas klausimas.
R. JANUŠONIENĖ (LSDPF). Kaip?
PIRMININKAS. Kolege, ne tas klausimas. (Balsai salėje) Kultūros komiteto atstovą poną K. Vilkauską kviečiame į tribūną. Mes vieną klausimą praleidome, grįšime prie jo.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Gerbiami kolegos… (Balsai salėje) Gerai, ramiai, nuleidome balso toną, stiprus balsas. Komitetas svarstė Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininko paskyrimo“ projektą ir jam pritarė vienbalsiai. (Šurmulys salėje) Buvo Teisės departamento pastaba. Jai komitetas pritarė vienbalsiai.
PIRMININKAS. Ačiū. Diskusijoje nėra norinčių dalyvauti. Turime priėmimo stadiją. Nutarimo projektą sudaro du straipsniai. Nė dėl vieno iš jų pasiūlymų nebuvo gauta. Ar galime kiekvienam iš straipsnių… Ar nėra prieštaraujančių, kad pritartume bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl viso nutarimo apsispręsime balsuodami slaptai už 1 minutės. Ar galime tradiciškai patvirtinti balsavimo biuletenį? Ačiū, pritarta. Turime 20 minučių slaptai balsuoti. Skelbiu posėdžio pertrauką dėl slapto balsavimo.
Pertrauka
11.27 val.
Seimo nutarimo „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei atlikti valstybinį auditą“ projektas Nr. XVP-105(2) (svarstymas)
PIRMININKAS (J. OLEKAS, LSDPF). Gerbiami kolegos, tęsiame mūsų posėdį. Kitas klausimas – Seimo nutarimo „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei atlikti valstybinį auditą“ projektas Nr. XVP-105. Prašom. Komiteto vardu – R. Janušonienė.
R. JANUŠONIENĖ (LSDPF). Labai diena, Audito komitetas balandžio 9 dienos posėdyje apsvarstė Seimo nutarimo „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei atlikti valstybinį auditą“ projektą. Komitetas įvertino Seimo kanceliarijos Teisės departamento pateiktą pasiūlymą, jam pritarė. Taip pat įvertino ir Seimo nario R. Žemaitaičio pateiktą pasiūlymą, kuris analogiškai, kaip ir Teisės departamento, nesikeitė, pritarė. Komitetas pagal pastabas ir savo pasiūlymus pritarė patobulintam projektui. Pritarė 5 komiteto nariai, nepritarė 2, susilaikiusių nebuvo.
PIRMININKAS. Ačiū. Diskutuoti užsirašė keletas Seimo narių. Pirmoji kalbės D. Ulbinaitė. Prašom, kolege.
D. ULBINAITĖ (TS-LKDF). Kolegos, valstybinis auditas yra gerai, jis padeda tobulėti. Ir rekomendacijos, kaip sustiprinti LRT, o drauge gal ir visos žiniasklaidos kokybę, būtų vertingos, nes geopolitinė situacija sudėtingėja, o informacinis karas vis aštrėja. Būtent apie tai, kaip sustiprinti šalies žiniasklaidą, kuri padėtų žmonėms susigaudyti melagienų ir dezinformacijos sraute, šiandien turime galvoti ir čia, parlamente. Bet tai, kas dabar čia vyksta Seime, neturi nieko bendra su žiniasklaidos stiprinimu. Atvirkščiai, tai yra ne kas kita, kaip noras užčiaupti žiniasklaidą, politizuoti ir kontroliuoti jos turinį ir užvaldyti nepriklausomą visuomeninį transliuotoją. Tai bandymas pačiu primityviausiu būdu, užsiundant Valstybės kontrolę, keisti LRT valdyseną ir galbūt finansavimo modelį. Tai ne planuotas ir ne valstybinis auditas, tai auditas pagal užsakymą – pagal politinį užsakymą! – ir jo užsakovas visiems aiškus.
Objektyvių priežasčių auditui šiuo metu nėra. O jei kam nuoširdžiai rūpi LRT veiklos efektyvumas, galime įtvirtinti reguliarų LRT auditą, kuris nepriklausytų nuo politinių vėjų ar veikėjų. Toks pasiūlymas mano frakcijos kolegų yra jau užregistruotas. Žurnalistų profesinės organizacijos sako tiesiai: tai R. Žemaitaičio užsiundytas auditas. Neabejoju, kad visi čia, parlamente, tai suprantate, nes juk kaip viskas prasidėjo?
Dėl savo antisemitinių ir dažnai Kremliaus naratyvais atsiduodančių pareiškimų teisiamas ir žiniasklaidos nuolat kritikuojamas veikėjas antrą savaitę po priesaikos skardžiai pareiškia: Seimo Audito komitetas šioje kadencijoje aiškinsis energetikos, gynybos įsigijimų ir LRT finansavimo klausimus. Taikiniai visiškai sutampa su kremliniais: nepasitikėjimas gynybos pajėgumais, energetinės šalies nepriklausomybės menkinimas, nepasitikėjimo žiniasklaida kurstymas. Akivaizdu, kad žiniasklaidos nuolat kritikuojamas politikas bando suvesti asmenines sąskaitas su žurnalistais ir parlamento rankomis Valstybės kontrolę paversti savo keršto žiniasklaidai įrankiu.
Tačiau prie jo prisijungti netruko ir daugiau žiniasklaidos dėmesiu nepatenkintų politinių veikėjų. Ir panašu – ne tik Seime. LRT taryba staiga sugalvojo pasaulyje dar negirdėtą LRT turinio auditą, kuris matuos žurnalistų politinį neutralumą. Nei auditoriai, nei žiniasklaidos ekspertai neįsivaizduoja, kas tai, kaip galima audituoti turinį, ir tik spėlioja, kas ir kur Seime ar prezidentūroje tarybai įpiršo tokią mintį. Kad ir kaip ten būtų, LRT tarybos pirmininkas – jau kitas, tas, kuris siūlė turinio auditą ir, matyt, paklusnesnis.
Akivaizdu, kad Nemuno aušriečių inicijuotas LRT finansavimo auditas įgavo kur kas ilgesnes kojas ir išvirto į nevaldomą norą užmauti apynasrį žurnalistams ir užvaldyti LRT, iš pradžių pasitelkus Audito komitetą, o dabar jau ir Valstybės kontrolę, kuriai taip pat staiga netikėtai vadovauti pasiūloma atšalti net neketinanti Prezidento patarėja, kuriai ir tektų įgyvendinti šį politinį užsakymą, po kurio, matyt, seks kiti LRT valdysenos keitimo veiksmai.
Todėl jaučiu pareigą įspėti: politikų užsakytas LRT auditas, atliekamas politizuojamos Valstybės kontrolės, kelia grėsmę žodžio laisvei ir demokratijai mūsų šalyje ir gali sugrąžinti mus į savicenzūros, o gal net ir cenzūros bei politinių susidorojimų laikus. Visi, kas palaikysite šį politinį užsakymą, būsite prie to prisidėję. Tai pavojingos tendencijos. Dėl nuolatinių bandymų politizuoti LRT ir varžyti žiniasklaidos nepriklausomumą Lietuva žiniasklaidos laisvės tyrime jau smuktelėjo per šešias pozicijas. Katastrofiškai sumenko ir pasitikėjimas pačia žiniasklaida. Nuo nepriklausomybės pradžioje 83 % šiuo metu tik 24 % pasitiki žiniasklaida. Tai taip pat labai pavojingos tendencijos, net jei nebūtume karo fone. Bet esame.
Todėl Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vardu raginu: prieš balsuodami dėl šio asmeniškumais grįsto nutarimo pagalvokime geriau, ką darome ne tik su LRT, Valstybės kontrole, bet ką darome su savo valstybe.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Toliau kalbės S. Kairys. Prašau, kolega.
S. KAIRYS (LSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Mielieji kolegos Seimo nariai, išties aš nebūčiau kalbėjęs šiandien šioje tribūnoje šiuo klausimu, jeigu man nerūpėtų demokratija. Aš nebūčiau šiandien šioje tribūnoje kalbėjęs šiuo klausimu, jeigu nesuprasčiau, kas yra demokratijos pagrindinės atramos ir vertybės. Akivaizdu, kad žiniasklaida ir žiniasklaidos laisvė yra viena iš jų. Šiandien toks sprendimas pavesti Valstybės kontrolei atlikti auditą, kada prieš tai, prieš keletą posėdžių buvo siūlymas turėti kasmetinį normalų įstaigos auditą, tikrai peržengia tas ribas, kurių parlamentas neturėtų peržengti.
Jeigu šiandien lengviausia yra nusičiupti visuomeninį transliuotoją, nes jo finansavimas tiesiogiai priklauso nuo Seimo priimto biudžeto, tai leiskite paklausti, kas toliau? Toliau turbūt parūps ir privati žiniasklaida, o gal nepriklausomi teismai. O gal vėliau ir laisvi rinkimai? Aš tikrai šiandien nebūčiau kalbėjęs šioje tribūnoje šiuo klausimu, jeigu nebūčiau įdėmiai perskaitęs visų lydimųjų dokumentų, kuriuose labai aiškiai parašyta. Tarkime, pats įstatymo pakeitimo tekstas. Nepaisant bandymų viešoje erdvėje sakyti, kad ne, ne, čia tiesiog normalus veiksmas, auditas, audituota turi būti kiekviena įmonė, ko jūs čia bijote, taip buvo bėgama nuo klausimų, iš kur atsirado politinio neutralumo tyrimo iniciatyva LRT. Aš būtent nutarimo tekste matau paminėtą politinio neutralumo kampą, kuriuo irgi yra užduodama užduotis Valstybės kontrolei. Kitaip tariant, šitas dalykas jau buvo suplanuotas seniai ir tai, kas vyko LRT taryboje, tiesiog buvo šitos užduoties ataidėjimas.
Kitas dalykas, kuris priverčia nustėrti, tai jūs paskaitykite prie prikabintų dokumentų Audito komiteto rekomendacijas, kurios yra tokio detalumo, kad, nežinau, turbūt betrūksta tiktai surinkti, nežinau, batų išmieras kiekvieno LRT darbuotojo ar turinčio kontaktą su LRT. Nes kai pažiūri, tai auditui užduotis, rekomendacijos yra ne tik apie tai, ką mes kalbame – apie lėšų naudojimą, bet aiškiai eina suprasti, kad kvestionuojame ir pačią LRT misiją, finansavimo modelį, valdymo struktūrą. Galiausiai valstybės turto valdymas, viešieji pirkimai, tai dar galima suprasti, bet lygiai taip pat tarp visų rekomendacijų kalbama ir apie programas, apie turinio kūrimą ir jo priežiūrą.
Kitaip tariant, kyšo politinės ausys po šia iniciatyva ir apsimesti, kad čia yra tiesiog auditas, bus tikrai neįmanoma. Kaip kolegė minėjo, aš net neabejoju, kad pasauliniame žiniasklaidos laisvės tyrime Lietuva sparčiai risis į apačią šalia tokių šalių kaip Vengrija ar Slovakija. Na, mes taip ir atrodysime. Ir atrodysime ne tik prieš savo piliečius, ne tik prieš savo partnerius, kalbant apie gynybą, bet ir prieš tuos pačius investuotojus ir panašiai.
Taigi, aš manau, kad valstybė, viena vertus, turi, be abejo, naudoti lėšas racionaliai, efektyviai, bet kai mes kalbame apie žiniasklaidą ir jos laisvę, yra tam tikros raudonosios linijos, kurių nedera peržengti. Tikrai kviečiu, kolegos, visgi pagalvoti, ką esate pasirašę, ir palikti Valstybės kontrolės klausimus pačiai Valstybės kontrolei. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Toliau kalbės V. Ąžuolas. Prašau.
V. ĄŽUOLAS (LVŽ-KŠSF). Iš tikrųjų pasiklausius prieš tai buvusių kolegų konservatorių, liberalų, prabudo toks sąžinės balsas, kai pagalvoji. Netgi užmiršote, kaip S. Šedbaras tiesiai iš Seimo salės papuolė į Konstitucinį Teismą – ir jokių problemų, niekas nematė bėdų, jokio atšalimo nereikėjo, nieko. Gražu.
Aišku, dabar bus, kas bus, kontrolieriai pasikeis. Bet tada pagrindinis klausimas: kodėl reikia bijoti audito? Paprastas klausimas. Jeigu tu nieko blogo nepadarei, o ko bijoti? Tai nieko blogo ir neras, konstatuos, kad ten viskas puiku ir gražu, galėsite nešioti vėliavą, kaip gražu.
Aš suprantu, labai malonu turėti savo ruporą, kai dvi partijos yra kviečiamos daugiausia, bet kur buvo jūsų sąžinės balsas, kai didinote lėšas gynybai praeitoje kadencijoje ir kartu didėjo ir LRT finansavimas? Kur projektas guli? Stalčiuje. Ir užmiršote jį priimti. Užmiršote netyčia. (Balsai salėje) Užmiršote.
Einame tada toliau. Labai gerai, kai viskas yra rūšiuojama, vieni kviečiami, kiti nekviečiami. Jums tai patinka ir jūs visko bijote. Dabar žiūrėkite, atliko gynybos auditą. Ką rado? Baisių dalykų rado. Taip galima pavadinti – nusikalstamas aplaidumas.
Dabar auditas kai ką nors suras, tada ir pamatysime, kaip yra valdoma ir kas yra daroma. Turbūt reikia nebijoti auditų, o kaip tik skatinti juos daryti. Juk netirs čia Seimo komisija ar Seimo nariai, kaip jie tuos pinigus leido ar ką ten darė. Ne. Tai darys Valstybės kontrolė. Ką padaro Valstybės kontrolė, tai tikrai yra ta institucija, kuria galima pasitikėti ir tikėti, ką rado. Ir tų rekomendacijų, ką jie rekomenduoja pakeisti ir sutvarkyti, reikia laikytis. Man atrodo, nustokime bijoti. Gerbiami liberalkonservatoriai, nustokite ginti savo ruporą. Deja, atėjo tie laikai, kai tie auditai reikalingi ir turi matyti, kas ten dedasi.
Aš suprantu, kodėl yra LRT mane ir toliau per metus vieną kartą kvies, ne daugiau, nes negalima tam tikrų Seimo narių kviesti, bet nereikia to bijoti ir žmonės turi žinoti, kaip leidžiami jų, mokesčių mokėtojų, pinigai ir kaip jie panaudojami. O pasitikėjimas žiniasklaida, labai gerai pastebėjote, nukrito į tokias žemumas, kad jau nebėra kur giliau kristi, nebent pasikasti. Nesikaskime giliau, atlikime auditą ir parodykime, kas iš tikrųjų ten yra.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Kitas kalbės I. Vėgėlė. Prašau.
I. VĖGĖLĖ (LVŽ-KŠSF). Gerbiami Seimo nariai, tiesiog noriu šitą diskusiją iš politinės paversti teisine. Labai sausa teisine diskusija. Mes turime finansinių ataskaitų audito įstatymą, kuriame nustatome ką, kas ir kada turi audituoti. Mes turime… Pavyzdžiui, Lietuvos radijas ir televizija veikia žiniasklaidos rinkoje. Žiniasklaidos rinkoje, tarkime, turime pagrindinius, na, kokius, paimkime TV3, LNK. Šie kanalai atitinkamai turi: LNK apie 30 mln. apyvartos 2023 metais, 2024 metais žada truputį sumažėti. TV3 turi 35 mln. apyvartą. 2024 metais žada šiek tiek, keliais milijonais, sumažėti. Bet mes turime LTV – Nacionalinį radiją ir televiziją, kurios apyvarta yra du kartus didesnė negu komercinių televizijų. Ir turime situaciją, kuomet jūs nerasite audito, atlikto Lietuvos radijo ir televizijos. TV3, LNK, negaudami iš biudžeto finansavimo arba gaudami ženkliai mažesnį, auditą privalo atlikti pagal Finansinių ataskaitų audito įstatymą. O LRT, Nacionalinis radijas ir televizija, neturi atlikti jokio audito. Pagal jų įstatymą auditas atliekamas tiktai Vidaus tarnybos audito. 17 straipsnis reguliuoja, kad atsiranda toksai, kad yra tokia pareigybė – vidaus auditas, ir tas vidaus auditas atlieka vidinį patikrinimą. Tačiau jūs niekur nerasite LRT audito ataskaitos, paskelbtos viešai, kai TV3, LNK, atsidarykite – ji bus paskelbta viešai. Nieko nebijome.
Todėl man visi argumentai, kad nereikia daryti skaidrumo, finansinės ataskaitos audito, yra tiesiog nepagrįsti, ir kalbėti, kad tai yra politiškai angažuota, galbūt galima bus po to, kai bus atliktas auditas ir pamatysime išvadas. Tuomet, jeigu matysiu bet kokį politizavimą, stosiuos čia priešais jus į tribūną ir sakysiu: kolegos, stabdykite, negalima politizuoti nacionalinio radijo ir televizijos. Bet šiuo metu auditą siūloma atlikti: a) finansinį, o kadangi LRT gauna virš 70 mln. eurų valstybės pajamų, logiška padaryti auditą ne tik finansavimo, bet ir veiklos auditą – tą, ką pasiūlė komitetas. Aš siūlyčiau, kolegos, nepolitizuoti šito klausimo, tiesiog kaip normali įstaiga, gaunanti, jeigu cituočiau Finansinių ataskaitų įstatymą, kuri gauna tam tikrą lėšų sumą, ten, beje, užtenka pagal tą įstatymą 0,5 mln. eurų pajamų iš valstybės ir auditą privalo atlikti bet kas, bet LRT tokio audito neatlieka. Tai, mano supratimu, ne bandykime kaip nors politizuoti tą klausimą, o pasilikime prie lygiateisiškumo, prie skaidrumo, prie būtinumo finansiškai pagrįsti išlaidas. Tuomet, kai atliksime auditą, galėsime kalbėti, ką ir kaip daryti, ir susilaikyti nuo bet kokio politizavimo. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega, už jūsų nuomonę. Toliau motyvai už, prieš. Už kalba – I. Vėgėlė. Gal perleisite? Tada. V. Šeršniovas. Prašau.
V. ŠERŠNIOVAS (MSNG). Ačiū. Įsiklausykite į D. Ulbinaitės pasisakymą. Aštuoni iš dešimties žmonių nebepasitiki žiniasklaida, vadinasi, dešimt žmonių žiūri žiniasklaidą ir iš jų ja pasitiki tik du, tai yra žiaurūs skaičiai. Prie tokių aplinkybių nedaryti veiklos ar finansų audito būtų labai keista. Aš suprantu, kad pagal LRT tyrimus yra per 70 % juos palaikančių, iš tų žiūrinčių, bet yra tikrai didelė problema, kai privatus sektorius savo asmeninėmis lėšomis, darydamas verslą, pateikia ataskaitas, o už valdiškus pinigus institutai slepia tokius dalykus, tai, man atrodo, nenormalu. Todėl aš palaikau tokį auditą, jį reikia būtinai atlikti.
PIRMININKAS. Kadangi buvo paminėta D. Ulbinaitės pavardė, kviečiame replikuoti.
D. ULBINAITĖ (TS-LKDF). Aš tik dėl tikslumo. Žiniasklaidos pasitikėjimas taip krito ir dėl to – dėl nuolatinių bandymų politizuoti LRT. Tai neužmirškite šito. O jeigu norime audituoti, galime įtvirtinti kasmetinį auditą ir nebūtina daryti proginio.
PIRMININKAS. Ačiū. Motyvai prieš – J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Manęs, priešingai negu V. Ąžuolo, į Lietuvos televiziją niekas nekvietė nei šioje, nei praeitoje kadencijoje. Bet aš vis tiek pasisakau prieš tokį auditą, koks dabar yra siūlomas Seimo nutarimu.
Mes, kaip frakcija, kaip pastebėjote, apskritai pasisakome, kad būtų numatytas Valstybės kontrolės auditas, bet numatytas įprasta tvarka, valstybės kontrolieriaus sprendimu, o ne pagal politinius užsakymus. Apskritai, jeigu stebėtume pastarąjį laikotarpį, galėtume įžvelgti vis didėjančius bandymus turėti politinę įtaką nacionaliniam transliuotojui. Štai prezidentūrai pavyko pasiekti, kad daugumą LRT tarybos narių jau sudaro arba Prezidento deleguoti, arba galimai jo įtaką jaučiantys tarybos nariai. Tad jie jau gali priimti politinius sprendimus pagal prezidentūros nurodymus. Užsakytas nešališkumo auditas, politinio neutralumo auditas, vėlgi labai mįslingas, kai iniciatoriams niekas nenori prisipažinti, nieko negali paaiškinti ir tokių analogų iš esmės beveik nėra.
Dabar valstybės kontrolieriaus keitimas: vėlgi ateina žmogus iš prezidentūros, jis ir organizuos tą auditą, formuluos išvadas. Vėl nelengva įsivaizduoti, kad tai bus labai jau nešališkai padaryta. Galima tik spėlioti, koks čia yra tas galutinis tikslas. Mano spėjimas būtų – sukurti tokias sąlygas, kurios leistų kalbėti apie LRT administracijos pakeitimą, į tas pozicijas paskiriant politiškai įtakojamus asmenis.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Motyvai išsakyti. Balsuojame. Balsavimo laikas bus po visų pristatymų. Atsiprašau. Tikslinu – 12 val. 20 min. Kolegos, jūs taip nusprendėte.
Kitas klausimas – Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto papildymo 2041 straipsniu“ projektas Nr. XVP-275. J. Sabatauskas.
11.48 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininko paskyrimo“ projektas Nr. XVP-277(2) (priėmimo tęsinys)
Bet, kol Julius kalba, aš noriu perskaityti mūsų balsų skaičiavimo komisijos protokolą dėl Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininko paskyrimo“ projekto Nr. XVP-277, priėmimas.
Šio nutarimo priėmimas
Slaptam balsavimui išduota 124 biuleteniai, rasta 124 biuleteniai, galiojančių – 116, negaliojančių – 8. Už – 101, prieš – 4, susilaikė 11. Nutarimas priimtas. M. Martišius paskirtas Televizijos komisijos pirmininku. (Gongas) Leiskite jūsų vardu pasveikinti Mantą. (Plojimai)
11.49 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 59 straipsnio pakeitimo ir Statuto papildymo 2041 straipsniu“ projektas Nr. XVP-275 (pateikimas)
Prašom, J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Teisės ir teisėtvarkos komitetas gavo tokį Seimo valdybos prašymą, kad parengtų projektą būtent dėl Šiaurės investicijų banko kontrolės komiteto nario kandidatūros skyrimo tvarkos. Kadangi prieš tai buvo skiriama valdybos, bet Teisės departamentas pateikė pastabas, kad tai netinkama tvarka, kad tai yra Seimo atstovas, ir Seimo atstovas turi būti skiriamas viso Seimo, todėl komitetas padiskutavęs pateikia tokį tvarkos variantą. Kitaip sakant, papildo jau galiojančią tvarką dėl kitų skiriamų Seimo asmenų, konkrečiai įvardinant 59 straipsnyje. O jau 2041 straipsnyje duodama nuoroda į tarptautines sutartis, pagal kurias Seimo atstovai skiriami į tarptautines institucijas.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Jūs labai aiškiai paaiškinote, klausti niekas nenori. Motyvai dėl pateikimo. Užsirašiusiųjų nėra. Lieka apsispręsti balsuojant balsavimo metu.
11.51 val.
Vidaus vandenų transporto kodekso 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-248 (pateikimas)
Kitas klausimas – Vidaus vandenų transporto kodekso 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-248. Pranešėja – V. Turauskaitė. Prašau, kolege.
V. TURAUSKAITĖ (LSDPF). Kartu su kolegomis Seimo nariais teikiame Lietuvos Respublikos vidaus vandenų transporto kodekso 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą ir juo siekiame labai paprasto dalyko, kad savivaldybės galėtų savo teritorijoje tikrinti vidaus vandenų transporto priemonių, kuriomis vykdoma viešojo keleivių vežimo už atlygį veikla, keleiviams ir bagažui parduotus bilietus. Labai svarbu, kad tai nėra privaloma visoms savivaldybėms, o tik toms, kurios turi šituos maršrutus ir kurios vykdo keleivių ir bagažo pervežimą vidaus vandens keliais. Tai trumpai tiek.
PIRMININKAS. Ačiū už pristatymą. Jūsų paklausti nori penki Seimo nariai. Pirma klausia R. Baškienė. Prašau, kolege.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Dėkoju, gerbiama kolege. Išties manau, kad jūs skaitėte Teisės departamento pastabas, parašytas dėl jūsų įstatymo projekto, ir tikrai įvertinsite ir įsigaliojimo datą, kurią, tikiuosi, ar komitetas, o galbūt ir jūs pati užregistruosite teikti pakeitimą. Prašau pasakyti, ar jūs, teikdama šitą įstatymo projektą, derinote su savivaldybėmis, galbūt konkrečiai su kokiomis, ir ką manote dėl visos Lietuvos savivaldybių asociacijos nuomonės dėl jūsų teikiamo įstatymo projekto?
V. TURAUSKAITĖ (LSDPF). Tikrai Savivaldybių asociacijos nuomonės neturime. Neklausiau. O derinome ir su Susisiekimo ministerija, ir su Transporto saugos administracija buvo derinta. Kadangi šią problemą pirmoji pastebėjo Klaipėdos miesto savivaldybė, kai paleido savo vidaus maršrutus, tai taip ir inicijavome šitą pakeitimą. Turbūt žinome, kad šiandien dar nėra tikrai labai daug savivaldybių, kurios užsiimtų keleivių pervežimu reguliaraus susisiekimo maršrutais savo vidaus vandenų keliais.
PIRMININKAS. Ačiū. Toliau klausia I. Vėgelė. Prašau, kolega.
I. VĖGĖLĖ (LVŽ-KŠSF). Gerbiama kolege, aš ne tiek dėl turinio, kiek dėl formos noriu klausti. Vis tiek mes, Seimo nariai, kai pateikiame įstatymą, norisi, kad jisai būtų bent jau teisiškai logiškas. 26 straipsnis, kurį jūs norite keisti ir siūlote keisti 21 dalimi, reguliuoja valstybinę laivybos, Lietuvos Respublikos vidaus vandenų priežiūrą. Valstybinę laivybos priežiūrą! Jūs gi įstatymu siūlote, kad tą priežiūrą atliktų savivalda. Mano klausimas: kodėl į šį įstatymo straipsnį įrašote? Kur valstybinė priežiūra, rašote savivaldos teises, o nerašote, ar atskirame įstatyme, atsiprašau, ar atskirame straipsnyje, ar apskritai kitame įstatyme tai daryti? Logika yra tokia: jeigu straipsnio pavadinimas „valstybinė priežiūra“, ji ir turi būti valstybinė, o ne savivaldos. Ačiū.
V. TURAUSKAITĖ (LSDPF). Šiame straipsnyje taip ir praplečiame, kad šita valstybinė priežiūra būtų suteikta ir savivaldybių institucijoms, ir tada detalizuojama. Bet, tikslinant teisės aktą pagal departamento pastabas, komitetuose žiūrėsime, gal kokių nors ir kitų pakeitimų sužiūrėsime.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, šiek tiek prašau dėmesio. Klausia E. Rudelienė.
E. RUDELIENĖ (LSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiama kolege, klausimas, matyt, aktualus, bet norėčiau pasitikslinti, kelioms savivaldybėms šiandien jis yra aktualus? Daug savivaldybių organizuoja tuos plaukimus arba, kaip sakote, pervežimus. Jie gali būti labai neilgi. Bet dažniausiai tai yra privatininkai. Privatininkų reikalas susirinkti tam tikrą mokestį ar bilietus. Kaip šiuo atveju tai yra derinama? Ar čia yra tiktai tie, kurie, na, kaip minėjo, tik Klaipėdai aktualu, ar aktualu dar kam nors? Ar tai yra taip pat taikoma, kai pačios savivaldybės turi kokius nors maršrutus? Čia gal labiau į tai orientuota? Sakau, jeigu tai yra privatūs vežėjai, tai nelabai įsivaizduoju, ir jeigu tai yra valstybinis ar koks nors, kodėl turėtų savivalda ten dalyvauti?
V. TURAUSKAITĖ (LSDPF). Ne, kaip ir minėjau, tai yra tik savivaldybių maršrutams, kurie yra įtraukti į viešojo transporto sistemą. Šiandien Klaipėda turi šiuos maršrutus ir turbūt visi žinome, kad tuoj Vilnius paleis. Kad būtų taikoma privatiems vežėjams, kurie užsiima pramogine veikla, tai ne. Čia tik tiems, kas… Savivaldybė parduoda bilietą, vadinasi, savivaldybė turi teisę patikrinti, ar keleivis, turėdamas bilietą, įlipo į jų maršruto laivą.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia K. Mažeika. Prašau, kolega.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama pranešėja, jūs, kaip suprantu, esate kilusi iš Skuodo, taip?
V. TURAUSKAITĖ (LSDPF). Ne.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ne? Na, kažkur nuo Kretingos. Mes su kolega kalbame, na, suprantama, kad yra Klaipėdoje arba Vilniuje. Bet kodėl jūs šitą klausimą pristatote? Galbūt matote platesnį Lietuvos vaizdą, kur dar galėtų būti? Gal jūs domėjotės, kiek savivaldybių šis projektas paskatintų turėti tuos vandens maršrutus? Tikrai yra ir tų upių, ir kai kurie ežerų turi daug, kad galėtų tam tikrus maršrutus dėlioti. Galbūt teko padaryti kokią nors analizę su Savivaldybių asociacija ir pasižiūrėti? Ar čia tik dėl vieno Vilniaus realiai projektas keičiamas? Ačiū.
V. TURAUSKAITĖ (LSDPF). Dėl pristatymo. Turbūt matėte, kad teikėjų yra tikrai ne vienas. Mes esame grupė Seimo narių, o Seimo nariai šiaip yra visos Lietuvos. Aš nežinau, ar čia būtinai reikia… na, jeigu esi iš Skuodo, negali žiūrėti plačiau visai Lietuvai.
O dėl būsimų maršrutų tikrai dabar neatsakysiu. Nėra tokios analizės.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų paklausti nori V. Ąžuolas. Prašau, kolega.
V. ĄŽUOLAS (LVŽ-KŠSF). Gerbiama kolege, nelabai suprantu, kur yra problema? Savivaldybės savo autobusus, pavyzdžiui, ir dabar tikrina, ar yra bilietai, ar nėra. Į laivą įlipant niekas netikrina, ar su bilietu, ar be bilieto? Aš bandau įsivaizduoti situaciją: plaukia laivas, priplaukia, kaip sakant, piratai šalia, iššoka, patikrina bilietus ir nuplaukia. Kaip čia visa tai atrodys? Ar tai nebus perteklinis reikalavimas? Gal geriau prieš įlipant į laivą patikrinti, nereikės daugiau nieko tikrinti? Kam to reikia?
V. TURAUSKAITĖ (LSDPF). Jūs teisingai ir pasakėte, kad autobuse įlipa ir patikrina. Pagal dabartinį Vidaus vandenų transporto kodekso reguliavimą, bilietą laive gali tikrinti tik Transporto saugos administracija. Jeigu bilietą parduoda savivaldybė, tai jai ir yra aktualu patikrinti, ar į laivą įlipo turintis bilietą asmuo. Nežinau, čia kaip ir nematau bėdos.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Jūs atsakėte į visus klausimus.
Motyvai už – E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Kolegai V. Ąžuolui reikia paaiškinti: kai piratai įšoks į tą laivą, jie tikrai bilietų netikrins, jie bandys pinigus pasiimti. Bet pakalbėkime rimčiau apie kolegės Violetos pateiktą projektą. Ji paminėjo Klaipėdą kaip savivaldybę, kurioje savivaldybės vidiniai reisai Danės upe buvo pradėti. Ir labai įdomu, kad Klaipėdoje pagamintais elektriniais laivais, du laivai plaukiojo… Pastatė brangiai kainavusias prieplaukas, o po to savivaldybė nusprendė, kad truputį jai per brangu, ir nebeplaukioja tie laivai. Tai yra tikrai labai apmaudu. Tuos laivus atidavė Vilniui. Vilnius dabar planuoja juos įdarbinti. Duok Dieve, įdarbins. Žinau, kad Vidaus vandens kelių direkcija valo ar gilina Nemuno vagą ties Alytumi, tikėtina, kad gali būti Alytaus rajono savivaldybė imsis, gal ir kitos savivaldybės, todėl tas projektas gali turėti prasmę. Todėl aš raginu balsuoti už jį, bet jeigu taip jau realiai pažiūrėjus, šiandien, šį balandžio mėnesį, nė viena savivaldybė nevykdo keleivių pervežimo vidaus vandenimis. Komercinės struktūros plukdo Nemuno deltoje, Trakų ežeruose, Kauno mariose ir taip toliau, tačiau atliekančių transporto funkciją pervežimų nevykdo nė viena savivaldybė. Bet žinome, kad štai Vilnius planuoja klaipėdietiškus laivus panaudoti ir prasmės gali būti, todėl agituoju balsuoti už.
PIRMININKAS. Ačiū. Ir motyvai prieš – B. Ropė. Prašom.
B. ROPĖ (LVŽ-KŠSF). Aš nesu prieš, bet aš manau, kadangi praktiškai tai nevyksta, tai kur kas geriau būtų galvoti, kaip paskatinti, kad atsirastų maršrutų savivaldybėje. Žiūrint į tai, kad jau turbūt trečdalis Lietuvos savivaldybių autobusais veža nemokamai, tai kur kas didesnis mastas ir didesni pinigai. Jeigu atskiroje savivaldybėje patogu būtų organizuoti vandens transporto maršrutus, tai tikrai siūlyčiau apsvarstyti ten dėl vieno, kito tūkstančio organizuoti nemokamai. Tokiu būdu, sakykime, atsirastų papildomų galimybių ten, kur nėra susisiekimo autobusu. Palaikysiu šitą sprendimą, bet siūlyčiau plačiau pagalvoti, kad daugiau atsirastų galimybių, nes mes tuoj pat kontrolę, draudimus norime taikyti, negu galimybes pasinaudoti. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Teikite pasiūlymus, svarstysime. O dabar repliką – M. Poškus. Prašau.
M. POŠKUS (NAF). Dėl vedimo tvarkos. Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, svečiuose Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazija. Pasveikinkime vieni kitus. (Plojimai) Ačiū.
PIRMININKAS. Sveikiname radviliškiečius.
Motyvai už, prieš išsakyti.
12.02 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. gegužės 6 d. nutarimo Nr. VIII-213 „Dėl Jaunimo ir sporto reikalų komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XVP-231(2) (pateikimas)
Kitas mūsų klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. gegužės 6 d. nutarimo Nr. VIII-213 „Dėl Jaunimo ir sporto reikalų komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XVP-231. Pranešėja – L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė. Dabar jau kiekvieną posėdį po benefisą.
L. ASADAUSKAITĖ-ZADNEPROVSKIENĖ (LSDPF). Labą dieną, mieli kolegos. Siūloma pakeisti Seimo nutarimą ir patvirtinti naują Jaunimo ir sporto reikalų komisijos nuostatų redakciją. Jaunimo ir sporto reikalų komisijos nuostatai paskutinį kartą buvo keisti prieš 20 metų, tai yra 2005 metais. Nuo to laiko ženkliai pasikeitė tiek jaunimo politikos, tiek sporto politikos reglamentavimas, todėl komisijos nuostatuose vartojamos sąvokos, formuluotės, taip pat komisijos funkcijos turi būti koreguojamos ir atitikti šiandieninę komisijos veiklą. Be to, siūlome labiau standartizuoti pačių komisijos nuostatų struktūrą, taip pat juos adaptuoti ir suderinti su Seimo statuto nuostatomis ir Statute reglamentuojama Seimo komisijos darbo tvarka. Todėl labai siūlau pritarti šitiems nuostatų pakeitimams.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege, nors ir labai aiškiai pristatėte, V. Gailius vis tiek nori paklausti jūsų. Prašau, kolega.
V. GAILIUS (LSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama pranešėja, labai svarbi komisija, jaunimas – mūsų ateitis. Galbūt, atsižvelgiant į kitų komisijų patirtį, reikėtų šios komisijos veiklą reglamentuoti atskiru įstatymu? Kokia jūsų nuomonė?
L. ASADAUSKAITĖ-ZADNEPROVSKIENĖ (LSDPF). Nežinau, kokia ta nuomonė. Tikrai galėsime pasitarti, bet nemanau. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, jūs atsakėte į visus klausimus. Norinčių pasisakyti už, prieš nėra. Laukiame apsisprendimo balsuoti numatytu laiku – 12 val. 20 min.
12.04 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 2 ir 171 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-233 (pateikimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 2 ir 171 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-233. Pranešėjas – V. Fiodorovas. Prašau, kolega.
V. FIODOROVAS (MSNG). Gerbiami kolegos, anksčiau Seimo priimti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimai, kuriais griežtai reglamentuojamas visų elektrinių mikrojudumo priemonių, ypač tokių kaip elektriniai paspirtukai, riedžiai, naudojimas, nors ir siekia didinti saugumą, sukūrė tam tikrų nepatogumų, ypač tiems žmonėms, kurie šiomis priemonėmis naudojasi ne kaip pramoga, o kaip būtinybe judėti. Tai ypač liečia vyresnio amžiaus žmones, tai liečia žmones, kurie turi judėjimo sunkumų, kurie dėl naujų taisyklių tokias mikrojudumo priemones, kurias matote ekrane, yra priversti prasistumti per pėsčiųjų perėjas. Tai ne tai kad nepatogu – tai yra faktiškai fiziškai neįmanoma, ypač kalbant apie asmenis, kurie turi judėjimo sunkumų. Tokios priemonės svoris yra apie 100 kilogramų.
Šiuo pasiūlymu siūlau leisti elektrinių mikrojudumo priemonių, išskyrus elektrinio paspirtuko, elektrinės riedlentės, elektrinio balansinio vienračio, riedžio, vairuotojams važiuoti per pėsčiųjų perėjas neviršijant 6 kilometrų per valandą greičio, atkreipiant dėmesį, kad be išimties visų elektrinių mikrojudumo priemonių naudotojai privalo laikytis visų Saugaus eismo taisyklių. Tai ne esmė, ar tai būtų pėsčiųjų perėja, ar tai kelias, visur ir visada privaloma to laikytis. Tokia galimybė vestis, važiuoti per pėsčiųjų perėją yra numatyta įstatyme tik neįgaliojo vežimėliais.
Noriu akcentuoti, kad neįgalumas ir žmonės, kurie turi neįgalumą, kurie naudojasi šiais vežimėliais, ir judėjimo sunkumų turėjimas yra du skirtingi dalykai. Atrodo panašūs, bet iš esmės du skirtingi dalykai. Todėl kviečiu pritarti po pateikimo, diskutuoti ir tą klaidą, kurią esame padarę, ištaisyti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Jūsų nori paklausti keletas Seimo narių. Pirma klausia R. Baškienė. Prašau, kolege.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Dėkoju. Gerbiamas kolega, ačiū už jūsų jautrumą žmonėms, neįgaliesiems ir senyvo amžiaus, tikrai suprantamas jūsų tikslas, kad labai sudėtinga galbūt prie perėjos sustoti, išlipti, pervaryti, nes žmogus negali, jūs tą labai nuoširdžiai išaiškinote. Tačiau ar nemanote, kad pagal Teisės departamento teikiamą siūlymą reiktų derinti ir su kitais įstatymų projektais, šiuo atveju dėl pėsčiųjų perėjų, kad vienas įstatymas neprieštarautų kitam? Ir dar tikriausiai atkreipėte dėmesį į Europos Komisijos reikalavimus ir kaip pavyks būtent su pastaruoju klausimu suderinti, kad Lietuvai nebūtų taikomos atitinkamos problemos?
V. FIODOROVAS (MSNG). Žinote, derinti jautrumą ir visokius techninius reikalavimus yra sudėtingas dalykas. Bet jeigu šis pateikimas pereitų pateikimo stadiją ir prasidėtų diskusija Seime, manau, su kolegomis Seime, Seimo nariais komitetuose tikrai rastume sprendimus, atliepiančius ir tą jautrumą, ką jūs minite, pagalbą žmonėms dėl judėjimo, nevaržyti jų judėjimo, visus techninius ir visus kitus reglamentavimo dalykus. Tai pradėkime diskusijas. Tikrai manau, kad Seimo kolegų kompetencijos yra pakankamai gilios ir tikrai rasime sprendimą.
PIRMININKAS. Ačiū. Kitas užsirašė klausti R. J. Jankūnas. Nematome jo salėje. Tada klausia A. Radvilavičius. Prašau, kolega.
A. RADVILAVIČIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Aš visgi norėčiau paklausti, jūs bandote subendrinti negalias visai. Aš pabandysiu tokiu pavyzdžiu pasakyti, kad žmogus, tarkime, turi klausos negalią. Vizualiai nustatyti neįmanoma, bet jūs sutikite, kad ir dabar apskritai yra tokia situacija, ir man pačiam ne kartą teko susidurti, kai nenulipimas nuo važiuojančios transporto priemonės, kurias jūs išvardinote, paspirtukai, riedžiai, tikrai sudarė ne vieną ir ne dvi avarines situacijas. Bet šiuo atveju neįgalieji, kurie turi judumo negalią, ir taip yra išskirtiniai, juos matome ir atskiriame. Žodžiu, dar tas toks negalių subendrinimas į vieną žodį „neįgalusis“ kelia tam tikrų klausimų, kaip juos atskirti, tai yra kas turi teisę naudotis šita išlyga, kas neturi?
V. FIODOROVAS (MSNG). Gerbiamas kolega, aš kaip tik atskiriu šiuos dalykus. Jūs, važiuodamas ir praleisdamas per pėsčiųjų perėją pėsčiuosius, neįgaliuosius su neįgaliųjų vežimėliais ir tokias transporto priemones, kuriomis žmonės naudojasi išskirtinai dėl to, kad turi judėjimo sunkumų, lygiai tokiomis pačiomis sąlygomis juos praleidinėsite. Žinote, visi išsiskiria, ir atšvaitai, ir kiti dalykai, visiems galioja tos pačios taisyklės, tiek pėstiesiems, tiek neįgaliesiems, tiek šitoms transporto priemonėms sustoti prieš pėsčiųjų perėją, apsižvalgyti ir tiktai tada išeiti į eismą – visas šitas dalykas yra ir įstatymas kažko kitko ar kažko naujo dalyvaujantiems eisme nesukuria. Tiesiog sudarome galimybę arba nepadarome visų neįgaliaisiais, kad jeigu jūs turite problemų, nežinau, sudilo sąnariai, negalite eiti ilgų atstumų, jums reikia nuvažiuoti, tarkime, iki parduotuvės arba ligoninės, kad jūs nebūtumėte priverstas sėstis į neįgaliojo vežimėlį, o galėtumėte nusipirkti kur kas pigesnę ir visai patogią transporto priemonę važiuoti ir taip sau padėti nuvykti iš vieno taško į kitą tašką.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Toliau klausia B. Ropė. Prašau.
B. ROPĖ (LVŽ-KŠSF). Ačiū už iniciatyvą. Aš tikrai manau, kad tai labai aktualu dviratininkams, kurie važiuoja su specialia apranga, specialiais batais, nes ne visada galima turbūt lengvai, paprastai nusimauti ir lengvai persivaryti, tuo labiau eiti.
Ir noriu dar paklausti, kaip jūs galvojate: ar nereiktų riboti, ne visur leisti, o, pavyzdžiui, tik ten, tose perėjose, kur jungia dviračių takus perėja? Jeigu baigėsi dviračio takas, tai nėra reikalo ir važiuoti.
Ir antras dalykas. Jeigu irgi ribojimą taikytume, tik jeigu nėra perėjoje pėsčiųjų, atvažiuoji, tuščia perėja, apsidairei, pamažu pervažiuoji – ir tavo jungiamasis dviračio takas, nuvažiavai. Tokiu atveju mes ir saugumą užtikrintume.
V. FIODOROVAS (MSNG). Tai iš esmės vis tiek saugumą reikia užtikrinti, ar eis žmonės per pėsčiųjų perėją, ar ne, bet kokiu atveju greičio ribojimai ir kiti dalykai.
Ką jūs kalbate apie dviračius, tai Seimo šios sesijos darbų programoje yra svarstymo stadijos projektas, kuris lyg ir leistų dviratininkams važiuoti irgi per pėsčiųjų perėją, tik jau turbūt, nežinau, trečią ar ketvirtą sesiją viename iš komitetų šitas klausimas yra įstrigęs ir neatkeliauja į posėdžių salę. Tai čia yra kita diskusija ir nesusijusi su šituo įstatymo projektu.
O dėl viso kito, ką jūs išvardinote, techninių dalykų, diskutuokime komitete, raskime tą sprendimo būdą, kad žmonėms sudarytume galimybę judėti laisviau.
PIRMININKAS. Ačiū. Toliau klausia J. Sabatauskas. Prašau, kolega.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas kolega, turiu atkreipti dėmesį, kad jūs 2 straipsnio 3 dalyje rašote, kad mikrojudumo priemonių, išskyrus kai kurias priemones, ten paspirtukai, riedžiai, balansiniai vienračiai ir taip toliau, vairuotojams leidžiama važiuoti per perėją, tačiau 4 dalyje jau rašote, kad mikrojudumo priemonėms draudžiama, ir išbraukiate perėjas. Vadinasi, visoms mikrojudumo priemonėms leidžiate važiuoti per perėją. Nesvarbu, kad 3 dalyje jūs rašote tą išimtį.
Beje, Teisės departamentas irgi atkreipė į tai dėmesį, kad 3 ir 4 dalis arba reikia suvienodinti, arba daryti kaip nors kitaip. Aš sakyčiau, kad turėtų būti konkrečiau įvardinta, kokios priemonės gali važiuoti, o ne numatyti mikrojudumo, išskyrus tas, tas, tas… Nes visų išimčių, gali būti, kad mes turbūt neįvardinsime, pagaliau gali atsirasti jų. O geriau įvardinti tas konkrečias priemones, kurioms jūs norite pritaikyti. Tad toms, kurios yra sėdimos, kur žmonės turi judėjimo problemų ir panašiai.
Todėl tokiam variantui aš negalėčiau pritarti, kad visoms mikrojudumo priemonėms galima važiuoti per perėją, nes 4 dalis leidžia, 3 dalis lyg ir numato, bet, sakau, reikia suvienodinti. Ačiū.
V. FIODOROVAS (MSNG). Gerbiamas Juliau, jūs esate pirmininkas to komiteto, kuris iš esmės galėtų po pateikimo stadijos šitą įstatymo projektą sutvarkyti taip, kad galimybė atsirastų žmonėms (rodžiau tas transporto priemones) judėti laisviau per pėsčiųjų perėjas. Taip prisidėtume prie lengvesnio judėjimo žmonių, kurie turi judėjimo sunkumų. Jūsų įvardinti argumentai iš esmės nepaneigė įstatymo projekto teikiamo logiškumo ir pagrįstumo. Jūs kalbate apie techninius dalykus, juos tikrai sutvarkysite savo komitete, kuriame jūs tikrai tą darbą galite padaryti labai puikiai. Vertinu jūsų profesionalumą. Tuos techninius dalykus, tuos įstatyminius dalykus jūs tikrai patvarkysite.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Klausia K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū. Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas pranešėjau, tikrai turbūt tie, kas nesilanko regionuose, nežino, kokių yra problemų. Turbūt reikia nuvykti sekmadienį į Mišias ir pamatyti, kiek tokių mikrojudumo priemonių yra prie kiekvienos bažnyčios. Žmonės kiti net sunkiai išlipa ir net iš jų Mišias kartais stebi. Tikrai teko tai matyti pačiam.
Bet noriu paklausti, galbūt teko domėtis, galbūt žinote statistiką dėl saugumo keliuose tų priemonių, policijos galbūt statistika yra, nes tikrai turbūt tie žmonės yra vieni atsargiausių ir jie tikrai laikosi ir Kelių eismo taisyklių, ir važiuoja labiau kelkraščiais, ir taip toliau. Galbūt kokią nors statistiką turite šiuo klausimu? Ačiū.
V. FIODOROVAS (MSNG). Statistikos aš konkrečios neturiu. Juo labiau kad tas draudimas atsiradęs čia yra visai ne per seniausiai. Dėl saugumo aš su jumis sutinku. Juo labiau kad ir greitis yra apie 20 kilometrų per valandą, jau čia yra didžiausios turbūt tokios priemonės. Labai geras pastebėjimas – į bažnyčią leidžiame važiuoti, bet per pėsčiųjų perėjas mes neleisime važiuoti arba neleidžiame važiuoti, tai atrodo toks keistas dalykas. Iš tikrųjų šitas projektas su techniniais pataisymais tikrai klausimą išspręstų.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Toliau klausia V. Gailius.
V. GAILIUS (LSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas kolega, iš tikrųjų dažniausia tragedijų keliuose priežastis yra pėsčiųjų perėjos. Tai netikėtas išbėgimas, įvažiavimas ir nebuvimas akių kontakto su vairuotoju. Kodėl 6 kilometrai? Kaip tie 6 kilometrai bus kontroliuojami? Ir gal jums yra bent jau žinoma kokia nors europinė patirtis, kur toks judėjimas per pėsčiųjų perėjas yra leidžiamas?
V. FIODOROVAS (MSNG). Mes, priimdami projektą, kuris irgi ne visoje Europoje yra taikomas, apskritai dėl visų elektrinių mikrojudumo priemonių nepadarėme čia išimties. Dėl to esame viena iš tų valstybių, kur apskritai pas mus yra draudžiama; arba yra kitose valstybėse, kur viskas yra leidžiama. Klausimas, kurį reikia išspręsti, tai yra padaryta klaida.
Kalbant dėl saugumo ir 6 kilometrų, tai čia, aišku, mes ir dabar paspirtukams tam tikrus apribojimus taikome ir galimybės išmatuoti nėra, bent jau kol kas. 6 kilometrai iš esmės yra pėsčiojo ėjimo greitis, tai jisai neturėtų būti greitesnis pėsčiųjų perėjoje, o visi saugumo dalykai – apsižvalgyti, įsitikinti, kad neatvažiuoja automobilis, galioja visiems – tiek pėstiesiems, tiek neįgaliųjų vežimėliams, tiek šitoms priemonėms galiotų.
Dar kalbant apie saugumą, įsivertinkite paprastai: judrioje gatvėje į sankryžą įvažiuojanti tokia transporto priemonė, važiuojanti maksimaliu 20 kilometrų per valandą greičiu, kur yra saugiau, ar toje sankryžoje, kurioje yra didžiulis eismas, ar pėsčiųjų perėjoje, įsitikinus, kad neatvažiuoja automobilis arba kad automobilis sustoja ir jį praleidžia?
PIRMININKAS. Ir klausėjų maratoną užbaigia E. Kirkutis. Prašau, kolega.
E. KIRKUTIS (LVŽ-KŠSF). Laba diena. Truputėlį Vitalijaus pratęsiu klausimą. Kaip ir kas išmatuos tą greitį – 6 kilometrus per valandą? Jeigu nėra priemonės tam užtikrinti arba kontroliuoti, gal iš viso nereikėtų rašyti tokio dalyko? Tada galima… Toksai svarstomas pasiūlymas: tiesiog privaloma visiškai sustoti prie pėsčiųjų perėjos tam, kad neišvažiuotume. Čia kaip pavyzdys.
Vienas pastebėjimas. Aš tikrai žinau, mano uošvis turi tokį vežimėlį, tai viena vienintelė bėda yra tokia, kad važiuoja tie asmenys dažniausiai net ne pėsčiųjų takais, ne šaligatviais, o dažniausiai važiuoja gatve. Tos pėsčiųjų perėjos dažnai ir patampa tokios… Ne per pėsčiųjų perėjas jie važiuoja, jie dažniausiai per kertamąsias sankryžas, kaip kiti eismo dalyviai važiuoja. Aišku, yra ir bėda tokia…
PIRMININKAS. Kolega, laikas!
E. KIRKUTIS (LVŽ-KŠSF). …tiesiog fiziškai, kad nėra tų takų pritaikytų. Toks įstatymo projektas, aš manau, būtų tiesiog privalomas sustojimas ir tada važiuoji.
V. FIODOROVAS (MSNG). Ir dabar Kelių eismo taisyklės nurodo, kaip kiekvienas eismo dalyvis privalo patekti į pėsčiųjų perėją. Tai iš esmės niekuo nesiskirtų. Dėl kelių ar ne kelių dažniausiai yra sunku pažiūrėti. Yra skirtingos situacijos, skirtingos gyvenamosios vietos, bet sudaryti tokią galimybę, aš manau, tikrai turime. Tai tikrai prisidėtų prie tų žmonių, kurie turi judėjimo sunkumų, ir nebūtinai negalią, didesnio mobilumo. Tokia ne tai kad klaida. Galbūt neįmanoma priimant įstatymus numatyti visų įmanomų situacijų. Sugriežtinęs Seimas visų paspirtukų, riedžių ir kitų transporto priemonių naudojimą, nepagalvojęs įtraukė ir šitas. Šiandien galimybė yra pradėti procedūrą, kad ta išimtis atsirastų. Kviečiu palaikyti. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus.
Motyvai už, prieš. Už – A. Zuokas. Prašau, kolega.
A. ZUOKAS (MSNG). Tikrai geras pasiūlymas, be abejonės, tobulintinas, tačiau diskusiją turime pradėti ir turime suprasti, kad kuo toliau, tuo daugiau tokių transporto priemonių mūsų gatvėse bus. Visuomenė turtingėja, galimybė įpirkti ženkliai patogesnę priemonę, kuri skirta žmonėms, turintiems judėjimo negalią, tik didės.
Atkreipčiau dėmesį, tiktai svarstymo metu galbūt net ir Aplinkos komitetas galėtų svarstyti, nes turime poreikį tikslinti arba tobulinti STRʼo reikalavimus, nes planuodami miestų gatves, šaligatvius ir visa kita turime prognozuoti ir planuoti tokią infrastruktūrą, tokioms priemonėms pritaikomą. Praeityje tokių priemonių nebuvo, tai STRʼe šiandien kaip ir užmiršta. Siūlau palaikyti, diskusijos metu tobulinti ir tikrai daugelis žmonių laukia panašaus sprendimo. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Motyvai prieš – A. Radvilavičius.
A. RADVILAVIČIUS (LSDPF). Aš siūlyčiau nepalaikyti šito įstatymo vien tiktai dėl to, kad mes galimai atidarytume, paleistume Pandoros skrynią – pasiūlymas ateina jau ne pirmą kartą. Šiuo atveju dabar galbūt šiek tiek bandoma prisidengti neįgaliųjų korta, o patys puikiai matome situaciją. Ne vieną ir ne du kartus ir pačiam teko susidurti važiuojant transporto priemone: dabar ir su riedžiais, ir su dviračiais, pėstieji, paprastieji, kurie nėra neįgalūs, važiuoja per perėjas nenulipdami ir sukelia avarines situacijas. Aš, kai svarstėme, klausiau, kai neįgalusis, tarkime, turi klausos negalią ir turi greitaeigę transporto priemonę… Aišku, greičio mes neišmatuosime, kokiu jis važiuoja, ir galbūt net nenulipęs nuo transporto priemonės ir neišgirdęs artėjančios transporto priemonės signalo gali sukelti skaudų eismo įvykį. Tai siūlyčiau nepritarti šitam.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos, nuomonės išsakytos. Kadangi mes priėjome balsavimo laiką, siūlau apsispręsti balsuojant.
Kolegos, balsavo 95 Seimo nariai: už – 67, prieš – 5, susilaikė 23. Po pateikimo projektui pritarta.
Tada grįžtame į anksčiau mūsų… (Balsai salėje) Pagrindiniu komitetu yra numatytas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Svarstymas birželio 19 dieną. Galime bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
12.22 val.
Seimo nutarimo „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei atlikti valstybinį auditą“ projektas Nr. XVP-105(2) (svarstymo tęsinys)
Kolegos, grįžtame prie mūsų ankstesnių klausimų. Projektas Nr. XVP-20… (Balsai salėje) Atsiprašau. Seimo nutarimo „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei atlikti valstybinį auditą“ projektas Nr. XVP-105. Prašom balsuoti po svarstymo stadijos.
Balsavo 115 Seimo narių: už – 79, prieš – 26, susilaikė 10. Nutarimo projektui po svarstymo pritarta.
12.23 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 59 straipsnio pakeitimo ir Statuto papildymo 2041 straipsniu“ projektas Nr. XVP-275 (pateikimo tęsinys)
Kitas mūsų klausimas – Seimo statuto straipsnių pakeitimo projektas Nr. XVP-275. Prašom balsuoti.
Balsavo 110 Seimo narių: už – 107, niekas neprieštaravo, susilaikė 3. Po pateikimo nutarimui pritarta. (Balsai salėje) Komitetai. Teisės teisėtvarkos komitetas kaip pagrindinis, papildomų nėra. Svarstyti numatyta gegužės 8 dieną.
12.24 val.
Vidaus vandenų transporto kodekso 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-248 (pateikimo tęsinys)
Kitas klausimas – Vidaus vandenų transporto kodekso 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-248. Prašom balsuoti.
Ačiū. Balsavo 119 Seimo narių: už – 99, prieš – 1, susilaikė 19. Po pateikimo įstatymo projektui pritarta. Pagrindinis komitetas – Ekonomikos komitetas. Svarstyti numatyta birželio 3 dieną. Galime bendru sutarimu? Galime. Pritarta, ačiū.
12.24 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. gegužės 6 d. nutarimo Nr. VIII-213 „Dėl Jaunimo ir sporto reikalų komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XVP-231(2) (pateikimo tęsinys)
Kitas klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. gegužės 6 d. nutarimo Nr. VIII-213 „Dėl Jaunimo ir sporto reikalų komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XVP-231. Prašom balsuoti.
Ačiū. Balsavo 121 Seimo narys: už – 118, prieš nėra, susilaikė 3. Nutarimui pritarta po pateikimo. Pagrindinis komitetas – Švietimo ir mokslo komitetas. Svarstyti numatyta gegužės 8 dieną. Matau mūsų link judantį B. Ropę. Prašau replikuoti.
B. ROPĖ (LVŽ-KŠSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami kolegos, pasveikinkite Ignalinos merą L. Ragaišį, buvusį merą ir mano patarėją. (Plojimai)
PIRMININKAS. Sveikiname merus, atvykusius į posėdį. Pritarta po pateikimo.
12.26 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 2 straipsnio pakeitimo ir Įstatymo papildymo 114 straipsniu įstatymo projektas Nr. XVP-69(2) (svarstymas)
Kolegos, grįžtame prie 1-8 klausimo – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 2 straipsnio pakeitimo ir įstatymo papildymo 114 straipsniu įstatymo projekto Nr. XVP-69. Svarstymo stadija. Kviečiu komiteto pirmininką S. Bucevičių.
S. BUCEVIČIUS (NAF). Gerbiami kolegos, posėdžio pirmininke, komitetas apsvarstė įstatymo projektą. Turėjome kolegos J. Sabatausko du pasiūlymus, kuriems komitetas nepritarė, o pritarė patobulintam komiteto įstatymo projektui. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Diskutuoti užsirašė J. Sabatauskas. Prašau, kolega.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami kolegos, šiandien ryte Ekonomikos komitete buvau prisijungęs, gyniau savo siūlymus, kur siūliau, kad būtų atsisakyta nuorodos, kad tik valstybinės reikšmės keliuose įrengiami matuokliai. Buvau apkaltintas melu, kad netiesa, kad visur. Tai aš dabar pasitelksiu pirmąjį projekto variantą ir Teisės departamento pastabos, pirmosios pastabos svarstymą komitete, kur Teisės departamento pirmajame variante nebuvo pasakyta, kad matuokliai – tik valstybinės reikšmės keliuose. Teisės departamentas taip ir atkreipė dėmesį, kad pagal VTEK projektą matosi, kad tiek valstybiniuose, tiek vietinės reikšmės keliuose, tiek miestuose galima nustatyti matuoklius, tačiau įgaliojimai nustatyti tik Vyriausybei, kad nustato matuoklių statymo tvarką. Tai pasiūlė, kad būtų įvardintas subjektas ir vietiniuose, vietinės reikšmės keliuose. Komitetas kaip ir pritarė, tačiau realiai, prisidengdamas ta pastaba, įrašė, kad valstybinės reikšmės keliuose.
O dabar aš paaiškinsiu, ką tai reiškia. Privatinėje teisėje galioja toks teisės principas: kas nėra draudžiama – yra leidžiama. Viešoji teisė, o čia yra viešosios teisės aktas, viešojoje teisėje, kas nėra leidžiama – yra draudžiama. Vadinasi, mes nenustatę, kad vietinės reikšmės keliuose bus statomi matuokliai. Vadinasi, šis įstatymas uždraus statyti tiek vietinės reikšmės keliuose, nei savivaldybė, nei kas kitas, nei miestuose, kur irgi ypač aktualu, išvengti, suvaldyti juodąsias dėmes… Žinote, ką tai reiškia. Tai tie kelio taškai, kuriuose dažnai įvyksta avarijos, kur žūsta žmonės, būna sužeidžiami žmonės, taip pat pavojingi kelio ruožai. Niekas negalės ten jokiomis priemonėmis… Ką davė mums tų matuoklių statymas? Aš pateiksiu kelis pavyzdžius. Lietuvoje iki matuoklių 106 kelių ruožuose buvo užfiksuotos 82 žūtys, žuvo 82 žmonės, sužeistų – 879. Po matuoklių pastatymo žuvo 16, sužeistų – 176. Keturiskart sumažėjo žūčių ir sužeistųjų skaičius. Analogiškai ir eismo įvykių skaičius. Sakome, mums užtenka to, nebereikia, gali toliau žūti žmonės, nebestatykime tų matuoklių. Štai ką duoda šis įstatymo projektas.
Kitas pavyzdys. Kelias A2 (Vilnius–Panevėžys). Iki matuoklių žuvo vienas tam tikru laikotarpiu, sužeistų – 21. Pastačius matuoklius, nežuvo nė vienas, sužeistų – trys (vietoj 21-o). Daug ar mažai? Bet 18 žmonių nepatyrė jokių sužalojimų, tik trys buvo sužeisti ir nė vienas nežuvo.
Kitas kelias – „Via Baltica“ ruožas, A10 (Panevėžys–Pasvalys). Iki matuoklių žuvo penki, sužeistų – 32, pastačius matuoklius, nežuvo nė vienas, sužeistų – keturi. Aštuoniskart mažiau sužeistų ir nė vienas nežuvo. Nereikia ten matuoklių, nes visame kelio ruože mes nustatysime tik tris galimus vidutinius matavimo ruožus, tik penkis matuoklius bus galima pastatyti.
Dar vienas dalykas. Projekto autoriai nevertino, kaip priimtas toks įstatymas paveiks visą kelių tinklą, kaip keisis situacija juodosiose dėmėse, tai yra tuose taškuose, kur įvyksta daugiausiai avarijų, žūčių, sužeidžiama žmonių, ir avaringuose ruožuose. Matuokliai – tai išmani eismo priežiūros priemonė, leidusi atitraukti policijos pareigūnus, kad nereiktų gyvai budėti kelyje kontroliuojant tuos ruožus. Jie gali užkardyti daromus kitus teisės pažeidimus arba nusikalstamas veikas. Ką, dabar mums vėl reikės grąžinti policijos pareigūnus?
Iš esmės šis projektas gal tik vieną gerą dalyką duoda, tai yra paveda Vyriausybei nustatyti tų matavimo prietaisų statymo tvarką, o visa kita… Jeigu niekur kitur, tik valstybinės reikšmės keliuose ir dar neleidžiant nei ruožo… visus tuos atvejus ruožų, kuriuos aš išvardinau, kelio Vilnius–Panevėžys ir kelio Pasvalys–Panevėžys, jų ruožai buvo didesni negu 10 kilometrų. Vienas – 12 kilometrų, kitas – 11 kilometrų. Matote, Lietuvoje per tą laiką, kai 2007 metais atsirado sąvoka „karas keliuose“, mes turėjome daugiau negu 700 žuvusiųjų per metus. Dabar sako: pas mus kur kas mažiau žūsta, jau beveik keturis kartus sumažėjo. Todėl ir sumažėjo, kad taikėme įvairias priemones: tiek kelių infrastruktūros, tiek matavimo prietaisų statymą, tiek visas kitas, saleles ir taip toliau.
PIRMININKAS. Kolega, laikas jūsų pasisakymą baigti.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Dėl šio įstatymo aš matau tik savanaudiškumą kai kurių asmenų, kurie, matyt, pratę lakstyti ir nenori būti toliau baudžiami. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Toliau svarstysime pataisas. Yra Seimo nario J. Sabatausko pataisa. Prašom ją pristatyti. Ar yra dešimt palaikančių? (Triukšmas salėje) Gerai. Prašom pristatyti ir tada mes matysime, ar yra. Kviečiu į tribūną Ekonomikos komiteto…
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Kaip aš minėjau ir savo kalboje diskusijos metu, pirmas mano siūlymas tai būtent dėl 2 straipsnio – tai, kad valstybinės reikšmės keliuose gali būti įrengiami stacionarieji greičio matuokliai, suponuoja, kad kituose keliuose negali būti. Kaip paaiškinau pagal viešosios teisės principą, netgi bus uždrausta, šitas įstatymas jiems nebeleis. Siūlau išbraukti tiek iš 2 straipsnio 1 dalies, 2, 3 dalių žodžius „valstybinės reikšmės“, nes tada būtų galima visuose keliuose statyti. Pirmas toks mano siūlymas. Antrą siūlymą pristatysiu po to, kai bus apsvarstyta ir…
PIRMININKAS. Ar dešimt palaikančių yra? (Balsai salėje) Yra. Gerai, sutariame, kad yra. Tada komiteto pirmininkas.
S. BUCEVIČIUS (NAF). Pirmininke, o kaip nuspręsti, kad yra dešimt palaikančių? (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Matyti čia gerai iš viršaus, žinokite.
S. BUCEVIČIUS (NAF). Gerai, sutinku, pirmininke. Tuokart iš tikrųjų, ką ir minėjau, komitete šiandieną iš ryto svarstėme. Turime tiek ir ministerijos išreikštą poziciją, tiek ir Ekonomikos komiteto. Aš tiktai noriu priminti, kad čia yra ne naujovė. Jau treji metai yra šios pataisos, jos praeitos kadencijos metu buvo svarstomos. Buvo gauta taip pat mokslininkų ir išvados, ir vertinimai. Dabar dėl J. Sabatausko pataisos norime pasakyti: gerbiamas Juliau, neklaidinkite savęs, neklaidinkite kolegų. Matuoklius gatvėse galėsime kas 3 metrus, kas 5 metrus daryti valstybiniuose keliuose…
PIRMININKAS. Gerbiamas pirmininke, kokia yra komiteto nuomonė dėl šitų pastabų?
S. BUCEVIČIUS (NAF). Nepritarti J. Sabatausko…
PIRMININKAS. Ačiū. Tada mes išklausysime Seimo narių nuomones už ir prieš. Pirmas už – J. Razma. Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš vis dėlto siūlau įsiklausyti į teisininko J. Sabatausko pastabą. Jeigu jos nepriimsime, vadinasi, mes kelių ereliams sudarysime šiltnamio sąlygas savivaldybių keliuose, miestų gatvėse, nes taip, čia parašoma, kad stacionarūs matuokliai įrengiami tik valstybinės reikšmės keliuose. Mes tikrai šito siekiame? Aš kviečiu atsikvošėti ir pritarti protingai pataisai.
PIRMININKAS. Ačiū. Nuomonė prieš – Seimo narys S. Skvernelis.
S. SKVERNELIS. Mieli kolegos, čia daug tų aistrų ir diskusijų verda, visi prisimena istorines aplinkybes. Noriu pasakyti, kad man teko prisidėti prie šitų prietaisų atsiradimo Lietuvoje. Tai buvo Lietuvos policija, kur atsirado, bet buvo vienas labai esminis dalykas kalbant apie karą keliuose ir visa kita. Esminis dalykas – tie prietaisai buvo statomi tiktai tenai, kur buvo vadinamosios juodos dėmės, tai yra per tam tikrą laikotarpį konkrečiame kelio ruože žuvę ir sužeisti asmenys. Šitų prietaisų esmė buvo ne rinkti pinigus į valstybės biudžetą, bet kad toje avaringoje, pavojingoje vietoje besąlygiškai būtų laikomasi greičio režimo. Po to, kada išvirto šita visa situacija į tai, kad ne ten, kur juodosios dėmės, statė, o statė bet kur ruože ir tai tapo komerciniu projektu, natūralu, kad atsirado tokių iniciatyvų. Aš norėjau patikslinti ir siūlau šitai pataisai, kurią kolega Julius išsakė, nepritarti.
PIRMININKAS. Ačiū. Apsispręsime balsuodami. Prašom. Kas už arba turite kitą nuomonę, balsuojame dėl pataisos. Ačiū, kolegos.
Balsavo 115 Seimo narių: už – 50, prieš – 28, susilaikė 37. Pataisai nepritarta.
Kita pataisa. Prašom pristatyti kitą pataisą, gerbiamas Juliau.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū. Kitas mano siūlymas, kad būtent šiandien greičio matuokliai tose juodosiose dėmėse ir pavojinguose ruožuose davė rezultatų ir mes Europoje jau neatrodome taip žiauriai, kaip atrodėme anksčiau. Tačiau, deja, mes nesame dar tarp pirmaujančiųjų. Todėl aš siūlau atsisakyti 3 dalies. Jeigu mes prieš tai 2 dalyje nustatome, tiksliau, 2 straipsnio 1 dalyje nustatome, kad tvarką nustato Vyriausybė, tai tų priekaištų, kurie buvo Lietuvai, tikrai, manau, nebereikės, bus nustatyta tvarka. Įsivaizduokite situaciją: mes nustatome 10 kilometrų ruožą, o pavojingas ruožas yra 11, mes nustatome, kad tik trys ruožai gali būti, o tokių vietų atsiranda daugiau. Kai Vyriausybė gali nustatyti, tai žymiai operatyviau gali nustatyti, kur reikia, kaip reikia. O kai įstatymu mes suparalyžiuojame, nustačius tokį pavojingą ruožą arba juodąją dėmę, vadinasi, kol Seimas suskubs pataisyti įstatymą, tai vėl atsiras mirčių.
Aš nekalbėjau apie pasipinigavimą, gerbiamas pirmininke, aš kalbėjau apie tai, kad šitos priemonės mums leido išvengti žūčių ir sužeistų žmonių, ir daug daug prarasto turto. Mūsų siekis yra nulis žuvusiųjų keliuose. Sakote, tai yra utopija. Taip, su tokiais projektais tai visiška utopija.
PIRMININKAS. Kolega, baigėsi jūsų pristatymo laikas. Komiteto nuomonė. Prašau, pirmininke.
S. BUCEVIČIUS (NAF). Komiteto nuomonė yra nepritarti bendru sutarimu J. Sabatausko pataisai.
PIRMININKAS. Ačiū. Nuomonės už ir prieš. Nuomonė už – J. Razma. Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Šiaip, žinoma, Saugaus eismo automobilių keliais įstatymų projektus turėtų svarstyti Teisės ir teisėtvarkos, bet ne Ekonomikos komitetas. Keista, čia kažkokie, matyt, lobistiniai momentai veikia, kad toks komitetas buvo parinktas.
Dabar aš siūlau įsiklausyti vėl į J. Sabatausko pasiūlymą, kadangi netinka įstatyme taip smulkmeniškai reglamentuoti, kas kiek kilometrų gali būti įrengtas tas matuoklis, kiek viename kelyje gali būti tų matuoklių. Vienas dalykas, kai kelias yra 200 kilometrų ilgio, kitas atvejis, kai 20 kilometrų ilgio. Pagal įstatymą bus tie patys reikalavimai dėl matuoklių. Prieinama iki visiško absurdo, juk 2 dalyje yra aiškiai pasakyta, kad matuoklių įrengimas turėtų būti sprendžiamas Vyriausybės nustatyta tvarka, ir aš siūlau pasitikėti Vyriausybe, kad ji, atsižvelgusi į įvairius parametrus, išmintingai viską ir sureguliuos. Siūlau tikrai pritarti atsisakymui šitos smulkmeniškos, nelogiškos dalies.
PIRMININKAS. Ačiū už jūsų pasitikėjimą Vyriausybe. Motyvai prieš – V. Šeršniovas.
V. ŠERŠNIOVAS (MSNG). Ačiū. Šiaip norėčiau atkreipti kolegų dėmesį į kitą niuansą dėl tų visų matuoklių. Šitie matuokliai ne tiktai greitį matuoja, bet dar ir kelių mokestį fiksuoja. Nežinau, kaip jūsų miestuose, bet Utenoje mes turime tikrai labai didelių problemų, kai toks matuoklis stovi miesto centre ir žmonės, važinėjantys komerciniu transportu, sunkiasvoriu transportu ir panašiai, nepripratę išvis įsivaizduoti, kad kelių mokestį reikia mokėti pačiame miesto centre, važiuojant senamiesčiu, gauna didžiules baudas. Gavę baudų pasimoko ir pradeda važinėti per miegamuosius rajonus tralais, komercinėmis transporto priemonėmis ir panašiai. Tai kenkia ir visiems gyventojams, ir realiai jokios naudos mūsų miestui tikrai neduoda. Pribadyti matuoklių kur nori, kaip nori ir dėl ko nori, manau, nėra tikslinga ir aš siūlau nepalaikyti šitos pataisos.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, nuomonės išsakytos. Balsuojame. Apsispręskime balsuodami.
Ačiū, kolegos. Balsavo 115 Seimo narių: už – 51, prieš – 22, susilaikė 42. Pataisai nepritarta.
Dabar prašome apsispręsti dėl viso įstatymo projekto po svarstymo. Motyvai už – V. Fiodorovas.
V. FIODOROVAS (MSNG). Ačiū, posėdžio pirmininke. Teisininkas J. Sabatauskas iš tikrųjų mėgsta viską grįsti teisiškai. Aišku, keista matyti, kad Valstybės kontrolės išvados skirtingose situacijose yra traktuojamos skirtingai. O Valstybės kontrolė pasakė: 30 atvejų iš 100 atvejų greičio matuoklis yra pastatytas, buvo pastatytas ne ten, kuris jis turėjo būti pastatytas. Vadinasi, tie visi aprašymai įmonės vidiniuose dokumentuose realiame gyvenime iš esmės yra negaliojantys.
Turime tokią situaciją, kad iš esmės reikia reglamentuoti. Ir įstatymas, ir pasiūlymas, kuris yra pateiktas, iš tikrųjų yra geras, nes jisai kalba būtent apie juodąsias dėmes. Jis visų pirma kalba apie investicijas į tas priemones, kurios duoda realų saugumą, apie ką nešneka ponas J. Sabatauskas. Ir žinote, mes neturėsime tokių situacijų, kai „Via Lietuva“ planuoja pastatyti greičio matuoklį 30 kilometrų atstumu toje vietoje, kur nėra ir nebuvo nė vieno eismo įvykio. Todėl įstatymas yra būtinas ir šioje stadijoje, svarstymo stadijoje, aš kviečiu kolegas jį palaikyti.
PIRMININKAS. Ačiū. Motyvai prieš – J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Iš tikrųjų, nepritarus J. Sabatausko pataisoms, siūlau balsuoti prieš projektą. Kaip minėjau, visiškai netinka įstatymo lygiu bandyti sureglamentuoti kilometrus, kas kiek gali būti įrengti matuokliai, kiek jų gali būti viename kelyje ir taip toliau, nes aplinkybės gali būti labai skirtingos skirtinguose keliuose. Ir čia mes praleidžiame, kaip jau minėta, savivaldybių kelius, miestų gatves, kur galės niekas nebeįrengti tų matuoklių.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, motyvai išsakyti. Apsispręskime balsuodami. O žodis replikuoti L. Šukytei-Korsakei.
L. ŠUKYTĖ-KORSAKĖ (NAF). Kolegos, pasveikinkime, atvyko Klaipėdos miesto „Smeltės“ progimnazijos moksleiviai, mūsų ateitis. (Plojimai)
PIRMININKAS. Kolegos, balsavo 106 Seimo nariai: už – 57, prieš – 20, susilaikė 29. Įstatymo projektui po pasvarstymo nepritarta. (Triukšmas salėje) Atsiprašau. Įstatymo projektui po svarstymo pritarta.
Replika po balsavimo – R. Tamašunienė. Prašau.
R. TAMAŠUNIENĖ (LVŽ-KŠSF). Mieli kolegos, aš ne repliką po balsavimo, aš trumpą informacinį pranešimą. Maldos grupės vardu ir mūsų dvasinio palydėtojo kunigo Bernardo vardu 13 valandą Didžiosios savaitės apmąstymų kviečiu į Jono Pauliaus II aulą. Kviečiami visi, tiek kolegos Seimo nariai, tiek Kanceliarijos darbuotojai. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Taip pat Remigijus.
R. ŽEMAITAITIS (NAF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas Jurgi, aš suprantu, kad jums patinka trolinti socdemus. Tai šiuo įstatymu jūs tuo akivaizdžiai užsiėmėte. Jūs prieš tai kadencijoje ketverius metus buvote valdančiojoje daugumoje, tai ko jūs miegojote, jeigu toks geras įstatymas ir toks pasiūlymas? Bumbt, neprisimenate. Tai reikia registruoti, kad taip nebūtų. Man labai patinka, kaip jūs nematote savęs veidrodyje. Dabar, kai jie jau teikia, tai jau laikomas geru, bet kai jūs buvote ketverius metus, jūs neteikėte to projekto. Pasižiūrėkite patys į save.
PIRMININKAS. Ačiū. Reaguoja J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Taip, toks panašus projektas praėjusioje kadencijoje buvo. Čia daugiau liberaliųjų koalicijos dalyvių iniciatyva. Jisai buvo užmarinuotas Teisės ir teisėtvarkos komitete, kad nejudėtų į priėmimą. Taigi mes nelaikėme, kad jis jau toks geras, jeigu būtume taip laikę, jis būtų ėjęs į priėmimą. Buvo pataisos, mano įregistruotos, beveik tokios pat kaip J. Sabatausko.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, grįžtame prie darbotvarkės. Mums liko dar keletas klausimų. Siūlau pratęsti balsavimo laiką iki rytinio posėdžio pabaigos. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Ačiū.
Kitas mūsų 1-16 klausimas – projektas Nr. XVP-299. Kadangi neturime Teisės departamento išvadų, keliame į ketvirtadienį ar kitą dieną, kaip sutarsime.
12.50 val.
Atmintinų dienų įstatymo Nr. VIII-397 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-270 (pateikimas)
Tada kitas – Atmintinų dienų įstatymo Nr. VIII-397 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-270. Pranešėja – A. Jakavičiutė-Miliauskienė. Prašau, kolege.
A. JAKAVIČIUTĖ-MILIAUSKIENĖ (DFVL). Gerbiami kolegos, šiandien noriu atkreipti jūsų dėmesį į vieną tyliai, bet ryžtingai augančią visuomenės sveikatos grėsmę – cukrinį diabetą. Tai liga, kuri kasmet paliečia vis daugiau žmonių visame pasaulyje ir Lietuvoje. 2022 metais diabetu pasaulyje sirgo apie 830 mln. žmonių. Keturis kartus daugiau nei 1990 metais. Lietuvoje šiuo metu serga daugiau nei 161 tūkst. gyventojų: vienas iš 20 vyrų ir viena iš 17 moterų. Ir šie skaičiai kasmet auga.
Yra du diabeto tipai, tačiau ypač sparčiai plinta antrojo tipo diabetas, kuris dažnai siejamas su gyvenimo būdu. Didžiausia problema, kad liga ilgai gali būti nejuntama, o diagnozuojama pavėluotai, kai jau atsiranda komplikacijų. Diabetas ne tik keičia žmonių gyvenimą, jis sunkiai valdomas, sudėtingas, brangiai kainuoja. Vien 2023 metais ligai gydyti Lietuvoje prireikė daugiau nei 43 mln. eurų. Todėl šiuo įstatymo projektu siūlau lapkričio 14 dieną – Pasaulinę diabeto dieną – įtraukti į Lietuvos atmintinų dienų įstatymą. Taip ne tik įprasminsime šią svarbią datą, bet ir paskatinsime viešas edukacines ir informacines kampanijas, prisidėsime prie ankstyvos diagnostikos, padėsime žmonėms suprasti, kad žinios – tai kelias į sveikatą. Kaip sako klubas „Diabetas IQ“: „Diabetas – ne nuosprendis, tai kliūtis, kurią padeda įveikti žinios.“ Kviečiu visus palaikyti šį įstatymo pakeitimą ir prisidėti prie sąmoningos, sveikos ir informuotos Lietuvos. Jūsų visų žiniai, būtent šiandien Vilniuje Diabeto asociacija posėdžiauja savo ataskaitiniame susirinkime ir juos labai nudžiugintų jūsų palaikymas šitai įstatymo projekto pataisai. Ačiū jums.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Jūsų paklausti nori V. Pranckietis. Prašau.
V. PRANCKIETIS (LSF). Ačiū. Jeigu yra pasaulinė diena, ar negana to, kad tai yra pasaulinė diena ir, kaip jūs sakėte, tam, kad būtų žmonės informuoti ir apšviesti? Ačiū.
A. JAKAVIČIUTĖ-MILIAUSKIENĖ (DFVL). Dėkoju, kolega, už klausimą. Aš tiesiog manau, kad mes taip, kaip valstybė, galime parodyti dėmesį būtent šitai jautriai žmonių grupei ir šitai ligai, taip prisidėdami.
PIRMININKAS. Ačiū, jūs atsakėte į visus klausimus.
A. JAKAVIČIUTĖ-MILIAUSKIENĖ (DFVL). Dėkoju.
PIRMININKAS. Norinčių pasisakyti už, prieš nėra. Ar galime bendru sutarimu pritarti? (Balsai salėje) Ačiū, pritarta. Numatytas pagrindinis komitetas – Švietimo ir mokslo komitetas. Svarstyti birželio 10 dieną. Bendru sutarimu pritarta.
12.54 val.
Atmintinų dienų įstatymo Nr. VIII-397 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XVP-288 (pateikimas)
Kitas klausimas – Atmintinų dienų įstatymo 1 straipsnio pakeitimo projektas Nr. XVP-288. Pranešėja – J. Sejonienė. Prašau, Jurgita.
J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš siūlau Atmintinų dienų įstatymą ir dienų, kurias minime Lietuvoje, sąrašą papildyti Pasauline kraujo donorų diena, birželio 14 dieną. Diena siūloma Pasaulio sveikatos organizacijos todėl, kad tą dieną 1868 metais gimė austrų biologas K. Landstaineris – Nobelio premijos laureatas už savo atradimą pagrindinių keturių kraujo grupių, kurios ir yra esminė sėkmingos transfuzijos sąlyga. Noriu pasakyti, kad kraujas yra unikalus ir nepakeičiamas audinys, skirtingai negu, pavyzdžiui, motinos pienas – jo negali susintetinti, negali naudoti kokių nors pakaitalų. Kasdien nuo tada, kai pradėtos sėkmingos kraujo transfuzijos, kraujas išgelbėjo gyvybę ir sveikatą milijonams pasaulio gyventojų ir neabejotinai šimtams kasdien sergantiems Lietuvos gyventojams išgelbėjo jų gyvybę ir sveikatą.
Taip pat, nors čia suprantu, kad birželio 14 dieną minime ir Gedulo ir vilties dieną, ir minime palaimintąjį T. Matulionį, manau, kad šitas kilnus veiksmas tikrai nesutrukdys minėti kitas svarbias datas, paskatins daugiau žmonių per papildomas informacines kampanijas ateiti ir paaukoti kraujo. Juo labiau kad birželio 14-oji yra vasaros pradžia, o dažniausiai vasaros metu labiausiai ir pritrūksta kraujo. Manau, kad tikrai prisidėtų prie šio kilnaus veiksmo populiarinimo. Prašau palaikyti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Jūsų paklausti nenori nė vienas Seimo narys. Už, prieš (ačiū jums) motyvų išreikšti taip pat nėra. Galime bendru sutarimu pritarti? Pritarta. Pagrindinis komitetas – Švietimo ir mokslo. Svarstyti numatyta birželio 10 dieną. Bendru sutarimu pritarta.
12.56 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2030 metų paskelbimo Vytauto Didžiojo metais“ projektas Nr. XVP-287 (pateikimas)
Kitas klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2030 metų paskelbimo Vytauto Didžiojo metais“ projektas Nr. XVP-287. Pranešėjas – K. Vilkauskas. Kol jis eina, žodis gerbiamai J. Zailskienei. Prašau.
J. ZAILSKIENĖ (LSDPF). Noriu paprašyti Seimo leidimo mūsų komisijai pradėti darbą, numatyta 13 valandą dėl specialiosios komisijos…
PIRMININKAS. Dar liko 4 minutės. Tuoj baigsime.
J. ZAILSKIENĖ (LSDPF). Bet ne, yra kitas… Mes nespėsime iki 13 valandos. Leiskite mums.
PIRMININKAS. 13 valandą išleidžiame komisiją svarstyti savo klausimus.
J. ZAILSKIENĖ (LSDPF). Ačiū.
PIRMININKAS. Bendru sutarimu.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami kolegos, sveikinu visus su Pasauline meno diena. (Plojimai) Šiandien išaušo diena, kai teikiu įstatymo projektą dėl Vytauto Didžiojo metų paskelbimo 2030 metais. Vytautas Didysis yra didysis karvedys, politikas. Jo valdymo laikotarpiu Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė tapo viena iš didžiausių ir galingiausių Europos valstybių.
Taigi, mielieji, apie Vytautą galima kalbėti labai daug. Taupydamas jūsų laiką ir gerbdamas Vytautą Didįjį, kaip didįjį mūsų karvedį ir politiką, siūlau pritarti šiam įstatymo projektui ir 2030 metus paskelbti Vytauto Didžiojo metais, taip pat iki 2026 m. sausio 1 d. parengti Vytauto Didžiojo metų programą ir ją patvirtinti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Jūsų paklausti nori keletas Seimo narių. Pirmas klausia E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas komiteto pirmininke, man jūsų entuziazmas labai patinka ir reikia realizuoti. Prisimename, kaip buvo 1930 metais minimi dalykai. Na, ne prisimename, o skaitėme, matome paminklus iš to laiko, daug Vytautų gimė tais metais ir taip toliau, bet yra ir kitų negražiai atrodančių tendencijų. Aną dieną einu meškerioti, galvoju, reikia batoną nupirkti žuvims. Nueinu į parduotuvę, vienas batonas – 1 euras 44 centai, nereklamuosiu pavadinimo, kitas – 1 euras 39 centai ir, žiūriu, apatinėje lentynoje – 39 centai. Pasižiūriu: Jonavos kepyklos „Vytauto Didžiojo“ batonas – 39 euro centai. Prašom peržiūrėti gugle, atrasite, kai kur su nuolaida – 29 centai. Galbūt puikus produktas tam tikram segmentui, bet ar tikrai galima šitaip Vytauto Didžiojo vardą vartoti pigiausiems produktams? Kaip jūs, kaip komiteto pirmininkas, į tai žiūrite? (Balsai salėje)
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Priminsiu 1930 metus, gerbiamas Eugenijau, kai visa tauta susivienijo ir kūrėsi komitetai. Tada piliečiai susimetė ir paaukojo 1 mln. litų. Tai dabar galbūt 40 mln., ko gero, bus eurų. Visos tos pilietinės iniciatyvos tikrai labai skatintinos ir manau, kad šitie metai duos postūmį. Mes galėsime išsiaiškinti, ir kodėl tas batonas taip pigiai kainuoja, Eugenijau. Gal ir kainuotų kokius 10 eurų, tai tada…
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Toliau pirmininkaus O. Leiputė.
PIRMININKĖ (O. LEIPUTĖ, LSDPF). Dėkoju. Jūsų klausti nori S. Kairys. Prašom.
S. KAIRYS (LSF). Po batono istorijos sunku ką nors rimtai ir išrutulioti. Pirmiausia ačiū, kad taip skardžiai ir garsiai paskelbėte apie Tarptautinę meno dieną. Priminsiu, kad dar turime ir tą kontroversiškai vertinamą Kultūros dieną, tai reikėtų tą kebeknę iki galo išnarplioti. To ir palinkėčiau.
Kalbant visgi rimtai, kadangi irgi teko dirbti su tokiais projektais kaip „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, 700 metų Vilniui, kultūros sezonas Prancūzijoje ir panašiai, tai, na, iššūkiai yra rimti. Apie kokį biudžetą ir pagrindines idėjas jūs galvojate? Kas turėtų tais 2030 metais atsitikti ir kokios galėtų būti būtinosios programos dalys? Na, šitame etape jos gali būti tik planuojamos, bet kokios nors ambicijos jau reikėtų, ne tik metų paskelbimo.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Taip, gerbiamas Simonai. Mes, Kultūros komitetas, dar prieš dvejus metus teikėme savo sprendimu pasiūlymą, kad prie Kultūros ministerijos būtų sudaryta darbo grupė ir galėtume iš anksčiau aptarti. Tai buvo prieš dvejus metus, deja, tai neįvyko, bet, manau, dabar intensyviai ta grupė susidariusi apsvarstys visas priemones. Labai svarbu, kad įsitrauktų visi Lietuvos piliečiai. Tai yra ir atminimo ženklai, ir įvairūs renginiai, ir paminklai, kurių mes nepastatome. Galų gale galbūt Trakuose iškils paminklas Vytautui Didžiajam. Įvairių pilietinių iniciatyvų tikrai, manau, lauksime, ir jos labai vertingos, ypač šiuo laikotarpiu, kai mums reikia kuo daugiau vienybės. Vytautas iš tikrųjų ta legendinė asmenybė, kuri mus suvienys vėl iš naujo.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kadangi 13 valanda, bet pratęsime tol, kol pabaigsime (Balsai salėje) išklausyti visų, norinčių paklausti. Klausia P. Kuzmickienė.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiamas Kęstuti, jums tikrai yra žinomas nutarimas, dėl kurio mes apsisprendėme praeitoje kadencijoje, kaip mes apsisprendžiame dėl įvairių sukakčių, asmenybių jubiliejų. Vis dėlto tai darome likus dvejiems metams iki sukakties ir tai visai sėkmingai bandėme įgyvendinti. Man dabar kyla klausimas: ar jums atrodo, kad kitos sukaktys yra nesvarbios, kurios bus 2030 metais? Pradėkime nuo to, kad M. Goštautas, Didžiosios Kunigaikštystės valstybės ir karinis veikėjas, minės 600 gimties metines. Tuomet daugybė labai iškilių Vasario 16-osios signatarų minės didelius ir garbingus jubiliejus – A. Tumėnas, V. Mironas, J. Vailokaitis. Taip pat Sąjūdžio asmenybės minės šimtmečio jubiliejus: V. Zabiela, A. Žebriūnas, V. Ciniauskas. 50 metų minėsime, kaip buvo įteikta Nobelio premija Č. Milošui. Kitaip tariant, noriu paklausti, kodėl ignoruojate nutarimą ir kodėl nenorite kitų datų matyti, kurios tikrai yra labai svarbios valstybei? Jos atmintinos ir būtų gerai jas matyti visame kontekste.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Gerbiama Paule, Vytauto Didžiojo reikšmė Lietuvai yra nenuginčijama. Tai yra neeilinė asmenybė, dėl to jis vertas atskiro dėmesio. Aš manau, kad šitas sprendimas yra iš visų Seimo narių kilusi iniciatyva ir idėja. Komisija tikrai apsvarstys ir priims, manau, teigiamą sprendimą. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Dėkoju, klausia L. Šedvydis.
L. ŠEDVYDIS (LSDPF). Būna, tarp istorikų kartais kritikuojama ta vadinamoji didžiojo žmogaus teorija, kad esą vienas žmogus ima ir gali pakeisti istorijos tėkmę. Vytautas Didysis yra viena iš tų asmenybių, kuris tikrai savo veiksmais kaip genialus politikas Lietuvos istoriją iš esmės ir sukūrė. Ką turiu omenyje? Po didžiojo kunigaikščio Algirdo mirties Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei kilo reali grėsmė, panašiai kaip Kijevo Rusiai ar Lenkijai XIII amžiuje, – tiesiog suskilti į didelį kiekį mažų mažų kunigaikštysčių. Vytautas Didysis buvo tas žmogus, kuris per savo ilgalaikę politinę karjerą sugebėjo iš dinastijos tėvonijos paversti šalį į valstybę su institucijomis, iš kurių dalis, pavyzdžiui, ta institucinė valdovo taryba, kuri tampa Ponų Taryba, galiausiai 1492 metais…
PIRMININKĖ. Laikas.
L. ŠEDVYDIS (LSDPF). …virsta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Seimu.
PIRMININKĖ. Klausimo kaip ir nebuvo. Ačiū pranešėjui. Motyvai. Už – K. Mažeika. Prašom.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Ačiū pranešėjui. Tikrai buvo keista klausytis tokios baimės ir negatyvo iš kolegų, kurie sakė, prieš dvejus metus mes jau prieštaravome tokiai komisijai. Kas buvo prieš dvejus metus, tai buvo.
Dėl tų jūsų išvardintų pavardžių. Manau, tikrai nemaišykime grūdų su pelais šiuo atveju. Kalbėti apie turbūt pačią iškiliausią Lietuvos valstybės asmenybę, nepaisant to, kad čia dar buvo bandyta viską sumaišyti su batonu, tai vis tik norėtųsi tikėti, kad 2030 metais batonas nekainuos 10 eurų, galbūt kaip tik bus akcija ir bus dalinami už dyką tie „Vytauto“ batonai, gerbiamas kolega, ir ne tik žvejams.
Tikrai kviečiu palaikyti šį nutarimą. Komisija, kiek žinau, turi gerų idėjų. Tos idėjos tikrai gali virsti gražiais darbais, kūriniais. O kolegas kviečiu pasiūlyti tų idėjų, kurių jums neleido pasiūlyti jūsų Vyriausybės vadovai. Sėkmės ir kviečiu pritarti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu? Prieštaraujančių nėra. Pritarta. Siūlomi komitetai: pagrindinis – Švietimo ir mokslo komitetas, papildomi – Kultūros komitetas ir Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Siūloma svarstyti… nenurodyta. Pavasario sesijoje. Dėkui.
13.07 val.
Seimo narių pareiškimai
Pareiškimai. V. Ąžuolas. Prašom.
V. ĄŽUOLAS (LVŽ-KŠSF). Džiugu, kad kolegos nepabėgo iš salės, nereikia tuščiai salei kalbėti. Šiandien yra toks posakis: lietuviui būstas yra šventa. Kiekvieno lietuvio gyvenimo tikslas – turėti tą nuosavą būstą. Galime pasidžiaugti, kad apie 80 % lietuvių turi tą būstą, daro viską, kad jį turėtų. Dabar jiems kyla labai paprastas klausimas: ką ši nauja valdančioji dauguma darys su šiuo būstu? Ar žmonės bus baudžiami už tai, kad turi būstą, mokesčiais, mokesčių dydžiu? Kyla daug klausimų, spekuliacijų taip pat yra labai daug. Galbūt bus 50 tūkst. riba, galbūt 80 tūkst., galbūt 100 tūkst., gal daugiau, gal mažiau, vienokie ar kitokie procentai. Bet pagrindinis klausimas yra kitas. Žmonės balsavo už kitus politikus, kad būtų atnešami kiti sprendimai. Praeitoje kadencijoje valdantieji buvo liberalkonservatoriai. Kokį atnešė visuotinį nekilnojamojo turto mokestį? Turtingiesiems sumažinti tą mokestį beveik dešimt kartų, bet tą mokestį užkrauti 800 tūkst. nekilnojamojo būsto turėtojų. Žinoma, galime pasidžiaugti, nepavyko jiems to padaryti, koalicijos partneriai nesutiko už tai balsuoti, jis yra nepriimtas.
Kas bus dabar? Iš viešosios erdvės matome, kad galbūt bus atneštas blogesnis pasiūlymas negu praeitos valdančiosios daugumos. Kodėl taip atsitiks? Mes puikiai žinome, kad dabar vyks Registrų centro verčių perskaičiavimas. Vadinasi, tos vertės pabrangs, būstas pabrangs ir ribos pasikeis.
Ką pasakė Registrų centras? Į vertę iki 200 tūkst. papultų 96 % Lietuvos būstų. Vadinasi, į tą ribą nepapultų tik apie 4 %. Tai 1 tūkst., 1,5 tūkst., gal iki 3 tūkst. būsto turėtojų. Turbūt iš karto pagrindinis klausimas: o ką reikėtų daryti, kad tas ratas drastiškai neišplistų? Pagal Registrų centro duomenis, reikia vertę pakelti nuo 150 tūkst. iki 200 tūkst., tuomet tas ratas drastiškai neišsiplėstų. Plius palikti tą lengvatą, kad tai yra taikoma kiekvienam šeimos nariui, pavyzdžiui, vyras ir žmona po 200 tūkst., vadinasi, bendra apmokestinamoji vertė būtų 400 tūkst. Padidinti tas sumas išlaikyti daugiavaikėms šeimoms, negalią turintiems asmenims, taip pat didesnę ribą. Ir nei to drastiško šuolio, nei mokesčių didėjimo, nei mokestinio rato išplėtimo nebūtų. Galėtume visi sau ramiai ir gyventi.
Tokią pačią situaciją mes, valstiečių Vyriausybė, turėjome 2019 metais, nes kaip tik prieš penkerius metus taip pat buvo perskaičiuojamos vertės. Tuomet politikai, kaip sakant, neįvedė didelių aistrų, negąsdino žmonių, kad jie bus baudžiami už tai, kad turi būstą. Ką mes padarėme? Mes pakoregavome vertes – po 150 tūkst. kiekvienam asmeniui, šeimai – 300 tūkst., papildomos lengvatos auginantiems vaikus, turinčius negalią, daugiavaikėms šeimoms. Jokio smūgio žmonės nepatyrė, niekam nereikėjo protestuoti prie Seimo, važiuoti į akcijas, mitingus, nieko nereikėjo daryti. Buvo tik politinė valia tą padaryti. Prieš kelis metus tą patį padarė savivaldybės, nes buvo perskaičiuojama žemės vertė. Savivaldybės, kurios nenorėjo, nes nuo savivaldybės sprendimo priklausė to mokesčio dydis, pakoregavo procentus, nuo kurių mokamas nekilnojamojo turto mokestis.
Kas atsitiko? Vienų savivaldybių, kurios iš anksto tai padarė, gyventojai to šuolio nesulaukė, tas šuolis buvo apie 10–20 % didėjimas, o tos savivaldybės, kurios nieko nedarė, kaip sakant, paliko viską, kaip yra, tas šuolis buvo net 100–150 %. Štai dabar ir pamatysime, ar nauja valdančioji dauguma eis kitu keliu negu praeita, buvusi dauguma, ar vis dėlto nuramins tautą ir pasakys: mes ribas pakoreguojame taip, kad tas mokesčių mokėtojų ratas drastiškai neišsiplėstų. Šiandien už tą brangesnį turtą mokesčių mokėtojų ratas yra 35 tūkst. Atsinešus vertes, jas galima pakoreguoti taip, kad tas ratas toks ir liktų. Bet ateitis parodys, kaip bus.
PIRMININKĖ. Dėkojame. Registruojamės. Rytinis posėdis baigtas. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽ-KŠSF – Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; NAF – „Nemuno aušros“ frakcija; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.