LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VIII (PAVASARIO) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 423
STENOGRAMA
2020 m. birželio 18 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
I. DEGUTIENĖ ir J. LIESYS
PIRMININKĖ (I. DEGUTIENĖ, TS-LKDF*). Gerbiami kolegos, pradedame 2020 m. birželio 18 d. vakarinį plenarinį posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 71 Seimo narys.
Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos darbotvarkė
14.01 val.
Dviejų dalių diskusija: „Kokia Lietuvos strategija Azijoje?“
Šiandien popietinėje, arba vakarinėje, darbotvarkėje yra opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos darbotvarkė, kuri prasidės dviejų dalių diskusija, tai yra nuo 14 iki 15 valandos. Pirmoji diskusija, arba pirmoji dalis, yra „Kokia Lietuvos strategija Azijoje?“. Mes turime tris garbingus pranešėjus.
Sociologijos ir religijotyros eksperto, leidinio apie žmogaus teisių padėtį Kinijoje „Bitter Winter“ vyriausiojo redaktoriaus dr. Masimo Introvinjės pranešimas
Kviečiu pirmąjį pranešėją. Daktaras M. Introvinjė – sociologijos ir religijotyros ekspertas ir vieno Kinijos laikraščio vyriausiasis redaktorius.
M. INTROVINJĖ. Dėkoju už pakvietimą ir tikiuosi, kad vieno mokslininko žinios apie tai, kas vyksta Kinijoje, padės jums formuojant strategiją Kinijos atžvilgiu. Savo knygoje „Rouge vif“, arba „Ryškiai raudona“, prancūzų sinologė A. Ekman teigė, kad netiesa, jog Kinija atsižadėjo komunizmo, nors imperialistinės Kinijos elementai taip pat vartojami oficialiojoje retorikoje – jie interpretuojami per marksizmo prizmę. Prie Si Dzinpingo labiau nei bet kada anksčiau ideologija tampa Kinijos komunistų partijos projekto pagrindu.
Si Dzinpingas priklauso tai kartai žmonių, kurie metų metus tyrinėjo priežastis, kodėl žlugo Sovietų Sąjunga, kas nutiko su komunizmu Rytų Europoje ir kaip komunistų partija galėtų išvengti tų pačių klaidų Kinijoje. Taigi jie padarė keturias pagrindines išvadas. Visų pirma jie nusprendė, kad Sovietų Sąjunga pradėjo griūti gerokai anksčiau, prieš ateinant į valdžią M. Gorbačiovui. Tai buvo, Si Dzinpingo žodžiais tariant, kvailos minties kritikuoti J. Staliną padarinys. Jis yra pareiškęs, kad niekada neturėtume pamiršti to, ką sovietai padarė su Stalinu.
Kita pamoka, ko jie išmoko, kad reikia smogti stipriai disidentams. 1989 metais, kai studentai protestavo Tiananmeno aikštėje, M. Gorbačiovas lankėsi Pekine, Kinijoje, ir susitiko su šalies vadovu. Tuo metu, lankydamasis šalyje, rekomendavo laikytis nuosaikesnio požiūrio. Tuometis vadovas priėmė sprendimą nesilaikyti tokio pasiūlymo ir nusprendė išsiųsti armiją, kad ši suduotų stiprų smūgį – nužudytų daugybę studentų. Tai vis dar yra laikoma šlovingu sprendimu, kuris išgelbėjo komunistų partiją.
Kitas dalykas, jie suvokė, kad sunku įkalinti visus vadinamųjų tikslinių kategorijų grupių narius. Tai būtų nepatvirtintų religijų sekėjai, politiniai disidentai, mažumos. Taigi yra pasitelkiamos tokios priemonės kaip visuomenės stabilumo valdymas per perauklėjimą namuose, ekonominės bausmės ir atlygių taikymas, sekimas visą parą. Jau Mao turėjo tokių minčių užtikrinti visų žmonių sekimą, bet tuo metu tai nebuvo įmanoma, nes nebuvo reikiamų technologijų. O Si Dzinpingas tokių technologijų jau turi, tai yra jis turi 300 mln. stebėjimo kamerų, veido atpažinimo, šnipinėjimo programų, jas visas kinai yra priversti įdiegti savo išmaniuosiuose telefonuose, taip pat dirbtinį intelektą.
Be to, yra vadinamųjų kvartalo kapitonų, kurie lankosi visuose namuose ir taip mechaniniu būdu papildo technologijų atliekamą darbą. Anot Kinijos komunistų partijos vadovėlio, nustebtumėte sužinoję, kiek daug ten yra pavyzdžių su Lietuva ar su Lenkija. Taigi, ten yra rašoma, jog viena iš priežasčių, kodėl Rytų Europoje žlugo komunizmas, buvo ta, jog religijai buvo leista išlikti ir klestėti. Taigi, Si Dzinpingas yra pradėjęs (…) religija nuo kultūrinės revoliucijos laikų, sunaikindamas dešimtis tūkstančių bažnyčių, mečečių, šventyklų, įskaitant ir kai kuriuos sankcionuotus ar provyriausybinius maldos namus. Kai kuriose šventyklose Mao Dzedongo ir kitų komunistų lyderių statulos pakeitė Budos ar bodhisatvos statulas.
Taip pat yra suimami milijonai uigūrų, etninių kazachų, tibetiečių, išsiunčiami į vadinamąsias transformacijos ir švietimo stovyklas. Tokie judėjimai kaip Falun Gong ar Visagalio Dievo bažnyčios judėjimai yra laikomi vienais iš pavojingiausių judėjimų Kinijoje. Suimami šimtai tūkstančių žmonių, taip pat nemažai jų žuvę.
Galiausiai Kinijos partija tiki, kad Sovietų Sąjunga žlugo, nes jos propaganda tapo neveiksminga, o jos buvimas tarptautinėse institucijose buvo nepakankamai stiprus. Kinijos komunistų partija naudoja neįtikėtinai daug – 10,5 mln. trolių, kurie nuolat skelbia propagandą tarptautinėse socialinės žiniasklaidos priemonėse, o kiekvienas Kinijos universitetas turi pateikti kvotas savanorių, civilizuosiančių internetą, galinčių kelti pranešimus ir užsienio kalba.
Taip pat kinai siekia užimti vadovaujančias pozicijas tarptautinėse organizacijose. Šiuo metu kinai yra išrinkti vadovauti Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijai, Tarptautinei telekomunikacijų sąjungai, Tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai, Jungtinių Tautų pramonės plėtros organizacijai ir netgi užima aukšto rango pareigas Žmogaus teisių taryboje. Pasaulio sveikatos organizacija dešimt metų formavo generalinę direktorę iš Kinijos, o ją pakeitė dabartinis prokiniškas generalinis direktorius iš Etiopijos.
Si Dzinpingas yra įsitikinęs, kad propaganda, kalėjimai – visos tos priemonės, bet kokia kritika jų atžvilgiu bus atmesta, tai bus Kinijos tarptautinio aktyvumo dėka. Kaip iš tikrųjų bus ateityje, tik laikas parodys, ką apie tai galvos demokratinis pasaulis. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Kitas pranešėjas – K. Andrijauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas. Kviečiu į tribūną.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doc. dr. Konstantino Andrijausko pranešimas
K. ANDRIJAUSKAS. Gerbiama pirmininke, gerbiami Seimo nariai, pirmiausia norėčiau padėkoti už kvietimą, labai džiugu būti čia ir kalbėti apie mums visiems, manau, betarpiškai svarbų klausimą. Taip jau atsitiko, kad paaukojau visą savo gyvenimą.
Kinijoje pirmą kartą apsilankiau dar XX amžiaus pabaigoje ir pastaruosius 15 metų studijuoju daugiausia tą šalį, pastaruosius dešimt metų darau tai akademiškai jau kaip mokslininkas. Per visą šį laikotarpį, tikriausiai niekam nėra paslaptis, kad apie Kiniją nebuvo kalbama tiek daug ir taip aktyviai, kaip per pastaruosius maždaug pusantrų metų, tai vos per maždaug 16 ir panašiai mėnesių. Akivaizdu, kad klausimas yra betarpiškai svarbus.
Mūsų šiandienos tema, pirminė diskusijos tema šios sesijos, yra apie Lietuvos strategiją Azijoje, bet čia vertėtų pabrėžti, kad štai man spalio mėnesį teko dalyvauti Valdovų rūmuose Užsienio reikalų ministerijos organizuotoje konferencijoje, kurios esmė ir buvo pabandyti išgryninti Lietuvos strategiją Azijos regione. Tiesa yra ta, kad Užsienio reikalų ministerija dirba tuo klausimu, tačiau, be jokios abejonės, mes visi suprantame, kad per pastarąjį pusmetį įvyko labai daug rimtų poslinkių. Akivaizdu, kad daugelį strateginių aspektų mūsų įsivaizdavimo, kaip sąveikauti su Azija ir jos valstybėmis, mes dabar tikriausiai turėtume peržiūrėti.
Todėl aš norėčiau per likusias minutes akcentuoti ne tai, kokia yra Lietuvos strategija Azijoje, bet kokia Lietuvos strategija Azijoje galėtų būti dabar, atsižvelgiant į, aišku, fundamentalius per pastarąjį pusmetį įvykusius pokyčius, pirmiausia, aišku, į koronaviruso pandemiją, bet kartu ir išryškėjusią dar akivaizdžiau trintį tarp svarbiausių mūsų partnerių ir svarbiausių sąjungininkų – Jungtinių Amerikos Valstijų ir svarbiausias grėsmes jiems. Tai jau yra faktas. Tai yra pripažįstama Kinijos Liaudies Respublikos.
Manau, nereikia aiškinti, kodėl Azija yra svarbi. Visi mes žinome tuos kertinius ekonominius ir karinius, strateginius kriterijus, bet dažnai pamirštame vieną labai paprastą dalyką, kad nuo tokių valstybių kaip Šiaurės Korėja, Mongolija ir Kinijos Liaudies Respublika tam tikra prasme mus skiria tik viena valstybė. Jeigu žiūrėtume kiek paradoksaliai į Vakarus, tai, aišku, į Kaliningrado eksklavą, jeigu žiūrėtume į Rytus, išimtinai tada būtų Baltarusija. Šalis, kurioje Kinijos Liaudies Respublikos įtaka, kaip žinia, pastaraisiais metais tik auga. Vien Kinijos įtakos augimas Baltarusijoje betarpiškai veikia ir mūsų interesus, pirmiausia kartu ekonominius interesus, kaip puikiai žinote, susijusius su „Lietuvos geležinkeliais“ ir Klaipėdos jūrų uostu.
Būtent todėl šiame pranešime aš pirmiausia norėčiau akcentuoti Kiniją. Čia reikia pastebėti, kad tik vasario mėnesį… Prieš keletą mėnesių man teko garbė išleisti Kinijos įsitraukimui į Lietuvą skirtą analitinę studiją L. Kojalos, Rytų Europos studijų centro vadovo, prašymu ir aš norėčiau su jumis pasidalinti keletu kertinių įžvalgų, išvadų ir rekomendacijų iš tos studijos bei, jeigu liks laiko, pridėti keletą įžvalgų apie tai, kaip mums sąveikauti su Kinija koronaviruso pandemijos kontekste. Mano studija nagrinėjo Kinijos interesus Lietuvoje, pasižiūrėjo į santykių būklę 2019 metais, kurie, aš teigčiau, buvo kertiniai Lietuvos ir Kinijos tarpusavio santykių istorijoje. Iš tikrųjų būtent tais metais mes patyrėme praktiškai dugno tašką, liaudiškai tariant, pirmiausia, aišku, susijusį su rugpjūčio 23 dienos incidentu visai netoli nuo čia – Katedros aikštėje. Aš teigčiau, kad tas incidentas nemaža dalimi yra susijęs su kitu labai plačiai pastaraisiais metais vartojamu žodžiu – tai yra hibridiškumu. Aš teigčiau, kad tai, ką Kinija darė ir kaip viskas įvyko, ir kas galų gale privedė prie rugpjūčio 23 dienos incidento, yra betarpiškai susikę su Kinijos bandymais jau dabar veikti mūsų ne tik užsienio politikos sprendimus, bet net ir iš dalies ir vidaus politiką.
Kokios būtų pagrindinės išvados ir galbūt rekomendacijos, kuriomis aš su jumis, Seimo nariai, norėčiau pasidalinti? Pirmoji rekomendacija yra labai paprasta, bet kuriai mes, labai keista, kad skiriame per mažai dėmesio. Tai yra suvokimas to, kad Kinija yra čia ir jinai liks. Kinija yra akivaizdžiausia pasaulyje gimstanti supervalstybė. Tai jau yra šalis, kuri įsivaizduoja ir mano, kad gali mesti pirštinę Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Kadangi jos ambicijos yra globalios, tai automatiškai reiškia, kad Kiniją domina viso pasaulio taškai, kartu ir taip atrodytų toli esanti ir tokia palyginti nedidelė valstybė kaip Lietuva.
Kaip sąveikauti su Kinija? Šiame kontekste aš sakyčiau, kad mes galime išnaudoti kertinį savo pranašumą, kuris dar prieš keletą metų galėtų būti vertintinas kai kuriais požiūriais kaip trūkumas. Mes esame vėluojantys veikėjai santykiuose su Kinija, kitaip sakant, mūsų ekonominiai santykiai, ypač ekonominiai ryšiai, su Kinija labai smarkiai atsilieka netgi ir nuo kai kurių mūsų netolimų kaimynų. Tai automatiškai reiškia, kad mes dabar, dabartinėmis sąlygomis, galime leisti sau daug didesnę manevro laisvę nei daugelis mums draugiškų sąjungininkių valstybių, kurios yra didesnės ir galingesnės.
Aš taip pat teigiu, kad labai svarbu iš tų partnerių ir sąjungininkų mokytis. Kadangi mes esame vėluojantys veikėjai, automatiškai į klausimą, kaip sąveikauti su Kinija, mes galime atsakyti žiūrėdami į kitų šalių patirtį. Čia svarbi mūsų sąjungininkų ir partnerių patirtis ne tik Šiaurės Atlanto aljanse, bet apskritai globaliu lygiu. Čia mes vėl sugrįžtame prie Azijos plačiąja prasme tematikos. Aš teigčiau, kad mums labai svarbu sąveikauti su tokiomis draugiškomis valstybėmis kaip Australija, Japonija, Indijos Respublika ar Taivanas. Čia turime ir Taivano atstovų, tai labai džiugu.
Aš teigčiau, kad vėluojančio veikėjo pranašumas negalioja vienu ir labai svarbiu atveju, tai yra aukštosios technologijos, ir mes žinome, kad Kinijos susidomėjimas Lietuvos aukštųjų technologijų sektoriumi yra labai akivaizdus. Mes atsimename ypač finansinių technologijų sektorių. Džekas Ma, vienas turtingiausių kinų ir apskritai toks kinų sėkmės istorijos vaizdinys, 2019 metų viduryje lankėsi Lietuvoje, o rudenį mes net ir turėjome forumą, 17+1 formato forumą, skirtą būtent finansinėms technologijoms. Šiuo atveju, deja, mūsų, kaip vėluojančio veikėjo, pranašumas nebegalioja ir mes turime suprasti ir deramai įvertinti tą faktą, kad Kinija iš tikrųjų bando plėtoti naratyvus, diskursus ir taisykles, kurios leistų jai kontroliuoti šį kertinį sektorių.
Aš teigčiau, kad labai svarbu nepamiršti normatyvikos. Mes esame maža valstybė, todėl turime akcentuoti vertybes ir kartu turime akcentuoti ir tarptautines taisykles. Nepaisant to, kad dabartinė tarptautinė konjunktūra, atrodytų, tam nėra labai palanki, aš teigčiau, kad mažosios valstybės tai privalo daryti.
Bet, kita vertus, aš taip pat teigčiau, kad nereikia prarasti ir blaivaus proto, debatai dėl Kinijos vis labiau aktyvėja Lietuvoje ir tai yra labai svarbu ir labai sveikintina. Aš manau, kad tikrai nereikia pradėti raganų medžioklės. Daugelis žmonių, kurie vienaip ar kitaip dirba su Kinija, jie dirba savo darbą. Šiame kontekste betarpiškai svarbu plėtoti diskusiją, kalbėtis tarpusavyje apie tai, kas Kinijoje yra ir ko mums iš jos tikėtis, ir aš tikiu, kad mūsų dabartinis susitikimas prie to prisidės.
Paskutinis dalykas. Mes privalome mokytis ne tik iš kitų valstybių – mes privalome mokytis iš pačių kinų. Aš, kaip akademijos atstovas (čia jau ne kartą, matyt, girdėti iš šios tribūnos dalykai), taip pat norėčiau akcentuoti tai, kad mes negalime suprasti Kinijos, mes negalime dorotis su jos grėsme, su jos atėjimu į pasaulį be suvokimo apie tai, kas yra Kinija. Todėl mes turime akcentuoti ir turime padėti pirmiausia mūsų diplomatams, Užsienio reikalų ministerijai, mes turime padėti mokslininkams, mes turime padėti žmonėms, kurie dirba Kinijos tematika, mes turime nagrinėti tos šalies kultūrą, taip pat mokytis jos kalbos, nes kitaip mes iš tikrųjų prarasime ir konkurencinius pranašumus.
Dovanokite, kad truputį viršijau savo laiką. Labai ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Labai ačiū. Dabar kviečiu M. Laurinavičių, Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiąjį analitiką.
Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiojo analitiko Mariaus Laurinavičiaus pranešimas
M. LAURINAVIČIUS. Laba diena visiems. Gerbiamieji Seimo nariai, tikrai dėkoju už pakvietimą, galimybę čia išsakyti savo nuomonę. Daug kur tikrai sutinku su prieš tai kalbėjusiais kolegomis, bet pirmiausia aš pradėsiu nuo savo statuso čia. Tai yra aš čia esu, nors šiandien pakviestas opozicijos, kaip visiškai nepriklausomas analitikas ir nenorėčiau, kad mano pasisakymai būtų siejami su viena ar kita politine jėga. Bet ne tik dėl to. Dėl to, kad, aš manau, mano, kaip nepriklausomo analitiko, statusas leidžia pasakyti šiek tiek daugiau, negu jūs išgirsite bent jau viešai iš diplomatų, netgi akademijos atstovų kartais.
Tai esu šiandien tam, kad, mano įsitikinimu, aišku, reiškiu savo nuomonę, savo analitines įžvalgas, bet, mano įsitikinimu, šiandien yra pribrendusi būtinybė iš esmės peržiūrėti Lietuvos santykių su Kinija politiką. Šią būtinybę, mano įsitikinimu, lemia nacionaliniai Lietuvos saugumo interesai, nes Kinija Lietuvoje ir dabar dar yra vertinama, bet ypač anksčiau buvo vertinama tiesiog kaip galimybė. Ir čia, mano įsitikinimu, yra pagrindinė klaida. Kinija yra grėsmė ir kadangi mes Lietuvoje tikrai daug šnekame apie Rusijos grėsmę, tai leisiu tą grėsmę sulyginti būtent su Rusijos grėsme. Mano įsitikinimu, nors tikrai visi turbūt žinote, kad aš daugiausia kiek dirbu, tiek ir šneku apie Rusijos grėsmes, mano įsitikinimu, jau šiandien Kinijos grėsmė Lietuvoje yra prilygstanti Rusijos grėsmei, o ilgalaikėje perspektyvoje ji yra ir didesnė už Rusijos grėsmę. Todėl aš tiesiog, kadangi turiu tikrai labai mažai laiko, per penkias minutes nieko nepasakysiu, bet aš tiesiog tezėmis pabandysiu paaiškinti, ką turiu mintyje.
Pirmiausia, kokią grėsmę Kinija kelia Lietuvai? Turbūt būtų lengviau išvardinti, kokios grėsmės nekelia. Tai yra pirmiausia geopolitinė grėsmė, ir čia aš išskirčiau tris aspektus. Pirmiausia, visiškai akivaizdu, čia jau kolega K. Andrijauskas šiek tiek užsiminė, Lietuvai tikrai teks rinktis tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos, ir niekur mes nuo to nepabėgsime. Tik nuo mūsų pasirinkimo, sakykim, labai daug priklausys mūsų pačių saugumas. Ir net nuo to, kaip greitai mes pasirinksime arba kaip mes vėluosime, mūsų pačių saugumas irgi labai daug priklauso.
Antras dalykas būtent geopolitiniame kontekste yra tai, kad tą patį, ką daro Rusija, daro ir Kinija, ir tai yra visiškai akivaizdu. Kinijos uždavinys yra suskaldyti Vakarus. Be to, Kinija, skaldydama Vakarus, labai stengiasi įtraukti į tą skaldymą pačių Vakarų valstybes, taip pat ir Lietuvą.
Trečias geopolitinės grėsmės aspektas yra tai, ir dabar tai yra visiškai akivaizdu, ypač pandemijos akivaizdoje, kad Kinija pradėjo aktyviai veikti absoliučiai aljanse su Rusija. Tai yra jeigu mes kalbame apie Rusijos grėsmes, mes jau tiesiog nebegalime, ne todėl, kad Kinija yra kaip nors mums, sakykim, labiau patinkanti ar mažiau patinkanti valstybė, bet mes negalime atskirti Kinijos grėsmės nuo Rusijos, nes šios dvi valstybės veikia aljanse.
Antras dalykas, kuris, mano galva yra ne mažiau svarbus, ypač Lietuvai, ypač su jos istorine praeitimi, yra Kinijos grėsmė demokratijai. Tai, kas dabar vyksta, iš esmės yra civilizacijos konfliktas, mano įsitikinimu, tarp autoritarinės pasaulio dalies, kartu korupcinės, kleptokratinės pasaulio dalies, ir demokratinės pasaulio dalies. Bet aš paminėčiau daug konkretesnį pavyzdį ir pasiremsiu buvusiu Baltųjų rūmų, dabartinės administracijos Baltųjų rūmų, ekonomikos komandos nariu Dž. Salivanu, kuris ne tik pats sau padarė išvadą, bet ir viešai paskelbė, jau pasitraukęs iš Baltųjų rūmų, ką jis suprato derėdamasis dėl prekybos klausimų su Kinija, kokią jis pats sau padarė išvadą. Praėjusių metų rugpjūtį žurnale „The Atlantic“ jis labai aiškiai parašė, kad visa tai, kas atrodo derybos dėl prekybos, iš esmės yra dėl demokratijos. Čia yra jo išvada.
Trečias dalykas yra ekonominės grėsmės, tai yra ne tik infrastruktūra, apie kurią mes daug kalbame, netgi turime įstatymus, kurie šiek tiek mus lyg ir saugo nuo tų grėsmių. Bet aš kalbėčiau apie tai, kokią grėsmę, pavyzdžiui, kelia (apie tai, ko mes iš viso nešnekame) pati prekyba su Kinija. Mes labai, vėlgi pritarčiau ponui K. Andrijauskui, turėtume studijuoti tiek Kiniją, tiek kitų šalių patirtį, kuri labai aiškiai rodo, kad per pastaruosius dešimt metų Kinija daugiau kaip dešimt kartų įvedė ekonomines sankcijas, kurios virto vienokia ar kitokia maža arba didesne ekonomine krize toks valstybėms, įvairioms pasaulio valstybėms. Tai yra jeigu mes plėtosime santykius su Kinija net ir grynai prekybos srityje, mes dar labiau didinsime grėsmę ateityje. Fintechas yra paminėtas net mūsų VSD ataskaitoje. Būtent pandemija išryškino tiekimo grandinių priklausomybės grėsmes.
Karinės grėsmės. Prisiminkime, 2017 metais vėl tas pats Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimas, Kinijos laivai buvo Baltijos jūroje. Mums dažnai atrodo, kad ta Kinijos grėsmė yra kažkur labai toli, bet net ir kalbant apie tai, kas vyksta šiuo metu Indijoje, ten yra okupuota dalis, labai nedidelė dalis, bet dalis Indijos teritorijos. Ją okupavo Kinija.
Karinėje srityje jau minėjau tuos laivus, bet ne tik laivai. Kinija labai aktyviai veikia kartu su Rusija. Rusija jau dalinasi savo naujausiomis technologijomis, tikrai visai neseniai įvyko tas lūžis, bet šiuo metu Rusija jau dalinasi savo naujausiomis karinėmis technologijomis su Kinija. Tai vėl šis aljansas kelia didžiulę grėsmę.
Ir penktas yra visiškai aiškus, ką mes visi matėme, prie to ilgiau nesustosiu, tuo labiau kad ponas K. Andrijauskas tą minėjo, tai yra vidaus saugumo grėsmė. Tai, ką mes matėme praėjusių metų rugpjūčio 23 dieną. Bet jeigu mes pažiūrėsime į pasaulinę praktiką, mes pamatysime, kad čia nėra jokia išimtis. Tos grėsmės irgi yra labai labai rimtos. Ką mes darome visų šitų grėsmių akivaizdoje? Visų šitų grėsmių akivaizdoje, aš vis labiau pastebiu, mes atsidūrėme padėtyje, kai Lietuvos politika Kinijos atžvilgiu lemia, kad renkamės Kinijos interesus savo sąjungininkų ir mūsų pačių interesų sąskaita. Paminėsiu du pavyzdžius.
Mano įsitikinimu, pirmasis pavyzdys yra 17+1 formatas. Bet kas, bet kuris analitikas pasaulyje jums pasakys, kad 17+1 formatas Kinijos pusės yra skirtas tam, kad būtų suskaldyta Europos Sąjunga. Ar mūsų interesas yra skaldyti Europos Sąjungą? Aš tuo tikrai labai abejočiau.
Antras dalykas, Lietuva liko vienintelė iš visų kaimyninių valstybių, kuri iki šiol yra nepasirašiusi memorandumo su Jungtinėmis Valstijomis dėl 5G ryšio. Taip, aš girdėjau, kad Vyriausybė ruošiasi tą pasirašyti, bet mes atsidūrėme tokioje padėtyje, kai, dar kartą pakartosiu, net ir vėlavimas kai kur, kai kuriose srityse mums tikrai lems mūsų nacionalinio saugumo klausimų kaina.
Grėsmių akivaizdoje… Aš tuo ir baigsiu. Bet visada dažniausiai yra sakoma, tai ką jūs siūlote? Ypač kai kalba analitikai, dažniausiai yra klausiama, o ką jūs siūlote. Aš jau kurį laiką iš esmės bent jau viešai komunikuoju labai paprastą dalyką. Mano įsitinimu, Lietuvai yra būtina maksimalaus atsiribojimo nuo Kinijos politika. Aš nesakau, kad tai yra vienos dienos reikalas. Aš nesakau, kad mes galime daryti staigius sprendimus, bet aš visiškai sutinku su ponu K. Andrijausku, kad mes turime visišką manevro laisvę. Šiuo metu mes dar ją turime. Kuo mes labiau gilinsime savo net ir ekonominę integraciją su Kinija, ekonominius santykius, tuo mažiau manevro laisvės mes turėsime. Būtent todėl mums reikalinga to maksimalaus atsiribojimo nuo Kinijos strategija. Kuo ilgiau mes delsime, neturėdami tokios strategijos arba jos nevykdydami, tuo brangiau mums ateityje tai kainuos.
Paskutinis dalykas, kuris susijęs su Kinija, bet, manyčiau, čia yra jau būtent bendros strategijos Azijos atžvilgiu dalis, tai maksimalios santykių su Taivanu plėtros politika. Tai yra ne tik dėl to, kad vieniems ar kitiems patinka Taivanas ar nepatinka. Taivanas jau įrodė per pandemiją, kokią reikšmę jis turi būtent atsveriant Kinijos grėsmes. Jeigu Taivano būtų klausoma, aš manau, kad mes ir šitos pandemijos, bent jau tokios, kokią turime dabar, nebūtume turėję. Deja, Taivano niekas neklauso ir tai kainuoja mums patiems. Taivanas mums yra svarbus ir dėl to, kad Taivanas mus gali pamokyti, kaip atsispirti toms Kinijos grėsmėms. Turbūt visi jūs esate girdėję apie tai, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra rodomos Vakaruose, ypač Jungtinėse Valstijose, kaip tos, kurios gali pamokyti Vakarus, kaip atsispirti Rusijos grėsmėms.
Lygiai tą patį vaidmenį vaidina Taivanas. Ir nepasinaudoti šia padėtimi, mano įsitikinimu, yra mažų mažiausiai kvaila. Todėl būtent maksimali santykių su Taivanu plėtros politika, mano galva, mums yra tiesiog būtina. Ir čia aš jau kalbu ne apie tiesiog ekonominius santykius, aš kalbu apie būtinybę persvarstyti ir tą mūsų dogmą, kurią mes patys sau priėmėme, tai yra vienos Kinijos politika. Mano galva, vienos Kinijos politika neatitinka Lietuvos interesų. Tai tuo ir norėčiau baigti. Jeigu bus klausimų, mielai atsakysiu. Ačiū.
Pranešėjų atsakymai į Seimo narių klausimus
PIRMININKĖ. Labai ačiū. (Plojimai) Gerbiami kolegos, nors pirmos dalies diskusijos laikas baigėsi, aš siūlau pratęsti dešimt minučių, nors jau yra antros diskusijų dalies pranešėjai, ir užduoti klausimus. Klausti – kaip visada minutė, atsakyti – dvi minutės. Pirmas klausia M. Adomėnas.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Ačiū. Aš norėčiau paklausti pranešėjų. Ar, jų manymu, dabar priimtas Nacionalinio saugumo įstatymas, kuris paliečia Honkongą ir faktiškai sunaikina vienos šalies dviejų sistemų tvarką, nėra nauja Kinijos veiklos fazė, kai jos pačios pasirašytų tarptautinių sutarčių yra atvirai nesilaikoma? Ir ar tai nereiškia naujo agresijos lygio, į kurį Vakarai turėtų labai principingai ir strategiškai reaguoti? Ačiū.
PIRMININKĖ. Kam klausimas?
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Tam, kas ryšis atsakyti.
M. LAURINAVIČIUS. Labai trumpai. Aš vėlgi palyginsiu su Rusija. Prisiminkime Budapešto memorandumą ir kaip tai tas Budapešto memorandumas, kurį pažeidė Rusija, paveikė pasaulinę saugumo situaciją. Tai lygiai tas pats dabar vyksta Honkonge, lygiai tas pats vyksta su Kinija. Jeigu mes, kaip Vakarai, kaip demokratinis pasaulis, sugebėsime sustabdyti Kiniją kažkur toliau, yra dar tokia strategija kaip priešo stabdymas, tai yra tolesnėje, ne savo teritorijoje, jeigu mes sugebėsime sustabdyti, tai tuo mažiau arba kuo labiau sugebėsime sustabdyti, tuo mažiau grėsmių bus mums. Bet tikėtis, kad ir kažką padariusi Honkonge Kinija sustos, yra visiškai naivu.
PIRMININKĖ. Ačiū už atsakymą. Klausia Ž. Pavilionis.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Gal irgi Mariui klausimą. Galvoju, ką mes galėtume čia Seime padaryti iki rinkimų ir po rinkimų, kad ta strategija atsirastų, kad tas strateginis mąstymas atsirastų, ką galėtume kartu sukurti?
M. LAURINAVIČIUS. Ta pačia analogija su Rusija pasiremsiu, ką aš nuolat kartoju, kad problema yra ne idėjų, ką daryti, trūkumas, problema yra politinė valia. Jeigu Seimas turi politinės valios, tai Seimas tikrai turi daugybę instrumentų daryti įtaką Vyriausybės politikai, net jeigu ji yra kokia nors kitokia, galų gale daryti įtaką net ir Prezidentui, tai yra siūlyti įvairiausias idėjas. Tam daryti yra daugybė… yra Seimo rezoliucijos, yra Seimo klausymai, yra įvairiausių, įvairiausių formų, kurios netgi pačios diskusijos prasme, ir tikrai labai sveikinu šiandienos diskusiją, net ir pačios diskusijos prasme turi labai labai didelę įtaką.
PIRMININKĖ. E. Vareikis.
E. VAREIKIS (MSNG). Mano klausimas gal iš pradžių būtų jaunimui, tai yra gerbiamam K. Andrijauskui, bet kartu ir M. Laurinavičiui. Žinote, teoriškai viena Kinija nebūtinai reiškia Pekino dominuojamą Kinijos Liaudies Respubliką. Tuo metu, kai buvo sukurtas konceptas „viena Kinija (Zhongguo)“, tai yra Vidurio valstybė, bet kai mes sakome: „viena Kinija“, tai mūsų galvoje dažniausiai yra komunistų partijos valdoma Pekino valdžia. Tai mes gal ir galime neatsisakyti iš principo vienos Kinijos, bet ką reiškia viena Kinija, mes privalome aiškintis. Viena Kinija tai nereiškia Kinijos Liaudies respublikos su kažkokiomis smulkiomis mažumomis, tokiomis kaip Honkongas ar Taivanas. Viena Kinija – taip, tikriausiai yra kiniškos kultūros paveldo regionas, kuriame santvarkų, sistemų ir visko galbūt gali būti daug. Ar ne?
K. ANDRIJAUSKAS. Dėkui. Iš tikrųjų tai yra labas geras pastebėjimas. Tiesiog priminsiu, kad Taivano sala (oficialiai vis dar Kinijos Respublikoje) yra didžiulis iššūkis komunistų partijos valdomai Kinijai jau vien dėl to, kad ji demokratizuota panašiu metu kaip mes. Jau vien dėl to, kad ji tapo postmodernia ir labai sėkminga ekonomika, tai automatiškai yra ir kultūrinis, ir politinis iššūkis komunistų partijai, nes parodo, kad nėra kinų kultūroje, civilizacijoje ir tradicijose kažko tokio, kas prieštarautų demokratijai kaip tokiai. Tai iš tikrųjų yra labai didelis tapatybinis iššūkis, taip pat išryškėjęs per pastarąjį pusmetį, kai Taivanas labai akivaizdžiai parodė, kaip galima sėkmingai kovoti su pandemija, agresyviai nesikišant į savo šalies gyventojų privatų gyvenimą, veiklą ir taip toliau. Be jokios abejonės, tai yra tiesa.
Kalbant apie vienos Kinijos principą arba politiką, čia ne visai yra tapatūs dalykai. Mums vėlgi reikia suprasti, kad tai yra jau nusistovėjusi norma. Šiuo atveju mes tada galėtume būti, pretenduoti, jeigu sektume jūsų pasiūlymu, labai įdomiu, būti normos kūrėjais ir normos siūlytojais. Tai yra kažkas tikrai kokybiškai nauja. Čia taip pat daug ir jūsų, gerbiami kolegos Seimo nariai, girdėjau, kalbėjo apie Taivano momentą kaip Islandijos momentą.
Aš manau, kad tai yra svarstytina, bet tai bus labai rimtas pokytis status quo ir tarptautiniuose režimuose. Bet vėlgi priminsiu, kad štai buvo klausimas ir apie Honkongą, taip pat kažkiek atliepia tai. Kinija yra labai didelė problema ir dėl to, kad tarptautinė teisė jai nelabai rūpi. Ji labai selektyviai tai daro. Mums, kaip mažai valstybei, tai yra labai pavojingas signalas dėl to, kad mažųjų valstybių egzistencija paremta sąjungininkais ir tarptautinėmis taisyklėmis. Kinija kelia pavojų abiem šiems aspektams. Ačiū.
PIRMININKĖ. Gerbiamas Mariau Laurinavičiau, dar norite papildyti?
M. LAURINAVIČIUS. Aš tiktai vieną pastabą. Šiaip visiškai pritariu tam, ką pasakė ponas K. Andrijauskas, bet vieną pastabą. Jeigu kas nors dar turėjo iliuzijų, kad yra galima, esant dabartiniam Kinijos režimui, vienos Kinijos ir skirtingų sistemų ta tokia sandara, tai manau, kad po to, kas įvyko Honkonge, tų iliuzijų nebeliko.
PIRMININKĖ. Dėkui už atsakymus. Klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Aš norėčiau Lietuvos ekspertų paklausti štai tokio klausimo. Prieš mėnesį man teko skaityti Lietuvos televizijos portale (turiu atsivertęs ir dabar) vieną padiskutavimą. Mūsų politologas M. Laurinavičius ir Kardifo universiteto teisės profesorius S. Radčenka polemizuoja apie tai, kas būtų, jeigu Lietuva pripažintų Taivano nepriklausomybę. Lietuvos ekspertas taip abejoja, mano, kad čia būtų labai didelė blogybė, sukeltų baisią reakciją ir mes nuo to nukentėtume, o štai užsienio ekspertas sako – nieko nebūtų, čia kaip tigrą pabaksnoti per grotas. Netgi išreiškė tokį apgailestavimą, kad Vakarai nusigręžė nuo Taivano, netgi tie, kurie buvo jį pripažinę nepriklausoma valstybe, atšaukė.
Aš norėčiau lietuvių paklausti. Kas būtų, jeigu mes išdrįstume tokį žingsnį žengti? Kaip jūs tai vertinate? Ar tai tik hipotetiškas pasvarstymas, ar mes galėtume eiti link tokios politikos? Aš nežinau, čia provokacija, ne provokacija, bet aš taip… Man įdomu.
M. LAURINAVIČIUS. Aš kaip ir, man rodos, jau savo pasisakyme pasakiau, kad, mano įsitikinimu, ta vienos Kinijos politika, kurios Lietuva iki šiol laikosi, šiuo metu nebeatitinka Lietuvos interesų. Aš manau, kad netgi mes pripažinę, tai yra atsisakę vienos Kinijos politikos… aišku, būtų įvairių tiek ekonominių pasekmių, tiek diplomatinių pasekmių. To nereikia neigti. Bet bendrąja prasme mes iš to tiktai išloštume. Net ir ekonomine prasme. Pažiūrėkime, ką mes, įvykdydami aktyvią prokinišką politiką, tai yra, na, tos Kinijos kaip galimybės politiką, pasiekiame. Jeigu mes atsivertume Taivanui ir politiškai, tai ekonominė nauda, mano įsitikinimu, iš to būtų milžiniška, milžiniška. Tai yra Taivanas netgi galėtų būti Lietuvos vartais į Aziją toliau, tai yra galimybių, būtent galimybių langas, kuriuo Lietuva galėtų pasinaudoti. Aišku, visados yra baisu tą daryti pirmiems, bet jeigu mes atmestume savo baimes, aš manau, kad tai yra iš tiesų viena iš galimybių, kuria mes turėtume pasinaudoti.
K. ANDRIJAUSKAS. Dėkui, čia labai įdomus klausimas. Man apskritai hipotetika ir kontrafaktiniai klausimai patinka, bet aš, kadangi vis tiek esame tokioje garbioje auditorijoje ir Seimo plenarinių posėdžių salėje, norėčiau akcentuoti, kad, man atrodo, tai būtų labai rimta problema mums ir diplomatiškai. Mes galime įsivaizduoti, tarkime, kad Jungtinės Amerikos Valstijos paplekšnotų mums per petį, kas tikrai yra, nemanau, kad faktas, bet daugelis mūsų partnerių ir draugų, tarkime, Europos Sąjungoje labai to nenorėtų. Ekonominiai ryšiai tarp didžiųjų Europos Sąjungos valstybių su Kinija yra tokie… vėlgi, kad jų manevro laisvė yra mažesnė negu mūsų, ir mes galime atsidurti labai paradoksalioje situacijoje, kad mus pradės spausti, na, hipotetiškai tokie veikėjai kaip Briuselis, Berlynas, Paryžius ir taip toliau. Potencialiai tai būtų labai rimta. Iš principo lyginimas su Islandija prieš 30 metų yra prasmingas, bet struktūra, tarptautinė struktūra taip pat yra kitokia. Dėkui.
PIRMININKĖ. Labai ačiū pirmos diskusijų dalies pranešėjams. Gerbiami kolegos, klausti laikas baigėsi. Dar kartą dėkoju M. Introvinjei, K. Andrijauskui ir M. Laurinavičiui už įdomius pranešimus, naudingą informaciją, kuri buvo pateikta Lietuvos Respublikos Seime. Dar kartą labai labai jums ačiū.
14.42 val.
Diskusija „Koronaviruso pamokos ir pasekmės sveikatos apsaugai“
Antrasis mūsų diskusijos klausimas – „Koronaviruso pamokos ir pasekmės sveikatos apsaugai“. Iš tikrųjų kaip ir karantinas vakar baigėsi, tačiau ekstremali situacija Lietuvoje išlieka, todėl manau, kad tikrai labai naudinga tema, naudinga diskusija, ir apgailestauju, kad valdančiosios daugumos atstovai tik pavieniai dalyvauja šitose diskusijose. Manau, kad tikrai daug praranda negirdėdami pirmos dalies diskusijos, tuo labiau įvertinant ir dabartines koronaviruso pandemijos pamokas ir pasekmes sveikatos apsaugai tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje. Ir pirmas pranešėjas – E. Činas, Taipėjaus misijos Baltijos šalims vadovas. Prašau. (Plojimai)
Taipėjaus misijos Baltijos šalims vadovo Endžio Čino pranešimas
E. ČIN. Ekscelencijos Seimo nariai, Pirmininko pavaduotoja, šiandien stoviu prieš jus ir man didelė garbė pasinaudoti šia galimybe ir trumpai pristatyti Taivano patirtį. Prieš tai vyko labai karšta diskusija. Manau, kad turėčiau ką nors pasakyti apie Taivaną. Mūsų oficialus pavadinimas yra ne Taivanas, bet Kinijos Respublika, ir mes esame viena iš pirmųjų valstybių, kuri atkūrė diplomatinius santykius su Lietuva. Taigi čia sustosiu ir tęsiu savo pranešimą.
Mes priėmėme labai veiksmingas ir efektyvias politikos priemones tam, kad kovotume su pandemija, ir jos iš tikrųjų pasirodė esančios labai veiksmingos. Taigi norėčiau išvardyti pagrindines tas priemones. Viena iš jų – tai pažangus pasirengimas ir ankstyvas atsakas į pandemiją. Per pastaruosius 17 metų nuo SŪRS protrūkio 2003 metais Taivanas buvo nuolat pasirengęs naujų infekcinių ligų grėsmei. Mes turėjome labai liūdnų pasekmių tuo metu, todėl ryžtingai ir nedvejodami ėmėmės veiksmų, kad stabdytume infekcijos protrūkį.
Taigi Taivanas yra nuolat pasirengęs tokių infekcinių ligų grėsmei. Mes ryžtingai ir nedvejodami ėmėmės veiksmų, kai 2019 m. gruodžio 31 d. Kinijoje pirmą kartą buvo patvirtintas naujos pneumonijos protrūkis. Taip pat buvo įgyvendinti dinaminiai pasienio karantino priemonių planai, kurie buvo palaipsniui didinami, remiantis epidemiologiniais tyrimais. Taigi nuo 2019 m. gruodžio 31 d. buvo įvestas karantinas ir atliekamas tiesioginiais skrydžiais iš Uhano atvykstančių keleivių karščiavimo patikrinimas.
2020 m. sausio 20 d. buvo aktyvuotas Centrinis epidemijų valdymo centras ir įkurta reagavimo komanda, kuri buvo už tai atsakinga. Centrinis epidemijų valdymo centras gali veiksmingai integruoti įvairių ministerijų išteklius ir visiškai pasišvęsti kovai su epidemija.
Vasario 11 dieną buvo uždrausta atvykti visiems Kinijos gyventojams į mūsų šalį. Sveikatos būklės deklaravimas ir 14 dienų karantinas namuose pradėtas taikyti keleiviams, atvykstantiems iš šalių, išvardintų trečiojo lygio įspėjimuose. Be to, Taivanas įdiegė elektroninę atvykstančiųjų karantino sistemą. Tai yra įdomi sistema. Atvykstantys keleiviai galėjo pasinaudoti tokia paslauga. Savo mobiliuoju telefonu, per savo mobilųjį telefoną jie galėjo kreiptis ir prašyti sveikatos būklės paso. Visa tai buvo sujungta su vyriausybinėmis sistemomis, kurios vėliau galėjo teikti priežiūros paslaugas ir medicininę pagalbą. Taip pat buvo sukurtas daugiasluoksnis epidemijos stabdymo tinklas naudojant technologiją ir inovacijas, kurios leidžia Taivanui stebėti ir sekti kontaktus, efektyviai įvesti karantiną.
Nuo šių metų sausio mėnesio sveikatos draudimo, muitinės ir imigracijos tarnybų integruota skaitmeninė duomenų bazė prieinama medicinos įstaigoms ir vaistinėms, kad būtų galima stebėti iš didelės rizikos zonų grįžtančius asmenis. Asmens kelionės istorija dabar saugoma valstybinėje sveikatos draudimo kortelėje, siekiant įspėti gydytojus apie galimus atvejus ir užkirsti kelią viruso perdavimui bendruomenėje. Dėl tų, kurie yra namų karantine arba izoliacijoje, Vyriausybė dirbo su komunikacijų operatoriais, kad per GPS sektų jų buvimo vietas. Karantino (…) pagal atitinkamus įstatymus ir kitus teisės aktus skiriamos baudos arba jiems taikoma privaloma izoliacija.
Taip pat Taivano vyriausybė ėmėsi tinkamų priemonių, kad užtikrintų aprūpinimą būtinomis medicininėmis priemonėmis ir apsaugos priemonėmis. Taigi jau nuo vasario mėnesio Taivanas greitai išplėtė veido kaukių vidaus gamybos linijas, paremtas viešojo ir privataus sektorių partneryste. Vasario 6 dieną valstybinio sveikatos draudimo vaistinėse ir vietos sveikatos priežiūros įstaigose buvo įvesta kaukių įsigijimo kvotos sistema – kiekvienam asmeniui pagal vardą ir pavardę. Vėliau ši sistema buvo papildyta kaukių užsakymo galimybe internetu. Taigi žmonės galėjo užsisakyti internetu kaukių (…) norimoje parduotuvėje. Taigi pagal šią sistemą visi Taivano gyventojai gali įsigyti pigių chirurginių kaukių.
Be visų mano išvardintų priemonių, noriu dar paminėti, kodėl mes sėkmingai įveikiame šią pandemiją. Per COVID-19 protrūkį buvo pateikta skubi ir skaidri su COVID-19 susijusi informacija, taip skatinant socialinį stabilumą ir didesnį piliečių atsparumą. Buvo rengiamos spaudos konferencijos. Taip pat mes didinome piliečių atsparumą melagienoms ir dezinformacijai, su kuriomis nuolat susiduria Taivanas.
Taip pat norėčiau pabrėžti, kad informuotumas apie riziką ir Taivano plačiosios visuomenės disciplina yra dar vienas esminis Taivano sėkmės elementas. Svarbu yra tai, kad vyriausybės sprendimų priėmimo procesas buvo labai skaidrus, ir tai paskatino Taivano piliečių pasitikėjimą vyriausybės priemonėmis.
Taigi kokie gi buvo mūsų kovos rezultatai? Aišku, buvo priimta daug kitų priemonių, bet aš tiesiog išvardinau pačias svarbiausias. Taigi, apžvelgiant rezultatus, patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius Taivane išlieka mažas. Taivanas yra viena iš nedaugelio šalių, kuri galėjo užtikrinti ir išlaikyti maksimaliai normalų gyvenimo būdą, su laisvu judėjimu, be mokyklų uždarymo, bendruomenės ir miestų uždarymo. Taigi, šiandienos duomenimis, yra patvirtinta 445 užsikrėtimo atvejai ir septynios mirtys, pabrėžiu: septynios mirtys.
Norėčiau pasakyti, kad mes suprantame, kad būdami pasaulinės bendruomenės nariai mes jaučiame pareigą pasidalinti savo patirtimi su kitomis šalimis. Ir taip galėtume padaryti, jeigu Taivanui būtų suteikta galimybė ir tinkama vieta Pasaulio sveikatos organizacijoje.
Prieš baigdamas savo pristatymą norėčiau pasakyti, kad už visos sėkmingos istorijos slypi karčios ir skaudžios pamokos, kurias išmokome iš 2003 metų SŪRS protrūkio. Taigi reikia mokytis iš praeities. Turime daryti teisingus dalykus dabar, kol dar nėra vėlu. Noriu pasakyti, kad Taivanas gali savo patirtimi pasidalinti su visu pasauliu. Taigi norėčiau pasinaudoti proga ir padėkoti jums ir visiems tiems, kurie palaiko Taivano siekį dalyvauti Pasaulio sveikatos organizacijoje. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Dėl vedimo tvarkos – M. Adomėnas. Prašom.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Aš norėčiau iš tiesų Seimo vardu padėkoti ambasadoriui E. Činui. Pačiu koronaviruso pandemijos įkarščiu, kai Vilniuje buvo karantinas, jo pastangomis Lietuva gavo medicininių kaukių siuntą iš Taivano tada, kai jų ypač reikėjo, ji buvo perduota Lietuvai būtent per šiuos Seimo rūmus. Ačiū jums, ambasadoriau, už jūsų pastangas ir ačiū Taivano vyriausybei ir Taivano žmonėms. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dar kartą ačiū visų vardu. O dabar kviečiu į tribūną R. Isevičienę, šeimos gydytoją, Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos valdybos narę, kuri tikrai turbūt žino, kokios pasekmės sveikatos apsaugai ir kokios koronaviruso pamokos. Prašau, daktare.
Šeimos gydytojos, Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos valdybos narės Rasos Isevičienės pranešimas
R. ISEVIČIENĖ. Laba diena, esu šeimos gydytoja, nepriklausau jokiai politinei partijai ir atstovauju Lietuvos šeimos gydytojų profesinei sąjungai. Taip pat esu tas žmogus, kuris kiekvieną dieną dirba pirminėje sveikatos grandyje, šiandien reikėtų sakyti, bando ten išgyventi ir kiekvieną dieną stengiasi padaryti ką nors, kad išgyventume ne tik mes, bet ir pacientai. Pamokų buvo, jas pamatėme, išmokome ir dabar reikia su tuo ką nors daryti.
Kokios buvo didžiausios problemos, jūs tikriausiai ir patys daugiau mažiau nutuokiate. Viena iš jų buvo patenkamumas pas šeimos gydytoją ar pas kitus specialistus, nes tvarka nebuvo aiški, iki galo sutvarkyta ji taip ir nebuvo. Kai kurios gydymo įstaigos per tris mėnesius taip ir nepatvirtino registracijos pas specialistą tvarkos, kiekvienas skyrius turėjo ją vis kitą, žmogus, kuris turėjo registruoti pacientus pas specialistus, buvo šeimos gydytojas. Tai labai gerai parodo požiūrį į žmones, į mokslą, kaip mes mokame išnaudoti tuos, kuriuos tiek metų ruošiame, apkraudami darbu, kurį gali daryti žmogus, net neturintis aukštesniojo išsilavinimo.
Bet vis dėlto buvo ir gerų dalykų, kurie yra labai svarbūs. Jeigu mes tai akcentuosime, aš manau, bent jau šiek tiek pajudėsime. Visų pirma vis dėlto pamatėme, kad šeimos gydytojas automatiškai nebeturėjo pildyti dalies dokumentų, kuriais esame apaugę iš visų pusių, ir sugebėjo atlikti telefonines konsultacijas, teisingai diagnozuoti ligas. Ir vis dėlto ta mūsų seniai galvota idėja, kaip bendradarbiauti su šeimos gydytojais, šeimos gydytojų su specialistais, pajudėjo, ir nuotolinės konsultacijos, pasirodo, gali vykti ir gali vykti puikiai. Tam reikia tik daugiau iniciatyvos, tvarkos ir viskas gali puikiai judėti.
Kitas dalykas, sumažėję pacientų srautai į skubios pagalbos skyrius vėlgi rodo, kad pacientai moka diferencijuoti savo būklę tarp skubios, ūmios ir neūmios ir iškilus grėsmei skubios pagalbos skyriuose užsikrėsti koronavirusu COVID-19 važiuojančių ten neurgentinės pagalbos ženkliai sumažėjo. Bet vis dėlto tos problemos, kurios atsirado, nebuvo tokios išdygusios kaip grybai po lietaus. Jos buvo ilgą laiką, mes apie tai kalbėjome ir rodėme pirštu. Ir dar kartą norime apie tą patį.
Jau 1991 metais buvo aišku ir mūsų Vyriausybei, kad pirminė sveikatos grandis, žiūrint į užsienio patirtį, gali aptarnauti 80 % pacientų poreikių ir gali daryti tą puikiai. Vis dėlto kodėl tai nevyksta? Todėl kad pamažu mes augom, apaugom pažymų rašymu, siuntimu, rašinėjimu. Labai trumpas pavyzdys. Kodėl šeimos gydytojas turi rašyti pažymą, kad moteris laukiasi, jeigu ji turi nėščiosios kortelę, jeigu viskas yra suvesta e. sveikatoje ir ji gali atsišviesti išrašus netgi iš ambulatorinės kortelės. Kodėl mes turime vis dar rašyti, perrašinėti specialistų atsakymus siųsdami žmogų į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą. Tai, ką parašė specialistas, yra ne taip suprantama, kaip tie patys žodžiai perrašyti šeimos gydytojo? Tokių absurdų yra labai labai daug. Bet tą darydami mes sukuriame eiles, mes vis sukame tą patį mechanizmą. Mes siuntinėjame pacientus po trijų, šešių, dvylikos mėnesių pas specialistą tam, kad galėtume pratęsti kompensuojamą vaistą net ir tada, kai mūsų kompetencijos užtenka būklei įvertinti, ir mes matome, ir pats pacientas mato, kad būklė nekito ir tas pats vaistas yra skiriamas dešimt metų. Bet vėl sukame tą patį eilių mechanizmą. O tie, kuriems iš tikrųjų reikia pagalbos, jos ir negauna. Kiek bus dabar tokių žmonių, kurie eis dėl vaistų pratęsimo? Be galo daug. Kaip seksis tiems, kurie… Tai galiu būti ir aš, tai galite būti ir jūs, kuriems prireiks skubios pagalbos, specialisto pagalbos, ir mes jos negausime, nes patys užkimšome visus gydytojus ne urgentiniais ir ne tokiais svarbiais dalykais.
Kitas dargi labai svarbus dalykas. Šeimos gydytojas dabar konsultacijai gali skirti nustatytas dešimt minučių, iš jų: trys minutės pokalbiui su pacientu (aš kalbu greitai, nes esu taip įpratusi, bet tikrai tuo nesidžiaugiu), pusantros minutės apžiūrai. Ne taip mes esame mokyti, ne taip norime dirbti. Kiekvieną dieną mes kovojame su savo moraliniais principais, nes dirbti taip, kaip norime ir kaip turime, mes negalime. Ir visa kita – dokumentacijos pildymas, nes esame tikrinami. Ligonių kasos, ne paslaptis, ir kitos instancijos taip ir ieško būdų, kaip grąžinti dalį pinigų į biudžetą, jeigu jau mes ten kažkur kažką neva pražiūrėjome, o kartais tiesiog norėdami pacientui padėti pratęsėme tą kompensuojamąjį vaistą vienu mėnesiu ilgiau.
Laikas labai teka, bet, kaip sakė mūsų profsąjungos pirmininkė, mūsų sveikatos apsaugos sistema serga ketvirtos stadijos vėžiu. Net ir pats geriausias ministras per vieną kadenciją, deja, jos neišgydys. Todėl aš čia ir esu, todėl kalbu jums visiems, nes tam reikia ilgamečių pastangų.
Dar kitas dalykas. Kas labai svarbu pirminei sveikatos priežiūros grandžiai? Mes turime teikti nepertraukiamą sveikatos priežiūrą. Užsienio šalys tai supranta kaip šeimos gydytojo ir paciento nuolatinį kontaktą, sekimą, siuntimą pas specialistą esant reikalui, vėlgi grįžimą ir toliau bendravimą su pacientu. Vis dėlto Lietuvoje tai suprantama kaip paslaugų tiekimas 24 valandas per parą, septynias paras per savaitę. Pirminės sveikatos priežiūros įstaigos neturi tokio finansavimo, kad galėtų užtikrinti tokią sveikatos priežiūrą, todėl jos turi sudaryti sutartį su skubiosios pagalbos centrais. Pacientai tai supranta ir tuo naudojasi. Didelė dalis pacientų vyksta į skubiosios pagalbos centrus visai ne urgentinės pagalbos, nes suskaudo nugarą, nes neprisiskambina šeimos gydytojui, nes norėjo, kad gal geriau apžiūrėtume, ir taip toliau, ir panašiai. O už tai sumoka ne pacientas, bet pirminės sveikatos priežiūros įstaiga. Žmonės nesupranta, kad taip jie apvagia patys save, nes lėšas mes turime ribotas. Tai, ką užuot mokėję skubiosios pagalbos skyriams, mes galėtume panaudoti pacientams tirti arba personalui samdyti, kad racionalizuotume darbą. Bet kas pasakys pacientams – atleiskite, jūs turite susimokėti, nes tai nebuvo urgentinė pagalba? Tam reikia drąsos ir valios. Taip.
Ką mes dabar matome? Pacientai yra nepatenkinti, nes jie negauna… Pusantros minutės apžiūros yra per mažai, todėl jie suka ir suka ratus pas vieną, pas kitą specialistą, nes galiausiai nori kur nors būti apžiūrėti. Šeimos gydytojai ir kiti gydytojai yra perdegę. Mes paimame gabiausius žmones, gabiausius jaunuolius, išmokome, investuojame keliolika metų į mokslą ir tada pasodiname į visą šitą buhalterinį aparatą, kuris nori nenori priveda prie perdegimo.
Taigi, jeigu nutiktų taip, kad tektų rinktis, kuo būti – ar tuo pacientu, kuris bus apžiūrėtas per pusantros minutės, ar gydytoju, nuolatos kovojančiu su savo moraliniais įsitikinimais ir su visais reikalavimais, kurie yra užkrauti ant mūsų pečių, labai norėčiau, kad netektų jums pajusti nei viena, nei kita. Bet jūs galite būti tie, kurie inicijuoja pokytį. To mes iš jūsų tikimės ir linkime. Labai ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Labai ačiū. Ačiū, daktare. Tikrai davėte ir namų darbų politikams.
Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidento Šarūno Narbuto pranešimas
Dabar kviečiu Š. Narbutą – Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentą.
Š. NARBUTAS. Gerbiami Seimo nariai, šiandien stoviu prieš jus kaip pacientų atstovas. Aš pats 13 metų sergu kraujo vėžiu – leukemija, todėl gydymo įstaigų veiklą matau nuolat iš arti ir kartu įgarsinu iššūkius, su kuriais susiduria daugiau negu 100 tūkst. onkologinių pacientų, gyvenančių Lietuvoje. Savo pasisakyme išskirsiu tris problemas, kurias išryškino pandemija, ir pasiūlysiu tris pamokas, kurias verta išmokti mums visiems iki kitų koronaviruso bangų.
Pradėkime nuo problemų. Pirmoji – sunkus registracijos kelias. Apie tai kalbėjo ir prieš mane kalbėjusi šeimos gydytoja. Karantino metu įstaigos pacientus registravo kaip išmanė. Nesvarbu, ar pacientas paryčiais ruošėsi į talonėlių medžioklę prie įstaigos durų, ar bandė laimę prisiskambinti telefonu, kai tuo pat metu į liniją bando prisiskambinti dar 100 pacientų, ar žiūrėjo į kompiuterio ekraną laukdamas tos akimirkos, kai atsiras naujų laisvų laikų internetinėje registracijos sistemoje, bet kokiu atveju tada išgirsdavo, kad neužtenka tokiu būdu registruotis, nes registruoti pas specialistą turi šeimos gydytojas. Ir tik tada, kai šeimos gydytojas užpildys vis besikeičiančias formas siųsti, ir tik tada, kai jas užpildys teisingai, ir tik tada, jeigu specialistas tuo metu galės dirbti ir nelauks kito ciklo pradžios. Tuomet pacientas vėl registraciją turi pradėti iš naujo, tik jau pas kitą gydytoją, pas šeimos gydytoją, ir jau kitoje gydymo įstaigoje, ir jau pagal kitą registravimo tvarką.
Antra problema eina iš pirmosios. Tai ilgos laukimo eilės. Paskutinę gegužės savaitę apklausėme 670 onkologinių pacientų. Beveik pusė jų atsakė, kad karantino metu negavo onkologinių paslaugų. Nepriklauso nuo to, kokiame mieste gyvena, kokioje gydymo įstaigoje gydomi, kokia yra ligos stadija ir koks gydymas taikomas. Įprastai šiems pacientams paslaugos suteikiamos per savaitę, daugiausia per mėnesį. Šiuo metu jie registruojami vizito spalį, lapkritį, tai yra po penkių ar šešių mėnesių.
Tuo pačiu suprantame, kad dėl apsaugos priemonių naudojimo, atstumo išlaikymo, izoliacijos reikalavimų, dezinfekcijos įstaigos niekaip negalėjo ir šiuo metu dar negali priimti įprasto pacientų srauto. Šiandien dalis įstaigų jau dirba ir dviem pamainomis, tyrimus atlieka ir iki 21 valandos, ir iki 22 valandos vakaro. Operacijų vadovo sprendimu, priimtu birželio 16 dieną, įstaigos iki rugpjūčio mėnesio įpareigotos pasiekti nuo 70 % iki 80 % įprasto pacientų srauto. Džiugu, kad Santaros, Kauno klinikos, Nacionalinis vėžio institutas tokias apimtis pasiekė jau šio mėnesio pradžioje, bet daugumai įstaigų reikia pasitempti. Jeigu nepavyks to padaryti, dabar esamos penkių, šešių mėnesių eilės dar labiau ilgės. Anksčiau piktinomės, kad eilėse tenka laukti du tris mėnesius, dabar džiaugiamės, kad iš viso mus užregistruoja vizito.
Trečia problema eina iš antrosios. Tai nediagnozuoti pacientai ir progresuojančios ligos. Akivaizdu, kad pacientams laukiant pagalbos kelis mėnesius komplikacijų skaičius, mirtingumo skaičius taip pat padidės. Mes ir taip žinome, kad mirštamumas nuo įvairių ligų mūsų Marijos žemėje yra daug didesnis, palyginti su Europos Sąjungos vidurkiu. Tragiška gyvenimo trukmės ir sergančiųjų sunkiomis ligomis išgyvenamumo statistika po koronaviruso bangos taps dar tragiškesnė. Bet tą statistiką mes matysime net po metų ar pusantrų.
Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai primena, kad dėl pirmosios koronaviruso bangos visuomenės sveikatą tuo pačiu paveikė dar trys bangos. Antroji – tai dėl negalėjimo laiku suteikti pagalbą ūmiomis ligomis sergantiems pacientams. Visų pirma tai ir infarktai, ir insultai. Karantino metu girdėjome ne vieną istoriją, kai pacientai, laukdami COVID-19 testų atsakymų Skubiosios pagalbos skyriuje, mirė arba kai infarktą patyrusio paciento pervežti nebuvo kam, arba kai neatsirado gydymo įstaigos, galinčios tokį pacientą priimti,
Trečioji banga – dėl atidėtų vizitų lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams. Apie tai aš jau kalbėjau – ilgos eilės. Ir nuotolinės konsultacijos čia nėra panacėja, nes, kaip matome, konsultacijų suteikiama daug, bet vis tiek susidaro pusmečio laukimo eilės. O tai ir yra tas cunamis, kuris nustelbs koronaviruso bangą.
Ketvirtoji banga – dėl visuomenės psichinės sveikatos blogėjimo. Kitaip tariant, turėsime daugiau depresijų, daugiau priklausomybių, daugiau savižudybių. Visos šios bangos yra vienodai svarbios, apie visas turime kalbėti, nes visos jau yra čia ir dabar.
Na, o dabar apie pamokas. Pirmoji – finansavimas. Kaip beskaičiuotume, sveikatos sektoriui trūksta lėšų. Europos Sąjungos valstybės narės vidutiniškai sveikatos sektoriui skiria 10 % BVP. Lietuvoje, dabar matysime, traukiasi mūsų ekonomika, gal ir pasieksime nepilnus 7 %. Bet ir trečdalį šios sumos mes sumokame iš kišenės, tai yra ne PSDF lėšos, tai yra mūsų priemokos, tai yra mokamos paslaugos. EBPO, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, būtent dabartinį priemokų lygį vadina oficialiai katastrofiškais mokėjimais (catastrophic payments). Tai, kad gydymo įstaigos braška per siūles, matome visi. Mato žiniasklaida, matote jūs, politikai, mato gydytojai, mato pacientai. Mes, pacientų, medikų organizacijos, gydymo įstaigos ir universitetai, jau vieningai kalbame, kad reikia nacionalinio susitarimo dėl sveikatos sistemos ateities. Jeigu mes galime susitarti, norime tikėti, kad po rinkimų susitarti pavyks ir politinėms partijoms.
Antra pamoka. Mes privalome išnaudoti visą gydymo įstaigų tinklą, kalbu ir apie rajonines gydymo įstaigas ir apie privačias laboratorijas, ir diagnostikos centrus. Didžiosiose gydymo įstaigose butelio kaklelis šiuo metu yra būtent diagnostikų tyrimo dalyje. Pas specialistą mums ir pavyksta užsiregistruoti, ir matome, kad laukti reikia mėnesį laiko, o diagnostinių tyrimų, tarkime, radiologinių tyrimų, tenka laukti tris mėnesius ir ilgiau. Valstybinės ligonių kasos požiūris tiek į privačias gydymo įstaigas, tiek į rajonines privalo keistis, nes tik į visas gydymo įstaigas žiūrėdami kaip į sąjungininkus, o neskirstydami į savus ar svetimus mes galime pažaboti eiles.
Trečia pamoka – aiškios taisyklės, kaip reikia registruotis vizito pas gydytojus. Tam turime įrankių ir gerųjų patirčių. Pavyzdžiui, Kauno poliklinika, Vilniaus Centro poliklinika išorinių skambučių centrus naudoja jau kurį laiką ir jie sugeba aptarnauti tūkstantinius pacientų srautus, ne visada tuo pačiu realiu metu, bet atsiųsdami automatines žinutes ar perskambindami, kai atsilaisvina linija. Išankstinė pacientų registracijos sistema, kurią anksčiau visi žinojome kaip sergu.lt, technologiškai šiuo metu jau yra pajėgi registruoti visų Lietuvos gydymo įstaigų, visų gydytojų visus laikus, papildomų milijonų dar sudeginti nereikia. Tačiau jau dabar išleista sistema stovi nenaudojama. Visi pamatėme, kad sveikatos sistemą mokame sustabdyti, tačiau šiandien matome, kad sveikatos sistemą įjungti yra daug sudėtingesnis uždavinys.
Raginu ir jus, gerbiami Seimo nariai, dabar, o ne po rinkimų, veikti ir dabar spręsti problemas, kai eilės sveikatos sektoriuje yra pusė metų, o ne metai, kai grėsmingesnė po rinkimų gali (…) medikų perdegimo banga, o ne kita koronaviruso banga.
Pabaigoje norisi ne tik kritikuoti, dejuoti, bet ir pasidžiaugti. Nuo penkiamečio iki senjoro – visi išmokome rankų plovimo, dezinfekavimo, kosėjimo etiketo. Tokio rezultato nebūtume pasiekę turbūt ir milijonus investavę į visuomenės švietimą žiniasklaidos priemonėse. Lietuvoje testavimo apimtys taip pat yra tarp geriausių pasaulyje. Koronavirusu sirgusių asmenų skaičius yra ženkliai mažesnis, nei prognozavo ekspertai pandemijos pradžioje. Per mėnesį suteikiama šimtai tūkstančių nuotolinių konsultacijų, lyginant su keliais tūkstančiais per visus 2019 metus. Bet dėl būtent medikų ir kitų sveikatos sistemos darbuotojų vienybės ir atsidavimo mes dabar visi šiandien galime džiaugtis vasara, o ne sėdėti namuose.
Pacientų vardu tariu nuoširdžiai ačiū medikams. Prisiminkime juos ir visi kartu galvokime, kaip išspręsti problemas ir po rinkimų, kalbant apie sveikatos sistemos finansavimo problemas. Svarbiausia – visus iššūkius mes įveikėme kartu susitelkę, nelaukdami gelbėtojų iš ministerijų, bet pilietiškai aukodami lėšas, pirkdami apsaugos priemones, mokydami vaikus iš televizijos ekranų, savanoriaudami. Tai mus visus praturtino, tai mus ir suartino.
Baigdamas noriu padėkoti ir jums, Seimo nariai, už solidarumą, už greitus sprendimus nuotoliniuose posėdžiuose ir už inicijuojamas diskusijas apie mūsų visų ateitį. Ačiū jums.
Pranešėjų atsakymai į Seimo narių klausimus
PIRMININKĖ. Labai ačiū. Gerbiami kolegos, kaip ir pirmuoju atveju, jeigu jūs sutinkate dešimt minučių klausti. Fiksuojame laiką. Ar sutinkate – dešimt minučių? Mes atsiliekame. Pirmoji klausia P. Kuzmickienė.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Nuoširdžiai dėkoju pranešėjams už tikrai įdomus pranešimus, už išsamią…
PIRMININKĖ. Kalbėkite per mikrofoną.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Nuoširdžiai dėkoju pranešėjams už įdomius pranešimus, už išsamią apžvalgą, kuo šiandien gyvenate gydymo įstaigose. Kaip tik šiandien po mūsų pasikalbėjimo svarstysime rezoliuciją ir kalbėsime apie labai svarbią temą – apie medicininių paslaugų prieinamumą. Ir aš norėčiau pasiteirauti R. Isevičienės. Pasakykite, su kokiomis eilėmis susiduriate savo darbe? Kokios jos dydžio? Ar yra prieinamos paslaugos kitų specialistų? Ir ką siūlytumėte daryti pirmiausia, kad būtų galima išspręsti šią problemą?
R. ISEVIČIENĖ. Kadangi iš dalies dirbu privačioje įstaigoje, per dieną mūsų klientų aptarnavimo centras vakar sulaukė 7 tūkst. skambučių. Tikrai neturime tokių galimybių ir net nesvajojome, kad galėtų būti toks skaičius skambučių ir galėtume tiek aptarnauti. Pasimetimas didžiulis, nes žmonės vis tiek neprisiskambina, skambina gydytojams asmeniškai ir tai kelia chaosą. Suprantu, kad toks skambučių skaičius yra ne iš gero gyvenimo, žmonėms jau reikia pagalbos, reikia būtinai, reikia greitai ir turime ką nors su tuo daryti.
Ko mes norime, ko mes prašome? Mes prašome kiek įmanoma šiuo laiku sumažinti visą biurokratinę naštą ir visų žmonių siuntinėjimą, kai to nereikia, kad galėtume skirti laiko tiems, kuriems iš tikrųjų turime skirti. Ir mes labai svajojame apie IT sistemos veiklą. Mums labai svarbu ir labai reikia, kad kuo geriau funkcionuotų e. sveikata, kad ji būtų patogi ne tik gydytojui (ji nėra patogi niekam dabar, bet tebūnie), kad ji būtų kuo patogesnė gydytojui, niekas nepagalvojo, kad ji turi būti patogi ir slaugytojui, nes slaugytojas mums yra be galo reikalingas, svarbus ir gali daug nudirbti, ir kad tai būtų patogu pacientui, nes vis tiek sulaukiame skambučių iš pacientų, kad nemoka pasižiūrėti COVID-19 atsakymo ir taip toliau.
Du pagrindiniai dalykai: IT ir biurokratiją kaip nors prašau…
PIRMININKĖ. Dėl vedimo tvarkos – G. Landsbergis.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Aš kreipiuosi į valdančiuosius, gal jie galėtų pratęsti savo buvimą ne posėdžių salėje, nes šiek tiek sunku klausytis pranešėjų.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, salėje tikrai labai daug kalbų. Gerbiamos kolegės valstietės, jei norite pasikalbėti, tai gal už durų prašom.
Toliau klausia D. Šakalienė.
D. ŠAKALIENĖ (LSDPF). Iš esmės jau iš dalies kaip ir atsakė į mano klausimą, bet vis dėlto norėčiau sudėlioti aiškiai taškus. Manau, turbūt visi sutinkame, kad COVID-19 pandemija ir karantinas iš esmės atskleidė labai daug įsisenėjusių sistemos problemų: biurokratizmą, gydomojo ir administracinio darbo neatskyrimą, gydytojų perdegimą, viršvalandžių, atlyginimų problemas ir taip toliau. Bet jeigu taip galėtumėte pora sakinių ar keliais punktais apibendrinti, jūsų vertinimu, tiek iš gydytojų pusės žiūrint, tiek iš pacientų pusės žiūrint, kokios buvo didžiausios klaidos padarytos pandemijos pirmosios bangos metu ir ką mes turėtume įvertinti ruošdamiesi ateinančioms kitoms bangoms, kad patirtume mažiau streso, būtų susikaupęs mažesnis nesuteiktų planinių paslaugų kiekis ir mažiau nukentėtų medikų ir pacientų?
Š. NARBUTAS. Aš pradėsiu tuomet, ačiū už klausimą. Gal kitus akcentus negu pranešime akcentuosiu. Manau, kad nebuvo teisinga taip išskaidyti didžiųjų įstaigų darbą, kitaip sakant, mes didžiąsias įstaigas turėjome kaip kovidines ligonines ir matome, kad ten įsimetus židiniui (Klaipėdos universitetinė ligoninė) iš esmės paralyžiuojamas visų kitų klinikų darbas. Visi kiti pacientai laukia ir negauna gydymo. O matant, kiek buvo tų kovidinių pacientų, tikrai ir viena gydymo įstaiga visą srautą būtų sugebėjusi priimti. Tai, matyt, čia ir yra ta pamoka, kad gal nereikia visų didžiųjų įstaigų vienu metu sustabdyti, nes kitaip sugebame, matome, Vėžio institutas nebuvo kovidinė įstaiga, bet pacientų srautai ten buvo didžiausi, nebuvo nė vieno COVID-19 užsikrėtusio mediko, nebuvo ten užsikrėtusių pacientų ir tai leido mums suteikti turbūt tūkstančiais daugiau paslaugų, palyginti, jei tai būtų daroma vien tik universitetinėse ligoninėse.
Kitas momentas. Matyt, iš pradžių atrodė, kad kiekviena įstaiga yra palikta likimo valiai, nes mes turime, atrodo, iš viršaus nuleidžiamus sprendimus, bet nėra apsaugos priemonių, nėra aiškumo, kokiu būdu pacientus registruoti, nėra aišku, ar specialistas atvažiuos, ir tada, atrodo, čia kiekvienas yra už save: universitetinės ligoninės – sau, rajoninės ligoninės – sau, šeimos centrai – sau, privačios įstaigos išvis negali veikti. Tai pacientas, tuo metu keliaudamas, kur gali gauti paslaugą, turbūt turi apskambinti dešimt įstaigų, kad surastų nors vieną, kurioje dirba specialistas, kad galėtų užsiregistruoti po kelių mėnesių.
Tiek trumpai.
R. ISEVIČIENĖ. Ačiū už klausimą. Jeigu iš gydytojų pozicijos, trūko tvarkos, vieningos, bendros, kaip jau ir sakė kolega, tvarkos tokios, kuri apimtų visas gydymo įstaigas, nes net mes patys, būdami medikai, negalėjome patarti pacientui, kaip jam prieiti prie kvalifikuotos pagalbos. Jeigu mes nesugebame sutvarkyti paties pirmojo laiptelio, tai yra patekimo pas gydytoją, per tris mėnesius nesugebėjome to padaryti, kokią mintį mes suponuojame pacientui? Mes sugebame dirbti apskritai? O mes sugebame gydyti? Tai buvo labai svarbu.
Kitas dalykas. Tikiuosi, jeigu vėl grįžtų kas nors panašaus, nebūsime tokie užsidarę, pamažu pacientus mokysime registruotis, nesibūriuoti prie durų, bet bendra visoms įstaigoms numatyta tvarka su aiškiais kriterijais ir gairėmis mums leis pacientus priimti, įsileisti į gydymo įstaigas ir sėkmingai dirbti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Aš norėčiau gydytojos paklausti. Ar aš teisingai supratau, kad COVID infekcija buvo sėkmingai įveikta, bet ji įveikta daugelio kitų negydomų ligų sąskaita, kai jos buvo atidėtos, nebegydomos. Tai faktiškai daugelio ligonių sąskaita išspręsta viena problema.
R. ISEVIČIENĖ. Ačiū už klausimą. Tos problemos tokios didelės, na, mes gerai susitvarkėme, ir jos tokios didelės, kaip čia tikėjomės, nebuvo. Tikrai buvo galima suteikti, manyčiau, pagalbą kitiems pacientams. Negalima vienareikšmiškai teigti, kad mes pražudėme dalį žmonių, nes tie, kurie kreipėsi, pagalbą gavo, tik tai buvo daug sunkiau padaryti. Na, yra, kaip yra. (Balsai salėje) Taip, aš pati turiu tos patirties, labai sunkios, su pacientais, kuriems būtinai reikėjo ekstrinės pagalbos, tai kainavo ne valandos trukmės patirtį, o trijų parų, kad pacientas papultų į trečiojo lygio gydymo įstaigą. Taip, visokių tų įvykių buvo, vieni papuolė, kiti, matyt, nepapuolė. Buvo, kaip buvo, tikimės, kad pasimokysime ir daugiau taip nebus.
PIRMININKĖ. Ir paskutinė klausia A. Bilotaitė.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiama posėdžio pirmininke. Pirmiausia akivaizdu, kad pandemija išryškino sistemines problemas. Čia išgirdome tokį siūlymą – nacionalinio susitarimo poreikį. Akivaizdu, sisteminių problemų yra seniai, bet jos dar labiau išryškėjo, ir jei jo nebus, aš manau, kad rezultatas bus nekoks. Mums visiems yra aiškus postūmis tai daryti.
Bet klausimas bus gerbiamam Šarūnui. Jūs minėjote, kad rezultatų to, kad pacientai negalėjo gauti tinkamos ir laiku gydymo paslaugos, pasekmės išryškės tik po pusantrų arba po metų. Bet gal jau ir dabar yra kažkokios galbūt ne statistikos, skaičių, duomenų, informacijos apie tuos atvejus, kiek žmonių nukentėjo, realiai nukentėjo jų sveikata arba tiesiog tuos žmones mes praradome?
Š. NARBUTAS. Aš tik galiu pakartoti. Mes klausėme pacientų, kiek jie laukė laukimo eilėse, gavo paslaugą ar ne, ir pamatėme, kad onkologinės paslaugos karantino laikotarpiu buvo teikiamos kaip skubioji pagalba. Vadinasi, tu turėjai pacientui atvykus sugebėti ją suteikti. Bet ir tai daugiau negu pusė pacientų tos pagalbos negavo. Bet mes klausėme, ar tie pacientai kreipėsi dėl kitų ligų, kurios nesusijusios su onkologinėmis ligomis, ir ten pamatėme, kad 70–80 % pacientų pagalbos negavo. Apie tai ir kalba šeimos gydytoja.
Mes neturime statistikos, kiek per tuos tris mėnesius ligos progresavo, pablogėjo ar žmonių numirė, todėl ir reikia ilgesnio laikotarpio. Bet naivu tikėtis, kad įtakos nebus. Jeigu iš tikro mes teisingai, na, vienodai kalbame ir su šeimos gydytoja, jeigu pacientas net negali patekti per pirmą barjerą gauti paslaugą, tai ką tu gali kalbėti apie gydymą? Vadinasi, visas sprendimas yra nukelti pasekmes ateičiai.
Mes ir taip turėjome daug barjerų. Pacientams, galiu sakyti, yra džiunglės norint patekti į gydymo įstaigą, ar pirminį lygį, ar antrinį, ar viešą, ar privačią, nes tvarka skiriasi, suprask, kada tau reikia primokėti, kada nereikia, kada yra oficialu, kada yra mokama paslauga. Per daug sudėtingų dalykų. Karantino laikotarpiu tos visos braškančios siūlės ir neatlaikė. Ir ką padarė sistema, tiesiog užsispazmavo, taip reikia sakyti, susispaudė savyje ir sakė, na, mes nežinome, jeigu negalime priimti, tai ir nepriimsime.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ačiū abiem pranešėjams, daktarei Rasai ir gerbiamam Šarūnui už atsakytus klausimus, už pranešimus ir geros kloties jums. Tikėsimės, kad sveikatos apsaugos sistema tikrai pajudės į priekį nesipriešinant, o dirbant dėl pacientų ir neapsunkinant medikų darbo. Labai jums ačiū.
15.25 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl susidariusios grėsmingos situacijos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo srityje“ projektas Nr. XIIIP-5007 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Gerbiami kolegos, pagal darbotvarkę dabar turėtų būti Seimo rinkimų įstatymas, tačiau aš siūlau logiškai po šitos diskusijos pateikti Seimo rezoliuciją „Dėl susidariusios grėsmingos situacijos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo srityje“. Pranešėja – P. Kuzmickienė.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų tikrai nuoseklu dabar kalbėti apie šią rezoliuciją, kurią netrukus pristatysiu. Pranešėjai padarė labai gerą įžangą ir man tik teks apibendrinti rezoliucija dėl iš tikrųjų grėsmingos situacijos sveikatos priežiūros srityje. Kartu ją rengėme su kolegomis I. Šimonyte, V. Čmilyte-Nielsen, A. Armonaite, J. Sabatausku ir kolega A. Matulu.
Rezoliucija atsirado po keleto susitikimų su sveikatos apsaugos bendruomenėmis, pacientų organizacijomis, medikų organizacijomis, privačių gydymo įstaigų atstovais ir tų regioninių įstaigų vadovais, ir didžiųjų sveikatos paslaugų teikėjų įstaigų vadovais. Iš tikrųjų šioje rezoliucijoje išdėstyti dalykai, apie kuriuos būtent medikų bendruomenė ir kalba.
Apie ką tai yra? Kovo 16 dieną paskelbus karantiną iš tikrųjų sveikatos sistema buvo išjungta ir įjungti ją dabar visu pajėgumu nėra paprasta. Tai suprantama. Laikinai apriboti sveikatos apsaugos tas paslaugas iš tikrųjų pačioje pradžioje buvo būtinas dalykas, kad būtų užkardyta pandemija ir jos plitimas. Tačiau verta pažymėti, kad tuo pat metu nebuvo įvertinta ir pasiruošta, kaip suvaldyti tas sukeltas neigiamas pasekmes kitų ligų gydymui ir prevencijai, kaip tai atsilieps psichinei sveikatai, emocinei visos visuomenės būklei ir kokią pagalbą galėsime vėliau suteikti.
Reikia pastebėti, kad situaciją gerokai apsunkino ir sveikatos apsaugos ministro įsakymai, kurie nustato dar griežtesnes sveikatos priežiūros įstaigų veiklos taisykles, naujus ribojimus medicinos darbuotojams ir iš tiesų paralyžiuoja jų patį darbą. Kas antra diena sulaukiama naujų įsakymų. Pasak tiek medikų, tiek pacientų bendruomenių, jie vieni kitiems prieštarauja, griežtina sąlygas, kelia naujus reikalavimus. Tai yra daugiau direktyvos, o ne pagalba sveikatos paslaugas teikiančioms įstaigoms. Nėra jokio konsultavimosi ir nėra jokio pasitarimo prieš priimant tokius įsakymus. Nėra bendraautorystės, kas, atrodytų, būtų labai svarbu.
Jau girdėjome situaciją dėl onkologinių ligų ir ta situacija tikrai yra nemaloniai iškalbinga. Pusę onkologinių pacientų, kurie kreipėsi konsultacijos, jos negavo. Dar blogiau yra su kitomis ligomis sergančiaisiais. Yra daug ligonių, sergančių lėtinėmis ligomis: širdies, kraujotakos sistemos, endokrininės sistemos, nervų sistemos ligomis. Būklė tų žmonių, kurie negauna šiandien paslaugų, ne tik kad negerėja – blogėja, ir blogėja gana sparčiai.
Kyla tokių klausimų, pasvarstymų. Greičiausiai matėte tokius nerimastingus pateiktus statistinius duomenis, pagal kuriuos yra stipriai išaugęs mirčių skaičius žiūrint į šių metų kovo–gegužės mėnesius ir lyginant su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu. Šis mirčių skaičius yra išaugęs 10 %, apie 400 atvejų. Kas tai yra, kokie tai skaičiai, ką jie mums pasako? Greičiausiai mes turėsime ir vėliau skaičiuosime didelius nuostolius dėl to, kas dabar yra nesuvaldoma ir kokių paslaugų, kokio gydymo negauna pacientai.
Medikų ir pacientų bendruomenė nuogąstauja, kad sveikatos reikalų ministras pasinaudoja šia ekstremaliąja situacija – pandemijos paskelbimu, ir priima įsakymus ir sprendimus neišdiskutavęs su sveikatos sistemos dalyviais ir socialiniais partneriais. Paprastai dalis tų priimtų sprendimų yra nesusijusi su pandemija ir ekstremaliąja situacija. Galbūt tai yra pasinaudojimas pertvarkyti įstaigas ir supaprastinti, ir padaryti sprendimus tokius, kokių anksčiau, na, tuos nevykusius sprendimus, kurių anksčiau, deja, nepavyko įgyvendinti.
Situacija kritinė, mes šia rezoliucija teikiame ne tik situacijos apibendrinimą, bet mes teikiame ir siūlymus pirmiausia atšaukti perteklinius ministro įsakymus, draudimus, kuriais jisai apibrėžia darbo organizavimo ciklais įsakymus, ir visa kita. Na, o sistemos pertvarkos sprendimus reikia priimti vėliau, juos gerai išdiskutavus su sveikatos bendruomene.
Jau girdėjome – per dieną 7 tūkst. skambučių, neįmanoma dirbti ir kokybiškai, ir atliepiant pacientų lūkesčius, todėl reikia pertvarkyti patį pacientų registravimo paslaugos organizavimo procesą, galbūt steigti skambučių centrą. Kas dar yra svarbu? Nedelsiant reikia atnaujinti reikiamus diagnostinius tyrimus, labai svarbus momentas dėl prevencinių programų. Vis dėlto tai, ką būtų galima užčiuopti šiandien ir nustatyti – kad šiandien praleidžiamas labai svarbus laikas ir galbūt vėliau tai gali kainuoti labai didelius nuostolius ir turėti blogų žinių mums visiems.
Visa kita, aišku, yra išdėstyta rezoliucijoje, greičiausiai jūs pasiskaitėte. Kas labai svarbu yra, į ką, mes manome, reikia atkreipti dėmesį, kad tikrai reikia, sukvietus socialinius partnerius, medikų bendruomenes, pacientų bendruomenes, tartis ir galvoti, kaip pasiruošti žiemos sezonui, kaip mes pasitiksime galimą antrąją pandemijos bangą, tam neatidėliodami turime turėti sprendimus.
PIRMININKĖ. Kolege, trumpinkite pateikimą.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Tokia ta rezoliucija. Man atrodo, ji labai atliepia šiandienos situaciją, šiandienos jauseną. Kviečiu jai pritarti.
PIRMININKĖ. Ne apie jausmus kalba. Dėkoju. Klausia P. Urbšys.
P. URBŠYS (MSNG). Gerbiamoji Seimo nare, ar jūs esate tikra, kad bus pritarta rezoliucijai, kai jūs į pavadinimą iš karto įrašėte „grėsminga situacija“?
Ir antras klausimas yra toks, jeigu nebus priimta rezoliucija, ar jūs nemanote, kad mes, kaip Seimo nariai, galime išnaudoti tam tikras galimybes, kad galėtume inicijuoti tam tikrus klausimus? Vienas iš tokių klausimų būtų, kiek per tą karantino laikotarpį yra mirę žmonių ir nuo kokių ligų?
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Labai jums ačiū. Geras tiek vienas, tiek kitas klausimas. Rezoliucija pabrėžia situacijos rimtumą. Tas žodis tikrai, manau, nėra per didelis. Jis nusako tai, ką jūs jau girdėjote, o iš tikrųjų reikės kreiptis į atitinkamas institucijas išsiaiškinti, ką vis dėlto reiškia tas fiksuotas mirčių skaičius ir ką mes turime daryti skubiai ir nedelsdami, kad tas skaičius neaugtų, o mes galėtume suvaldyti situaciją.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūs atsakėte į visus klausimus. Nėra daugiau klausimų. Diskusija. Kviečiu diskutuoti P. Urbšį.
P. URBŠYS (MSNG). Gerbiami Seimo nariai, iš tikro mes galime pažiūrėti į šią iniciatyvą kaip į opozicijos norą dirbtinai užaštrinti esamą problemą. Bet sutikite, mes susiduriame su tikrai neeiliniu išbandymu, kaip ir visas pasaulis, su ta pandemija, kuri iš esmės vienaip ar kitaip mus užklupo nepasiruošusius. Ir dabar, ką mes matome dėl sveikatos paslaugų, iš tikro tai neatliepia gyventojų lūkesčių. Ir tai, kad be koronaviruso kitų ligų neegzistuoja, yra neteisinga.
Akivaizdu, kad gyventojų, sergančių būtent tomis mirtinomis ligomis, statistika yra ženkliai didesnė negu nuo koronaviruso. Ir tai, kad yra galimybė įsigilinti, kur slypi šios problemos priežastys, kodėl sveikatos apsaugos sistema, iš vienos pusės, buvo mesta plikomis rankomis prieš koroną, toks užsikrėtimų skaičius tarp medikų buvo tik tose valstybėse, kur korona buvo įsisukusi taip, kad tas mirtingumas buvo ženkliai didesnis negu Lietuvoje. Bet kartu dabar ta sistema funkcionuoja taip, kad kiek galima maksimaliai apsaugotų nuo koronos užkrato, bet iš esmės pats ligonis, pats pacientas paliktas tam tikram išgyvenimui. Iš savo aplinkos asmeniškai nepažįstu nė vieno, kuris būtų užsikrėtęs ar miręs nuo koronaviruso. Bet per tą karantino laikotarpį teko sudalyvauti ketveriose laidotuvėse pagyvenusių pažįstamų asmenų, kurie mirė nuo insulto ir nuo infarkto. Mes turime žinoti tiesą. Kokią kainą mes sumokėjome dėl koronaviruso?
Nėra normalu, kad dabar nustatyta medikų skatinimo sistema, kai jiems mokama tik tada, jeigu jie kaip nors prisiliečia prie asmens, kuriam yra identifikuotas koronavirusas. Mes jau turime šiandien kitokių absurdų. Jeigu, esant koronavirusui, yra dar kita gretutinė liga, žmogus miršta nuo kitos ligos pasekmių, tada medikas kone prašo artimųjų – gal galima vis dėlto įrašyti koronavirusą, nes nuo to jam priklausys priemoka. Ir šiuo atveju mes turime absurdišką situaciją, kad pati medikų skatinimo sistema iškreipia būtent paslaugos teikimą.
Aš sveikinčiau šią rezoliuciją, bet tas žodis „grėsmingas“ iš tikrųjų nuteikia iš karto labai neigiamai valdančiuosius. Aš matau, kaip jie politiškai dabar yra įsitempę, iš tikro, ko gero, jie balsuos prieš, nes savotiškai yra taip, jie manys, kad jeigu mes balsuosime už šią rezoliuciją, tarsi bus suabejota tais nuopelnais, kuriuos valdantieji padarė koronaviruso metu. Bet, gerbiamieji valdantieji, aš noriu jums priminti. Jeigu mes turime sakyti ačiū, tai visų pirma Lietuvos žmonėms. Jų dėka, jų dėka koronaviruso pasekmės yra tokios, kad mes galime tiesiai, drąsiai žiūrėti žmonėms į akis.
PIRMININKĖ. Dėkui. Gerbiami kolegos, dabar priėmimas. Keturi – už, keturi – prieš. P. Urbšys – už. Ačiū, atsisakė.
Gerbiami kolegos, dėl ko balsuosime, paskaitysiu. Priimti rezoliuciją be pataisų. Balsuojame.
Šios rezoliucijos priėmimas
Balsavo 81 Seimo narys: už – 41, prieš – 5, susilaikė 35. (Plojimai) Rezoliucija priimta be pataisų. (Gongas)
15.41 val.
Seimo rinkimų įstatymo Nr. I-2721 38 straipsnio 3 dalies pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5000 (pateikimas)
Gerbiami kolegos, toliau dirbame pagal darbotvarkę – Seimo rinkimų įstatymo 38 straipsnio 3 dalies pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5000. Kviečiu į tribūną R. Morkūnaitę. Gerbiami kolegos, dėmesio! Pateikimas. Seimo rinkimų įstatymo 38 straipsnio 3 dalies pakeitimo įstatymo projektas.
Toliau posėdžiui pirmininkauja Seimo Pirmininko pavaduotojas gerbiamas J. Liesys.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, šiandien noriu paprašyti jūsų palaikymo įstatymo projektui, susijusiam su Seimo rinkimais ir piliečių teise būti labiau informuotiems apie kandidatus. Tai tikrai ilgo pristatymo šitam klausimui nereikia, aš manau, kad jūs ir patys esate susipažinę su klausimo esme.
Mūsų su kolega G. Landsbergiu siūlymas, kad žmonės, kandidatuojantys į Seimą ar į kitus rinkimus, pateikdami pareiškinius dokumentus, pildydami anketą, nurodytų, ar per pastaruosius metus buvo pripažinti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos turėję pažeidimus pagal įstatymų numatytą tvarką. Manau, kad tai prisidėtų prie skaidrumo, žmonės būtų labiau informuoti ir tai galėtų padėti lemti jų apsisprendimą. Kviečiu palaikyti.
PIRMININKAS (J. LIESYS, LSF). Laba diena. Klausti niekas nebenori. Motyvai dėl viso. J. Razma. Prašom.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, šiaip, žinoma, nėra gerai, kai mes Seimo rinkimų įstatymus taisome likus nedaug laiko, bet šiuo atveju tikrai jokio… tai nėra koks nors rinkimų procesą esmingai veikiantis pasiūlymas. Aš manau, tikrai bus naudinga, jeigu greta įvairių dabar anketoje nurodomų dalykų, svarbių rinkėjams, bus žinia ir apie tai, ar kandidatas yra patyręs viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktą. Nes vis dėlto jis pretenduoja į aukščiausias viešąsias pareigas ir ta aplinkybė, aš manau, turėtų būti išryškinta ir turėtų būti rinkėjams svarbi.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiamas A. Gumuliauskas.
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). Aš sutikčiau, kad tokia pataisa būtų kitiems rinkimams, todėl, gerbiamas Jurgi, netaikykime dvigubų standartų. Kada mes pasiūlėme tą patį įstatymą, jūs pasakėte, kad iki rinkimų liko labai mažai laiko, mes negalime nieko daryti, deja, tas buvo nepriimta. Aš galvoju, kad taip, pasiūlymas yra geras, bet dabar iki rinkimų liko keturi mėnesiai, mažiau negu keturi mėnesiai. Aš manau, jeigu pakeistume įsigaliojimo datą, kad kitiems rinkimams, tada būtų galima balsuoti, bet dabar, aš manau, žaidimo taisyklių keisti nereikia.
PIRMININKAS. Dėkojame. Nuomonės skiriasi, balsuojame.
Užsiregistravo 80, balsavo 80: už – 33, prieš – 3, susilaikė 44. Po pateikimo nepritarta.
Balsuojame dėl įstatymo atmetimo arba tobulinimo. Kas už tobulinimą, balsuoja už, kas už atmetimą, balsuoja kitaip.
Užsiregistravo 80, balsavo 77: už – 51, prieš – 26. Įstatymas siūlomas iniciatoriams tobulinti.
Replika po balsavimo. Prašom, gerbiamas Sergejau Jovaiša.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū. Didžiai gerbiamas kolega Gumuliauskai, aš stebiuosi jūsų, kaip istoriko, atmintimi. 2016–2017 metais šitokį projektą aš pats teikiau du kartus. Tai buvo kadencijos pradžia. Jūs dabar sakote, kad reikėjo taip. Na, tai ir būtų taip. Kodėl jūs tada irgi nepritarėte, o dabar pamiršote? Gėda!
PIRMININKAS. Dėkojame už nuomonę.
15.46 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2021 metų paskelbimo Juozo Lukšos-Daumanto metais“ projektas Nr. XIIIP-4994 (pateikimas)
Gerbiami kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2021 metų paskelbimo Juozo Lukšos-Daumanto metais“ projektas Nr. XIIIP-4994. Pranešėja – R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. Prašom.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, irgi labai trumpai. Manau, kad J. Lukšos-Daumanto asmenybė jums sako labai daug, to tikiuosi. Birželio 15 dieną minint Lietuvos okupacijos 80-ąsias metines, liūdnas ir niūrias metines, užregistravome šį pasiūlymą specifiškai pasirinkę šią dieną, nes tai žmogus, įkūnijantis ir įprasminantis Lietuvos pasipriešinimą: ar tai būtų sovietinė okupacija, ar nacistinė okupacija. Labai kviečiu pritarti šiam siūlymui.
Tai žmogus, vienas ryškiausių partizanų, žinome jį kaip stiprų kovotoją, bet iš jo prisiminimų ir iš jo laiškų žinome ir kaip labai jautrų žmogų. Jo pagrindiniai nuopelnai ir turbūt jo atitikmuo galėtų būti šiuolaikinės specialiosios pajėgos. Jis vykdė unikalias užduotis, du kartus buvo prasiveržęs už geležinės uždangos ir iš tikrųjų visą savo gyvenimą kėlė valstybės interesus aukščiau asmeninių interesų. Atsisakęs savo galimai patogesnio gyvenimo, atsisakęs prisitaikyti, jis kovojo už mūsų visų laisvę suprasdamas, kad jo ir jo artimųjų, šeimos laisvė priklauso nuo valstybės laisvės.
Taigi labai tikiuosi, kad kitąmet galėsime deramai paminėti šio žmogaus 100-ąsias gimimo metines, ir kviečiu palaikyti.
PIRMININKAS. Dėkojame. Nepabėkite, jūsų nori klausti keturi Seimo nariai. Prašom, gerbiamas Povilai Urbšy.
P. URBŠYS (MSNG). Gerbiama Seimo nare, iš tikrųjų labai sveikintina jūsų iniciatyva, bet ar nemanote, kad mes, Seimo nariai, tampame tik tie, kurie prižiūri tas labai reikšmingas datas ar reikšmingas istorines asmenybes, nes nėra istorinės atminties įstatymo? Kad būtų šiuo atveju dar įgaliojimas tam tikrų institucijų ar komisijos, kuri iš tikrųjų sistemingai darytų šitą darbą, ir taip mes galėtume išvengti tam tikrų nesusipratimų. Būna taip, kad jau prasidėjo tie jubiliejiniai metai, tada suskanta Seimo nariai kaip nors įamžinti juos. Galų gale tai leistų suformuoti valstybės labai aiškią poziciją, kai priešiškos jėgos nori peržiūrėti mūsų istoriją ir nuvertinti mūsų istorines asmenybes.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Taikli jūsų pastaba. Kartais tie šventiniai paminėjimai ištinka netikėtai, kaip žiema kartais galbūt ištinka kelininkus, bet sisteminis požiūris į istorinės atminties klausimus, aišku, galėtų būti stipresnis.
Na, o tai, kad priešiškos… Negalėčiau sakyti, kad priešiškos valstybės, bet šiuo atveju Kremliaus, kaip valstybės pagrindinės institucijos, siekis primesti stalinistinį istorijos aiškinimą vis labiau atgyja. Todėl stiprintis tiek viduje, tiek sakant kolegoms užsienyje, skelbiant šią žinią, būtų, savaime suprantama, sveikintina ir reikalinga.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiamas A. Gumuliauskas.
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). Ačiū. Aš nekvestionuoju čia turinio – jis labai aiškus, bet ar jūs žinote, kad mūsų Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija yra nustačiusi tvarką? Faktiškai jūs dabar tikrai reikšmingos istorinės asmenybės metus skelbiate ir faktiškai stovime ties, sakykim, riba, nes 30 diena yra paskutinė diena, kurią galima skelbti metus, nes iš karto pagal nutarimo projektą mes kreipiamės į Vyriausybę, taip? Vyriausybė skiria lėšų būtent tų metų pažymėjimui. Šiandien yra likę keli posėdžiai, bet dar reikia turbūt ir apsvarstyti, taip? Ar jūs atsižvelgėte į tą faktą? Ar jūs nežinojote? Aš visą laiką žmonėms kartoju, kad yra tvarka. Jeigu norite paskelbti kitus metus kokius nors jubiliejinius…
PIRMININKAS. Laikas!
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). …tai reikia pavasario sesijoje. Ačiū.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Ačiū už pastabą. Tikrai nesinorėjo sudaryti kokių nors nepatogumų, bet aš manau, kad, kaip jūs ir pats sakote, iniciatyva turbūt nėra bloga, ir tikiuosi, kad bus tinkamai pasiruošta ir suspėta.
PIRMININKAS. Dėkojame. A. Anušauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiama kolege, prieš trejetą metų buvo diskusija dėl A. Ramanausko-Vanago ir būtent Seimo tada paskelbti metai išprovokavo, ko gero, kai kuriuos pasisakymus, kurie neatitiko tos istorijos. Visuomenė gerokai daugiau sužinojo. Aš priminsiu tiesiog, ir ar nėra tos baimės, kad šliūkštels ir apie J. Lukšą, kurio asmenybė daug kam kelia labai įvairių jausmų. Tuo labiau kad žmogus išaiškino tikrai ne vieną sovietinio saugumo agentą ir sovietinio saugumo operaciją.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Labai geras jūsų klausimas. Iš tikrųjų aš irgi galvojau apie tai, kad galime sulaukti įvairios reakcijos. Tam ne tik turime būti pasiruošę, bet, manau, esame pasiruošę. Prieš šį žmogų įvairių provokacijų jau ilgus dešimtmečius dar sovietiniais metais netrūko, bet tikrai mes esame, aš manau, atsparūs šioms netikroms naujienoms ir melagienoms. Todėl tikiu, kad valstybė susitelkusi sugebės apginti savo didvyrius.
PIRMININKAS. Ir klausia S. Tumėnas. Prašau.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiama pranešėja, ačiū už gražią iniciatyvą ir ačiū, kad sugrįžote prie savo pamatinių darbų, nuo kurių, man rodos, šiek tiek buvote atitrūkusi. Tačiau noriu pasiteirauti.
Pirma. Kokios priežastys, kad jūs čia viena teikiate? Ar tai nebūtų puiki priežastis neskirstyti pozicijos, opozicijos, jeigu jūs būtumėte pasiūliusi pasirašyti šitą teikimą ir opozicijos atstovams, pirmas dalykas, komisijai.
Antras dalykas. Ar nežadate sugrįžti dirbti į Valstybės istorinės atminties komisiją ir kokios priežastys, kad jūs taip netikėtai iš jos pasitraukėte?
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, kolega, už klausimus. Manau, kad ar priklausant vienai ar kitai komisijai, ar nepriklausant, darbus galima dirbti. Malonu, kad pasigendate, bet dėl opozicijos pakvietimo, tai yra pozicijos, ar daugiau kolegų iš opozicijos, tiesiog laikas taip lėmė, kad aš buvau apie tai pagalvojusi, bet dėl laiko stokos (ir čia ponas A. Gumuliauskas išsakė tuos terminus), aš tikiuosi, kad mes visi būsime tam tikra prasme signatarai balsuodami ir išreikšdami savo valią balsais. Tikiuosi jūsų palaikymo žmogui, kuris nesulaužė savo priesaikos, kuris išlaikė savo garbingą elgesį prieš valstybę ir prieš savo artimus. Manau, visiems mums geras pavyzdys. Dėkui.
PIRMININKAS. Dėkojame pranešėjai už atsakytus klausimus.
Dabar dėl motyvų. A. Anušauskas. Prašau.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, maža istorinė replika. 1951 metais sovietinis saugumas pirmą kartą siuntė dezinformaciją į Vakarus, klaidinančią, melagingą informaciją apie A. Ramanauską-Vanagą ir J. Lukšą-Daumantą. 1951 metais, prieš 70 metų. Prieš daugiau kaip du dešimtmečius apie šį asmenį buvo skleidžiama dar brutalesnė, jau šiais laikais galbūt sukurta dezinformacija, klaidinanti informacija, kur jo vardas buvo sąmoningai, klastingai siejamas su „Lietūkio“ garažo byla 1941 metais. Tuos dalykus reikia matyti ir žinoti. Aš manau, kad metai, kurie sutaps su daugybe datų, bus gera proga išsiaiškinti, kas, kur, kaip buvo, ir išsiaiškinti tikruosius istorinių asmenybių, tokių kaip J. Lukša-Daumantas, nuopelnus, kurie tikrai yra dideli.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiami kolegos, gal galime pritarti bendru sutarimu po pateikimo? Dėkoju, pritarta. Replika po balsavimo. Prašau. V. Kamblevičius.
V. KAMBLEVIČIUS (LSDDF). Mieli kolegos, iš tikrųjų labai gražus gestas, kad mes minime jo metines, bet aš noriu jūsų paklausti, ar nors vienas buvote nuvažiavęs pažiūrėti į jo žuvimo vietą? Mano supratimu, tą vietą reikėtų truputį tvarkingiau sutvarkyti.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiami kolegos, siūlomas pagrindinis komitetas – Švietimo ir mokslo komitetas, papildoma – Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Ir svarstysime birželio 25 dieną. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
15.57 val.
Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4496 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Valstybės tarnybos įstatymo 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4496. Pranešėjas – gerbiamas J. Razma. Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, tikiuosi, ne tik aš, bet ir daugelis iš jūsų, kai bendraujate ypač su savivaldybių administracijos atstovais, esate išklausę nusiskundimų dėl ilgai užtrunkančių valstybės tarnautojų konkursų skelbimų. Kaip žinote, mes priėmėme naują Valstybės tarnybos įstatymą, pakeista konkursų tvarka, ir mes, pasirodo, patys labai dosniai numatėme, kad konkursai gali būti skelbiami per šešis mėnesius vėliausiai. Aš kreipiausi į Valstybės tarnybos departamentą, reaguodamas į minėtus nusiskundimus, kodėl tie konkursai tiek ilgai trunka, tai ir gavau paprastą atsakymą: žiūrėkite, jūs mums net šešis mėnesius davėte, o mes, mat, kokie šaunuoliai, sugebame kartais tuos konkursus vidutiniškai per 77 dienas paskelbti. Bet ką reiškia laukti kad ir tas 77 dienas? Jeigu mes įsivaizduotume, kad tie valstybės tarnautojai ar savivaldybių darbuotojai neturi ką veikti, o tik užima tas vietas, tai galbūt galima būtų laukti ir pusę metų, ir metus, bet iš tikrųjų, aš manau, šiandien iš esmės visos pareigybės turi tą reikiamą krūvį ir labai sudėtinga organizuoti darbą savivaldybės administracijoje, kai pusę metų nėra žmogaus. Kas nors gali sakyti – yra galimybė įdarbinti laikinai, bet surask tu reikiamos kvalifikacijos žmogų laikinam darbui trims mėnesiams ar panašiai. Nėra taip paprasta.
Taigi mano siūlymas labai paprastas: vietoj tų šešių mėnesių atsilaisvinus pareigybei nustatyti maksimalią trukmę konkursui skelbti du mėnesius, na, tokią pat trukmę numatyti ir naujai įsteigtai pareigybei. O dabar buvo šeši mėnesiai atsilaisvinusiai pareigybei ir trys mėnesiai naujai pareigybei. Toks paprastas siūlymas. Aš manau, kad Valstybės tarnybos departamentas jau prie naujos tvarkos yra įpratęs, tikrai gali dirbti greičiau. Tos pareigybės kartojasi, konkursų komisijų principai yra išryškėję. Aš manau, kad tikrai du mėnesiai yra per daug. Nieko blogo nematyčiau, kad pareikalautume ir per vieną mėnesį paskelbti konkursą. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerbiamas pranešėjau, nepabėkite, jūsų nori paklausti K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, aš norėčiau paklausti (pritariu jūsų idėjai, labai stipriai pritariu) kodėl? Juk ir dabartinė įstatymo nuostata netrukdo greitai, operatyviai skelbti konkursus. Kodėl yra tempiama, galite įsivaizduoti? Ar čia tik paprastas aplaidumas – vienintelė priežastis?
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš manau, čia yra labai giluminiai valstybės tarnautojų šiandienos veikimo dėsningumai. Jeigu kas nors mato, kad yra šeši mėnesiai, negalvos per daug, kaip čia padaryti per mėnesį ar dar greičiau vykdyti. Jis mums patiems pirštu rodo, jūs patys, politikai, davėte tokį orientacinį terminą, tai ko jūs čia dabar iš manęs norite? Matyt, jūs čia taip suvokiate, kad darbas labai sudėtingas, trūksta resursų ar dar ko nors. Taip viskas ir sukasi. Retu atveju, matyt, dar dirbama kaip privačiame sektoriuje, kad jeigu tu ką nors gali padaryti greičiau ir žinai, kad tai duos naudos, tai ir darai. Čia kol kas yra kitaip.
PIRMININKAS. Dėkojame. Jūsų nori klausti E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas kolega, iš tiesų ar nėra taip, kad vis dėlto valstybės tarnyboje reikalingi kai kur kiti preliminarūs patikrinimai, užimant tam tikras pareigas. Ar iš tikrųjų tai nesudarys tam tikrų problemų, nes paprastai, jeigu žmonės sužino, kad jeigu atsilaisvinusi darbo vieta, daug kas bando gauti teisę dalyvauti tokiuose konkursuose. Ar tai nebus tam tikra problema, kai paprastai bus priimami tie patys žmonės, o į valstybės tarnybą neįsileis naujų žmonių, kurie galėtų pretenduoti ateiti į valstybės tarnybą?
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, kaip suprantu, vis dėlto tie patikrinimai prieš priimant į darbą vykdomi po konkurso. Netikrinamas kiekvienas kandidatas ir nežiūrima, ar STT neturi jam priekaištų. Tas tikrinimas daromas jau po to. Čia yra kitas etapas, aš apie tai nekalbu. Bet, kiek žinau, šis etapas tikrai ilgai neužtrunka. Tai nėra ypatinga problema. Prisideda galbūt viena ar dvi savaitės dar po to konkurso dėl tikrinimo, bet čia jau sudėtinga ką nors patrumpinti.
PIRMININKAS. Dėkojame už pateikimą, dėkojame už atsakytus klausimus. Dabar dėl motyvų. Prašom, gerbiamas Kęstuti Masiuli.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Motyvai paprasti, pasakysiu trumpai. Vilniuje gal taip ir nėra, bet kitoje Lietuvoje, už Vilniaus sienų, kitaip sakant, valstybinis darbas, darbas valstybės tarnyboje yra neretai duodantis ženkliai geresnį darbo užmokestį ir patikimesnes socialines ir kitokias garantijas. Žmonės mielai dirba valstybinėje tarnyboje ir vertina savo pareigas daugelyje rajonų, mažų miestelių, seniūnijų ir panašiai. Ilgai marinuoti tas darbo vietas yra neteisinga tų žmonių lūkesčių atžvilgiu. Reikėtų atsižvelgti į tai, kad tos darbo vietos yra pageidaujamos, kad jos yra vertinamos ir kad į jas reikia paskelbti konkursus, o ne kažkodėl tempti laiką.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiami kolegos, galime pritarti bendru sutarimu ar balsuojame? Galime. Pritarta bendru sutarimu. Kaip pagrindinis siūlomas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Svarstysime rudens sesijoje. Tinka? Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
16.05 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. balandžio 21 d. nutarimo Nr. XIII-2849 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-4992 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. balandžio 21 d. nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-4992. Prašom, gerbiamas Mykolai Majauskai.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami kolegos, noriu paprašyti jūsų įtraukti į pavasario sesijos darbų programą projektą, kuriuo siūlau padiskutuoti apie nekilnojamojo turto mokesčio padidinimo atidėjimą. Toks prašymas įtraukti tokį projektą į programą tam, kad aš galėčiau jums jį pristatyti.
PIRMININKAS. Dėkojame už pristatymą. Ar galime po pateikimo (nėra užsirašiusių) pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Svarstymas. Nėra užsirašiusių. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Priėmimas. Balsuojame.
Šio nutarimo priėmimas
Užsiregistravo 78, balsavo 77: už – 64, prieš nėra, susilaikė 13. Papildymas priimtas. (Gongas)
16.07 val.
Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo Nr. X-233 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4990 (pateikimas)
Prašom, gerbiamas pranešėjau. Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4990. Prašom, gerbiamas Majauskai.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, šiek tiek netikėta, jog sudarėte tokią galimybę. Suprantu, kad tai yra politizuotas klausimas, bet smagu, jog turime galimybę padiskutuoti.
Mano siūlymas yra padiskutuoti apie neseniai priimtą nekilnojamojo turto mokesčio padidinimą – padidino nekilnojamojo turto mokestį žmonėms, daugiausia vienišiems žmonėms. Ką mes padarėme, tai mes nuleidome kartelę, kas turi mokėti nekilnojamojo turto mokestį. Dabar, priėmus tokį sprendimą, apie keliasdešimt tūkstančių žmonių turės papildomai mokėti nekilnojamojo turto mokestį, o jau ir dalis esamų turės mokėti tiesiog didesnį, nes kartelė yra žemesnė.
Kelios yra dėl to dalyko problemos. Pirma, mes apmokestinome turtą, o ne nuosavybę. Tai jūs galite įsivaizduoti, jei jauna šeima pasiskolina pinigų ir nusiperka būstą Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ar Panevėžio senamiesty. Jie jį nusiperka skolintą. Tai 80–85 % yra banko, jų asmeninė nuosavybė yra 15 ar 20 %. Taigi žmonės, kurie susitaupė 30 tūkst. eurų, galbūt jiems tėvai padėjo, įnešdami pradinį įnašą iš karto patenka po prabangos mokesčiu, nes mes apmokestiname visą turtą, o ne jų pačių nuosavybę. Taigi čia yra didelė problema. Mes užkrauname naštą jaunoms šeimoms.
Bet dar didesnė našta yra vienišoms šeimoms, nes puikiai žinote, kad bendrosios jungtinės nuosavybės turtui taikoma kartelė jau nebe 150 tūkst., o 300 tūkst. Taigi vieniši asmenys, daugiausia pensininkai, ir vienišos šeimos, tai yra išsiskyrusios šeimos su vaikais, yra didžiausioje rizikos zonoje ir dėl tokio mokesčio nukenčia labiausiai.
Yra diskusijų, kad toks mokestis didina papildomas pajamas į biudžetą, ir tai iš tiesų tiesa, reikia pinigų biudžetui, bet atkreipsiu dėmesį, kad nekilnojamasis turtas yra vertinamas masiniu vertinimu ir tada jam pritaikomi mokesčiai pagal masinį vertinimą. Masinis vertinimas yra atliekamas ne kiekvienais metais, o kas penkerius metus. Taigi nekilnojamojo turto rinka auga, o bazė išlieka tokia pati, tik po penkerių metų pakyla.
2020 metai yra tie metai, kada nekilnojamojo turto pervertinimas įvyks visoje Lietuvoje ir visi mokės daug didesnį mokestį net nepasikeitus tarifui vien todėl, kad bus pervertintas iš naujo įvertintas nekilnojamasis turtas. Galime įsivaizduoti, jeigu po 5 % kiekvienais metais auga mažiausiai, tai 25 % bus didesnės valstybės pajamos vien tik pervertinus be didesnio tarifo ar mažesnės kartelės. Taigi kviečiu padiskutuoti ir mielai atsakysiu į jūsų klausimus.
PIRMININKAS. Dėkojame. Jūsų nori klausti K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Šiaip tai komplimentai. Gerai pristatėte ir į daugelį klausimų, kuriuos būčiau norėjęs užduoti, atsakėte. Tiktai vienas dalykas man kliuvo. Jūs labai akcentuojate jaunas šeimas, auginančias tris vaikus, ir panašiai. Bet įsivaizduokime pagyvenusią porą, kuri užaugino tris vaikus. Jie buvo įsigiję būstą, jis irgi nemažas, tai jiems nesvarbu ar svarbu, kad jie mokėtų mažiau?
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Iš tiesų pasakysiu, kas paskatino šią situaciją. Aš prieš gerus tris ar keturis mėnesius gavau pilietės laišką ir supratau, kad ji siuntė dar V. Ačienei, dar keliems kitiems Seimo nariams, atkreipdama dėmesį, kad ji yra vyresnio amžiaus, yra pensininkė, buvusi vertėja, gyvena visai netoli prie Šeškinės kalno, ji turi nedidelį namuką. Tas namukas yra įvertintas 200 tūkst. eurų, taip, nemaži pinigai, bet ji sako – aš jį pirkau maždaug prieš 20 metų. Ji yra vieniša, jos vyras miręs. Dabar su 200 tūkst. eurų jai šiais metais reikės sumokėti nekilnojamojo turto mokestį vieno mėnesio pensijos dydžio, tai yra maždaug 250 eurų. Ir ji sako, palaukite, niekas nepasikeitė, nieko aš nepraturtėjau, bet šiais metais turėsiu papildomai vieną pensiją atiduoti grynai nekilnojamojo turto mokesčiui, ir sako – na, aš jokia turtuolė. Taip, aš turiu tą namuką ant Šeškinės kalno, aš gyvenu viena, sumoku visas komunalines, kurios auga, ir dar turėsiu sumokėti 250 eurų papildomai nekilnojamojo turto mokestį. Sako, tai gal aš ir pasidalinčiau su kuo nors bendra jungtine nuosavybe, kad man nereikėtų, bet neturiu nieko. Tokios situacijos vyresniems žmonėms yra gana sudėtingos.
Geresnis variantas būtų turėti mažą tarifą absoliučiai visiems, kad pajamos keliautų į savivaldybes, ir savivaldybės tada kurtų infrastruktūrą ir didintų to nekilnojamojo turto vertę. Jeigu mes jau apmokestiname ir į valstybės biudžetą, tai mes turime apmokestinti nuosavybę, o ne turtą, tai yra sudėti, ką turi: akcijas, jachtas, nekilnojamojo turto nuosavybę minus skolą, vadinasi, turtas minus skola, ir tada yra reali tavo nuosavybė, tavo gerbūvis. Tada tą gerbūvį apmokestini ir jis kaip prabangos mokestis, pajamos eina į valstybės biudžetą. Toks būtų tobulas modelis, dabar nėra tobulas modelis, aš manau, kad turint omeny pandemiją ir visą situaciją būtų tikslinga atidėti tokio mokesčių įsigaliojimą metams.
PIRMININKAS. Jūsų klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, pirmininke. Tikrai palaikau, kolega, jūsų siūlymą. Man teko su panašiu susidurti, kai dirbau Biudžeto ir finansų komitete, prieš keliolika metų, kai pagal masinio vertinimo verčių žemėlapį buvo, esant 1,5 % koeficientui, bandoma imti žemės mokestį. Tai įsivaizduokite, iš pensininko, turinčio kelis arus, kurių vertė, tarkime, Žvėryne ar Antakalnyje yra pusė milijono, 1,5 % paimti, tai jo pensija gerokai mažesnė už tą planuojamą mokestį. Tai mums šiaip ne taip pavyko atsikratyti, kad pagal masinį vertinimą imant už bazę 1,5 % tarifą, kad to nebūtų. Todėl visi tie mokesčiai, ar jūs nemanote, kad turėtų būti subalansuoti, padaryta rimta studija, vis dėlto įvedant tokius mokesčius, ar bus pajėgūs socialiai remtini žmonės, gaunantys kad ir senatvės pensiją, susimokėti vadinamąjį turto mokestį?
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Kaip ir minėjau, vienas labai svarbus aspektas yra. Finansų ministerija kartais kaip laukiniai liberalai kalba ir sako: žiūrėk, jeigu tu turi turto, tai išsikraustyk ir susimokėsi nekilnojamojo turto mokestį. Bet man teko prieš ketverius metus nemažai čia aplinkui vaikščioti nuo durų iki durų ir mačiau tuos vyresnio amžiaus žmones, kurie čia gyveno 50 metų, kai kurių trys kartos gyveno, ir dabar jam pasakyti, kad, žinai, tu išsikraustyk ir parduok… Jo visas gyvenimas čia, jis net nenori važiuoti į ligoninę mirti, jis nori numirti savo namuose ir dabar jam pasakyti, kad tu parduok ir išsikraustyk, yra didelė, aš manau, ir psichologinė, ir socialinė problema. Tas taip lengvai ir greitai neveikia ir nesikeičia. Aš tikrai kviečiu atkreipti dėmesį ir pažiūrėti šiek tiek socialiai jautriau į šią situaciją ir pagalvoti apie nuosavybės mokestį labiau apie tokį, kai mes iš tikrųjų apmokestintume tikrąjį žmonių turtą, tai yra turtas minus skolos, įsiskolinimai. Turint aiškų turtą – automobiliai, akcijos, jachtos, nekilnojamasis turtas – toks mokestis būtų daug tikslingesnis.
PIRMININKAS. Klausia E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas kolega, iš tiesų čia tokia gana skaudi tema, kaip jūs minėjote, vyresniems žmonėms, tačiau kai kada man nesuprantama dėl jaunų žmonių, kurie nori gyventi geriau, negu gali. Iš tikrųjų būstas už 300 tūkst. – galbūt ir nieko tas būstas, tačiau kai kada galbūt reikia būti kuklesniems. Galbūt dėl mūsų charakterio yra plačiais mostais gyventi, o po to turėti problemų. Čia viena tema.
Antras dalykas. Kaip čia ir buvo sakyta, ar vis dėlto mes neturėtume laikytis tokios daugiau skandinaviškos tradicijos, kai žmonės įvertina savo galimybes ir iš tikrųjų būstai netampa tokie nepakeičiami ir tokie brangūs mūsų širdžiai. Jie realiau žiūri į gyvenimą ir neprisiriša prie vienos vietos, paprasčiausiai vyksta butų kaita, vyksta ekonominiai procesai – vieni parduoda, kiti perka ir iš tikrųjų nesikankina gyvendami kelių kambarių bute ne pagal savo išgales. Aišku, tai netradiciška Lietuvoje, bet galbūt reikėtų prie to eiti? Ačiū.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Man yra žinoma tokia tendencija. Iš tikrųjų visame pasaulyje vyksta įdomūs dalykai. Sueina vaikui 18 metų, tėtis sako: žiūrėk, šaunu, dabar galbūt pirksime tau automobilį, eik laikyti teises. Jis sako: man visai nereikia teisių, tu man nupirk mobilų telefoną, aš sėdėsiu „Coffee Inn“ ir gyvensiu sau, ir man to užtenka. Iš tikrųjų atsiranda naujų tendencijų, kai jaunimas yra labiau linkęs vartoti tai, ką gauna iš tėvų, ir jam to užtenka.
Man atrodo, vis dėlto būtų tikslinga, kad jaunimas investuotų ir pirktų butą, gyventų. Tai kuria ir bendrą biudžetą, skatina juos planuoti, skatina juos investuoti, galvoti apie ateitį. Už tokius sprendimus nereikėtų bausti. Atvirkščiai. Man atrodo, kad tokius, kurie sėdi, gal mažai ką daro, žaidžia telefonais ir nieko nekuria, neinvestuoja, tiesiog naudoja tėvų pinigus, aš tokius labiau apmokestinčiau negu tuos, kurie stengiasi susitaupyti pradiniam įnašui, nusipirkti ir kurti ateities gerovę investuodami.
PIRMININKAS. Klausia J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, ar nepasižiūrėjote, ar į tą keičiamą intervalą kartais nepakliūva premjero ar Respublikos Prezidento namo vertė? Ar čia jiems kartais nepadarote paslaugos atleisdamas nuo mokesčių? (Balsai salėje)
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Iš tikrųjų atkreipsiu dar kartą dėmesį, kad šitas mokestis nuskalpuoja vienišus žmones. Visi tie, kurie gyvena šeimoje, dažniausiai tai jungtinė nuosavybė, nepakliūna. Nemoka nei premjeras, nei Prezidentas, nei daugelis ministrų. Moka tie, kurie yra vieniši žmonės, kurie negali pasidalinti nekilnojamojo turto nuosavybe su vyru ar su vaikais, todėl jiems yra pritaikomas iš karto visu sunkumu mokestis. Galime įsivaizduoti, jog šeima, turinti nekilnojamojo turto už 300 tūkst. eurų, nemokės mokesčio, bet vienišas pensininkas, turėdamas 160 tūkst. vertės butą ar namą, jau turės mokėti mokestį.
Šitoje situacijoje aš orientuojuosi ne į premjerą ir Prezidentą, bet galvoju apie vienišus asmenis, kaip dabar šitoje situacijoje būtų gerai jų nenuskriausti.
PIRMININKAS. Klausia S. Gentvilas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas Mykolai, Vakarų Europoje toks mokestis, kuris buvo čia įvestas, dar vadinamas gentrifikacijos mokesčiu, kai išstumiami menininkai, socialiai pažeidžiamos grupės, valstybės tarnautojai iš vietų, kuriose tiesiog sukilo nekilnojamojo turto vertė. Labai sveikintinas jūsų pasiūlymas. Bet norėjau paklausti, galbūt iš mokesčių… praplečiant mokesčių lengvatų sąrašą, gal būtų verta susiaurinti mokesčių lengvatų sąrašą? Pavyzdžiui, Lietuvos bankas nemoka nekilnojamojo turto mokesčio už savo turtą, nemažai kitų institucijų taip pat nemoka. Galbūt būtų verta po pateikimo truputį siaurinti kai kurias mokesčių lengvatas toms institucijoms, kurios tikrai turi galimybę sumokėti? Dėkui.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Čia du svarbūs aspektai. Vienas. Nesutikčiau, kad yra blogai, kai auga nekilnojamojo turto vertė ir visuomenė, valstybė ir pirmiausia savivaldybė prisideda kurdama infrastruktūrą, kad ta vertė didėtų. Visame pasaulyje toks nekilnojamojo turto mokestis keliauja į savivaldybių biudžetą. Savivaldybė tiesia kelią, tvarko aplinką, auga nekilnojamojo turto vertė, tada dar daugiau gauna mokesčio, tada dar daugiau kuria. Taip kuriamas ir auga visas miestas.
Dabar dėl valstybinių institucijų. Ne vieną kartą buvo kalbėta apie modelį, kuomet valstybinės institucijos moka bent jau kokią nors nominalią nuomą kitai valstybės įstaigai už nekilnojamąjį turtą, kuriuo operuoja, ir taip mes matome jų tikruosius kaštus. Nebūtina Krašto apsaugos ministerijai būti Senamiestyje, kai ten gali būti daug gražių kavinių, restoranų ar gal tiesiog oazė mieste žmonėms prie fontano pasėdėti, pabūti ir pabendrauti. Tokia tendencija kitose šalyse yra. Aš suprantu, kad ir ši Vyriausybė planuoja arba bent jau turėjo tokių planų sukelti ministerijas į vieną didelį pastatą, į vieną miestelį. Man atrodo, būtų prasmingas dalykas, bet tą reikia daryti palaipsniui.
PIRMININKAS. Dėkojame pranešėjui už pristatymą ir atsakytus klausimus. Dėl motyvų – K. Masiulis. Prašom.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš pritariu pačiai idėjai, tačiau pranešėjas taip sklandžiai, išsamiai ir kvalifikuotai pristatė problemą, kad aš tik galėčiau kartoti jo mintis. Aš pataupysiu jūsų laiką.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Siūlomas Biudžeto ir finansų komitetas… (Balsai salėje) Balsuojame? Prašau balsuoti.
Užsiregistravo 76, balsavo 75: už – 53, prieš – 1, susilaikė 21. Po pateikimo yra pritarta. Siūlomas kaip pagrindinis Biudžeto ir finansų komitetas. Ir siūloma svarstyti Seimo rudens sesijoje. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Dabar per šoninį mikrofoną gerbiamas J. Jarutis.
J. JARUTIS (LVŽSF). Gerbiamas pirmininke, frakcijos vardu norėtume prašyti Vyriausybės išvados, turbūt reikalinga šiuo atveju. (Balsai salėje) Manau, pranešėjas neprieštarauja.
PIRMININKAS. Reikia, taip? Bendru sutarimu galime pritarti? (Balsai salėje) Dėkojame, pritarta.
Balsuojame. Norite balsuoti, prašom. Balsuojame. Yra pinigai, komitetas būtų svarstęs, bet išvada irgi… (Šurmulys salėje)
Užsiregistravo 75, balsavo 75: už – 73, prieš nėra, susilaikė 2. Dėl išvados pritarta.
16.23 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 414, 610 ir 611 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4532, Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4533 (pateikimas)
Gerbiami kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso 414, 610 ir 611 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4532. Kviečiamas gerbiamas M. Majauskas. Ir lydimasis – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4533. Prašau.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Mieli kolegos, kalbėsiu trumpai, čia toks įstatymo projektas, kur, man atrodo, mes esame visi susidūrę. Dar nė dėl vieno įstatymo projekto nesu gavęs tiek palaikymo laiškų ir piktų laiškų, kurie sako, greičiau ką nors darykite. Jis yra susijęs su nenaudojamais, sudegintais, be ratų, be langų, be techninės apžiūros, neregistruotais automobiliais, kurie yra palikti kiemuose.
Tyrimai rodo ir savivaldybių apklausos rodo, kad paprastai tokių automobilių kiemuose būna net iki 20 %. Per metus Vilniuje yra 2 tūkst. iškvietimų, Kaune – 600 iškvietimų dėl nenaudojamų automobilių kiemuose. Kas įvyksta. Šeimos turi po du, trys automobilius, galbūt laiko parduoti, galbūt prabangai, galbūt tiesiog nenaudoja, neturi kur jų padėti, bet laiko lygiai kaip šaldytuvą kieme padėtą, nenaudojamą, be ratų, be langų, ir toks automobilis tiesiog užima bendro naudojimo vietą. Taigi šis įstatymo projektas, ką jis padaro? Jisai pasako du dalykus, kad bendro naudojimo teritorijoje negali, kaip negali šaldytuvo pasistatyti, laikyti kieme, taip negali laikyti ir automobilio be ratų. Antra, jeigu tu vis dėlto taip darai, tai yra labai aiškios ir griežtos sankcijos. Pirma, tai yra įspėjimas, žmogus gauna įspėjimą, kad jisai to negali daryti, jis turi tą automobilį patraukti, jam suteikiama laiko. Antra, jis gauna baudą, bauda nėra didelė, nuo 70 iki 140 eurų, ir galimas automobilio konfiskavimas. Jau ir dabar yra tokia bauda nustatyta. Trečia, padėtis rodo, kad didelė dalis tų, kurie prasižengia, yra pakartotiniai prasižengėjai, tai trečiu atveju yra bauda ir tokio automobilio konfiskavimas. Savivaldybės, diskutavau su Vilniaus, Kauno, Klaipėdos savivaldybėmis, mato tą didelę problemą ir kviečia kuo greičiau spręsti tuos klausimus. Mielai atsakysiu į jūsų klausimus.
PIRMININKAS. Jūsų nori klausti penki Seimo nariai. K. Masiulis. Prašom.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Trumpas klausimas. Ar tikrai visada įmanoma nustatyti savininkus, jeigu ten jis stovi gal jau 20 metų? Kartais jau apkerpėjęs.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Bešeimininkės transporto priemonės yra tiesiog nuvežamos, tai yra daug paprastesnis procesas. Jos yra paskelbiamos, jeigu nėra nustatomas jų šeimininkas, tai lygiai taip pat kaip ir bet koks kitas bešeimininkis turtas yra išvežamas. Bėda, kad labai daug yra šeimininkio turto, bet jisai valgyti neprašo, stovi, truputį trūnija, truputį sugedęs, reikia važiuoti pasidaryti techninę apžiūrą, reikia susitvarkyti, reikia investuoti. Ką čia darysi, gal paliksiu jį kieme ir jis pastovės. Didelė bėda, kas įvyksta tada. Atvažiuoja šeima, grįžta namo po darbo, o galbūt su vienu automobiliu ir jie yra priversti statyti neleistinose vietose. Gadina žalią veją, užtveria įvažiavimus į kiemus, negali įvažiuoti greitosios pagalbos, negali įvažiuoti gaisrinės mašinos, policija ir kiti, trukdo laiku ir kokybiškai suteikti viešąsias paslaugas. Tai didelė problema. Bet ne bešeimininkis, o šeimininkis turtas, kuris yra tiesiog nenaudojamas.
PIRMININKAS. Dėkojame. Klausia A. Strelčiūnas.
A. STRELČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiamas Mykolai, pačiai idėjai aš pritariu, bet ar nereikėtų nustatyti termino, kad, pavyzdžiui, nuo pažeidimo padarymo turėtų praeiti pusę metų. Pavyzdžiui, žmogus gali būti išvykęs ir tiesiog nesuspėti to automobilio patraukti iš stovimos vietos.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Pusę metų yra toks ilgas terminas, aš sakyčiau, suteikiantis labai daug vietos piktnaudžiauti. Pastatai pusei metų, paskui po pusės metų pervarai į kitą vietą arba tiesiog nustūmei per kelias vietas ir vėl palikai. Tai nežinau, ar tai būtų sprendimas. Šiuo atveju yra suteikiamas mažiausiai kelių mėnesių terminas, nes yra įspėjimas, surašomas oficialus protokolas, tada dar bauda ir galimas konfiskavimas. Vėl ilga procedūra, vėl keli mėnesiai ir jau privalomas konfiskavimas būtų mažiausiai gal po kokių penkių mėnesių, o gal ir po pusės metų ir priimamas tik teismo sprendimu. Taigi vėl yra galimybių skųsti ir kvestionuoti tokius sprendimus. Man atrodo, čia svarbu ne pats sprendimas konfiskuoti transporto priemonę po pusės metų, bet aiški tvarka, kad savivaldybė ir valstybė kuria parkavimo vietas, kad ten būtų parkuojami automobiliai, o ne tiesiog laikomas turtas. Kaip minėjau, gali būti laikomas pianinas ar šaldytuvas kieme, bet tu jo nelaikai. Tai nelaikyk ir automobilio toje vietoje, kuri skirta parkuoti.
PIRMININKAS. Klausia J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, aš suprantu tą siūlomą išeitį, bet kad yra tokių problemų, gal kartais reikia dar paieškoti ir giluminių priežasčių kodėl. Kartais žmogus gal norėtų susitvarkyti avarijoje apgadintą automobilį, bet, kiek žinau, šiandien yra tokie reikalavimai, kad jeigu paskaičiuoja, kad remonto suma yra didesnė negu automobilio likutinė vertė, jau yra neleidžiama atstatyti automobilio ir įvesti vėl į eismą. Bet žinote, didelė dalis žmonių važinėja gana pigiais automobiliais, o atstatymo kainą iš esmės skaičiuoja pagal naujų atsarginių detalių vertes. Ar nėra taip, kad kartais žmonės susitvarkytų ir važinėtų, bet nėra tos galimybės, ir tada gal jis laukia geresnių laikų?
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Sutinku, tačiau atkreipsiu dėmesį, kad bendrojo naudojimo vietos: keliai, parkavimo vietos, yra skirtos ne daiktams saugoti. Transporto priemonė, kuri negali dalyvauti eisme, be ratų ar sugadinta, sudaužyta, yra tiesiog daiktas – nėra net transporto priemonė. Lygiai taip pat kaip, nežinau, skalbimo mašina. Visiškai nenaudojamos skalbimo mašinos juk nepadedi laiptinėje ar kur nors kieme, kur turi būti bendrojo naudojimo patalpos.
Man atrodo, kad turi būti labai aiški tvarka, kad jeigu tu nenaudoji automobilio, jis yra sugadintas, sudaužytas ar tiesiog be ratų, jis turi būti nuvilktas į tam skirtą stovėjimo aikštelę, tu susimoki kažkokį nedidelį mokestį, bet nebūtinai ta stovėjimo aikštelė turi būti tiesiai po langais. Juk gali būti kur nors prie miesto, už miesto ar dar kur nors, ir tu ją ten laikai. Yra saugomas automobilis. Bet kai jis užima parkavimo vietą didžiuosiuose rajonuose, yra didžiulė problema. Aš manau, kad daugelis jūsų esate su tuo susidūrę ir tikrai, matyt, gavę ne vieną gyventojo laišką.
PIRMININKAS. Klausia E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Norėčiau pasiteirauti, kas, jūsų nuomone, turėtų nustatyti, ar tas automobilis eksploatuotinas, ar ne? Suprantu, jei be ratų stovi, pastatytas ant kaladžių, tai jis neeksploatuotinas. Bet, būna, stovi daug normalios išvaizdos automobilių, jie ilgai stovi, jais niekas nevažiuoja. Ar bus kokia nors institucija, kad, pasiskundus kaimynams, atvažiuotų, įvertintų ir taip nušalintų? Kai kada nepakanka, kad ratus tik uždėjau, ir viskas gerai, mašina stovi šimtą metų. Ačiū.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Savivaldybės sako: iš pradžių leiskite mums tvarkytis su tais be ratų ir jau turėsime tiek darbo. Antra, jie labai paprastai sako: mes pagal numerius nuskaitome: registruotas, neregistruotas, draustas, nedraustas, gali dalyvauti ar negali dalyvauti eisme, ir su tuo visai nesudėtingai susitvarko. Atkreipsiu dėmesį, kad Seimas dar visai neseniai po pateikimo pritarė, kad ir savivaldybė galėtų nutempti neleistinoje vietoje pastatytą automobilį, ne tik policija. Savivaldybei suteikę daugiau teisių decentralizuoti tvarkos įgyvendinimą, man atrodo, mes pasieksime visai neblogą rezultatą.
PIRMININKAS. Klausia gerbiamas A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Labai ačiū. Gerbiamas kolega, noriu perskaityti Teisės departamento išvados tokią dalį: „Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, darytina išvada, kad nors keičiamo įstatymo 20 straipsnio 1 dalis ir numato, kad transporto priemonės savininkas ar valdytojas rūpinasi ir atsako už jam nuosavybės ar kita teise priklausančią transporto priemonę, tačiau netinkamą eksploatuoti transporto priemonę kaip gaminio atlieką jis turi tvarkyti remdamasis Atliekų tvarkymo įstatymo nuostatomis. Todėl manytina, kad siūlomas teisinis reguliavimas prieštarautų teisėkūros tikslingumo, efektyvumo ir sistemiškumo principams.“ Ką jūs galite į tai atsakyti?
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Aš suprantu, kad transporto priemonės konfiskavimas yra labai griežta priemonė, bet tai yra tik kaip kraštutinė priemonė, nes, visų pirma, yra įspėjimas, antra, yra bauda ir galimas konfiskavimas, kuris ir dabar jau yra numatytas. Trečia – privalomas konfiskavimas, bet tik teismo sprendimu ir tik kaip kraštutinė priemonė piktybiniams pažeidėjams, kurie pažeidžia net tris kartus iš eilės.
Tikėtina, kad tokių atvejų būtų mažai, bet kaip drausminamoji priemonė piktybiniams pažeidėjams gali būti labai efektyvus sprendimas, nes bėda, kad savivaldybės negali pristatyti daugiau parkavimo vietų. Gali po žeme kasti, bet labai brangu. Gali statyti papildomai, bet vėlgi labai brangu. O užtikrinti, kad efektyviai būtų naudojama net 20 % transporto priemonių, kurios dabar yra nenaudojamos kiemuose, iš tikrųjų būtų revoliucinis sprendimas, kuris atlaisvintų kiemus, ir matytume daug tvarkingesnę aplinką. Aš labai kviečiu pritarti po pateikimo ir padiskutuoti apie tai komitete. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame už pateikimą ir atsakytus klausimus. Bet nori dėl motyvų kalbėti K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Kolegos, problema yra tikrai aktuali ir aštri. Čia ji neišsigalvota ir reikia ieškoti sprendimo būdų. Aš pritarčiau ir šiam pateiktam sprendimo būdui, net pritarčiau ir griežtesniam sprendimo būdui. Nes, man atrodo, kartais gali būti taip, kad piktybiškam automobilio su nuleistomis padangomis savininkui net gali apsimokėti, kad jo automobilį nusitemptų savivaldybė ar kokį nors tokį, na, nenuleistomis, dar veikiantį. Jam pačiam vežti, kažkur ieškoti, rūpintis, o čia sumokėjai 150 ir tau nutemps. O savivaldybėje kainuos brangiau, man taip atrodo.
PIRMININKAS. Dėkojame. Ir nuomonę pareikš A. Ažubalis.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Ačiū. Iš principo pasisakau už šį projektą, bet vis dėlto jis turi daug tokių landų. Pavyzdžiui, jeigu žmogus suserga, gyvena vienas, atsigula į ligoninę, grįžta iš ligoninės – mašinos nėra. Aš tik kaip pavyzdį sakau. Žinote, jeigu tokį dalyką darome, reikia labai preciziškai.
PIRMININKAS. Dėkojame už pareikštas nuomones. Kolegos, kadangi skiriasi vienos frakcijos, balsuojame.
Dėkojame. Užsiregistravo 72, balsavo 70: už – 62, prieš nėra, susilaikė 8. Po pateikimo pritarta.
Pagrindiniu komitetu siūlomas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Svarstysime Seimo rudens sesijoje. Galima pritarti bendru sutarimu? Dėkojame.
Replika po balsavimo – P. Urbšys. Prašau.
P. URBŠYS (MSNG). Aš nežinau, kai stebiu gerbiamą Seimo narį M. Majauską, kaip jis aršiai kritikavo Prezidento iniciatyvą dėl GPM, tai faktiškai valstiečiai tik sėdėjo koją ant kojos užsidėję ir šypsojosi, kaip atstovauja jų interesams. Ir dabar, kai jį vieningai palaiko ir Valstiečių frakcija, na, aš tikrai norėčiau pasiūlyti valstiečiams kaip nors integruoti M. Majauską į savo gretas.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiami kolegos, aš noriu Tėvynės sąjungos frakcijos atsiklausti. Kadangi mes turime laiko, ar galime įtraukti gerbiamo ministro atliekų tvarkymo rezervinį klausimą? Iki 20 minučių. (Balsai salėje) Dabar turime laiko, jeigu leistų frakcija, gal galima būtų įtraukti, nes ministras skuba, turi savų darbų. (Balsai salėje) Prašau.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, analogišką atvejį svarstė Etikos ir procedūrų komisija ir priėmė sprendimą, kad visi kiti klausimai opozicinių frakcijų darbotvarkėje gali būti įtraukti, tik jeigu pasibaigė opozicinių frakcijų darbotvarkė ir dar liko laiko. Bet tik tie klausimai, kurie yra numatyti šios dienos darbotvarkėje, jokių kitų klausimų negali būti įtraukta. Labai pritariu, kad šitą klausimą būtų galima įtraukti, bet prašau laikytis Etikos ir procedūrų komisijos išaiškinimo ir šitą klausimą įtraukti tik tada, jeigu liks laiko pasibaigus opozicinei darbotvarkei. Mums labai malonu matyti ministrą čia, labai malonu.
PIRMININKAS. Supratau. Gerbiamas ministre, na, malonu jus čia matyti. Mes darbotvarkės… Opozicija neleidžia į tarpą įteikti, tai tęsiame.
16.39 val.
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo Nr. I-1495 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4344, Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo Nr. IX-886 24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4345 (pateikimas)
Gerbiami kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – projektas Nr. XIIIP-4533. Saugaus eismo automobilių keliais… Atsiprašau. Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4344. Prašau, gerbiamas Antanai Matulai. Ir lydimasis – Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo 24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4345. Prašau, gerbiamas Antanai.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamas pirmininke, gerbiami kolegos, štai dabar užsitraukiau aplinkos ministro nemalonę, bet gal vis dėlto… Kartu su S. Tumėnu teikiame Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo ir Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymų projektus. Šiuos projektus teikti mus paskatino daugybiniai gyventojų skundai iš bendruomenių ir atskirų žmonių iš Žvirblionių, Raubonių, Linkuvos, Rozalimo, iš kitų rajonų.
Šiuo metu yra tokia tvarka, kad iki tam tikro gyvulių skaičiaus – kiaulių, paukščių skaičiaus – poveikio aplinkai vertinimas nereikalingas, bet, pavyzdžiui, dėl kiaulių yra nustatyta, kad iki 1,5 tūkst. poveikio aplinkai vertinimo nereikia, bet nuo 1,5 tūkst. iki 3 tūkst. poveikio vertinimo atranką atlieka tam tikros tarnybos. Tai yra nustatytas labai didelis tarpas ne tik dėl kiaulių, bet ir dėl galvijų, paukščių, kada poveikio aplinkai vertinimą atlikti ar ne sprendžia tam tikros tarnybos.
Štai mes su kolega Stasiu ir kitais Seimo nariais susidūrėme su problema, kada gauname atsakymus, kad tokio poveikio aplinkai nereikia, ir skaitydami matome, kad yra akivaizdžiai suklastota informacija. Pavyzdžiui, Pasvalio rajone buvo ketinama statyti, rekonstruoti ir plėsti vieną fermą ir ten rašoma: „Artimiausias gyventojas yra 450 metrų iki fermos“, o nutylėta, kad 150 metrų iki fermos prasideda Raubonių gyvenvietė, prasideda gatvė. Rašoma, kad bendrovė neturėjo nė vienos nuobaudos. Tuo tarpu paklausus Aplinkos apsaugos agentūros atstovo rajone, sako – baudžiame ir baudžiame už tam tikrų tvarkų nesilaikymą. Aš esu netgi perdavęs iš kelių rajonų šitas išvadas STT, kadangi akivaizdžiai matyti, kad yra suklastota. Vėlgi Pakruojo rajone, pavyzdžiui, yra rašoma, kad artimiausia mokymo įstaiga yra už kelių kilometrų Rozalime, tuo tarpu šalia gyvenvietė, yra vaikų darželis. Tai yra nutylėta ir panašiai, ir panašiai.
Todėl mes su kolega manome, kad vis dėlto… Arba, pavyzdžiui, yra nustatyta 500 metrų apsaugos zona ir ta apsaugos zona iškarpoma, ne visu perimetru vienodai, bet iškarpoma taip, kaip norima. Jeigu yra rekreacinė zona arba netgi vandentiekis už 250 metrų, vadinasi, apsaugos zona yra 250 metrų iš tos pusės, kur yra laukai, ten 2 kilometrai padaryta apsaugos zona. Žodžiu, yra gudraujama.
Todėl mes su kolega siūlome, kad apsaugos zona būtų 500 metrų visu perimetru. Taip pat siūlome, kad tas sovietines fermas, kurios dažniausiai buvo pastatytos netoli gyvenviečių, būtų galima rekonstruoti ir modernizuoti paliekant… jeigu apsaugos zona yra 500 ir mažesnis atstumas, paliekant tą patį gyvulių skaičių, o jeigu būtų statomos naujos fermos ir vykdoma plėtra, apsaugos zona turėtų būti 2 kilometrai. Pavyzdys. Linkuva, Pakruojo rajonas. Aplink Linkuvą dabar yra trys fermos. Keturios, rodo kolega S. Tumėnas. Jis yra iš ten kilęs. Šiuo metu planuojama statyti didžiulę fermą dar iš vienos pusės. Atstumas, rodos, ten apie kilometrą. Šiandien jau Linkuvos bendruomenė sako: mes dūstame, ypač pavasarį ir rudenį, kada yra laistomos srutos. Jeigu bus pastatyta dar viena ferma, tai jūs įsivaizduojate, kaip gyventi. Mes kovojame su tarša, su kvapais miestuose netoli įmonių, o čia kažkaip pamiršome.
Mes siūlome taip pat nustatyti poveikio aplinkai aiškias ribas įstatyme. Pavyzdžiui, jeigu yra nustatyta vėlgi dėl tų pačių kiaulių, iki kurio skaičiaus nereikia poveikio aplinkai, tai turėtų būti aiškiai pasakyta, kad, viršijant šitą skaičių, aplinkos vertinimas privalomas, arba sumažinti tą tarpą, pavyzdžiui, kaip sakiau, nuo 1,5 iki 3 tūkst. Tokiu būdu bus aiškiai reglamentuota ir apsaugoti visuomenės interesai. Tikrai mes čia teikiame tuos įstatymų projektus ne dėl to, kad suvaržytume verslą, fermų plėtrą, bet dėl to, kad apsaugotume visuomenę nuo taršos, nuo kvapų. Todėl, mieli kolegos, labai prašome pritarti mūsų šitiems teiktiems įstatymų projektams. Iš karto prašyčiau, jeigu pritarsite, kad būtų kreiptasi į Vyriausybę jos nuomonės. Aš esu kalbėjęs šiuo klausimu ir su aplinkos apsaugos ministru gerbiamu K. Mažeika. Jis sakė, tą problemą žino ir ruošiasi ją spręsti teikdamas įstatymų projektus, bet mes kol kas nesulaukėme. Džiugu, kad ministras žino apie tai. Aš tikrai prašyčiau, kad Vyriausybė vis dėlto apsvarstytų ir patobulintų mūsų teikiamą įstatymo projektą. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame už pristatymą gerbiamam A. Matului. Jūsų nori klausti Seimo nariai. E. Pupinis. Prašau.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, iš tikrųjų turbūt yra dvi šio klausimo pusės. Viena, aišku, suprantama, dėl gyventojų kvapų ir ekologinė, bet yra ir ekonominė pusė. Šiandien Lietuva tikrai sumažino savo galvijų skaičių, ypač tai skaudžiai atsiliepė kiaulininkystės sektoriui. Iš tikrųjų mes daugiau negu pusę importuojame iš užsienio, atsivežame mėsos iš kitur savo kokiai nors produkcijai gaminti ir taip toliau.
Aišku, dėl kvapų reikia spręsti, bet galbūt reikėtų siūlyti kitas alternatyvas. Tarkime, teikti paramą įsigyti įvairių valymo įrengimų arba galbūt šiek tiek apriboti, kuomet srutos išvežamos, galbūt daugiau apriboti, kad vežtų į tolimesnius taškus, o ne trukdyti plėtrai. Suprantama, kad iš tikrųjų vis toje pačioje vietoje vystyti yra ekonomiškai daug paprasčiau nei iškelti į kitas vietas. Ar nemanote, kad vis dėlto reikėtų daugiau orientuotis į technologijas, kurios suteiktų galimybę tenai plėsti fermas? Ačiū.
A. MATULAS (TS-LKDF). Be abejo, kolegos, ir aš asmeniškai palaikau, kad būtų atliekama senų fermų renovacija, modernizacija, nes tai automatiškai sumažina plėtrą. Bet tie keli pavyzdžiai Pasvalio rajone, Pakruojo rajone ir kituose, kai plėtra… renovacija susiejama su plėtra ir galvijų skaičius didinamas kelis kartus. Svarbiausia, kad ta plėtra numatoma arčiau gyvenviečių, arčiau kelių, nes toliau už fermos valdiškų ar rajono kelių nėra, todėl numatoma ta plėtra artinant, kuriant, statant rezervuarus. Aš tikrai džiaugiuosi, kad su kolega Stasiu ir kitais, ir kolega L. Jonaičiu pavyko pasiekti, kad tuose mano minėtuose objektuose jau plėtra toliau, sutiko patys investuotojai plėsti ne į miestelio pusę, bet į kitą pusę, investuodami, papildomai nusitiesdami kelius. Jau pavyko pasiekti, kad šiek tiek nukeliama į kitą pusę ir rezervuarai irgi nukeliami į kitą pusę.
Bet vis tiek, kolegos, žmonės išgyvena. Galima ieškoti visokių būdų, kaip jūs minėjote, padėti investuoti į valymo įrenginius ir visa kita, bet vis dėlto aš labai siūlau, kad nereikėtų to daryti žmonių sveikatos sąskaita. Patikėkite, aš esu ne vieną kartą važiavęs pagal žmonių skambutį į tas gyvenvietes, kai nepalankūs vėjai ir kai ten laisto, tai gyventi, kolegos, iš esmės būti atsidarius langą yra neįmanoma, išeiti į lauką neįmanoma. Todėl labai prašyčiau jūsų pritarti šiai idėjai, o toliau kolega K. Mažeika su Vyriausybe, matyt, ras būdą pagalvoti, kaip tą galima daryti radus balansą tarp investicijų, darbo vietų ir žmonių sveikatos.
PIRMININKAS. Gerbiamas pranešėjau, stenkitės atsakyti greičiau ir trumpiau, nes klausti dar nori aštuoni Seimo nariai. A. Stančikas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Pasistengsiu, neseniai Seime, pasistengsiu.
A. STANČIKAS (LVŽSF). Dėkoju. Kolega, iš tikrųjų, žiūrėdami poveikio aplinkai vertinimą, mes jau kadencijos pradžioje daug diskutavome, daug buvo iečių sulaužyta ir esminis dalykas, kad būtent poveikį aplinkai vertinant, ypač smulkių objektų, pirmiausia laiko labai daug sugaištama, kitas dalykas, tai brangiai kainuoja. Tai yra firmoms papildomas uždarbis, tačiau rezultatas ne kažin koks.
Šiandien, žiūrėdami į mūsų gyvulininkystę, iš tikrųjų ką mes matome? Mes matome gyvulininkystės mažinimą. Diskutuojant dar prieš keletą metų ir sudėliojant poveikio aplinkai vertinimo tam tikras sąlygas, apie kurias mes šiandien vėl kalbame, kad jas reikia keisti, tada buvo susitarimas ir balsuota palaikant tas sąlygas, tai dėl 250 sąlyginių gyvulių laikymo.
Mano klausimas labai paprastas. Pirmas. Kiek per tą laikotarpį, kad ir pagerinome tas sąlygas, yra pastatyta fermų? Kitas dalykas, kaip sveikatai atsilieps, jeigu ferma, sakykim, bus 100 karvių mažesnė, jeigu fermoje yra 300, bus 200, ar tas kvapas mažesnis bus, ar jo neliks. Iš tikrųjų taip nebus. Ko gero, šiandien mes turėtume matyti ir visai kitą medalio pusę, kad vis dėlto plėtra turi būti. O ką ir kolega E. Pupinis sakė, galbūt mes labiau turėtume kalbėti apie technologijas, įdiegti į tai, kad tie kvapai būtų mažesni. Bet jūs nueinate paprasčiausiu būdu, kad tik apsunkintumėte, o didiesiems objektams ir šiandien reikalingas poveikio aplinkai vertinimas. Iš jūsų kalbos dar išgirdome, kad faktiškai kažkas yra apeinama. Jeigu yra pažeidimas, už tai yra ir atsakomybė. Tai tada galbūt…
PIRMININKAS. Laikas. Gerbiamas A. Stančikai, čia ne pranešimas, klausimas buvo.
A. STANČIKAS (LVŽSF). Ne, ne. Ir kitas, dar vienas klausimas. Jeigu mes sugriežtinsime sąlygas, ar nuo to apėjimo…
PIRMININKAS. Prašom atsakyti į tuos klausimus.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, gerbiamas pirmininke, mes iš esmės nesiūlome mažinti ir liesti tų fermų, kuriose auginama 200 ar 300, čia yra maži ūkiai ir niekas nesikėsina. Mes sakome, kad reikia eliminuoti žmogiškąjį faktorių, kad tas tarpas, kai poveikio aplinkai vertinimo nereikia ir kai sprendžia tam tikros tarnybos, būtų mažesnis arba iš viso to tarpo nebūtų, jeigu viršija tą skaičių, poveikio aplinkai vertinimas būtų atliktas.
Aš jau citavau kelias išvadas, kai akivaizdžiai, mano manymu, buvo suklastota, ir perdavėme tą medžiagą STT, nes taip negali būti. Netgi viename rajone, kai gavau skundą, įvertinome aplinkybes dėl skundo, dėl nutylėto atstumo, kai kartu su meru pasikvietėme vieną tarnautoją, kuris padėjo parašą, kad neva meras gali vizuoti, pradėjus aiškintis, jis nuleidęs galvą tuoj pat pasakė: aš padariau klaidą. Net neaiškinant apie ką ir kokią klaidą. Ir tas parašas buvo atšauktas.
Be abejonės, kad tuo turi užsiimti tam tikros tarnybos, bet mes tikrai nesiūlome mažinti. Tegu plečiasi, tegu steigia darbo vietas, bet turi būti išlaikyti saugūs atstumai. 2 kilometrai tikrai nėra didelis apsaugos zonos atstumas ir ten galima plėsti ir darbo vietas…
Bet kita problema, kad, kaip ir sakiau, apie Linkuvą dabar jau bus statoma ketvirta ar penkta ferma. Iš esmės žemių neužtenka srutų laistymui ir visos fermos, ypač jeigu savininkas tas pats, rodo, dubliuoja tas pačias žemes, kad laisto ant tų pačių žemių ir vienoje, ir kitoje fermoje. Tai tų žemių iš esmės jau neužtenka laistymui.
PIRMININKAS. Klausia J. Baublys.
J. BAUBLYS (LSF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas pranešėjau, prašom pasakyti, jeigu būtų priimtas šis įstatymo projektas ir pakeistos gyvulių laikymo normos, ar jis galiotų esamoms fermoms, nes jūs kalbate apie esamas fermas. Ar tai reikštų, jeigu negalėtų atlikti tie ūkininkai ar fermų savininkai poveikio aplinkai vertinimo, turėtų išparduoti guvulius, nes ten būtent ne gyvulių skaičius, bet gyvulių laikymo vietos yra vertinamos. Įdomu, kiek būtų uždaroma fermų ir sumažėtų guvulių, ir taip mažai laikomų.
Ir kitas klausimas. Jūs minėjote, kad konsultavotės su gerbiamu ministru K. Mažeika, tačiau jūsų frakcijoje yra buvęs žemės ūkio ministras, kuris puikiai išmano šiuos klausimus, gerbiamas K. Starkevičius. Kiek aš žinau, jis visada atvirkščiai pasisako. Ar pas jus frakcijoje vieninga nuomonė? Ačiū.
A. MATULAS (TS-LKDF). Frakcijoje tikriausiai nėra vienos nuomonės. K. Starkevičius turi savo nuomonę, ir gerai, ką ją turi. Bet mes tikrai nesiūlome mažinti ir tai negaliotų naujoms, pradėtoms renovuoti fermoms arba naujai statomoms fermoms. Esamoms fermoms negaliotų, galiotų tik naujai statomoms fermoms. Kaip gali įstatymas galioti atgaline data.
Bet aš dar kartą sakau, kolegos, mes dabar kalbame ne apie gyvulius, mes kalbame apie gyventojų sveikatą. Jūs kiekvienas, ypač kurie esate rinkti regionuose, kiekvienas tikriausiai esate susidūręs su ta problema. Jūs išdalinkite savo telefonų numerius savo apygardų gyventojams ir paprašykite, kad jie paskambintų, kai ta smarvė atsiranda. Aš esu važiavęs daug kartų į Pakruojo pusę, į Pasvalio pusę, patikėkite, situacija katastrofiška. Žmonės išsikelia iš tų vietų, jeigu netoli gyvena su vaikais, jie negali gyventi, jie išsikelia iš tų vietų.
PIRMININKAS. Dėkojame. Klausia S. Tumėnas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Aš pirmiausia norėčiau atsakyti savo kolegoms Valstiečių frakcijai, kuri nustebusi, kad mes su konservatoriumi kartu pasirašėme šią projekto pataisą. Gerbiamas kolega, ar jūs galite padėti atsakyti mano kolegai A. Gaidžiūnui, kad srutos, ši smarvė ir jų sukeliamos kvėpavimo ligos vienodai pavojingos ir konservatoriams, ir Darbo partijai, ir socdemams, ir valstiečiams, nes tokių abejonių, matau, yra.
Antra. Ar čia viskas yra gerai, kai už pat kaimo, miesto, miestelio tvoros yra statomos tokios didžiulės fermos be jokio vertinimo, be poveikio aplinkai, žmonių, visuomenės sveikatai vertinimo? Tai padėkite man atsakyti, nes jie manęs negirdi.
A. MATULAS (TS-LKDF). Kolegos, kviečiu jus išgirsti jūsų protingo kolegos S. Tumėno argumentus. Tikrai ši smarvė veikia vienodai visus, visų partijų atstovus ir visus žmones, kurie skirtingai balsuoja už partijas. Aš tikrai labai prašau, nes šiandien matau, kad korektiškai jūs neatmetate didžiosios dalies įstatymų projektų. Nemanau, kad tas mūsų įstatymo projektas yra tobulas, bet labai prašyčiau priimti, pasvarstyti Vyriausybėje, pasvarstys kolega ministras su savo komanda ir galbūt patobulins ar kokiais nors argumentais atmes, bet tikrai ta problema yra, ji labai rimta. Niekas nestabdo plėtros, bet negali būti verslas vystomas žmonių sveikatos sąskaita. Jūs nuvažiuokite į Linkuvą ir pakalbėkite su žmonėmis, kaip jie dabar reaguoja į tą ketinimą statyti dar penktą fermą prie vieno iš paskutinių įvažiavimų į Linkuvą. Žmonėms tai yra tragedija.
PIRMININKAS. Dėkojame gerbiamam pranešėjui už atsakytus klausimus.
Dėl motyvų S. Tumėnas. Prašom.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, aš kviečiu pritarti šiai pataisai, nes tai visų pirma reikalinga, reikia visų pirma išgirsti tai, apie ką šiandien kalbėjo Lietuvos Respublikos Prezidentas, kad ne viską lemia vien tik ekonominiai rodikliai, o yra ir pasitikėjimas visuomene, yra pilietiškumas ir panašiai. Nėra norma, kai už tavo miesto, miestelio, kaimo ribos statomos tokios daugiatūkstantinės karvidės, kiaulidės ir panašiai. Šią įstatyminę bazę, aš manyčiau, reikia sutvarkyti, juoba kad čia buvo ne vieną kartą minėtas Linkuvos pavyzdys. Tai ir Vyriausiasis administracinis teismas konstatavo, kad visuomenė yra teisi, teisiniai dalykai dar ir dabar vyksta. Taigi mes turėtume prisidėti, kad bent jau ateityje nebūtų stumiami iš regionų žmonės. Jaunimas nenori vien dėl tokios smarvės grįžti pabaigęs studijas į savo gimtinę. Tokių pavyzdžių yra daugybė. Taigi mes ne prieš kiaulininkystę ir taip toliau, bet mes norime, kad būtų atsižvelgiama į žmonių poreikius, į visuomenės poreikius. Kviečiu po pateikimo pritarti.
PIRMININKAS. K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Išgirdau daug gerų žodžių pirmą kartą turbūt savo atžvilgiu. Ačiū, kolega. Iš tikrųjų kalbėjome tikrai ne apie šį projektą, kalbėjome apskritai apie problemą. Taip, tų problemų yra, bet turbūt iš Linkuvos, kur, kaip jūs sakote, žmonėms smirda mėšlu, galime nusikelti į Klaipėdos priemiestį, kur žmonėms kvepia rožėmis, bet tas rožių kvapas reiškia, kad ten chemikalai lygiai taip pat veikia ir dar turbūt pavojingiau. Turbūt reikėtų atskirti tuos dalykus. Tik noriu jums priminti, kad jūs, kaip aktyvus sveikatos sistemos ekspertas, galbūt geriau parodytumėte iniciatyvą dėl kvapų reglamentavimo. Šiandien sveikatininkai atsisako ir jūsų komitetas taip pat permeta atsakomybę aplinkosaugininkams dėl kvapų reglamentavimo ir kvapų kontrolės, kur mes galėtume turbūt čia reglamentuoti ir surasti tą kompromisą. Žmonių priešinimas tarp kaime gyvenančių ir užsiimančių galvininkyste ir neužsiimančių galvininkyste arba miestuose gyvenančių tai turbūt yra blogiausia, nes tie gyvulių skaičiai, kuriuos mes turime Lietuvoje, tikrai Europos Sąjungos mastu yra gerokai mažesni negu vidurkis, ir tuo metu naudojamos cheminės trąšos, dėl kurių jūs patys daug kalbate, turbūt tikrai nėra geresnis variantas dirvoms tręšti negu natūralios trąšos, tai yra gyvūnų mėšlas. Iš tiesų turbūt reikia reglamentuoti tuos dalykus, kalbėti su bendruomene ir to nepriešinti. Projektas iš principo, ką ir sako Teisės departamentas, prieštarauja direktyvos nuostatoms, kurios buvo perkeltos. Jūs faktiškai norite grįžti į prieš tai buvusį reguliavimą, jį tikrai reikia derinti su Europos Komisija. Aš tikrai šiuo atveju turėčiau susilaikyti ir, manau, mes tą problemą turėtume spręsti kitais teisės aktais.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, dėl vedimo tvarkos – J. Razma. Prašom.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, kadangi yra pateikti du projektai, aš manau, gali kalbėti du žmonės už, du prieš, nes matome, kad projektas sukėlė daug aistrų, ir tikrai argumentai priešingi. (Balsai salėje) Ir dar vienas dalykas, aš prašyčiau, kad gal mano kolega A. Matulas per tą laiką pagalvotų, ar turi teisę balsuoti, ar nebus interesų konflikto tiems, kurie plėtoja fermas, kurių šeimos nariai plėtoja fermas, kuriems tai yra tiesiogiai aktualu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Logiškas pasiūlymas. A. Ažubalis. Prašom.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Ačiū. Kolegos, nieko prieš fermas ir gyvulininkystę neturiu, iš to ir gyvename, tačiau reikia pasakyti vieną dalyką, kad Lietuva yra ir turizmo šalis, yra ir turistinių sodybų šalis, todėl kitą kartą viena didelė ferma gali visą regioną padaryti tuščią. Tad aš šiuo atveju už atstumo didinimą.
PIRMININKAS. Gerbiamas A. Stančikas. Prašom.
A. STANČIKAS (LVŽSF). Iš tikrųjų tik bandau reaguoti. Kaip aš supratau iš kolegos gerbiamo J. Razmos, tie, kurie yra susiję su gyvulininkyste, turėtų nusišalinti. Taip, Jurgi, supratau ar ne? Bet aš vėl noriu priminti seną istoriją. Kai mes kažkada diskutavome apie PVM lengvatą šildymui ir balsavome, kažkodėl iš tų, kurie tą lengvatą gauna, nė vienas nenusišalino. Šiandien mes atstovaujame visai Lietuvai, taip pat ir gyvulių augintojams. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Dėkojame. L. Jonaitis.
L. JONAITIS (LSDPF). Mieli kolegos, daugelis mūsų susiję su kaimu, vieni anksčiau, kiti vėliau esame gyvenę, dirbę kaime, anais laikais fermų būdavo labai daug, tačiau dėl ko šiuo atveju kilo šio įstatymo pakeitimas? Todėl, kad žemės ūkio bendrovė nutarė pastatyti naują šiuolaikišką fermą, ji uždarytų senas fermas, na, gal nuotolis ir per arti gyvenvietės, tačiau kai buvo pradėti projektavimo darbai, miestelio gyventojai nebuvo atėję, neiškėlė problemų, o kai pamatė statybos pradžią, pradėjo kreiptis į visas institucijas.
Aš noriu pasakyti, kad šiuolaikiškos fermos nėra blogybė. Visų pirma, žemdirbiams yra darbo vietų, kita – yra šiuolaikinių technologijų ir kvapų naikinimo sistemoms. Galiu pateikti pavyzdį. Didžiulis Joniškio „Sidabros“ kiaulių kompleksas. Taip, jautėme tą smarvę, bet šiuo metu jokios smarvės mūsų miestelio gyventojai nejaučia. Galiu tik pasiūlyti nuvažiuoti į Latviją – netoli, labai gražu, yra nuostabus parkas, visai šalia pastatyta didžiausia Europoje karvių ferma – 3,5 tūkst. karvių. Jokio kvapo nėra.
Antras. Joniškio rajonas, Skaistgirys, visai šalia miestelio. Šiek tiek tas tėviškės kvapas skleidžiasi, bet nereikia sudaryti tokio, kad visai nieko nedarytume. Aišku, reikalingi apribojimai, bet mes tolstam nuo žemdirbių.
PIRMININKAS. Dėkojame kalbėjusiems. Motyvai išsiskyrė. Balsuojame dėl projekto po pateikimo.
Užsiregistravo 68, balsavo 67: už – 33, prieš – 13, susilaikė 21. Po pateikimo nepritarta. Siūlomas alternatyvus balsavimas, ar iniciatoriams tobulinti, ar atmesti. Balsuojame. Jeigu tobulinti – už, atmesti – kitos nuomonės. (Balsai salėje) Po balsavimo.
Užsiregistravo 65, balsavo 64: už – 46, prieš – 18. Įstatymo projektą siūloma tobulinti.
Prašom, gerbiamas Antanai Matulai.
A. MATULAS (TS-LKDF). Ačiū, kolegos, už tikrai dalykiškus argumentus. Ačiū R. Karbauskiui, kuris nusišalino, nes Žvirblionyse jo fermos būtent ir vystomos, ir plečiamos. Ačiū, kad nusišalino. Nebūtina čia deklaruoti ar nedeklaruoti, nusišalinsiu ar ne. Jeigu jaučiate širdyje, kad tai gali būti susiję konkrečiai šiuo atveju su jumis, tai ir reikia nusišalinti. Labai gaila, patobulinsime šitą įstatymo projektą. Man labai gaila, kolega Jonaiti, kad jūs pateikėte netikslią informaciją. Niekas nesiruošia uždaryti kitų fermų, ruošiasi statyti papildomą fermą, bet kitų nesiruošia. Labai gaila, kad jūs atstovaujate šitam rajonui, išrinktas būtent Linkuvoje, o atstovaujate ne žmonių interesams, bet galbūt savo pažįstamų.
PIRMININKAS. P. Urbšys.
P. URBŠYS (MSNG). Kaip supratau, gerbiami valstiečiai užkirto galimybę apsaugoti kaimo žmogų nuo fermų kvapo vien tik dėl to, kad nori, jog kuo ilgiau atminty išliktų tėviškės kvapas, tas ryšys su tėviške nesvarbu, kur jis bebūtų išvažiavęs.
PIRMININKAS. Gerbiamas A. Gaidžiūnas. Prašau.
A. GAIDŽIŪNAS (LVŽSF). Aš norėčiau atsakyti S.Tumėnui, jam pasakyti, kad kažkada buvo Lietuvoje 3 mln. kiaulių, dabar likę tik 500 tūkst. Žinote, Lietuvoje yra nepilni 3 mln. gyventojų. Pavyzdžiui, Danijoje yra 5 mln. gyventojų ir daugiau kaip 5 mln. kiaulių. Mes pasigaminame tik 46 % sau reikiamos kiaulienos, likusią importuojame. Iš tikrųjų Europos vidurkis yra 1,8 sąlyginio gyvulio, o Lietuvoje – tik 0,2. Gal supraskite… Mes tada skatinkime nedarbą ir mokėkime išmokas kaimiečiams.
PIRMININKAS. Ir gerbiamas L. Jonaitis.
L. JONAITIS (LSDPF). Gerbiamam Antanui noriu pasakyti, kad aš iš tikrųjų esu rinktas šitoje apygardoje, tačiau yra žmonių ir pritariančių, nes atsiranda darbo vietų ir tos darbo vietos bus žymiai geresnės.
Kita vertus, tikrai senosios fermos, kai bus pastatytas naujas kompleksas, bus nugriautos ir uždarytos.
17.08 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. balandžio 21 d. nutarimo Nr. XIII-2849 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-4999 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. balandžio 21 d. nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-4999. Prašom pateikti, gerbiamas Edmundai Pupini. (Balsai salėje)
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, prašau pritarti nutarimo projektui ir papildyti darbotvarkę Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektu Nr. XIIIP-4961. Jį pristatysiu vėliau, jeigu pritarsite. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame. Pateikimas. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Svarstymas. Nėra užsirašiusių kalbėti. Galime pritarti po svarstymo bendru sutarimu? (Balsas salėje: „Ne!“) Dėkojame.
Priėmimas. Balsuojame.
Šio nutarimo priėmimas
Užsiregistravo 69, balsavo 68: už – 51, prieš – 7, susilaikė 10. Įstatymo projektas yra priimtas. Dabar dėl dokumentų, sujungiame su anksčiau priimtais, ir jeigu dar bus, kad kartu dokumentus būtų galima tvarkyti.
17.11 val.
Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo Nr. XII-1215 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4961 (pateikimas)
Ir dabar gerbiamas E. Pupinis kviečiamas pristatyti Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-4961. Prašom, gerbiamas Edmundai.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, neseniai svarstėme Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą ir iš tikrųjų jį patobulinome, kad nemažai šeimų vėl galėtų įsigyti būstus regionuose, tai tikrai šaunu, nes pagal normatyvines vertes buvo nemažai rajonų, kurie iškrito iš šitos paramos. Iš tikrųjų dabar bus šiek tiek atstatyta, bet vėlgi atstatyta ne iki galo ir kai kurios vietovės neturi galimybės gauti bent kokios paramos, nors ir jaunos šeimos ten kuriasi. Na, ne paslaptis, dalis Utenos, bet tai ne esminis dalykas. Tačiau norėčiau dar pasakyti, kad iš tikrųjų pagal tą įstatymą negali gauti jokios paramos ir asmenys, kurie norėtų apsigyventi kitose vietovėse, tarkime, kurortinėse vietovėse, tokiose kaip Druskininkai, Birštonas ir panašiai.
Kaip žinoma, paramą mes galime skirti jaunoms šeimoms pagal du įstatymus, kaip ir minėjau, vienas įstatymas – Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, čia daugiau nutaikytas į regionus, o kitas yra Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas. Kaip tik tame įstatyme yra numatytos lengvatos, bet jos nėra didelės, tai yra 10 %, jeigu asmuo turi šeimą, gali gauti tą paramą ir asmuo be šeimos, bet iš tikrųjų parama, užskaitymai bus padaryti, kai sukurs šeimą ir turės jau vaikų. Manyčiau, kad kai kurie dalykai… aš jau teikiau tam tikrą pasiūlymą dėl to įstatymo projekto, kad vis dėlto ir paramos dydis būtų šiek tiek didesnis, nes, kaip žinoma, šiuo metu galima gauti paramą tik 10 % pagal, kaip ir minėjau, Būstui įsigyti ir išsinuomoti įstatymą. Tai labai maža suma, nes bankai mažiausiai duoda paramą su 15 %, bet šis įstatymas apie kitką.
Jaunoms šeimoms įsigyti būstą regionuose mes pritaikėme ir dar vieną tokią normą, kuomet gali prie paramos prisidėti savivaldybės ir netgi juridiniai asmenys. Ta parama gali būti netgi iki 50 %, neviršijant 50 %. Turbūt visi žinome, kad ypač savivaldybėse yra aktualios kai kurios problemos, susijusios su sveikatos apsauga, gydytojų pritraukimu, taip pat kai kuriose savivaldybėse trūksta pedagogų. Dabar savivaldybės pačios galvoja, kaip čia padaryti, kokių priemonių imtis, kad būtų galima tų specialistų pasikviesti. Pagal būsto regionams… kurį minėjau, kur galima parama, ta parama galima netgi iki 50 %. Savivaldybės turi tvirtinti savo programas, prisideda pinigais, taip pat gali prisidėti verslai, jeigu jiems koks nors specialistas reikalingas. Tada jaunos šeimos turi dar didesnę paskatą, nes tik 50 % galima turėti savo lėšų ir pasiimti iš banko, tada bankai labai geromis sąlygomis finansuoja.
Siūlau tą patį padaryti ir pagal šį įstatymą, nes tokiame Birštone taip pat turbūt, tikiu, reikalingi kai kurie specialistai, ypač sveikatos sistemos arba dirbantys turizmo sektoriuje, ir Druskininkuose tas pats, taip pat turi teisę savivaldybės kokiu nors būdu pasikviesti reikiamus specialistus, ypač savivaldybė arba privačios įmonės, kurioms specialistų trūksta, tikrai būtų šaunu, jeigu galėtų prisidėti ir pagal tą įstatymą. Tai šiuo įstatymu kaip tik ir siūlau, formuluotė tokia, kad parama būstui įsigyti, teikiant valstybės subsidijas iš dalies kompensuojamo būsto kredito daliai apmokėti, gali būti teikiama kartu su savivaldybės ar pelno siekiančio juridinio asmens finansine parama. Paramos teikimo tvarką ir sąlygas nustato savivaldybė ar pelno siekiančio juridinio asmens valdymo organai. Bendra paramos dalis negali būti didesnė negu 50 % įgyjamo būsto vertės.
Tai iš tikrųjų, manyčiau, galėtų prisidėti prie pritraukimo tų vietovių jaunų specialistų, jaunų žmonių, kurie nepakliūna pagal Paramos jaunoms šeimoms būstui įsigyti įstatymą.
PIRMININKAS. Dėkojame už pristatymą. Jūsų nori klausti penki Seimo nariai. Prašom. Gerbiama V. Ačienė.
V. AČIENĖ (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Jūs pristatėte, jūsų pataisa yra analogiška finansinė paskata jaunoms šeimoms įsigyjant būstą. Tik jūsų teikiamoje formuluotėje gali prisidėti tiek savivaldybė, tiek pelno siekiantys ūkio subjektai. Nėra apibrėžta, iš kokio pelno ta parama, tai yra ar iš grynojo pelno jie galės prisidėti, ar jiems ji bus traktuojama kaip parama ir leidžiama į atskaitymus, kurie mažintų pelną. Tokiu atveju turėtų būti lydimasis Pelno mokesčio įstatymas keičiamas, manau.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Iš tikrųjų geras klausimas. Dabar negalėčiau pasakyti, kaip yra pagal Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms šeimoms įstatymą. Galbūt, jeigu reikalingas įstatymo projektas, iš tikrųjų aš pražiūrėjau tai. Manyčiau, ko gero, būtų galima iš pelno, nes vis dėlto mūsų bendras interesas yra, kad asmenys vis dėlto važiuotų ir dirbtų ten, kur sukuriamos kokios nors darbo vietos ir kur yra jų paklausa. Iš tikrųjų atkreipsiu dėmesį, pažiūrėsiu, kaip buvo Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms šeimoms įstatyme. Ko gero, reikės patobulinti. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia gerbiamas A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas kolega, žinote, buvo toks posakis: mes be Vilniaus nenurimsime. Tai jūs be Utenos nenurimstate. Prieš dvi savaites mes priėmėme įstatymą, kuris netenkina jūsų. Kaip ilgai sieksite savo tikslo?
E. PUPINIS (TS-LKDF). Iš tikrųjų tai ne mano tikslas. Aš Utenoje turiu būstą. Tai yra žmonių ir lygių galimybių reikalas. Nemanau, kad, tarkime, Kėdainiai gali kažkodėl naudotis parama, o Utenos kai kurios vietos, kur normatyvinės būsto vertės yra didesnės, negali. Bet turbūt čia daugiau ne apie tai. Utenos tai yra maža dalis. Du trečdaliai gauna, viskas gerai. Bet čia daugiau būtų orientuota į tuos, kurie apskritai negauna. Į tas savivaldybes, kurios pagal tą įstatymą net nepretenduoja, kadangi ten būsto vertės didelės, bet tikrai nemanau, kad ten kokių nors specialistų poreikio nėra ar savivaldybės negalėtų paremti tų žmonių, kurie galėtų atvažiuoti gyventi ir dirbti. Svarbiausia, kad yra darbo vietų.
PIRMININKAS. Klausia gerbiamas J. Varžgalys.
J. VARŽGALYS (LVŽSF). Gerbiamas kolega Edmundai, tikrai tą patį pasakė kolega A. Sysas. Iš tikrųjų ar nereikėtų keisti įstatymo – skamba ir skamba ta Utena. Šiandien skamba Utena, rytoj gal Tauragė skambės, gal Marijampolė po kiek laiko. Mano nuomonė buvo tokia ir aš jos laikausi, kad vis dėlto regionai yra visi likusieji miestai be penkių didmiesčių. Čia reikėtų įstatymą koreguoti. Dar kartą kartoju: šiandien Utena, rytoj jau bus Tauragė.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Kolega, aš sutinku su jumis ir tai bandžiau siūlyti, tik siūlymas buvo atmestas. Aš taip pat galvoju, kad vis dėlto turėtume apsibrėžti pagal įstatymą jaunoms šeimoms įsigyti būstą, kuris yra regionuose. Ilgai ieškojo, net Socialinių reikalų ir darbo komitetas gal dvejus metus ieškojo tos formuluotės, bet iš tikrųjų rado tik vienintelį būdą, kad tą procesą, kuris netinka, atidėti 20 %, tai yra pabandyti sulaikyti tą procesą, tą bangą, kuri eina ir kuri būtų ėjusi žemyn, ne tik Tauragė, Utena, bet ir kitos savivaldybės.
Aš siūliau tam tikrą sprendimą, galbūt pažiūrėti tokiu pačiu principu, kaip nustatoma ir Seimo nariams, tarkime, 25 kilometrai už Vilniaus – jau tu iš tikrųjų gali pretenduoti į gyvenamąjį plotą Seimo viešbutyje. Aš manau, kad poįstatyminiais aktais būtų galima tą sureguliuoti ir tada būtų visiškai aišku. Jeigu jau tu važiuoji į regioną, tai niekas ten nesikeis ir tame regione visada gali gauti paramą. O kaip ir minėjau, kitą paramą būtų galima gauti pagal šitą įstatymą, tik jį normaliai sutvarkius ir šiek tiek teikiant didesnę paramą – ne 10 %, bet 15 %, o gal net ir 20 %.
PIRMININKAS. Klausia J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, ar nereikėtų pamąstyti apie kitus paramos jaunoms šeimoms įsigyjant būstą nustatymo principus, nes dabar yra pagal butų vertes. Vis dėlto aš siūlyčiau pagalvoti, ar ne logiškiau būtų, jeigu mes išskirtume tas savivaldybes, kur gyventojų daugėja, ir tas savivaldybes, kur gyventojų mažėja. Yra tik kelios savivaldybės Lietuvoje, kur gyventojų skaičius auga: Vilnius, Vilniaus rajonas, Klaipėdos rajonas, Kauno rajonas turbūt. Jeigu ten natūraliai auga, statosi, žmonės kuriasi, yra patrauklu ir viskas gerai, tai ten nebeskatiname. Bet kitur, jeigu yra mažėjimas, apskritai reikia skatinti turbūt ir ne per daug žiūrėti, kad kai kur ta vyraujanti vertė dar šiandien yra truputį didesnė. Ar nebūtų galima pagalvoti apie tokius principus, kurie, man atrodo, būtų logiškesni?
E. PUPINIS (TS-LKDF). Kaip ir minėjau, pagal tą įstatymą, kur priėmėme anksčiau, pagal Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyti, taip ir siūliau, nes mes ten skaičiavome ir žiūrėjome, kad, pavyzdžiui, kur daugiausia auga. Iš tikrųjų, kaip jūs ir paminėjote, palei Kauno rajoną, Garliava vystosi, čia Vilniaus kraštas vystosi. Maždaug viskas tas, kas, ypač Vilniaus krašte, arčiau kaip 25 kilometrai, ties Kaunu jau maždaug 15 kilometrų.
Buvo toks būdas pasirinktas, kad kiek įmanoma paskatintų ten, kur yra mažėjimas ir kur tų kraštų patrauklumas mažesnis. Manyčiau, kad, aišku, per daug diferencijuoti negalime, nes tie mažėjimai vėlgi… Ten galbūt kur nors ir padidėjo vienu kitu gyventoju, bet manyčiau, kad labai svarbu žiūrėti ir į tai, kur kuriasi darbo vietos, nes apgyvendinimas dėl apgyvendinimo nieko nesprendžia. Apgyvendinimas svarbus ten, kur ypač kuriasi darbo vietos arba potencialiai gali kurtis darbo vietos, kur reikalingi specialistai.
Manyčiau, dar galima diskutuoti, kalbėti ir ieškoti. Kaip ir minėjau, paramos… Finansinės paskatos pirmam būstui įsigyti įstatymo pataisų taip pat laukėme beveik dvejus metus, nes labai sudėtinga surasti formuluotes.
PIRMININKAS. Klausia A. Ažubalis.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Ačiū. Aš tik noriu pasitikrinti. Kas vis dėlto bus tarp galimų gavėjų? Įsivaizduokime, jauna šeima, kuri gyvena socialiniame būste, o bankai daro tą vadinamąjį, atsiprašau už nelietuvišką žodį, skryningą visų šitų jų pajamų. Jiems jokių šansų nėra pasinaudoti šia parama. Tada klausimas, kam iš viso reikalinga ta, nes dauguma jaunų šeimų tikrai yra tokios, kurios neišlaiko bankų, sakyčiau, patikros.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Iš tikrųjų ne visai taip, nes kai kurie bankai neduoda dėl vieno dalyko. Paprasčiausiai negali žmogus gauti, nes jo pajamos per mažos, kad jis sukauptų pirmajam įnašui. Jis negali sukaupti pirmajam įnašui, jis apskritai negali kreiptis į banką. Bet čia paprastai galbūt tie žmonės, kurie gauna mažas pajamas, neturi sukaupę tų pajamų, tačiau vėlgi tie pirmieji 15 %, kur gauna paramą iš valstybės, įskaitomi kaip pirmasis įnašas. Tačiau, kaip jūs ir minėjote, jeigu pajamos nepakankamos, bankas žiūri iš tikrųjų neigiamai.
Bet čia galimas kitas variantas, kaip ir minėjau, gali gauti paramą iš savivaldybės ir dar gali gauti iš įmonės. Jeigu ta įmonė nemoka didelių atlyginimų, bet čia kaip pridedamoji vertė būna ta paskata. Jau kai gauna maždaug apie 40 %, vis tiek tu pirkdamas būstą užstatai tą turtą, ir jeigu dalyvauja savivalda ir dar verslas, tai iš tikrųjų ir bankai kitaip žiūri. Vis tiek jie apskaičiuos, kad pajamos būtų pakankamos atiduoti paskolą per 25 metus. Bet ji kokiais 40 % mažesnė, taip ir mažesnis atlyginimas garantuoja jam gauti likusią 50 % paskolą. Jeigu jis negautų ir to, automatiškai atidavimas kas mėnesį būtų kur kas didesnis, kokiais 40 % didesnis. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame gerbiamam E. Pupiniui už pristatymą ir atsakytus klausimus. Motyvai – J. Razma. Prašom.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš manau, kad mes daug plačiau pranešėjo klausinėjome, ne tik apie jo projektą. Tai šiek tiek nepaklyskime, nes, matyt, dar tebėra aktualus ir tas anksčiau svarstytas klausimas, kur tam tikrą sprendimą priėmėme dėl Tauragės jaunų šeimų. Taip ūkiškai kalbant. Bet ką teikia šiuo atveju kolega Edmundas, man atrodo, yra tikrai logiškas teikimas, kad būtų sudaryta galimybė prie tos paramos solidariai prisidėti ir juridiniams asmenims. Manau, kad bus nustatyta ta skaidri tvarka ir viskas čia bus žmonių labui, kad kuo daugiau gavę tos paramos su privačiu prisidėjimu tikrai galės pasigerinti būsto sąlygas.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiami kolegos, balsuojame dėl šio įstatymo projekto pateikimo.
Užsiregistravo 64, balsavo 64: už – 60, prieš nėra, susilaikė 4. Įstatymo projektui yra pritarta.
Gerbiami kolegos, kaip pagrindinis siūlomas Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Siūloma svarstyti rudens sesijoje. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ir dar prašoma Vyriausybės išvados. Galime prašyti bendru sutarimu? Dėkojame. Prašome Vyriausybės išvados kartu.
17.26 val.
Baudžiamojo kodekso 95 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5001 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Baudžiamojo kodekso 95 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5001. Pranešėja – gerbiama A. Bilotaitė. Kviečiame į tribūną. Prašome.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, teikiu Baudžiamojo kodekso 95 straipsnio pakeitimo projektą, kuriuo yra siūloma netaikyti senaties termino už korupcinius nusikaltimus, tai yra kyšininkavimą ir prekybą poveikiu.
Korupcija yra mūsų visuomenės vėžys ir valstybės vėžys, kuris graužia ir yra vis negydomas. Korupciniai nusikaltimai yra sunkiai išaiškinami, dažnai paaiškėja po tam tikro laiko, dažnai pastebime tendencijas, kai siekiant išvengti atsakomybės ikiteisminiai procesai yra tyčia vilkinami, kol sueina senaties terminas. Rezultatas – valstybė lieka apvogta, o kaltųjų nėra. Nėra kam atlyginti materialinę žalą, o jau nekalbama apie moralinę žalą ir didelį, kartų neteisybės jausmą, kurį nuolat patiria Lietuvos piliečiai, matydami svarbias pareigas užimančių asmenų ir pareigūnų bei politikų nebaudžiamumą.
Šiuo metu Baudžiamasis kodeksas numato senaties terminus už kyšininkavimą ir prekybą poveikiu nuo 3 iki 15 metų, priklausomai nuo nusikaltimo rūšies. Tiems, kurie teigia, kad senaties terminai yra pakankami, adekvatūs, pateiksiu keletą pavyzdžių, kurie parodo, kad dabar galiojantis reglamentavimas nėra tobulas. Tarptautinės korupcijos „Alstom“ byla. Kyšininkavimo skandalą tyrę britai išaiškino, kad tam tikri lietuviai energetikai ir politikai gavo milijoninius kyšius iš „Alstom“ už laimėtus viešuosius pirkimus. Generalinė prokuratūra šį pavasarį nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl senaties, nes nusikaltimas vyko 2004–2009 metais. 2014 metais prokurorai, suėjus senaties terminui, nutraukė kitą ikiteisminį tyrimą dėl Ignalinos atominės elektrinės darbuotojų kyšininkavimo ir piktnaudžiavimo. Nusikalstamos veikos buvo vykdomos 1999–2004 metais. Na ir naujausias pavyzdys, mums visiems žinomas, kai visai neseniai buvo iškelti tam tikri kaltinimai dabartiniam ministrui J. Narkevičiui, kad galimai jis už savo šeimos remontą galėjo atsilyginti, jam buvo atsilyginta namo remonto darbais ir tai padarė verslininkas, kuris laimėjo viešuosius pirkimus. Tuoj sueis senatis, nes praėjo dešimt metų nuo tos veikos. Šis pavyzdys yra iškeltas, na, kaip tokia situacija, kad jeigu sueis senatis, mes taip ir nesužinosime ir nebus pasakyta, ar žmogus tikrai nekaltas, ar jis yra kaltas.
Mūsų šalyje bylos, susijusios su stambaus masto korupcija, prekyba poveikiu, sukelia didžiulį atgarsį, didžiulį rezonansą. Žmonės tikrai pavargo matyti, kad kaltininkams pavyksta išsisukti nenubaustiems, tad kviečiu pradėti diskusiją ir palaikyti pataisas, kad pakeistume situaciją ir žmonės vėl patikėtų teisingumu, netektų jiems nusivilti, kad skambiai nuskambėjusios rezonansinės korupcinės bylos tiesiog subliūkšta dėl senaties. Ačiū. Atsakysiu į klausimus.
PIRMININKAS. Dėkojame už pristatymą. Klausimą turi N. Puteikis. Jo nematau. Klausia D. Gaižauskas. Prašom.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Labai ačiū. Gerbiama kolege, išties tikrai galima pritarti jūsų pasiūlymui, bet kyla labai daug klausimų, kodėl jūs tiktai dvi korupcines nusikalstamas veikas įrašote? Čia daugiau galbūt būtų reakcija jau į pasekmes. Kodėl tada nėra tokio pasiūlymo kaip papirkimas? Kodėl kitų korupcinių nusikalstamų veikų nėra? Dabar jūsų pasiūlymas yra šiek tiek kaip netikras, butaforinis. Kodėl kitų korupcinių nusikalstamų veikų neįtraukėte, nes realiai, kad būtų didesnė nauda ir užbėgta nusikaltimams už akių, papirkėjas – irgi labai svarbus dalykas. Kodėl to nėra?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Ačiū. Tikrai geras klausimas. Šia iniciatyva yra siekiama paskatinti ir pradėti diskusiją. Aš suprantu, kad čia yra reikalingas sisteminis požiūris ir teisininkų bendruomenės įtraukimas, nes šios pataisos nėra mano pirmą kartą teikiamos. Panašios buvo teiktos 2010 metais dar tuo metu buvusios Prezidentės D. Grybauskaitės. Jeigu turite minčių ir siūlymų, kaip būtų galima sustiprinti ir padaryti taip, kad šis projektas tikrai būtų dar stipresnis, aš kviesčiau jus pateikti siūlymus, daryti kažkokius kitokius formatus, kurie padėtų sistemiškai įvertinti problemą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia S. Jovaiša.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama kolege, ar čia galiotų toms byloms, kurios dabar vyksta, ar naujoms su kyšininkavimu susijusioms byloms? Ar atnaujinus kokius nors naujus įrodymus būtų galima taikyti šią jūsų siūlomą įstatymo pataisą?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Pirmiausia reikėtų sulaukti, kad Seimas priimtų ir apsispręstų dėl datos, nuo kada įsigaliotų šios įstatymo pataisos. Čia yra vienas momentas. Manau, kad yra labai svarbu diskutuoti ir priimti tuos sprendimus, nes yra įvairių nuomonių. Yra nuomonių, kad dabartinis reglamentavimas yra pakankamas, kad tos senatys, kurios yra dabar numatytos, yra pakankamos iki 15 metų, bet, kaip matome, tai nepasiteisina.
PIRMININKAS. Dėkojame už pateikimą ir atsakymus į klausimus.
Dabar motyvai. N. Puteikis. Prašom.
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Siūlau pritarti.
PIRMININKAS. Balsuojame.
Užsiregistravo 62, balsavo 61: už – 48, prieš nėra, susilaikė 13. Įstatymo projektui po pateikimo yra pritarta. Siūlomas pagrindinis komitetas – Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Svarstysime rudens sesijoje. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Gerbiami kolegos, liko keletas minučių, tai bandykime dar rezervinius – Valstybinių pensijų, Atliekų tvarkymo, Darbo kodekso… Vėliau darbotvarkėje dar yra ir pareiškimai.
17.34 val.
Valstybinių pensijų įstatymo Nr. I-730 2 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4981 (pateikimas)
Prašom, gerbiama Rimante Šalaševičiūte, – Valstybinių pensijų įstatymo 2 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4981.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Gerbiami kolegos, aš pasistengsiu labai trumpai pristatyti projektą, nes esu įpratusi ilgai kalbėti.
Valstybinių pensijų 2 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas yra parengtas atsižvelgiant į tai, kad valstybinės pensijos nuo 2008 metų nebuvo indeksuotos ir peržiūrimos. Žinome, kad valstybinių pensijų dydžio matas yra valstybinių pensijų bazė, jos dydis negali būti mažesnis kaip 58 eurai. Tačiau valstybinių pensijų yra dvi kategorijos. Vienos iš jų palaikymas priklauso, iš tikrųjų reikia pripažinti, nuo politinės valios – tai pareigūnų ir karių, teisėjų, nukentėjusiųjų asmenų, mokslininkų pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinės pensijos. Šios pensijos priklauso nuo darbo užmokesčio, kokį asmuo gavo eidamas pareigas. O kitos valstybinės pensijos yra kitokios, išmokos didėja priklausomai nuo turimo biudžeto – tai sportininkų rentos, jos yra susietos su vidutiniu darbo užmokesčiu ir jo didėjimu. Toliau yra scenos meno įstaigų kūrybiniams darbuotojams. Jiems yra susieta su BSI. Toliau mes turime valstybines signatarų rentas, susietas su Seimo narių pareiginėmis algomis, ir Prezidento sutuoktinio pensijos dydis, susietas su Prezidento darbo užmokesčiu. Šioms kategorijoms siūlomas projektas netaikomas.
Jeigu žiūrėjote projektą, matėte, kad pensijos dydis yra apskaičiuojamas pagal formulę. Be to, dar projekte yra numatyta, kad jeigu gaunamos valstybinės pensijos dydis taikant indeksavimą didėja ir viršija nustatytą normą, tai yra vidutinį darbo užmokestį – 1 tūkst. 637, tada permoką turi teisę, kaip dabar ir dėl kitų permokų, išskaičiuoti mokančios institucijos vadovo sprendimu net ginčo tvarka iš pensijos gavėjo. Tiek. Pasistengiau trumpai pristatyti projektą.
PIRMININKAS. Gerbiamoji, bet jūs nori klausti A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiama pirmininke, gerbiami kolegos, esu prieš visokias valstybines pensijas, aš už socialinio draudimo pensijų didinimą, juo labiau kai dabar bazinės pensijos dydis yra mokamas iš biudžeto. Bet koks valstybinių pensijų didinimas iškreipia, na, sakykim, vieniems didiname, kitiems nedidiname. Bet mano klausimas būtų susietas visgi… Visai neseniai mes svarstėme, Vyriausybė vis dėlto labai skeptiškai žiūri į valstybinių pensijų didinimą ir dažniausiai neigiamą atsakymą pateikia.
Mano klausimas. Aš matau, kad jūs čia su Seimo Pirmininku dviese padirbėjote kokį vakarėlį ir parašėte šitą formulę ir šitą įstatymą. Ar buvo derėtasi ir aiškintasi su ministerijomis ir su Vyriausybe, ar tai yra grynai jūsų dviejų iniciatyva? Ačiū.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Labai gražiai paklausėte. Ačiū, Algirdai. Seimo Pirmininkas ir aš kalbėjome apie tremtinių pensijas, gaudavo kaip išmoką, o jūs, būdamas šioje sistemoje ir dirbdamas, jas padarėte pensijomis ir nuskriaudėte tremtinius, kurių yra labai mažai.
O dabar atsakau tiesiai į klausimą. Taip, tai yra parengta kartu su ministerija, parengta kartu su vidaus reikalų sistemos profsąjungomis, dar šiandien buvo papildomai diskutuota. Šita dalis yra paimta iš numatomos valstybinių pensijų reformos, nes iš tiesų buvo keturi projektai, kai jūs dar buvote pirmininkas, juos teikė įvairūs Seimo nariai. Tie projektai dėl pensijų indeksavimo būdavo atmetami dar komitete, ne dėl didinimo, o dėl indeksavimo. Jeigu žmogus šiandien gauna 150 eurų pensiją, priedą arba valstybinę pensiją, ne priedą prie senatvės pensijos… ir kur kitur, tai tokiu atveju jam indeksuota pensija didėtų tik 3 eurais. Tai nėra pensijos didinimas, o gražus žingsnis indeksuojant, kaip mes indeksuojame visas senatvės pensijas.
PIRMININKAS. Dėkojame už pateikimą ir atakytus klausimus. Dabar dėl motyvų. A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Gerbiami kolegos, manau, kad projektas yra geras. Tikrai jeigu mes indeksuojame senatvės pensijas ir žmonės jau maždaug žino, kad 8, 9 iki 10 % mes kiekvienais metais indeksuojame, tai kažkodėl valstybinės pensijos, nepaisant to, kad kažkas už, kažkas prieš, šiandien yra tos valstybinės pensijos – ugniagesių gelbėtojų, vidaus tarnybos darbuotojų. Kokios tos pensijos, gėda sakyti, jos nėra didelės. Indeksavimas keliais eurais, bet tai vis tiek bus šioks toks dėmesys tiems žmonėms, kurie dirba tikrai sunkų ir atsakingą darbą. Tai tikrai palaikau ir prašau visų palaikyti šį įstatymo projektą, kad tos pensijos būtų bent kiek indeksuojamos. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Nesu prieš pensijas, bet dar kartą noriu pabrėžti – man gėda, kad mūsų socialinio draudimo pensijos yra labai mažos, ir mums visiems turėtų būti gėda, nes mes daliname po trupinį atskiroms grupėms, užuot bandę didinti visiems. Šiuo atveju nieko prieš, kad indeksavimas būtų, bet aš prieš, kai tai daro du Seimo nariai, o ne Vyriausybė, nes tai yra valstybinis reikalas. Tai yra valstybinės pensijos.
Todėl, gerbiamas pirmininke, aš kreipiuosi, kad būtų Vyriausybės išvada, suderinta, nes tai yra mūsų visų pinigai ir valstybinis reikalas. Aš sakiau, kad tai yra tam tikras tarybinis anachronizmas. Sąjūdžio laikais su kuo kovojome? Prieš personalines pensijas. Bet tokių 1990 metais buvo 1 tūkst. Dažniausiai revoliucijos išsigimsta ir rezultatas – mes dabar turime virš 100 tūkst. valstybinių pensijų. Čia yra mūsų išskirtinis dalykas iš kitų Europos Sąjungos valstybių. Jos nėjo tokiu keliu, jos ėjo didindamos valstybinę socialinio draudimo pensiją, tai yra pensiją visiems, o ne atskiroms grupėms.
Ir, žiūrint į pakeitimo normą, gerbiama pirmininke, tai socialinio draudimo pensijos geriausiu atveju 40 %. Kai kurių pareigūnų, ypač teisėjų, pakeitimo norma jau beveik 100 %. Tai vėlgi reikia matyti visą vaizdelį. Todėl aš ir pasisakau prieš, tegul teikia Vyriausybė, svarstysime, jeigu reikia indeksuoti. Tikrai indeksuoti geriau negu tokiais politiniais sprendimais prieš rinkimus vėl maloninti vieną ar kitą grupę.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, nuomonės išsiskyrė, balsuojame.
Užsiregistravo 58, balsavo 58 Seimo nariai: už – 50, prieš – 1, susilaikė 7. Po pateikimo yra pritarta. Kaip pagrindinis komitetas siūlomas Socialinių reikalų ir darbo komitetas, papildomas – Biudžeto ir finansų komitetas. Siūloma svarstyti rudens sesijoje. Prašoma Vyriausybės išvados. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkojame, pritarta,
17.44 val.
Atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VIII-787 2, 12, 28, 30, 301, 302, 351 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 251, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 311, 312, 313 straipsniais, septintuoju1 ir septintuoju2 skirsniais įstatymo projektas Nr. XIIIP-4988 (pateikimas)
Darbotvarkės rezervinis 7 klausimas – Atliekų tvarkymo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo kai kuriais straipsniais, septintuoju1 ir septintuoju2 skirsniais įstatymo projektas Nr. XIIIP-4988. Pranešėjas gerbiamas K. Mažeika kviečiamas į tribūną. Prašom, ministre.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Iš tiesų trumpai noriu pristatyti Vyriausybės teikiamą projektą. Teikiamo svarstyti Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimo projekto tikslas – sukurti efektyvesnę komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apmokestinimo sistemą. Reikia pažymėti, kad tai yra vienintelė viešoji paslauga, kurios kainodara nereguliuojama bei nevykdoma priežiūra. Įstatymo projektas parengtas įgyvendinant Vyriausybės programą. Siūloma Valstybinę energetikos reguliavimo tarnybą įgalioti tvirtinti regioninę kainą ir komunalinių atliekų deginimo vienos tonos viršutinę įkainio ribą, taip pat įgalioti vertinti ir derinti infrastruktūros išlaikymo sąnaudas, tai yra būtinąsias sąnaudas, taip pat tarybai funkcijoms įgyvendinti numatyta tam tikra pajamų suma ir savivaldybių taryboms paliekama pareiga nustatyti galutinę kainą atliekų turėtojams. Taip pat siūloma nustatyti gyventojų gaunamų skundų, išankstinių ginčų sprendimo ir skundų nagrinėjamo tvarką.
Pritarus siūlomiems įstatymo pakeitimams, komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kaina taptų reguliuojama, nustatoma aiškiau, skaidriau ir visose savivaldybėse taikant vienodus principus. Siūlome pritarti įstatymo pakeitimo projektui.
PIRMININKAS. Jūsų, ministre, nori klausti keli Seimo nariai. Prašom, gerbiamas Pauliau Saudargai. Nėra. V. Vingrienė.
V. VINGRIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas ministre, čia vienas iš esminių pakeitimo aspektų yra tas, kad VERTʼas reguliuotų ir atliekų deginimo įmonių kainas, tai yra mokestį priimant deginti. Bet iš esmės tai yra neteisinga vertinant tai, kad pirmiausia Europos Komisija kalba apie tai, kad būtų nustatytas deginimo mokestis pačioms įmonėms, kad būtų padarytas atliekų deginimas nepopuliarus. Kaip jūs žiūrite į tai, kad galbūt reikėtų pereiti būtent prie atliekų deginimo mokesčio, o ne tos kainos, kurią turi sumokėti mechaninio biologinio rūšiavimo padaliniai?
Kitas dalykas. Šiuo metu yra registruotas kitas mano įstatymas, kuriam pritarta po pateikimo, Aplinkos apsaugos komitete svarstomas, dėl degintinų atliekų kiekio. Jame taip pat yra pasiūlymas riboti kainas. Šiuo metu deginimo įmonės kaip ir skelbia konkursus, kas pateiks didesnę kainą tų sudegintų, kad tai būtų atvirkščiai, kaip tik pagal pigesnį variantą. Tas skatintų daugiau rūšiuoti ir pateikti tik netinkamas perdirbti atliekas.
Kaip jūs žiūrite dėl šių abiejų įstatymų projektų sujungimo?
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Aš pirmiausia žiūriu taip, kaip žiūri Vyriausybė svarstymo metu ir diskusijose buvo diskutuota. Mes kalbame apie viršutinę įkainio ribą. Tai reiškia, kad turės būti įrodyta, kiek, kokios yra būtinosios sąnaudos, ir kad įmonė galėtų palaikyti savo įrangą ir aptarnaujantį personalą. Tai turbūt yra logiška ir teisinga. Šiuo atveju manau, kad projektas parengtas atsižvelgiant į visas suinteresuotas puses. Turbūt esminis dalykas, kad būtų aiškumas, skaidrumas ir vienodi principai.
PIRMININKAS. Klausia S. Gentvilas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas ministre, labai sveikinu projektą. Ilgai lauktas projektas ir tikrai pritarsiu. Aiškinamajame rašte aprašote istoriją. 2019 m. gruodžio 20 d. Seimas pritarė sąvartynų mokesčio sumažinimui, bet, kaip jūs teigiate, keletas savivaldybių paliko padidintą vietinę rinkliavą, nes įskaičiavo kur kas didesnę. Kaip šiuo atveju keistųsi praktikoje, priėmus dabartinę įstatymo redakciją, savivaldybių teisė reguliuoti savo rinkliavas? Jau konkreti savivaldybės taryba kiekvienais metais priimtų rinkliavos pakeitimus. Gal galite pakomentuoti? Ačiū.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Ką ir jūs akcentavote, kai kurios savivaldybės, galima sakyti, piktnaudžiauja, ir būtent būtinosios sąnaudos, kurias, mes sakome, reikia reguliuoti, ir dėl to VERTʼas ganėtinai ilgai dirbo, kad nustatytų metodiką. Iš tiesų dabar yra labai skirtinga metodika ir kai kurios savivaldybės net piktnaudžiauja galimai įtraukdamos kaštus į būtinąsias sąnaudas, taip išpūsdamos administracinį aparatą, dėl to automatiškai gyventojams didėja sąskaitos. Šiuo atveju VERTʼas įvertintų būtinąsias sąnaudas ir jos turėtų būti arba pagrindžiamos, arba savivaldybė turėtų keisti savo sprendimus.
PIRMININKAS. Dėkojame gerbiamam ministrui už projekto pristatymą ir atsakytus klausimus. Yra nuomonių. S. Gentvilas. Prašom.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų labai sveikinu Vyriausybės projektą reguliuoti Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai sąvartynų vartų mokestį, deginimo įrengimų vartų mokestį ir maksimalias savivaldybių vietinių rinkliavų kainas.
Šis projektas gimė prieš dvejus metus Seimo Aplinkos apsaugos komitete. Tuomet pasidarėme analizę, kad regioniniai sąvartynai labai skirtingai traktuoja savo išlaidas. Kai kurie sąvartynai turi daug automobilių, atlyginimai irgi yra kartais didesni negu kolegų, o kai kurie sąvartynai neturi nė euro sukaupę sąvartynų plėtrai arba atidėjimams, kurie bus akivaizdūs. Šią situaciją tikrai reikėjo taisyti ir labai sveikintinas Vyriausybės pateiktas projektas. Gaila, kad užtruko dvejus metus jį pateikti, nes planuota buvo, komiteto pavedimas buvo, kad toks projektas atsirastų dar 2018 metų birželį.
Ką labai svarbu svarstymo metu sureguliuoti, tai yra ką gerbiama V. Vingrienė sakė, tai maksimaliai sureguliuoti sistemą taip, kad tik tas, kas tikrai negali būti nei sudeginta, negali būti nei perdirbama, nei surūšiuojama, nusėstų sąvartyne. Tas, kas tikrai gali būti perrūšiuojama ir būti panaudojama antriniam gyvenimui, neturėtų būti deginama. Ir kainas Energetikos komisija turėtų sureguliuoti taip, kad maksimaliai išvengtume tiek deginimo, tiek šalinimo sąvartynuose.
Pavyzdžiui, artėjant žiemą matyti, kad galimai susiklostė situacija šilumos rinkoje, kad Kainų ir energetikos komisija taip sureguliuos kainas, kad vis dėlto vėl deginsime dujas, o ne biokurą Vilniaus jėgainėse. Kartais nepražiopsokime esminių reguliavimo dalykų. Kviečiu pritarti dabartinėje stadijoje.
PIRMININKAS. P. Urbšys.
P. URBŠYS (MSNG). Gerbiamieji Seimo nariai, na, man tikrai yra keista, kad kadencijos pabaigoje ateina ministras su įstatymo projektu, kuris iš esmės pakeičia dabar požiūrį į organizuojamą komunalinių atliekų tvarkymą.
Pagal dabar galiojančią nuostatą už tai atsako savivaldybės. Ir kaip labai lengvai pasakoma, kad savivaldybė piktnaudžiauja savo teisėmis, kainos skirtingos ir nukenčia vartotojas. Ministras turi ateiti su labai konkrečiais skaičiavimais, kurios savivaldybės piktnaudžiauja ir kaip dėl tų kainų nukenčia žmonės.
Aišku, atliekų deginimo įmonėms dabar reikia užsitikrinti, kiek įmanoma, tų atliekų, kurios pereitų. Savivaldybės yra kliūtis, nes savivaldybės iš tikrųjų turi savo nepriklausomą požiūrį. Ką, reikia padaryti centralizuotą sistemą? Būtent Valstybinė energetikos reguliavimo taryba tada tampa tuo centralizuotu organu, kuris nurodo, ką ir kiek reikia deginti.
Akivaizdžiai yra, kaip pasakius, neskaidrus įstatymo projektas. Ir tuo labiau kad jis pažeidžia savivaldybių savarankiškumą. Aš nesuprantu, viena ranka jūs laiminate regionų plėtrą, tarsi suteikiate daugiau savarankiškumo savivaldybėms, o kitu įstatymu išreiškiate nepasitikėjimą savivaldybėmis ir nukertate jų, sakykime, funkcijas dėl atliekų organizavimo.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, nuomonės išsiskyrė. Balsuojame.
Užsiregistravo 57, balsavo 57: už – 51, prieš – 1, susilaikė 5. Projektui yra pritarta.
Gerbiami kolegos, kaip pagrindinis siūlomas Aplinkos apsaugos komitetas. Siūloma svarstyti Seimo rudens sesijoje. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Kažką G. Burokienė… Prašau. Ten nematau… Gerai, prašau. Sekundėlę. Prašau.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Prašom papildomu komitetu skirti Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetą.
PIRMININKAS. Sutinkate, gerbiami kolegos? Gerai, bendru sutarimu pritariame. Skubame, kadangi laikas jau eina į pabaigą. Dar suteiksime gerbiamai A. Papirtienei pateikti Darbo kodekso 179 straipsnio pakeitimo projektą Nr. XIIIP-4925. Prašau.
17.54 val.
Darbo kodekso 179 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4925 (pateikimas)
A. PAPIRTIENĖ (LVŽSF). Ačiū. Gerbiami kolegos, šis įstatymo projektas yra tiesiogiai susijęs su socialinio dialogo stiprinimu Lietuvoje ir šį įstatymo projektą inicijavo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija.
PIRMININKAS. Palaukite, gerbiama Papirtiene. Mažeika, jeigu turite problemų su P. Urbšiu, palikite salę ir eikite išsiaiškinti ten. (Balsai salėje) Ačiū. Prašau pateikti.
A. PAPIRTIENĖ (LVŽSF). Įstatymo projektu yra siūloma nustatyti konkrečius kriterijus, kuriuos turėtų atitikti profesinės sąjungos, kad būtų pripažintos kaip atstovaujančios nacionaliniu lygmeniu ir kad galėtų dalyvauti nacionalinėse derybose ir pasirašyti nacionalinę kolektyvinę sutartį. Diskusijos, kad tokie kriterijai reikalingi, jau vyksta daug metų. Profesinių sąjungų konfederacija ne kartą kreipėsi į įstatymų leidėjus, kad tokie kriterijai būtų išdiskutuoti, išgryninti ir pagaliau atsirastų įstatyme. Žinau, kad ir anksčiau buvo bandoma Seime įstatymų leidyba tuos kriterijus įteisinti, tačiau kol kas tai nepavyko, labai tikiuosi, kad dabar pavyks.
Tarptautinė darbo organizacija ne vienerius metus ragina darbuotojų ir darbdavių organizacijas nusistatyti atstovavimo kriterijus siekiant užtikrinti tinkamą socialinių partnerių dialogo lygį. Tarptautinė darbo organizacija sako, kad tokie kriterijai turi būti, kad būtų aiškiai apibrėžtos besiderančios šalys. Pati Tarptautinė darbo organizacija pavyzdinių kriterijų sąrašo nepateikė. Kitaip tariant, į turinį nesikiša, bet tik nusako, kad turėtų būti kiekybiniai kriterijai, pavyzdžiui, narių skaičius, teritorinis padengimas, ir kokybiniai kriterijai, pavyzdžiui, organizacijos nepriklausomumas, savarankiškumas, juridinio asmens statusas ir panašiai. Atstovavimo kriterijai atitinka Europos Sąjungos teisę. Tiktai Tarptautinės darbo organizacijos konvencijoje yra pasakyta, kad tie kriterijai neturėtų varžyti kitų mažesnių profsąjungų galimybės atstovauti savo nariams ir neturėtų varžyti galimybės jungtis ir veikti kaip profesinėms sąjungoms. Tačiau kriterijų nustatymas nacionaliniu lygmeniu niekaip nevaržo kitų profesinių sąjungų, kadangi atstovavimas yra platesnė sąvoka, platesnis dalykas, o nacionalinės kolektyvinės derybos yra tiktai vienas iš atstovavimo elementų.
Kriterijai yra jau nustatyti daugelyje šalių. Iš 28 Europos Sąjungos valstybių narių kriterijai nustatyti 13 valstybių. Jie nustatyti ir įstatymais, ir susitarimais. Tai priklauso nuo socialinio dialogo kultūros lygmens: 13 valstybių, pavyzdžiui, Austrija, Belgija, Bulgarija, Graikija, Ispanija, Prancūzija, Kroatija, Vengrija, Airija, Liuksemburgas, Lenkija, Rumunija, Slovėnija, turi nustatytus kriterijus. Graikija, Kroatija, Vengrija, Liuksemburgas, Slovėnija nustato kriterijus tik profesinėms sąjungoms, o kitose šalyse, pavyzdžiui, Austrijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Airijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, kriterijai yra nustatyti ir darbdavių organizacijoms.
Taigi (jeigu galima dar trumpai, baigiu) kriterijų nustatymas nėra visiška naujovė socialinio dialogo praktikoje. Lietuvoje jau veikia Trišalė taryba, kurios nariai turi atitikti labai panašius kriterijus. Trišalės tarybos narių kriterijai yra nustatyti Darbo kodekso 185 straipsnyje, tačiau jeigu jūs paklausite, kodėl esami Trišalės tarybos kriterijai netiktų dabar, kodėl teikiama pataisa, tai atsakysiu, kad Trišalės tarybos kriterijai yra taikomi tik Trišalės tarybos nariams. Nebūtinai profesinė sąjunga, kuri galbūt atitinka nacionalinį lygmenį, nebūtinai jinai dalyvauja Trišalės tarybos veikloje, tačiau tokia profesinė sąjunga tikrai turi visą teisę dalyvauti nacionalinio lygmens derybose. Įstatymu įtvirtinę nacionaliniu lygmeniu veikiančių profesinių sąjungų susivienijimo kriterijus, galėtume pagaliau pradėti diskutuoti ir apie kriterijų nustatymą nacionaliniu lygmeniu veikiančių darbdavių organizacijoms. Beje, vienos iš darbdavių organizacijų lyderis jau yra kalbėjęs apie tai, kad tai būtų precedentas nustačius profesinėms sąjungoms kriterijus diskutuoti apie tokių kriterijų nustatymą ir darbdavių organizacijoms. Atsakysiu į jūsų klausimus.
PIRMININKAS. Klausia V. Bakas.
V. BAKAS (MSNG). Gerbiama kolege, jūs teisingai minėjote, kad tarptautinė praktika kalba apie tai, kad patys dalyviai turi nusistatyti kriterijus – darbdaviai ir profsąjungos. Ne valdžia turi nustatyti kriterijus.
Aš noriu jūsų paklausti. Jeigu dabar Medikų sąjūdis, mokytojai ir pareigūnai – trys šakos nuspręstų suvienyti jėgas ir įsteigti modernią darbuotojams, pacientams, klientams atstovaujančią organizaciją. Pagal jūsų pataisas tokia organizacija negalėtų sėsti prie derybų stalo, nes kriterijai nustatyti, jog reikia, na, veikla turėtų vos ne veikti, siekti sovietmečio laikus. Atsiprašau, bet kažkas panašaus. Tai dabar pasakykite, kaip pasiūlytumėte toms naujoms, modernioms organizacijoms, žmonėms atstovauti savo interesams? Ar neatrodo jums, kad vis dėlto mes čia stengiamės suvalstybinti profesines sąjungas ir apskritai kištis, daryti tokią šiurkščią intervenciją, į tai ir Teisės departamentas atkreipė dėmesį, į asociacijų laisvę.
PIRMININKAS. Laikas.
A. PAPIRTIENĖ (LVŽSF). Gerbiamas kolega, labai ačiū už pastabas ir klausimus. Pirmiausia norėčiau pasakyti, kad tikrai ne išimtinai tik valdžia nustato kriterijus, apie tuos kriterijus yra diskutuota profesinėse sąjungose jau daugybę metų. Pačios profesinės sąjungos kreipiasi ir jos toje diskusijoje galės dalyvauti ir svarstymo metu komitete, ir lygiai taip pat jūsų minėtos profesinės sąjungos taip pat galės teikti savo pasiūlymus. Aš manau, kad tikrai dėl tų kriterijų mes galėsime diskutuoti. Tas pasakymas dėl skaičiaus šakų, kurioms atstovauja, dar nereiškia, kad čia būtinai taip ir bus, mes galime dėl to kiekvieno kriterijaus diskutuoti ir kartu priimti sprendimą po diskusijų.
PIRMININKAS. Dėkojame. I. Haase.
I. HAASE (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Gerbiama pranešėja, pirmiausia prašom pasakyti, kokį Darbo kodekso straipsnį mes šiandien svarstome ir kurį jūs siūlote keisti? Nes jūsų projekto pavadinime nurodyta, kad keičiate 179 straipsnį, o pačiame turinyje parašyta, kad siūlote keisti 165 straipsnio 3 dalį.
Kitas klausimas būtų, jeigu galėčiau, labai greitai ir glaustai, vėlgi dėl tų pačių kriterijų. Aš manyčiau, kad įstatymo projektas turi būti aiškus, nedviprasmiškas ir visiškai nesudaryti problemų jo taikymo praktikoje. Dabar, aš manyčiau, ar šie kriterijai apskritai yra įgyvendinami? Pavyzdžiui, yra Europos Sąjungos ar tarptautinių profesinių sąjungų organizacijų narė, jungia ne mažiau kaip 10 % visų Lietuvos profesinių sąjungos narių ir panašiai. Ar šie kriterijai neužkerta kelio ir ar neriboja profesinių sąjungų būtent toje dalyje, kad negalės tinkamai atstovauti savo nariams ir ginti jų teises. Ir ar atitinka teisingumo, sąžiningumo ir protingumo principus?
A. PAPIRTIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū jums už klausimą. Teisingai, dėl straipsnio padaryta klaida. Tai pastebėjo Teisės departamentas, būtinai tai bus ištaisyta. Tikrai labai ačiū už jūsų klausimą.
O dėl kriterijų, aš dar kartą pabandysiu. Mano nuomone, mano asmenine nuomone, jie yra gana adekvatūs ir logiški, tačiau dar kartą kartoju: mes dėl tų kriterijų galėsime diskutuoti ir galėsime rasti patį geriausią optimalų sprendimą. Tikrai aš manau, kad šių kriterijų nustatymas niekaip nevaržo, nepaneigia profesinių sąjungų konstitucinės teisės kurtis laisvai ir veikti savarankiškai. Jos savo nariams atstovaus ir toliau, tik, jeigu neatitiks nacionalinio lygmens, galbūt negalės dalyvauti nacionalinėse derybose, tačiau galės dalyvauti šakos derybose, įmonės derybose, teritorinių lygmeniu galės ir visais kitais būdais. Dar kartą pabrėžiu, kad atstovavimo sąvoka žymiai platesnė, tikrai kriterijų nustatymas neriboja profsąjungų teisių.
PIRMININKAS. A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiama kolege, sveikinu už drąsų poelgį, teikiau žymiai kuklesnį įstatymą, ir ne vieną kartą, bet neperėjo reprezentatyvumo. Aš manau, kad būtų labai gerai, kaip sakė kolega, kad patys partneriai ir pačios profsąjungos susitartų. Kiek reikia metų, kad susitartų? Na, Mozė žydus vedžiojo 40 metų po dykumą. Mes 30 metų niekaip negalime susitarti. Gal dar reikia tų dešimties metų ir tada jau bus koks nors rezultatas?
Aš norėčiau gerbiamiems kolegoms priminti: dar 2008 metais mes priėmėme Profesinių pensijų kaupimo įstatymą, kuriame visos kortos atiduotos darbdaviams ir profesinėms sąjungoms, kad jie kauptų pensijai. Deja, iki šiol nėra nė vieno norinčio tai daryti. Mano klausimas būtų, ar tai…
PIRMININKAS. Laikas, gerbiamas Algirdai.
A. SYSAS (LSDPF). …ar tai nenaudinga pačiai valdžiai, kad to nebūtų? Ar buvo kokios nors derybos su profesinėmis sąjungomis arba galbūt konsultacijos?
A. PAPIRTIENĖ (LVŽSF). Ar reikia valdžiai, kad profsąjungos nesusitartų? Man atrodo, kad jūs pats žinote atsakymą į šitą klausimą. Būna įvairių atvejų. Prašom patikslinti antrą dalį.
PIRMININKAS. Dėkojame. Jūs girdėjote? Prašom patikslinti. Dėkojame už pristatymą, dėkojame už atsakymus. Dėl motyvų – V. Bakas.
V. BAKAS (MSNG). Iš tiesų iš pradžių buvau užsirašęs prieš, bet išgirdęs patikinimą, kad bus galima su dauguma kalbėtis dėl kriterijų, pasisakau už. Ir kodėl už? Šiuo įstatymo projektu mes galime tikrai jį pertvarkyti ir padaryti taip, kad pono kolegos kadaise puoselėtos intervencijos, kai buvo prikurta visokių reikalavimų, kaip turėtų atrodyti nacionalinė profsąjunga, neliktų, kad mes nustotume kištis į profesinių sąjungų ir darbdavių veiklą, kad nustotume daryti valdžios priedėlius. Aš pasakysiu atvirai, pagal šitą projektą, jeigu medikai, pareigūnai ir mokytojai nuspręstų, tie, kurie sėkmingai atstovauja žmonėms, įkurti bendrą asociaciją, jie negalėtų ateiti į Trišalę tarybą. Bet mes tai galime pakeisti. Ir jie dabar negali to padaryti. Todėl aš siūlau balsuoti už ir toliau iš esmės taisyti šitą projektą. Tai yra šansas pagaliau atpalaiduoti nuo valdžios gniaužtų ir tų tramdomų marškinėlių Lietuvos profesines sąjungas.
PIRMININKAS. I. Haase.
I. HAASE (TS-LKDF). Dėkoju. Aš pradėsiu nuo Konstitucijos. Užsirašiau į tą skiltį, kur prieš. Tai pirmiausia noriu priminti, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijos 50 straipsnis nustato, kad profesinės sąjungos kuriamos laisvai ir veikia savarankiškai, gina darbuotojų profesines, ekonomines, socialines teises bei interesus. Visos profesinės sąjungos turi lygias teises. Aš manau, kad siūlomi kriterijai riboja ir varžo šių organizacijų savarankiško veikimo principą atstovauti savo nariams ir ginti jų teises ir interesus, ekonominius, profesinius ir socialinius. Todėl, aš manau, siūlomas teisinis reguliavimas, kaip nurodo Teisės departamentas, ir su juo reikia sutikti, netgi paneigia šių organizacijų konstitucinę teisę veikti laisvai. Todėl aš susilaikysiu dėl šio projekto.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, nuomonės išsiskyrė, balsuojame.
Užsiregistravo 58, balsavo 57 Seimo nariai: už – 45, prieš nėra, susilaikė 12. Projektui yra pritarta. Pagrindiniu komitetu siūlomas Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Svarstysime rudens sesijoje. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkojame, pritarta.
Gerbiami kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4437. Pranešėjų nematau. Šis klausimas nebus svarstomas.
18.08 val.
Seimo savaitės (2020-06-22–2020-06-26) – 2020 m. birželio 23 d. (antradienio), 25 d. (ketvirtadienio) ir 26 d. (penktadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Dabar paskutinis klausimas – kitos savaitės Seimo posėdžių darbotvarkė. Gerbiama Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. Baškienė.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Dėkui, gerbiamasis pirmininke. Mieli kolegos, jeigu skaityčiau ilgą sąrašą įstatymų projektų, kuriuos sudėjome į kitą savaitę, iš tikrųjų jūs pavargtumėte. Sutarėme? To nedarome. Noriu tik iš principo pasakyti, kad antradienis, ketvirtadienis ir, valdybos sprendimu, penktadienis būtų labai atsakingos ir darbingos dienos. Antradienį planuojame svarstymus ir dar tik keletą Vyriausybės pateikimų dėl viešųjų pirkimų ir padėties žemės ūkyje. Tada svarstymai, svarstymai. Ketvirtadienį ir penktadienį – priėmimai. Ir kitą savaitę turime birželio 30 dieną. Konstituciją žinote – sesijos pabaiga.
PIRMININKAS. Dėkojame. Pirmininke, jūsų dar nori klausti gerbiamas A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama pirmoji vicepirmininke, labai norėčiau, kad įtrauktumėte į antradienio darbotvarkę klausimą – Socialinio draudimo pensijų įstatymo projektą Nr. XIIIP-3443(2). Tai būtų svarstymas.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Taip. Išties jūs teisingai pastebėjote, į antradienį, socialinės politikos klausimų bus ganėtinai daug, ir įtrauksime. O kadangi girdėjau ir kitą klausimą, kartu atsakysiu, kodėl penktadienis ir kodėl toks intensyvus darbas. Taip, kolegos, su COVID-19 susiję įstatymai mums šiek tiek pakoregavo darbotvarkę, o dabar priimti strateginius labai svarbius įstatymus reikia ir penktadienio, reikia tam, kad tiesiog suspėtume ir kad sesijos nereikėtų pratęsti.
PIRMININKAS. A. Armonaitė.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Ačiū. Dėkoju. Klausimas dėl Farmacijos įstatymo pakeitimo, kuris iš šiandien buvo, dėl vadinamųjų valstybinių vaistinių. Jūs, be abejo, sieksite priimti šį įstatymo projektą, tačiau reikėtų gauti Europos Komisijos nuomonę dėl valstybės pagalbos. Čia visai neseniai mačiau A. Širinskienės, kurios šis projektas ir yra, mintis, pasakytas prieš vienerius metus, kada buvo sakoma, kad tikrai nepriimsime šito projekto, lauksime Europos Komisijos nuomonės. Ar jums neatrodo, kad nereikėtų dabar kūliais verstis, o tiesiog viską tvarkingai padaryti, įsivertinti įtaką konkurencijai, įsivertinti atitiktį Konstitucijai ir tada jau spręsti tokius sudėtingus klausimus?
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Mieloji kolege, ačiū. Labai prasmingas jūsų klausimas. Kaip jūs matote, kūliais nesiverčiama. Dabar yra svarstymo stadija ir komiteto išvada yra atmesti. Tai Seimas ir apsispręs, o galgi atmes ir padėsime tašką. Jeigu neatmes, bus paskirstas kitas komitetas ir vėl procedūros pagal nustatytą tvarką. Skubos jau būti čia nebegali.
Štai viską darysime nuosekliai ir labai atsakingai. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame gerbiamajai pirmininkei už darbotvarkės pristatymą. Visi likome patenkinti ja ir pritariame bendru sutarimu? Dėkojame. Pritarta bendru sutarimu.
Registruojamės. Deja, pareiškimų šiandien nieks nenorėjo skaityti.
Užsiregistravo 51.
Šios dienos popietinį posėdį baigiame. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.