LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Kaimo reikalų komitetas

 

Pagrindinio komiteto IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GEODEZIJOS IR KARTOGRAFIJOS ĮSTATYMO NR. IX-415

PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO (NAUJA REDAKCIJA) NR. XIIIP-5353

 

2021-04-07 Nr. 110-P-13

 

2021-03-24 Nr. 110-P-11

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Viktoras Pranckietis – Komiteto pirmininkas, Vidmantas Kanopa - Komiteto pirmininko pavaduotojas, Komiteto nariai: Juozas Baublys, Jonas Gudauskas, Vigilijus Jukna, Gintautas Kindurys;

2.      Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

 

             Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto   nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

 

 

 

1(1)

 

 

 

(1)

 

     Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, galiojantiems įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

     1. Tikslintina projekto 1 straipsniu keičiamo Geodezijos ir kartografijos įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 1 straipsnio 1 dalis, vietoje žodžio „kartografinė“ įrašant žodį „kartografinę“.

 

 

 

 

Pritarti.

 

 

Įstatymo projekto keičiamo 1 straipsniu 1 straipsnio 1 dalį išdėstyti taip:

„1. Šis įstatymas reglamentuoja geodezinę ir kartografinėę veiklą, jos valstybinį valdymą, geodezininko veiklos sąlygas, kvalifikaciją, teises ir pareigas, geodezinių punktų skirstymą, įrengimą ir jų apsaugą, Lietuvos erdvinės informacijos infrastruktūrą, valstybinių erdvinių duomenų rinkinių ir žemėlapių autorių teisių apsaugą ir jų naudojimą.“

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(3)

 (3)

 

2. Siūlytina tikslinti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 3 dalį, vietoje žodžių „vykdyti geodezinę ir kartografinę veiklą galima“ įrašant žodžius „geodezinė ir kartografinė veikla vykdoma“.

     Be to, šiose keičiamo įstatymo nuostatose tikslintinas nurodyto reglamento pavadinimas, vietoj žodžio „sieną“ įrašant žodį „sienas“.

 

Pritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 3 straipsnio 3 dalį išdėstyti taip:

„3. Valstybės sienos apsaugos zonoje, pasienio juostoje, pasienio vandenyse, kurių vandenimis arba krantais eina išorės siena, kuri suprantama taip, kaip ji apibrėžta 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienąas, Sąjungos kodekso (Šengeno sienų kodeksas), vykdyti geodezinę ir kartografinę veiklą galima geodezinė ir kartografinė veikla vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo nuostatomis ir gavus Valstybės sienos apsaugos tarnybos pritarimą (derinimą) numatomai veiklai.“

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(2)

(37)

 

3. Keičiamo įstatymo 2 straipsnio 37 dalyje nurodoma, kad Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinėje sistemoje būtų centralizuotai tvarkomi ir teikiami suprojektuotų ir numatomų įrengti objektų erdviniai duomenys (pabraukta mūsų). Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 12 punkte yra apibrėžiami tik „suprojektuoti statiniai“, tuo tarpu „suprojektuotų ir numatomų įrengti objektų“, minimų keičiamo įstatymo 2 straipsnio 37 dalyje, 24 straipsnio 6 dalyje bei 25 straipsnio 1 dalies 2 punkte, sąvoka projekte pateikiama nėra. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina projekte vartojamas sąvokas derinti tarpusavyje arba atitinkamai apibrėžti.

 

Nepritarti.

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 2 straipsnio 46 dalyje nurodyta, kad kitos įstatyme vartojamos sąvokos apibrėžtos Elektroninių ryšių įstatyme. Šio įstatymo 3 str. 121 d. pateikta sąvoka „Elektroninių ryšių infrastruktūrai įrengti ir (ar) bendrai naudoti tinkama fizinė infrastruktūra“).  

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 25 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytų suprojektuotų ir numatomų įrengti objektų erdvinių duomenų rinkinių duomenys detalizuoti būtent šiame punkte. Numatomi įrengti objektai bus nustatyta poįstatyminiais teisės aktais (TIIIS suprojektuotų ir numatomų įrengti objektų erdvinių duomenų rinkinių specifikacijose ir tvarkymo aprašuose).

 

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(6)

1(23)

(3),

(3)

 

(1)

4. Atsižvelgiant į teisės technikos taisyklių reikalavimus, keičiamo įstatymo 6 straipsnio 3 dalyje nurodyto įstatymo pavadinime brauktini žodžiai „Lietuvos Respublikos“, nes pirmą kartą pilnas šio įstatymo pavadinimas yra paminėtas keičiamo įstatymo 4 straipsnio 4 dalyje.

     Analogiško turinio pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 23 straipsnio 3 dalies 1 punktui, nes pilnas šiose projekto nuostatose minimo įstatymo pavadinimas yra nurodytas keičiamo įstatymo 2 straipsnio 46 dalyje.

 

Pritarti.

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 6 straipsnio 3 dalį išdėstyti taip:

3. Savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija, jeigu ji parengta Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis arba Europos Sąjungos ar kitos tarptautinės finansinės paramos valstybei lėšomis, nuosavybės teise priklauso valstybei. Savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija, jeigu ji parengta savivaldybės biudžeto arba Europos Sąjungos ar kitos tarptautinės finansinės paramos savivaldybei lėšomis, nuosavybės teise priklauso savivaldybei. Šios produkcijos valdymo, naudojimo ir disponavimo ja tvarka ir sąlygos nustatytos Lietuvos Respublikos Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatyme.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 23 straipsnio 3 dalies 1 punktą išdėstyti taip:

1) atlygis už valstybės kadastrų, registrų ir valstybės informacinių sistemų erdvinių duomenų rinkinių teikimą nustatomas Lietuvos Respublikos Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo nustatyta tvarka;

5.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(12)

(2)

 

5. Svarstytina, ar atsižvelgiant į keičiamo įstatymo 12 straipsnio 1 dalies nuostatas (dėl nuorodos į kvalifikacijos pažymėjimą) ir siekiant aiškumo ir sistemiškumo, nereikėtų tikslinti keičiamo įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje pateiktos nuorodos „šio straipsnio 4 dalyje“, vietoj jos įrašant nuorodą „šio straipsnio 3 dalyje“.

 

Pritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 12 straipsnio 2 dalį išdėstyti taip:

2. Lietuvos Respublikoje ar kitoje valstybėje narėje įsteigtas juridinis asmuo ar kita organizacija, jų padaliniai gali atlikti šio straipsnio 9 dalyje nurodytus geodezijos ir kartografijos darbus, kai jų specialistas, dirbantis pagal darbo ar paslaugų sutartį ir atliekantis geodezijos ir kartografijos darbus, turi jam išduotą kvalifikacijos pažymėjimą, nurodytą šio straipsnio 4  3 dalyje, ar kitus dokumentus, kuriais suteikta teisė atlikti šiuos geodezijos ir kartografijos darbus.

6.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(12)

1(14)

 (8),

(6)

 

6. Keičiamo įstatymo 12 straipsnio 8 dalies nuostatose nėra aiškus atskaitos momentas, nuo kurio būtų skaičiuojamas 3 mėnesių terminas, t. y. neaišku, ar minėtas terminas būtų skaičiuojamas nuo ankstesnio prašymo pateikimo dienos, ar nuo rašytinio motyvuoto atsisakymo išduoti geodezininko kvalifikacijos pažymėjimą gavimo dienos. Siūlytina tikslinti projekto nuostatas. Analogiška pastaba dėl termino skaičiavimo atskaitos momento taikytina ir keičiamo įstatymo 14 straipsnio 6 daliai.

 

Pritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 12 straipsnio 8 dalį išdėstyti taip:

„8. Fizinis asmuo, pateikęs melagingus klaidingus duomenis, turi teisę pakartotinai kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą dėl geodezininko kvalifikacijos pažymėjimo išdavimo ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo ankstesnio prašymo pateikimo dienos.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 14 straipsnio 6 dalį išdėstyti taip:

6. Panaikinus geodezininko kvalifikacijos pažymėjimo galiojimą, fizinis asmuo prašymą dėl naujo pažymėjimo išdavimo gali teikti ne anksčiau kaip po 2 metų nuo geodezininko kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo panaikinimo dienos, išskyrus šio straipsnio 5 dalies 6 ir 8 punktuose nurodytus atvejus, kai prašymas išduoti geodezininko kvalifikacijos pažymėjimą gali būti teikiamas nesuėjus 2 metų laikotarpiui.

7.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(14)

 

 (1)

 

7. Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 14 straipsnio 1 dalies nuostatose pateikta nuoroda „šio įstatymo 12 straipsnio 10 dalyje“ yra teisinga, nes geodezijos ir kartografijos darbai yra nurodyti 12 straipsnio 9 dalyje.

 

Pritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 14 straipsnio 1 dalį išdėstyti taip:

1. Jeigu geodezininkas, atlikdamas šio įstatymo 12 straipsnio 10 9 dalyje nurodytus darbus, nesilaiko šio įstatymo 13 straipsnio 1 dalyje nustatytų jo veiklai keliamų reikalavimų ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymų, teisės aktų, techninių reglamentų, standartų, reglamentuojančių geodezijos ir kartografijos darbų vykdymą, tai laikoma geodezininko veiklos pažeidimu.

8.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(23)

(2, 3, 10, 13)

 

8. Keičiamo įstatymo 23 straipsnio 2 dalies nuorodoje „šio įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 3, 4 ir 5 punktuose bei 22 straipsnio 2 dalyje“ po žodžio „bei“ brauktinas skaičius ir žodis „22 straipsnio“.

     Analogiško turinio pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 23 straipsnio 3, 10 ir 13 dalyse pateiktai analogiškai nuorodai.

 

Pritarti.

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 23 straipsnio 2 dalį išdėstyti taip:

„2. Paslaugos, nurodytos šio įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose, per Lietuvos erdvinės informacijos portalą teikiamos neatlygintinai, o paslaugos, nurodytos šio įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 3, 4 ir 5 punktuose bei  22 straipsnio 2 dalyje, teikiamos neatlygintinai, jeigu kitų įstatymų nenustatyta kitaip.“

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 23 straipsnio 3 dalį išdėstyti taip:

3. Jeigu šio įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 3, 4, 5 punktuose ir 22 straipsnio 2 dalyje nurodytos paslaugos teikiamos atlygintinai:

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 23 straipsnio 10 dalį išdėstyti taip:

10. Lietuvos erdvinės informacijos infrastruktūros erdvinių duomenų rinkinių ir paslaugų, išskyrus šio įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose bei 22 straipsnio 2 dalyje nurodytas paslaugas, naudotojai, įgydami teisę naudotis erdvinių duomenų rinkiniais ir paslaugomis per Lietuvos erdvinės informacijos portalą, privalo sudaryti naudojimosi sutartis su erdvinių duomenų rinkinių ir paslaugų teikėjais ar jų įgaliotais platintojais, jeigu to reikalauja erdvinių duomenų rinkinių ir paslaugų teikėjai ar jų įgalioti platintojai ir kitų teisės aktų nenustatyta kitaip.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 23 straipsnio 13 dalį išdėstyti taip:

13. Jeigu šio įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 3, 4, 5 punktuose ir 22 straipsnio 2 dalyje nurodytos paslaugos teikiamos atlygintinai, šių paslaugų teikėjas turi užtikrinti Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių narių naudotojams galimybes naudotis elektroninės prekybos paslaugomis.

9.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(23)

 

(1, 5)

 

 

9. Atkreiptinas dėmesys, kad ne tik keičiamo įstatymo 23 straipsnio 6 ir 7 dalyse, bet ir šio straipsnio 9 dalyje yra nustatomi apribojimai prieigai prie tam tikrų erdvinių duomenų per Lietuvos erdvinės informacijos portalą. Atsižvelgiant į tai ir siekiant aiškumo, tikslintinos keičiamo įstatymo 23 straipsnio 1 ir 5 dalies nuostatos.

 

Pritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 23 straipsnio 1 dalį  išdėstyti taip:

1. Prieiga prie erdvinių duomenų per Lietuvos erdvinės informacijos portalą yra vieša, išskyrus šio straipsnio 6, ir 7 ir 9 dalyse nurodytus atvejus.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 23 straipsnio 5 dalį  išdėstyti taip:

5. Valstybės kadastrų, registrų, valstybės informacinių sistemų tvarkytojai, valstybės ir savivaldybių institucijos, tvarkančios erdvinių duomenų rinkinius, turi teisę riboti prieigą prie erdvinių duomenų rinkinių per Lietuvos erdvinės informacijos portalą tik šio straipsnio 6, ir 7 ir 9 dalyse nustatytais atvejais.

10.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(23)

 

 

10. Keičiamo įstatymo 23 straipsnyje vartojamos įvairios formuluotės, pavyzdžiui, 3 dalies 3 punkte, 11 dalyje – „erdvinių duomenų rinkinių teikėjai“, 10 dalyje „erdvinių duomenų ir paslaugų teikėjai“, 13 dalyje „paslaugų teikėjai“, iš kurių nėra pakankamai aišku, ar šiose nuostatose turimi omenyje tie patys, ar skirtingi subjektai. Svarstytina, ar siekiant aiškumo, nereikėtų šiose nuostatose suvienodinti minėtų formuluočių vartojimą.

 

Pritarti.

 

Pasirinkta formuluotė „erdvinių duomenų rinkinių teikėjai“.

11.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(23)

(11)

 

11. Siekiant aiškumo, keičiamo įstatymo 23 straipsnio 11 dalies paskutiniajame sakinyje reikėtų nurodyti, kokio subjekto „įgalioti platintojai“ turimi omenyje.

 

Pritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 23 straipsnio 11 dalį  išdėstyti taip:

11. Erdvinių duomenų rinkinių teikėjai gali būti valstybės kadastrų, registrų, valstybės informacinių sistemų tvarkytojai, valstybės ir savivaldybių institucijos, tvarkančios erdvinių duomenų rinkinius. Erdvinių duomenų rinkinių teikėjai gali būti ir kiti asmenys, kurių erdvinių duomenų rinkiniai ir paslaugos atitinka 2010 m. lapkričio 23 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 1089/2010, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/2/EB nuostatos dėl erdvinių duomenų rinkinių ir paslaugų sąveikumo, reikalavimus, susijusius su įsipareigojimais dėl metaduomenų, tinklo paslaugų ir sąveikumo. Asmenys, pageidaujantys sukurti kartografinius kūrinius  naudodamiesi valstybės kadastrų, registrų, valstybės informacinių sistemų, valstybės ir savivaldybių institucijų tvarkomų erdvinių duomenų rinkinių duomenimis, privalo įgyti tam teisę erdvinių duomenų rinkinių teikėjų nustatyta tvarka. Pridėtinę vertę turinčius kartografinius kūrinius naudotojams teikia įgalioti platintojai erdvinių duomenų rinkinių teikėjų nustatyta tvarka.

12.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(24)

(6)

 

12. Keičiamo įstatymo 24 straipsnio 6 dalyje brauktini žodžiai „Lietuvos Respublikos“, nes pilnas šiose projekto nuostatose minimos institucijos pavadinimas yra nurodytas keičiamo įstatymo 7 straipsnio 5 dalyje.

 

Pritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 24 straipsnio 6 dalį  išdėstyti taip:

6. Lietuvos Respublikos aplinkos Aplinkos ministerija planuoja, koordinuoja ir kontroliuoja Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos suprojektuotų ir numatomų įrengti objektų erdvinių duomenų rinkinių tvarkymo darbus, tvirtina šių rinkinių specifikacijas ir tvarkymo aprašus.

13.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

1(26)

 

 

13. Tikslintina keičiamo įstatymo 26 straipsnio nuoroda „šio įstatymo 29 straipsnyje“, nes minėtame keičiamo įstatymo  straipsnyje nėra nurodomi jokie registruojami gamtiniai ir antropogeniniai objektai.

 

Pritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamą 26 straipsnį  išdėstyti taip:

Georeferencinio pagrindo kadastro paskirtis – registruoti šio įstatymo 29 28 straipsnyje nurodytus gamtinius ir antropogeninius objektus, rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti, saugoti ir teikti fiziniams ir juridiniams asmenims kadastro duomenis ir dokumentus, atlikti kitus kadastro duomenų tvarkymo veiksmus.

14.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-12-19)

2

 

 

 

 

14. Projekto 2 straipsnio 2 dalyje tikslintina įstatymą įgyvendinančiųjų teisės aktų priėmimo data, vietoje 2021 m. sausio 1 d. įrašant 2020 m. gruodžio 31 d., nes įstatymui įsigaliojus, kartu turi įsigalioti ir jį įgyvendinantys teisės aktai, todėl jie turi būti priimti anksčiau nei įsigalioja įstatymas. 

Pritarti.

 

 

Siūloma numatyti įstatymo įsigaliojimą 2021 m. birželio 1 d., o   įgyvendinančiųjų teisės aktų priėmimą -2021 m. gegužės 31 d.  

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:

 

             Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto   nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos kartografų draugija

(2021-02-01, Nr.: LKD/R/2021-01)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

 

 

     Lietuvos kartografų draugija yra akademinė asociacija, vienijanti Lietuvos kartografijos ir geografinės informacijos mokslo bei technologijų specialistus, Tarptautinės kartografų asociacijos nacionalinė narė.

     Teikiame Lietuvos kartografų draugijos poziciją dėl Projekto, kuriai vienbalsiai pritarta Lietuvos kartografų draugijos valdybos 2021 m. sausio 29 d. posėdyje.

1. Lietuvos kartografų draugija pritaria ir laiko vertingu pasiekimu tai, kad Projekte nustatoma, kad valstybiniai erdvinių duomenų rinkiniai ir žemėlapiai yra atviri. Ir kitų šalių, ir Lietuvos patirtis rodo, kad atvėrus svarbius erdvinius duomenis kuriama reikšminga ekonominė ir socialinė nauda, didesnio jų naudojimo dėka priimami geriau pagrįsti sprendimai, išvengiama duomenų dubliavimo ar alternatyvių blogesnės kokybės duomenų šaltinių naudojimo. Atvėrus duomenis verslui, neabejotinai bus kuriami inovatyvūs pridėtinės vertės produktai.

 2. Lietuvos kartografų draugija pritaria Projekte nurodytam vietovardžių tvarkymo priskyrimui prie valstybinių geodezijos ir kartografijos darbų ir vertina jį kaip svarbų žingsnį gerinant valstybės informacinių sistemų sąsajas. Vietovardžiai, tiek dabartiniai, tiek istoriniai, yra geografiniai duomenys, naudojami žemėlapiuose, yra neatsiejami nuo įvardijamų geografinių objektų ir sudaro labai svarbią valstybės erdvinių duomenų dalį. Todėl svarbu, kad valstybės mastu būtų užtikrinamas sistemiškas geografinių vietovardžių duomenų tvarkymas.

3. Lietuvos kartografų draugija pritaria Projekto aiškinamajame rašte išdėstytiems argumentams dėl šiuo metu viešųjų pirkimų būdu vykdomų valstybės sienos kartografavimo darbų pavedimo atsakingai valstybės įmonei ir laiko, kad tai butų valstybės lėšas taupantis, informacijos saugumą užtikrinantis ir darbų efektyvumą gerinantis sprendimas.

4. Lietuvos kartografų draugija pritaria Projekte siūlomam Lietuvos Respublikos teritorijos, jos išskirtinės ekonominės zonos ir kontinentinio šelfo Baltijos jūroje ribos duomenų įtraukimui į Georeferencinio pagrindo kadastrą. Tai svarbūs referenciniai erdviniai duomenys, kurie privalo būti inventorizuoti, o jų įtraukimas į Georeferencinio pagrindo kadastrą yra logiškai pagrįstas ir racionalus.

5. Lietuvos kartografų draugija pritaria Projekte nurodytam topografinių planų ir inžinerinių tinklų planų sudarymo, suprojektuotų statinių (jų dalių), inžinerinių tinklų ir susisiekimo komunikacijų vietų žymėjimo ir jų faktinės padėties schemų sudarymo, erdvinių paviršiaus modelių sudarymo, nuotolinio skenavimo, vidaus vandens kelių, locmano žemėlapių sudarymo darbų priskyrimui prie teminių geodezijos ir kartografijos darbų.

6. Lietuvos kartografų draugija palaiko siūlymą, kad inžinerinius tinklus valstybinės reikšmės kelius valdančios institucijos ir įmonės, geležinkelių infrastruktūros valdytojai jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis pradėtų tvarkyti pagal vieningą erdvinių duomenų modelį. Vieningo erdvinių duomenų modelio naudojimas valstybės mastu užtikrina sąveikumą, vientisumą, ir, perspektyvoje, ekonominį erdvinės informacijos valdymo efektyvumą.

7. Lietuvos kartografų draugija neturi prieštaravimų dėl kitų Projekto nuostatų.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atsižvelgti.

 

2.

Litgrid AB

(2021-02-02, Nr.:21SD-344)

 

*

 

 

Įvertinę Projekte nustatytus pakeitimus, informuojame, kad pastabų ar pasiūlymų Projektui neturime.

Atsižvelgti.

 

3.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

*

 

 

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjungą, išanalizavusi Lietuvos Respublikos Seimui pateiktą Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 naują redakciją (toliau - Projektas) ir visą su ja susijusią informaciją, teikia pastabas ir pasiūlymus.        

     Bendros pastabos:

1 pastaba. Lietuvoje teritorijų, statinių ir inžinerinių statinių (keliai, geležinkeliai, inžineriniai tinklai) projektavime vis dažniau naudojamos naujos trimatės (3D) technologijos. Nuo 2021 metų statinio informacinio modeliavimo metodika (BIM) yra privaloma taikyti projektuojant ir statant naujus sudėtingus ir didelės vertės viešojo sektoriaus statinius ar jų dalis, tačiau Projekte šių technologijų ir procesų teisiniai ir techniniai klausimai nepaliesti. 30 metų geodezininkai statybų sektoriuje dirba be tinkamo teisinio reglamentavimo, t. y. Lietuvos Respublikos Statybos įstatyme ir statybos techniniuose reglamentuose pateikiamos nuorodos į Geodezijos ir Kartografijos įstatymą ir Geodezijos ir kartografijos techninius reglamentus, kuriuose teisinio geodezinių tyrinėjimų statybos sektoriuje nėra. Statybų sektoriaus geodezinio tyrinėjimo teisinis reglamentavimas ne tik neužtikrina tinkamos statybų kontrolės, bet ir kelia daug klausimų dėl kuriamos Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos (toliau - TIIIS) duomenų atnaujinimo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atsižvelgti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodika šiuo metu yra tik kuriama, ji dar nėra reglamentuota galiojančiuose teisės aktuose. Kai metodika ir kiti su BIM susiję dokumentai bus sukurti, ŽŪM peržiūrės susijusius teisės aktus ir esant poreikiui juos papildys.

Statybų kontrolę reglamentuoja Statybos įstatymas ir šio įstatymo poįstatyminiai teisės aktai (STRai).

Dėl TIIIS duomenų atnaujinimo įstatymo projektas nustato, kad  duomenis pagal vieningą specifikaciją tvarkys (įskaitant atnaujinimą) ir teiks į TIIIS savivaldybės ir infrastruktūros valdytojai.

 

 

4.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

1(2)

 

(18)

(38)

 

2 pastaba. Geodezininkai nuo 2014 metų ne tik rengia planus užsakovui, bet ir teikia savivaldybėms topografinių ir inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis, parengtus pagal techninių reikalavimų reglamentą GKTR 2.11.03:2014 „Topografinių erdvinių objektų rinkinys ir topografinių erdvinių objektų sutartiniai ženklai“. Projekte vartojamas sąvokas „topografinis planas“, „inžinerinių tinklų planas“ siūlome keisti arba papildyti sąvokomis „topografinių objektų erdvinių objektų rinkinys“ ir „inžinerinių tinklų objektų erdvinių objektų rinkinys“. Šias sąvokas būtina patikslinti ir suvienodinti visame projekte.

Pritarti.

     Sąvokos patikslintos ir suderintos su Valstybine lietuvių kalbos komisija.

     Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 2 straipsnio 18 punktą išdėstyti taip:

18. Inžinerinių tinklų planasdokumentas, kuriame tam tikru masteliu ir sutartiniais ženklais vaizduojami inžineriniai tinklai ir su jų eksploatacija susiję požeminiai bei antžeminiai statiniai ir (arba) kiti antropogeniniai objektai, siekiant nustatyti šių kilnojamųjų arba nekilnojamųjų daiktų vietą Žemės paviršiuje, virš jo ar žemiau jo dokumentas, kurį sudaro dvi dalys: inžinerinių tinklų ir su jų eksploatacija susijusių požeminių bei antžeminių statinių ir (arba) kitų antropogeninių objektų erdvinių duomenų rinkinys, kuriame šie objektai  vaizduojami grafiniais elementais ir apibūdinamos jų savybės, ir planas, kuriame šio erdvinių duomenų rinkinio objektai vaizduojami tam tikru masteliu ir sutartiniais ženklais.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 2 straipsnio 38 punktą išdėstyti taip:

„38. Topografinis planas dokumentas, kuriame tam tikru masteliu ir sutartiniais ženklais vaizduojami gamtiniai ir antropogeniniai objektai, esantys Žemės paviršiuje, virš jo ar žemiau jo, siekiant nustatyti šių objektų vietą Žemės paviršiuje dokumentas, kurį sudaro dvi dalys: gamtinių ir antropogeninių objektų, esančių Žemės paviršiuje, virš jo ar žemiau jo, erdvinių duomenų rinkinys, kuriame šie objektai vaizduojami grafiniais elementais ir apibūdinamos jų savybės, ir planas, kuriame šio erdvinių duomenų rinkinio objektai vaizduojami tam tikru masteliu ir sutartiniais ženklais.“

   

5.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

1(25)

(4)

 

3 pastaba. Projekte (24, 25 straipsniai) numatyta steigti centralizuotą topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą (TIIIS) ir jos veiklos funkcionavimui numatytas finansavimas ne tik Lietuvos Respublikos biudžeto asignavimo lėšomis, bet ir iš kitų finansavimo šaltinių. Projekto aiškinamajame rašte numatytos sumos TIIIS palaikymui yra numatytos per mažos ir neatitinkančios tikrovės. Lietuvos Respublikos valstybės biudžete numatytos specialios tikslinės dotacijos savivaldybėms priskirtiems geodezijos ir kartografijos darbams (savivaldybių erdvinių duomenų rinkiniams tvarkyti) organizuoti ir vykdyti numatyta kasmet apie 1,5 mln. eurų. Šias lėšas taip pat būtina priskirti prie TIIIS palaikymo išlaidų. Geodezininkų profesinė visuomenė, teikianti užsakovo lėšomis parengtus stambaus mastelio topografinių ir inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis (t.y. TIIIS sistemos informaciniai ištekliai) TIIIS neatlygintinai, reikalauja, kad Projekte būtų numatytas neatlygintinas duomenų gavimas iš TIIIS geodezininko funkcijoms vykdyti.

 

Pritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 25 straipsnį papildyti 4 dalimi:

„4. Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos erdviniai duomenys teikiami neatlygintinai.“

 

6.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

*

 

 

4 pastaba. Sėkmingas TIIIS įgyvendinimas, t.y. aktualių erdvinių duomenų rinkinių tvarkymo ir pateikimo užtikrinimas tiesiogiai priklauso nuo nepertraukiamo erdvinių duomenų atnaujinimo proceso užtikrinimo. Geodezijos, statybos ir projektavimo darbus reglamentuojančioje teisinėje sistemoje yra nemažai spragų, kuriomis pasinaudoja projektuotojai bei statybinės organizacijos, todėl nemaža dalis duomenų nepatenka į savivaldybių erdvinių duomenų rinkinius. Būtinas griežtas teisinis reguliavimas, užtikrinantis visų geodezinių tyrinėjimų metu (statybos metu ir po statybų) sukuriamų erdvinių duomenų rinkinių patekimą į savivaldybių erdvinių duomenų rinkinį, tuo pačiu ir TIIIS. Tikslinga būtų numatyti ir kitų duomenų, kaip žemės sklypų kadastrinių matavimų metu sukuriamų erdvinių duomenų, skenavimo, markšeiderinių planų ir t.t. patekimą į TIIIS.

 

Nepritarti.

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 9 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad žemės ūkio ministras tvirtina Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos (TIIIS) Žemės paviršiaus gamtinių ir antropogeninių objektų erdvinių duomenų rinkinio tvarkymo aprašą ir specifikaciją. ŽŪM pažymi, kad šiuose poįstatyminiuose teisės aktuose bus detaliai reglamentuoti TIIIS kaupiami erdviniai duomenys.

7.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

1(2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pastabos pagal atskirus straipsnius: (pateiktų pastabų ir pasiūlymų numeracija tęsiama toliau, nuo Nr. 5)

 

Argumentai:

     Ši sąvoka kyla iš Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2014 m. vasario 28 d. įsakymo Nr. lP-(1.3.)-65 „ Dėl techninių reikalavimų reglamentą GKTR 2.11.03:2014 „Topografinių erdvinių objektų rinkinys ir topografinių erdvinių objektų sutartiniai ženklai" patvirtinimo. Vadovaujantis šiuo reglamentu geodezininkai rengdami topografinį planą parengia ir Topografinių objektų erdvinių objektų rinkinį, kuris yra vienas iš TIIIS informacinių šaltinių.

Projekte reglamentuojamas duomenų 2 metodais realaus pasaulio objektų padėties erdvėje ir charakteristikų nustatymas.

 

5. Pasiūlymas:

     Papildyti 2 straipsnį naujomis sąvokomis:

„Topografinių objektų erdvinių objektų rinkinys - realaus pasaulio objektų atvaizdavimas grafiniais elementais ir jų charakteristikų duomenų kaupimas....“

„Inžinerinių tinklų objektų erdvinių objektų rinkinys - inžinerinių tinklų objektų atvaizdavimas grafiniais elementais ir jų charakteristikų duomenų kaupimas....“

Geodeziniai tyrimai - geodeziniais metodais realaus pasaulio objektų padėties erdvėje ir charakteristikų nustatymas.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sąvokos „Topografinis planas“ ir „Inžinerinio tinklo planas“ patikslintos (žr. išvados 3.4 punktą).

Siūloma nepritarti sąvokos „Geodeziniai tyrimai“ įtvirtinimui įstatymo projekte, kadangi ši sąvoka įstatyme nenaudojama - ji bus reglamentuota poįstatyminiuose teisės aktuose. Be to, vykdydama Vyriausybės 2002 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 280 2.10 p. pavedimą, ministerija patvirtino Inžinerinių geodezinių statybinių tyrimų reikalavimų aprašą. 

 

8.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

1(4)

1(5)

(1)

(1)

 

 

 

 

Argumentai:

Nuotolinis skenavimas priskiriamas prie Valstybinių teminių, geodezijos ir kartografijos darbų. Būtina konkretizuoti ar įvardinti, kokių teritorijų nuotolinis skenavimas priskiriamas vieniems ar kitiems darbams, nes tokius darbus atlieka ir privatūs geodezininkai.

 

6. Pasiūlymas:

4 straipsnis 1 dalis 4 punktas ir 5 straipsnio 1 dalies 14 punktas: „4) nuotolinis skenavimas“; „14) nuotolinis skenavimas“

 

 

 

 

Nepritarti.

 

    Nėra galimybės aprašyti visų konkrečių teritorijų, kuriose bus vykdomas skenavimas: valstybinio nuotolinio skenavimo atveju teritorija priklausomai nuo biudžeto asignavimų bus nustatoma valstybinio geodezinio pagrindo tvarkymo ir krašto kartografavimo programose (tvirtina žemės ūkio ministras), o teminio nuotolinio skenavimo atveju tai spręs to teminio darbo užsakovas.

     Be to, teritorijos gali dubliuotis, pvz. Vilniaus mieste galimas skenavimas ir valstybės reikmėms, ir bet kokiam nuo užsakovo poreikio priklausančiam teminiam darbui (pvz. konkrečiam statybos projektui ir pan.).

 

9.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(5)

 

 

Argumentai:

Šiame straipsnyje prie teminių geodezijos ir kartografijos darbų priskiriama 14 darbų, tarp kurių yra topografinio plano sudarymas ir t.t., tačiau IV skyriaus 12 straipsnio 9 skyriuje geodezininko kvalifikacinis pažymėjimas reikalingas tik 4 darbams atlikti. Visiems 5 straipsnyje išvardintiems darbams yra keliami specifiniai techniniai ir kvalifikaciniai reikalavimai, todėl nesuprantama, kodėl jie nėra priskirti prie darbų, kuriems reikalingas kvalifikacinis pažymėjimas. Kuriant TIIIS nesuprantamas tokių sąvokų, kaip „topografinio plano“, „Inžinerinių tinklų plano sudarymas“ vartojimas. Daugelyje atvejų jau dabar nebespausdinami planai, o užsakovui perduodami elektroniniu parašu patvirtinti išrašai ir šiuo metu egzistuojančios TOPD sistemos.

 

7. Pasiūlymas:

5 straipsnis privalo būti pertvarkomas išskiriant teminius ir neteminius geodezijos ir kartografijos darbus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti.

 

 

 

     Galiojančiame Geodezijos ir kartografijos įstatyme nustatyta, kad geodezininko pažymėjimą turintis asmuo turi teisę atlikti 4 darbus ir ši nuostata įstatymo projektu nekeičiama.

     Siūlymas geodezininkams pavesti atlikti ir kitus 5 straipsnyje nurodytus darbus būtų perteklinis, kadangi jiems atlikti geodeziniai matavimai nereikalingi, todėl juos gali vykdyti matininkai, kartografai, kelininkai, statybininkai ir kiti specialistai, bet ir geodezininkams nedraudžiama juos vykdyti. Be to, tokiu būdu būtų galimai ribojama konkurencija.

    

10.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

1(5)

 

 

 

 

 

 

N

Argumentai:

Markšeiderinio plano sudarymą reglamentuoja Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus 2003 m. sausio 10 d. įsakymu Nr. 1-01 patvirtintos taisyklės. Jose pateikti kvalifikaciniai reikalavimai yra pertekliniai, ribojantys konkurenciją, todėl būtina šiuos darbus reglamentuoti Įstatyme.

 

8. Pasiūlymas: Įtraukti naują punktą „Markšeiderinis planas“;

 

 

 

 

 

 

Nepritarti.

 

     Siūlomas keisti straipsnis reglamentuoja teminius geodezijos ir kartografijos darbus.

     Markšeiderinio plano (kietųjų naudingųjų iškasenų telkinio topografinės nuotraukos (topografinio plano)) sudarymas priskirtas Aplinkos ministerijos kompetencijai.

     Aplinkos ministerijos patvirtintose markšeiderinių darbų atlikimo kietųjų naudingųjų iškasenų telkiniuose laikinosiose taisyklėse nustatyta, kad markšeiderinius darbus turi teisę atlikti asmenys, turintys leidimą tirti žemės gelmes ir geodezininko kvalifikacinį pažymėjimą.

 

11.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

1(5)

 

N

Argumentai:

Geodezininkai, sudarydami topografinį ar inžinerinių tinklų planą parengia ne tik dokumentą (planas) (I skyrius 2 straipsnis 18, 3 rinkinių sudarymas. 38 punktai), bet ir topografinių objektų ir inžinerinių tinklų erdvinių duomenų rinkinį, kurie projekte nėra reglamentuoti.

9. Pasiūlymas:

Įtraukti naują punktą: „Topografinių objektų erdvinių duomenų rinkinių sudarymas; Inžinerinių tinklų erdvinių duomenų rinkinių sudarymas.“

 

Pritarti.

 

Sąvokos „Topografinis planas“ ir „Inžinerinio tinklo planas“ patikslintos (žr. išvados 3.4 punktą).

 

12.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Argumentai:

Projektas numato sukurtų erdvinių duomenų nuosavybę priklausomai nuo to, kas finansavo erdvinių objektų matavimų ir jų pagrindu - erdvinių duomenų parengimo darbus. Tačiau bet kokia nuosavybė suponuoja jos naudojimą tik su savininko žinia bei jam už tai atlyginant. Iš Projekto turinio visiškai neaišku, kaip turėtų būti užfiksuojama sukurtų erdvinių duomenų nuosavybė, parengta privačių užsakovų lėšomis - fizinių ir juridinių asmenų, kai matavimai atliekami vykdant įvairią ūkinę veiklą, ir kaip šiems užsakovams turėtų būti atlyginama už pakartotinį jų užsakymu parengtų duomenų naudojimą. Dėl neaiškių sąvokų ateityje gali kilti teisiniai ginčai. Pažymėtina, kad iki šiol fiziniai ir juridiniai asmenys neįgydavo jokių nuosavybės teisių į erdvinius duomenis, kurie būdavo perduodami savivaldybėms.

 

10. Pasiūlymas:

5 straipsnio 3 dalis 3 punktas:

Esama redakcija: „3) teminių geodezijos ir kartografijos darbų užsakovo lėšomis, nuosavybės teise priklauso teminių geodezijos ir kartografijos darbų užsakovui:“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakeisti Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 6 straipsnio 4 dalį ir ją dėstyti taip:

„4. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems darbams vykdyti teminės geodezinės ir kartografinės veiklos produkcijos, išskyrus 5 straipsnio 3 dalies 3 punkte nurodytą produkciją,  valdytojai turi suteikti neatlyginamą prieigą prie jų valdomos produkcijos“.

 

13.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

 

 

 

1(6)

 

 

 

 

 

 

 

(2)

 

Argumentai:

Mūsų nuomone, užsakovo lėšomis parengti topografinių objektų ir inžinerinių tinklų erdvinių duomenų rinkiniai susisteminti ir sutvarkyti informacinių technologijų priemonėmis negali tapti savivaldybės ar valstybės nuosavybe, todėl gali kilti teisinių ginčų dėl tokios produkcijos platinimo.

 

11. Pasiūlymas:

6 straipsnio 2 dalis:

Esama redakcija: „2. Vykdant šio straipsnio 1 dalyje nurodytus darbus, sukuriama savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija:

 

 

 

 

 

 

Nepritarti.

Geodezininkas užsakovo lėšomis rengia n teritorijos topografinį planą ar inžinerinio tinklo planą, kuris sudaromas naudojant erdvinių objektų rinkinį, kurie priklauso užsakovui. Kai savivaldybės (valstybės) lėšomis visų n teritorijų planų duomenys yra pertvarkomi pagal kitą specifikaciją ir integruojami į vieną rinkinį, apimantį visos savivaldybės teritoriją, šis rinkinys tampa savivaldybės ar kito rinkinį sutvarkiusio asmens nuosavybe.

 

14.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3)

Argumentai:

Savivaldybės neturi nei intelektualinių, nei finansinių galimybių vykdyti šiuos darbus. Siekiant užtikrinti tokių darbų priežiūrą - kontrolę reikalingos papildomos investicijos į matavimo techniką ir duomenų apdorojimo programinę įrangą. Už tokių darbų priežiūrą galėtų būti atsakingas statybos darbų vadovas arba statybos užsakovas.

12. Pasiūlymas:

Naikintinas 6 straipsnio 1 dalies 3 punktas.

Esama redakcija: „suprojektuotų statinių vietų žymėjimo vietovėje priežiūra

 

 

 

 

 

 

Pritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 6 straipsnio 1 dalies 3 punktą panaikinti ir atitinkamai Įstatymo projekto 6 straipsnio 1 dalies 3 ir 4 papunkčius išdėstyti taip:

„3) suprojektuotų statinių vietų žymėjimo vietovėje priežiūra;

4) 3) gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų planų sudarymas“.

 

15.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

1(11)

1(11)

1(25)

(2)

(3),

(4)

(5),

 

 

Argumentai:

Būtina, kad duomenų teikimo tvarką nustatytų Žemės ūkio ministerija, kadangi savivaldybės tokių tvarkų nėra nusistačiusios ir duomenų geodezininkams neteikia, arba reikalinga paruošti vieningą visoms savivaldybėms duomenų teikimo tvarkos aprašą.

 

13. Pasiūlymas:

Patikslinti arba papildyti 11 straipsnio 2 dalies 2 punktą:

5) teikia geodezininkams savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkciją bei savivaldybės teritorijos archyvinę geodezinę ir kartografinę medžiagą neatlygintinai“.

 

Esama redakcija: „5) teikia naudotojams savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkciją bei savivaldybės teritorijos archyvinę geodezinę ir kartografinę medžiagą savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka;“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 2 dalies 5 punktą išdėstyti taip:

„5) teikia naudotojams savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkciją bei savivaldybės teritorijos archyvinę geodezinę ir kartografinę medžiagą savivaldybės administracijos direktoriaus Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nustatyta tvarka“.

 

Panaikinti įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 3 dalį:

3. Savivaldybės administracijos direktorius tvirtina:

1) savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkcijos bei savivaldybės teritorijos archyvinės geodezinės ir kartografinės medžiagos teikimo naudotojams tvarkos aprašą;

2) savivaldybės geodezinių tinklų geodezinių ženklų perkėlimo tvarkos aprašą“.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamą 25 straipsnį papildyti 4 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„4. Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos erdviniai duomenys teikiami neatlygintinai.“

 

16.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

1(11)

 

 

 

(5)

N

Argumentai:

Projekte inžinerinius tinklus, valstybinės reikšmės kelius valdančioms institucijoms ir įmonėms, geležinkelių infrastruktūros valdytojams numatyta neatlygintina prieiga prie teminės ir savivaldybių valdomos geodezinės ir kartografinės produkcijos. Geodezininkai inžinerinės infrastruktūros tvarkytojams pateikia sutvarkytą topografinių objektų ir inžinerinių tinklų erdvinių duomenų rinkinius pagal Žemės ūkio ministro patvirtintą erdvinių duomenų teikimo aprašą.

 

14. Pasiūlymas:

Papildyti 11 straipsnio 6 dalimi:

6) 5 straipsnio 2 dalies 10 ir 11 punkto darbams vykdyti paminėtiems darbams atlikti teminės, inžinerinės infrastruktūros objektų ir savivaldybių geodezinės ir kartografinės produkcijos valdytojai turi suteikti neatlyginamą prieigą prie jų valdomos produkcijos

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamą 11 straipsnį papildyti 5 dalimi:

„5. Šio įstatymo 5 straipsnio 2 dalies 10 ir 11 punkto darbams vykdyti paminėtiems darbams atlikti teminės, inžinerinės infrastruktūros objektų ir savivaldybių geodezinės ir kartografinės produkcijos valdytojai turi suteikti neatlyginamą prieigą prie jų valdomos produkcijos“.

 

17.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

1(12)

1(12)

 

 

 

 

(7)

(8)

 

 

 

 

(3),

Argumentai:

Kas gali nustatyti, ar pateikti duomenys yra melagingi, ar pateikti neteisingi? Užtenka 7 punkte išdėstytų nuostatų.

 

15. Pasiūlymas:

Naikinti 12 straipsnio 8 dalį.

8. Fizinis asmuo, pateikęs melagingus duomenis, turi teisę pakartotinai kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą dėl geodezininko kvalifikacijos pažymėjimo išdavimo ne anksčiau kaip po 3 mėnesių.“

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

Terminas nustatomas tam, kad asmenys duomenis teiktų atsakingai (be klaidų), o Nacionalinė žemės tarnybai galėtų tinkamai vykdyti kvalifikacijos pažymėjimų išdavimo darbus.

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamą 12 straipsnio 7 dalies 3 punktą išdėstyti taip:

„3) Nacionalinei žemės tarnybai pateikė melagingus klaidingus duomenis apie šio straipsnio 4 dalyje nurodytus reikalavimus“.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamą 12 straipsnio 8 dalį išdėstyti taip:

„8. Fizinis asmuo, pateikęs melagingus klaidingus duomenis, turi teisę pakartotinai kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą dėl geodezininko kvalifikacijos pažymėjimo išdavimo ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo ankstesnio prašymo pateikimo dienos.“

 

18.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(12)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(9)

 

 

Argumentai:

Kodėl tik šiems darbams reikalingas kvalifikacinis pažymėjimas o ne visiems, nurodytiems 5 straipsnio 1 dalyje? Tokie darbai, kaip specialiųjų tinklų sudarymas (7 punktas) yra sudėtinė topografinių objektų erdvinių duomenų nustatymo dalis. Būtina tikslinti sąvokas. Toks nevienodas šių darbų kompetencijų ir kvalifikacijų reikalavimas iššaukia neproporcingą administracinę naštą, taip darydama neigiamą poveikį konkurencinei verslo aplinkai. Atkreipiame dėmesį, kad nepaminėti tokie šiuo metu geodezininkų atliekami darbai kaip:

• geodezinio pagrindo sudarymas visų rūšių geodeziniams darbams atlikti (gali būti vykdomas kaip atskiras darbas)

• batimetriniai planai,

• sunaudotų statybinių medžiagų kiekių skaičiavimo planai - kaip tūrių, taip ir dangų plotų,

• skaitmeniniai statinių ir žemės paviršiaus modeliai, kurie gali būti sudaromi lazerinio skenavimo būdu ir pan.

 

16. Pasiūlymas:

Tikslinti iš esmės 12 straipsnio 9 dalį:

9. Geodezininko kvalifikacijos pažymėjimą turintis asmuo turi teisę atlikti šiuos geodezijos ir kartografijos darbus:

1) nustatyti pastatų ir kitų statinių nuosėdžius ir posvyrius;

2) pažymėti suprojektuotų statinių vietas vietovėje ir sudaryti jų faktinės padėties schemas;

3) sudaryti topografinius planus;

4) sudaryti inžinerinių tinklų planus.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

Ne tik geodezininkai gali atlikti nurodytus darbus – jų priskyrimas atlikti tik geodezininkams galimai ribotų konkurenciją ir nepagrįstai eliminuotų įmones, neturinčias geodezininko, tačiau šiuo metu vykdančias minėtus darbus.

    

Įstatymo projekto 1 straipsnyje dėstomo 12 straipsnio 9 dalį išdėstyti taip:

„9. Geodezininko kvalifikacijos pažymėjimą turintis asmuo turi teisę atlikti šiuos geodezijos ir kartografijos darbus:

1) nustatyti pastatų ir kitų statinių nuosėdžius ir posvyrius;

2) pažymėti suprojektuotų statinių vietas vietovėje ir sudaryti jų faktinės padėties schemas;

3) sudaryti topografinius planus;

4) sudaryti inžinerinių tinklų planus.;

5) sudaryti valstybinį geodezinį pagrindą;

6) sudaryti batimetrinius planus.“

19.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(12)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(10)

 

Argumentai:

Projekto 12 straipsnio 3 dalyje numatyti kvalifikaciniai reikalavimai geodezininko kvalifikacijos pažymėjimui gauti. Užsakovo keliami kvalifikaciniai reikalavimai kitiems geodezijos ir kartografijos darbams ne tik neužtikrins sąžiningos konkurencijos laisvės tarp geodezinius ir kartografinius darbus vykdančių juridinių ir fizinių asmenų, bet gali iššaukti ir teisminių procesų. Siūlome tikslinti. Užsakovas, mūsų manymu, gali nustatyti nebent geodezinių darbų tikslumo, detalumo reikalavimus.

 

17. Pasiūlymas:

Tikslinti 12 straipsnio 10 dalį:

10. Fizinio asmens, atliekančio geodezijos ir kartografijos darbus, kurie neišvardyti šio straipsnio 9 dalyje, kvalifikacinius reikalavimus nustato darbų užsakovas.“

 

 

 

 

 

 

 

 

Atsiimta KRK klausymų metu.

 

20.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

1(13)

 

(2)

(2)

Argumentai:

Dviprasmiškas Projekto punktas iš esmės gali stabdyti arba užtęsti geodezijos ir kartografijos darbų terminus. Kadangi geodezijos ir kartografijos darbai yra sudėtinė projektavimo dalis, tai jų vykdymui konkurso sąlygose yra numatyti trumpi terminai, dėl ko gali kilti problemų su projektų parengimų ir patvirtinimu, kas iššauks nenumatytą žalą tretiems asmenims. Punkte numatytas gretimo sklypo savininko sutikimo gavimas. Kokia forma jis turi būti gautas? Per kiek dienų turi būti gautas? Ar tinka žodinis ar reikalingas rašytinis?

 

18. Pasiūlymas:

Tikslinti 13 straipsnio 2 dalies 2 punktą. Siūlomas variantas: „2) vykdant teminių geodezijos ir kartografijos darbų užsakovo užsakymą patekti į gretimus žemės sklypus, nepažeidžiant trečiųjų asmenų interesų“;

 

Esama redakcija: „2) gavęs gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų sutikimą Įeiti Į gretimus nekilnojamuosius daiktus ir atlikti teminius geodezijos ir kartografijos darbus, jei tai būtina vykdant teminių geodezijos ir kartografijos darbų užsakovo užsakymą. Apie numatomus atlikti darbus ir jų vykdymo datą gretimų žemės sklypų savininkams ar naudotojams turi būti pranešta raštu ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki jų vykdymo;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Įstatymo projekto 1 straipsnyje dėstomo 13 straipsnio 2 dalies 2 punktą išdėstyti taip:

     „2) gavęs gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų rašytinį arba žodinį sutikimą įeiti į gretimus nekilnojamuosius daiktus ir atlikti teminius geodezijos ir kartografijos darbus, jei tai būtina vykdant teminių geodezijos ir kartografijos darbų užsakovo užsakymą. Geodezininkas apie numatomus atlikti darbus ir jų vykdymo datą gretimų žemės sklypų savininkams ar naudotojams turi būti pranešta raštu ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų 5 darbo dienas iki jų vykdymo;

 

21.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

 

 

1(14)

 

 

 

 

 

 

 

(3)

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į nusistovėjusią praktiką derinant per TOPD sistemą ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2017 m. lapkričio 23 d. įsakyme Nr. 3D-754 numatytus derinimo terminus būtina koreguoti pažeidimo pašalinimo terminus.

 

19. Pasiūlymas:

Patikslinti 14 straipsnio 3 dalį: vietoje „20“ įrašyti „40“.

 

 

 

 

 

 

Nepritarti.

     Terminas susijęs su geodezininko veiklos pažeidimu ir jo kvalifikacijos vertinimu, kurį atlieka NŽT (jai turi būti pateikti pažeidimo pašalinimo įrodymo dokumentai) – terminas nesusijęs su plano derinimo procedūra.

     Jei būtų pailgintas terminas, per tą laiką sustabdžius kvalifikacijos pažymėjimo galiojimą geodezininkas ilgesnį terminą negalėtų vykdyti ir kitų darbų.

 

22.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(14)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(4)

 

Argumentai:

Projekte numatyta, kad „Geodezininkui per geodezininko kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo sustabdymo laiką ištaisius veiklos pažeidimus“. Kaip sustabdžius pažymėjimo galiojimą, bus vykdomas geodezininko veiklos darbas taisant klaidas per TIIIS sistemą? Ši dalis iš esmės prieštarauja 5 dalies 2 punktui, kadangi geodezininkas tik tęsdamas veiklą gali ištaisyti savo klaidas. Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kad vis labiau integruojant skaitmenines paslaugas pažymėjimo galiojimo sustabdymas gali reikšti ir tai, kad gali būti automatiškai sustabdoma prieiga prie tam tikrų resursų, reikalingų geodezininko veiklai vykdyti.

 

20. Pasiūlymas:                           NĖRA TEKSTO.

14 straipsnio 4 dalis

Papildyti punktu: 1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atsižvelgti.

 

 

 

 

 

Nepateiktas siūlymas, kuo papildyti, be to, numatoma patikslinti Vyriausybės 2010 m. gruodžio 22 d. nutarimą Nr. 1853 „Dėl Geodezininko kvalifikacijos pažymėjimų išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo panaikinimo taisyklių patvirtinimo“, kuriame ŽŪM planuoja reglamentuoti, kad sustabdžius pažymėjimo galiojimą, geodezininkas galės vykdyti pažeidimo šalinimo veiksmus.    

23.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

 

 

 

 

1(24)

 

 

 

 

(2)

 

 

 

 

(1)

Argumentai:

Jei tiesiogiai iš TIIIS sistemos bus teikiami duomenys projektavimui, nebus užtikrinamas duomenų tikslumo, atsakomybės klausimas, nes erdvinių duomenų tvarkytojams nėra keliami jokie kvalifikaciniai reikalavimai. Kaip bus užtikrinama užsakovo lėšomis parengtų duomenų apsauga? Siūlome projektavimui numatyti tik duomenų peržiūros paslaugą.

 

21. Pasiūlymas:

Tikslinti 24 straipsnio 2 dalies 1 punktą:

1) topografinių ir inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinių duomenų ir kitos informacijos gavimas projektuoti ir tyrinėti vietovę;“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 24 straipsnio 2 dalies 1 punktą išdėstyti taip:

„1) topografinių ir inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinių duomenų ir kitos informacijos

gavimas projektuoti ir tyrinėti vietovę;“

24.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-02-01, Nr.:R-095)

 

1(25)

(4)

N

Argumentai:

Geodezininkai neatlygintinai per TIIIS teikia, pagal galiojančius standartus ir metodikas parengtus, topografinių objektų erdvinius duomenis, kurie yra šios sistemos informaciniai ištekliai. Projekte būtina numatyti neatlygintiną šių duomenų gavimą iš TIIIS geodezininkams, jeigu jų pagrindų atnaujinami duomenys ir pateikiami atgal į sistemą. Apmokestinus šių duomenų gavimą, pakils visų geodezinių darbų kainos, kadangi TIIIIS duomenų naudojimas geodeziniame tyrinėjime yra privalomas.

 

22. Pasiūlymas:

Tikslinti 23 straipsnio 2 dalį.

Nauja redakcija: „2. Paslaugos, nurodytos šio įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3 ir 4 punktuose, per Lietuvos erdvinės informacijos portalą teikiamos neatlygintinai 5 straipsnio 1 dalies 9, 10 punktuose numatytiems darbams vykdyti ir jeigu užtikrinamas jų pagrindu sukurtų objektų erdvinių duomenų integravimas į Lietuvos erdvinės informacijos portalą.“

 

Esama redakcija: „2. Paslaugos, nurodytos šio Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose, per Lietuvos erdvinės informacijos portalą teikiamos neatlygintinai, o paslaugos, nurodytos šio Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 3, 4 ir 5 punktuose bei 22 straipsnio 2 dalyje, teikiamos neatlygintinai, jeigu kitą Įstatymą nenustatyta kitaip.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 25 straipsnį papildyti 4 dalimi:

„4. Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos erdviniai duomenys teikiami neatlygintinai“.

 

25.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-03-15 raštas

Nr. R-09)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(13)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2)

Argumentai:

Topografinių planų sudarymas yra sudėtinė projektavimo ir statybos darbų dalis.

Projekte numatyta prievolė iš anksto informuoti gretimų žemės sklypų savininkus raštu yra neproporcinga, sukurianti didžiulę administracinę naštą. Prievolės įvedimas atsilieps projektavimo ir statybos darbų terminų prailginimui ir sulėtins visus susijusius procesus.

Šiuo metu išankstinį savininkų informavimą - kartu kviečiant juos atvykti į vietą - vykdo tik matininkai sklypų ribų paženklinimo metu (matuojamo sklypo kadastro duomenų nustatymas nuo asmenų atvykimo nebepriklauso).

Svarstymų komitete metu ŽŪM išsakytas argumentas, kad darbų uždelsimas, atsirandantis dėl savininkų informavimo, yra tik privataus susitarimo tarp užsakovo ir matininko ar geodezininko reikalas, visiškai neįvertina to aspekto, kiek tai įtakos visus procesus vertinant valstybiniu lygiu. Vykdant ES lėšomis finansuojamus projektus yra numatyti konkretūs

ir trumpi darbų atlikimo terminai (pvz.projektavimui iki 3 mėn.). Dėl projekte numatytų prievolių geodezininkams gali strigti net ES lėšų įsisavinimas. Tokia biurokratinė našta ilgins geodezinių darbų atlikimo terminus ir lėtins šalyje atliekamus įvairiausių rūšių darbus.

Būtų tikslinga, kad pasiūlymą teikusi pusė (ŽŪM) pateiktų skaičius, kiek statistiškai būta nusiskundimų ir kokia reali žala yra buvusi padaryta asmeniui, jei geodezininkas darydamas matavimus užeina į gretimą žemės sklypą pamatuoti kelių žemės paviršiaus taškų?

LGMS mano, kad suformuojant nepagrįstus ir neįgyvendinamus reikalavimus jų iš viso nebus laikomasi, tokiu būdu kuriant teisinį nihilizmą. LGMS siūlo atsisakyti šio perteklinio

reikalavimo.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 13 straipsnio 2 dalies 2 punktą

 2) gavęs gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų sutikimą įeiti į gretimus nekilnojamuosius daiktus ir atlikti teminius geodezijos ir kartografijos darbus, jei tai būtina vykdant teminių geodezijos ir kartografijos darbų užsakovo užsakymą. Apie numatomus atlikti darbus ir jų vykdymo datą gretimų žemės sklypų savininkams ar naudotojams turi būti pranešta raštu ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki jų vykdymo;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš dalies pritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 13 straipsnio 2 dalies 2 punktą išdėstyti taip:

2) gavęs gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų rašytinį arba žodinį sutikimą įeiti į gretimus nekilnojamuosius daiktus ir atlikti teminius geodezijos ir kartografijos darbus, jei tai būtina vykdant teminių geodezijos ir kartografijos darbų užsakovo užsakymą. Geodezininkas apie numatomus atlikti darbus ir jų vykdymo datą gretimų žemės sklypų savininkams ar naudotojams turi būti pranešta raštu ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų 5 darbo dienas iki jų vykdymo;“

 

26.

Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjunga

(2021-03-15 raštas

Nr. R-09)

 

 

 

 

1(13)

 

 

 

 

(2)

 

Argumentai:

Duomenys būtini vykdant 13 straipsnio 2 dalies 2 punkto reikalavimus.

Pasiūlymas:

Papildyti 13 straipsnio 2 dalį: 2. Atlikdamas teminius geodezijos ir kartografijos darbus Lietuvos Respublikos teritorijoje, geodezininkas turi teisę: 5) informavimo tikslais gauti matuojamos teritorijos žemės sklypų nuosavybės dokumentus bei informaciją apie jų savininkų deklaruotą gyvenamąją vietą.

     Duomenys būtini vykdant 13 straipsnio 2 dalies 2 punkto reikalavimus.

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 13 straipsnio 2 dalies 3 - 5 punktus išdėstyti taip:

„3) gauti informaciją apie gretimų žemės sklypų savininkus ar naudotojus ir jų adresus;

3) 4) gauti visą reikalingą geodezinę ir kartografinę medžiagą iš ja disponuojančių institucijų teminiams geodezijos ir kartografijos darbams atlikti;

4) 5) vienytis į asociacijas.“

 

27.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

1(2)

(31)

 

Argumentai:

Bendrovės nuomone, siekiant teisinio aiškumo ir apibrėžtumo būtų tikslinga papildyti Projekto 2 straipsnio 31 punktą  konkretizuojant „kitų asmenų“ sąvoką.

 

 

 

1.      Pasiūlymas:

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

„31. Savivaldybės erdvinių duomenų rinkinys – susistemintų ir metodiškai sutvarkytų savivaldybės teritorijos gamtinių ir antropogeninių objektų, esančių Žemės paviršiuje, virš jo ar žemiau jo, išskyrus kitų juridinių ir fizinių asmenų valdomus inžinerinius tinklus nuosavybės teise, valstybinės reikšmės kelius ir geležinkelių infrastruktūrą, erdvinių duomenų, atitinkančių 1:2 000 ir stambesnio mastelio erdvinių duomenų rinkiniams keliamus tikslumo reikalavimus, visuma.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

     Nepritarti dėl žodžių „nuosavybės teise“, kadangi dalis inžinerinių tinklų yra kilnojamieji daiktai (ryšių, elektros) ir jų nuosavybės teisė nėra registruojama Nekilnojamojo turto registre. Be to, šiame registre nėra registruota ir didelė dalis nekilnojamųjų inžinerinių tinklų. Šiame rinkinyje bus tvarkomi objektų erdviniai duomenys, nepriklausomai nuo  jų turėjimo nuosavybės teise.   

       

     Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 2 straipsnio 31 punktą išdėstyti taip:

31. Savivaldybės erdvinių duomenų rinkinys – susistemintų ir metodiškai sutvarkytų savivaldybės teritorijos gamtinių ir antropogeninių objektų, esančių Žemės paviršiuje, virš jo ar žemiau jo, išskyrus kitų fizinių ir juridinių asmenų valdomus inžinerinius tinklus, valstybinės reikšmės kelius ir geležinkelių infrastruktūrą, erdvinių duomenų, atitinkančių 1:2 000 ir stambesnio mastelio erdvinių duomenų rinkiniams keliamus tikslumo reikalavimus, visuma.

28.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

1(11)

 (2)

(5)

2. Pasiūlymas: Bendrovės nuomone, siekiant teisinio aiškumo ir apibrėžtumo būtų tikslinga papildyti Projekto 4 straipsnio 5 dalį numatant, prie kokios konkrečiai valdomos produkcijos turėtų būti suteikta neatlygintina prieiga.

    Taip pat, Bendrovės nuomone, Projekto 4 straipsnyje tikslinga būtų numatyti aiškius principus, kaip bus suteikiamos prieigos teisės fiziniams ir juridiniams asmenims arba pateikti nuorodą į teisės aktą, kuriame bus detaliai reglamentuota tokių prieigos teisių suteikimo tvarka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

     ŽŪM siūlo nepritarti pasiūlymo daliai dėl papildomo numatymo, prie kokios konkrečiai valdomos produkcijos turėtų būti suteikta neatlygintina prieiga, kadangi teminė geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija yra išvardinta įstatymo projekto 5 straipsnio 2 dalyje, o savivaldybių geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija – 6 straipsnio 2 dalyje.

     Dėl savivaldybių geodezinės ir kartografinės veiklos produkcijos teikimo (analogiškas LGMS pasiūlymas) siūloma įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 2 dalies 5 punktą išdėstyti taip:

„5) teikia naudotojams savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkciją bei savivaldybės teritorijos archyvinę geodezinę ir kartografinę medžiagą savivaldybės administracijos direktoriaus Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nustatyta tvarka“.  

 

29.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

1(5), 1(6)

 

 

3.      Pasiūlymas:

Projekto 5 straipsnio 2 punkte reglamentuota sąvoka  „Teminė geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija“.  Tuo tarpu Projekto 6 straipsnio 2 dalyje vartojama sąvoka „<...> kita geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija“. Bendrovės nuomone, siekiant teisinio apibrėžtumo būtų tikslinga suvienodinti Projekto 5 ir 6 straipsniuose naudojamas sąvokas.

 

 

 

 

 

 

Nepritarti.

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 5 straipsnio 2 dalyje ir 6 straipsnio 2 dalyje yra pateikti galimos teminės ir savivaldybių geodezinės ir kartografinės veiklos produkcijos sąrašai. Technologijoms kintant labai sparčiai, neįmanoma surašyti visų ateityje galimai būsimų produktų, todėl šis sąrašas negali būti baigtinis.

30.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

 

1(2)

1(6)

(5)

 

4.      Pasiūlymas:

Bendrovės nuomone, siekiant teisinio aiškumo ir apibrėžtumo būtų tikslinga papildomai Projekto 6 straipsnio 4 dalyje numatyti, prie kokios konkrečiai valdomos produkcijos turėtų būti suteikta neatlygintina prieiga.

Taip pat, Bendrovės nuomone, Projekto 6 straipsnyje tikslinga būtų numatyti aiškius principus, kaip bus suteikiamos prieigos teisės fiziniams ir juridiniams asmenims arba pateikti nuorodą į teisės aktą, kuriame bus detaliai reglamentuota tokių prieigos teisių suteikimo tvarka.

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

Teminė geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija yra išvardinta projekto 1 straipsniu keičiamo 5 straipsnio 2 dalyje.

Žr. išvados 3.28 punktą.

31.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

1(10)

(3)

 

5.      Pasiūlymas:

Bendrovės nuomone, siekiant teisinio aiškumo ir apibrėžtumo būtų tikslinga detalizuoti Projekto 10 straipsnio 3 dalyje naudojamą sąvoką „kiti asmenys“, t.y. konkrečiai įvardinti, kas jais gali būti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti.

 

„Kiti asmenys“ apibrėžti  Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 23 straipsnio 11 dalyje: „kiti asmenys, kurių erdvinių duomenų rinkiniai ir paslaugos atitinka 2010 m. lapkričio 23 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 1089/2010, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/2/EB nuostatos dėl erdvinių duomenų rinkinių ir paslaugų sąveikumo, reikalavimus, susijusius su įsipareigojimais dėl metaduomenų, tinklo paslaugų ir sąveikumo“.

32.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

1(11)

(2)

(6)

6. Pasiūlymas:

Bendrovės nuomone, siekiant teisinio aiškumo ir apibrėžtumo būtų tikslinga detalizuoti Projekto 11 straipsnio 2 dalies 6 punktą, t.y. numatyti ar gali Savivaldybė tikrinti kitiems asmenims – juridiniams ir fiziniams, nuosavybės teise priklausančius topografinius ir inžinerinių tinklų planus, kurie 5 straipsnio 3 dalyje nurodyti kaip „Teminė geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija, nuosavybės teise priklausanti darbų užsakovui“.

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti.

 

Savivaldybė yra viešojo administravimo institucija, kuriai įstatymo projektu pavesta topografinių planų ir inžinerinių tinklų planų, nesvarbu kieno lėšomis jie parengti, tikrinimo - atitikties teisės aktų reikalavimams - funkcija. Planas tampa dokumentu tada, kai yra patvirtintas savivaldybės atsakingo asmens (turi patikrinimo žymą), jei tokios žymos nėra - tai tik plano projektas, kuris negali būti naudojamas tolimesniuose procesuose, pvz. projektuoti, baigti statybos procesą, registruoti nekilnojamąjį turtą ir t.t.

33.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

1(11)

1(11)

(2)

(3)

(6),

 

7. Pasiūlymas:

Projekte taip pat siūlytina apibrėžti atsakomybes tarp Savivaldybės, kaip institucijos, atliekančios tikrinimo funkciją, ir valdytojo, kaip valdančio tą turtą nuosavybės teise bei teikiančios erdvinius duomenis į topografijos ir inžinerijos informacinę sistemą (toliau -  TIIIS).

Nepritarti.

 

Projekte reglamentuota.

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 2 dalies 6 punkte nustatyta, kad savivaldybės žemės ūkio ministro nustatyta tvarka derins topografinių planų ir inžinerinių tinklų planų atitiktį teisės aktų reikalavimams, o 11 straipsnio 3 dalyje nustatytos inžinerinės infrastruktūros valdytojo funkcijos, kurių reikalavimai bus apibrėžti žemės ūkio ministro patvirtintose tvarkose (projektai rengiami).

 

34.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

 

 

 

 

 

1(11)

1(13)

 

 

 

 

 

(2)

(3)

 

 

 

 

(6),

 

     Bendrovės nuomone, siekiant išvengti galimai neteisingų ir/ar nekorektiškų duomenų pateikimo ir priėmimo per  Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą, tikslinga nustatyti teisinį reguliavimą, jog parengtų ir inžinerinius tinklus valdančioms įmonėms  pateiktų  topografinių planų ir inžinerinių tinklų planų, kuriuose pažymėti jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys, atitiktį teisės aktų reikalavimams ir duomenų teisingumą atsako juos parengę bei patikrinę subjektai ir tuo tikslu papildyti Projekto 11 straipsnį 6 dalimi.

 

8.      Pasiūlymas:

„6. Už   parengtų ir per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateiktų topografinių planų ir inžinerinių tinklų planų, kuriuose pažymėti  infrastruktūros valdytojų valdomi inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys, atitiktį teisės aktų reikalavimams ir juose atvaizduotų duomenų teisingumą atsako juos parengę bei patikrinę subjektai.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekte reglamentuota.

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 13 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad geodezininkas, atlikdamas geodezijos ir kartografijos darbus ir parengęs teminės geodezinės ir kartografinės veiklos produkciją, savo parašu patvirtina, kad ši produkcija atitinka teisės aktų, reglamentuojančių geodezijos ir kartografijos darbus, reikalavimus.

     Atsakomybė dėl topografinių ir inžinerinių tinklų planų erdvinių duomenų, kuriuos savivaldybės ir infrastruktūros valdytojai tvarkys (integruos į savo erdvinių duomenų rinkinį) ir teiks į TIIIS rinkinį bus apibrėžta žemės ūkio ministro tvirtinamuose šių rinkinių tvarkymo ir integravimo į TIIIS aprašuose.

35.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

 

 

 

1(11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(11)

 

 

 

(3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3)

 

 

 

(2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2)

Argumentai:

     Bendrovės nuomone, tikslinga nustatyti Projekto 11 straipsnio 4 dalies 3 punkte nustatyto įpareigojimo įgyvendinimo pereinamąjį laikotarpį, susiejant jį su Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 143 straipsnio įsigaliojimo terminu, t.y. ne vėliau kaip iki 2024 m. gruodžio 31 d. 

     Bendrovės nuomone, būtų tikslinga iki 2024 m. gruodžio 31 d. palikti galioti topografinių planų rengimo ir derinimo principus (kaip dabar veikia  Stambaus mastelio topografinių planų ir inžinerinių tinklų planų derinimas (toliau - TOPD paslaugoje) ir atsakomybes:

• iki 2024 m. gruodžio 31 d. derinti topografines nuotraukas su galimybe jas atmesti/tvirtinti, taip kaip dabar TOPD paslaugoje;

• iki 2024 m. gruodžio 31 d. geodezininkas privalo (turi) matuoti tinklus vietovėje ir pateikti matavimo duomenis inžinerinius tinklus eksploatuojančiai įmonei;

• inžinerinių tinklų valdytojams sutvarkyti erdvinius duomenis ir juos pateikti į TIIIS iki 2024 m. gruodžio 31 d.,

 

Kadangi:

  1.  iki šiol topografinių ir inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis turėjo tvarkyti savivaldybės pagal geodezininkų pateiktus topografinius planus ir inžinerinių tinklų planus;
  2. kai kurios savivaldybės visiškai netvarkė topografinių planų erdvinių duomenų, ko pasėkoje dalis duomenų sukaupta interpretuotai;
  1. geodezininkas, pagal poreikį, turi sutikslinti vietovėje ir pateikti duomenis tiek planus tikrinančiai, tiek eksplotuojančiai ir/ar valdančiai organizacijai ir/ar savivaldybei;
  2.  Bendrovė, per nustatytą terminą, turi susitvarkyti erdvinius duomenis ir įkelti į infrastruktūros informacinę sistemą, kuri buvo tvarkoma ir kaupiama pagal bendrovėje nustatytą metodiką o ne pagal TIIIS.

     Pažymėtina, jog Bendrovėje jau yra diegiamos ir 2 (dviejų) metų laikotarpyje bus įdiegtos naujos Turto valdymo ir Geografinė informacinė (GIS) sistemos. O nauja TIIIS sistema reikalauja pokyčio ir papildomų kaštų dėl integracijos su Bendrovės jau kuriama sistema.

     Be to, atkreiptinas dėmesys, jog Projekto  9 straipsnio 2 dalies 14 punktas nurodo pateikti Žemės paviršiaus gamtinių ir antropogeninių objektų erdvinių duomenų rinkinius pagal parengtą aprašą ir specifikacijas, o tuo tarpu inžinerinių tinklų valdytojai gali pateikti tik inžinerinės infrastruktūros erdvinių duomenų rinkinius, kurie nurodyti Projekto 9 straipsnio 2 dalies 15 punkte.

 

9.      Pasiūlymas:

„11 straipsnis.  Kitų institucijų, savivaldybių, įstaigų ir įmonių kompetencija geodezijos, kartografijos, erdvinių duomenų rinkinių tvarkymo bei Lietuvos erdvinės informacijos infrastruktūros plėtojimo srityse

4. Inžinerinius tinklus, valstybinės reikšmės kelius valdančios institucijos ir įmonės, geležinkelių infrastruktūros valdytojai žemės ūkio ministro nustatyta tvarka:

3) ne vėliau kaip iki 2024 2 m. gruodžio 31 d. į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateikia pagal šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 14 15 punkte nurodytą specifikaciją sutvarkytus jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis. Iki šio termino į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą gali teikti iki 2021 m. sausio 1 d. parengtų inžinerinių tinklų planų erdvinius duomenis šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 15 punkte nurodyto tvarkos aprašo nustatyta tvarka.“ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Išvadų rengėjai patobulino įstatymo projektą ir siūlo nuo įstatymo įsigaliojimo dienos nustatyti pusės metų pereinamąjį laikotarpį – iki 2021 m. gruodžio 31 d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti dėl siūlymo tikslinti: „2 dalies 14 15 punkte“, kadangi įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 9 straipsnio 2 dalies 14 ir 15 punktuose yra nurodyti du skirtingi žemės ūkio ministro teisės aktai: specifikacija ir tvarkymo aprašas.

 

     Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 3 dalies 2 punktą išdėstyti taip:

„2) tvarko jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis ir juos integruoja į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos Žemės paviršiaus gamtinių ir antropogeninių objektų erdvinių duomenų rinkinį; . Ne vėliau kaip iki 2022 m. gruodžio 31 d. į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateikia pagal šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 14 punkte nurodytą specifikaciją sutvarkytus jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis. Iki šio termino į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą gali teikti iki 2021 m. sausio gruodžio  31 d. parengtų inžinerinių tinklų planų erdvinius duomenis šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 15 punkte nurodyto tvarkos aprašo nustatyta tvarka.“

36.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

1(5)

1(6)

(2)

(2)

 

10.  Pasiūlymas:

     Bendrovės nuomone, siekiant teisinio aiškumo ir apibrėžtumo būtų tikslinga papildyti Projekto 11 straipsnio 5 dalį numatant,  prie kokios konkrečiai valdomos produkcijos turėtų būti suteikta neatlygintina prieiga.

     Taip pat, Bendrovės nuomone, Projekto 11 straipsnyje tikslinga būtų numatyti aiškius principus, kaip bus suteikiamos prieigos teisės fiziniams ir juridiniams asmenims arba pateikti nuorodą į teisės aktą, kuriame bus detaliai reglamentuota tokių prieigos teisių suteikimo tvarka.

 

 

 

 

Nepritarti

 

Teminė geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija yra išvardinta įstatymo projekto 1 straipsnyje dėstomo 5 straipsnio 2 dalyje, o savivaldybių geodezinės ir kartografinės veiklos produkcija – įstatymo projekto 1 straipsnyje dėstomo 6 straipsnio 2 dalyje.

 

37.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

1(13)

(3)

 

 

 

 

11.  Pasiūlymas:

     Bendrovės nuomone, siekiant teisinio aiškumo ir apibrėžtumo būtų tikslinga papildyti Projekto 13 straipsnio 3 dalį numatant  kaip konkrečiai gali būti pasirašomas dokumentas, t.y. kokiu konkrečiu parašu: fiziniu, elektroniniu ir/ar kt. būdais.

 

 

 

 

Pritarti

 

ŽŪM suderino su RRT.

Įstatymo projekto 1 straipsnyje dėstomo 13 straipsnio 3 dalį išdėstyti taip:

3. Geodezininkas, atlikdamas geodezijos ir kartografijos darbus ir parengęs teminės geodezinės ir kartografinės veiklos produkciją, savo kvalifikuotu elektroniniu parašu patvirtina, kad ši produkcija atitinka teisės aktų, reglamentuojančių geodezijos ir kartografijos darbus, reikalavimus.

38.

AB „Energijos skirstymo operatorius“

(2021-02-03, Nr.: 21KR-SD-2016)

 

 

 

 

1(25)

 

 

 

 

 

(3)

 

 

 

 

 

 

(2)

 

Argumentai:

     Vadovaujantis „Sutartinių topografinių planų M 1:500, 1:1000, 1:2000 ir 1:5000 ženklų“ techninių reikalavimų reglamentu, erdviniai objektai planuose vaizduojami nuo 1:500 ir smulkesniu masteliu.

     Todėl Bendrovės nuomone, Projekto 25 straipsnyje nurodyti mastelio matmenys turėtų būti suvienodinti su kituose teisės aktuose naudojamais mastelių matmenimis.

 

12.  Pasiūlymas:

„25 straipsnis. Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos erdviniai duomenys, jų teisinis statusas ir prieiga prie jų

3. Prieiga prie erdvinių duomenų per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą yra vieša, išskyrus inžinerinių tinklų erdvinius duomenis.  Prieigos prie inžinerinių tinklų erdvinių duomenų per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą ribojimai:

2)    inžinerinių tinklų erdviniai duomenys per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą teikiamas paslaugas vaizduojami 1:1000 1:500 ir smulkesniu masteliu.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsnyje dėstomo 25 straipsnio 3 dalies 2 punktą išdėstyti taip:

2)    inžinerinių tinklų erdviniai duomenys per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą teikiamas paslaugas vaizduojami 1:1000 1:500 ir smulkesniu masteliu.

39.

AB Telia Lietuva (2021-02-02, Nr.: 2021-2021-00342)

 

1(11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Argumentai:

     Inžinierinio ryšio tinklo infrastruktūra buvo statoma įvairiais laikotarpiais pagal tuo metu galiojusius skirtingus teisės aktų techninius reikalavimus. Vadovaujantis LR Statybos įstatymu „Telia“, po atliktų tinklo statybos ar modernizavimo darbų, inžinierinio ryšio tinklo erdvinius duomenis pateikdavo savivaldybėms duomenų įnešimui į savivaldybių teritorijų tinklų duomenų bazes jų kaupimui ir tvarkymui. Atsižvelgiant į tai, kad „Telia“ perduodavo erdvinių duomenų dokumentus savivaldybėms, „Telia“ nevykdė inžinierinio ryšio tinklo erdvinių duomenų kaupimo ir tvarkymo pagal naujai Įstatymo naujos redakcijos projekte numatytus reikalavimus, erdvinius duomenis kaupė tik vidaus poreikių užtikrinimui vykdant eksploatacijos darbus, nesusijusius su projektavimu. Įstatymo naujos redakcijos projekte nėra numatyta pareiga savivaldybėms sukauptus inžinierinių tinklų erdvinių duomenis tinkamai sutvarkyti ir neatlygintinai perduoti inžinierinių tinklų valdytojams, todėl tokius duomenis teks kurti naujai.

     Komentuojamas Įstatymo naujos redakcijos projektas numato inžinierinių tinklų erdvinių duomenų kaupimo, tvarkymo atsakomybių perkėlimą inžinierinių tinklų valdytojams nuo jo įsigaliojimo dienos, t.y. nenustatant pereinamojo laikotarpio įstatymo nuostatų įgyvendinimo pasirengimui, nors šiuo metu pareiga tinkamai tvarkyti savivaldybių teritorijose esančių inžinierinių tinklų erdvinius duomenis pagal galiojančius teisės aktus yra nustatyta savivaldybėms. Inžinerinius tinklus valdančioms įmonėms, kurios iki šiol duomenis tvarkė tik vidaus poreikiams ir kurios konkuruodamos rinkoje negali šios naštos perkelti paslaugų vartotojams didinant paslaugų kainas, atsiras reikšminga finansinė našta duomenų sukaupimui ir pritaikymui prie reikalavimų.

     „Telia“ turimi inžinierinio ryšio tinklo erdviniai duomenys šiuo metu apima apie 60% eksploatuojamo inžinierinio ryšių tinklo trasų. Likusios inžinierinio ryšių tinklo dalies (dešimtys tūkstančių kilometrų) trasų erdvinių duomenų nėra arba jie yra preliminarūs (neatitinkantys Įstatymo naujos redakcijos projekte keliamų reikalavimų), juos būtų privaloma sukaupti ir tikslinti. Vertinant erdvinių duomenų sukaupimui, tikslinimui ir pritaikymui reikalingus vidaus resursus ir galimybes, perkant paslaugas rinkoje, mūsų vertinimu, tai neįmanoma greičiau negu per 4 metus. Pažymėtina, kad panašios apimties erdvinių duomenų surinkimo ir tikslinimo darbų projektą elektros energijos tiekimo įmonė vykdė 3-4 metus.

     Atsižvelgiant į tai pažymime, kad „Telia“ turimi inžinierinio ryšių tinklo sukaupti erdviniai duomenys vidaus poreikių užtikrinimui neatitinka Įstatymo naujos redakcijos projekto keliamų reikalavimų, o per šio projekto 11 str. 4 dalyje numatytą laikotarpį iki 2022 m. gruodžio 31 d. nėra galimybių erdvinių duomenų sukaupimui, tinkamam paruošimui ir perdavimui į reikalaujamas kompiuterines sistemas (TIIS).

     Galiojančiame LR Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme nustatytos pareigos - inžinierinių tinklų valdytojams dėl (tinklų erdvinių duomenų sukaupimo) tinklų apsaugos zonų registravimo - įgyvendinimui nustatytas laikotarpis iki 2024-12-31. Pagal prigimtį, tai analogiški reikalavimai, todėl Įstatymo naujos redakcijos projekte turėtų būti numatytas analogiškas prievolės įgyvendinimo terminas.

     Įstatymo naujos redakcijos projektu keičiami dabar galiojantys topografinių planų rengimo, derinimo principai ir atsakomybės, inžinierinių tinklų valdytojams neturint erdvinių duomenų bei nesuteikiant pereinamojo laikotarpio juos sukaupti ir pritaikyti pagal Įstatymo reikalavimus, sukels neapibrėžtumą tarp tinklus projektuojančių, darbus vykdančių subjektų ir inžinierinių tinklų valdytojų. Numačius neprotingai trumpą įstatymo įgyvendinimo terminą tokios didelės apimties darbams pritrūks kvalifikuotų specialistų, galinčių per tokį terminą įgyvendinti reikalavimus. Netinkamas Įstatymo naujos redakcijos projekto įgyvendinimas prisidės prie inžinierinių tinklų infrastruktūros nutraukimo atvejų, o „Telia“ elektroninių ryšių tinklo elementai priskiriami prie kritinės infrastruktūros, galinčios turėti įtakos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui.

 

Pasiūlymas:

     Nustatyti LR Geodezijos ir kartografijos įstatymo nuostatų įsigaliojimo pereinamąjį laikotarpį iki 2024-12-31, susiejant tai su Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo įgyvendinimo terminu;

- Nustatyti, kad inžinierinių tinklų valdytojai turi sukaupti ir pritaikyti erdvinius duomenis bei juos pateikti į TIIIS iki 2024-12-31;

- Nustatyti, kad pereinamuoju laikotarpiu iki 2024-12-31 liktų galioti dabartinė topografinių planų rengimo, derinimo tvarka ir atsakomybės (kaip TOPD paslaugoje) bei erdvinių duomenų surinkimui, tikslinimui bei trasų rodymui (tikslinimui vietovėje) taikomi reikalavimai.

Pritarti iš dalies.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 3 dalies 2 ir 3 punktus sujungti į 2 punktą ir jį  išdėstyti taip: „2) tvarko jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis ir juos integruoja į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos Žemės paviršiaus gamtinių ir antropogeninių objektų erdvinių duomenų rinkinį; 3) ne . Ne vėliau kaip iki 2022 m. gruodžio 31 d. į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateikia pagal šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 14 punkte nurodytą specifikaciją sutvarkytus jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis. Iki šio termino į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą gali teikti iki 2021 m. sausio gruodžio  31 d. parengtų inžinerinių tinklų planų erdvinius duomenis šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 15 punkte nurodyto tvarkos aprašo nustatyta tvarka.“

     

Papildoma informacija: 2020-01-01 įsigaliojo Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas (toliau – SŽNS įstatymas).  SŽNS įstatyme nurodyti objektai ir jų apsaugai skirtos teritorijos, kuriose turi būti taikomos SŽNS įstatymu nustatytos specialiosios žemės naudojimo sąlygos (toliau – teritorijos). Vadovaujantis šio įstatymo 8 straipsnio 1 dalimi, Nekilnojamojo turto kadastro ir Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui turi būti pateikiamas pranešimas apie naujai nustatytas ir (ar) pasikeitusias (panaikintas) SŽNS įstatyme nurodytas teritorijas kartu su Nekilnojamojo turto kadastro nuostatuose nurodytais nustatytų teritorijų erdviniais duomenimis. SŽNS įstatymo 141 straipsnyje numatyta, kad asmenys, suinteresuoti ūkinės ir (ar) kitokios veiklos vykdymu, tai yra tie patys Projekte nurodyti inžinerinius tinklus, valstybinės reikšmės kelius valdančios institucijos ir įmonės, geležinkelių infrastruktūros valdytojai, SŽNS įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje ir 9 straipsnio 2 dalyje nurodytus pranešimus ir prašymus Nekilnojamojo turto kadastro ir Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui turi pateikti ne vėliau kaip iki 2022-12-31.

     Siekiant, kad inžinerinius tinklus, valstybinės reikšmės kelius valdančioms institucijoms ir įmonėms, geležinkelių infrastruktūros valdytojams papildomos naštos neatsirastų arba galimai atsirandanti našta būtų kiek įmanoma mažesnė, Projekto 11 str. 5 d. 3 p. nustatomas pereinamasis laikotarpis, kurio pabaigos data sutampa su SŽNS įstatyme nustatyta data 2022-12-31. Per šį laikotarpį asmenys turės susitvarkyti jų valdomos infrastruktūros erdvinius duomenis ir panaudoti SŽNS įstatyme nurodytų teritorijų  erdviniams duomenims parengti ir taip pat tuos pačius duomenis paskelbti TIIIS.

     Jei būtų pritarta siūlomam termino nukėlimui, vadinasi ir minėta SŽNS įstatymo nuostata galimai būtų neįgyvendinta.     Taip pat pažymėtina, kad topografinių planų rengimo tvarka Projektu nekeičiama.

   

40.

Telia

 (2021-03-15, Nr. 2021-00676)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(11)

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3)

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(1),

Atsižvelgiant į ankščiau paminėtus argumentus prašome:

- Nustatyti LR Geodezijos ir kartografijos įstatymo nuostatų įsigaliojimo pereinamąjį laikotarpį iki 2024-12-31, susiejant tai su Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo įgyvendinimo terminu;

- Nustatyti, kad inžinierinių tinklų valdytojai turi sukaupti ir pritaikyti erdvinius duomenis bei juos pateikti į TIIIS iki 2024-12-31; - Nustatyti, kad savivaldybės turimus inžinierinių tinklų erdvinių duomenis tinkamai sutvarkytų ir neatlygintinai perduotų inžinierinių tinklų valdytojams;

- Nustatyti, kad pereinamuoju laikotarpiu iki 2024-12-31 liktų galioti dabartinė topografinių planų rengimo, derinimo tvarka ir atsakomybės (kaip TOPD paslaugoje) bei erdvinių duomenų surinkimui, tikslinimui bei trasų rodymui (tikslinimui vietovėje) taikomi reikalavimai

ir  teikiame pasiūlymus įstatymo Projekto 11 straipsniui.

     Pasiūlymas – patikslinti Projekto 11 straipsnio 4 dalies 1-3 punktus ir 5 dalį:

      „11 straipsnis.  Kitų institucijų, savivaldybių, įstaigų ir įmonių kompetencija geodezijos, kartografijos, erdvinių duomenų rinkinių tvarkymo bei Lietuvos erdvinės informacijos infrastruktūros plėtojimo srityse 

4. Inžinerinius tinklus, valstybinės reikšmės kelius valdančios institucijos ir įmonės, geležinkelių infrastruktūros valdytojai žemės ūkio ministro nustatyta tvarka:

1) priima pagal kompetenciją vertina, pritaria, teikia pastabas ar motyvuotai atmeta per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateiktus topografinius planus ir inžinerinių tinklų planus, kuriuose pažymėti jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies

 

 

 

 

 

     Pasiūlyme nurodomi veiksmai („vertina, pritaria, teikia pastabas ir atmeta“) priskirtini viešajam administravimui, todėl infrastruktūros valdytojams (suinteresuotam asmeniui) tokios funkcijos neturėtų būti pavestos.

 

     Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 3 dalies 1 punktą išdėstyti taip:

„1) priima per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateiktus topografinius planus ir inžinerinių tinklų planus, kuriuose pažymėti jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys, gavę savivaldybių kreipimusis juos vertina ir teikia savivaldybėms turimą papildomą informaciją;“

 

Papildyti įstatymo projekto 2 straipsnį 3 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„3. 2022 m. sausio 1 d. įsigalioja tokia šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo 11 straipsnio 3 dalies 1 punkto redakcija:

„1) priima per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateiktus topografinius planus ir inžinerinių tinklų planus, kuriuose pažymėti jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys, per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą gavę savivaldybių kreipimusis juos vertina ir teikia savivaldybėms turimą papildomą informaciją“.

 

41.

Telia

 (2021-03-15, Nr. 2021-00676)

1(11)

1(11)

(4)

(5)

(3),

 

2) tvarko jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis ir juos integruoja į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos Žemės paviršiaus gamtinių ir antropogeninių objektų erdvinių duomenų rinkinį, išskyrus šio straipsnio 4 dalies 3 punkte numatytus atvejus;

 

 

 

Pritarti iš dalies

 

 

     Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 3 dalies 2 punktą išdėstyti taip:

„2) tvarko jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis ir juos integruoja į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos Žemės paviršiaus gamtinių ir antropogeninių objektų erdvinių duomenų rinkinį; 3) ne. Ne vėliau kaip iki 2022 m. gruodžio 31 d. į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateikia pagal šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 14 punkte nurodytą specifikaciją sutvarkytus jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis. Iki šio termino į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą gali teikti iki 2021 m. sausio gruodžio  31 d. parengtų inžinerinių tinklų planų erdvinius duomenis šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 15 punkte nurodyto tvarkos aprašo nustatyta tvarka.“

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 5 dalį išdėstyti taip:

5. Jei inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinių duomenų Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemoje nėra, šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 10 ir 11 punktuose nurodytiems darbams vykdyti paminėtiems darbams atlikti teminės, inžinerinės infrastruktūros objektų ir savivaldybių geodezinės ir kartografinės produkcijos valdytojai turi suteikti neatlyginamą prieigą prie jų valdomos produkcijos jų valdomą produkciją teikia per šio įstatymo 24 straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodytą paslaugą.“

42.

Telia

 (2021-03-15, Nr. 2021-00676)

1(11)

(3)

(2)

3) ne vėliau kaip iki 2024 2 m. gruodžio 31 d. į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateikia pagal šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 14  punkte nurodytą specifikaciją sutvarkytus jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis. Iki šio termino į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą gali teikti iki 2021 m. sausio 1 gruodžio 31 d. parengtų turimų inžinerinių tinklų planų erdvinius duomenis šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 15 punkte nurodyto tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 11 straipsnio 3 dalies 2 ir 3 punktus sujungti į 2 punktą ir jį  išdėstyti taip: „2) tvarko jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis ir juos integruoja į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos Žemės paviršiaus gamtinių ir antropogeninių objektų erdvinių duomenų rinkinį; 3) ne . Ne vėliau kaip iki 2022 m. gruodžio 31 d. į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateikia pagal šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 14 punkte nurodytą specifikaciją sutvarkytus jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis. Iki šio termino į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą gali teikti iki 2021 m. sausio gruodžio  31 d. parengtų inžinerinių tinklų planų erdvinius duomenis šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 15 punkte nurodyto tvarkos aprašo nustatyta tvarka.“

 

43.

Telia

 (2021-03-15, Nr. 2021-00676)

 

 

 

5. Šio straipsnio 4 dalies 2 ir 3 punkteuose nurodytam darbui vykdyti teminės ir savivaldybių geodezinės ir kartografinės veiklos produkcijos valdytojai turi suteikti neatlyginamą prieigą prie jų valdomos produkcijos.

 

Pritarti iš dalies.

 

Žr. išvados 3.41 ir 3.42 punktus.

 

44.

Lietuvos žemėtvarkos ir hidrotechnikos inžinierių sąjunga (2021-02-03, Nr.:2021–01)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(25)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N

Argumentai:

     Lietuvos žemėtvarkos ir hidrotechnikos inžinierių Sąjunga, yra savanoriškai susivienijusių specialistų organizacija, vienijanti daugiau kaip 1000 narių vykdančių veiklas geodezijos ir kartografijos, nekilnojamųjų daiktų kadastro duomenų nustatymo, žemėtvarkos ir hidrotechnikos srityse.

     Susipažinus su Lietuvos Respublikos Seimui pateiktu Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 nauja redakcija (toliau – Projektas) teikiame savo nuomonę ir pasiūlymus: 1. Parengtas Projektas iš esmės akcentuotas į Lietuvos erdvinės informacijos infrastruktūros ir topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinių sistemų steigimo ir tvarkymo principus. Projekte įvardijami erdvinių duomenų rinkinių tvarkytojai ir jų pareigos, tačiau ignoruojami erdvinius duomenis rengiantys ir teikiantys bei statybos inžinerinius geodezinius tyrinėjimus atliekantys specialistai – geodezininko ir matininko kvalifikacijos pažymėjimus turintys fiziniai asmenys. Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 15 straipsnio 1 dalyje, specialistas yra įvardijamas kaip tyrėjas, galintis atlikti statybinius inžinerinius geodezinius tyrimus ir kuris privalo atlikti tyrimus pagal normatyvinius dokumentus, ir pateikti tyrimų rezultatus tyrimų užsakovui. Pažymime, kad nėra jokių geodezijos normatyvinių dokumentų reglamentuojančių statinio statybos inžinerinius geodezinius tyrimus, juolab tų tyrimų tikslumą. Statybos geodeziniai tyrimai yra neatsiejama statybos technologinio proceso dalis užtikrinanti statybos darbų kontrolę, todėl nesuprantama, kodėl Projekte statybinė (inžinerinė) geodezija visiškai nepaliesta įstatymo lygmenyje.

 

1. Pasiūlymas:

     Teikiame esminį siūlymą.

     Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 pakeitimo įstatymo 25 straipsnio 3 punkte numatyta vieša prieiga prie erdvinių duomenų per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą (toliau –TIIS). Įstatymo projekto 24 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktuose numatytos funkcijos vykdytinos tik tais atvejais, kai geodezininkai pateiks išmatuotus topografinių ir inžinerinių infrastruktūros objektų erdvinius duomenis. Neteisinga, kad šiuos duomenis teikiantys asmenys jų tikrinimui ir tvarkymui būtų galimai apmokestinti už pirminių duomenų panaudojimą ar naujai išmatuotų, patikslintų duomenų teikimą. Toks topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos erdvinių duomenų naudojimas, kai pagrindiniam erdvinių duomenų rengėjui ir teikėjui – geodezininkui duomenys bus apmokestinti, teatitiks lygiateisiškumo bei duomenų viešumo principo. Profesinė bendruomenė primygtinai prašo, kad Geodezijos ir kartografijos įstatyme būtų aprašyta tvarka, leidžianti aiškiai suprasti, kad, išmatuotų topografinių ir inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis rengiantiems ir atnaujinantiems geodezininkams pirminių duomenų gavimas ir teikimas į Topografinės inžinerinės infrastruktūros sistemą (toliau –TIIS) būtų neatlygintinas.   

     Todėl reikalaujame šio įstatymo projekto 25 straipsnį papildyti 4 dalimi:

4. Šio įstatymo 24 straipsnio 2 dalies 1, 2, punktuose nurodytos Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos paslaugos teikiamos neatlygintinai.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 25 straipsnį papildyti nauja 4 dalimi:

4. Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinės sistemos erdviniai duomenys teikiami neatlygintinai“.

45.

Lietuvos žemėtvarkos ir hidrotechnikos inžinierių sąjunga (2021-02-03, Nr.:2021–01)

1(2)

 

 

     Argumentai:

Įstatymas iš esmės akcentuotas į Lietuvos erdvinės informacijos infrastruktūros ir topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinių sistemų steigimo ir tvarkymo principus, tačiau nėra akcentuota ši sąvoka.

 

2. Pasiūlymas:

Papildyti 2 straipsnį sąvoka:

Topografinių ir inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys – susistemintų ir metodiškai sutvarkytų topografinių ir inžinerinių tinklų erdvinių objektų, kurių padėtis erdvėje nustatyta geodeziniais metodais, visuma.“

 

Pritarti iš dalies.

Apsvarstyta 03-31 d. posėdyje.

 Patikslintos „topografinio plano“ ir „inžinerinių tinklų plano“ sąvokos.

Įstatymo projekte „Topografinių ir inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys“ sąvoka nevartojama, o šie duomenys ir jų nustatymo būdai bus numatyti ir aptarti poįstatyminiame teisės akte (GKTR).    

 

46.

Lietuvos žemėtvarkos ir hidrotechnikos inžinierių sąjunga (2021-02-03, Nr.:2021–01)

 

 

 

 

 

1(2)

 

 

Argumentai:

Geodeziniai darbai yra neatsiejama statybos technologinio proceso dalis ir turi būti atliekami visuose statinių statybos ir inžinerijos etapuose. Siekiant užtikrinti nepertraukiamą erdvinių duomenų rinkinių atnaujinimą būtina reglamentuoti šių tyrimų atlikimo tvarką ir tikslumus. Tai neatsiejama kuriamo BIM (skaitmeninė statyba) dalis.

 

3. Pasiūlymas:

„Inžineriniai geodeziniai statybiniai tyrimai – statybos proceso metu arba baigus statybas atliekami statybos konstrukcijų, inžinerinių tinklų ir statinių kontroliniai geodeziniai matavimai ir techninės dokumentacijos parengimas.

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

Apsvarstyta 03-31 d. posėdyje.

  

 

 

 

Įstatymo projektas Inžinerinių geodezinių statybinių tyrimų  nereglamentuoja (žr. išvados 3.7 punktą, analogiškas Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjungos pasiūlymas).

     Be to, vykdydama Vyriausybės 2002 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 280 2.10 p. pavedimą, ministerija patvirtino Inžinerinių geodezinių statybinių tyrimų reikalavimų aprašą. 

 

47.

Lietuvos žemėtvarkos ir hidrotechnikos inžinierių sąjunga (2021-02-03, Nr.:2021–01)

 

 

 

 

1(5)

 

 

 

 

(1)

 

 

 

 

Argumentai:

     Įstatyme siekiama įteisinti Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą ir jos veikimo principus. Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros erdvinius duomenis šiai sistemai teikia geodezijos specialistai. Todėl turi būti numatyta ir veikla.

 

4. Pasiūlymas:

     Siūlome įstatymo 5 straipsnio 1 dalį papildyti punktu įrašant „Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinių duomenų rinkinių sudarymas“.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

Apsvarstyta 03-31 d. posėdyje.

 

 

 

 

 

 

 

Sąvokos „Topografinis planas“ ir „Inžinerinio tinklo planas“ patikslintos (žr. išvados 3.4 punktą, analogiškas Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjungos pasiūlymas).

48.

Lietuvos žemėtvarkos ir hidrotechnikos inžinierių sąjunga (2021-02-03, Nr.:2021–01)

 

 

 

 

 

 

 

1(12)

 

 

 

 

 

 

 

(9)

 

Argumentai:

5 straipsnio 1 dalies įvardinti geodezijos ir kartografijos darbai reikalauja tikslumo, specialaus techninio pasiruošimo, atsakingumo. Šiuos darbus gali atlikti tik geodezijos specialistas. Be to, vienas svarbiausių geodezinių darbų atliekant visus geodezijos darbus yra geodezinių tinklų sutankinimas (specialiųjų geodezinių tinklų sudarymas, atnaujinimas ir tvarkymas). Taip pat LŽHIS nuomone, būtinai turi būti kvalifikuojamas „sudaromų batimetrinių planų rengimas“, kuris yra svarbus atliekant vandens telkinių tyrimus, vandens telkinių valymo darbus ir statant statinius vandens telkiniuose.

 

5. Pasiūlymas:

Siūlome įstatymo projekto 12 straipsnio 9 punktą pakeisti į:

Geodezininko kvalifikacijos pažymėjimą turintis asmuo turi teisę atlikti teminius geodezijos ir kartografijos darbus nurodytus 5 straipsnio 1 dalyje.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nesvarstyta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Žr. išvados 3.19 punktą (analogiškas Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjungos pasiūlymas – atsiimta KRK klausymų metu).

 

49.

Lietuvos žemėtvarkos ir hidrotechnikos inžinierių sąjunga (2021-02-03, Nr.:2021–01)

 

 

 

 

 

 

1(11)

 

 

 

 

 

 

(2)

 

 

 

 

 

 

(5)

Argumentai:

Įstatyme tikslinga numatyti vienodą tvarką teikiant savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkciją bei savivaldybės teritorijos archyvinę geodezinę ir kartografinę medžiagą.

 

6. Pasiūlymas:

Siūlome koreguoti įstatymo projekto 11 straipsnio 2 punkto 5 dalį taip:

„5) teikia naudotojams savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkciją bei savivaldybės teritorijos archyvinę geodezinę ir kartografinę medžiagą žemės ūkio ministro nustatyta tvarka.“

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

Apsvarstyta 03-31 d. posėdyje

 

 

 

 

 

 

Žr. išvados 3.15 punktą (analogiškas Lietuvos geodezininkų ir matininkų sąjungos 13 pasiūlymas).

 

50.

Lietuvos žemėtvarkos ir hidrotechnikos inžinierių sąjunga (2021-02-03, Nr.:2021–01)

 

 

1(12)

 

 

(8)

 

     Argumentai:

Manome, nevalia pradėti geodezininko veiklos pateikiant melagingus duomenis. Todėl pateikus tokius duomenis geodezininko kvalifikacijos pažymėjimui gauti toks poelgis turėtu būti priskirtas prie įstatymo projekto 14 straipsnio 2 punkto 2 dalies.

 

7. Pasiūlymas:

Siūlome projekto 12 straipsnio 8 dalį tikslinti jį suvienodinant su projekto 14 straipsnio 5 punkto 7 dalimi, t. y. „geodezininko kvalifikacijos pažymėjimo išdavimas ne anksčiau kaip po 2 m.“

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti iš dalies.

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsnyje dėstomame 14 straipsnyje reglamentuojami geodezininko veiklos pažeidimai, kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo sustabdymas, sustabdymo panaikinimas, panaikinimas bei patikslinimas, o 12 straipsnis apibrėžia reikalavimus asmenims,   pageidaujantiems gauti pažymėjimą, kurie dar nėra padarę veiksmų, dėl kurių turėtų būti priimamas sprendimas dėl geodezininko kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo sustabdymo ar panaikinimo. Siūlomas 2 metų terminas būtų per didelis apribojimas veiklos dar nevykdžiusiam asmeniui.

51.

AB „Lietuvos geležinkeliai“

(2021-02-04, Nr.:SD(LG)-313)

 

*

 

 

Atsakydami į Jūsų 2021-01-06 rašte Nr. 110-S-1 nurodytą prašymą pateikti nuomonę dėl Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 pakeitimo įstatymo projekto (Nr. XIIIP-5353), informuojame, kad jam pastabų ir pasiūlymų neturime.

 

 

 

Atsižvelgti.

 

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai:

 

             Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Žemės ūkio ministerija

(2021-01-28, Nr.: 2D-233 (12.145 E))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(7)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(4)

 

Argumentai:

2021 m. sausio 6 d. Lietuvos Respublikos Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžio sprendimu dėl Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 pakeitimo įstatymo projekto (Nr. XIIIP-5353) (toliau – Projektas) parengiamųjų darbų nutarta prašyti ekspertų išvadų. Diskutuojant su ekspertais dėl Projekto nuostatų paaiškėjo, kad Projekto 7 straipsnio 4 dalis nebuvo patikslinta atsižvelgiant į derinančių institucijų pastabas.

     Paaiškiname, kad su suinteresuotomis institucijomis derinto įstatymo projekto varianto (TAIS Nr. 20-4658(3) 11 straipsnio 4 dalyje buvo įrašyta, kad Vilniaus Gedimino technikos universitetas atliks LitPOS (Lietuvos Respublikos globalinės padėties nustatymo sistemos nuolatinių stočių tinklas) stočių geodezinių punktų įrengimą ir priežiūrą, vykdys nepertraukiamą duomenų priėmimą ir apdorojimą, tikslins su LitPOS funkcionalumu susijusius valstybinio geodezinio pagrindo komponentus, palaikys integralumą su Europos geodeziniais tinklais, tikrins ir kalibruos LitPOS techninės įrangos komponentus, o atitinkamai 7 straipsnio 4 dalyje įrašyta, jog šie Vilniaus Gedimino technikos universiteto darbai bus finansuojami iš Žemės ūkio ministerijai patvirtintų biudžeto asignavimų ir (arba) kitų lėšų. Atsižvelgdami į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pastabą, kad įgaliojimai Vilniaus Gedimino technikos universitetui galimai pažeistų aukštosios mokyklos autonomijos principą, projekto (TAIS Nr. 20-4658(3) 11 straipsnio 4 dalies nuostatą dėl Vilniaus Gedimino technikos universiteto funkcijos panaikinome, tačiau dėl techninės klaidos 7 straipsnio 4 dalies nepatikslinome.

 

Pasiūlymas:

Prašome patikslinti Projekto 7 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip: „4. Šio įstatymo 10 straipsnio 3 dalies 1–3 punktuose ir 11 straipsnio 4 dalyje nurodytos funkcijos finansuojamos iš Žemės ūkio ministerijai atitinkamais metais patvirtintų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų ir (arba) kitų lėšų“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projekto 1 straipsnyje dėstomo 7 straipsnio 4 dalį išdėstyti taip:

„4. Šio įstatymo 10 straipsnio 3 dalies 1–3 punktuose ir 11 straipsnio 4 dalyje nurodytos funkcijos finansuojamos iš Žemės ūkio ministerijai atitinkamais metais patvirtintų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų ir (arba) kitų lėšų“.

2.

Nacionalinė žemės tarnyba prie ŽŪM

(2021-02-02, Nr. 1SD-209-(11.39 E.))

*

 

 

     Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija 2020-04-01 raštu Nr. 2D-99-(12.141 E) pateikė Tarnybai derinti Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 pakeitimo įstatymo projektą. Tarnyba 2020-04-30 raštu Nr. 1SD-897-(3.7 E) ŽŪM teikė pastabas ir siūlymus.

     Įvertinę Projektą, informuojame, kad kitų pasiūlymų ir pastabų Projektui neturime.

 

Atsižvelgti.

 

3.

Rietavo savivaldybės administracija

(2021-02-02, Nr.: R4-136)

*

 

 

Pastabų ir pasiūlymų neturi.

Atsižvelgti.

 

4.

Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija

(2021-02-09, Nr.:2-2184)

*

 

 

Pastabų ir pasiūlymų neturi.

Atsižvelgti.

 

5.

Lietuvos savivaldybių asociacija

(2021-02-09, Nr.: (18)-SD-98)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(6)

Argumentai:

Įstatymo projekto III skyriaus 11 straipsnio 2 dalies 6 punkte savivaldybėms numatyta prievolė tikrinti topografinių planų ir inžinerinių tinklų planų atitiktį teisės aktų reikalavimams. Tai reikštų, kad  savivaldybės privalėtų tikrinti ir techninių reikalavimų reglamento GKTR 2.11.03:2014  „Topografinių erdvinių objektų rinkinys ir topografinių erdvinių objektų sutartiniai ženklai“ nustatytų reikalavimų atitiktis. Todėl išaugtų savivaldybėms administracinė našta. 

 

1 pasiūlymas.

Siūloma 11 straipsnio 2 dalies 6 punktą koreguoti taip, kaip buvo viešai pristatant TIIIS projekto tarpinius rezultatus, t.y. atsisakant nuostatos, kad savivaldybės tikrina inžinerinių tinklų planus:

„6) žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka tikrina derina per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą geodezininkų pateiktų topografiniųus  planųus ir inžinerinių tinklų planų atitiktį teisės aktų reikalavimams;“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atsiimta

04-07 KRK posėdyje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lietuvos savivaldybių asociacijos 2021-03-08 raštu Nr. (18)-SD-157 ankstesni pasiūlymai patikslinti.

6.

Lietuvos savivaldybių asociacija

(2021-02-09, Nr.: (18)-SD-98)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1(11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N

 

Argumentai:

     Inžinerinių tinklų tinkamas aprašymas, pavaizdavimas planuose, GKTR 2.11.03:2014 reikalavimų išpildymas yra aktualus tuos tinklus eksploatuojančioms institucijoms ir įmonėms. Savivaldybės siūlo, kad inžinerinius tinklus valdančios institucijos ir įmonės pačios atliktų  inžinerinių tinklų planų teisinės atitikties tikrinimą ar derinimą.

 

2 pasiūlymas.

Siūlome atitinkamai papildyti 11 str. 4 dalį 4 - 6 punktais:

„4) žemės ūkio ministro nustatyta tvarka tikrina per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą geodezininkų pateiktus inžinerinių tinklų planus ir derina topografinius planus, kol inžinerinių tinklų valdančių institucijų ir įmonių erdvinių duomenų rinkiniai bus paskelbti Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinėje sistemoje;

5) atlieka geodezininko vykdomų geodezijos ir kartografijos darbų, jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų priežiūrą ir apie pastebėtus pažeidimus raštu informuoja Nacionalinę žemės tarnybą.

6) teikia naudotojams jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdvinius duomenis, kol inžinerinių tinklų valdančių institucijų ir įmonių erdvinių duomenų rinkiniai bus patalpinti Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinėje sistemoje.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atsiimta

04-07 KRK posėdyje.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Lietuvos savivaldybių asociacija

(2021-02-09, Nr.: (18)-SD-98)

 

1(13)

(2)

(2)

3 pasiūlymas.

Įstatymo projekto 13 straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodyta pareiga apie numatomus atlikti darbus informuoti žemės sklypų savininkus ir naudotojus, tačiau neparašyta, kas šią pareigą turi vykdyti. Jei šią prievolę pagal nutylėjimą yra numatyta pavesti savivaldybei, tai padidins administracinę naštą. Kyla abejonių ar subjektai, kurie atlieka topografinių planų bei inžinerinių tinklų planų tikrinimo bei integravimo darbus turės  galimybę naudotis VĮ Registrų centro duomenų baze, kurioje būtų galima šią informaciją patikrinti. Nenurodžius įstatyme funkciją vykdančio subjekto, negalima bus ateityje kelti klausimo ir dėl tokių duomenų neatlygintino naudojimo remiantis konkrečia įstatymo norma. 

 

Atsiimta

 04-07 KRK posėdyje.

 

8.

Lietuvos savivaldybių asociacija

(2021-02-09, Nr.: (18)-SD-98)

 

1(11)

1(11)

 

(2)

(4)

(1),

(2)

4 pasiūlymas.

Savivaldybės prašo patikslinti 11 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir 11 straipsnio 4 dalies 2 punktą, kuriuose minima erdvinių duomenų rinkinių integravimo funkcija. Siūloma sukonkretinti, kuriuos erdvinių duomenų rinkinius į Topografijos ir inžinerijos infrastruktūros informacinę sistemą integruoja savivaldybės, o kuriuos inžinerinius tinklus valdančios institucijos ir įmonės.

 

Atsiimta

04-07 KRK posėdyje.

 

9.

Lietuvos savivaldybių asociacija

(2021-02-09, Nr.: (18)-SD-98)

 

 

 

 

 

 

1(10)

 

 

 

 

 

(1)

 

 

 

 

 

(5)

Argumentai:

Institucijos ir asmenys turėtų būti įgalinti tiesiogiai pateikti pranešimus apie geodezininko veiklos pažeidimus Nacionalinei žemės tarnybai.

 

5 pasiūlymas.

Siūlome  koreguoti 10 straipsnio 1 dalies 5 punktą, išbraukiant žodžius „taip pat kitų institucijų ir asmenų pateiktus pranešimus apie geodezininko veiklos pažeidimus“.

 

 

 

 

 

Atsiimta KRK klausymų metu.

 

10.

Lietuvos savivaldybių asociacija (2021-03-08 raštas Nr.:(18)-SD-157)

1(11)

1(9)

(2)

(2)

(6),

(10)

1. Įstatymo projekto III skyriaus 11 straipsnio 2 dalies 6 punkte savivaldybėms numatyta prievolė tikrinti topografinių planų ir inžinerinių tinklų planų atitiktį teisės aktų reikalavimams. Tai reikštų, kad  savivaldybės privalėtų tikrinti ir techninių reikalavimų reglamento GKTR 2.11.03:2014  „Topografinių erdvinių objektų rinkinys ir topografinių erdvinių objektų sutartiniai ženklai“ bei kitų standartais nustatytų reikalavimų atitiktis. Todėl išaugtų savivaldybėms administracinė našta, o inžinerinių tinklų valdytojai netektų teisės visaverčiai dalyvauti tikrinimo ir derinimo procesuose.  Todėl  siūlome 11 straipsnio 2 dalies 6 punktą redaguoti taip: „6) žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka tikrina derina per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą geodezininkų pateiktų topografinius  planus ir inžinerinių tinklų planų atitiktį teisės aktų reikalavimams;“.

 

Pritarti

 

     Įstatymo projekto 1 straipsnio keičiamo 11 straipsnio 2 dalies 6 punktą išdėstyti taip:

„6) žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka tikrina derina per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą geodezininkų pateiktų topografinius  planus ir inžinerinių tinklų planų atitiktį teisės aktų reikalavimams;“.

 

     Įstatymo projekto 1 straipsnio keičiamo 9 straipsnio 2 dalies 10 punktą išdėstyti taip:

10) topografinių planų ir inžinerinių tinklų planų tikrinimo derinimo tvarkos aprašą;

11.

Lietuvos savivaldybių asociacija (2021-03-08 raštas Nr.:(18)-SD-157)

1(11)

2

(3)

3

(1),

2. Inžinerinių tinklų tinkamas aprašymas, pavaizdavimas planuose, GKTR 2.11.03:2014 reikalavimų išpildymas yra aktualus tuos tinklus eksploatuojančioms institucijoms ir įmonėms. Savivaldybės siūlo, kad inžinerinius tinklus valdančios institucijos ir įmonės pačios atliktų  inžinerinių tinklų planų teisinės atitikties tikrinimą, turėtų teisę ne tik reikėti pastabas, bet ir motyvuotai atmesti nekokybiškai parengtus planus.

     Atkreipiame dėmesį, kad LR Statybos įstatymo 6 skirsnio 27 straipsnio 9 dalies 10 punktas nurodo, kad statinio projektų sprendinių atitiktį nustatytiems reikalavimams aplinkos ministro nustatytais atvejais ir tvarka tikrina: inžinerinių tinklų ir susisiekimo komunikacijų, prie kurių prijungiami sklypo inžineriniai tinklai ar susisiekimo komunikacijos, savininkai, valdytojai ar naudotojai. Prašome Žemės ūkio ministerijos poįstatyminiais teisės aktais parinkti tinkamą apibrėžimą, kuris apibrėžtų tikrinimo funkciją ir tikrinančių subjektų kompetencijas. Savo ruožtu, Įstatymo projekte siūlome keisti 11 str. 4 dalies 1 punktą taip:

„1) pagal kompetenciją vertina, pritaria, teikia pastabas ir motyvuotai atmeta per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateiktus topografinius planus ir inžinerinių tinklų planus, kuriuose pažymėti jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys.“;

 

Pritarti iš dalies.

 

 

     Įstatymo projekto 1 straipsnio keičiamo 11 straipsnio 3 dalies 1 punktą išdėstyti taip:

„1) priima per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateiktus topografinius planus ir inžinerinių tinklų planus, kuriuose pažymėti jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys, gavę savivaldybių kreipimusis juos vertina ir teikia savivaldybėms turimą papildomą informaciją;“

 

     Papildyti projekto 2 straipsnį 3 dalimi ir ją išdėstyti taip:

     „3. 2022 m. sausio 1 d. įsigalioja tokia šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo 11 straipsnio 3 dalies 1 punkto redakcija:

„1) priima per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą pateiktus topografinius planus ir inžinerinių tinklų planus, kuriuose pažymėti jų valdomų inžinerinės infrastruktūros objektų erdviniai duomenys, per Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą gavę savivaldybių kreipimusis juos vertina ir teikia savivaldybėms turimą papildomą informaciją“.

12.

Lietuvos savivaldybių asociacija (2021-03-08 raštas Nr.:(18)-SD-157)

1(13)

(2)

(2)

3. Įstatymo projekto 13 straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodyta pareiga apie numatomus atlikti darbus informuoti žemės sklypų savininkus ir naudotojus, tačiau neparašyta kas šią pareigą turi vykdyti. Jei šią prievolę pagal nutylėjimą yra numatyta pavesti savivaldybei, tai padidins administracinę naštą. Kyla abejonių ar subjektai, kurie atlieka topografinių planų bei inžinerinių tinklų planų tikrinimo bei integravimo darbus turės  galimybę naudotis VĮ Registrų centro duomenų baze, kurioje būtų galima šią informaciją patikrinti. Konkrečiai nenurodžius įstatyme funkciją vykdančio subjekto, negalima bus ateityje kelti klausimo ir dėl tokių duomenų neatlygintino gavimo.  Siūlome tokią 13 straipsnio 2 dalies 2 punkto redakciją:

2) gavęs gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų sutikimą įeiti į gretimus nekilnojamuosius daiktus ir atlikti teminius geodezijos ir kartografijos darbus, jei tai būtina vykdant teminių geodezijos ir kartografijos darbų užsakovo užsakymą. Geodezininkas apie numatomus atlikti darbus ir jų vykdymo datą gretimų žemės sklypų savininkams ar naudotojams turi būti pranešta raštu ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki jų vykdymo;“.

 

Pritarti

 

     Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 13 straipsnio 2 dalies 2 punktą išdėstyti taip:

     „2) gavęs gretimų žemės sklypų savininkų ar gavęs gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų rašytinį arba žodinį sutikimą įeiti į gretimus nekilnojamuosius daiktus ir atlikti teminius geodezijos ir kartografijos darbus, jei tai būtina vykdant teminių geodezijos ir kartografijos darbų užsakovo užsakymą. Geodezininkas apie numatomus atlikti darbus ir jų vykdymo datą gretimų žemės sklypų savininkams ar naudotojams turi būti pranešta raštu ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų 5 darbo dienas iki jų vykdymo;“.

 

13.

Lietuvos savivaldybių asociacija (2021-03-08 raštas Nr.:(18)-SD-157)

1(9)

(2)

(12)

4. Manome, kad geodezinių tinklų geodezinių ženklų perkėlimo tvarka nepriklausomai nuo savivaldybės turėtų būti vienoda visoje šalyje. Todėl siūlome, kad Žemės ūkio ministerija patvirtintų bendrą valstybinių geodezinių tinklų geodezinių ženklų perkėlimo tvarkos aprašą, kuris tiktų visoms savivaldybėms. Atitinkamai siūlome keisti kelis Įstatymo projekto straipsnius:

 

4.1.  Įstatymo projekto 11 straipsnio 3 dalies 2 punktą perkelti į 9 straipsnio 2 dalį ir papildyti 16 punktu bei išdėstyti taip:

 „16) Lietuvos geodezinių tinklų geodezinių ženklų perkėlimo tvarkos aprašą.“

 

4.2. Įstatymo projekto 11 straipsnio 2 dalies 5 punktą siūlome išdėstyti taip: „teikia naudotojams savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkciją bei savivaldybės teritorijos archyvinę geodezinę ir kartografinę medžiagą savivaldybės administracijos direktoriaus Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nustatyta tvarka“.

 

4.3. Siūlome Įstatymo projekto 11 straipsnio 3 dalies 2 punktą išbraukti:

3. Savivaldybės administracijos direktorius tvirtina:

1) savivaldybės geodezinės ir kartografinės veiklos produkcijos bei savivaldybės teritorijos archyvinės geodezinės ir kartografinės medžiagos teikimo naudotojams tvarkos aprašą;

2) savivaldybės geodezinių tinklų geodezinių ženklų perkėlimo tvarkos aprašą.

 

4.4. Siūlome Įstatymo projekto 6 straipsnio 1 dalies 3 punktą panaikinti ir atitinkamai Įstatymo projekto 6 straipsnio 1 dalies 3 ir 4 papunkčius dėstyti taip:

„3) suprojektuotų statinių vietų žymėjimo vietovėje priežiūra;

4) 3) gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų planų sudarymas“.

 

Pritarti

     Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 9 straipsnio 2 dalies 12 punktą išdėstyti taip:

     „12) valstybinių geodezinių tinklų geodezinių ženklų perkėlimo tvarkos aprašą;“

     Visi kiti tikslinimai siūlymai jau įgyvendinti, įstatymo projektą patikslinant pagal kitų subjektų pastabas.

14.

Lietuvos savivaldybių asociacija (2021-03-08 raštas Nr.:(18)-SD-157)

1(11)

(3)

(2)

5. Savivaldybėms kelia susirūpinimą  Įstatymo projekto 11 straipsnio 4 dalies 3 punkte nustatyti glausti terminai inžinerinius tinklus, valstybinės reikšmės kelius ir kitus inžinerinius tinklus valdančioms institucijoms sutvarkyti ir pateikti duomenis į Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą. Įstatymo projekto rengėjams siūlome objektyviai įvertinti tokių darbų galimas apimtis ir atsižvelgti į  inžinerinių tinklų valdytojų Seimo Kaimo reikalų komitetui teikiamas pastabas.

 

Atsižvelgti.

     Išvadų rengėjai patobulino įstatymo projektą ir siūlo nuo įstatymo įsigaliojimo dienos nustatyti pusės metų pereinamąjį laikotarpį – iki 2021 m. gruodžio 31 d.

 

15.

Kauno miesto savivaldybė (2021-02-23, raštas Nr.

 (33.192.E) R-536)

1(11)

(2)

(7)

     Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad tiek Įstatymo projekto, tiek šiuo metu galiojančio Įstatymo III skyriaus 11 straipsnio 2 dalies 7 punkte nurodyta, kad savivaldybės atlieka geodezininko vykdomų geodezijos ir kartografijos darbų savivaldybės teritorijoje priežiūrą ir apie pastebėtus pažeidimus raštu informuoja Vyriausybės įgaliotą instituciją – Nacionalinę žemės tarnybą, jos nustatyta tvarka.

     Atsižvelgdami į tai, kas išdėstyta, ir įvertinus, kad nelieka teisinio reglamentavimo, pagal kurį yra vykdoma geodezininkų vykdomų geodezijos ir kartografijos darbų kontrolė, siūlome apsvarstyti galimybę papildyti šio Įstatymo projektą minėtomis nuostatomis.

 

Atsižvelgti.

     Įstatymo projekte šios nuostatos jau įtvirtintos.

     Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo 10 straipsnio 1 dalies 2 punktas nustato, kad  Nacionalinė žemės tarnyba Vyriausybės nustatyta tvarka išduoda, tikslina geodezininko kvalifikacijos pažymėjimus, sustabdo jų galiojimą, panaikina jų galiojimo sustabdymą ir galiojimą, o 5 dalyje nustatyta, kad tarnyba nagrinėja savivaldybių raštu pateiktus pranešimus apie pažeidimus, pastebėtus atliekant geodezininko vykdomų geodezijos ir kartografijos darbų savivaldybėse priežiūrą, taip pat kitų institucijų ir asmenų pateiktus pranešimus apie geodezininko veiklos pažeidimus.

     NŽT, atsižvelgdama į gautus pranešimus, vykdys geodezininkų veiklos priežiūrą: turėdama informacijos ar gavusi fizinių ar juridinių asmenų skundų arba savivaldybių ar valstybės institucijų informaciją apie galimai padarytus geodezininko veiklos pažeidimus, pastebėtus atliekant geodezinės ir kartografinės veiklos savivaldybės teritorijoje priežiūrą, ir tai patvirtinančius dokumentus, praneš apie tai geodezininkui ir nustatys paaiškinimų, dokumentų ir duomenų, kurių reikia informacijai apie jo galimai padarytus pažeidimus ištirti, pateikimo terminą.

 

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų pasiūlymai: nepaskirta.

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas: pritarti komiteto patobulinam Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 pakeitimo įstatymo projektui (nauja redakcija) Nr. XIIIP-5353(2) ir komiteto išvadoms. 

8. Balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 0, susilaikė – 0.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: J. Gudauskas, K. Mažeika.  

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

PRIDEDAMA. Komiteto patobulintas Geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 pakeitimo įstatymo projektas (nauja redakcija) Nr. XIIIP-5353(2).                   

             

 

                                               

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                        Viktoras Pranckietis

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Gintarė Remeikienė