PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS 2021 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO  ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-5302

 

2020-10-30

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

 

 

 

Argumentai:

Teodoras Grotusas (Theodor von Grotthuss) (1785–1822) yra elektrolizės, fotochemijos dėsnių atradėjas, pirmasis Lietuvos fizikochemikas, geologas, kurio gyvenimas glaudžiai susijęs su Žiemgalos kraštu. Nuo 1808 Grotusas gyveno ir dirbo Gedučių dvare.

Artėjant 200-osioms šio žymaus mokslininko mirties metinėms  2022-aisiais metais, prasminga ir reikalinga įamžinti Teodoro Grotuso atminimą, pastatant Žeimelio centrinėje aikštėje bronzinį paminklą Teodorui Grotusui atminti. Būtent todėl Pakruojo rajono savivaldybė, Žeimelio bendruomenė, su Pakruojo rajono savivaldybe bendradarbiavimo sutartį pasirašiusi Lietuvos mokslų akademija aktyviai rengiasi ir ieško būdų, kaip tinkamai įamžinti šio garsaus žmogaus atminimą. Beje, Grotusas buvo Paryžiaus galvanikų draugijos (1807), Turino mokslo ir menų akademijos (1808), Miuncheno mokslų akademijos (1814), Kuršo literatūros ir meno draugijos (1817) narys.

Bronzinio paminklo sukūrimui ir pastatymui Žeimelio centrinėje aikštėje reikalingi 70 000 eurų, o tokių lėšų neturi nei Pakruojo rajono savivaldybė, nei Lietuvos mokslų akademija. Pabrėžtina, kad Pakruojo rajono savivaldybė žada prisidėti apie 20 000 eurų suma, kad skulptorius Kęstutis Balčiūnas yra sukūręs Teodoro Grotuso gipsinę skulptūrą, kuri eksponuojama Žeimelyje esančiame Pakruojo krašto muziejuje „Žiemgala“; kad yra parengta Teodorui Grotusui skirto paminklo projekto vizualizacija ir paminklo Teodorui Grotusui Žeimelio Vienybės aikštėje projekto vizualizacija. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūloma:

 

Pasiūlymas:

Bronzinio paminklo Teodorui Grotusui sukūrimui ir pastatymui Žeimelio Vienybės aikštėje skirti 50 000 eurų.

Lėšų šaltinis:

 Iš papildomų akcizo mokesčio ir valstybės biudžeto viršplaninių pajamų.

 

 

Teikia

 

Seimo narys, Šiaulių krašto bičiulių grupės pirmininkas                                     Stasys Tumėnas