LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KONTROLIERIŲ ĮSTATYMO NR. VIII-950 18 IR 22 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO įstatymo projekto NR. XIIIP-5306(2)

 

 2022-01-19  Nr. 113-P-3

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo:

Komiteto pirmininkas Ričardas Juška, pirmininko pavaduotojas Valentinas Bukauskas, komiteto nariai: Guoda Burokienė, Domas Griškevičius, Bronislovas Matelis, Audrius Petrošius, Kęstutis Masiulis, Eugenijus Sabutis, Algis Strelčiūnas, Rita Tamašunienė, Valdemaras Valkiūnas.

Komiteto biuras: vedėja Lina Milonaitė, patarėjai: Ieva Lavišienė, Rasa Mačiulytė, Rasa Šidlauskaitė, Juras Taminskas, padėjėja Vilma Keidūnė.

 

2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.        

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2022-01-12

3

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šią pastabą:

  Atkreipiame dėmesį į tai, kad projekto 3 straipsnio 1 dalyje turėtų būti patikslintas čia nurodytas terminas taip, kad jis atitiktų lex retro non agit principą.  Taip pat 2 dalyje vietoje nuostatos, kad „šio įstatymo nuostatos taikomos po šio įstatymo įsigaliojimo pradėtiems tirti skundams arba pradėtoms tarpininkavimo procedūroms“ svarbiau yra aptarti iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėtų tirti skundų arba pradėtų tarpininkavimo procedūrų teisinį reglamentavimą.

 

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas

1. Šis įstatymas įsigalioja 2022 m. sausio 2 d.

2. Šio įstatymo nuostatos taikomos po šio įstatymo įsigaliojimo pradėtiems tirti skundams arba pradėtoms tarpininkavimo procedūroms.

Iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos pradėti tirti skundai tiriami ir pradėtos tarpininkavimo procedūros atliekamos pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusias Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių  įstatymo nuostatas.“.

 

 

3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.        

Seimo nariai

Vytautas Bakas, Tomas Bičiūnas,

Tomas Vytautas Raskevičius,

2022-01-18

1

 

 

 

Argumentai:

Pasiūlymo tikslas yra nustatyti, kad Seimo kontrolierių įstaigos gautas skundas turėtų būti ištirtas per 3 mėnesius nuo skundo gavimo dienos, tačiau dėl skunde nurodytų aplinkybių sudėtingumo, informacijos gausos ar skundžiamų veiksmų tęstinio pobūdžio, skundo tyrimo terminas gali būti pratęsiamas, tačiau ne daugiau kaip dar 12 mėnesių.

Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo Nr. VIII-950 18 ir 22 straipsnių pakeitimo įstatymo projektu (toliau – Įstatymo pakeitimo projektas) siekiama suvienodinti Seimui atskaitingų institucijų veiklą reglamentuojančių įstatymų normas, įtvirtinant galutinius skundų išnagrinėjimo terminus, ir siekiama nustatyti, kad Seimo kontrolieriaus tiriamas skundas turėtų būti išnagrinėtas per 3 mėnesius, šis terminas galėtų būti pratęstas iki 6 mėnesių.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Seimo kontrolierius, tirdamas asmens skundą, nenagrinėja ginčų tarp skundą pateikusio asmens ir viešojo administravimo subjektų bei nepriima privalomojo pobūdžio sprendimų. Jų sprendimai nėra administraciniai aktai ir jie nesukuria nei teisių, nei pareigų, t.y., nesukelia jokių teisinio pobūdžio pasekmių. Seimo kontrolieriai nagrinėja skundus, siekdami viešojo administravimo institucijos, dėl kurios paduotas skundas, veiklos gerinimo, t.y., kad institucija tinkamai vykdytų pareigą tarnauti žmogui, atliekant jai priskirtas funkcijas. Atsižvelgiant į tai, kad skundo nagrinėjimas nėra susijęs su ginčų išsprendimu ar privalomo pobūdžio sprendimais, o skundo nagrinėjimo metu tiriama ir analizuojama viešojo administravimo institucijos veikla, daugelis Seimo kontrolierių įstaigos atliekamų tyrimų yra sudėtingi, reikalaujantys kompleksinio sisteminio požiūrio analizuojant įvairios reikšmės duomenis ir visapusiškai įvertinant gaunamą informaciją. Tokių tyrimų sėkmę lemia ne poreikis greičiau išnagrinėti skundą, o įsigilinimas, kruopštus, nuoseklus ir visapusiškai išnagrinėtas darbas.

Be to, nustačius įstatyme galutinį skundo tyrimo terminą, Seimo kontrolieriui būtų apribotos galimybės nagrinėjant asmenų skundus kartu tirti ir juos lėmusias sistemines problemas, o institucijai prognozuojant, kad skundo tyrimas truks ilgiau nei nustatytas jo ištyrimo terminas, galimai susiformuos vengimas imtis sudėtingų, nors ir reikšmingų visuomenei tyrimų.

Visgi, jeigu susiformuotų politinė valia nustatyti galutinį skundo nagrinėjimo terminą, siūlytina sprendimą priimti vadovaujantis protingumo principais bei remiantis Europos Sąjungos šalių patirtimi, analizuojant analogiškų ombudsmenų institucijų veiklą reglamentuojančias įstatymines nuostatas.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad tik trijų ES valstybių (Ukrainos, Bulgarijos ir Latvijos) įstatymuose nustatyti galutiniai skundų nagrinėjimo terminai. Bulgarijos ombudsmeno įstaigos skundas turi būti ištirtas per 1 mėnesį, o jei atvejis sudėtingas – per 3 mėnesius. Latvijos įstatymuose nustatytas maksimalus 2 metų skundo nagrinėjimo terminas, o Ukrainos – per 30 dienų nuo skundo užregistravimo datos, tačiau pastarosios šalies ombudsmeno sprendimai yra privalomo pobūdžio. Likusiose ES šalyse ombudsmeno institutui palikta teisė skundo nagrinėjimo terminus nusistatyti vidiniuose dokumentuose, kuriuose dominuoja 12 mėnesių nagrinėjimo terminas skundams dėl ypatingų atvejų.

Atsižvelgiant į tai, įstatymo pakeitimo projekte  siūlytina nustatyti, kad dėl skunde nurodytų aplinkybių sudėtingumo, informacijos gausos ar skundžiamų veiksmų tęstinio pobūdžio skundo tyrimo terminas gali būti pratęsiamas, tačiau ne daugiau kaip dar 12 mėnesių.

Pasiūlymas:

Siūlome pakeisti šio įstatymo 1 straipsnį, išdėstant jį taip:

Pakeisti 18 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

18 straipsnis. Skundo ištyrimo terminai

Skundas turi būti ištirtas ir pareiškėjui atsakyta per 3 mėnesius nuo skundo gavimo dienos. Dėl skunde nurodytų aplinkybių sudėtingumo, informacijos gausos ar skundžiamų veiksmų tęstinio pobūdžio skundo tyrimo terminas gali būti pratęsiamas, tačiau ne daugiau kaip dar 3 12 mėnesiams mėnesių. Apie Seimo kontrolieriaus sprendimą pratęsti skundo tyrimo terminą informuojamas pareiškėjas. Skundai turi būti ištirti per įmanomai trumpiausią laiką.“

Nepritarti

Balsavimo rezultatai: už – 1, prieš – 10.

 

Argumentai:

Seimo kontrolierių pagrindinė misija – ginti žmogaus teises. Pareiškėjui pateikus skundą dėl galimai pažeidžiamų jo teisių yra bloga praktika skundą tirti daugiau nei metus. Nuo to kenčia ne tik pareiškėjas, negaudamas atsakymo, tačiau ir visos valstybės reputacija bei mažėja asmenų pasitikėjimas valstybe. Jeigu Seimo kontrolierius, nagrinėdamas skundą, pamato, kad problema yra gilesnė ir sisteminė, jis turi teisę pradėti tyrimą savo iniciatyva ir iš esmės išnagrinėti sisteminius trūkumus. Tokiems tyrimams nesiūloma nustatyti konkretaus termino. Tuo tarpu pareiškėjų skundai turi būti išnagrinėti tokiais terminais, kad skundžiamos aplinkybės asmeniui nebūtų praradusios aktualumo.

 

 

4. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                 Ričardas Juška

 

 

 

 

 

 

Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto biuro patarėja Ieva Lavišienė