LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VIII (PAVASARIO) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 325
STENOGRAMA
2016 m. kovo 24 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė L. GRAUŽINIENĖ
PIRMININKĖ. Gerbiami Seimo nariai, pradėsime kovo 24 dienos (ketvirtadienio) vakarinį plenarinį posėdį. (Gongas)
Registruojamės!
Užsiregistravo 65 Seimo nariai.
15.01 val.
Seimo nutarimo „Dėl interpeliacijos Lietuvos Respublikos aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui “ projektas Nr. XIIP-4213 (pateikimo tęsinys ir svarstymas)
Gerbiami Seimo nariai, grįžtame prie interpeliacijos.
Nuomonės už, nuomonės prieš dėl Seimo nutarimo. Gerbiamas opozicijos lyderi, jūs pats prašėte atidėti iki kito posėdžio. Šiame straipsnyje, pagal kurį prašėte, nenumatyta opozicija ar pozicija. Patys inicijavote interpeliaciją, tai šiandien reikia ją ir baigti. Norinčių kalbėti nėra.
Balsuojame. Prašau sėsti į darbo vietas ir prašau pradėti darbą. Balsuojame, kas pritariate Seimo nutarimui „Dėl interpeliacijos Lietuvos Respublikos aplinkos ministrui K. Trečiokui“. Primenu, nutarta pritarti aplinkos ministro atsakymams į Seimo narių grupės interpeliacijos klausimus. Balsuojame. Kas pritariate, balsuojate už, kad teisingai atsakė, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. (Balsai salėje)
Balsavo 86 Seimo nariai: už – 54, prieš – 25, susilaikė 7. Pritarta po pateikimo.
Svarstymas. Kas norite?.. Tuoj pažiūrėsime, kas užsirašė dalyvauti diskusijoje. (Balsai salėje)
A. KUBILIUS (TS-LKDF*). Pirmininke, ar galima dėl vedimo tvarkos?
PIRMININKĖ. Gerai. Nešaukite! Aš girdžiu. Suteiksime teisę užsirašyti. Kas norite…
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Ar galima dėl vedimo tvarkos?
PIRMININKĖ. Prašom kalbėti.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Pirmininke, pirmas dalykas – opozicinė darbotvarkė yra opozicinė darbotvarkė. Jokių kitų klausimų negali būti svarstoma, jeigu Seimo dauguma nespėjo apsvarstyti tai, kas priklauso pagal Statutą.
Antras dalykas. Interpeliacija yra svarbi procedūra. Prašom iš anksto pranešti, kada, koks procesas vyks, o ne taip, kad dabar staiga ištraukėte ir sakote – dabar svarstysime.
Trečias dalykas. Dėl visų klausimų, kurie yra svarstomi Seime, galima prašyti pertraukos. Aš opozicinės frakcijos vardu prašau pertraukos iki kito posėdžio. Baikite šitą balaganą, nes žinote, kam kita bus interpeliacija?
PIRMININKĖ. Man. Ačiū. Kuo greičiau… Tik nereikia gąsdinti! Pirmiausia aš noriu labai aiškiai pasakyti: jeigu jūs pats padarėte klaidą rytiniame posėdyje, tai prašom nekaltinti viso Seimo. (Balsas salėje) Jūs pats paprašėte pertraukos iki kito posėdžio.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Tai dabar prašau antros. Vieną davėte, antros prašom.
PIRMININKĖ. Viskas iš eilės. Viską supratome, taip. Taigi nėra kuo kaltinti. Tų klausimų, kurie buvo rytinėje darbotvarkėje, kitų ir nesvarstysime, tik čia buvo jūsų prašymas, tai jūsų prašymą ir įvykdysime. Jūs prašėte iki kito posėdžio. Kitas posėdis prasideda ir procedūra pradedama. Po pateikimo yra pritarta. Dabar…
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Prašom antros pertraukos, Pirmininke.
PIRMININKĖ. Aš girdėjau. Leiskite man nors sakinį pabaigti. Taigi po pateikimo yra pritarta.
Svarstymo stadijos metu opozicijos lyderis A. Kubilius Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vardu prašo pertraukos.
Balsuojame. Kas pritariate pertraukai iki kito posėdžio, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Nereikia pykti ir nervintis. Viskas bus padaryta. (Balsai salėje)
Balsavo 101 Seimo narys: už – 38, prieš – 48, susilaikė 15. Pertrauka iki kito posėdžio. Viskas gerai. Nereikia nervintis. Viską išsprendėme.
P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (TTF). Aš nesuprantu, ko A. Kubilius nori. Ko jis čia blaškosi? Tai jis ryte prašė, kad apskritai po savaitės būtų svarstomas klausimas, tai jis prieštaravo. Dabar jau paprašė pertraukos, dar kartą pertraukos. Gal atsiimkite tą interpeliaciją ir nežaiskite čia kažkokių žaidimų, kuriems jūs patys nepritariate?
PIRMININKĖ. K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Gerbiama Seimo Pirmininke, aš matau, kad opozicija jau nepažįsta savo vaikų. Patys interpeliaciją iškėlė, patys sako, kad čia ne jos klausimas, patys nesugeba susirinkti į posėdį, kada jų klausimas svarstomas, ir patys paskui sako, kad Seimas ką nors blogo daro. Vieną kartą ten susitarkite toje pusėje ir nutarkite, ką jūs darysite, nes dabar mes visi padaryti jūsų įkaitais.
PIRMININKĖ. Ačiū. B. Bradauskas. Prašom.
B. BRADAUSKAS (LSDPF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų tenka apgailestauti, kad klausimas gana aiškus, išlaužtas iš nieko, valstybei jokia žala niekur nepadaryta, priimti teisingi sprendimai. Jeigu mes čia dabar sukeltume diskusiją dėl saugomų teritorijų ir jų apsauginių zonų, tai pažiūrėtume, kad Lietuvoje greitai nieko nebus galima nei statyti, nei ką nors daryti, nei ūkininkui arti žemę. Čia yra kiti klausimai, bet šitoje situacijoje aš pradedu tikėti P. Gražulio fariziečių teorija. Klausykite, būkime bent kiek katalikai!
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū.
Dabar pradėsime opozicinę darbotvarkę. Viskas gerai. Matote, užtrukome tik 8 minutes, o tiek daug pasipiktinimų.
Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos darbotvarkė
15.08 val.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 161, 18, 22, 28, 29, 34 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei įstatymo papildymo 162 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-4096, Akcizų įstatymo Nr. IX-569 23, 24, 25 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4097, Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 381 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4098, Administracinių nusižengimų kodekso 76, 168 ir 485 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4099 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-1a klausimas – Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 161, 18, 22, 28, 29, 34 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei įstatymo papildymo 162 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-4096. Pateikimo stadija. Kviečiu pranešėją A. Kubilių. Ir visi lydimieji, susiję su juo, pateikiami kartu. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų mes šiandien pagal opozicinę darbotvarkę pateikiame visą kompleksą įstatymų projektų, susijusių su kova su alkoholizmo epidemija, todėl ir norėtume jūsų rimto požiūrio į pateikiamus įstatymų projektus. Manau, visi turime suprasti, kokios tai yra bėdos ir kokios tragedijos. Visi prisimename tas tragedijas, kurias ne taip seniai su siaubu stebėjome Lietuvoje – ir vaikų skandinimus, ir kitas problemas. Mes nenorėjome, kad ši darbotvarkė būtų kokia nors chaotiška, kad kas nors būtų perkelta iš rytinio posėdžio. Aš jau iš ryto sakiau, kad nematau galimybių, kad tai, kas buvo iš ryto suplanuota, būtų dėl visko spėta per rytinį posėdį. Siūlau tikrai dabar kaip nors tas politines aistras užmiršti ir pažiūrėti labai dalykiškai.
Iš tiesų jau prieš gerus tris mėnesius po tragedijos Kėdainių rajone mes paskelbėme savo politikos memorandumą, pavadintą saugios socialinės aplinkos strategija, kurio tikslas buvo pasiūlyti kompleksines priemones, kaip stabdyti tas bėdas ir tas tragedijas, kurias matome Lietuvoje, kylančias iš besaikio alkoholio vartojimo, iš alkoholizmo epidemijos, į kurią, turbūt turime visi prisipažinti, tikrai per mažai kreipiame dėmesio, nepaisant to, kad Seime, galima iš tikrųjų padėkoti ir D. Mikutienei, ir R. Baškienei, ir A. Matului, buvo nemažai iniciatyvų atskiras problemas spręsti ir kai kurie sprendimai pastaruoju metu buvo priimti. Pavyzdžiui, tikrai galima pasveikinti, kad Seimo valia buvo sustabdyta alkoholio prekyba degalinėse. Vyriausybė ir kai kas iš valdančiųjų žiūrėjo į tai šiek tiek skeptiškai, bet iš tikrųjų to, mes manome, jog neužtenka.
Po visų tragedijų, pasižiūrėjęs į statistiką ir skaičius, aš tik dar sykį noriu priminti tuos sukrečiančius skaičius, kurie rodo, kokio masto problemų Lietuvoje mes turime. Jeigu ir departamentas, ir Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad kiekvienais metais nuo lėtinio alkoholizmo reikia gydyti apie 150 tūkst. asmenų, jeigu pažiūrėjus, kiek yra registruota, ir papildomai paskaičiavus, kiek dar yra nesiregistravusių gydymo įstaigose, kiek per metus yra alkoholio psichozės atvejų, mes skaičiuojame, kad jų yra iki 10 tūkst., t. y. iki 10 tūkst. asmenų kiekvienais metais gali pasiimti kirvuką ir eiti pas kaimynus apkvaitę nuo alkoholio ar gali savo vaikus skandinti šuliniuose, šitą problemą mes turime matyti labai aiškiai. Mes pateikėme visą kompleksinį paketą, kuriuo numatome visą seriją veiksmų, kuriuos reikia atlikti šešiomis kryptimis, pradedant nuo alkoholio prieinamumo mažinimo. Antra, veiksmingesnis gydymas nuo alkoholizmo ir alkoholinių psichozių. Trečia kryptis – padėti rizikos šeimose augantiems vaikams. Ketvirta, išardyti skurdo ratą ir taip preventyviai užbėgti alkoholizmo plėtrai. Penkta, kurti darbo vietas regionuose ir mažinti ekonominį bei socialinį regionų atsilikimą nuo miestų. Ir šešta, propaguoti gerąją praktiką ir sveiką gyvenseną.
Dabar aš noriu labai trumpai pristatyti pirmąjį paketą, kuris yra skirtas tam, kad iš tikrųjų mažintume alkoholio prieinamumą. Čia mes remiamės Pasaulio sveikatos organizacijos surinktais oficialiais statistiniais duomenimis, kiek prieinamumo mažinimas gali padėti tam, kad būtų sumažinta alkoholizmo ir alkoholizmo pasekmių. Noriu pasakyti, kad štai Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, jog Australijoje atlikti tyrimai parodė, kad egzistuoja tiesioginis ryšys tarp trumpesnių prekybos alkoholiu valandų ir sumažėjimo smurtavimo artimojoje aplinkoje. Taip pat Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad Grenlandijoje, kurios visuomenė kentė nuo alkoholizmo epidemijų, apribojus įsigyjamų svaigalų kiekį, iš karto buvo pastebėta, jog skambučių į policiją apie smurtą artimojoje aplinkoje sumažėjo 58 %. Jungtinių Amerikos Valstijų tyrimai parodė, kad 1 % padidinta alkoholio kaina maždaug 5 % sumažina smurtą artimojoje aplinkoje. Štai tuo remdamiesi mes ir siūlome pradėti svarstyti ir priimti visų pirma paketą, kuris ryžtingai mažintų alkoholio prieinamumą. Šiame pirmame įstatyme, t. y. Alkoholio kontrolės įstatyme ir jo lydimuosiuose įstatymuose, mes siūlome tokias priemones, visų pirma, numatyti, jog nebegali būti jokios alkoholio reklamos. Taip, kaip buvo susitvarkyta su tabaku, lygiai taip pat turi būti tvarkomasi ir su alkoholio reklama.
Antras dalykas. Mes siūlome iš tikrųjų apriboti prieinamumą ir palaipsniui nuo 2017 metų pereiti prie prekybos alkoholiu specializuotuose parduotuvėse, atitinkamai šiek tiek skirtingai reglamentuojant tokių specializuotų parduotuvių darbą didžiuosiuose miestuose ir kaimiškose vietovėse. Toliau siūlome taip pat trumpinti pardavimo laiką, numatyti, kad darbo dienomis pardavimas būtų nuo 10 valandos iki 20 valandos, sekmadieniais nuo 10 valandos iki 15 valandos ir atitinkamai taip pat siūlome didinti amžių, nuo kurio yra leidžiama įsigyti alkoholį, nustatant, kad alkoholį galėtų įsigyti jaunuoliai, kuriems sukako 20 metų. Lygiai taip pat siūlome didinti akcizą visiems alkoholio produktams vidutiniškai po 20 %, manydami, kad didėjanti kaina iš tikrųjų mažintų kaip ir kitose šalyse alkoholio vartojimą.
Taip pat siūlome uždrausti alkoholį naudoti kaip prizus įvairiose akcijose ir tokiu būdu taip pat atsisakyti tos žalingos praktikos, kokią dabar vis dar matome.
Štai toks yra mūsų įstatymų paketas ir aš siūlau jam visam po pateikimo pritarti, iš tiesų imtis to, kad Seime dar šioje kadencijoje, dar pavasario sesijoje, tokie įstatymai, kurie numatytų dėl to labai aiškias ir ryžtingas priemones, kai kurių iš jų įgyvendinimą nustatant iš nuo vėlesnių metų, mes galėtume iš tikrųjų pradėti įgyvendinti.
PIRMININKĖ. Ačiū už išsamų pristatymą. Jūsų nori klausti nemažai Seimo narių. Pirmoji klausia B. Vėsaitė. Ruošiasi M. Bastys.
B. VĖSAITĖ (LSDPF). Gerbiamasis pranešėjau, aš, žinoma, pritarsiu jūsų siūlomai programai, tačiau noriu pasiteirauti kelių dalykų. Jūs sakėte, kad ribosite reklamą, bet nematau Reklamos įstatymo pataisų. Šiaip tikrai norėčiau pamatyti, kuo tai išvirs prieš rinkimus.
Antras dalykas dėl amžiaus. Būtų gerai, kad mes sugebėtume užtikrinti dabartinio amžiaus – iki 18 metų neprieinamumą, o dėl 20 metų aš, tiesą sakant, turėčiau abejonių.
Trečia, dėl alaus. Alus šiuo atveju, jo akcizas yra gerokai proporcingai mažesnis nei stipraus alkoholio ir tų, sakyčiau, vadinamųjų vynų. Gal vis dėlto reikėtų pagalvoti ir apie tam tikrą proporcingumą?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Pirmas dalykas dėl reklamos draudimo. Šiame įstatyme, jūs matote, yra labai aiškiai įrašytas straipsnis, t. y. 29 straipsnio 2 dalis, alkoholio reklama draudžiama ir labai aiškiai išvardyta, kur jinai turi būti draudžiama, įrašant tai, kad jinai draudžiama tose vietose, kur yra skelbiama reklama. Ar papildomai reikia Reklamos įstatyme, tai tą turbūt turėtų pasakyti teisininkai. Mes matome šiek tiek teisininkų pastabų, bet tai jau yra juridinės technikos klausimas, ir aš manau, mes su Vyriausybės išvadomis kartu galėtume pažiūrėti ir į tokius aspektus.
Antras dalykas dėl 18 ar 20 metų. Šioje vietoje mes matome visas galimybes siekti, kad iš tikrųjų ir tos priemonės, kurios yra dabar numatytos, galėtų būti efektyviau įgyvendinamos, bet lygiai taip pat ir padidinus amžių iki 20 metų tų priemonių galima dar daugiau galvoti ir iškeliant reikalavimą, nes jau pats principas, kad alkoholio prekyba iš bendrų prekybos centrų, išskyrus silpną alkoholį, turėtų persikelti į specializuotas parduotuves, leis daug labiau kontroliuoti alkoholio prekybą. Tai galima nustatyti ir įvairų fiksavimą, kam yra parduodama, elektroninėmis priemonėmis. Kai kas siūlo, kad į tokią specializuotą alkoholio parduotuvę turėtų patekti tik su asmens liudijimu. Čia būtų galima toliau svarstyti tų įvairių priemonių įgyvendinimą, bet, be abejo, kad į tai galima atsižvelgti.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis kolega…
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Trečias dalykas, ką norėjau pabrėžti dėl reklamos, kad mes taip pat numatome, nes suprantama, kad žiniasklaida, kuri gauna šiokius tokius pelnus iš…
PIRMININKĖ. Gerbiamasis pranešėjau, jūs…
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Tuoj baigiu, kompleksinis klausimas. Pabrėžiu dar vieną dalyką, kad mes siūlome iš tikrųjų numatyti daug didesnius atskaitymus į specialų Visuomenės sveikatos stiprinimo fondą, kuris ir dabar yra, jame yra ne tiek daug lėšų, tik apie 1,5 mln. eurų…
PIRMININKĖ. Gerbiamasis pranešėjau!
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Įgyvendinus tas priemones, kurias mes teikiame, jame būtų 20 mln. ir būtų galima skatinti socialinę reklamą.
PIRMININKĖ. Dar kartą primenu: klausti – viena minutė, atsakyti – dvi minutės. Jūs atsakinėjote dvigubai ilgiau. Tikrai nori jūsų paklausti daug Seimo narių ir suteikime jiems tokią galimybę. Prašyčiau atsakinėti šiek tiek trumpiau.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Tris klausimus uždavė. Kaltas, bet tris klausimus…
PIRMININKĖ. Po vieną klausimą galima užduoti. Klausia M. Bastys. Ruošiasi A. Mazuronis.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamoji Seimo Pirmininke. Gerbiamasis kolega, prašom pasakyti, ar darėte analizę, kokią įtaką daro nelegali prekyba alkoholiu arba tokio alkoholio gamyba ir naudojimas socialinei aplinkai? Taip pat sakykite, kas įstatymo projektuose yra numatyta, kur jūs minite, dėl reklamos virtualioje erdvėje arba, kitaip tariant, reklamos internete, kuri faktiškai yra prieinama bet kuriuo paros metu? Ar apie tai jūsų kompleksiniuose įstatymų projektuose yra kas numatyta? Dėkoju už atsakymą.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Dėl reklamos aš galiu pasakyti, kad čia yra siūloma uždrausti visuomenės informavimo priemonėse, tai reikštų, ir internetinėse visuomenės informavimo priemonėse. Be abejo, iškyla daug įvairių klausimų, kuriuos reikėtų nagrinėti ir specializuotame Informacinės visuomenės plėtros komitete, bet aš grynai žmogiškai, ne kaip specialistas, bet galvoju žmogiškai, o kaip yra uždrausta tabako reklama, jos aš bent jau nepastebiu ir internetinėje erdvėje. Gali specialiai ieškoti ir surasti, bet tose priemonėse, kurios yra daugiausiai naudojamos, jos nėra. Nematau, kodėl turėtų būti problemų uždrausti alkoholio reklamą.
Dabar dėl nelegalių alkoholio gaminių. Iš tikrųjų įgyvendinant ir toliau tobulinant įstatymą, aš manau, kad reikia labai konstruktyviai tartis su Vidaus reikalų ministerija, su policija. Kad uždraudus ir apribojus prekybą parduotuvėse tos vietos neužimtų nelegali prekyba, tuo labai intensyviai turi rūpintis ir seniūnai, ir policija.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia A. Mazuronis. Ruošiasi Z. Jedinskis.
A. MAZURONIS (LSF). Labai dėkui. Gerbiamasis kolega, iš tiesų Alkoholio kontrolės įstatymas turbūt yra dažniausiai Seimo posėdžių salėje svarstomas įstatymas ir visų įstatymų vienareikšmis lyderis. Tik yra, man atrodo, nelabai gerai, kai tokio pobūdžio įstatymų iniciatyvos gimsta artėjant rinkimams. Kažkodėl tokio aktyvumo ir tokios kovos su alkoholizmu energijos nesimatė visą kadenciją.
Mano klausimas būtų labai paprastas. Ar nemanote, kad būtų daug paprasčiau apskritai uždrausti tiek prekiauti, tiek pardavinėti alkoholį Lietuvoje, bent jau iki rinkimų? Tokiu būdu eliminuotume, man atrodo, labai svarbų ir visiems aktualų politinės darbotvarkės klausimą, kuriuo, neabejoju, dar bus ne kartą ir ne du spekuliuojama net ir pritarus tiems siūlymams, kuriuos jūs čia šiandien pateikėte.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Galima kažkaip juokauti ir kaltinti politikavimu, bet alkoholio psichozės apimti asmenys vaikus skandina ir rinkimų kampanijos metu. Ir tai reiškia, kad mes turime jausti savo atsakomybę, ieškoti sprendimų geriau vėliau negu niekada. Būtų buvę gerai, jeigu būtume tokius kompleksinius sprendimus svarstę anksčiau. Aš raginu neatidėlioti ir neieškoti priežasčių, kodėl dar ir dar kartą atidėti tikrai reikšmingus sprendimus. Kaip rodo mūsų ligšiolinė patirtis, visų 26 metų, iki šiol mūsų atskiros pastangos, individualios pastangos, kartais nelabai sisteminės pastangos kovoti su alkoholizmu, deja, tos epidemijos nesustabdo. Ir tokiu atveju mums reikia, ko gero, pasimokyti iš mūsų kaimynų skandinavų ir imtis ryžtingų kompleksinių priemonių, kurių paketą mes ir pateikėme šituose įstatymuose.
PIRMININKĖ. Ačiū. Aš tik noriu visus įspėti. Viešai buvo paskelbta informacija, kad tas žmogus yra nepakaltinamas, jam skirtas gydymas, todėl gal mes nenaudokime, nežinodami tikrų faktų, kas ten buvo, galbūt pasistenkime nepažeisti ir tų žmonių, kaip pasakyti, teisės į gydymą, neeskaluokime taip. Klausia Z. Jedinskis. Ruošias I. Šiaulienė. Zbignevo nėra? Nėra.
I. Šiaulienė. Prašom.
I. ŠIAULIENĖ (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji Seimo Pirmininke. Dėkoju, kad papildėte, aš tą patį norėjau pasakyti, nes teikiantysis įstatymo pataisas vis mini apie tą siaubingą nelaimę, bet išvada šiandien yra, kad žmogus nepakaltinamas.
Kitas momentas. Aš suprantu, kad reikia kovoti, bet galbūt, gerbiamasis Andriau, mes jau pavėlavome šitame rinkimų įkarštyje pareikšti, nes, manau, valstiečiai čia yra nepralenkiami savo festivaliais be alkoholio ir t. t. Ir, kita vertus, reaguojant į jūsų praeitame posėdyje dažnai minėtą tarybų Lietuvą, ar jūs savo draudimais, kuriuos siūlote įstatymuose dabar, neartėjate prie tų pačių principų, ar vien tik draudimu galima kovoti? Galbūt reikėtų galvoti ir apie kitas priemones, juolab kad ir sekmadienį pagal jūsų siūlomą laiką žmonės į mišias vos spės nueiti.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Žinote, galima visai nekovoti ir pažiūrėti, kas iš to išeina, nes argumentų sugalvoti, kodėl nekovoti, kodėl neįgyvendinti šitų priemonių, galima pačių įvairiausių. Tai kam nors rinkimai trukdo, tai trukdo tai, kad kažkas buvo daroma sovietmečiu, J. Andropovo laikais.
Bet mes dabar esame iš tikrųjų atsakingi patys už savo kraštą. Ir, deja, savo atsakomybę realizuodami už savo kraštą mes pasiekėme tai, kad Lietuvoje yra 150 tūkst. asmenų, kuriems reikia gydytis nuo lėtinio alkoholizmo, arba 10 tūkst. alkoholio psichoze sergančių kiekvienais metais. Čia yra baisiau negu kokie nors imigrantai, teroristai ar dar kas nors. Turime suvokti, kokią turime situaciją.
Mes nesiūlome nieko, kas būtų pasaulyje neišbandyta. Yra Pasaulio sveikatos organizacija, yra šalių patirtis, laisvų šalių, kad ir Skandinavijos, kaip sustabdyti tokiomis priemonėmis alkoholio epidemiją. Konstatuokime visų pirma, kad šiandieną Lietuva serga didele ir labai skausminga alkoholio epidemija. O tada tarkimės ir ieškokime būdų, kaip tą epidemiją stabdyti – kas parašus rinkdami, kas atnešdami į Seimo salę įstatymų projektus, kurie yra labai panašūs į tai, ką daro kiti, visuomeninės organizacijos, rinkdamos parašus. Bet darykime sprendimus.
PIRMININKĖ. Labai ačiū. Pranešėjas labai išsamiai atsakinėjo, laikas baigėsi. Noriu atsiklausti Seimo, ar norite, kad dar būtų pratęsta? Turite tokią teisę, nes yra keli projektai. M. Zasčiurinsko nematau. Klausia L. Balsys.
L. BALSYS (MSNG). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, jūs čia pats priminėte J. Andropovo, kuris įėjo į istoriją kaip garsiausias alkoholio vartojimo draudėjas, laikus. Bet čia tie draudimai nieko nedavė – padaugėjo pilstuko, kontrabandos, naminės ir t. t.
Bet jūs minėjote ir pasaulinius pavyzdžius. Tai štai, pavyzdžiui, Švedijoje egzistuoja Systembolaget sistema, valstybinio monopolio, kuri, deja nepasiteisino ir yra sukritikuota Europos Komisijos. Kai Švedija įstojo į Europos Sąjungą ir galėjo laisvai įvežti alkoholį iš Danijos, tas žmogus švedas, kuris sukonstravo specialų vežimėlį, kuris leidžia įvežti leidžiamą Europos Sąjungos viduje alkoholio kiekį, tapo milijonieriumi. Kai Estija įstojo į Europos Sąjungą, ją užplūdo alkoturistai iš Suomijos, kur egzistuoja labai stiprūs draudimai. Jūs iš esmės siūlote tuos pačius draudimus, kurie neveikia. Tuo tarpu M. Valančius per šešerius savo Blaivystės sąjūdžio metus pasiekė daug daugiau, negu visi draudimai. Bet jūs nesiūlote nei padidinti finansavimo švietimui, nei mobilizuoti visuomenės kovai prieš alkoholizmą. Jūsų tikslai labai kilnūs, ir aš juos palaikau, bet priemonės kelia labai daug abejonių.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš nenorėčiau sutikti su jūsų skeptišku požiūriu į skandinavų pasiektus rezultatus. Taip, visko yra, skandinavai važiuoja, matome keltuose, perka ir t. t. Bet jūs pažiūrėkite į bendrą Pasaulio sveikatos organizacijos pateikiamą statistiką, kiek suvartoja alkoholio skandinavai, kiek mes suvartojame, kiek pas mus yra psichozių, kiek Skandinavijoje. Skirtumai yra milžiniški.
Taip, vien parduotuvių… vien draudimu, vien akcizų paketu mes neišspręsime visų problemų. Taip, visuomenę reikia šviesti žymiai daugiau ir žymiai aktyviau. Todėl mes ir siūlome fondą didinti radikaliai: nuo pusantro milijono iki 20 mln. eurų, ir įgyvendinti tokias programas, kokias matome kaip ganėtinai sėkmingas, šviečiant visuomenę apie tai, kaip reikia elgtis keliuose – neskubėti, atšvaitus užsidėti, nebūti girtam vairuojant, ir žiūrėkime rezultatus. Ir matome, kad tokia programa duoda rezultatus visai neblogus – avaringumas keliuose iš tikrųjų yra sumažėjęs. Bet ar jūs matėte kur nors aktyvią reklamą, kad tu neik į parduotuvę, nepirk to alkoholio, nevartok tu jo. Aš tokios nematau. Todėl aš ir siūlau, šalia visų kitų, jūs teisingai kalbate apie švietimą, bet mes tą ir siūlome daryti.
PIRMININKĖ. Klausia A. Skardžius. Ruošiasi K. Masiulis.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, jūs palietėte vieną segmentą, t. y. alkoholį. Bet mes turbūt neįvertiname tokio dalyko kaip kvaišalų vartojimas, kur tas mastas ir turbūt žalingas poveikis yra žymiai didesnis. Kažkodėl vien kalbama apie alkoholį, apie alkoholio laipsnius, ir aš nematau jokio dėmesio jūsų teikiamuose projektuose… Sakykime, ar mes jau esame garbingo amžiaus, kad neįvertiname to, kad jaunimas, ta jaunoji karta, į kurios rankas atiteks Lietuvos vairas po metų kitų, vartoja visai kitus kvaišalus. Kodėl jūs apie tai nieko nekalbate? O tas idėjas išties, galiu pasakyti sąžiningai, palaikau, visas jūsų teikiamas. Aišku, jūs galėjote būdamas premjeras jas įgyvendinti ir nebūtų tų tragedijų, kurios dabar vyksta.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš neatsakinėsiu į politinius klausimus, nes vis tiek A. Kubilius yra kaltas. Galėjo V. Landsbergis kovo 12 dieną visas tas priemones įgyvendinti. V. Landsbergis kaltas. Bet iš tikrųjų tai, ką jūs klausiate apie kvaišalus, kituose įstatymuose mes kaip tik apie tai ir kalbėsime. Bet šiuo atveju mes kalbame apie alkoholį, jo prekybai, jo reklamai, jo kainoms yra skirti specialūs įstatymai, ir šis paketas, kurį aš pirma pristačiau, yra skirtas būtent tam, kad spręstume problemas taisydami įstatymus, kurie yra susiję su alkoholiu.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia K. Masiulis. Ruošiasi K. Komskis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamasis pranešėjau, pritarsiu visiems siūlymams, kurie bus iškelti, ir pritariu, kad šią didžiulę problemą reikia įveikinėti kompleksinėmis priemonėmis, ir mokestinėmis, ir visokiomis kitomis, tačiau ar tame priemonių pakete nereikėtų pagalvoti dar apie vieną priemonę? Aš nežinau, kaip ją reikėtų formuluoti, kaip įtvirtinti, bet pasakysiu, štai kokia problema. Diskutuojant su psichologais labai dažnai yra pasakoma, kad alkoholizmas yra tik pasekmė to susvetimėjimo, kuris labai reiškiasi mūsų visuomenėje, ir visuomenės agresyvumo. Ar nereikėtų dar daugiau lėšų skirti psichologinei pagalbai, terapijai ir vaikų auklėjimui mokyklose, kad jie nebūtų agresyvūs ir panašiai?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Turbūt jūs teisus, tie dalykai yra svarbūs. Ir švietimas, ir savižudybių prevencija, ir dėmesys depresijoms Lietuvoje turbūt yra per mažas. Tą rodo ir įvairios atsiradusios labai labai reikšmingos visuomeninės iniciatyvos. Be abejo, kad depresijos ir kiti psichologiniai… medicininės ligos atveda ir prie alkoholizmo, ir, atvirkščiai, alkoholizmas gali būti depresijų priežastimi, atvedantis net iki savižudybių. Tikrai daug yra dalykų, kuriuos verta svarstyti žymiai rimčiau, negu mes iki šiol darėme. Kai kurių dalykų mes negalime apibrėžti šiuose įstatymuose, kuriuos teikiame, bet manome, jog pagal Pasaulio sveikatos organizacijos pateiktas strategijas, kaip šalims įveikti alkoholizmo epidemijas, reikia pradėti nuo tų materialinių labai konkrečių dalykų: tai yra prieinamumo ribojimas, kainų didinimas, reklamos uždraudimas ir t. t., ką mes čia ir siūlome daryti.
PIRMININKĖ. Klausia K. Komskis. Ruošiasi E. Šablinskas.
K. KOMSKIS (TTF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Pasiūlymais nieko naujo jūs nesiūlote. Mes žinom statistiką, jūs žinote, kad alkoholio vartojimo kiekis ne tiek stipriai auga. Dabar pagrindinis dalykas – auga narkotikai. Bet sakykite, ar nevertėtų tą jūsų pasiūlymą pateikti truputį kitaip, o padidinti kainas ir, sakykime, lėšas, kurias gautume iš akcizų, skirti prevencijai, ką jūs dabar ir minėjote atsakydamas K. Masiuliui? Man atrodo, čia šiandien yra pagrindinės problemos, kurių išvis niekas nesprendžia.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Matote, aš dar sykį noriu pakartoti, kad turime kompleksinį paketą. Šiuo atveju aš pristatau tik pirmąją dalį paketo, tai yra susieta su alkoholio prieinamumo mažinimu, tą jau kartoju. Bet lygiai taip pat šiame pakete, kurį dabar pristatau, kalbama ir apie Sveikatos sistemos įstatymo 381 straipsnio pakeitimą, kuriame numatome gerokai didesnes pajamas į Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo biudžetą. Jei bus priimtas toks įstatymas, tas biudžetas padidės daugiau negu dešimt kartų. Ir jį būtų galima naudoti kaip tik toms prevencinėms programoms ir visų pirma socialinei reklamai, žmonėms įteigiant tam tikra prasme kitokius elgesio būdus.
Toliau mes svarstysime daugelį prevencinių įstatymų, kuriuos kartu su kolega… Kolega R. Žemaitaitis buvo pirmasis, kuris pasiūlė, kad išmokas bedarbiams arba socialines išmokas reikia sieti su tuo, kad žmogus nepiktnaudžiauja alkoholiu. Mes jo įstatymo projektą siūlome dar šiek tiek papildyti konkretesnėmis priemonėmis ir apie tai kalbėsime. Ir čia yra viena iš prevencinių priemonių. Bet yra daug kitų dar priemonių, kurioms mes siūlysime pritarti, bent jau po svarstymo, specialios rezoliucijos projektu, ir manome, kad kartu su Vyriausybe būtų galima išplėtoti dar nemažai papildomų priemonių, kurios yra pasiteisinusios kitose šalyse ir kurių Lietuvoje kol kas dar mes nenaudojame.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Paskutinis klausia E. Šablinskas, nes jau baigiasi ir antras laikas. Prašom.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Gerbiamasis pranešėjau, suprantu, kad tai yra populistinis projektas, nes dalis ten pateikta ir mūsų pataisų, kurios buvo kažkada atmestos. Bet svarbiausia – jūs dabar darote ir nepamatuotus, ir skubius žingsnius. Ar nemanote, kad prie šito projekto suvaldymo būsimos situacijos reikėjo pakalbėti ir apie kavinių darbą? Nes čia verslo požiūriu vieniem uždedame apynasrį, o kavinėse kas dėsis? Jos iki vakaro, iki išnaktų galės daryti ką nori, galės kelti kainas. Ar tai buvo pamatuota, pasižiūrėta? Kaip manote?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Pirmas dalykas, aš tikrai nesutinku, kad tai yra populistiniai pasiūlymai, nes jūs taip kažkaip įvardinote, kad čia yra ir jūsų pasiūlymų dalis. Aš netikiu, kad jūs kada nors esate pateikę kokį nors populistinį pasiūlymą. Tikrai netikiu, nuoširdžiai. Todėl tikrai negaliu priimti šito epiteto. (Šurmulys salėje)
Aš manau, kad galima būtų tobulinti ir taisyti ir dėl kavinių, jeigu matote kokių nors problemų, bet mes siūlome ieškoti būdų, kaip apriboti prekybą ten, kur, sakysime, mes manome, jog ji yra nesąžininga arba sunkiai kontroliuojama, pavyzdžiui, paviljonai, mes siūlome juos išbraukti iš įstatymo, nes vietoj kioskų, kai buvo uždrausta, dabar visi perėjo ir pradėjo vadintis paviljonais. Turime sureguliuoti ir sureglamentuoti. Čia mes, dar sykį noriu pakartoti, neieškome kokių nors visiškai niekur neišbandytų priemonių. Siūlome kompleksiškai perkelti į visą Lietuvos teritoriją tai, kas yra pasiteisinę kad ir mūsų kaimyninėje Skandinavijoje. Žinodami, kad taip, reikės ir dar daugiau daryti, negu vien tik šiame įstatyme yra parašyta.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte ir į antro laiko klausimus, jau tikrai labai daug laiko skyrėm.
Dabar nuomonė už, nuomonė prieš. Nuomonė už – B. Vėsaitė.
B. VĖSAITĖ (LSDPF). Gerbiamieji kolegos, su tam tikromis korekcijomis, jeigu iš tikrųjų konservatoriai pateikė, kad ir televizijoje nebus galima reklamuoti alkoholio po 23 valandos, na, belieka tik pritarti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – E. Šablinskas.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkui, Pirmininke. Gerbiamieji, aš vien todėl, kad šiame įstatymo projekte yra numatomi per daug blogi suvaržymai, ypač kaimo vietovėms, ne tik miestams. Prisimindamas praeitį, J. Andropovo laikus, kaip jau čia buvo minėta, kai buvo dideli draudimai, pats dirbau vykdomajame ir turėjau užsiimti vadinamąja teismų sistema, kai draugiški teismai nagrinėdavo bylas. Kiek vien Vilniaus senamiestyje nuo trijų taškų… tada dar V. Telyčėnas į pagalbą ateidavo, buvo virš 40 tų taškų, kur būdavo parduodama samanė, kiti brudai ir kokie pavojais slypėjo. Manau, ir šiuo atveju, kai nepamatuota, nepaskaičiuota, kaip programiškai tai mažinti, mes galime gauti didžiulį minusą, o to nesinori leisti. Manyčiau, kad reikėtų tą projektą dar apsvarstyti iš esmės ir kartu reikėtų Vyriausybės išvados.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Nuomonės už, prieš išsakytos. Balsuojame dėl pagrindinio ir lydimųjų teisės aktų. Dar kartą primenu, kad tai yra projektai Nr. XIIP-4096, Nr. XIIP-4097, Nr. XIIP-4098, Nr. XIIP-4099. Kas pritariate, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Pateikimas.
Balsavo 95 Seimo nariai: už – 68, prieš – 1, susilaikė 26. Po pateikimo pritarta.
Pagrindiniu komitetu siūlomas Sveikatos reikalų komitetas dėl pirmojo, dėl antrojo – Biudžeto ir finansų komitetas, papildomas – Sveikatos reikalų komitetas, dėl 2-1c – Sveikatos reikalų komitetas, dėl 2-1d – Teisės ir teisėtvarkos komitetas, papildomas – Sveikatos reikalų komitetas.
Norite dėl komitetų? Prašom. L. Dmitrijeva.
L. DMITRIJEVA (DPF). Ne, dėl balsavimo.
PIRMININKĖ. Dėl balsavimo. Prašom.
L. DMITRIJEVA (DPF). Ačiū visiems, kurie balsavo už. Man, kaip komisijos pirmininkei, džiugu, kad po trejų su puse metų vis daugėja žmonių, kurie supranta tas problemas. Aš manau, kad mes tikrai einame teisingu keliu, draugai.
PIRMININKĖ. Prašom. A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamoji Pirmininke, aš tą minėjau iš tribūnos, bet mes tikrai siūlytume paprašyti ir Vyriausybės išvadų, nes dėl kai kurių dalykų reikia padiskutuoti su Vyriausybe.
PIRMININKĖ. Gerai. Mes tik dėl komitetų apsispręsime. A. Dumčius.
A. DUMČIUS (TS-LKDF). Pažymėkite mano balsą už, nes nesuveikė.
PIRMININKĖ. Tiesiog gal ne taip nuspaudėte, negali nesuveikti. Gerbiamasis A. Dumčius – už dėl protokolo. Gerbiamoji A. Stancikienė.
A. STANCIKIENĖ (MSNG). Seimo Pirmininke, jau ne pirmą kartą čia tokia mada Seime. Jeigu pateikiami keturi įstatymų projektai, tai būtų labai gerai, jeigu būtų suteikta galimybė paklausti visiems užsirašiusiems, nes atskirai dėl kitų pateikiamų įstatymų projektų nebuvo galima užduoti klausimų.
Analogiškai dėl motyvų. Turėtų būti ne vienas už, vienas prieš, o keturi už, keturi prieš, jeigu keturi įstatymų projektai. Paskaitykite Statutą ir juo vadovaukitės. Šį kartą tiek to, bet kitą kartą prašau tokios mados čia Seime neplatinti.
PIRMININKĖ. 20 minučių buvo skirta klausimams.
A. STANCIKIENĖ (MSNG). Bet keturi įstatymų projektai!
PIRMININKĖ. Ir jie susisumavo…
A. STANCIKIENĖ (MSNG). Susiskaičiuokite ant pirštukų – keturi projektai!
PIRMININKĖ. Palaukite, nešaukite. Jie susideda, susisumuoja į bendrą visumą. Kadangi buvo paketas, todėl vienas prieš, vienas… Pateikimo stadija. (Balsai salėje) Turėsite galimybę dar diskutuoti, ne tik šiandien apie alkoholį kalbėsime. K. Daukšys. Prašom.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamoji Seimo Pirmininke. Aš prašyčiau Ekonomikos komitetą į papildomus įrašyti, nes tai daugiausia susiję su ta sritimi.
PIRMININKĖ. Jūs dėl visų norite ar dėl pirmo?
K. DAUKŠYS (DPF). Dėl pagrindinio ir yra dar vienas, kur Ekonomikos komitetas reikalingas, kur akcizai.
PIRMININKĖ. Taip, tai dėl 2-1a ir 2-1b klausimų papildomas – Ekonomikos komitetas. Ar dėl komitetų daugiau nėra pasiūlymų, galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Siūloma svarstyti birželio 16 dieną. Pritariate dėl datos? Pritariate. Ir yra siūlymas paprašyti Vyriausybės išvados. Pritariame visi bendru sutarimu? Pritariame bendru sutarimu. Ačiū už draugišką darbą.
15.46 val.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4012, Administracinių nusižengimų kodekso papildymo 711 straipsniu ir 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4013 (pateikimas)
2-2a klausimas – Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4012 ir lydimasis Nr. XIIP-4013. Du projektai. Pateikimo stadija. Pranešėja – D. Mikutienė. Nežinau, kodėl Dangutė opozicinėje. Prašom. (Balsai salėje)
D. MIKUTIENĖ (DPF). Traukia. Čia kai graži ir protinga, nežinai, kurią pusę rinktis. Ačiū, kolega Antanai.
Kolegos, šis klausimas tikrai yra rimtas ir jį rengti arba išreikšti mano ir kartu kolegos Antano poziciją paskatino Narkotikų kontrolės ir alkoholio departamento atliktas tyrimas dėl narkotikų vartojimo paplitimo naktiniuose klubuose. Išties buvo daug informacijos ir žiniasklaidoje įvairių straipsnių, taip pat ir socialiniuose tinkluose. Asmeniškai pasakysiu, esu gavusi tikrai keletą tokių gyvenimo istorijų, kai žmogus, atėjęs į klubą pasilinksminti, jaunas žmogus, atsiduria ligoninėje, atsiduria reanimacijoje. Netyčia palikęs savo taurę, nesužiūrėjęs, nusisukęs paskui jau neprisimena nieko, kas buvo.
Aš pristatysiu labai trumpai, jeigu reikės, atsakysiu į klausimus. Mes aiškinamajame rašte išsamiai aprašėme ir pacitavome Narkotikų kontrolės departamento atliktą tyrimą, tas tyrimas buvo atliktas 2013 metais, ir nuo to laiko visą laiką ieškojome išeičių, kur būtų galima tai susieti, kur būtų galima tai reglamentuoti. Tyrimas parodė, kad dažniausiai narkotikai yra vartojami kartu su alkoholiu. Pavyzdžiui, paplitimas yra 30 % didesnis, nes specialus tyrimas buvo atliktas būtent naktiniuose klubuose. Ten 30 % daugiau vartojama narkotikų, palyginti su bendra populiacija. Tai yra tikrai baisi problema.
Mes teikiame jums šį įstatymo projektą, kuris yra susijęs su atsakomybe ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, kad Alkoholio įstatyme ir ATPK, atsiprašau, Nusižengimų kodekse būtų numatyta atsakomybė, kad juridinių asmenų vadovai, užsienio juridinių asmenų ir jų filialų vadovai arba jų įgalioti asmenys, pastebėję ar įtarę, kad jų valdomoje prekybos alkoholiniais gėrimais prekiavimo vietoje yra naudojamos narkotinės ir psichotropinės medžiagos ar jos platinamos, privalo nedelsiant apie tai pranešti policijai.
Atitinkamai Administracinių teisės pažeidimų kodekse yra numatytos baudos nuo 500 iki 2 000 eurų. Turiu pasakyti, kad diskutuojant su policijos pareigūnais, kurie gauna informaciją apie tai, kad viename ar kitame klube yra vartojami narkotikai, kaip paprastai, atėjus į klubą yra apsauga ir yra įspėjami tie asmenys, kurie tai daro naktiniuose klubuose, taigi patikrinimai tampa visiškai bereikšmiai.
Norėčiau pasakyti, kad savininkai, kurie vykdo tokią veiklą, gauna pelną. Jie samdo apsaugos kompanijas, kurios tikrina įeinantį į klubą jaunimą. Tikrina, ar jis nesineša nereikalingų daiktų, ar nesineša alkoholio. Manau, lygiai taip pat galima patikrinti, kad nebūtų įsinešami narkotikai ir jie nebūtų vartojami. Jeigu mes norime, kad mūsų jaunimas saugiai linksmintųsi, saugiai ir kultūringai leistų laiką, tai tikrai labai prašyčiau pritarti šiam įstatymo projektui.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia K. Grybauskas. Ruošiasi K. Daukšys.
K. GRYBAUSKAS (LSDPF). Gerbiama pranešėja, aš tikrai pritarčiau šio įstatymo projektui, bet kodėl jūs visus šiuos dalykus nukreipiate tik į policiją? Yra aibė kitų organizacijų, kurios galėtų dirbti šioje srityje.
D. MIKUTIENĖ (DPF). Ne į policiją nukreipta. Čia kaip tik atsakomybė yra susiejama su ten veiklą vykdančiu juridiniu asmeniu. Jeigu tu vykdai veiklą – organizuoji pasilinksminimą, tu turi patalpas, tose patalpose prekiaujama alkoholiu, prekiaujama galbūt ir maistu, atitinkamai tu turėtum rūpintis, kad ta tvarka būtų tinkama. Juk pažiūrėkite, alkoholiu draudžiama prekiauti sveikatos priežiūros įstaigose, švietimo priežiūros įstaigose. Taigi čia yra identiška.
Be kita ko, mes priėmėme įstatymą, kad ir prekybos vietose tie, kurie nuomoja savo patalpas, irgi atsako, kad nebūtų prekiaujama kontrabandinėmis cigaretėmis, alkoholiu.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Labai ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Mano klausimas bus galbūt truputį su humoru. Žiūrėkite, visos Vilniaus centro gatvės yra išnuomotos kompanijoms, kurios renka pinigus už tai, kad mes pastatome ten mašiną. Gal mes galėtume tas kompanijas įpareigoti, kad tikrintų ir blaivumą vairuotojų, kurie pasiima mašinas?
Kita vertus, manau, kad naktinių klubų Vilniuje gerokai mažiau negu gatvių, bet kažkaip policija sugeba reidus ten rengti šeštadieniais, sekmadieniais, fotografuoti, dėti į laikraščius. Ar nebūtų patogu policijai po kokius penkis naktinius klubus atsirinkti kiekvieną šeštadienį ir patikrinti – eina nuo narkotikų apsvaigę ar ne, nes aš bijau, kad mes keliame tik vieną pusę – juridinio asmens atsakomybę. O mūsų viešoji policija ir visi kiti dalykai turi čia kaip nors dalyvauti, ar ne? Aš negirdėjau nė vieno reido, kuriame būtų nufotografuota, kiek apsvaigusių nuo narkotikų išėjo iš naktinio klubo.
D. MIKUTIENĖ (DPF). Kai tik jūs apie tai pagalvosite, iškart tie, kurie turėtų būti patikrinti, jau bus įspėti. Tai yra klaiki realybė.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Klausia D. Petrošius. Ruošiasi K. Masiulis.
D. PETROŠIUS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Mano klausimas pranešėjai būtų apie kitą realybę. Jūs pati minėjote, kad analogiją galima taikyti su mūsų priimtais sprendimais dėl atsakomybės prekyvietėse ir turgavietėse administratoriams už tai, kad ten nevyktų prekyba rūkalais ir nelegaliu alkoholiu. Sakykite, kaip su šios normos taikymu? Gal teko susidurti? Ar jau yra nubaustų tokių turgaus administratorių? Ar pavyksta tai padaryti, nes čia labai daug klausimų ir paralelė labai panaši?
D. MIKUTIENĖ (DPF). Žinokite, atsiprašau, tikrai nežinau, bet, manau, svarstant komitete tikrai paklausiu Narkotikų departamento, kad jie pateiktų mums savo įžvalgas ir savo statistiką. Svarstydami Seime, komitete tikrai tai pažiūrėsime.
PIRMININKĖ. Klausia K. Masiulis. Ruošiasi V. A. Matulevičius.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiama pranešėja, pritariu jūsų intencijoms ir tai problemos apžvalgai, kurią padarėte. Iš tikro tai yra rimta problema.
PIRMININKĖ. Aš noriu atsiprašyti Kęstučio. Gerbiamas Petrai Gražuli, stovinti tribūnoje negirdi, ko jos klausia Seimo nariai. Visų Seimo narių prašau šiek tiek tylos.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Jeigu galima, aš…
PIRMININKĖ. Taip, prašom.
K. MASIULIS (TS-LKDF). …norėčiau pratęsti. Pritardamas įvertinimams, vis dėlto norėčiau paklausti tokio dalyko. Štai numatoma bauda už netinkamą priežiūrą tos vietos, kurioje galėtų būti platinami narkotikai, tarkim, klube ar dar kur nors, tualete ir panašiai, – 500, iki 2 tūkst. ar kiek eurų. Žiūrėkite, jeigu reikėtų įrengti stebėjimo kameras ir panašiai, visą infrastruktūrą arba samdyti kokią apsaugą, kuri stebėtų ir kontroliuotų tokias vietas, kuriose galimai galėtų būti platinami tokie narkotikai, tai kainuotų daug brangiau negu tą baudą sumokėti. Ar tikrai ta bauda yra adekvati?
D. MIKUTIENĖ (DPF). Kaip aš supratau, jūs norite, kad ji būtų didesnė? Svarstant komitete prašau teikti pasiūlymus. Mes tikrai atviri pasiūlymams. Išties tikrai labai ieškojome varianto, kaip būtų galima susieti su ta konkrečia vieta. Jeigu jūs ką nors sugalvosite protingiau, labai laukiame siūlymų, kad vis dėlto galėtume kaip nors bendrai tą dalyką užkardyti.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Klausia V. A. Matulevičius. Ruošiasi I. Degutienė.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Man lyg ir nesmagu dabar skandinti jūsų projektą, kuris savo esme yra teisingas, bet man irgi kyla abejonių, nes, suprantate, dabar įpareigojame pranešti. Žinome, kokia nusikalstamo pasaulio dalis prekiauja narkotikais. Įsivaizduojate, ką reiškia pranešimas? Jeigu tu turi barą, kavinę, taigi tave gali… Tai yra susiję su pavojumi. Aš nežinau, gal tikrai, kaip kolega Kęstutis sako, reikia ieškoti kokių nors kitokių būdų. Jeigu jau yra įtarimų, kad ten prekiaujama, gal tada kaip bausmė būtų iš tikrųjų įrengti kameras ir vyktų stebėsena? Aš tiesiog matau…
D. MIKUTIENĖ (DPF). Kiek žinau, yra kameros naktiniuose klubuose, bet jos tiktai ne tą stebi. Tai vienas dalykas.
Kitas dalykas. Yra reglamentuotos vietos, kuriose negali būti prekiaujama alkoholiu. Tas, kuris pranešė, pažeidė, tai ką, irgi yra baimė? Jeigu mes taip gyvensime baimės atmosferoje, mūsų vaikai ir mirs nuo narkotikų. Kasmet pasaulyje išrandama iki 130 naujų narkotikų rūšių. Gydytojai sako, kad jie neturi analogo, tai yra patvirtinti etalonu, kad jie galėtų atlikti ekspertizę, kokiu konkrečiu narkotiku žmogus yra apnuodytas. Tik dabar, nuo šių metų, penkiuose regionuose atsiranda po 50 etalonų. Iki šiol buvo tik įprastieji – kanapės, amfetaminas, heroinas ir kiti mums jau įprasti narkotikai. Bet tie sintetiniai, jų įvairūs pakaitalai ir tos naujos narkotikų rūšys yra didžiulė problema.
Kaip bent jau sako kriminalistai iš Interpolo, kad nors ir kiek mes stengtumės, nors ir kiek eitume koja kojon su esama situacija, vis tiek mes būsime keliais žingsniais atsilikę. Tai yra verslas. Todėl visi turime… Jeigu mus kaustys tokia baimės atmosfera, ką mes turėsime?
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia I. Degutienė. Ruošiasi V. Gailius. Prašom, pirmininke.
I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiama kolege, jūs teoriškai viską labai gerai papasakojote. Iš tikrųjų yra baisi problema ir ją reikia spręsti, bet aš prisidedu prie klausimų, kuriuos uždavė prieš mane klausę kolegos. Ar šis pasiūlymas ir neliks tiktai teoriniu pasiūlymu, nes ar tai bus įgyvendinta praktiškai?
Kitas dalykas. Jūsų klausė, buvo turguose uždrausta. Jokios statistikos nėra, ar sumažėjo prekyba, ar liko tokia pati. Dabar kavinių apsaugininkai turi atsakomybę, bet juk tinklai veikia. Ar jums neatrodo, kad mes priimsime tokį įstatymą, o tinklai kaip veikė, taip ir veiks, nes apsaugininkas su savininku lygiai taip pat turi sąveiką? Kokiu būdu jūs išaiškinsite, kad toje kavinėje yra plačiai prekiaujama… ar parduodami, ar vartojami narkotikai? Man čia…
D. MIKUTIENĖ (DPF). Supratau.
I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). …iškart iškyla klausimų.
D. MIKUTIENĖ (DPF). Aš atsakysiu truputėlį plačiau. Išties aš tikrai nemaniau, kad jūs klausite manęs dėl turgaviečių, prekyviečių. Aš paklausiu Narkotikų departamento. Aš nesu pasirengusi komentuoti tų skaičių.
Dabar kalbant apie kontrolę. Jeigu tai yra mano teritorija, kurioje aš vykdau veiklą, aš gaunu pelną, man ir yra įstatymo leidėjo nustatyta atsakomybė, kad tai būtų tinkama veikla, kad jaunimas būtų saugus. Pažiūrėkite, jeigu naktiniame klube nužudo žmogų, savininkas atsako? Ne. Bet jeigu jis bus sudaręs tokį… pavyzdžiui, jeigu gaisras, jo atsakomybė bus, jeigu žus žmonės, jeigu bus neteisinga priešgaisrinė apsauga ir t. t. Štai jums ir atsakymas. Yra tokia atsakomybė.
Tikrai noriu viešai pagirti Klaipėdos visuomenės sveikatos biurą, kuris ėmėsi iniciatyvos ir praeitais metais testavo mokyklas dėl narkotikų pėdsakų. Remdamasi ta gera iniciatyva, aš išsiunčiau visoms savivaldybėms, kad jos lygiai tą patį padarytų. Didžiąją dalį jau esame gavę. Reta mokyklų, kolegos, kuriose nerasta narkotikų pėdsakų. Įvairiai. Jeigu yra tokie testai, kur nuo 0 iki 10, jeigu rodo 4–5, tai rodo aplinką, tai galėjo būti sąlytis kur nors autobuse ir paskui prisiliesta mokykloje ir t. t. Bet jeigu rodo 8, 9, 10 intensyvumą, vadinasi, prekiaujama vietoje. Taigi galimybių yra tikrai labai daug einant patikrinti, ar yra narkotikų pėdsakų, ar ne.
Pagaliau neleiskite tokių žmonių, nes jis atėjęs, platindamas narkotikus, sėja mirtį kitiems.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Ir klausia V. Gailius. Prašom.
V. GAILIUS (LSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiama pranešėja, įstatymų leidėjas (…) baudžiamąją atsakomybę už neteisėtą ir nusikalstamą narkotikų platinimą, ir tai priklauso nuo kiekio, ar sunkus, ar labai sunkus nusikaltimas. Taip pat įstatymų leidėjas numatė atsakomybę už nepranešimą apie padaromą ar daromą labai sunkų nusikaltimą. Galbūt papildome Baudžiamojo įstatymo 238 straipsnį, įtraukiam sunkų nusikaltimą, susijusį su narkotikų platinimu, ir tuos asmenis, kurie nepraneša, patraukiam baudžiamojon atsakomybėn – laisvės atėmimas iki ketverių metų. Ar galvojate, kad tokiomis represinėmis priemonėmis, kurios netgi ir šiandien įstatyme yra numatytos, įmanoma sustabdyti apyvartą jūsų minimose viešosiose vietose?
D. MIKUTIENĖ (DPF). Dėkui, kolega, už siūlymą. Jeigu jūs pritarsite šiam komiteto projektui, tikrai darysime klausymus, kviesime ir kriminalistus, ir jus, kolega, su savo įžvalgomis, iš tiesų galima daug ką sugriežtinti ir tą projektą dar labiau patobulinti.
Sakau, mes matėme tokį kelią, jeigu kas turite geresnį kelią, prašau teikti, tikrai svarstysime.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus. Nuomonė už – A. Mazuronis. Prašom.
A. MAZURONIS (LSF). Labai dėkui. Tikrai gal ir nešnekėčiau už, nes esu vienintelis užsirašęs, bet tikrai ne taip dažnai šneku už Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, ne taip dažnai šneku dėl to, kad tomis pataisomis dažniausiai būna siekiama politinių rezultatų, o ne kokio nors realaus rezultato.
PIRMININKĖ. Aš atsiprašau, gerbiamasis Andriau. Gerbiamasis Seimo nary Puteiki, prašome neužstoti pranešėjo, kuris kalba.
A. MAZURONIS (LSF). Mano laiką, tikiuosi, sustabdėte?
PIRMININKĖ. Taip, jums leisime ilgiau.
A. MAZURONIS (LSF). Malonu.
PIRMININKĖ. Prašau.
A. MAZURONIS (LSF). Pirmą kartą, matyt, Alkoholio kontrolės įstatyme yra ta nuostata, kur iš tikro yra labai didelė problema. Šioje vietoje kalbėdamas norėčiau pasakyti apie prieš tai buvusio įstatymo, kurį pristatė ponas A. Kubilius, vieną iš nuostatų, t. y. apie amžiaus cenzo iki 20 metų didinimą, kad reikia neparduoti alkoholio. Gerbiamasis Kubiliau, gal jūs nežinote, kad alkoholis nebėra jaunimo, tokio amžiaus žmonių pagrindinė svaiginimosi priemonė, tikiu, kad artimoje ar tolimoje ateityje tokia ir nebebus. Dabar didžiausia jaunimo problema yra silpnos psichotropinės medžiagos. Bent jau Vilniuje, nežinau, kaip kituose rajonuose, visi puikiausiai žino, kokiuose klubuose masiškai yra vartojama, nieko nėra prieš tai daroma. Klubų savininkai neturi jokios atsakomybės, nors visi žino, kas, kaip, kur ir kada darosi.
Todėl labai sveikintina iniciatyva. Nežinau, galbūt ir ne tame įstatyme, galbūt reikia kaip nors kitaip aprašyti, bet šiandien silpnų psichotropinių medžiagų ir narkotikų vartojimas yra pagrindinė jaunimo problema. Prieš tai buvęs 20 metų amžiaus cenzo didinimas yra niekas kitas kaip politikavimas, o šis įstatymo projektas, mano nuomone, yra labai reikalingas, atkreipiantis dėmesį į tikrai esančią labai aktualią problemą. Nepaisant to, kad ir prieš rinkimus, galbūt ir šiek tiek su noru papolitikuoti, bet vis dėlto reikia pritarti, nes įstatymas tikrai reikalingas ir būtinas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – E. Šablinskas.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkoju, Pirmininke. Atrodo, prisišauksiu kolegų pyktį, kad vis prieš, bet žinodamas Sveikatos reikalų komiteto darbą ir kaip ten tekdavo vargti, manyčiau, pritarčiau, jeigu būtų paskirta kitam komitetui, kuris dirba demokratiškiau. Dėkui.
PIRMININKĖ. Ačiū. Dėl komitetų apsitarsite. Balsuojame. Kas pritariate projektams Nr. XIIP-412 ir Nr. XIIP-413, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Pateikimo stadija.
Balsavo 91 Seimo narys: už – 89, prieš nėra, susilaikė 2. Pritarta po pateikimo.
Pagrindiniu dėl pirmo projekto yra siūlomas Sveikatos reikalų komitetas, papildomu – Teisės ir teisėtvarkos komitetas, dėl antro yra atvirkščiai, pagrindiniu – Teisės ir teisėtvarkos komitetas, papildomu – Sveikatos reikalų komitetas. Ar turite dėl komitetų pasiūlymų? Gerbiama D. Teišerskytė.
D. TEIŠERSKYTĖ (LSF). Būkite maloni, įskaitykite mano balsą už, neveikė kortelė.
PIRMININKĖ. Ačiū. Gerbiamosios D. Teišerskytės balsas – už. Dėl protokolo.
Pritariate komitetams? Bendru sutarimu pritarta. Siūloma svarstyti gegužės 5 dieną. Galime pritarti? Pritarta bendru sutarimu.
16.05 val.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 IV skyriaus trečiojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir 28 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XP-1078(3) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas. Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 IV skyriaus trečiojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir 28 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XP-1078(3). Priėmimo stadija. Ar yra pataisų? (Balsai salėje) Tik balsavimas, sako, likęs. Patikrinsime, tuoj pat viską pažiūrėsime. Priėmimo stadija. Ar motyvai išsakyti, ar ne? Tuoj pasitiksliname.
Ar norite kas nors kalbėti? Bus greičiau. (Balsai salėje) Pastraipsniui galime? Pataisų autorius žino, ar dėl jo pataisų buvo balsuota. (Balsai salėje) Mums sako, kad nevyko priėmimo stadijos procedūros.
Taigi 1 straipsnis. Pastabų, pasiūlymų nėra. Galime priimti bendru sutarimu? Priimtas. 2 straipsnis. Yra Seimo nario A. Matulo pataisa. Reikia 29 Seimo narių palaikymo. Balsuojate, kas palaikote dėl svarstymo. (Balsai salėje) Gerbiamoji pranešėja, prašome į tribūną. (Balsai salėje)
Net 46 palaiko, kad būtų svarstoma. Trumpai pristatykite savo pasiūlymą.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, pirmiausia noriu visiems padėkoti už tai, kad šiandien tikrai visas parlamentas dirbam gražius darbus. Šis įstatymo projektas yra teiktas P. Gražulio gana seniai. Kadangi praėjo įsigaliojimo laikas, tai aš pateikiau siūlymą, kad įsigalioja nuo lapkričio mėnesio. Čia grynai techninis veiksmas.
PIRMININKĖ. Ne dėl to, dėl 2 straipsnio.
A. MATULAS (TS-LKDF). Dėl 2 straipsnio. Čia yra pasiūlymas, kad parduodant alkoholį nebūtų taikomos jokios nuolaidos. (Balsai salėje) Komitetas yra pritaręs šiam siūlymui.
PIRMININKĖ. Iš dalies. Ar jūs sutinkate, kad iš dalies?
A. MATULAS (TS-LKDF). Sutinku, kad iš dalies.
PIRMININKĖ. Dabar reikia balsuoti. Kas pritariate gerbiamojo A. Matulo siūlymui, kuriam komitetas pritarė iš dalies, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 67 Seimo nariai: už – 60, prieš nėra, susilaikė 7. Pataisai pritarta.
Ar 2 straipsnį galime bendru sutarimu priimti su ką tik priimta A. Matulo pataisa? Priimta bendru sutarimu.
3 straipsnis yra dėl datos. Prašom.
A. MATULAS (TS-LKDF). Čia siūloma nutolinti įsigaliojimo datą.
PIRMININKĖ. Nuo 2016 m. lapkričio 1 d.
A. MATULAS (TS-LKDF). Taip.
PIRMININKĖ. Ar galime pritarti bendru sutarimu dėl datos pakeitimo?
A. MATULAS (TS-LKDF). Galime.
PIRMININKĖ. Kažkas sako ne. Ar reikia balsuoti?
A. MATULAS (TS-LKDF). Nereikia.
PIRMININKĖ. Pritarta bendru sutarimu. Ačiū pranešėjui. Galime 3 straipsnį priimti bendru sutarimu su A. Matulo pataisa dėl įsigaliojimo? Priimta bendru sutarimu.
Dėl viso. Norinčių kalbėti nėra. Balsuojame. Kas pritariate, kad įstatymas būtų priimtas, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Priėmimo stadija.
Balsavo 67 Seimo nariai: už – 63, prieš nėra, susilaikė 4. Užsiregistravo tik 70. Gerbiamieji Seimo nariai, prašom sėsti į savo darbo vietas, pakvieskite iš rūkomojo ir kitų patalpų Seimo narius į savo darbo vietas, reikia padaryti priėmimą. Laukiame, ateina. Dar kartą kartojame balsavimą. Prašome niekur neišeiti. Gerbiamoji Zita, prašome dar kartą balsuoti, nes vėl nebus 71. Kartojame balsavimą.
Matome, kad šiandien nepriimsime, atidedame priėmimą.
Darbotvarkės… Julius klausia, ar bus svarstomas visas jo teiktas paketas. Tačiau opozicija neleidžia, tikrai šiandien nebus svarstoma. Julius nebegirdi.
16.13 val.
Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 32 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-610(2) (pateikimas)
Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 32 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-610. Pateikimo stadija. Kviečiu A. Matulą pristatyti. Yra 29 Seimo narių parašai.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, labai trumpai. Kadangi prieš tai pritarėte kolegės D. Mikutienės įstatymo projektui, čia analogiškas siūlymas, kuriam prieš kurį laiką jūs nepritarėte, bet dabar jis pataisytas, atsižvelgus į Teisės departamento siūlymą. Šio įstatymo projekto tikslas – įpareigoti seniūnus vykdyti tam tikras funkcijas. Tai yra dabar seniūnai įpareigoti, Vietos savivaldos įstatymo 32 straipsnis įpareigoja nustatyta tvarka prižiūrėti prekybą viešosiose vietose. Mes siūlome papildyti: „ir prižiūrėti, ar seniūnijos teritorijoje neatsirado nelegalaus darbo atvejų ir akcizais apmokestinamų prekių gamybos ir prekybos pažeidimų“. Pastebėjus apie tai informuoti atitinkamas institucijas. Jūs žinote, kad seniūnai viską žino, kas dedasi jų teritorijose, kas kur išvykęs. Jeigu atsirastų toks įpareigojimas, analogiškas kaip buvo turgaus administratoriams, dabar pagal kolegės D. Mikutienės siūlymą ir naktinių klubų savininkams, tai šituo atveju tikrai, jeigu mes pritarsime ir priimsime Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas tam, kad būtų sugriežtinta kontrolė galimai nelegalių akcizinių prekių prekybos, siūlome bent jau po pateikimo pritarti šitam įstatymo projektui ir galbūt paprašyti Vyriausybės išvados.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūsų nori paklausti K. Daukšys. Gerbiamoji Zita, netrukdykite Kęstučiui. Klausia K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū. Iš tikrųjų noriu paklausti labai paprasto klausimo. Pagal jūsų šitą teikiamą įstatymo pataisą išeina, kad seniūnas tampa kaip toks skundikas. Jeigu jis nepaskundžia, tada visi lyg ir nekalti. Prašom pasakyti, pavyzdžiui, įgaliotinis, ką jis nežino taškų? O visi kiti dalykai? Tai gal mes paimkime… Aš tikrai suprantu, ką jūs norite padaryti, bet gal reikėtų vis dėlto žiūrėti į tuos įstatymus, kurie yra, ir nedaryti dar vieno įgaliotinio. Mokyklos direktorius galėtų, po to galėtų gal ambulatorijos viršininkas, gal dar kas nors, paštininkas. Kaip čia mums padaryti visą tą biznį?
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamasis Kęstuti, įgaliotinis ir taip yra įpareigotas tuos dalykus daryti. Kadangi Vietos savivaldos įstatymas jau ir numato, kad seniūnas prižiūri prekybą viešosiose vietose, tai mes papildome dėl to, kad tai yra kompleksinė priemonė, seniūnas yra šeimininkas ir, kaip sakiau, jeigu mes jau einame ta linkme, kad ne kažkokį trečią iešmininką paverstume atsakingu naktiniuose klubuose ar turguose, kaip anksčiau buvo, bet būtent šeimininką tos teritorijos, tai tos teritorijos šeimininkas yra seniūnas. Tai tokia nuostata, įpareigojanti jam pranešti, jeigu jis pastebi, ne specialiai ten gaudyti ir skųsti, bet, deja, tokių atvejų pasitaiko. Seniūnai pirmiausia, kiek aš žinau iš savo apygardos, jie pirmiausia pamato šituos dalykus. Jeigu atsirastų tokia nuostata, manau, tai prisidėtų kovojant ir geriau surenkant mokesčius.
PIRMININKĖ. Klausia K. Komskis. Ruošiasi A. Skardžius.
K. KOMSKIS (TTF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, iš tiesų jūsų atkaklumas kitą kartą man atrodo perdėtas yra, nes iš tiesų jūs žinote, kad seniūnijoje dirba ne tik seniūnas, dirba ir socialinis darbuotojas, ir seniūno pavaduotojas daug kur dirba, dirba raštvedė. Pirmiausia gal ir valstybės tarnybai įrašykime tam tikras įstatymo pataisas, kuriomis būtų numatyta, kad jie turėtų gaudyti ir visi pranešti. Kai kuriose seniūnijose yra kunigai, kurie dar daugiau žino, gal ir juos reikėtų įpareigoti pranešti. Vis vien toks svarbus dalykas, padarykime gerą darbą. Ar nereikėtų taip pradėti nuo to, nuo valstybės tarnybos pirma pakeitimo, o paskui tik keisti Savivaldos įstatymą.
A. MATULAS (TS-LKDF). Aš manau, kad dabar darykime tai, ką galime daryti, nes šiandien teikiame kompleksines priemones. Tikrai ačiū, kad visi pritarėme. Jeigu kils nauja idėja, mes abu susėsime komitete, pasitarsime, registruosime abu ir tą, ką jūs siūlote. Man tiesiog šiuo metu ta idėja nekilo.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia A. Skardžius. Ruošiasi P. Čimbaras.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, išties mes turime daug įstatymų ir, kaip žinome, Seimas juos kepa ir kepa, bet nesiima jokios parlamentinės kontrolės dėl tų įstatymų vykdymo. Ar jūs nemanote, kad daugiau galių šiuokart turi Seimo narys vienmandatininkas negu kad seniūnas. Gal paveskime Seimo nariams vienmandatininkams tas funkcijas atlikti, tai bent galėtų pasitelkti pareigūnus, išsikviesti ir t. t. Ką jūs manote apie tai?
A. MATULAS (TS-LKDF). Aš tą funkciją ir vykdau asmeniškai, manau, kad didžioji dauguma čia sėdinčių Seimo narių tą funkciją vykdo. Gaila, neatsinešiau, dalinu lankstinukus keleri metai, kur nurodytas mano telefonas. Ten lygiai taip pat yra panašus sakinys, jeigu pastebite nelegaliai parduodant alkoholį, cigaretes, informuokite tą, tą, tą ir mane. Tai bent penki taškai, kai man pranešė, o aš pranešiau policijai, mano apygardoje yra panaikinti. Nenoriu sakyti kaimų pavadinimų, žmonių pavardžių, bet išties tai vyksta. Kitą kartą aš jums pažadu, atnešiu tą lankstinuką, kuriame surašyta, jeigu matai, kad žmogus badauja, jeigu žmogus šąla, nepavalgęs, jeigu kažkas užsiima nelegaliu verslu ir t. t., kad praneštų. Tokių pranešimų yra. Aš manau, mes visi tai vykdome. Aš jums atnešiu tą lankstinuką.
PIRMININKĖ. Ačiū. Matote, kiek gerosios patirties pasidalinimo. Klausia P. Čimbaras. Ruošiasi E. Šablinskas.
P. ČIMBARAS (DPF). Ačiū, Seimo Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, ar jums neatrodo, kad šitas įstatymas bus įrankis susidoroti su seniūnais? Paprasta situacija. Dabar seniūnas neinformuos įgaliotinio, nes nežino, kad atsirado taškas. Sužinojo įgaliotinis, informuos vadovybę, vadovybė informuos merą, o meras jau griežtą papeikimą už tai, kad neatlieka savo pareigų, nežino, galima išmesti iš darbo. Prašom pakomentuoti.
A. MATULAS (TS-LKDF). Aš manau, kad tikrai to nebus. Vėlgi iš savo apygardos galiu pasakyti, kad po to, kai atėjo į valdžią dešiniųjų opozicija, nė vienas seniūnas, kurių yra dauguma kitų partijų, nė vienas nebuvo išmestas. Tai tikrai tas netaps motyvu išmesti, nes situacija Lietuvoje yra labai skirtinga. Ir gerai dirbantį seniūną, patikėkite, dabar išmesti, kabinėtis prie jo yra labai pavojinga, nes žmonės tą mato. Nes jei išmes seniūną, tada kentės ir meras, ir t. t. Man atrodo, kad mes jau išaugome iš tų vaikiškų kelnių, kada gerai dirbantį žmogų… Nesvarbu, kokios partijos, svarbu kad žmogus dirbtų. Mano pozicija tokia – geriau protingas kitos partijos negu kvailas savos!
PIRMININKĖ. O, kokie politiniai pareiškimai! Klausia E. Šablinskas. Ruošiasi A. Mitrulevičius.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkui posėdžio pirmininkei. Gerbiamasis pranešėjau, tikrai jaučiasi užtemimo vaisiai. Pirmiausia noriu pasakyti, kad jūs šnekate apie seniūnus. Ne visur yra seniūnai.
Antra. Čia seniūnams užkraunama ta pati frazė, tik ji šiek tiek performuluota dėl tų akcizinių prekių, bet turguose vadovams yra prievolė ne tik stebėti, bet ir gauti po to baudas, jei nesužiūrėjo. Tiek galiu pasakyti – visi mūsų teismai pralošti. Įstatymas yra neveiksnus ir neprotingas. Priimamas toks neprotingas įstatymas, kai seniūnų kai kur išvis nėra, antra, kai seniūnų nuobaudos policinės už tai nėra. Kam reikia teikti įstatymus, kurie neveiks ir iš jų šaipysis tauta? Dėkui.
A. MATULAS (TS-LKDF). Aš manau, kolega, kad veiks įstatymas. Beje, jūs mane visada mokydavote – kam bausti, reikia žmonėmis pasitikėti. Šiuo atveju mes nurodome pareigas seniūnui, o seniūnai, seniūnijos yra visur. Aš įsivaizduoju, kad mechanizmas suveiks ir sistema Lietuvoje bus daug skaidresnė. Seniūnai tikrai viską žino, bet jie tiesiog neturi tos pareigos. Gal vienas bijo, gal kitas galvoja – patylėsiu. Bet jeigu atsiras tokia nuostata, tikrai, kolegos, nuo to blogiau Lietuvoje tikrai nebus, tik geriau.
PIRMININKĖ. Klausia A. Mitrulevičius.
A. MITRULEVIČIUS (LSDPF). Gerbiamasis pranešėjau, aš nelabai norėčiau sutikti su šita jūsų siūloma nuostata. Kodėl tada mes neįpareigojame seniūnaičio ar bendruomenės pirmininko informuoti? Jis toje seniūnijos teritorijoje irgi gyvena. Bet šiandien seniūnas yra kaip valstybės tarnautojas. Jo ir yra ta priedermė be įpareigojimų su tais negatyviais dalykais kovoti. Ir būtent jis yra seniūnijos vadovas, tai kaip tik jis suinteresuotas, kad gyvenimas vyktų normalus, nebūtų ten tokių, kaip sakyti, prekybos taškų ar ko kito. Mano klausimas būtų, kodėl tada negali pranešti apie tuos dalykus seniūnaitis arba bendruomenės pirmininkas? Kuo jie tada skiriasi nuo to seniūno, jeigu ta informacija jų bus pateikta?
A. MATULAS (TS-LKDF). Seniūnaitis ir bendruomenės pirmininkas arba pirmininkė skiriasi daug kuo – tuo, kad tas dirba už atlyginimą, o seniūnaitis ir seniūnas dirba pagal pasitikėjimą. Bendruomenė juos išrenka. Dauguma bendruomenių vadų ir seniūnaičių tą daro. Bet jo negali įpareigoti, jeigu tu jam algos nemoki. Šiuo atveju seniūnas gauna algą. Tuo labiau, kaip sakiau, įstatyme jau yra tas įrašyta, kad prižiūri prekybą. Bet kokią prekybą prižiūri, ką jis daro konkrečiai, neparašyta. Yra parašyta pusė sakinio: prižiūri prekybą viešose vietose. Ką reiškia prižiūri? Ką jis ten daro? Neša dėžes, uždraudžia, vandeniu aprūpina, šiukšles išveža? Nieko neparašyta.
Šiuo atveju mes sukonkretiname. Valstybei tai būtų labai naudinga. Nes mes tuo keliu jau einame ir turguose įpareigojome. Dabar kolegės D. Mikutienės pasiūlymas, tai analogiškai čia. Man atrodo, iš to įstatymo valstybei bus tik naudos.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus. Nuomonė už, nuomonė prieš. Nuomonė už – K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamoji Seimo Pirmininke. Iš tikrųjų balsuoju už, nes antipropaganda alkoholinė yra pati veiksmingiausia priemonė. Ir tai, ką šiandien mūsų tribūnoje daro gerbiamas A. Matulas, tai reiškia, kad po Velykų Seimo nariai nebegers faktiškai. Dėl šito įstatymo pateikime pataisą, kad ir Seimo nariai būtų atsakingi už visus taškus jų apygardoje. Kiek čia dabar galima?! Todėl tikrai balsuosiu už.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – E. Šablinskas.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkui, Pirmininke. Gerbiamieji, pagalvokime. Kai kur nėra seniūnų. Kas bus, jei seniūnas pats varo? Kas jį prižiūrės? Ir iš tikrųjų kada nustosime civiliams perdavinėti policines funkcijas? Manau, kad šis įstatymas tikrai prasilenkia su logika. Jo bus nemanoma vykdyti. Todėl kviečiu sustoti pagaliau, blaiviai pagalvoti ir balsuoti prieš.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonės išsiskyrė. Balsuojame. Kas pritariate po pateikimo, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 79 Seimo nariai. Už – 40, prieš – 2, susilaikė 37. Vieno balso persvara po pateikimo… (Triukšmas salėje) Pritarta po pateikimo, viskas jau. Nespėjote, balsuosite svarstymo stadijoje.
Siūlomas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Prašom, M. Zasčiurinskas.
M. ZASČIURINSKAS (DPF). Pirmininke, aš paspaudžiau mygtuką, bet mano kitas atsirado čia ženklas.
PIRMININKĖ. Nemeluokite. Negalima. Viskas veikia. Technika veikia.
M. ZASČIURINSKAS (DPF). Na, ką, negalima?
PIRMININKĖ. Nereikia išsidirbinėti. Jeigu jau pražiopsojote, tai taip ir sakykite. Po pateikimo pritarta. Pagrindinis komitetas – Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Pritariate? Pritarta bendru sutarimu. Siūloma svarstyti gegužės 19 dieną.
16.27 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4198 (pateikimas)
Darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4198. Pateikimas, svarstymas ir priėmimas. Pranešėjas – A. Kubilius. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Kolegos, mes siūlome papildyti sesijos darbų programą dviem panašaus pobūdžio įstatymų projektais. Neeilinėje sesijoje siūlėme svarstyti. Turiu čia vėlgi pripažinti, kad originalus pasiūlymas buvo R. Žemaitaičio. Mes jį išplėtėme ir sprendžiame. Čia jau pereiname prie preventyvių priemonių, kuriomis siūloma netoleruoti tokios situacijos, kai žmonės, gaunantys ar nedarbo paramą, ar piniginę socialinę paramą, tai yra socialines pašalpas…
PIRMININKĖ. Aš atsiprašau. Jūs dar dėl darbų programos.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Taip, taip, aš tik noriu pasakyti, koks turinys yra, nes vienas po kito eina du panašūs.
PIRMININKĖ. Turinį paskui. Dabar pasakykite, kokius projektus siūlote įtraukti.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš ir pasiūliau. Sakau, vienas yra Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pataisos, o kitas yra Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams…
PIRMININKĖ. Tai čia bus kitas nutarimo projektas. Atskirai.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Tvarka, tik noriu pasakyti, kad įstatymo projektai yra susieti su tuo, kad pašalpos nebūtų mokamos be jokių sąlygų tiems žmonėms, kurie piktnaudžiauja alkoholiu. Mes siūlome realiai pradėti įtraukti principą, kuris Vakaruose ir kitose pasaulio šalyse yra plačiai taikomas, tai vadinamųjų sąlyginių pašalpų instrumentą.
PIRMININKĖ. Ačiū. Po pateikimo gal galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Balsuojame. Kas pritariate po pateikimo, kad būtų papildyta pavasario sesijos darbų programa, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. (Balsai salėje) Nebuvo nei už, nei prieš norinčių kalbėti.
Balsavo 82 Seimo nariai: už – 38, prieš nėra, susilaikė 44. Papildymui nepritarta. (Balsai salėje)
Tuojau, dar nebaigėme procedūros, pabaikime procedūrą – arba tobulinti, arba nėra ką tobulinti. Siūloma atmesti. Kas pritariate atmetimui, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 72 Seimo nariai: už – 49, prieš – 17, susilaikė 6. Atmesta. Vadinasi, 2-5a ir 2-5b nesvarstome.
Replika po balsavimo – A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš esu tiesiog nustebęs. Ar jūs nesilankote Lietuvoje, ar jūs negirdite savo kolegų ir R. Žemaitaičio, koks yra žmonių pasipiktinimas, kai tos pačios pašalpos iš bendro biudžeto, kurį moka normalūs mokesčių mokėtojai, yra skiriamos alkoholikams? Pasipiktinimo iš tikrųjų yra labai daug. Aš negaliu pasakyti, kad mūsų pasiūlytos priemonės yra labai tobulos, bet kad jūs net atsisakote svarstyti, tai aš tik galiu spėti – ar jums tie alkoholikų balsai taip svarbūs yra, kas yra? (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Gerbiamas V. A. Matulevičius.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Atsiprašau, aš dėl protokolo. Aš suklydau, aš balsavau prieš.
PIRMININKĖ. Dėl protokolo, V. A. Matulevičiaus balsas – prieš. Ar tikrai visi norite kalbėti? P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (TTF). Taip, aš labai trumpai pasakysiu. Gerbiamasis Andriau, kadangi jūs neturite idėjų, tai yra R. Žemaitaičio idėja, jis grįš iš komandiruotės ir pristatys. (Balsai salėje) Jis jau pristatė, po pateikimo pritarta ir bus priėmimo stadija. Taigi nekopijuokite.
PIRMININKĖ. Gerbiamas E. Šablinskas. Prašom.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkui, Pirmininke. Aš siūlau jums, gerbiamas Kubiliau, susitvarkyti savo darže ir tada jau kreipkitės į mūsų daugumą.
PIRMININKĖ. Ačiū. Gerai. Baigiame kalbėti tai, ko nereikia kalbėti.
16.32 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4199 (pateikimas)
Darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl pavasario sesijos darbų programos pakeitimo“ projektas“ Nr. XIIP-4199. Pateikimas, svarstymas ir priėmimas. A. Kubilius. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, tas pats, mes siūlome rimtai svarstyti, kaip turi būti keičiamas piniginės socialinės paramos pašalpų mokėjimas, kad jis neskatintų alkoholizmo, kad būtų paskatinimas kaip tik tuo atveju, kai žmogus serga alkoholizmu, kad jis tas pašalpas gaudamas būtų paskatintas gydytis. Aš nesuprantu, kodėl vienoms priemonėms, kurios vėlgi yra siūlomos ir Pasaulio sveikatos organizacijos, jūs pritariate, o dabar štai čia staiga sakote, ne, šitų net nereikia svarstyti. Aš tiesiog raginu iš tikrųjų svarstyti mūsų pasiūlymus, ieškoti geriausių sprendimų, nesvarbu, kas juos siūlo, ieškoti sprendimų. Tikrai kviečiu pritarti tam, kad būtų bent jau pradėtas pateikimas.
PIRMININKĖ. Palaukite, jūsų nori paklausti du Seimo nariai. Dėl programos norite paklausti, dėl įtraukimo?
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Taip.
PIRMININKĖ. Pirmasis – A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Aš norėčiau paklausti pranešėjo, ar tai nebūtų kažkoks panašus genocidas, ką, rodos, iki 1974 metų darė norvegai, sterilizuodami savo bendruomenės narius? Jūs siūlote marinti juos badu šiuo atveju nemokant išmokų. Na, ten irgi atrinkdavo asocialias šeimas, ten troika nuspręsdavo, kad tas asocialus, reikia sterilizuoti, ir taip elgdavosi. Aš manau, kad tai nežmoniška, o jūs kaip manote?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamasis Artūrai, užduodate klausimų turbūt nelabai pagalvojęs. Ar jums negaila tų žmonių, kuriems valstybė, nereguliuodama ar nepažiūrėdama su tikra atjauta į jų problemas, į tai, kad jie jau yra paskendę alkoholizmo liūne, toliau duoda pašalpas, nekeldama jiems jokių reikalavimų? Jūs stumiate juos į dar didesnę pražūtį. Mes ir siūlome, jeigu jau žmogus yra toks probleminis, kad yra tapęs alkoholiku, jam mokėti tą pašalpą ne pinigine forma, bet skatinti jį eiti gydytis tam, kad jis galėtų gauti normalią pašalpą, kad jis visų pirma eitų gydytis. Tai yra viena iš kompleksinių priemonių kartu su seniūnais, kartu su kitomis priemonėmis, ką pasiūlėme. Aš tikrai manau, kad tokių sąlyginių pašalpų, arba angliškai vadinamų conditional benefit, sistemos, veikia daugelyje šalių, ir tokiu būdu yra skatinamas žmonių toks elgesys, kokio nori visuomenė. Tai šiuo atveju mokant iš…
PIRMININKĖ. Laikas atsakymui baigėsi!
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Na, tai paklausė aš ir atsakau.
PIRMININKĖ. Klausia A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamasis Andriau, ar jūs bent konsultavotės su savo kolega R. J. Dagiu, pateikdamas šį projektą, nes visos šitos priemonės jau veikia? Tai yra bendruomenių ir socialinių rūpybos centrų galimybė neskirti, nemokėti grynais, pirkti maistą, prižiūrėti vaikus, viskas yra. Kam jūs laužiatės pro langą, jeigu durys atidarytos?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš nežinau, ar jūs skaitėte projektą. Iš tikrųjų taip, mes ir siūlome taikyti ne pinigines formas tuo atveju, jeigu žmogus serga alkoholizmu, bet kartu siūlome papildomą priemonę, to nėra dabartiniame įstatyme, kuri paskatintų žmogų eiti gydytis, – keliame jam sąlygas, kaip tu turi elgtis, kad tu gautum pinigine forma. Dabartiniame įstatyme tokio jam aiškiai suformuluoto elgesio kodekso nėra. Mes siūlome tiesiog papildyti.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Nuomonė už – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, gerbiamas P. Gražulis čia minėjo, kad yra kitas įstatymo projektas, kuriam čia bus pritarta. Tokio R. Žemaitaičio gryno projekto, koks jis yra pateiktas, jeigu jūs domitės savo Vyriausybės veikla… tai nebus pritarta, jo tokio nebus. Mes turime ieškoti lankstesnių formų, o ne gryno draudimo, pašalpų atėmimo ir panašiai. Kaip ir šiuo atveju, tai yra tradicinis diferencijuotas būdas, kuris taikomas priklausomai nuo įvairiausių nusiteikimų, galimybių ir žmogaus noro taisytis. Man atrodo, kad tai yra kaip tik racionaliausias iš šiandien teikiamų įstatymų projektų, todėl siūlau jį rimtai svarstyti. Gaila, kad mes atmetėme aną, nes tokios grynos formos jis tikrai nepereis nei per Vyriausybę, nei per Socialinių reikalų ir darbo komitetą.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Nuomonė prieš – E. Šablinskas.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkui, Pirmininke. Iš tikrųjų šis įstatymo projektas tik sukeltų painiavos, nes kalbama – nueiti pasitikrinti, gauti pažymą ir tuo metu sėdėti be maisto, o jeigu tu sveikas, tai pinigų vis tiek nebegausi. Šioje tvarkoje yra netvarka, todėl geriau palikti taip, kaip dabar yra ir bendruomenėms leista elgtis.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Balsuojame. Kas pritariame, kad būtų papildyta sesijos darbų programa, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 84 Seimo nariai: už – 32, prieš – 6, susilaikė 46. Nepritarta įtraukimui.
Reikia balsuoti, kas pritariate, kad būtų atmesta. Kas pritariate atmetimui, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 76 Seimo nariai: už – 50, prieš – 20, susilaikė 6. Seimo nutarimas atmestas, todėl ir nesvarstome Nr. XIIP-4182.
16.40 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl naujų kovos su alkoholizmu priemonių ir efektyvios pagalbos sergantiems alkoholizmu“ projektas Nr. XIIP-4193 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės 2-7 klausimas – Nr. XIIP… Dar aš noriu atsiklausti. Praėjo trys valandos nuo rytiniame posėdyje paskelbtos pertraukos dėl projekto, kurį pateikė P. Gražulis dėl žemės ūkio klausimų, priėmimo. Ar sutinkate grįžti, ar ne? (Balsai salėje) Noriu paklausti opozicinės frakcijos seniūno. Tada patvirtinkite… Dėl to, kad vis dėlto procedūriniai klausimai. (Balsai salėje)
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Kolegos, aš dar sykį noriu pakartoti – opozicinė darbotvarkė yra opozicinė darbotvarkė ir ją reikia gerbti. Pasibaigus darbotvarkei, prašom svarstyti kitus klausimus.
PIRMININKĖ. Nesutinkate, taip?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Ne.
PIRMININKĖ. Tada mes perkelsimą į kitą posėdį. Taip, prašom.
Seimo rezoliucijos „Dėl naujų kovos su alkoholizmu priemonių ir efektyvios pagalbos sergantiems alkoholizmu“ projektas Nr. XIIP-4193. Rezoliucijos pateikimas, svarstymas ir priėmimas. Pranešėjas – A. Kubilius. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, šiek tiek gaila, kad gal čia pavargo valdantieji ir jau negali racionaliai įsigilinti į mūsų teikiamus siūlymus dėl kovos su alkoholizmu. Tenka apgailestauti, kad toms socialinėms priemonėms, kurios tikrai būtų svarbios ir žmonės jų laukia, kad būtų labiau reglamentuotas įvairių išmokų mokėjimas ir tos išmokos nebūtų skiriamos tiems, kurie jau serga alkoholizmu, nebuvo pritarta, bet dabar siūlome dar keletą priemonių, kurios pasaulyje yra žinomos.
Mes neteikiame įstatymų projektų. Manome, kad iš pradžių Seimas galėtų išreikšti tam tikrą pritarimą dėl tokių priemonių gilesnio svarstymo. Tokiu atveju svarstant galėtų kur kas intensyviau dalyvauti Vyriausybė ir mes galėtume siekti tikrai racionalaus tolesnio svarstymo. Viena iš tokių priemonių yra Jungtinėse Amerikos Valstijose veikianti svaigalų teismų sistema, angliškai vadinasi Drug Courts. Tai sistema, kai žmogus, kuris yra padaręs galbūt nežymų nusikaltimą būdamas neblaivus ir susidūręs su teisėsauga, visų pirma patenka į vadinamąją specializuotą svaigalų teismų instituciją, kuri jam pasiūlo dvi alternatyvas: gydytis ir sveikti arba sulaukti bausmės už jo nusižengimą. Kitaip sakant, yra stengiamasi tuo atveju padėti žmogui išlipti iš tos galbūt dar tik pradinės duobės, į kurią jis pradėjo smukti, ir toks įpareigojimas gydytis, jeigu žmogus prisiima tokį įsipareigojimą, būtų prižiūrimas specialios probacijos tarnybos siekiant, kad toks asmuo pereitų visą jam numatytą gydymosi kursą pas toksikologus, reabilitologus, anoniminius alkoholikus, psichologus ir t. t. Bet jeigu jis, neperėjęs visos programos ir nepasiekęs to, kad pasveiktų, padarytų vėl kokį nors nusižengimą arba vėl pradėtų nesaikingai vartoti alkoholį, jis būtų grąžinamas į svaigalų teismą, kur jam būtų paskirta visa nustatyta baudžiamoji bausmė.
Antra, ką mes siūlome. Tai vėlgi iš Pasaulio sveikatos organizacijos aprašytų patirčių, t. y. vadinamąją efektyvią medicininę patikros ir ankstyvos intervencijos sistemą, Screening and Brief Intervention, kuri padeda anksti nustatyti alkoholizmu sergančius asmenis ir tokiu atveju galima jiems suteikti pagalbą. Šiuo atveju būtų labai svarbu, kad būtent tokia sistema būtų naudojama ir mūsų anksčiau siūlytuose priimti įstatymuose, kurių svarstymas yra atidėtas. Tai yra susietuose su socialinių pašalpų mokėjimu. Šitokia sistema iš tikrųjų galėtų veikti. Aš manau, kad mūsų medicinos įstaigos galėtų tam tinkamai pasirengti ir padėtų pastebėti atskiro žmogaus ar jo šeimos problemas pačiu ankstyviausiu laikotarpiu.
Toliau. Vėlgi siūlome apsvarstyti tai, kaip būtų galima suteikti daugiau galių seniūnams. Čia vėl visi kažkodėl baiminasi, kad seniūnams tų galių kovojant su alkoholizmu lyg ir nereikia suteikti. Mes manome, kad reikia suteikti. Yra labai gerų pavyzdžių. Matėme ir neseniai aprašytus atvejus spaudoje, kai Panevėžio, Alytaus, Lazdijų rajonuose pačios bendruomenės, pačios savivaldybės imasi daugelio iniciatyvų, ir jos tikrai pasiteisina. Būtų gerai, kad tokios iniciatyvos būtų įtvirtinamos tam tikrais teisės aktais ir visi seniūnai, visos bendruomenės gautų reikalingus instrumentus tam, kad pasirūpintų tais, kuriems jau reikia gydymo ir pagalbos, kad jie išliptų iš šitos ligos.
Ketvirtas dalykas, kurį siūlome – vėlgi kartu su Vyriausybe parengti įstatymus, pagal kuriuos alkoholizmas būtų prilyginamas priklausomybei nuo narkotikų ir vaistai bei paslaugos gydyti nuo alkoholizmo būtų visiškai valstybės kompensuojami.
Taip pat siūlome dar geriau apsvarstyti dėl privalomojo gydymo, nes, mūsų įsitikinimu, be kur kas efektyvesnio privalomojo gydymo taikymo mes šitos ligos neįveiksime, o pavyzdžių, kaip privalomai gydant yra siekiama įveikti kitas ligas, pavyzdžiui, atvirą tuberkuliozę, mes Lietuvoje turime gana nemažai. Siūlome tiesiog rezoliucijoje (aš manau, kad komitetai galėtų ją dar pašlifuoti) siekti kartu su Vyriausybe rengti tam tikras teisės aktų koncepcijas ir teisės aktus, kad šitas priemones galėtume įgyvendinti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūsų nori paklausti aštuoni Seimo nariai. Pirmasis klausia K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Gerbiamas pranešėjau, iš tikrųjų visai simpatiška rezoliucija ir, manau, kad Seimas, ko gero, šiandien gal ir pritars tai rezoliucijai. Prašau pasakyti, man keistas tas teismo pavadinimas. Čia bus kokia nors nauja institucija, ar čia bus teismai su tais teisėjais, kurie dabar yra, tiktai kaip nors kitaip pavadinti? Kas čia bus?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš tikrai negalėčiau detaliai atsakyti. Reikėtų ir su teismais kalbėtis, ir turbūt labiau įsigilinti į Jungtinių Amerikos Valstijų patirtį. Jūs labai gerą klausimą uždavėte, nes aš vakar spaudoje nustebęs perskaičiau, kad kažkuris teismas, atrodo, Kauno teismas, byloje, kurioje buvo teisiamas Daktaro sūnus jaunasis Daktaras, priėmė sprendimą – nustatė kažkokią kriminalinę bausmę, bet kartu priėmė sprendimą, kuriuo teismas uždraudė jaunajam Daktarui vartoti alkoholį. Tiesą sakant, aš buvau būtent dėl to nustebęs. Aš nežinojau, kad mūsų teismai gali taikyti ir tokius apribojimus, bet jeigu jau taiko, matyt, turi galimybę. Tokiu atveju reikėtų tam tikra prasme racionalios sistemos, kad teismas galėtų priimti sprendimus, jog tam ar tam asmeniui teismo sprendimu yra sudaroma galimybė gydytis ir baigti visą programą. Bet jeigu jis pakeliui pameta tos programos kelią, jam gresia visa bausmė.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia V. Simulikas. Ruošiasi E. Šablinskas.
V. SIMULIK (MSNG). Dėkoju, Pirmininke. Gerbiamas kolega, skaitau jūsų pasiūlytą tekstą, kad padėtų anksti nustatyti alkoholizmu sergančius asmenis. Kaip čia pagal laiką suprasti – anksti sergantį alkoholiką nustatyti? Kokiais metodais? Ar čia seniūnas vaikščios kiekvieną vakarą ir tikrins, ar jis geria, negeria, kiek jis išgeria – 25, 50 ar 250 gramų? Ar čia žmona ir vaikai turi pranešti? Kaip jūs tai įsivaizduojate, jeigu galima? Ačiū.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Iš tikrųjų ši sistema pagal Pasaulio sveikatos organizacijos aprašymą yra taikoma medicinos įstaigose ir leidžia gana lengvai nustatyti tikrinamus asmenis, kokios alkoholio vartojimo stadijos jis yra. Kitaip sakant, ar jis retai vartoja, ar jis jau yra lėtinis alkoholikas, ar jam jau gresia psichozės.
Šiuo atveju kaip tik tokios sistemos taikymas leistų gana anksti pamatyti, kad kuris nors žmogus jau slysta į pavojingą kelią, ir galima būtų jį perspėti. Tam, be abejo, reikėtų ir kitų priemonių. Mes kalbėjome ir apie bedarbius, ir apie pašalpų mokėjimą bedarbiams, ir taip toliau, bet taip, kaip yra, ir mes visi džiaugiamės, kad sveikatos apsaugos srityje atsiranda vis daugiau tokių sisteminių patikros instrumentų, pavyzdžiui, tikrintis nuo prostatos ar krūties vėžio, ar dar ko nors, mes turėtume galvoti, kaip lygiai tą patį įgyvendinti šioje srityje.
PIRMININKĖ. Klausia E. Šablinskas. Ruošiasi E. Jonyla.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Gerbiamasis pranešėjau, rezoliucijoje jūs rašote, kad atsiranda nauja pareigybė: skirti specialius socialinius darbuotojus, priskirtus ne rizikos šeimoms, o visai bendruomenei. Vadinasi, papildomi etatai. Antra vertus, kaip ir prieš tai kalbėjome, kad ne visur yra seniūnijos. Viena. Antra. Pavyzdžiui, Vilniuje yra seniūnijos. Kita dalis nedirba. Tas įstatymas veiks ne visoje šalyje. Kaip tokiu atveju elgtis? Kaip turi būti vykdoma jūsų pateikta rezoliucija Vyriausybei?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Mes siūlome Vyriausybei kartu toliau svarstyti reikalingus įstatymų projektus, pasiūlydami pačias idėjas ir tam tikras koncepcijas. Vėlgi aš grįžtu prie to, kad šiuo laikotarpiu jau matome tikrai labai efektyviai veikiančių bendruomenių, kur kartu su seniūnais, kartu su kitais bendruomenės lyderiais randama pačių įvairiausių priemonių, kaip pasirūpinti tais, kuriems reikia paramos tam, kad jie išliptų iš alkoholio liūno. Šiuo atveju specialiai parengti psichologiniai darbuotojai, kurie dabar labiau rūpinasi ir eina į kiekvieną šeimą, galėtų padėti surasti tuos reikšmingus bendruomenės instrumentus, kuriais būtų padedama toms šeimoms, kurioms reikia pagalbos.
PIRMININKĖ. Klausia E. Jonyla. Ruošiasi A. Monkauskaitė.
E. JONYLA (LSDPF). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Gerbiamasis kolega, nežinau, gal jūsų mintis ir gera, aš įsivaizduoju, kad čia papildomai reikės specialistų, sakykim, gydytojų. Jūs dabar kalbate apie tas ligas, kurias profilaktiškai tikrinamės. Bet aš priminsiu, kad dėl kai kurių ligų pasitikrinti reikia laukti pas gydytoją savaitę laiko, jeigu rimtesnė liga – keturis mėnesius. Iš kur atsiras tos papildomos medicininės jėgos ir kiek kainuos, sakykim, vieno žmogaus testavimas?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Kiek suprantu iš Pasaulio sveikatos organizacijos, jeigu medikai pasigilintų, galėtų tiksliau pasakyti, bet tokios priemonės yra taikomos masiškai, jos nereikalauja kokių nors ypatingų priemonių ar instrumentų. Dažniausiai tai yra žmonių anketavimas. Bet darant tai reguliariai ir sistemingai, medikams turint patirties, kaip įvertinti atsakymus, yra nustatomi vieno ar kito žmogaus elgesio tam tikri rizikos elementai. Ir tada jau su juo galima toliau dirbti kur kas giliau. Bet, kiek aš suprantu, tai nėra kažkas brangaus. Tiesiog tai turi daryti specialistai, tai turi daryti medikai. Dabar kaip tą padaryti ir kaip padaryti, kad iš tiesų tie žmonės, kuriems kyla ta rizika, pereitų tokį skriningą, jau tolesnių diskusijų klausimas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia A. Monkauskaitė. Ruošiasi R. Šalaševičiūtė.
A. MONKAUSKAITĖ (LSDPF). Projektas yra labai veržlus, ambicingas, amerikoniškas ir tikriausiai tiktų Lietuvai. Bet, gerbiamasis kolega, aš noriu jūsų paklausti. Ar prieš rengdami ir pateikdami šitą projektą jūs su savo bendražygiais konsultavotės su mūsų specialistais: narkologais, psichiatrais, psichologais?
Kitas klausimas. Gal jūs nors preliminariai esate apskaičiavę, kiek šitas amerikoniškas modelis galėtų kainuoti Lietuvai?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Todėl mes ir neteikiame įstatymų projektų, kadangi jūsų užduodami klausimai tikrai yra labai svarbūs ir racionalūs. Tam ir siūlome kartu su Vyriausybe toliau dirbti ir svarstyti jau konkrečias priemones ir kiek jos galėtų kainuoti. Mes iš tikrųjų ir pačias idėjas, pavyzdžiui, dėl svaigalų teismų, gavome iš tų pačių psichologų, kurie šią idėją ir kelia, sako, žiūrėkite, kaip Amerikoje veikia.
Aš dar kartą pakartoju, aš nesijaučiu pačiu didžiausiu specialistu, bet tai, kas veikia JAV, turbūt galėtų veikti ir Lietuvoje. Lygiai taip pat kaip tos pačios ankstyvos patikros sistemos. Jos yra aprašytos Pasaulio sveikatos organizacijos studijose, ir vėlgi, perskaitęs tą aprašymą, aš galvoju, kad tai nėra labai brangi priemonė, bet jinai yra sisteminga ir leidžianti iš tikrųjų tiek patiems žmonėms pasitikrinti, tiek sveikatos apsaugos sistemai žinoti, kas yra kas, kokios būsenos yra apsilankantis asmuo.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia R. Šalaševičiūtė.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDPF). Aš norėjau paklausti jūsų, gerbiamasis kolega. Jūs sakėte, kad reikėtų prievartinio gydymo, kad reikėtų prilyginti alkoholizmą narkologinei ligai, ir įvardijote kai kuriuos momentus. Ar jums žinoma, kad mano iniciatyva yra parengtas Narkologinės priežiūros įstatymo pakeitimas, kuris yra suderintas su ministerijomis ir kuris yra pasiekęs Vyriausybę? Jis būtent ir eina tuo keliu: gydymo tvarka, metodai, principai, sąlygos yra prilyginamos narkologiniam gydymui ir nustatytos visos šios problemos sprendimo galimybės ir būdai.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš tik pasveikinčiau, jeigu iš tikrųjų Vyriausybė ar jūs pati, kaip Seimo narė, tą projektą kiek galima greičiau atneštumėte į Seimą, nes gal Vyriausybės koridoriuose per ilgai klaidžioja. Tokiu atveju šitos rezoliucijos įgyvendinimas taptų realybe. Čia mes tikrai nepretenduojame į kokius nors nuopelnus ar autorystę, bet mes matome tas problemas, kurias būtų galima daug greičiau spręsti, ir būtų gerai, kad šiame Seime, kur, man atrodo, to supratimo yra atsiradę daug daugiau, ką ir kaip reikėtų spręsti, būtų priimti sprendimai, o ne lauktume naujo Seime, ten vėl ilgai klaidžiotume, kol naujasis Seimas suvoktų, kaip svarbu kovoti su alkoholizmu.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus. Dabar diskusija. Diskutuoti užsirašė tik P. Gražulis. Prašome P. Gražulį dalyvauti diskusijoje. Nėra ir P. Gražulio.
Pereiname prie priėmimo stadijos. Motyvai už, prieš. (Balsai salėje) Minutę, patikrinsime. Nėra. Balsuojame. Kas pritariate rezoliucijai, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Šios rezoliucijos priėmimas
Balsavo 82 Seimo nariai: už – 46, prieš – 2, susilaikė 34. Rezoliucijai pritarta. (Balsai salėje) Pasitikslinome, tikrai užtenka balsų. Priimta. (Gongas)
17.00 val.
Sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4184 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-8 klausimas – Sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4184. Pateikimo stadija. Ir vėl kviečiu A. Kubilių į tribūną. Šiandien jo diena. (Balsai salėje) Man parašyta – A. Kubilius. (Balsai salėje) Gerai, A. Matulas. Prašom.
A. MATULAS (TS-LKDF). Sveiki, kolegos. Išties siūlome dar vieną kompleksinę priemonę, kaip efektyviau kovoti su alkoholizmu. Pamenate, prieš keletą metų buvo uždarytos blaivyklos, ir šiuo metu išties visi neblaivūs asmenys yra pristatomi į gydymo įstaigas. Ten kelia triukšmą, lašinamos lašelinės ir už tai sumoka sveikatos draudimas. Niekur taip pasaulyje nėra.
Aš buvau teikęs su kolegomis siūlymą, bet mes ten buvome padarę klaidą, kadangi numatėme, kad ir sąlygas, ir tvarką, įvykius konkrečiai nustato Vyriausybė arba įgaliota institucija. Teisės departamentas ir komitetas pasakė, kad prieštarauja Konstitucijai, nes įstatyme turi būti įrašyta.
Šiuo atveju mes ištaisome tą klaidą ir pasakome, kad būtent tie atvejai, kada žmogus kreipias į gydymo įstaigą neblaivus, yra nedraudiminiai įvykiai ir už tai jis turės susimokėti pats. Čia nepainiokime, kad jeigu jis gydosi nuo alkoholizmo, tai viskas turi būti nemokama, kam visi ir pritarėte, ką buvusi ministrė teikė. Bet šiuo atveju išblaivinimas, kada blaivyklose pats mokėdavo, turi būti pripažintas nedraudiminiu įvykiu ir už tokias paslaugas turi susimokėti pats žmogus. Vėl bus tam tikra atgrasinimo priemonė, kolegos, nes to labai prašo gydymo įstaigos. Jie leidžia, eikvoja mūsų pinigus, todėl labai prašyčiau visų pritarti po pateikimo ir paprašyti Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos nuomonės.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūsų nori paklausti keturi Seimo nariai. Pirmasis klausia B. Pauža. Ruošiasi E. Šablinskas.
B. PAUŽA (LSDPF). Ačiū, Seimo Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, žinoma, idėja labai įdomi, bet prašom pasakyti, juk čia gali būti nebūtinai tam, kuris geria dažnai, bet gali būti ir eiliniam žmogui, šie dalykai gali atsitikti. Prašom pasakyti, ar čia iš tikrųjų taip ir bus? Sakykim, važiuoja, avarija atsitiko, ne pats prie vairo, bet kažkas kitas veža, kai tu būsi aplamdytas, nuveš į ligoninę, tu turėsi už šitą dalyką susimokėti, išeina taip?
A. MATULAS (TS-LKDF). Neturėsi, nes yra parašyta, kad išskyrus būtinąją pagalbą, kuri reikalinga gyvybei gelbėti ir išsaugoti, išskyrus trečių asmenų. Jeigu treti asmenys padaro, nesvarbu, tu blaivas, neblaivas, bet jeigu tu nukentėjai dėl trečiųjų asmenų. Tiesiog atsižvelgėme į Teisės departamento ir komiteto pastabas ir šitie atvejai, tikrai tokių atvejų, kaip jūs dabar minėjote, nebus. Tvarką, kaip tai bus daroma, turėtų nustatyti Vyriausybė arba Sveikatos apsaugos ministerija. Šie atvejai, apie kuriuos jūs kalbate, yra eliminuoti. Iš esmės nėra niekur jokios valstybės, kad viskas būtų draudiminiai įvykiai. Draudžiantis bet ką, transporto priemonę ar kitą nekilnojamą turtą, visada pasirašai dėl tam tikrų sąlygų…
PIRMININKĖ. Gerbiamasis pranešėjau, jūsų dar nori ir kiti paklausti. E. Šablinskas.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkoju, Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, iš vienos pusės, gal ir geras pasiūlymas, bet suvokime, kad vis tiek daugelis žmonių gyvena žemiau pragyvenimo ribos, ir jeigu jį kažkas pavaišino, kažkas atsitiko, po to iš jo išieškoti neįmanoma. Ar tai nebus tuščias reikalavimas iš jų lėšų ir valstybei bus tik skolos, jis pats negalės jų atiduoti ir užmokėti, nes ne tik jis kentės, bet ir tokių žmonių šeimos? Gal šiek tiek reikėtų sumąstyti ir palengvinti?
A. MATULAS (TS-LKDF). Matote, kolegos, Konstitucinis Teismas 2013 metais irgi pasakė, kad valstybė turi nustatyti, už ką apmoka, už kokias paslaugas, už kokias neapmoka. Ir sakyti, kad mes šiandien už viską apmokame, nematydami atvejų, dėl kurių, akivaizdu, negali kentėti mokesčių mokėtojas arba sergantis žmogus, tai šiuo atveju, kad ir kaip keista, yra pakankamai daug žmonių inteligentų, kurie ateina išsiblaivinti, eikvoja lėšas, medikai kartais priversti klastoti netgi diagnozę, ir už jų paslaugas apmokama iš privalomojo sveikatos draudimo lėšų. Šiuo atveju išties tvarką nustatytų ministerija, bet tie žmonės turėtų susimokėti. Manau, kad bent kažkiek liktų papildomai pinigų žmonėms, kurie tikrai serga ne dėl savo gyvenimo būdo, bet serga dėl to, kad yra rimta problema.
PIRMININKĖ. Klausia E. Jonyla.
E. JONYLA (LSDPF). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Gerbiamasis kolega, mano klausimas šiek tiek asocijuosis su Eduardo klausimu. Vis tiek yra, kad gal ir daugiau yra sužalotų žmonių, kurie gal visai tų pinigų neturi. Ką tada? Teistis su jais, dar kažką daryti? Aš įsivaizduoju, reikės būti sekliais morkomis, kažkas (…) per antrą, per trečią asmenį nukentėję. Tai reikės administruoti kažkokią sistemą, kuri kainuos. Čia nelabai įsivaizduoju.
A. MATULAS (TS-LKDF). Kolegos, jeigu žmogus turi pinigų išgerti, o neturi pinigų susimokėti… (Balsai salėje) Sistema bus ta pati: jeigu jisai bus atvežtas į gydymo įstaigą, jį reikės išblaivinti, paslaugos jam bus suteiktos, netgi įstaigų vadovai sako, gal mes tada padarysime atskirą kabinetą, kur tokie žmonės bus išblaivinami, bet jis paprasčiausiai sumokės ir įstaiga turės papildomų lėšų ir nebus… Dar kartą sakau, nėra pasaulyje sveikatos draudimo kompanijos, kuri sudarytų sutartį, parengtų paketą ir sakytų: tu pasirašyk, užmokėk, mes tau už viską užmokėsime. Nėra tokios draudimo kompanijos pasaulyje, mes irgi turime pasakyti ir sudaryti tokią socialinę aplinką alkoholikui… ne alkoholikui, bet piktnaudžiaujančiam, nes tai yra piktnaudžiaujantis žmogus. Jeigu tu geri, tu žinok, kad tu už tai susimokėsi. O jeigu tau reikės gydymo, tave gydys valstybė, tau kompensuos, bet turime sukurti paskatas. Ačiū, kad priėmėte rezoliuciją, pagal kurią ir tie patys teismai galės pasakyti: jeigu tu sutinki gydytis, mes tave įpareigojame, tu nuo kažkokios lengvos bausmės atleidžiamas, bet jeigu tu nesigydai, tu eini ir sėdi, moki baudas ir t. t., ir t. t. Jeigu mes sukursime tokią sistemą, kolegos, tikrai išlipsime iš alkoholizmo liūno. Čia yra viena iš priemonių, kaip sutaupyti sveikatos draudimo lėšas.
PIRMININKĖ. Taip, bet tai – pinigai iš šeimos, kurioje žmogus geria.
A. MATULAS (TS-LKDF). O gėrimas – ne iš šeimos?
PIRMININKĖ. Bet kuo kalti vaikai? Atsiprašau. M. A. Pavilionienė.
M. A. PAVILIONIENĖ (LSDPF). Labai ačiū. Gerbiamasis Antanai, prašom pakomentuoti Teisės departamento pastabą, kurioje sakoma, kad jūsų siūlomas teisinis reguliavimas galimai ribos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir izoliuos tam tikrus asmenis. Ačiū.
A. MATULAS (TS-LKDF). Taip, Konstitucinis Teismas, į kurį kreipėsi gerbiamas V. P. Andriukaitis, labai aiškiai pasakė, kad valstybė negali už viską užmokėti, valstybė turi įvardinti paslaugų paketą, už kurį apmoka, o už kai kurias paslaugas turi pasakyti, kad… Vis dėlto žmogus, taip pasakyta, kad žmogus turi prisidėti, jeigu valstybė nepajėgi. Šiandien akivaizdu, kad valstybė nepajėgi užmokėti už kai kuriuos vaistus, už kai kurias paslaugas, už kai kurias kompensacijas. Šiuo atveju manau, kad jeigu jūs pritarsite ir Vyriausybė pateiks savo išvadą, tikrai mes galėsime surasti tobulą mechanizmą ir pagaliau pasakyti, kad draudimo sistemoje ne visos paslaugos bus draudiminiai įvykiai. Visi žmonės žinos, kad tai yra nedraudiminis įvykis, aš už jį susimokėsiu. Tegul negeria, bus dar viena paskata nepiktnaudžiauti alkoholiu.
PIRMININKĖ. Gerai. Jūs atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Nuomonė už – E. Šablinskas.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Už, bet aš vis dar mąstau. Supraskite, kolegos, ir taip korupcija medicinoje yra. Teikti paslaugas, gelbėjant gyvybę, jeigu jis tikrai pavartojo, vis tiek darys. Antra vertus, jeigu jis dirbantis, tai su daktaru irgi susitars, aš manau, kad čia reikėtų ir korupcijos požiūriu teikti paklausimą. Dar žiūrėsiu, kaip balsuosiu, linkstu į kitą pusę.
PIRMININKĖ. Vadinasi, jūs esate neapsisprendęs. Tokiu atveju reikia prieš registruojantis galvoti. Prieš – M. Zasčiurinskas.
M. ZASČIURINSKAS (DPF). Dėkoju, gerbiamoji Pirmininke. Kai perskaičiau šį darbotvarkės klausimą, tai iš pradžių pagalvojau, kad čia humoras, ateina balandžio pirmoji. Toks čia ir humoras, bet, matyt, yra žmonių, kurie taip gali juokauti. Fašizmo laikais buvo kitas juokas, kažkas nuspręsdavo, kad yra viena rasė, ji gali, o kitus reikia žudyti ir panašiai, ir panašiai. Jeigu tokius ar panašius dalykus siūlytų liberalai, kurių, kaip žinote, pagrindinis šūkis yra „Valstybė yra absoliutus blogis!“, gal dar būtų galima, bet dabar siūlo frakcijos atstovai, čia jau P. Gražulio tema, kurie pozicionuoja save kaip krikščionys, ir t. t., ir t. t.
Visiškai nesuprantamas siūlymas. Valstybė… Moralės klausimas. Tai ką, mes teigiame, kad valstybė už savo piliečius neatsako? Ką, mes nežinome? Jau dabar nereikia man kartoti dešimtkart tą patį per tą patį, Europos Sąjunga jau pasakė, kad mūsų valstybė yra viena iš skurdžiausių, kad skurdas yra didžiausias Europos Sąjungoje. Atskirtis, tiek socialinė, tiek politinė atskirtis, yra didžiausia. Pagal savižudžių skaičių mes užimame pirmą vietą. Vaikų savižudžių skaičiai – pirma vieta. Ar šito nepakanka? Socialinei apsaugai mes skiriame mažiausią procentą. Suprantat?! Migracija. Europoje pagal migraciją, pagal išvykusius žmones mes užimame pirmą vietą, ir mes staiga sakome, kad kažkas atsiras, kuris pradės vertinti žmones. Tas žmogus, kuris, pavyzdžiui, gyveno skurde, kuriam kažkas gyvenime nepasisekė, kuris pradėjo vartoti vienokias ar kitokias narkotines medžiagas, nes alkoholis taip pat yra narkotinė medžiaga… staiga atsiranda gudručiai, kurie nusprendžia: ne, tokie žmonės tarp mūsų neturi gyventi, neturi teisės. Tegul žudosi. Klausykite! Apie ką mes kalbame?
PIRMININKĖ. Ačiū už jūsų nuomonę.
M. ZASČIURINSKAS (DPF). Todėl aš, kolegos, kviečiu balsuoti prieš.
PIRMININKĖ. Nuomonės išsiskyrė, balsuojame. Kas pritariate po pateikimo, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 82 Seimo nariai. Už – 29, prieš – 6, susilaikė 47. Po pateikimo nepritarta.
Turime apsispręsti, ar grąžinti iniciatoriams tobulinti, ar atmesti. Kas už tai, kad grąžintume iniciatoriams tobulinti, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko, jeigu atmestume. Alternatyviai, susilaikymo nėra. Balsuojate prieš. Kas už tobulinimą, balsuoja už, kas už atmetimą, balsuoja prieš.
Balsavo 77 Seimo nariai. Už – 37, prieš – 40. Atmesta.
Replika po balsavimo – A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Kolegos, aišku, gaila, kad atmetėte dėl to, kad mes toliau gydysime alkoholikus prioriteto tvarka, kai tos lėšos būtų likusios tikrai rimtai sergantiems ligoniams. Bet ką padarysi. Lygiai taip pat su pašalpomis. Mes siūlėme, kad jeigu asmuo pradeda gydytis ir atneša pažymą, jam pašalpos mokėjimas pinigais atnaujinimas. Čia kaip tik daugumos turėtų būti iniciatyva. Dėl ko žmonės daugiausia skundžiasi? Priėmimo skyrių gydytojai daugiausia ir skundžiasi dėl to, kad ten alkoholikai trinkt durimis, ir kažkas turi dar už juos užmokėti. O žmonės labiausiai piktinasi, visuomenė, ypač kaimuose, kad mes mokame pašalpas ir alkoholikai jas prageria. Tikrai labai gaila, kad nepritarėme tiems dalykams.
Bet aš labai jūsų prašyčiau, gal galite leisti pristatyti paskutinį iš viso to paketo.
PIRMININKĖ. Ne!
A. MATULAS (TS-LKDF). Rezervinį Švietimo įstatymą ir tada jau ten politiniai klausimai. Čia dalykinis.
PIRMININKĖ. Ne, ne, viskas yra iš eilės.
A. MATULAS (TS-LKDF). Bet jis atsirado rezerve, nors…
PIRMININKĖ. Aš jūsų taip pat prašiau leisti, trys valandos buvo praėjusios, jūs nesutikot, tai dabar svarstysime iš eilės.
A. MATULAS (TS-LKDF). Tai tuoj baigsime ir tada pristatinėkite.
17.14 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl Vyriausybės narių melo ir parlamentarizmo principų apsaugos“ projektas Nr. XIIP-4186 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
PIRMININKĖ. 2-9 klausimas – Seimo rezoliucijos „Dėl Vyriausybės narių melo ir parlamentarizmo principų apsaugos“ projektas Nr. XIIP-4186. Pateikimas, svarstymas ir priėmimas. Kviečiu pranešėją A. Kubilių.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų mes siūlome Seimui priimti sprendimą, kuris padėtų ir premjerui, ir Vyriausybei nebedaryti tų tikrai apgailėtinų klaidų, kurių pastaruoju metu buvo labai daug. Susidaro vaizdas, kad Vyriausybės nariai ir premjeras nežino, kas yra melas, nors maži vaikai tą sugeba atpažinti. Galbūt Seimas gali padėti, iš tikrųjų apsvarstęs rimtai pastarojo laikotarpio tiek premjero, tiek ministrų ir konkrečiai ministro K. Trečioko pasisakymus, kurie, mūsų įsitikinimu, yra iš tikrųjų grynas melas, tiek viešai sakomas, o, kas ypač svarbu, sakomas Seime arba Seimo Antikorupcijos komisijai, kur už tokį melą iš tikrųjų yra numatyta ir baudžiamoji atsakomybė.
Premjeras vienu metu buvo pasakęs labai drąsiai, kad jeigu paaiškės, kad ministras melavo, tai jis ministrą čia pat atleis, bet po to, matyt, kažkas, nežinau, ar iš valdančiųjų, jam pasakė, kad jeigu tu ministrą K. Trečioką atleisi už melą, tai kitas būsi tu, tau kels klausimą dėl melo. Todėl ministras staiga, t. y. premjeras, staiga to išsigando. Bet šičia iš tikrųjų tai ne tik yra tam tikra problema su vienu ar kitu ministru, bet yra sisteminė problema. Gerbiamieji kolegos, jums patiems čia šiandien P. Gražulis iš šitos tribūnos sakė: kas nėra melavęs. Ko jūs čia smerkiate ministrus, jei jie, pasirodo, melavo, kas nėra melavęs? Tai ponas P. Gražulis kartu ir pripažino, kad jis irgi supranta, jog jo partijos deleguotas ministras K. Trečiokas yra melavęs, ir melavęs Seimo Antikorupcijos komisijai. Bando kreiptis į mus kažkokio lyg ir gailesčio, kad čia visi kažkur kažkada kažką yra melavę. Kas nors vaikystėje, kas nors dar kada nors. Bet ministrų melas parlamento salėje iš tikrųjų yra smūgis visai konstitucinei parlamentinės demokratijos sistemai, kertantis per visuomenės pasitikėjimą ne tik konkrečiu ministru, bet ir Vyriausybe, ir visu Seimu. Ir pasakykite, kaip mes galėsime vykdyti kokią nors parlamentinę kontrolę, parlamentinę priežiūrą, jeigu ministrai nebus įvertinti už tai, kur jie tiesiai šviesiai yra melavę?
Premjeras yra viešai sakęs Delfi žurnalistui, raštu net parašęs, štai aš cituoju jo žodžius: „Druskininkų meras nei į Vyriausybę, nei į premjerą nesikreipė dėl 1992 m. gegužės 12 d. Vyriausybės nutarimo pakeitimo panaikinimo ar dėl kitos paramos, susijusios su bylinėjimusi minėtoje byloje.“ Visi skaitėme laikraščiuose tų telefoninių pokalbių stenogramas. Visi skaitėte ir matėte, kaip premjerui buvo skambinama ir kaip buvo prašoma, kad kiek galima greičiau Vyriausybė priimtų tą garsųjį nutarimą. Dabar štai jūsų pačių balsais Seimas patvirtino Seimo Antikorupcijos komisijos išvadas ir tose išvadose yra juodu ant balto teigiama: „K. Trečiokas akcentavo (aš cituoju išvadas), kad nei Druskininkų meras, nei Vyriausybės vadovas jam asmeniškai jokio poveikio nedarė, neklausė, neragino šio sprendimo priimti, juolab kad ministro įtaka čia mažiausia, sprendimus priima Vyriausybė ministerijų atstovų pasitarimų komisijoje.“ Šiandien ministras čia stovėdamas, šioje tribūnoje, dar ir dar kartą kartojo, kad dėl to trumpojo nutarimo jam niekas neskambino, niekas jo neprašė, o trumpasis nutarimas gimė iš ministerijų atstovų pasitarimo ir čia ministras nieko bendro su tuo neturi.
Gerbiamieji kolegos, aš jums čia pacituosiu vėlgi tas garsiąsias stenogramas. Štai K. Trečiokas atsiliepia telefonu ir sako: „Alio.“ Jam R. Malinauskas sako: „Laba diena, ministre.“ K. Trečiokas sako: „Sveikas, ponas mere.“ Toliau R. Malinauskas sako: „Ne ponas, tik šiaip neblogai atrodau.“ Toliau kalba: „Ministre, tik ką kalbėjau su kancleriu Vyriausybės ir taip toliau. Ministre, turiu labai didelį prašymą, ar neina kaip nors iš to Vyriausybės nutarimo 343, kadangi ten visame yra labai nemažai pastabų ir gali ten vėl nepraeit trečiadienį šio posėdžio, eiti su ta atskira dalim, kur dėl kurortinių zonų yra išbraukiama ir išmetama visas tas reglamentavimas?“ K. Trečiokas: „Blyn, nu aš nieko prieš, bet dabar galvoju, nesam taip darę, kaip čia dabar?“ Ir toliau eina visas pokalbis, kaip tą padaryti. Ir tai pokalbis yra rugsėjo 21 dieną, atstovų pasitarimas 22 dieną, nutarimas priimamas 23 dieną. Ministras pasako pokalbio pabaigoje: „Gerai. Tuoj kancleriui duosiu zadanije.“ O čia tribūnoje stovi ir sako, nieko aš su niekuo nesu kalbėjęs apie šitą nutarimą. Ar parlamentas save gerbia kiek nors? Ar leisime ministrams meluoti čia iš šitos tribūnos? Ar traktuosime, kad tai yra normalu? Savas ministras tegul meluoja.
Ar tokia (…) bus kuriama Lietuvoje? Ar priesaika sąžiningai tarnauti Lietuvai, kurią duoda kiekvienas ministras, nieko nebereiškia ir Seimo nariai nežino, kas yra melas ir kas yra sąžiningai tarnauti? Čia klausimą šitaip turime svarstyti.
Todėl mes siūlome priimti šią rezoliuciją, ir Seimas šiuo atveju paragintų premjerą viešai ir sąžiningai pripažinti, kad ir jis, ir jo ministrai melavo, atsiprašyti Lietuvos žmonių, o ministras K. Trečiokas galėtų paduoti pareiškimą, ir baigtųsi šita istorija. Siūlau pritarti tikrai gerai rezoliucijai.
PIRMININKĖ. Labai ačiū. Jūs labai plačiai, išsamiai kalbėjote, labai daug Seimo narių jūsų nori paklausti. Primenu, klausti – vienas minutė, atsakyti – dvi minutės. Iš viso numatyta 15 minučių, jau yra išnaudotos šešios minutės.
Pirmasis klausia A. Dumbrava. Ruošiasi B. Vėsaitė.
A. DUMBRAVA (TTF). Ačiū, Pirmininke. Šį ketvirtadienio vakarą, Didžiojo ketvirtadienio vakarą, gerbiamasis Kubiliau, ar tikrai nenusibodo tas pats per tą patį visą dieną? Ačiū.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Mums seniai nusibodo, aš manau, kad Lietuvos žmonėms nusibodo. Keturi prarasti metai yra, tai tikrai galėtų to nebūti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia B. Vėsaitė. Ruošiasi M. Bastys.
B. VĖSAITĖ (LSDPF). Gerbiamasis kolega Andriau, atrodo, tokia rimta politinė partija, o siūlote tokį apgailėtino turinio dokumentą. Jau dvi valandas mes rytiniame posėdyje sugaišome ta pačia tema, kai iš tikrųjų Lietuvoje yra daug svarbesnių problemų. Jūs siūlote atsiprašyti visų ministrų ir Pirmininko. Kada jūs atsiprašysite už sumažintus atlyginimus, kurie dar neatkurti, už sumažintas pensijas? Tai gal reikėtų pradėti nuo savęs?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš tikrai atsiprašau, kad mums teko paveldėti iš G. Kirkilo ir V. Blinkevičiūtės visiškai ištuštintą biudžetą, ir krizės laikotarpiu pasirodė, kad Lietuva yra visai nepasiruošusi. Aš tikrai atsiprašau, kad mums teko priimti labai skausmingus sprendimus ir taip pat B. Vėsaitei sumažinti atlyginimą turbūt 30 %, ir dėl to ji buvo labai labai nepatenkinta.
Apgailėtinas yra ministro elgesys, o ne tai, kad mes siūlome jį svarstyti. Kai jūs tą suprasite, tada iš tikrųjų, aš manau, kad Lietuvoje ir politinė kultūra, ir žmonių pasitikėjimas parlamentu ir Vyriausybe bus kur kas geresnis ir nereikės atsiprašinėti.
PIRMININKĖ. Klausia M. Bastys. Ruošiasi R. Juknevičienė.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamoji Seimo Pirmininke. Gerbiamasis kolega, iš tiesų, prisimenant ir G. Kirkilo Vyriausybę, jūs taip pat palaikėte mažumos Vyriausybę, ir daug buvo jūsų pačių tokių populistinių siūlymų, kurie iš tiesų atnešė daug sumaišties, kada patys atėjote į valstybės valdymo daugumą.
Tačiau mano klausimas dėl šio rezoliucijos projekto. Man susidaro toks įspūdis, kad jūs bandote, taip švelniai tariant, sakydamas netiesą, kitaip tariant, meluojate, o politiko darbas taip pat yra sąžiningai tarnauti, vadinasi, kalbant taip pat reikia atsakyti už savo kalbas. Šiuo atveju manau, kad jūs pažeidžiate tą priesaiką, kurią citavote. Reikėtų iš tiesų truputėlį atsakingiau. Pirmiausia aš kalbu apie Ministro Pirmininko kaltinimą…
PIRMININKĖ. Laikas klausti baigėsi.
M. BASTYS (LSDPF). …kad jis melavo. Aš tikrai šioje visoje istorijoje nė karto negirdėjau, kad Ministras Pirmininkas …
PIRMININKĖ. Gerbiamasis Mindaugai, laikas klausti baigėsi.
M. BASTYS (LSDPF). … būtų tuo klausimu melavęs. Dėkoju.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamasis kolega, aš nekalbėsiu apie G. Kirkilo Vyriausybę ir kaip buvo priimami sprendimai, kurių neprotestavo Vyriausybė ir pati priiminėjo sprendimus. Tai buvo visiškai ne Seimo sprendimai, o Vyriausybė priiminėjo sprendimus dėl pensijų didinimo 50 % per metus ir tai išvalė visą „Sodrą“.
Dabar konkrečiai jūs mane kaltinate melu dėl to, kas yra parašyta šiame dokumente, ir sakote, kad aš meluoju apie premjero žodžius? Tai jūs man parodykite, kurį žodį aš pamelavau šiame tekste, kai mes cituojame viešai paskelbtą Delfi žurnalistų gautą raštą iš premjero ir premjeras tų žodžių nepaneigė? Tai aš interpretuoju labai paprastai: jeigu premjeras rašo raštu, kad jam R. Malinauskas neskambino, o po to viešai paskelbiamos stenogramos, iš kurių aišku, kad meras skambino, tai aš sakau, kad premjeras melavo ir iki šiol nepaneigė, ir neatsiprašė už savo melą. Jeigu galite, paneikite premjero žodžius.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia R. Juknevičienė. Ruošiasi A. Skardžius.
R. JUKNEVIČIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamasis pranešėjau, na, vis tiek aš grįžtu prie to paties klausimo. Atrodo, ir pažįstame tų žmonių ne vieną, ir ne pirmus metus dirbame, ir puikiai suprantu, kad viduje jie supranta, kaip viskas įvyko, supranta, kad buvo meluota. Žiūriu į L. Graužinienę ir Ireną, ir visus kitus, į jaunimą, į Domą, jaunoji karta ateina. Jie gi supranta, kad meluoja, ir vis tiek yra kartu. Paaiškinkite, gal jūs galite, gal turite įžvalgų, kodėl jie visi kartu dabar jau meluoja?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Yra du dalykai. Vienas – kažkodėl parlamentarai 26 metus nepriklausomoje Lietuvoje galvoja, kad ministrų melas Seime yra labai menkas nusižengimas. Aš noriu priminti, kad ir Amerikos prezidentas R. Nixonas ėjo per apkaltos procedūrą ir galų gale pasitraukė, ir B. Clintonas taip pat patyrė apkaltą Jungtinių Amerikos Valstijų Kongrese ne dėl kokių nors nusikaltimų ar nuotykių kitose srityse, bet dėl melo, dėl melo Kongresui, ir Kongresas į tai sureagavo labai principingai. Jeigu vykdomajai valdžiai atėjus į Kongresą ar į parlamentą yra leidžiama meluoti, tai ko vertas tas parlamentas, ką jis gali toliau daryti su tokia vykdomąja valdžia? Nieko negali, parlamentas pats likviduojasi.
Antra problema yra ta, kad iš tiesų valdančiojoje daugumoje tas ypač ryškiai matyti, bet ir mūsų visuomenėje, ir politinėje bendruomenėje vis dar labai gajūs yra tie iš tarybų Lietuvos ateinantys mentaliteto tam tikri vingiai, apie kuriuos labai teisingai ir giliai pastebėjo žinoma politologė profesorė A. Ramonaitė, įvardydama labai paprastai ir aiškiai, kad Lietuvos visuomenėje, Lietuvos politinėje bendruomenėje vis dar gajus yra tas iš sovietmečio ateinantis principas, kurį net sunku išversti į lietuvių kalbą, pavartosiu nevalstybine kalba krugovaja poruka. Visi žino, kad meluoja, kad kažkas kažką vagia, kažkas neskaidriai veikia, bet savus reikia ginti. Štai ir viskas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia A. Skardžius. Ruošiasi E. Šablinskas.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, jūs šiandien stovėdamas tribūnoje turbūt esate šventesnis už Jo Šventenybę Popiežių. Bet kodėl jūs bandote visiems įteigti, kad konservatorių melas yra šventas melas, o visų kitų melas yra nuodėmė?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Mes nieko nebandome įteigti, mes sakome, kad melas yra melas. Jeigu pamelavo šiandieninis premjeras ir ministras, mes siūlome tai įvertinti. Daugiau aš neturiu ką pasakyti. O ar jūs turite jėgų tai įvertinti ir sąžiningai pripažinti, tai tą parodysite balsuodami.
PIRMININKĖ. Klausia E. Šablinskas. Ruošiasi I. Šiaulienė.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkui, gerbiamoji Pirmininke. Gerbiamasis Kubiliau, jūs šiandien visą dieną, aš sakysiu, nemeluojate, bet trinate tiesiog kaip trintukas. Vienoje jūsų rezoliucijoje matau frazę „melavo“, vyrams tą taikote, moteriškėms jau sakote „sakė netiesą“, toliau vėl – „pažado netesėjo“. Juk iš tikrųjų jūs net nesusipažinote su komisijos išklotinėmis, kur viskas yra pasakyta. Visą laiką tempiate ant kurpalio tą bjaurų žodį „melavo“. Žinote, kai dešimt kartų pasakysi „kriuksė“, tai ir pradės kriuksėti. Tai ir šiuo atveju jūs norite padaryti tą patį. Ar jūs nemanote, kad jūsų rezoliucija jau pavėluota, nes interpeliaciją jau paskelbėte, čia dar tik ruošiatės? Jau ji taisymo reikalauja. Manyčiau, gal užteks šiandien, gal pradėtume dirbti tikrai dėl įstatymų projektų, negu užsiiminėtume tokiais nesąžiningais pamąstymais, kuriuos jūs čia išdėstote. Dėkui.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Jūs manote, kad ministrų melas Seime yra smulkmena. Aš negaliu pakeisti jūsų požiūrio. Mano įsitikinimu, tai nėra smulkmena. Būtų gerai, kad ir jūs su tuo sutiktumėte ir galvotumėte, kad ministrai Seime negali meluoti. Jūs nepaneigėte nė vieno teiginio, įrašyto čia, į rezoliuciją, nes pats gerai žinote, kad pats pritarėte Antikorupcijos komisijos išvadai, kurioje pasakyta, ką ministras teigė Antikorupcijos komisijai, ir aš jums citavau ministro telefoninius pokalbius su R. Malinausku, kurie labai aiškiai parodo, kad ministras Antikorupcijos komisijai melavo arba sakė netiesą. Kaip norite, taip galite pavadinti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia I. Šiaulienė.
I. ŠIAULIENĖ (LSDPF). Ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Gerbiamas kolega, ar jūs turite jėgų reikalauti tik iš kitų, o iš savęs ne? Dėl to paties Astravo. Jeigu jūs toks nuoširdus, atsakykite pagal savo Vyriausybės priimtus dokumentus ir kaip jūs melavote visuomenei.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiama kolege, kad jūs dabar skleidžiate kartais žiniasklaidai netiesą apie tai, kaip buvo kovojama prieš Astravą, tai aš neturiu, kaip jūsų paveikti, bet aš jums galiu papasakoti ir priminti, kaip iš tikrųjų buvo kovojama prieš Astravą. Pradėsiu nuo to, kad A. Ažubalis gali čia pristatyti su visom datom tiksliai, kiek buvo raštų rašoma ir Baltarusijos valdžiai, ir Espoo konvencijai, ir visoms kitoms konvencijoms, ir TATENAI dėl to, kad yra pažeidžiamos visos konvencijos. Lygiai taip pat noriu priminti jums, kad mes ne vieną kartą sakėme ir jums, ir jūsų partijai, ir A. Butkevičiui, kuris buvo partijos pirmininkas, kad jeigu Lietuva nestatys Visagino, tai atvers duris Astravo tolesnei statybai. Nepaisydami visų mūsų argumentų, jūs pasisakėte už referendumą ir referendume agitavote balsuoti prieš Visaginą, o tai reiškia netiesiogiai agitavote už Astravą.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus.
Dabar yra diskusija. Pirmasis diskutuoti užsirašė A. Skardžius. Prašom.
P. GRAŽULIS (TTF). Kodėl už, prieš nėra?
PIRMININKĖ. Čia yra rezoliucija. (Balsai salėje) A. Skardžius. (Balsai salėje) Atsisako. K. Masiulį kviečiu diskutuoti. Atsisakote, Kęstuti? Atsisako. Teisingai.
Einame tada prie priėmimo. Keturi – už, keturi – prieš. (Balsai salėje) Nėra… Yra. Už – P. Gražulis. Prašom. (Balsai salėje) Už rezoliuciją…
P. GRAŽULIS (TTF). Gerbiami Seimo nariai, gaila, čia aš, matyt, užsirašiau priėmimo stadijoje. Labai gaila, kad iš tikro nebuvo galima pasikalbėti truputėlį svarstymo stadijoje, neužsirašiau, bet galėjo Pirmininkė leisti frakcijos vardu pasakyti. Aš noriu pasakyti, kokius jūs keliate kitiems reikalavimus, gerbiamas Kubiliau? Ir vėl kalbėsiu kaip krikščioniui demokratui. Net tarp septynių didžiųjų nuodėmių nėra didžioji nuodėmė meluoti, o jūs apie tai nuolat kalbate. Aš galiu jums išvardinti, kas yra septynios didžiosios nuodėmės, bet jūs šitų nuodėmių net nežinote. Koks jūs krikščionis demokratas?!
Antras dalykas. Jūs kitiems keliate aukštus reikalavimus, o patys galite ne tik meluoti, bet ir priimti antikonstitucinius įstatymus. Jūs ir D. Grybauskaitė keliate tokius reikalavimus. Aš noriu paklausti jūsų, gerbiami konservatoriai, ar D. Grybauskaitė nemelavo, kai apkaltino Seimo narius, kad jie siūlė kandidatei į prokurorus E. Dambrauskienei išsipirkti šitas pareigas? Ar nemelavo? Tai ne melas, tai jau yra šmeižtas, ponas Kubiliau, dvi skirtingos sąvokos.
Antras dalykas. Ar jūsų kandidatė, kurią kėlėte į Prezidentus, nemelavo, kai ji pasakė, kad 1990 metais tapo Vilniaus mokyklos moksline bendradarbe? Kaip ji galėjo tapti, jeigu, kaip ji kalba, 1989 metais pasitraukė iš Lietuvos komunistų partijos? Kaip ji galėjo dėstyti komunistinėje mokykloje, kai nebuvo partijos narė? Ar tai ne melas? Bet kodėl jūs to nematote, gerbiamas Kubiliau, ir nekeliate klausimo dėl Prezidentės melo? Ar jūs neprisimenate, kaip Prezidentė sakė, kad ji buvo Lietuvos, atsiskyrusios nuo Komunistų partijos, nare… savo biografijoje?.. Tai yra melas. Ji nebuvo. Ji buvo tik M. Burokevičiaus…
PIRMININKĖ. Laikas!
P. GRAŽULIS (TTF). …parankinė, bet jūs kažkodėl šito dalyko, ponas Kubiliau, nematote. Ji gali meluoti…
PIRMININKĖ. Laikas!
P. GRAŽULIS (TTF). …o negali meluoti kiti, nors kiti nemelavo.
PIRMININKĖ. Petrai, laikas! Taip ir nesupratau, kaip balsuosite. Bet suprantu, kad nuomonė buvo prieš.
Nuomonė už – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aišku, kad visi argumentai seniai yra išsakyti. Mane labiau stebina ir glumina ir labiau aš linkęs būčiau apie tai kalbėti, kokį rezultatą mes darome. Aš manau, kad mes tokiom diskusijom ir tokiom gražuliškom šnekom paskleidžiame žinią apie mūsų parlamente egzistuojančią politinę kultūrą, kai, ginant saviškius, naudojama demagogija, absoliučiai pigus moralizmas, kažkokios aliuzijos į neva krikščionybę, netgi dangstymasis, ką šiandien mes girdėjome, ministras dar dangstėsi už kenčiančios šeimos. Kas jam trukdo tą šeimą atpalaiduoti nuo kančios ir pasitraukti, atsistatydinti ir visa kančia baigsis?
Visa tai, kas čia apskritai vyksta, iš tikro labai stipriai kenkia toms partijoms ir mūsų visai politinei kultūrai. Aš tą purvą, kurį čia matau, aš jaučiu ir ant savo odos ir norėčiau nusivalyti. Aš manau, kad kiekvienos partijos uždavinys būtų pirmiausia nusivalyti nuo savų korupcionierių. Pirmiausia, nes labiausiai tas purvas juos juodina. O paskui visų mūsų kartu uždavinys yra apsivalyti nuo apskritai tokių žmonių, kad politinė bendruomenė tokių neturėtų. Dabar mes net rezoliucijas bijome priimti, juo labiau mes bijojome priimti interpeliaciją. Kai žmonės sako, kad jūs visi vagys, labai sunku surasti įrodymų, kad mes tokie nesame, nes mes elgiamės kaip vagys.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – B. Vėsaitė.
B. VĖSAITĖ (LSDPF). Gerbiamieji kolegos konservatoriai, aš jaučiu, kad netrukus ateis laikas, kai pasiūlysite įsteigti moralinio tyrumo ministeriją, nes teikdami tokius tikrai apgailėtinus dokumentus, sakyčiau, tiesiog diskredituojate Seimą. Šiaip įžvelgiu visišką opozicijos desperaciją ir neįgalumą. Žiūrėkite, opozicinė darbotvarkė. Lietuvoje šitiek problemų, kritikuokite mus, bet ne tokiais tuščiais dokumentais. Siūlykite racionalius pasiūlymus. Aš sakyčiau, jeigu dėl pieno sektoriaus būtų šiandieną daugiau diskusijų, aš tikrai sutikčiau, bet ką mes dabar darome? Iš tuščio į kiaurą, iš kiauro į tuščią. Ir dar prieš Velykas. Siūlau balsuoti prieš.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė už – A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, čia nėra ką daug pasakyti. Aš, skirtingai negu P. Gražulis, kuris sako, kad melas – tai ne nuodėmė ir galima tai daryti čia, Seimo salėje, sakau, kad melas, ypač politikoje, yra nuodėmė ir ypač, kai tai yra skelbiama Seime ar Seimo komisijose, tai iš tikrųjų yra labai didelė nuodėmė. Reikia atsiminti, kad iš tiesų vakarietiška demokratija, moderni ekonomika remiasi keliais labai aiškiais principais: teisės viršenybe ir pasitikėjimo kultūra, rule of law ir pasitikėjimo kultūra. Štai šita savo laikysena, kuria bandoma parodyti, kad melas nėra čia jokia problema, kad tai yra menkniekis, kad yra žymiai didesnių problemų, jūs griaunate būtent tas principines nuostatas. Aš dar kartą raginu persigalvoti ir balsuoti už šią rezoliuciją.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Aš tiesiog šios rezoliucijos iniciatorius kviečiu bent jau pasižiūrėti į veidrodį arba bent, jau šiandien turbūt paskutinė diena, prieš šventes nueiti išpažinties. Tiesiog šventinis laikotarpis. Būkime krikščionys.
Kalbant apie jūsų partijos lyderio šeimos verslą, išties siūlyčiau išsikuopti arklides ir tada kitus moralizuoti. Todėl tikrai negaiškime to laiko, imkimės rimtų darbų.
PIRMININKĖ. Nuomonė už – V. A. Matulevičius.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Gerbiami kolegos, man atrodo, kad mes truputėlį perlenkėme lazdą ir neįvertiname to, kad mus girdi piliečiai.
Aš nepalaikiau ministro K. Trečioko atstatydinimo, aš susilaikiau, nes aš buvau linkęs manyti, kad vis dėlto bausmė gal jam būtų per žiauri. Aš ne be reikalo jam uždaviau klausimą, ar nereikėtų pasidalyti atsakomybės? Žinote, ką aš turėjau omenyje. Ministras buvo įpainiotas į šitą istoriją Socialdemokratų partijos vicepirmininko ir po to buvo priverstas teisintis, ir, kaip aš suprantu, kartais sakyti netiesą. Mes viską sekėme, aš irgi atidžiai klausiau jo visus pasisakymus, laidas žiūrėjau, nuodugniai studijavau komisijos medžiagą, kaip ir kiekvienas iš čia esančių.
Problema iš tikrųjų yra. Mes negalime šito neigti. Kitas klausimas, ar tikrai reikia už tai bausti ministrą taip, kaip čia siūlo? Pranešėjas paminėjo B. Clintono atvejį. Demokratinės valstybės prezidento B. Clintono atvejį. Aš irgi norėčiau patikslinti, kad ten problema buvo ne dėl stažuotojos, buvo ar nebuvo intymūs santykiai, o problema buvo ta, ar prezidentas melavo Kongreso komisijai apie tuos įvykius. Jeigu specialusis prokuroras K. W. Starras būtų įrodęs, kad prezidentas melavo, jo likimas būtų nulemtas. Viskas, jis nebūtų… Matote, kokie yra kriterijai. Ir tikrai mes būtume sąžiningesni, jeigu pripažintume, kad tam tikra problema buvo, o ne kategoriškai neigtume ir, kaip aš kartą sakiau, galbūt atsiprašytume ir dirbtume toliau. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – M. Bastys.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamoji Seimo Pirmininke. Iš tiesų gana sudėtingas klausimas. Privalome sąžiningai tarnauti, sąžiningai kalbėti, galų gale sąžiningai ir interpretuoti. Šiuo atveju, jeigu mes matome, kad nesąžiningai interpretuojama, sąmoningai norima visuomenę suklaidinti, kodėl mes dabar turime balsuoti už tokią rezoliuciją? Aš šiuo atveju tikrai pasisakau prieš tokio pobūdžio rezoliuciją. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Nuomonė už – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamasis kolega, ką tik kalbėjęs apie sąžinę, jūs atmeskite visas emocijas ir perskaitykite, kas parašyta rezoliucijoje. Žmonės ją skaitys, o ne jūsų interpretaciją. Ir kam jūs čia prieštaraujate? Žiūriu, kai kurie kolegos labai apie krikščionybę šiandien pradėjo kalbėti, už alkoholį ir kitus dalykus balsavo (…) priešingai, tapo katalikai, krikščionys. Aš siūlau ponui A. Skardžiui ir kitiems jau pradėti beatifikacijos procesą, šventuoju paskelbti, pats laikas turbūt pradėti, šiandien labai smarkiai atsivertė į krikščionybę, pats laikas būtų jį pradėti garbinti susirinkusiems. Bet apskritai gėda, nes mes tiesiog save diskredituojame, žmonės juk skaito, kas yra parašyta. Tam jūs prieštaraujate, kaip jūs paskui žmonėms paaiškinsite? Jau negana, kaip jūs paaiškinsite kitus dalykus, kuriuos priimate, dėl socialinių klausimų ir panašiai, pensijų mažinimo ir panašiai. Kaip jūs galėsite paaiškinti, nežinau, ką jūs paaiškinsite? Tai šitą jums reikės pasakyti. Galite balsuoti prieš. (Balsai salėje) Bet žmonės skaito tai, kas yra, o ne tai, ką jūs norite įteigti. Ponui P. Gražuliui irgi reikėtų beatifikaciją pradėti. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Gerai, ačiū. Balsuojame. Nuomonės už išsakytos, prieš išsakytos. Balsuojame. Kas pritariate rezoliucijai, kad būtų priimta, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsuojame. Vyksta balsavimas.
Balsavo 84 Seimo nariai: už – 27, prieš – 33, susilaikė 24. Po pateikimo nepritarta. Turime pabaigti procedūrą. Kas už tobulinimą, balsuoja už, kas už atmetimą, balsuoja prieš. Alternatyvus balsavimas.
Balsavo 82 Seimo nariai: už – 25, prieš – 57. Rezoliucija atmesta. Ar galime nekalbėti, nes jau tuoj 18 valanda bus? Mes visą valandą atsiliekame. Ar dar neišsikalbėjome? (Balsai salėje) Prašau. B. Pauža.
B. PAUŽA (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Kadangi buvo paminėti Astravo elektrinės reikalai, aš noriu priminti ponui A. Kubiliui, kada jis buvo premjeras, pereitoje kadencijoje aš per Vyriausybės valandą čia, salėje, paklausiau, ką darysime, kad statomos Kaliningrado ir Astravo atominės? Jis šioje salėje pasakė, kad jos nestatomos ir taip toliau, ir jos nebus pastatytos. Jeigu netikite, tai jūs pasikelkite kalbas ir pamatysite.
Aš dabar noriu paklausti, kodėl jūs kaltinate dabartinę Vyriausybę dėl Astravo atominės, kad niekas nedaroma? Tai jūsų žodžiai, pasikelkite, aš nemeluoju.
PIRMININKĖ. Viskas, baigiam. (Balsai salėje) Petrai, baigiam. Aš noriu pasakyti, visi norite būti labai teisūs, skaidrūs, gal priimkime rezoliuciją, paviešinkime visus pokalbius, ką kalbame, ir tada žmonės tikrai matys, kas meluoja, o kas ne.
17.47 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl Darbo partijos veiklai 2004–2006 m. finansuoti skirtų lėšų įgijimo ir panaudojimo išaiškinimo sudarymo“ projektas Nr. XIIP-4031 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-10 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl Darbo partijos veiklai 2004–2006 m. finansuoti skirtų lėšų įgijimo ir panaudojimo išaiškinimo sudarymo“ projektas Nr. XIIP-4031. Pateikimo stadija. A. Kubilius. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš džiaugiuosi, kad valdantieji taip aktyviai dalyvauja svarstant opozicinę darbotvarkę. Mums malonu, kad dirbame konstruktyviai. Man gaila, kad požiūriai, pavyzdžiui, į melą išsiskiria gana kardinaliai. Pasirodo, tai priklauso nuo to, kas kokiai partijai priklauso ir kas yra valdžioje, kas ne. Bet aš dabar teikiu dar vieną pasiūlymą, kuris iš tikrųjų, mano įsitikinimu, turėtų sujungti visą Seimą, taip pat ir Darbo partiją, nes aš įsitikinęs, kad negali likti tokių neatsakytų klausimų, kokie yra formuluojami šioje rezoliucijoje. (Balsai salėje) K. Daukšys, aš suprantu, nori ateiti ir pritarti mano teikiamai rezoliucijai, nes jis galbūt žino daugiau, negu mes žinome apie tai, kas toje rezoliucijoje yra suformuluota.
Suformuluoti paprasti klausimai. Aš noriu priminti, kad Apeliacinis teismas Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje pripažino V. Uspaskichą bei V. Gapšį kaltais dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, taip pat konstatavo, kad 2004–2006 metais juodojoje Darbo partijos buhalterijoje buvo daugiau nei 24 mln. Lt pajamų ir išlaidų. Aš noriu priminti, kad tai yra milžiniški pinigai, lyginant su kitomis partijomis, kiek jos tuo metu išleido. Tais pinigais buvo įtakojamas visas demokratinės sistemos veikimas, rinkimai, partijos veikla ir taip toliau.
Tenka tik apgailestauti, kad iki šiol nei ikiteisminis tyrimas, nei kokie nors kiti teisminiai procesai nenagrinėjo klausimo, iš kur tos lėšos buvo gautos. Mes galime tik spėlioti, ar tai yra atkatai, ar tai pinigai, gauti iš mūsų didelės Rytų kaimynės, bet esu įsitikinęs, kad Seimas turi imtis visų priemonių, kad tie atsakymai būtų gauti. Aišku, tą svarstymą palengvintų Darbo partija, jos lyderiai, jeigu jie patys nuoširdžiai Seime papasakotų tai, ką jie žino.
Lygiai taip pat aš manyčiau, jog valdančiosios koalicijos lyderiai socialdemokratai turėtų paklausti Darbo partijos, laikydami ją savo koalicijos partneriais, iš kur tos lėšos yra gautos, net ir P. Gražulis galėtų tokį klausimą užduoti, gauti atsakymą ir papasakoti mums čia, Seime, iš kur tokios lėšos buvo iš tikrųjų surinktos.
Gerbiamieji kolegos, štai toks siūlymas pradėti parlamentinį tyrimą tuo klausimu, kuris neturi atsakymo, ir aš tikiu, kad Seime iš tikrųjų užteks racionalumo ir politinės valios tokį tyrimą pradėti.
PIRMININKĖ. Klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Išties matyti, kad virš pono A. Kubiliaus galvos šiandien šviečia šventojo aureolė, kada teismų sprendimai konservatoriams šiandien nesvarbūs, jie yra pakylėję save aukštai aukštai į padanges, nušvitę šventųjų spalva. Gerbiamasis ekspremjere, kur iš Katalikių moterų sąjungos dingo tas milijonas, kurio nerado prokuratūra ir teismai? Pakalbėkime apie tai.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Galime pakalbėti, bet jūs atsakykite, ką jūs žinote apie 24 mln.? Ar jums tai nerūpi? Galime pakalbėti, jeigu norime, apie Daugus ir t. t. Bet šiuo atveju aš siūlau ir teikiu labai konkretų sprendimą. Siūlau iš tikrųjų aiškintis, iš kur Darbo partija gavo tokias lėšas. Manau, kad tai yra iš tikrųjų svarbus klausimas. Jūs, kaip pasižymėjęs kovotojas už skaidrumą dėl Mortos mokyklos ir kitur, dėl energetikos, LNG terminalo, turėtumėte iš tikrųjų prisidėti prie to, kad Lietuva žinotų atsakymą, iš kur tie 24 mln. buvo gauti.
O Katalikių mokytojų sąjungos veikla. Galite nueiti, pasitikrinti archyve, pas prokurorus, visa veikla buvo sustabdyta, uždaryta, turtas susigrąžintas, ir aš nieko bendro su tuo neturiu. Aš galiu tik padėkoti mūsų teisėsaugai, kad ji tuos klausimus išsiaiškino.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia V. A. Matulevičius.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Susiduriame su paradoksalia situacija, kai parlamentas turi užsiimti tuo, kuo turėtų užsiimti teisėsauga. Pradėjusi tirti šią nusikalstamą veiką, taip ji dabar vadinama, neišvengiamai prokuratūra turėjo pasidomėti ir lėšų kilme. Kaip jūs manote, kodėl to nebuvo padaryta ir kodėl dabar mes esame priversti užsiimti teisėsaugos institucijų darbu?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš tikrai negaliu atsakyti, aš manau, kad sudaryta Seimo komisija galėtų užduoti klausimą ir teisėsaugai, galbūt pasiaiškinti, kas buvo nustatyta, kas nebuvo nustatyta, dėl kokių priežasčių nebuvo iki galo nustatyta. Aš manau, kad tie klausimai tiesiog turi būti atsakyti.
Aš iš tikrųjų labai rimtai dar kartą keliu klausimą visų pirma valdančiųjų lyderiams, socialdemokratams. Jūs esate atsakingi šiandien, jūs esate koalicijoje su partija, aš nenoriu čia nagrinėti Darbo partijos visų istorijų ir kitų dalykų, tegu tai lieka jų sąžinei, bet jūs esate koalicijoje, jūs pasikvietėte juos būti partneriais, jums esant valdžioje kartu su jais teismas nustatė, kad 24 mln. buvo panaudoti, ir man keista, kad jūs, būdami iš tikrųjų rimti žmonės, nekeliate savo partneriams tokio klausimo, iš kur tie milijonai buvo gauti. Jūs tampate priedangos organizacija, nes tie pinigai buvo gauti nusikalstamai, neteisėtai, teismas tai pripažino, o jūs sėdite toliau ir sakote: ne, žinote, mums tai nerūpi. Man iš tikrųjų sunku daugiau ką nors šita tema pasakyti.
PIRMININKĖ. Klausia A. Mitrulevičius. Ruošiasi E. Šablinskas.
A. MITRULEVIČIUS (LSDPF). Gerbiamasis pranešėjau, čia ką tik mano kolega irgi klausė, mano klausimas panašus. Jeigu specialiosios tarnybos, prokuratūra, visų lygių teismai dešimt metų nagrinėjo šitas bylas ir nenustatė lėšų šaltinių, iš kur jos buvo gautos, tai jūs neturėkite iliuzijų, kad Seimo sudaryta komisija išsiaiškins tuos lėšų šaltinius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). O jūs klausėte savo partnerių darbiečių? Asmeniškai jūs Darbo partijos lyderių? Gerbiamasis Mitrulevičiau, esate patyręs žmogus, galėjote paklausti. Ar klausė A. Butkevičius paprasto klausimo: tai iš kur tuos pinigus gavote? Jūs to neklausėte, tai ką aš daugiau galiu pasakyti. Paklauskite, gal papasakos, gal ne prokurorams papasakos, o papasakos Seime, draugiškai, bus lengviau jiems prisipažinti savo nuodėmes.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia E. Šablinskas. Ruošiasi K. Komskis.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkui, gerbiamoji Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, iš tikrųjų įdomu, projektą pateikėte, bet žiūrėkite, ar neišeina taip, kad juokiasi puodas, kad katilas juodas. Prisimenu ir sekiau situaciją su „Moki veži“ akcijų pirkimu, perdavimu ir panašiai. Kiek žinau, tai yra jūsų partijos kasa. Tai gal sulyginkime ir viską sudėkime į vieną projektą, tiek Bokšto gatvėje Savičiaus komplekso, už kurį aš būdamas seniūnu kentėjau, betvarkę, kartu „Moki veži“ ir Bermudus, ir tada visiškai išsivalykime Seimą. Kaip tik prieš Velykas tai būtų, tai nuostabu.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš dar kartą galiu jums priminti tarybų Lietuvos kai kuriuos simbolius, ateinančius iš sovietmečio. Gerai prisimenate sovietmetį, kai Jungtinės Amerikos Valstijos kritikuodavo to meto sovietų valdžią dėl žmogaus teisių pažeidimo. Sovietai atsakydavo – pas jus Amerikoje negrus muša. Jūs tą patį per tą patį dabar bandote tęsti toliau.
Dabar turime klausimą, raskime atsakymus. Turėsite kitų klausimų, ieškosime atsakymų. Bet jūs, gerbiamasis Šablinskai, – žmogus, bandote vaizduoti, kad esate sąžiningas, tai jūs žinote atsakymą, iš kur tie 24 mln.? Ar jums tai nerūpi? Jeigu nerūpi, tai tada nevaizduokite sąžiningo.
PIRMININKĖ. Ačiū. Noriu perspėti, šiandien visą dieną skamba grįžimas į Tarybų Sąjungos laikus, gal baikime tą temą, raskime kitų argumentų. Klausia K. Komskis.
K. KOMSKIS (TTF). Ačiū, Pirmininke. Sakykite, gerbiamasis pranešėjau, gal vis dėlto reikėtų atiduoti Teisės ir teisėtvarkos komitetui, nesudaryti atskirų komisijų ir pratęsti laiką, nes jeigu per dešimt metų teismas neišsprendė, tai kažin ar čia Seimas per kelis mėnesius spės išspręsti?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Jūs teikiate racionalų pasiūlymą, būtų galima svarstyti, ar Antikorupcijos komisijai, ar Teisės ir teisėtvarkos komitetui pavesti, ar sudaryti specialią komisiją. Čia jau yra Seimo apsisprendimo reikalas. Galima tai svarstyti. O aš manyčiau, jog iš tiesų reikėtų šitą istoriją kiek galima greičiau užbaigti ir iki birželio 1 dienos vienam ar kitam komitetui ar komisijai Darbo partijos lyderiai galėtų tiesiog nuoširdžiai papasakoti, ir nereikės jokio ilgo laiko. Iki birželio 1 dienos dar yra pakankamai daug laiko, kad Darbo partijos tiek seniūnas Seime, tiek partijos vadovai, aš manau, kad naujasis vadovas, perimdamas partiją, paklausė šitų dalykų, tiesiog papasakotų, ir tada žinotume visą tiesą, ir būtų viskas sudėliota.
PIRMININKĖ. Klausia K. Masiulis. Ruošiasi M. Zasčiurinskas.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū, į mano klausimą buvo atsakyta gražia metafora apie negrus. Tai iš tikrųjų mane stebina bandymas konkretų klausimą perkelti į kitą klausimą.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nebuvo klausimo. Klausia M. Zasčiurinskas.
M. ZASČIURINSKAS (DPF). Dėkoju, gerbiamoji Pirmininke. Gerbiamasis kolega, visų pirma noriu pasakyti, kad jau kuris laikas Lietuvoje galioja eurai, jūs dar kažkaip operuojate litais, gal primiršome. Antra, žinoma, įdomi jūsų pozicija, kai jūs sakėte, kad tuo atveju, kai jūs ko nors nežinote, reikia sudaryti Seime komisiją. Bet man atrodo, kad kiekvienas žmogus labai daug ko nežino ir tiek tų komisijų sudarysime…
Bet mano klausimas toks. Ar jūs tikite komisijų išvadomis? Kiek aš atsimenu, jūsų partija buvo pavadinta teroristine organizacija ar panašiai. Tai aš noriu pasitikslinti, toje laikinojoje komisijoje kaip buvo įvardinta jūsų partija? Nes kažkaip netiesiogiai buvo įvardinta? Ar jūs atsimenate tą ir ar tikite komisijų išvadomis? Ačiū.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Pirmas dalykas, aš tikiuosi, kad šitai naujai komisijai nevadovaus L. Graužinienė dėl žinomų priežasčių. O anos komisijos išvados buvo nulemtos būtent jos pirmininkavimo. Antras dalykas, aš nežinau, ką jūs žinote iš to, ko mes nežinome, bet būdamas tikras, kad jūs tikrai esate sąžiningas žmogus, teko ne vieną kartą klausytis jūsų žodžio apie skurdą Lietuvoje, valdant dabartinei valdžiai, aš tikiu, kad iš tikrųjų jūs, žinodamas tai, ką žinote, pasakysite komisijai, tai bus surašyta juodu ant balto ir nekils jokių problemų dėl to, kas ten bus parašyta.
Dar papildomai aš tikiuosi, kad jūs, kaip ir jūsų kolegos, būdami sąžiningi žmonės, nedalyvausite balsuojant dėl šios komisijos patvirtinimo, nes tai tiesiogiai liečia jus.
PIRMININKĖ. Ačiū. Laikas klausimams baigėsi. Aš tik noriu, kadangi mano pavardė buvo paminėta. Noriu priminti, kad komisijose vienas balsas nieko nesprendžia, net ir būnant pirmininku. Taigi komisija priėmė išvadas, kad ir kokios jos skaudžios kam būtų. Ir Seimas patvirtino, ir tos kadencijos Seimas patvirtino.
Nuomonė už – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, man teko dirbti komisijoje, kuri kaip tik ir buvo sudaryta dar šioje kadencijoje, norint reabiluoti V. Uspaskichą ir kitus tos istorijos herojus. Kur V. Uspaskichas per neatsargumą ėmė ir pats atnešė juodosios buhalterijos bylas. O paskui aš tas bylas įdėmiai skaičiau, nagrinėjau. Toje komisijoje aš klausiau prokurorų. Mane labiausiai glumina ne tiek partiniai herojai, kurie išryškėjo reljefiškai ir labai negražiai toje byloje, bet mane labai domino, o kodėl tos įmonės neatsako arba kodėl yra nesidomima tų pinigų kilme. Prokuroras atsakė tik tiek, kad geras klausimas, mes truputį bandėme, labai nedaug bandėme, bet verslininkai atsisakė bendradarbiauti. Tačiau man pačiam, kadangi daug šnekėjau į eterį tos komisijos metu, man pačiam skambino bent vienas verslininkas, kuris sutiko bendradarbiauti ir kuris pasakojo, kaip iš tikro buvo, kad ne 5 %, o 12 %, visą schemą. Jis gražiai papasakojo, o kodėl vis dėlto sutiko mokėti ir panašiai. Žiūrėkite, pabandykime, išryškėtų svarbūs dalykai, kuriuos mes turėtume eliminuoti ir ne tik eliminuoti, bet prevencines priemones sugalvoti. Tikrai svarbus dalykas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (TTF). Nežinau, trūksta man žodžių, iš kur tiek to keršto, tiek neapykantos, tiek nepamiršti senų dalykų, kurie buvo prieš 15 metų. Nuolat prisiminti, tą pyktį ir kerštą nešiotis savo širdyje! Kaip su tuo galima gyventi? Aš negaliu suprasti. Aš jau seniai pamiršęs tuos dalykus. Ir tikrai linkęs atleisti konservatoriams net už jų padarytas blogas nuodėmes, kur jie padarė, didžiausiai nuskurdino tautą, pensininkus apvogė, atlyginimus jiems sumažino, žmonės negalėjo pragyventi, važiavo į užsienį. Kiek yra padaryta blogų!.. Na, Viešpatie, mano Dieve, Viešpatėliau, telieka už jus, kaip ir sakė ministras K. Trečiokas, melstis ir melstis. Man atrodo, susidaro įspūdis, kad jūs jau velnio, net ne velnio, gal Belzebubo esate apsėsti, kad šitiek jūs turite neapykantos, Dievulėliau mano, šitiek to keršto! Viešpatie, mano Dieve! Aš jau nežinau, jau kalbėti reikia, egzortus čia greičiausiai kviesti, kunigą Didįjį ketvirtadienį, kad konservatoriai… Gi Mišios dabar katedroje! Eikite melstis, Didysis ketvirtadienis! Jūs ne tik nesimeldžiate, mes per jus negalime eiti į bažnyčią! Viešpatie, mano Dieve, Dieve, pasigailėk, pasigailėk šitų nusidėjėlių konservatorių! (Juokas salėje)
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Noriu pasakyti, gerbiamieji kolegos, man atrodo, kad šiandien Dievo vardas šioje salėje per dažnai minimas. Balsuojame. Kas pritariate Seimo nutarimo projektui po pateikimo, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, nepritariate, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsuojame!
Balsavo 85 Seimo nariai. Už – 28, prieš – 28, susilaikė 29. Po pateikimo nepritarta. Dabar reikia apsispręsti. Kas už tai, kad grąžintume tobulinti, balsuoja už, kas už tai, kad atmestume, balsuoja prieš. Alternatyvus balsavimas.
Balsavo 87 Seimo nariai. Už – 30, prieš – 57. Seimo nutarimas atmestas.
Replika po balsavimo. Atsiprašau, nepamačiau, kas pirmas atsistojote? Rimantas? R. J. Dagys. Prašom.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gal ir būtų juokinga, galima būtų pajuokauti, kad ponui P. Gražuliui reikėtų dar kokį nors stebuklą padaryti, nes beatifikacijos procesui to reikia, bet šiaip, Petrai, jei tu save laikai kataliku, tai Dievo vardo minėjimas be reikalo yra viena didžiausių nuodėmių katalikui. Pats laikas tą suprasti. Ar tu tik apsimeti kataliku?
PIRMININKĖ. Gerbiamasis V. A. Matulevičius. Prašom.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Gerbiamieji kolegos, aš dar suprantu Darbo partijos narius, kurie balsavo prieš, bet man sunkiau suprasti kitų parlamentinių partijų atstovus. Vadinasi, jūs nenorite išsiaiškinti nešvarių lėšų kilmės… (Triukšmas salėje) …už kurią buvo perkami balsai atstovaujamose valdžios institucijose, šiame Seime, savivaldybėse, Europos Parlamente. Nejaugi jums tai nerūpi? Aš maniau, aš buvau įsitikinęs, kad Seimas sutiks palaikyti šią idėją, nes po to, kai neatliko šito tyrimo prokurorai, teisėsauga, tai buvo Seimo garbės reikalas išsiaiškinti. O dabar taip išeina, kad Seimo dauguma slepia tą nusikaltimą arba trukdo jį išsiaiškinti tiems, kurie nori. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Aš noriu priminti, kad gyvename teisinėje demokratinėje valstybėje, taigi reikia gerbti ir teisę, ir demokratinę žodžio laisvę. K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamoji Seimo Pirmininke. Ačiū, kolegos, už tuos didelius pamokymus, kuriuos mums čia duodate. Tikiuosi, kad tas akmenų mėtymas… Jūs atsimenate tą pasakymą: tegul meta akmenį tas, kas nekaltas. Tai priminsiu, kaip ir kam knygas už kokius pinigus rašė, kitiems – savo partijų finansavimus. Nebūkite šventesni negu esate, nes tikrai negražiai atrodo.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis S. Brundza.
S. BRUNDZA (TTF). Aš noriu pasakyti, šiandien maždaug du trečdalius laiko mes tribūnoje matome Seimo narį A. Kubilių. Dar kartą noriu priminti, kad Seimo priedermė yra teisėkūra, įstatymų leidyba ir parlamentinė kontrolė, t. y. kontroliuoti, kaip tuos įstatymus vykdo atsakingos institucijos. O čia mes gaištame laiką, diskredituojame Seimą prieš visą Lietuvą ir diskredituojame tas tarnybas, kurios turėtų tais dalykais užsiimti. Todėl aš labai prašau ponio A. Kubiliaus ir reikalauju netrukdyti Seimui atlikti savo tiesioginių pareigų, ir nedaryti iš Seimo pajuokos objekto ir visų sekliais morkomis.
PIRMININKĖ. Ačiū. A. Skardžius. Prašom.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Aš norėčiau priminti, kad Seimas tą klausimą nagrinėjo, socialdemokratai, dalyvavę toje komisijoje, balsavo principingai, ko negalima būtų pasakyti šiandieną apie paskutinę Antikorupcijos komisiją, kuri vykdė Seimo pavedimą, kaip balsavo, pavyzdžiui, penktąjį klausimą Konservatorių partijos atstovai, taip pat ir liberalai. Čia aš jums siūliau pasižiūrėti į veidrodį.
Dabar ponui R. J. Dagiui norėčiau pasakyti. Tikrai aš nepretenduoju į šventuosius, esu nuodėmingas, kaip ir visi čia, žemėje, gyvenantys žmonės. O būtent manipuliuoti klausytojų, žmonių sąmone, reikia dirbti žmonėms, o ne manipuliuoti sąmone ir savo tomis rašytinėmis idėjomis ir deklaracijomis. Darbais, gerbiamieji, turite įrodyti pasitikėjimą žmonių, kurie rinko jus.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonės išsakytos. Dirbame toliau.
18.10 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4196 (pateikimas)
2-11a klausimas – Seimo nutarimas dėl pavasario sesijos papildymo, projektas Nr. XIIP-4196. Pateikimas, svarstymas, priėmimas. Kviečiu A. Kubilių. (Balsai salėje)
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, būdamas frakcijos seniūnu, aš pristatau frakcijos siūlymą. Ponui S. Brundzai turiu priminti, kad parlamentinė demokratija remiasi keliais labai paprastais principais. Taip, parlamentas priima įstatymus, bet parlamentas taip pat vykdo ir parlamentinę kontrolę. Jeigu parlamentarai mato, ką blogai daro Vyriausybė, tai parlamentarų prievolė yra šituos klausimus kelti Seime, kad ir kokie jie būtų nemalonūs valdantiesiems ar šiaip netyčia į Seimą patekusiems asmenims. (Balsai salėje)
Gerbiamieji kolegos, dabar mes siūlome papildyti darbotvarkę Politinių partijų įstatymo papildymu. Vėlgi įstatymo pataisa išplaukė iš Darbo partijos bylos, kurioje partija išsisuko nuo juridinės atsakomybės už politinės korupcijos nusikaltimus tik atlikdama juridinės reorganizacijos gimnastiką. Tai mes, kaip ir Prezidentė, siūlome priimti įstatymo pataisas, kurios draustų reorganizuoti arba likviduoti politinę partiją tuo atveju, jeigu jai, kaip juridiniam asmeniui, yra pareikšti įtarimai dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų. Noriu priminti, kad dar viena partija šiuo metu turi tokį teisminį nagrinėjimą, kaip tik politinės korupcijos byloje jai yra pareikšti įtarimai kaip juridiniam asmeniui ir ji žada jungtis su Respublikonų ir Žemaičių partijomis.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, aš suprantu, kad jūs turbūt siekiate, kad Lietuvoje liktų vienintelė partija, bet ar mes, gyvenę esant vienintelei partijai, manome, kad tai būtų gerai?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamasis kolega, aš suprantu, kad jūs galvojate, kad socialdemokratai taip pat gali pakliūti į politinės korupcijos bylas, ir baiminatės, kad jums bus pritaikytas šis įstatymas. Skirtingai nuo jūsų, aš labiau pasitikiu socialdemokratais, manau, kad jie nepaklius į tokias bylas, nepaisant to, kad kai kurie asmenys Socialdemokratų partijoje man labai labai nepatinka.
PIRMININKĖ. Klausia E. Šablinskas. (Balsai salėje: „Nėra, nėra E. Šablinsko.“) Nėra. Klausia K. Masiulis. (Balsai salėje) Irgi. Yra K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Esu ir būsiu, Petrai, didysis mokytojau, šiandien taip dažnai Dievo vardą be reikalo minintis.
Aš norėčiau jūsų paklausti, ar iš tikrųjų neprieštarauja teisės principams toks draudimas, tiksliau, ne draudimas, o leidimas jungtis ir taip išvengti teisinės atsakomybės? Tai čia yra tokia landa, pro kurią gali daug kas išgarmėti.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Mes jau tą problemą esame ne vieną kartą nagrinėję čia, Seime. Iš tikrųjų susiklosto paradoksali situacija, kai partija, bėgdama nuo juridinės atsakomybės, reorganizuojasi ir po to skelbiasi, kad ji nieko bendra tariamai neturi su ankstesne partija, ir neprisiima jokios juridinės atsakomybės už ankstesnės partijos nusikaltimus, kurie nagrinėjami teisme, tačiau į mokesčių mokėtojų paramą ta partija vis tiek pretenduoja ir prašo tos paramos, sakydama, kad ji yra tęsinys ankstesnės partijos. Tokie dalykai. Čia vienas dalykas yra juridiniai kazusai – galima ar negalima reorganizuoti tokiu būdu, bet aš įsitikinęs, kad čia reikia nagrinėti ne tik tam tikros juridinės biurokratijos požiūriu, bet ir žmonių pasitikėjimo požiūriu. Partijos, kurios yra padariusios nusižengimus ir jų bylos yra nagrinėjamos teismuose kaip politinės korupcijos bylos, išvengdamos atsakomybės šitokia juridine ekvilibristika, iš tikrųjų pakerta žmonių pasitikėjimą tiek pačia politinės demokratijos sistema, tiek mūsų teisinės sistemos sveiko proto logika.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus. Nuomonė už – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, problema yra labai rimta. Jeigu mes paimtume verslo sritį, tai ten yra įvairių tipų bendrovių, kurios veikia versle. Vienos turi visą atsakomybę, kitos turi tik ribotą atsakomybę, yra uždarosios akcinės bendrovės, kurios atsako tik tuo turtu, kurį turi, ir panašiai. Tačiau jeigu paimsime politinę rinką, pasirodo, čia yra tokia įdomi situacija, kad partija gali įsteigti dukterinę partiją, kaip šiuo atveju buvo su Darbo partija, susijungti su ta dukterine partija, išsaugoti pavadinimą pridėdama kokį nors nereikšmingą žodelį ir išvengti atsakomybės. Tai absoliutus absurdas, mano supratimu, yra pažeidžiami esminiai principai. Mes turėtume palaikyti tokį projektą ir leisti jį į gyvenimą. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Supratau. Gerai. Ačiū. Nuomonė prieš – M. Zasčiurinskas.
M. ZASČIURINSKAS (DPF). Dėkui, gerbiamoji Pirmininke. Nenorėjau kalbėti, bet, žiūrėkite, ką jūs siūlote? Jeigu organizacija, pavyzdžiui, Konservatorių partija, sugalvos save likviduoti ir jai bus uždrausta, vadinasi, kad valstybė valstybės biudžeto lėšomis turės finansuoti šitą partiją? Tai ar jūs apie tokį absurdą prieš leisdami galite pagalvoti plačiau, ne tik siaurai, kad yra kažkoks priešas? Valstybės lėšas reikia skirti ir naudoti kitiems dalykams, kolegos. Pasisakau prieš. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Mes sprendžiame labai rimtus klausimus, kurių neišsprendėme šios dienos pirmoje plenarinio posėdžio pusėje. (Balsai salėje) Po to pasitarsime. Dabar balsuojame. Nuomonės už, prieš išsakytos. Balsuojame. Kas pritariate, kad būtų papildyta darbų programa, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 81 Seimo narys: už – 28, prieš – 26, susilaikė 27. Po pateikimo nepritarta.
Reikia baigti procedūras. Kas pritariate, kad būtų atmesta, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš. (Balsai salėje) Už balsuoja, jeigu atmeta, o jeigu turi kitą nuomonę, balsuoja prieš.
Balsavo 82 Seimo nariai: už – 53, prieš – 29. Yra atmesta.
Dabar noriu pasitarti. Posėdis numatytas iki 18 val. 30 min. Liko gerų 10 minučių opozicijos. Kreipiuosi į opoziciją. Aš esu pažadėjusi J. Razmai dėl 2-14 klausimo, nes ten liečia visus mokytojus dėl patikros, ir turbūt mes galėtume pasiūlyti ir ypatingą skubą, jeigu jūs šį projektą dar pateiktumėt, ir vakarinį posėdį reikėtų jau baigti. (Balsai salėje) Arba mes, jeigu dirbame iš eilės, tada baigsime vakarinį posėdį laiku, bet šito klausimo jau nepateiksime. (Balsai salėje)
18.20 val.
Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo Nr. XII-1965 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4180 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Aš kreipiuosi į J. Razmą, ar jis pasiruošęs pateikti? Taip. Gerai. Tada kviečiu į tribūną J. Razmą. Ir 2-14 klausimas.
Yra ir Švietimo ministerijos sutikimas, kad tikrai reikia pataisyti.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš siūlau išspręsti vieną problemą, prie kurios atsiradimo tam tikra prasme esame visi prisidėję, kai priėmėme gana vieningai Vyriausybės pateiktą projektą, kurio tikslai tikrai labai geri – apsaugoti vaikus nuo su jais dirbančių asmenų galimo žalingo poveikio, jeigu tai yra teisti asmenys, ypač jeigu teisti už nusikaltimus prieš vaikus. Bet mes turbūt atidžiai nepasižiūrėjome į to įstatymo įgyvendinimo aplinkybes. Ten yra parašyta, kad dabar kiekvienas su vaikais dirbantis darbuotojas, pirmiausia mokytojai, vaikų darželių auklėtojai, turi pasirūpinti gauti pažymas iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro, kad jie nėra nusikaltėliai. Įsivaizduojate, dabar kiekvienas mokytojas turi rašyti kreipimąsi (tai kainuoja apie 5 eurus) ir įrodinėti, kad jie nėra ko nors prisidirbę.
Todėl aš siūlau, kad ta pareiga, jeigu mes numatome, kad reikia išsiaiškinti, kad nebūtų tokių dirbančių su vaikais, būtų priskirta darbdaviui (šiuo atveju mokyklų vadovams, švietimo skyriams) ir kad ta informacija būtų nemokamai suteikta. Žinoma, reikėtų pataisyti projektą juridinės technikos atžvilgiu pagal Teisės departamento pastabas, kad būtų vartojamas ne žodis „informacija“, o „pažymos“, ir kai kuriuos kitus formalumus.
Dėl pastabos, kurią rašo Teisės departamentas dėl tam tikro jau buvusio įstatymo taikymo ir keitimo taikymo eigoje. Pats Teisės departamentas pasako: jeigu yra asmens labui tie pakeitimai, tai nėra kokia nors problema. Šiuo atveju tikrai tai yra tų dirbančiųjų su vaikais labui.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Nori paklausti V. Simulikas. Prašom.
V. SIMULIK (MSNG). Dėkoju, Pirmininke. Gerbiamas kolega, iš tikrųjų pritardamas tam absurdui, kuris dabar yra, eina banga per visą Lietuvą – milžiniški pinigai yra mokami už tas pažymas ir žmonės vargsta, gaišta laiką. Bet kokiais atvejais, jūsų manymu, turėtų atsirasti ta informacija – žiniasklaidoje, gandų, – kai darbdavys bus įpareigotas imtis tų priemonių tikrinti?
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, tai nėra kokia nors ypatinga problema pateikti visą sąrašą tų pedagogų, kurie yra žinomi rajonų, miestų švietimo skyriams, ir gauti atsakymą. Kai Vyriausioji rinkimų komisija tikrina teistumą, juk irgi pateikia visų kandidatų sąrašą. Tas kandidatas nieko pats nesivargina. Gauna atsakymą, ten paskelbia, kad vienas kitas yra su tuo teistumu ar įtariamasis. Čia irgi taip pat būtų. Mes turbūt negalime pažeisti ir Europos teisės aktų.
Tokio patikrinimo reikia, bet mano siūlymas neužkrauti to pačiam mokytojui, darželio darbuotojui, o darbdaviai ramiai pateikia sąrašus, pasitikslina. Jeigu kuris užkliūva, su tuo ir sprendžia, kaip numatyta įstatyme, kad jis su vaikais dirbti negali.
PIRMININKĖ. Gerai. Labai ačiū. Turbūt visi suprato, kad reikia pataisos. Gal galime nekalbėti už? (Balsai salėje) Galime? Labai ačiū už supratimą. Gal galime bendru sutarimu po pateikimo pritarti? (Balsai salėje)
Siūlau ypatingą skubą. Galime ypatingai skubai bendru sutarimu pritarti? Galime.
Tada svarstymo stadija. Gal galime po svarstymo iš karto pritarti? (Balsai salėje) Pritarta. Dėl juridinės technikos. Mes pasistengsime kartu su iniciatoriais ir kanceliarijos darbuotojais sutvarkyti tas pastabas.
Pradedame priėmimą. Vienas straipsnis. Gal galime 1 straipsnį priimti, ar yra norinčių kalbėti? Nėra. Noriu paprašyti Darbo partijos frakcijos. Žinau, kad jūs svarstote labai rimtą klausimą, bet gal galime grįžti ir balsuoti? (Balsai salėje) Yra ir Švietimo ministerijos raštas, kad tikrai reikia pataisyti ir nuimti šitą naštą nuo kiekvieno atskiro mokytojo, o būtų atsakingi vadovai.
Taigi siūlau balsuoti. Priėmimo stadija. Kas pritariate, kad būtų pataisytas šis įstatymas, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 81 Seimo narys: už – 81, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-4180) priimtas. (Gongas)
Gerbiami kolegos, dabar noriu labai atsakingai pasitarti ir noriu paprašyti pažiūrėti į tai labai valstybiškai, net išgirsti ir A. Kubiliui. Kiekvieno mūsų Seimo nario pareiga atlikti pirmiausia prievolę valstybei. Susidarė tokia situacija, kad vidaus reikalų ministras su savo komanda laiku neparengė poįstatyminių aktų. Dabar „pasikabino“ Administracinių nusižengimų kodekso keletas projektų. Jie įsigalioja nuo balandžio 1 dienos. Julius čia turbūt gali konkrečiau pasakyti. Kaip mane informavo J. Sabatauskas, kodeksas atgal negalioja, jeigu mes ko nors nepadarysime. Gal, Juliau, paaiškinkite Seimo nariams patį svarbumą.
Noriu atkreipti dėmesį, kad kitą savaitę posėdžių nėra. Jeigu mes neišspręsime to klausimo, aš tada kreipsiuosi į valdybą, kad mes sukviestume neeilinį posėdį ir išspręstume šitą klausimą, nes valstybė atsidurs tokioje situacijoje, kuri tikrai bus labai negraži ir bus kaltas Seimas. Prašom, Juliau, paaiškinti situaciją.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Iš tikrųjų užvakar aš pristačiau tą klausimą, kad nepasirengta Administracinių pažeidimų registro, kuriame fiksuojami visi administraciniai nusižengimai, permodifikavimui, t. y. reikia patobulinti programinę įrangą. Taip pat klausimas susijęs su blankais ir su tuo susijusios yra virš 300 institucijų, kurios fiksuoja tokius pažeidimus. Jeigu nebus tai laiku padaryta, vadinasi, per metus yra apie 300 tūkst. tokių pažeidimų fiksuojama.
Šiandien jau egzistuoja sistema, kuri sutrumpintai vadinasi e. bauda, visų pažeidimų išieškojimą kontroliuoja Valstybinė mokesčių inspekcija. Jeigu automatiškai tai nebus perkelta į elektroninę erdvę, vadinasi, tie visi pažeidimai, baudos negalės būti išieškotos, valstybė negaus daugiau kaip 40 mln. eurų. Popieriniu būdu perkeliant po to užtruks labai daug laiko, tai gali trukti ir kitais metais, vadinasi, ir kitą kadenciją. Todėl reikėtų priimti dabar sprendimus, dėl kurių galėtume po to būti ramūs, kad mes padarėme viską, nepaisant kitų atsakingų asmenų, kurie elgiasi neatsakingai ir nesugebėjo laiku padaryti to, ką turėjo padaryti.
PIRMININKĖ. Aš noriu paklausti. Kadangi kodekso… Jeigu mes…
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Dabar mums liko svarstymo ir priėmimo stadijos.
PIRMININKĖ. Bet jeigu mes nepataisome, jis įsigalioja…
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Įsigalioja balandžio 1 dieną naujasis kodeksas ir visi kiti su juo susiję įstatymai. O jeigu mes staiga sugalvosime balandžio pradžioje, senojo neprikelsime, nes reikėtų iš naujo pradėti priėmimo procedūrą, kaip ir dėl kiekvieno kito įstatymo, nuo pateikimo. Atgal grįžti negalima.
PIRMININKĖ. Taip. Ar visi supratome rimtumą? K. Daukšys. Ačiū, pirmininke.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Mūsų frakcija pasitarė ir mes manome, kad kokio nors chaoso valstybėje daryti negalima, todėl jeigu jūs šiandien duosite ypatingą skubą, mes balsuosime už, kad tas kodeksas būtų atidėtas.
Bet taip pat prašome sukurti Seime komisiją, kuri atliktų parlamentinę kontrolę, kodėl nebuvo pasirengta šitą įstatymą įgyvendinti. Ir kas čia yra per bėda? Iš tikrųjų reikia mums vieną kartą sutarti, nes negali taip būti, kad ministerija Seimo priimtus įstatymus kaip nori, taip varto: nori – padaro, nori – nepadaro. Po atostogų, t. y. po švenčių, siūlau tokią komisiją sudaryti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Supratome. P. Gražulis. Prašom.
P. GRAŽULIS (TTF). Gerbiamieji Seimo nariai, aš manau, kad iš tikrųjų situacija yra gana sudėtinga, ir, matyt, ministras tikrai neturėjo laiko užsiimti labai svarbiu klausimu, gal jis visą laiką galvojo, su kokia partija eiti į rinkimus, ir galų gale apsisprendė. Tai buvo jo pirmutinė ir svarbiausia užduotis. Aš siūlau kitą būdą. Tikrai negalima naktį šito klausimo svarstyti. Susirinkime į neeilinę sesiją…
PIRMININKĖ. Posėdį.
P. GRAŽULIS (TTF). …rimtai padiskutuokime šiuo klausimu ir tą klausimą išspręskime, jeigu reikia, bet negalima dabar naktį. Ten ir pačiame įstatyme yra įvairiausių kliauzių pridaryta, tikrai neįsigilinta į tą įstatymą, tikrai kai kurios bausmės neadekvačios. Aš siūlau dabar daryti pertrauką. Renkamės į neeilinę sesiją ir kalbame iš esmės apie visą įstatymą, o ne tik apie jo pratęsimą.
PIRMININKĖ. Ne į neeilinę sesiją, o sukviesti į neeilinį posėdį reikėtų valdybai ir tai būtų padaryta kitą savaitę. Tiesiog aš noriu išklausyti visų frakcijų, nes suprantate… J. Razma. Prašom, jūsų nuomonė.
J. RAZMA (TS-LKDF). Iš tikrųjų, Pirmininke, aš manau kitą savaitę trečiadienį ar ketvirtadienį neeilinį posėdį surengti nieko čia tokio. Manau, kad ir komitetai planuoja darbą, nes tai yra rimtas klausimas, ir tribūnoje turi stovėti ir vidaus reikalų ministras, galbūt ir premjeras. Kodėl per metus nesugebėjo pasirengti to įstatymo įgyvendinimui? Mes prieš tai pagal mano teikimą irgi iš esmės sprendėme taip dėl to, kad Vyriausybė neatliko namų darbų, nes jeigu Vyriausybė, kaip buvo numatyta Vaiko teisių pataisų įstatyme, būtų iki sausio 1 dienos protingai priėmusi poįstatyminius aktus, tai mokytojai irgi gal nebūtų kankinami, galėjo priimti, kad nemokamos būtų tos pažymos. Visi metai buvo, aš nesuprantu! Net prašymas pratęsti atėjo ne iš Vyriausybės, ne iš ministro, o iš J. Sabatausko. Atrodo, kad J. Sabatauskas yra Vyriausybės vadovas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Aš norėjau patikslinti, kad skambina net ir tarnautojai, pareigūnai, kuriems reikia konkrečiai dirbti, ir prašo Seimo pagalbos. Ta atsakomybė, aš tikrai sutinku, todėl tariuosi su jumis… J. Sabatauskas dar nori pasakyti.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Aš labai trumpai. Gerbiamieji kolegos, pagalvokite, kitą savaitę po Velykų liks tik 29 diena, antradienis, ir iki balandžio 1 dienos bus tik dvi dienos. (Balsai salėje) Per tą laiką, jeigu mes turime priimti, Prezidentė turi pasirašyti ir paskelbti. Fiziškai neįmanoma kitą savaitę, net jeigu tą sprendimą mes priimtume antradienį, nes įsigalioja po paskelbimo. O dar Prezidentė turi pasirašyti. (Balsai salėje) Aš manyčiau, dėl to turime apsispręsti šiandien, o į tribūną kviesti balandžio pradžioje galime ir ministrą, ir Vyriausybės vadovą, ką tik nori.
PIRMININKĖ. Gerai.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Net antradienį susirinkus ir priėmus sprendimą pateikimai gali neįsigalioti. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Gerai. Visi suprato svarbą. Aš noriu paprašyti Seimo narių, yra atvejų, kad mes tikrai dirbdavome ir iki 20 ir 21 valandų, dabar visada stengiamės dirbti iki 17 valandos. Vieną dieną galbūt galime mes susitelkti ir padirbėti.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). 10, 20 minučių…
PIRMININKĖ. Nes iš tiesų gali nespėti Prezidentė pasirašyti. Čia tikrai yra toks dalykas.
Taip. A. Kubilius. Prašau.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamoji Pirmininke, mes kvietėme dirbti neeilinės sesijos metu, siūlėme svarstyti labai svarbius klausimus. Šiandien būtų daug ramesnė diena…
PIRMININKĖ. Gal galima be demagogijos.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Jūs balsavote prieš…
PIRMININKĖ. Aš tikrai noriu pasitarti valstybei labai svarbiu klausimu…
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Dabar kviečiate mus gelbėti savo klaidų… (Balsai salėje) Vieną sykį susitarkime, kad Seimas yra Seimas. Tai, ką siūlo opozicija, irgi yra svarbu. O tai jūs vienu atveju pasakote, jūs čia dinkite, o dabar jau susirūpinote. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Gerai. Aš siūlau balsuoti. Gerbiamieji kolegos, aš draugiškai… Vakarinis posėdis baigėsi, bet aš draugiškai su jumis tariuosi ir ne su frakcijų vadovais, o su Seimo nariais. Ar mes šiandien pratęsiame darbą, ar mes renkamės pirmadienį, antradienį, ne pirmadienį. (Balsai salėje) Balsuojame alternatyviai. Kas už tai, kad šiandien pratęstume darbą, balsuoja už, kas už tai, kad rinktumės antradienį iš ryto, balsuoja prieš. Alternatyvus balsavimas. (Balsai salėje)
Taigi 72 apsisprendė, nes reikiamas balsų skaičius: už – 60, prieš – 12. Labai prašau tų 12 būti supratingus, ne dėl savęs, ne dėl daugumos, dėl mūsų valstybės prašau. Nors turėtų prašyti čia vidaus reikalų ministras, ne aš. Bet tada pratęsiame sesiją, posėdį… (Balsai salėje) Ir baigiame tas kalbas, sutariame! Baigiame tas kalbas! Prašau, gerbiamasis komiteto pirmininke. (Balsai salėje) Petrai, tikrai, supraskime ir baikime tuos politikavimus. Reikia atlikti darbą.
18.36 val.
Administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo Nr. XII-1869 2, 3, 4, 5, 6, 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4134(2) (svarstymas)
Rytinės darbotvarkės 1-6a klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo Nr. XII-1869 daugelio straipsnio straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4134(2) ir labai daug lydimųjų. Svarstymo stadija. Prašau, pirmininke.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Komitetas svarstė visus šiuos projektus ir pagrindinės diskusijos vyko dėl datos, kadangi pirminiame projekte buvo pasiūlyta spalio 1 diena… nukėlimo. Komitetas svarstė tris datas: spalio 1 dieną, lapkričio 1 dieną ir rugsėjo 1 dieną. Trys balsai buvo už rugsėjo 1 dieną, du – už lapkričio, komiteto sprendimas – rugsėjo 1 dieną. Tačiau po to buvo dar įregistruotas siūlymas. Jeigu galima, aš pristatysiu ir tą siūlymą. Šiandien iš ryto komitetas…
PIRMININKĖ. Gal tada ačiū. Mes iš eilės einame.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Pritarta patobulintam projektui su pakeista data.
PIRMININKĖ. Datą įvardinkite.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Buvo rugsėjo 1 diena, bet aš sakau, po to buvo dar vienas siūlymas…
PIRMININKĖ. Iš pradžių buvo pritarta nuo rugsėjo. Dabar siūlymas, kuriam komitetas pritarė iš dalies, iki lapkričio 1 dienos.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Buvo pasiūlyta lapkričio 1 diena, komitetas apsisprendė, kad vis dėlto prasminga būtų pritarti idėjai, tačiau įsigaliojimo data būtų 2017 m. sausio 1 d.
PIRMININKĖ. 2017 m. sausio 1 d.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Bendru sutarimu buvo priimtas sprendimas. Šešiais balsais.
PIRMININKĖ. Ar galime bendru sutarimu pritarti įsigaliojimo datai? (Balsai salėje) Prašau, tikrai visi gerbkime laiką.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Todėl, kad…
PIRMININKĖ. Gerai, yra du siūlymai. Palaukite. Dabar jau tvarkingai dirbame toliau. Buvo siūlymas iki… (Balsai salėje) Komiteto išvada yra sausio 1 diena, buvo siūlymas iki lapkričio 1 dienos, bet komitetas pritarė iš dalies ir siūlo sausio 1 dieną. Kas pritariate komiteto išvadai, prašau balsuoti. 2017 m. sausio 1 d. Pakvieskite visus, kurie yra, nes tikrai yra ant ribos skaičius.
Balsavo 70 Seimo narių: už – 54, prieš – 3, susilaikė 13. Pataisai pritarta.
Toliau visos pataisos yra susijusios, dėl jų atskirai balsuoti nereikia, taip, pirmininke? (Balsai salėje) Siūlau… Po svarstymo gal galime bendru sutarimu pritarti? Prieš – J. Razma. Norite kalbėti? Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš, Pirmininke, vis dėlto nesuprantu, kodėl šitokį klausimą taip svarbiai sprendžiant nėra vidaus reikalų ministro. Dabar mes spėliojame – iki sausio 1 dienos, iki lapkričio 1 dienos, tai gal jis nespės ir iki sausio 1 dienos. Telefonu kai kam jis skambinėja, prašo paremti. Kodėl jis nesugebėjo per visą dieną ateiti iki Seimo ir paprašyti tų dalykų?
PIRMININKĖ. Nežinau, jis pas mane irgi nesugebėjo ateiti paprašyti, kad Seimas šitą klausimą svarstytų. Bet aš manau, kad jau čia mūsų pareiga, kaip Seimo narių, nesiaiškinti, kur yra ministras šiuo metu, nes aš tikrai pritariu, kad jis šiuo metu pats nekviestas turėtų sėdėti salėje. Mūsų pareiga atlikti pilietinę pareigą ir mes turime tai padaryti. Viskas. Ar po svarstymo reikia balsuoti? (Balsas salėje: „Reikia!“) Balsuojame. Kas po svarstymo pritariate, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 68 Seimo nariai: už – 52, prieš – 1, susilaikė 15. Pritarta po svarstymo. Labai reikia pakviesti dar nors tris Seimo narius, surasti. Prašom. Gerbiamoji V. Aleknaitė-Abramikienė.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamoji Pirmininke, jums tikriausiai atrodo, kad čia tas datų stumdymas nieko nereiškia. O aš jums pasakysiu, kad Seimas gauna laiškus iš žmonių, kurie turėjo teisėtus lūkesčius daug anksčiau negu balandžio 1 dieną. Ir dėl vidaus reikalų ministro kaltės, ir dėl Vyriausybės aplaidumo ir nesugebėjimo dirbti tie teisėti lūkesčiai nebus įgyvendinti. Pavyzdžiui, mes gavome laišką žmonių, kurie tikėjosi, kad sovietinė norma – administracinis areštas – jiems nustos galioti balandžio 1 dieną. Deja, dėl vidaus reikalų ministro kaltės šitie žmonės ir toliau sėdės daboklėje už menkučius nusižengimus, kaip J. Stalino laikais. Jūs suprantate? O jums atrodo, vienas du, pastumsime datą, palengvinsime ministro gyvenimą. Ministras apskritai turbūt galvoja, kad pakeitęs kepurėlę jisai bus už nieką neatsakingas. Bet man įdomu, kur žiūrėjo premjeras, kuris atsako už Vyriausybės darbą? Ir jūs dabar norite Seimą ir mūsų komitetą padaryti atsakingą, kad žmonės iki sausio 1 dienos sėdės daboklėse, kaip J. Stalino laikais. Štai apie ką mes kalbame. Ir tai yra iš tiesų ne toks jau paprastas klausimas.
PIRMININKĖ. Ačiū, aš su jumis šimtu procentų sutinku ir aš tikrai nieko nenoriu. Bet aš suprantu, kad valstybėje bus chaosas, jeigu mes nesutvarkysime šių klausimų. Aš su jumis draugiškai tariausi, jeigu jūs nenorite svarstyti ar manote, kad aš jums darau kažkokią įtaką, aš galiu nutraukti posėdį. Prašom, gerbiamasis V. Bukauskas.
V. BUKAUSKAS (DPF). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, iš tiesų klausimas yra rimtas, ir aš manau, kad ką kolega frakcijos seniūnas K. Daukšys pasiūlė, manyčiau, kad Seimas galėtų pavesti, nors pagrindinis komitetas ir taip turėjo užsiimti parlamentine kontrole, kaip yra vykdomas ir įgyvendinamas priimtas įstatymas. Komitetas šitos funkcijos neatliko. Aš siūlau pavesti komitetui atlikti parlamentinį tyrimą ir iki balandžio 15 dienos arba šių metų gegužės 1 dienos pateikti išvadas, kokios stadijos ir kaip gali įgyvendinti šitą įstatymą. Mes turime paveikti. Komisijos kūrimas užims daug laiko, bet Seimas gali atskiru nutarimu pavesti atlikti parlamentinį tyrimą dėl tam tikrų priežasčių, ir išvadą turi pateikti komitetas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ar galime šiek tiek nurimti ir susitarti? Dabar terminą mes nurodėme… (Balsai salėje) Palaukite, Seimas balsavo, nepykite, išmokite paklausyti. Seimas balsavo ir balsų dauguma po svarstymo buvo apsispręsta dėl datos. Toliau noriu labai atsakingai pasakyti, kad mes galėsime, priėmę po priėmimo, priimti atitinkamą protokolinį nutarimą ir pavesti, apie ką kalbama, ir protokoliniame nutarime taip pat pažymėti, kad pasistengtų anksčiau įvykdyti prievolę. Šitą mes galime pasakyti, bet jeigu jūs nenorite šiandien priiminėti, aš matau, kad priėmimo stadijoje trūksta žmonių, todėl aš ir prašau sukviesti, kad būtų 71 Seimo narys.
Nutraukiame visas diskusijas ir tęsiame… (Balsai salėje) Jūsų teisė apsispręsti, ar jūs norite atlikti pareigą, ar nenorite atlikti. Kiekvieno Seimo nario teisė apsispręsti, ne mano problema, ne aš ją sukūriau, aš tik noriu, kad draugiškai išspręstume. Siūlau ypatingą skubą. Prašau nusiraminti, sėdame visi į darbo vietas ir siūlau ypatingą skubą. Kas pritariate ypatingai skubai, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 65 Seimo nariai: už – 53, prieš – 2, susilaikė 8. Ypatingai skubai pritarta.
Pastraipsniui. (Balsai salėje) Jūs manęs negąsdinkite, ne aš padariau tą klaidą ir ne aš čia prašau ją ištaisyti. Aš tik, kaip Seimo Pirmininkė, apeliuoju į jūsų, kaip Seimo narių, sąžiningumą ir sąžinę prieš valstybę. Prašom, gerbiamasis Dagy.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, mes turime ieškoti išeities. Toks termino nukėlimas reiškia visos procedūros nukėlimą. Mes galime nukelti blanko galiojimą atskirai, bet visa kita įstatyme palikti galioti, kaip yra, nes tai tikrai yra teisėti lūkesčiai, procedūriniai dalykai, mes priėmėme. Kažkodėl tokio sprendimo mes nepadarėme, bet nukėlėme visą procesą. Grįžti atgal mes negalėsime jau po balandžio mėnesio. Mes turime tiesiog… Tas įstatymas bus kitoks, tai gal trumpai geriau padaryti posėdį ir ateiti pabalsuoti kitą savaitę, normaliai sutvarkius, pasiėmus pertrauką iki trijų… Komitetas sutvarko, palieka vieną straipsnį, kuris įsigalioja nuo sausio mėnesio, visi kiti galioja normaliai, kaip dabar, ir išsprendžiame problemą. Korektiškai išsprendžiame ir kartu gauname vidaus reikalų ministro paaiškinimą, kodėl jis taip padarė. Bet korektiškai, o ne taip, viską numetame, ir viskas.
A. PITRĖNIENĖ (DPF). J. Sabatauskas atsakys jums į tą klausimą.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Neįmanoma. Jūs siūlote neįmanomus dalykus, paimti iškupiūruoti visą kodeksą, kur yra keli šimtai straipsnių, taip pat kitus 12 įstatymų, kurie atskirai po vieną straipsniuką, tai mes čia sėdėsime kelias valandas vien redakcines pataisas priiminėdami.
PIRMININKĖ. A. Kubilius. Prašom. Atsiprašau, Andriau. Atsiprašau, gerbiamoji V. Aleknaitė-Abramikienė labai seniai laukia.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū. Kadangi V. Bukauskas išreiškė nepasitikėjimą komitetu, o aš esu jo narė, tai štai ką noriu pasakyti. Vidaus reikalų ministras apgaudinėjo komitetą. Mes galime pateikti įrodymus, kada buvo pasakyta, jog jie nepasiruošę. Ir tik trinktelėjus kumščiu į stalą, kai buvo pasakyta, kad jie turi pristatyti projektus, kurių neva nėra, projektai buvo atnešti po 3 valandų. Mes čia esame ne maži vaikai ir žinome, kad per 3 valandas projektai neatsiranda, 12 projektų. Bet jie staiga atsirado, nes jie, matyt, buvo tyčia laikomi šaldytuve.
O dėl ko aš dabar kalbu? Dėl to, kad Vyriausybės bando atsakomybę perkelti ant Seimo. Sorry, kolegos, su šituo aš tikrai niekada nesutiksiu. Aš galiu daug kuo kaltinti J. Sabatauską, pavyzdžiui, kad jis delsia priimti Konstitucijos 38 straipsnio pataisą, balsuoti, bet čia aš nematau jo kaltės. O yra bandoma taip susukti, kad kalčiausias liktų Seimas. Ir tada koks nors herojus per rinkimų kampaniją visiems aiškins, kad čia sėdi vieni kvailiai. Štai dėl ko reikia susirinkti antradienį, štai dėl ko reikia, kad ateitų ministras ir kad paaiškintų, kokiame šaldytuve ir kodėl jis laikė įstatymų projektus.
PIRMININKĖ. Ačiū. Trečiadienį bus jau vėlu, dar Prezidentei reikia pasirašyti. A. Kubilius. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Pirmininke, aš lygiai tą patį bandau kažkaip racionaliai čia pasiūlyti. Jūs dabar neturite balsų, kur B. Bradauskas, G. Kirkilas ir visi kiti valdančiosios koalicijos atstovai, niekas nežino. Dabar mes čia turime kankintis ir ieškoti iš po žemių. Susirinkime antradienį. Kas galės, susirinks.
Antras dalykas. Mano siūlymas skubos tvarka nepriiminėti datos iki naujųjų metų. Pratęskite dviem mėnesiams. Per tą laiką išsiaiškinkite, ten bankus… galima pavėluoti ar negalima. Bet po to galima neskubant priimti normalų sprendimą. Ir viską tą padaryti antradienį. Per šitą dieną susitarsite su Prezidente, kad iš karto pasirašytų, ir čia nesikankinsime dabar ieškodami, kur dingo B. Bradauskas.
PIRMININKĖ. Gerai. K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Iš tikrųjų kuo mes čia ilgiau šnekėsime, tuo mažiau liks įdėtų kortelių, ir aš matau, kad šiandien jau neturime 71. Vienintelis variantas, kurį aš dar galėčiau matyti, tai rytoj neeilinis posėdis iš ryto ir staigiai sutvarkyti. Jei jums tas tinka, galime padaryti, ir mes tada rinksimės iš tikrųjų. Bet 9 valandą išsikviečiame ministrą ir 10 valandą išsiskirstome. Nebent toks dalykas. Kitokio aš nematau.
PIRMININKĖ. Logiškas pasiūlymas. Ar visi sutinka su tokiu pasiūlymu? Gerai. Dabar reikia pasitikrinti, kiek mūsų iš tiesų yra. Dar Kęstutis. Prašom, įjungtas jūsų mikrofonas.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamoji Pirmininke, iš tikro labai ignoruojate. Situacija tokia, kad jums reikia visų balsų. O aš ištraukinėjau kortelę ir nebalsavau porą kartų, tą patį darysiu ir toliau, jeigu jūs ignoruosite. Dabar jums reikia mūsų paramos. O parama gali būti kompromisinė. Kompromisas yra toks, kad mes negelbstime kažkokio S. Skvernelio, kuris nevykdė savo pareigos, o galvojame, kiek minimaliai galime pratęsti terminą, tiek minimaliai ir pratęsiame. Ir tegul jis kūliais verčiasi, bet įvykdo tai, kas jam privalu įvykdyti, o ne pratęsiame kaip kokią nors gumą iki sausio 1 dienos. Nesąmonė.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis Kęstuti, aš jus labai gerbiu, bet aš tikrai neprašau jūsų dėl to, kad kažko nereikia daryti dėl mano norų, kito norų. Bet reikia tą padaryti dėl sistemos ir dėl mūsų visų valstybės klausimų, nes paralyžiuosime tam tikrą dalį valstybėje. Aš labai atsakingai prisiimdama atsakomybę, gerbiamasis Kęstuti, tikrai neskambinsiu ministrui S. Skverneliui čia dabar sėdėdama. Jei ministras girdi, tai seniai jis turėjo stovėti čia tribūnoje ir jums pasiaiškinti ir prašyti, kad jūs dirbtumėte ir priimtumėte. Ne aš jūsų turiu prašyti.
Prašom, gerbiamasis V. Gailius.
V. GAILIUS (LSF). Gerbiamieji kolegos, komitetas tikrai labai atsakingai svarstė ir tų pačių terminų klausimą. Mes balsavome dėl trijų skirtingų datų. Nenorėdami sukelti dar vieno chaoso, šiandien apsitarėme dėl visai naujos datos, skaičiavome dienomis, per kiek gali įvykti neapskųstos viešųjų pirkimų procedūros, per kiek gali būti Vyriausybėje patvirtinti administracinių nusižengimų protokolai, nutarimų blankai ir visi kiti procedūriniai dalykai išspręsti.
Administracinis areštas yra skiriamas tik už keletą administracinių nusižengimų, itin įžūlių. Tai viešosios tvarkos pažeidimą, pasižymintį ypatingu cinizmu, jau labai arti esantį nusikalstamos veikos. Ir šiandien atliekančių administracinį areštą tikrai nėra šimtų ar tūkstančių. Tai yra dešimtys įžūlių chuliganų, kuriems yra paskirtos administracinės baudos.
Tai aš manau, net galiu klysti šiais statistiniais duomenimis operuodamas, nes teismai administracinį areštą taiko išimtinai labai retai. Išimtinai labai retai. Ir jeigu mes pažiūrėtume, gal aš jus ir dėl tų dešimčių suklaidinau. Todėl aš siūlau šiandien priimti sprendimą, o parlamentinės kontrolės mechanizmus ir išklausyti ministrą spėsime bet kada. (Triukšmas salėje)
PIRMININKĖ. Išklausyti visi. Pasitikriname, kiek mūsų yra salėje. Registruojamės. Pirmiausia pasižiūrime, kiek yra salėje.
69, nors ir kiek norėtume šiandien padaryti gerą darbą. Todėl noriu visiems padėkoti. Skelbiu šios dienos… Ai, darbotvarkė. Darbotvarkę rytoj pristatysime. Palaukite, aš prieš paskelbdama posėdžio pabaigą noriu paprašyti valdybos narių trumpai pasilikti. Vis tiek valdyba turi priimti sprendimą ir mes paskelbsime, kelintą valandą, ar 9 valandą, ar 10 valandą, rytoj mes sukviesime posėdį.
18.55 val.
Seimo narių pareiškimai
Palaukite, dabar dar yra pareiškimų. Prašom. Pabaikime procedūrą. Pabaikime šio posėdžio procedūrą. Gerbiamoji V. V. Margevičienė. Prašom.
V. V. MARGEVIČIENĖ (TS-LKDF). Jeigu galima, minutėlę. (Triukšmas salėje)
PIRMININKĖ. Paklausykite dar! Prašom. Gerbiamieji kolegos! (Triukšmas salėje)
V. V. MARGEVIČIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, gal galima?
Lygiai prieš 67 metus, kovo 24 dieną, Lietuvos, Latvijos ir Estijos geležinkelio stotyse buvo formuojami… (Triukšmas salėje)
PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, paklausykime dar šiek tiek! Čia tikrai rimtas pareiškimas. Dėmesio!
V. V. MARGEVIČIENĖ (TS-LKDF). Na, ką dabar darysi. Gerbiamieji kolegos, visi tiek daug kalbėjome apie Velykas, leiskite prieš Velykas pristatyti labai svarbų dalyką, svarbų visoms trims Baltijos sesėms: Lietuvai, Latvijai ir Estijai, nes lygiai prieš 67 metus, kovo 24 dieną, trijų Baltijos valstybių geležinkelio stotyse buvo rikiuojami gyvuliniai vagonai ir buvo tremiami žmonės į Sibirą. Kovo 25–28 dienomis buvo deportuota iš Latvijos 39 tūkst. žmonių, iš Estijos – 22 tūkst. 500.
Ypatingai slapta operacija, kuri vadinosi „Priboj“, atsirito ir iki Lietuvos. Lietuvoje buvo ištremta 25 tūkst. 500 žmonių. Iš jų 11 tūkst. 541 moteris ir 8 tūkst. 357 vaikai iki 15 metų. Taip, gerbiamieji kolegos, net 8 tūkst. 357 vaikai, tiek Lietuva neteko per dvi paras. Pasakykite, už kokias nuodėmes didžioji dalis tų vaikų neišgyvens, negrįš. Prieš šventas Velykas lygiai prieš 67 metus taip pat buvo penktadienis. Ir jau sekmadienį vagonai dundėjo. Lietuvoje buvo sudarytas sąstatas iš 24 ešelonų. 1 tūkst. 474 vagonai.
Mes esame įsitikinę, daugelis vaikų mirė pakeliui, daugelis vaikų negrįžo. Tremiama buvo visam laikui iki gyvos galvos. Bėgliams Sovietų Sąjungos Komunistų partijos centro komiteto įsaku už pabėgimą iš tremties nurodyta taikyti 20 metų katorgos.
Nors kiekvienai šeimai susiruošti oficialiai buvo skiriama viena valanda (taip, viena valanda), tačiau uolūs partiniai vykdytojai trumpino laiką iki 45 minučių, o kartais net iki 15 minučių. Aukščiausia okupantų partinė vadovybė labai palankiai vertino masinį trėmimą ir jų rezultatus ir daugelį vykdytojų apdovanojo valstybiniais apdovanojimais. Kas tie uolūs partiniai aktyvistai, gavę apdovanojimus už moterų, vaikų ir senelių trėmimą, jų turto grobimą, deja, dokumentų nėra.
Dauguma tremtinių buvo apgyvendinti Irkutsko, Krasnojarsko vietovėse miško kirtavietėse, anglies ir druskų kasyklose. 12–14 metų vaikai be šiltų rūbų, alkani, sirgdami, mušami ir niekinami dirbo kartu su suaugusiaisiais.
Galima viską pamiršti, nutylėti, apsimesti, kad nieko nebuvo: vaikų netrėmė, vaikai nedirbo. Bet svarbiausia – tiesa. Ir rytoj Baltijos valstybėse bus minima „Bangų muša“, nusinešusi tiek daug gyvybių ir tiek daug vaikų.
Ką tik praūžusioje Knygų mugėje buvo pristatyta nauja knyga „Tremties vaikai“, jau II tomas. Jau II tomas, tai yra likusių gyvų vaikų liudijimai. Aš didžiuojuosi ir labai gerbiu tuos žmones. Jie aprašo savo sunkius gyvenimus ir šventai laikosi politinio kalinio V. Cinausko priesaikos: „Tik nepalik šioje žemėje keršto.“
Ačiū visiems, kas klausėsi, dar labiau esu dėkinga tiems, kurie rėkia garsiau už mane. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Labai ačiū V. V. Margevičienei už prasmingą pareiškimą. Dar M. Zasčiurinskas.
M. ZASČIURINSKAS (DPF). Kolegos, noriu trumpa replika pratęsti Vilijos pasakytą mintį. Pas mane buvo atėjusi grupė žmonių dėl šito administracinio. Nežinau, ar tai tiesa, ar ne, jie labai prašė nepalaikyti termino nukėlimo. Jų motyvas buvo toks. Jie pasakė mūsų, bet tiek to. Yra apie tūkstantį tokių žmonių, kurie laukia nuo balandžio 1 dienos įsigaliojimo, kad tie žmonės turėtų galimybę išeiti į laisvę, nes jie dabar yra nelaisvėje. Tai aš pažadėjau jiems Seimo posėdžio metu tai pranešti, tą aš ir darau. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū už pareiškimą. Dabar noriu paskelbti, kad kovo 24 dienos plenarinis posėdis yra… (Balsai salėje) Registruojamės, teisingai. Registruojamės.
Užsiregistravo 47 Seimo nariai, nors ką tik buvo beveik 68.
Taigi skelbiu kovo 24 dienos, ketvirtadienio, vakarinį plenarinį posėdį baigtą. (Gongas)
Valdyba čia trumpam pasilieka. Valdyba turi priimti sprendimą dėl valandos, bet rytoj 9 valandą turbūt siūlysime sukviesti posėdį. Jums bus pranešta raštu. 9 valandą. (…) mes vis tiek turime susirinkti.
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; LLRAF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.