LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Švietimo ir mokslo komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO ĮSTATYMO NR. I-1489 56 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIIIP-3031

 

2018-12-12  Nr. 106-P-61

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, Komiteto nariai: Vytautas Juozapaitis, Arūnas Gumuliauskas, Aušra Papirtienė, Edmundas Pupinis, Levutė Staniuvienė, Dovilė Šakalienė; Švietimo ir mokslo komiteto biuro vedėjas Kęstutis Kaminskas, patarėjos Rūta Norkienė, Lina Giriūnienė, Justina Paukštė, padėjėja Janina Antanavičienė.

Kiti posėdžio dalyviai: Lietuvos Respublikos Prezidentės patarėja Saulė Mačiukaitė-Žvinienė, Ministro Pirmininko patarėja Unė Kaunaitė,  Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas, Teisės skyriaus patarėja Jurgita Šerpetauskienė, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius, pavaduotoja Eglė Žukauskaitė, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas, pavaduotojai Vytautas Silvanavičius, Erika Leiputė-Stundžienė, Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėjas Jonas Mickus.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2018-12-07

1

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šią pastabą:

1.  Įstatymo projektu siūloma Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 56 straipsnio 12 punkte nustatyti, kad Švietimo ir mokslo ministerija yra įgaliota kas ketveri metai atnaujinti ir iki einamųjų metų gegužės 1 dienos tvirtinti bendruosius ugdymo planus. Pažymėtina, kad siūlomame keisti įstatymo 56 straipsnyje yra įtvirtinti tik bendro pobūdžio Švietimo ir mokslo ministerijos kompetencijos įgaliojimai atitinkamose jos valdymo sričiai priskirtose srityse, tačiau šių įgaliojimų įgyvendinimo tvarka, terminai ir formos nedetalizuojamos. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad Švietimo įstatymo 9, 10 ir 11 straipsniuose yra numatyta, kad atitinkamus bendruosius ugdymo planus tvirtina švietimo ir mokslo ministras. Atsižvelgiant į tai bei siekiant įstatymo normų sistemiškumo, siūlytina keisti ne šio įstatymo 56 straipsnio 12 punktą, bet 9 straipsnio 2 dalį, 10 straipsnio 3 dalį ir 11 straipsnio 3 dalį, jose numatant periodinį bendrųjų ugdymo planų atnaujinimą.

Pritarti

Pasiūlymas

Šį punktą išdėstyti taip: „12) tvirtinti ikimokyklinio ugdymo programų kriterijus, Priešmokyklinio ugdymo bendrąją programą, formaliojo švietimo bendrąjį ugdymo, mokymo turinį (pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programų aprašus, bendrąsias programas, ugdymo, mokymo planus), kurį tvirtina švietimo ir mokslo ministras; Vidurinio ugdymo programų akreditacijos kriterijus ir jos vykdymo tvarkos aprašą; bendruosius iš valstybės ar savivaldybių biudžetų finansuojamų formalųjį švietimą papildančio švietimo (ugdymo) neformaliojo švietimo programų kriterijus, kuriuos tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras; kas dveji metai atnaujinti ir iki einamųjų metų kovo 1 dienos tvirtinti bendruosius ugdymo planus.“

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2018-12-07

1

 

 

2. Jeigu nebūtų atsižvelgta į aukščiau išdėstytą pastabą, nauja redakcija dėstomame Švietimo įstatymo 56 straipsnio 12 punkte siūlytume kaip perteklinius braukti žodžius ,,kurį tvirtina švietimo ir mokslo ministras“, kadangi šis punktas išplaukia iš šiame straipsnyje nustatytos Švietimo ir mokslo ministerijos kompetencijos, o visus ministerijos kompetencijai priklausančius privalomos galios administracinius aktus (įsakymus) kaip valstybės pareigūnas priima ministras.

Atsižvelgti

Švietimo įstatymo 56 straipsnis nustato ministerijos kompetenciją, o 12 punktas nustato, kas planus tvirtina.

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2018-12-07

2

 

 

3. Siekiant teisinio aiškumo, projekto 2 straipsnį siūlome papildyti įstatymo taikymo nuostatomis, nes nėra aišku,  ar ugdymo planai pirmą kartą turi būti atnaujinti po įstatymo įsigaliojimo – 2021 m. gegužės 1d. ar, vis dėlto, praėjus ketveriems metams po įstatymo įsigaliojimo – 2025 m. gegužės 1 d.

Iš dalies pritarti

Pasiūlymas:

Šio projekto 2 straipsnį išdėstyti taip:

Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministras iki 2019* m. kovo 1 d. atnaujina bendruosius ugdymo planus dvejiems metams. iki 2020 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: nepaskirta.

 

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas: Pritarti Komiteto patobulintam Įstatymo projektui Nr. XIIIP-3031 ir siūlyti jį Seimui svarstyti.

 

 

 

7.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

 

Švietimo ir mokslo komitetas

1, 2

 

 

 

Pasiūlymas:

Projektą išdėstyti taip:

1 straipsnis. 56 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 56 straipsnio 12 punktą ir išdėstyti jį taip:

„12) tvirtinti ikimokyklinio ugdymo programų kriterijus, Priešmokyklinio ugdymo bendrąją programą, formaliojo švietimo bendrąjį ugdymo, mokymo turinį (pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programų aprašus, bendrąsias programas, ugdymo, mokymo planus), kurį tvirtina švietimo ir mokslo ministras; Vidurinio ugdymo programų akreditacijos kriterijus ir jos vykdymo tvarkos aprašą; bendruosius iš valstybės ar savivaldybių biudžetų finansuojamų formalųjį švietimą papildančio švietimo (ugdymo) neformaliojo švietimo programų kriterijus, kuriuos tvirtina švietimo, ir mokslo ir sporto ministras; kas dveji metai atnaujinti ir iki einamųjų metų kovo 1 dienos tvirtinti bendruosius ugdymo planus.

 

2 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimas

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministras iki 2019 m. kovo 1 d. atnaujina ugdymo planus dvejiems metams.

Pritarti

 

 

8. Balsavimo rezultatai: už – bendru sutarimu

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Eugenijus Jovaiša.

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas įstatymo projektas, jo lyginamasis variantas.

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                     Eugenijus Jovaiša

 

 

 

Komiteto biuro vedėjas Kęstutis Kaminskas