LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
IŠVADA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GARANTIJŲ DARBUOTOJAMS JŲ DARBDAVIUI TAPUS NEMOKIAM IR ILGALAIKIO DARBO IŠMOKų ĮSTATYMo Nr. XII-2604
3, 6, 7 IR 19 straipsnių PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO
2021-03-24 Nr. XIVP-364
Vilnius
Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas:
1. Įstatymo projektu keičiamame Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatyme (toliau – keičiamas įstatymas) vartojama formuluotė „Lietuvos Respublikos įstatymais reglamentuoti bankroto procesai“ yra keičiama formuluote „Lietuvos Respublikos įstatymais reglamentuoti nemokumo procesai“. Atsižvelgiant į tai, atitinkamai turėtų būti keičiamas ir keičiamo įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 3 punktas.
2. Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti, kad šiame įstatyme nustatytos garantijos darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam užtikrinamos ir darbuotojams tų juridinių asmenų, dėl kurių vykdomas restruktūrizavimo procesas. Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodyta, Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatyme siūloma nustatyti, kad Garantinio fondo išmokos būtų skiriamos ir restruktūrizuojamų įmonių darbuotojams. Aiškinamajame rašte taip pat nurodyta, kad šiuo metu Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymas (toliau – JANĮ) darbo santykių restruktūrizavimo metu nereguliuoja – remiantis teismų taikoma praktika, restruktūrizuojant darbdavį, darbo sutartys nutraukiamos vadovaujantis Darbo kodekso 57 straipsniu – darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės, t. y. kai darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa pertekline dėl darbo organizavimo pakeitimų ir viena iš to priežasčių – darbdavio restruktūrizavimas.
Kartu su šiuo įstatymo projektu teikiamo Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymo NR. XIII-2221 1, 2, 4, 6, 9, 10, 15, 17, 26, 27, 28, 31, 32, 33, 35, 40, 41, 42, 43, 62, 63, 64, 77, 94, 95, 103, 104, 110, 111, 114, 130 straipsnių pakeitimo, įstatymo papildymo 1021, 1022, 1023, 1111 straipsniais ir įstatymo priedo pakeitimo įstatymo (reg.Nr.XIV-362) naujame 1023 straipsnyje siūloma nustatyti, kad restruktūrizavimo plane numatyti darbo organizavimo struktūriniai pertvarkymai vykdomi DK nustatyta tvarka. Pažymėtina, kad tokia blanketinio pobūdžio nuoroda nenustato jokių naujų taisyklių, juo labiau specialaus darbo sutarties nutraukimo pagrindo, kuriuo vadovaujantis iš darbo atleistam darbuotojui būtų taikomos įstatymo nustatytos garantijos.
Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, kad JANĮ 62 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad įsiteisėjus teismo nutarčiai iškelti bankroto bylą, darbo sutartys su juridinio asmens darbuotojais nutraukiamos Lietuvos Respublikos darbo kodekse nustatyta tvarka. Darbo kodekso 62 straipsnyje nustatytas darbo sutarties nutraukimas darbdavio bankroto atveju. Atsižvelgiant į tai, kartu su šiuo įstatymo projektu teikiamuose įstatymų projektuose reikėtų nurodyti galiojantį ar nustatyti specialų darbo sutarties pasibaigimo pagrindą, kuriuo vadovaujantis iš darbo atleisti darbuotojai dėl jų darbdavio restruktūrizavimo turėtų šiame įstatyme nustatytas garantijas.
3. Siūlytina patikslinti įstatymo projekto 3 straipsniu keičiamo įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 2 punktą, kadangi iš siūlomo reguliavimo neaišku, ar iš priskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų, turėtų būti atskaičiuojamos tik įmokos, nurodytos šio straipsnio 1 dalies 1 punkte, ar ir mokėtinas gyventojų pajamų mokestis.
4. Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 19 straipsnį sudaro tik viena dalis, kuri yra nenumeruotina, įstatymo projekto 4 straipsnio pakeitimo esmėje brauktinas skaičius ir žodis ,,1 dalies”.
Departamento direktorius Andrius Kabišaitis
J. Andriuškevičiūtė, tel. (8 5) 239 6159, el. p. [email protected]
J. Raškauskaitė, tel. (8 5) 239 6842, el. p. [email protected]
I. Šambaraitė, tel. (8 5) 239 6850, el. p. [email protected]