2016-02-11

(data)


 

PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO ĮSTATYMO NR. IX-110 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

Nr. XIIP-3236

 


 

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Str.

Str. d.

P.

24

7

 

Argumentai:

Rengti šį pasiūlymą paskatino susidariusi situacija, kai dalis tėvų piktnaudžiauja vaiko priežiūros išmokomis antrais vaiko priežiūros metais. Vaiko priežiūros išmoka skiriama motinai (tėvui) tuo tikslu, kad iš dalies kompensuotų prarastą atlyginimą, kai ji (jis) nedirba ir prižiūri vaiką. Tačiau pasinaudodami įstatymo spragomis, antraisiais vaiko auginimo metais atostogų išeidavo vienas iš tėvų, o pašalpos prašydavo kitas, tik dėl to, kad daugiau uždirba.

Tokia situacija susidarė po to, kai buvo priimta Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisa, kuri suteikė galimybę abiems tėvams antraisiais vaiko auginimo metais vienu metu ir dirbti, ir toliau gauti motinystės (tėvystės) pašalpą. Tokia situacija neabejotinai bus jei nebus priimta ši nuostata ir naujoje Įstatymo redakcijoje. Todėl pasiūlymo tikslas – apginti asmenų teises į pagal faktą teisėtą socialinę paramą.

Dar ankstesniam projektui teikiau įstatymo projektą, nes į susiklosčiusią situaciją ir būtinybę koreguoti šiuo aspektu įstatymus atkreipė dėmesį ir Valstybės kontrolė Valstybinio audito ataskaitoje "Dėl 2013 metų Valstybinio socialinio draudimo fondo finansinio (teisėtumo) audito rezultatų (2014 m. rugsėjo 8 d. Nr. FA-P-10-5-49, 13-16 p.).

Todėl teikiamu siūlymu siūloma, kad į Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo Naujos redakcijos nuostatas, įtraukti tokį reguliavimą, kad antraisiais vaiko auginimo metais teisę gauti motinystės (tėvystės) pašalpą turi tik vienas iš tėvų (įtėvių) ar globėjas jei kitas iš tėvų (įtėvių) ar globėjų tuo metu yra išleistas vaiko priežiūros atostogų. O tai reiškia jei faktiškai vienas iš tėvų dirba, o kitas prižiūri vaiką, tai pašalpa gali būti mokama tik tam asmeniui, kuris IŠTIESŲ prižiūri vaiką.

 

Pasiūlymas:

Siūlau papildyti 24 straipsnį 7 dalimi ir ją išdėstyti taip:

7. Jeigu vienas iš tėvų (įtėvių) yra išleistas vaiko priežiūros atostogų, o kitas iš tėvų (įtėvių) turintis teisę gauti išmoką pagal šio Įstatymo 22 straipsnyje įtvirtintas nuostatas, kreipiasi dėl vaiko priežiūros išmokos už tą patį vaiką (ar tuos pačius vaikus), jam mokama naujai paskirtos išmokos suma negali būti didesnė negu vaiko priežiūros išmokos suma, kuri būtų mokėta pirmajam iš vaiko tėvų (įtėvių) prieš tai už tą patį vaiką (ar tuos pačius vaikus) gavusiam vaiko priežiūros išmoką.

 

 

 

Teikia

Seimo narė                                          (Parašas)                                              Giedrė Purvaneckienė